tf I waspik! KAATSHEUVEL. Een zware verkoudheid SPRANG—CAPELLE. GEERTRUIDENBERG. HET HISTORISCHE KASTEEL TE DUSSEN WORDT GERESTAUREERD. Raming 181.000. i» Scherp gesilhouetteerd tegen de vlak te der uitgestrekte vruchtbare lande rijen rondom, ligt als een hoogst be langrijk monument uit lang vervlogen tijd, het aloude historische kasteel te Dussen, welks rustige lijnen den be zoeker iinponeeren. Het bouwwerk rijst in een vrij een zaam hoekje der gemeente, in Dussen- binnen, statig omhoog uit de brcede kasteelgracht en is als zoodanig in gro- ven baksteen, de uitdrukking van Mid- delceuwsche stoerheid. Lang, vóór de wateren van den St. Elisabethsvloed in 1421 de vroegere a- radijs-schoone en thans nog zeer ruchtbare gebieden van het Land van Altena verwoestend overstroomden, verhieven zich reeds zijn zware don jons en beheerschte 't massieve bouw werk den geheelen omtrek van de hei de heerlijkheden Dussen-Muilkerk en Dussen-Munsterkerk. Reeds i i het jaar 1136 vinden wij de hecren van der Dussen als bewoners van het kasteel vermeld, terwijl in het jaar 1200 de heerlijkheid als zoodanig in de gewestelijke historie voorkomt. Aan den voet der dikke muren heb ben zich vele tooneelen van bloed en strijd afgespeeld en meermalen bedreig de de oorlog den burcht met onder gang. Toen in het rampjaar 1421 een hevi ge Noordwesterstorm het zeewater over dijk en dammen joeg, bezweek ook de Maasdijk te Werkendam en liep de Zuid-Hollandsche Waard met 72 dor pen onder, 45 dorpen verdwenen voor goed. Ook het kasteel te Dussen werd toen grootendeels verwoest en van het machtige ridderslot bleef slechts een troosteloos fragment over. Geruimen tijd echter, voor de heerlijkheid Mun sterkerk weer was bedijkt, wat in elk geval plaats had vóór het jaar 1628. was het kasteel weer herbouwd. Ook moest het kasteel een belegering door staan en werd het door de Watergeu zen in brand gestoken, waarna 't her bouwd werd door Walraven van Gent, Heer van Ooyen en Dieden in 1609. Oorspronkelijk praalde de burcht in schooncn luister. Twee hechte torens, donjons, thans door een brug van el kaar gescheiden, afgedekt door lage pyramidale daken die uit een later tijd vak dateeren, markeeren den Noorde lijken kasteel vleugel die met drie an dere vleugels de binnenplaats omslui ten, waarvan de Oostelijke en Weste lijke vleugels van trapgevels zijn voor zien. Typisch voor den bouw van het kas teel is, dat de fraai geornamenteerde poort niet is gericht naar de zijde van den op eenigen afstand loopenden ver keersweg, maar naar het water. Vroeger moet de naaste omgeving van het kasteel een behoorlijke indruk hebben gemaakt. Een breede, diepe gracht omgaf 't geheel. Heldere, visch- rijke vijvers lagen in keurig onderhou den perken en lommerrijke lanen lok ten tot wandeling. Boom- en heester- groepen verhoogden de bekoring. Ver scheiden malen werd het kasteel in den loop der tijden verbouwd en gerestau reerd, b.v. zooals we hierboven zagen in het jaar 1609, welk jaartal op den Westelijken muur van het slot is aangebracht. Waarschijnlijk is toen ook op het binnenplein langs de drie zijvleugels een overwelfde galerij aan gebracht, waarboven de overstekende zijvleugels. Thans is dit alles grootendeels ver vallen. De binnenhof maakt een slor dige indruk. Het wapenschild van den machtigen vrocgeren bewoner is door weer en wind vernielend aange tast. Het geheele bouwwerk, dat eeu wen lang aan de heeren van der Dus sen heeft behoord, kwam Ieelijk in ver val en reeds lang is de laatste glans, die eertijds torens en transen omstraal de, verdwenen. De hijgebouwen werden gesloopt en de schennende hand des sloopers ontnam het pralend bouwwerk met zijn vele statige, Gothische kruis ramen, alle schoonheid. In rampspoedige tijden van water geweld of hevige brand, zooals voor het laatst in 1880, toen de kleine ge meente Dussen diep verzonk in den wassenden stroom en in 1894, toen een hevige brand een groot gedeelte van het dorp in de asch legde, vonden vele dor pelingen achter de metersdikke, mas sieve kasteelmuren 'n veilig toevluchts oord. Ook aan gevluchte kloosterzusters van de Orde der Carinelitessen uit Frankrijk werd schuilplaats verleend. Voor enkele jaren bewoonde een da me uit de familie Suringa, die