DE GEHEIME INGANG BINNENLAND. SPORT. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON TWEEDE KAMER De Geer verdedigt ztfn regeering. Het was een belangwekkende rede, waarmee Jhr. De Geer zijn kabinets formatie en het beleid zijner regee ring heeft verdedigd, alsmede ant woord heeft gegeven op de honderd en één vragen van uiteenloopenden aard. Hij heeft de verantwoordelijk heid van regeeringsleider niet gezocht en heeft zelfs bezwaren ontvouwd te gen de motie Deckers; hij heeft slechts zijn land willen helpen in een situa tie, welke hij als fataal beschouwde. Hoe deze was ontstaan? De heer de Geer verklaarde, dat de crisis in het vierde kabinet-Colijn hem nog steeds een raadsel is. Wat ook de heer Dec kers (R.K.) na de rede van min. de Geer nog eens heeft betoogd. Onver klaarbaar in Col ij n was vooral de reu zenzwaai binnen enkele weken ten aanzien van het werkloosheidsvraag stuk. De lieer de Geer verdedigde voorts de opname van sociaal-democraten in de regeering, waartegen hij vroeger wél bezwaren had wegens hun mate rialisme en hun houding jegens het Koninklijk Huis. Daarin is veel ver anderd en de heer de Geer acht de soc.-democraten thans rijp voor prac- tische opvoeding in het dragen van bestuurs-verantwoordelijkheid. Ten aanzien van de kwestie, of de soc.- democraten in een regeering thuis hooren, bestaat ook verschil van op vatting in de A.R. partij, met name tusschen Dr. Colijn en de heer Schou ten. Dr. Colijn zelve blijkt in de con ferentie van fractie-leiders, op zijn initiatief belegd ten behoeve der ka binetsvorming, zelve aan de mogelijk heid van opname van soc.-democra ten in een regeering onder zijn leiding te hebben gedacht. De heer de Geer noemde zijn kabi net overigens een extra-parlementair- noodkabinet, waartegenover alle par tijen, die er in vertegenwoordigd zijn, vrij staan. Wat de financiën betreft, bij de enorme uitgaven, die nu noodig zijn, is het iedereen duidelijk, dat heel wat belastinggeld gepompt zal moeten worden. Om deze reden moet van nieuwe uitgaven, welke te vermijden zijn, worden afgezien. Ook van een uitbreiding der leerlingenschaal, wel ke het eerste jaar 2.3 millioen zou kosten en vanaf het tweede jaar 4.1 millioen. De collectieve contracten gelden voorloopig alleen nog voor water staatswerken, analoog aan wat deze provinciën sinds lang doen. Een wetsontwerp op de spoorweg pensioenen is onderweg, benevens hangen er plannen in de lucht, in be paalde deelen van het rijk, aan de grenzen met name, den staat van be leg af te kondigen. Prijsregelingen en distributie zijn er morgen nog niet. En inzake de Indische defensie is het wachten op advies van de Indische re geering. Dé regeering heeft nog geen beslissing genomen over de vraag of er slagschepen zullen komen, dan wel licht materiaal zal worden aange schaft. In elk geval blijft de Kamer vrij, zei de minister van Financiën, die zelf in 1923 de portefeuille neer lei, omdat hij de vlootplannen van het toenmalige kahinet-Ruys onbetaal baar achtte. Een blijde boodschap was, dat de Nederlandsche Rank niet zal toeleg gen op haar goedheid tot aanzien van wijlen den heer Mannheimer. Het heeft inr. Trip niet aan beleid ont broken, verklaarde de heer De Geer. NEDERLAND NEEMT NIET AAN DE WERELDTENTOONSTELLING TE NEW-YORK DEEL. Naar wij vernemen heeft de Neder landsche regeering thans definitief be sloten het volgend jaar niet weder deel te nemen aan de wereldtentoonstelling tc New-York. STAAT VAN BELEG. Woensdag 1 November is verschenen een staatsblad, inhoudende het besluit van 1 November 1939 tot verklaring in staat van beleg van verschillende gemeenten in de grensgebieden en wa tergebieden in ons land. Hieronder zijn begrepen eenige ge meenten in de provincie Noord-Bra bant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland en Limburg- Volgens bovengenoemd besluit is met ingang van gisteren de staat van beleg afgekondigd in de navolgende plaatsen van