het kas teel had gekocht, de leege, kale kamers met de hooge ontluisterde schouwen. Zij moderniseerde het slot in zooverre dat zij het kasteel liet electrificeeren. Na haar dood werd de burcht, op ini tiatief van den Commissaris der Ko ningin, Jhr. Mr. Dr. A. van Rijckevor- sel, door aankoop eigendom der ge meente Dussen, onder burgemeester J. Snijders, voor het geringe bedrag van 15.000.met het vooropgezette doel het te restaureeren en te verbouwen tot raadhuis, terwijl er tevens een burge meesters- en veldwachterswoning in zullen worden ondergebracht. De aan de Oostzijde van het kasteel aange bouwde kapel, gebouwd in den tijd toen het kasteel als klooster dienst deed, zal, daar zij het totaalbeeld stoort, wor den gesloopt. Ook de entourage van 't machtig slot zal geheel worden verbe terd. De verbouwing en restauratie zal volgens den architect G. de Hoogh te Den Haag, in totaal 181.000.bedra gen. In deze kosten draagt het Rijk 50 bij, de arbeidsloonen komen ge heel voor rijksrekening, terwijl de rest provincie en gemeente zullen betalen. Thans kan de herleving van dit im posante, monumentale bouwwerk, in zijn oorspronkelijken vorm, rustig te gemoet worden gezien en eerlang zal Dussen over een sierlijk kasteel-raad- huis beschikken. K. G. V. De toeloop van nieuwe leden bij de R. K. Gymnastiekvereeniging K. G. V. blijft aanhouden. Reeds traden een 45- tal jongelui toe, waaronder verschil lende prima gymnasten. Ook meerdere adspirantleden meldden zich aan. Bij het voorloopig bestuur zijn de functies als volgt verdeeld: Voorzitter, Aug. Zapp, Vice-voorzit- ler, W. v. Riel, Secretaris, Fr. Tuer- lings, Penningmeester, P. van Nieuw- stadt en commissaris Jac. Vloemans. Raadgevende bestuursledenB. Vesters en M. v. Riel. De contributie is bepaald op 5 ct. voor 914 jaar; 10 ct. voor 1418 jaar en 15 ct. boven 18 jaar. R. P. S. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en het daaronder behoorend ambtsgebied werd gedurende de maand October '39 ingelegd 20748.08 en terugbetaald 21766.74. Het laatst uitgegeven boek je droeg het nummer 9857. Bel Canto. De zangvereeniging Bel Canto zal op Zondag 5 November haar eerste Win- terconcert aan hare donateurs en be gunstigers aanbieden. Op het program ma komen werken voor van Wierts, Roothlieb, Bordèse, Cath. v. Rennes, Mascagni en Strauss. Bel Canto zal op treden met dames-, mannen- en ge mengd koor. Missie-tentoonstelling. De tentoonstelling van de Missie- naaikring St. Theresia van Lisieux wordt Zondag 5 November na de Hoog mis door den HoogEerw. Heer Deken A. J. v. d. Brekel, geopend. De Eerw. Paters komen met een Missie-stand uit. Gegund. Het bouwen van een fabriek voor lederwaren en schoenen voor rekening van de firma C. Roestenberg in de Schoolstraat alhier is gegund aan de firma v. d. Sanden Waalwijk. LOON OP ZAND. Poort in elkaar gereden. Maandagmiddag had de expediteur van Caem het ongeluk hij het inrijden van de fabriekspoort der firma van Lier, een groot gedeelte van den muur, waaraan de poort hangt in elkaar te rijden. Een rijwiel, dat achter den muur geplaatst was, werd mede vernield- Persoonlij ke ongelukken kwamen niet voor. Kaartvereeniging „Ons Genoegen". Zondag had de eindwedstrijd plaats van het gegeven kaartconcours dooi de vereeniging „Ons Genoegen" alhier, hij de Wed. Coomans, bij gelegenheid van het 12%-jarig bestaan der veree niging. De einduitslag was als volgt: M. van Loosdrecht 24. Zcger v. d. Velden en H. Leermakers 17 pnt., P. Jansen-de Graaf en L. van Loosdrecht 16 put., G. v. d. Kaa 18—2, P. Coomans 15 pnt. De dagprijzen werden gewonnen door J. Jansen, P. v. Loon, H. Leerma kers, M. van Loosdrecht en Zegcr van der Velden. ampo daar lucht je van opl Uitvaart Douarière Mevr. Snouck- Hurgronje. Onder enorme belangstelling had Dinsdagmorgen de plechtige begrafe nis plaats van de Hoogwelgeboren Vrouwe Douarière Sophia Snouck-Hur- granjc, geboren Jonkvrouw Verheyen. Maandagmiddag was het stoffelijk overschot vanuit Venlo naar het kas teel overgebracht. Dien avond werd in de parochiekerk de Rozengrans gebe den voor de hier algemeen geachte overledene. Dinsdagmorgen te ongeveer kwart voor elf werd de rijkelijk met bloemen en kransen bedekte kist kerkwaarts gedragen. In de nabijheid