ons verspreidingsgebied in Noord-brabant: Almkerk, Dussen, Eethen, Giesscn, Heusden, Hooge- en Lage Zwaluwe, Made en Drimmelen, Op- en Neer An- del, Rijswijk, Veen, De Werken en Sleeuwijk, Werkendam, Woudrichem en Wijk en Aalburg. De staat van beleg is een verdere uit breiding van de macht der militaire autoriteiten. Uit de desbetreffende wetsartikelen blijkt, dat het militair gezag nieuwe poli tie-verordeningen kan maken, het verkeer binnen en de toegang tot de gebieden kan regelen, vergaderingen en bijeenkomsten kan verbieden, schouwburgen sociëteiten en café's kan sluiten, wapenen en munitie kan vor deren, personen die niet gewenscht zijn kan verwijderen of insluiten, bepaalde personen kan verbieden het grondge bied te verlaten; het militair gezag is elfs bevoegd elke plaats, zelfs tegen den wil van den rechthebbende te be treden of te doen betreden. Tenslotte kunnen in deze, gebieden temporaire krijgsraden worden inge steld. Het militair gezag kan speciale amb tenaren aanwijzen en beëedigen, voor het opsporen van strafbare feiten. AKU-CONCERN. De directie der Algemeene Kunst zijde Unie N.V. deelt mede, dat de hec- ren Abs, Vits, von Schroder en Kiehl ontslag hebben genomen als commis sarissen en de heer K. Schmekel als directeur der vennootschap. Gelijktijdig hebben alle Nederland sche hceren van het bestuur der ven nootschap hun functies hij de Vereinig- le Glanzstoff Fabriken en de andere verwante Duitsche ondernemingen neergelegd. DE PRIJZEN-POLITIEK DER REGEERING. Naar wij van bevoegde zijde verne men, acht de minister thans het oogen- blik gekomen, om tot een meer syste matische behandeling van het prijs- probleem over te gaan. Daarbij zal ervan worden uitgegaan, dat de prijsontwikkeling het beste kan worden gevolgd, door in de eerste plaats de prijzen der grondstoffen bij den invoer of bij de productie dus bij de bron te controleeren en ook ertegen te waken, dat onredelijke prijs- verhooging plaats vindt. Door deze controle aan de bron zal de basis voor dc prijspolitiek worden gelegd en zal het gemakkelijker vallen prijsopdrij ving tegen te gaan. dan wanneer het product zijn volgende stadia bij den groothandel en bij den kleinhandel doorloopt. De regeering zal er voor waken dat dc kosten voor levensonderhoud niet hooger stijgen dan strikt noodzakelijk DM ISlfl Ai'an -VALKENBU RG f^ZACHT V?-yN SMAAK. - PRUS 70 K. N. V. B. Afd. IV A. NOADLimburgia. LONG AHelmond. RoermondMVV. JulianaBW. PSV—Willem II. NAGEindhoven. NOAD wordt morgen natuurlijk weer een tweetal puntjes rijker, evenals Lon- ga, dat het zwakke Helmond op bezoek krijgt. Met Willem II is het een ander geval, dat moet in Eindhoven den strijd aan binden met de Philipsmenschen en hoe wel de Tilburgsche club in dit seizoen wat betere resultaten heeft behaald dan de Eindhovenaren zal een overwinning hioï* toch zwaar bevochten moeten wor den, hetgeen evenwel niet wegneemt, dat Willem II de beste papieren heeft. Roermond zal het tegen MVV dat daar te gast is bepaald niet kunnen bolwer ken en hetzelfde gelooven wij van het Bossche BW dat het sterke Juliana te genover zich ziel gesteld. Eindhoven trekt naar Breda en een gelijk spel was hier de beste oplossing. D. NEVELOHelmondia. W SC—TOP. PicusTegelen. VVVWilhelmina. Voor Helmondia is het een klein kunst je om van de Oisterwijkers te winnen, terwijl ook VVV met Wilhelmina geen moeite zal hebben. Meer spanning is te verwachten tusschen Picus en Tegelen en aan een voorspelling wagen wij ons liever niet. De schoenfabrikanten krijgen TOP op bezoek en, vergissen wij ons niet, dan blijven de puntjes in Waalwijk. K. Willem II 2Baardwijk. Boxtel—NOAD 2. SET—PAZO. GUDOK—RWB. LONGA 2Oisterwijk. De Overlaters zouden een goed ding doen, door van de Willem Il-reserves te winnen, maar eerlijk gezegd achten wij ze hiertoe niet in staat. Boxtel krijgt een nederlaag te incas- seeren van de NOAD-reserves. S.E.T. krijgt Pazo op bezoek en wel licht