der kerk werd de orde bewaard door het politie korps, geassisteerd door den rijksveld wachter. De plechtige lijkdienst werd opgedragen door den ZeerEerw. heer Pastoor Schoenmakers met assistentie van pastoor Coenen van St. Joachims- moer en kapelaan v. Vught, resp. dia ken en subdiaken. Onder leiding van den heer H. v. d. Wildenberg voerde 't parochiaal zangkoor de driestemmige Missa van Reniers uit. De absoute werd verricht door pastoor Schoenmakers, waarbij 't Libera van Perosi werd uit gevoerd. In den stoet merkten we op de ongeveer voltallige adelijke familie Verheijen. Toen ongeveer 12 uur de plechtige Mis beëindigd was, werd het stoffelijk overschot ter laatste rustplaats gedra gen en bijgezet in den grafkelder, bij welke de geestelijkheid bovengenoemd de liturgische plechtigheden verculde. Mei mevrouw Snouck is heengegaan een brave christinne, die aan een leven vol eenvoud paarde vriendelijkheid, milddadigheid en goedheid jegens een ieder. Zij ruste in vrede. -Vergadering van den Raad der gemeente Sprang-Capelle te houden op Vrijdag 3 November 1939 des namid dags half acht uur. Agenda: 1. Medewerking lagere landbouw school te Capelle. 2. Mededeelingen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 5 Novem ber 1939: Ned. Herv. Kerk. v.m. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 3 uur leesdienst. De Chr. Besturenbond Sprang- Capelle houdt Maandagavond half 8 in de zaal van den Chr. Volksbond al hier eene algemeene vergadering, ter bespreking van de November-propa ganda. De secretaris zal een overzicht geven van het verschenen 18e Verslag van het C.N.V. Aan het Hplppostkantoor alhier werd gedurende de maand October '39 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 3624.80 en terugbetaald 4526.50. De vereeniging „Het Groene Kruis'' voor Sprang-Capelle. houdt a.s. Woensdag 8 November, des avonds half 8, in het gebouw van den Chr. Volksbond alhier eene algemeene ver gadering. Agenda: Opening en notulen; Jaar- verslag van den secretaris; Verslag v. d. controle-commissie en benoeming nieuwe controle-commissie; Vaststelling begroeting voor 1940; Verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftre ding van de heeren A. Smit en S. Rempt en één vacature; Mededeelingen van het bestuur; Rondvraag. Daarna vertooning van de spreken de film: „Roeping". De Afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders kwam Donderdag avond in de zaal van den Chr. Volks bond in vergadering bijeen, onder lei ding van den heer H. de Bie, tweede voorzitter. Na opening met het lezen van een gedeelte uit de H. Schrift en gebed, heette de voorzitter de aanwezigen wel kom, in het bijzonder den hoofdbestuur der dhr. Clemens. Na het lezen der notulen werden en kele interne afdeelingsaangelegenhe- den behandeld, waarna de heer Cle mens het woord verkreeg, die den in ternationalen toestand besprak en daar bij wees op de stroomingen die van God en Zijn dienst afvoeren en opwek te in deze moeilijke tijden het vertrou wen alleen te stellen op God. Vervolgens besprak de heer Clemens het nut der sociale scholing, waarbij hij opwekte tot deelname aan de studie club van den Chr. Besturenbond. Tenslotte verzocht de spreker de me dewerking voor de November-propa- ganda-actie voor het C.N.V. Een drietal leden gaf zich op voor de studieclub. Uit de vergadering werd gewezen op de stijging van het levensonderhoud, waarbij de noodzakelijkheid van z.g. duurtetoeslag werd bepleit. De heer Clemens zegde toe dit punt onder aan dacht van het hoofdbestuur te zullen brengen. De vergadering, die vrij goed bezocht was, werd hierna gesloten; de heer Cle mens ging voor in dankgebed. VRIJHOEVE-CAPELLE. Mej. J. M. uit de Korte Nieuw- straat kwam met haar rijwiel zoodanig te vallen dat zij een bloeduitstorting aan een der beenen opliep. Dr. R. verleende geneeskundige hulp. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. Dijk. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. Tot secretaris van het plaatse lijk comité van de Centrale voor Werk- loozenzorg is benoemd de heer M. Vos Jzn. De jaarlijksche November-pro- paganda-vergadering voor het C.N.V., vanwege den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle zal D.V. worden ge houden op Donderdag 16 November a.s. in het Geref. Kerkgebouw alhier. Als spreker hoopt op te treden de heer A. Stapelkamp, voorzitter C.N.V. CAPELLE. Gedurende de maand October '39 werd op het hulppostkantoor te dezer plaatse in de Rijkspostspaarbank inge legd 1649.38 en terugbetaald 5428.49. Het aantal inlagen bedroeg 44, dat der terugbetalingen 38. De afd. Sprang-Capelle e.o. van Volksonderwijs hield j.l. Woensdag avond half acht in het Stationskoffie huis van den heer P. Pruijssers onder voorzitterschapvan den heer E. Colet een algemeene ledenvergadering, wel ke, mede als gevolg van het minder gunstige weer, niet druk bezocht was. Na een kort openingswoord van den voorzitter, gaf de secretaris, de heer J. Kraak voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke onder dank zegging aan den samensteller werden goedgekeurd. Hierna volgde de behan deling van den beschrijvingsbrief voor de op 4 en 5 Nov. a.s. te houden Al gemeene Vergadering van Volksonder wijs te Utrecht. Verschillende punten van dezen beschrijvingsbrief gaven aan leiding tot een bespreking. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergade ring werd met algemeene stemmen be noemd de heer M. Christ en tot plaats vervangend afgevaardigde de heer C. Sterrenburg, die zich deze benoeming lieten welgevallen. Na de rondvraag werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. J. Lekker- kerker uit Oldebroek. Voor de Ned. Herv. gemeente a.. d. Loonschendijk hoopt Zondag v.m. 9.30 uur en nam. 2 uur op te treden Ds. Vroegindewey. -In den loop dezer week is de prijs van de consumptiemelk te dezer plaatse andermaal met een cent per liter ver- hoofd en gebracht op 10 cent. De Vereeniging van Jonge Land en Tuinbouwers zal op haar volgende vergadering op Dinsdag 7 November 's avonds om 7 uur in 't Café van dhr. A. van Dijk een film vertoonen van de Kon. Suikerbietenzaadkweekerij Kühn. Sociale Week. Geertruidenberg gaat een unieke gebeurtenis beleven De R.K. Werk- liedenvereeniging aldaar,zal nl. voor baar leden met hun huisgenooten boven 17 jaar, van 5 12 November a.s. een sociale week geven, die gezien de keurlijst van sprekers, van een grootsch opgezet werk getuigt. De aanleiding tot het geven van deze sociale week was voor het bestuur van genoemde vereeniging het feit, dat een van de mooie en moeilijke probleemen van onzen tijd het gezin is. Wil men een gezin opbouwen en instandhouden, dan moet men daarvan de waarde be seffen, de gevaren zien en de taak van het gezin begrijpen Daarom zal in deze week het gezin worden behandeld in zijn verschil lende aspecten. Zondag a s, om half acht 's avonds wordt de sociale week officieel ge opend door Pastoor v. d. Wee Pater Paschasius C. O. P. uit Breda ver vult de eerste spreekbeurt. Maandag avond spreekt Mgr. Frencken, Dins dag Rector F. v. d. Berck, Woensdag Pater Rak S. J., Donderdag F. Hoogers, Vrijdag Prof. C. v. Dijk en Zondag Jef de Brouwer. Door Pastoor v. d. Wee zal de sociale week Zondag 12 November weer worden gesloten. De heer J. van Bokhoven, adjunct commies ten kantore van den Ontvanger der Registratie te Geertruidenberg, slaagde op het ver gelijkend examen te 'sGravenhage voor het diploma cand.-commies Predikbeurten Zondag 5 Nov. 1939: Ned. Herv. Kerk voorm. half tien en nam. twee uur Ds. R. de Bruin. Oranje de kleur voor neutrale burgervliegtuigen. Tusschen de betreffende instanties en Luchtvaartondernemingen is overeen gekomen dat oranje de kleur zal zijn voor neutrale burgervliegtuigen. Voordat men definitief overgaat tot dien maatregel, welke ook zal worden genomen be halve door de K.L.M. door de Sabena D.D.L. en A.B.A., zal men in de prak tijk toetsen in hoeverre de oranje-kleur aan de verwachtingen voldoet. Daarom wordt door de K.L.M. een van haar Douglas-vliegtuigen n.l. de „Mees", die op 26 September ten Westen van Helgoland door een militair vliegtuig werd aang.evallen, waarbij een Zweedsch ingenieur werd gedood, geheel oranje ge schilderd, en zullen de andere maatschappijen in de gelegenheid worden gesteld, zich van de doeltreffendheid te overtuigen. De „Mees" wordt in haar nieuwe pakje gestoken. - I V geneest men spoedig door inwrijving en inademing van Dampo. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6