zijn de kansen van de gasten iets beter. Oisterwijk blijft dicht bij huis en zal het tegen de Longa-resërves bepaald niet gemakkelijk hebben. De R.W.B.ers zijn morgen te gast bij Gudok en een Waalwijksche overwinning valt hier te verwachten. VERSLAG van den Voetbalwedstrijd op Woensdag 1 November 1939 te Waalwijk, tusschen de Kijkers" (Luchtwachttroepen) en de Schippers(Pontonniers). Ondanks de strooinende regen is deze wedstrijd tot een belangrijk feit in de annalen van de Waalwijksche voetbal historie geworden. Van de zijde van bur gers en militairen was er zeer veel be langstelling voor deze origineele sport gebeurtenis. Reeds voor den aanvang van den wed strijd hing er over de druk bezette tri bunes die eigenaardige gespannen sfeer, die bij het begin van groote internatio nale wedstrijden ook valt waar te nemen. Onder de aanwezigen merkten we op de kantonnementscommandant Ka. H. Bon man met zijn staf en de Serg. M. v. d. Heijden, Comm. der „Kijkers". Om half drie komen de spelers hel veld op en de kapitein Dr. Th. Kartbeck, de stuwkracht van het plaatselijke O. en O., doet op ceremonieele wijze de af trap, overigens een schot, een Vente waardig. Reeds na zeer korten tijd, pl.m. 5 mi nuten, maken de schippers, die zich op het natte veld al even thuis schijnen te voelen als op de zilte baren, het eerste doelpunt. Een doelpunt van Davids na een schitterende voorzet van de soldaat Gluvers. Vol jolijt laat het muziekcorps St. Jan uit Baardwijk schallende mar- schen over het steeds natter en gladder wordende veld weerklinken; 't was wel de methode om de genoegclijke stemming er in te houden. Honderden soldaten schoenen roffelden op de maat van de muziek op de planken tribunes. Reeds in het begin van den wedstrijd blijken de schippers in de meerderheid te zijn, na eenige doorbraakpogingen op de linkervleugel van de „Kijkers", wordt al gauw door Peeters het 2e doelpunt ge scoord. Na de aankomst van eenige ver tegenwoordigsters van het schoone ge slacht, scheen het enthousiasme van de spelers nog belangrijk grooter te wor den; deze stimulans schijnt op onze sportmenschen zijn uitwerking nog steeds niet te missen. Al spannender worden de momenten voor het „kijkende" doel, maar het mag de „schippers" niet gelukken vóór de rust nog een doelpunt te maken. Na de rust is het een oogenblik of de kansen zullen keeren, de „kijkers" ver toonden mooi samenspel, maar konden het ondanks al hun inspanning niet lot een werkelijk gevaarlijke aaval op het doel van de tegenpartij brengen. Ineens, een schitterende rush van van der Vlies en de stand is voor de „Schip pers" 30 geworden, en last not least maakt Peeters na mooi combinatiespel met Gluvers het vierde en laatste doel punt van dezen veelbewogen middag. Na afloop van den wedstrijd mar cheerde de bijna voltallige Pontonniers- afdeeling, voorafgegaan door het mu ziekcorps, weder naar het centrum van Waalwijk terug, waar met het gebruike lijke ceremonieel de troep ontbonden werd voor het mooie moderne stadhuis, waarna de muzikanten in een allergezel ligst samenzijn met de militairen in de soldatencantine aan de Grootestraat, nog blijk gaven niet alleen te beschikken ovei muzikale talenten, maar tevens over niet te onderschatten declamatorische en zan gersgaven. Wij hopen dat dergelijke amusante sportmiddagen, maar dan onder betere weersomstandigheden, zich in de toe komst nog dikwijls mogen herhalen. RANGEERDER GEDOOD. Te Notendaal (gem. Steenbergen/ is de 27-jarige ongehuwde stoker C. Luyks, wonende te St. Stoofdijk, doordat hij uitgleed bij het rangeeren, onder een met suikerbieten geladen wagon van de Rotterdamsche tram te recht gekomen. De wielen gingen den man over het lichaam. De ongelukki ge was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Steenbergen vervoerd. VRACHTAUTO TE WATER. Inzittenden gered, doch een hunner ernstig gewond. Op de Lage Noord te Utrecht is een vrachtauto, beladen met 2000 kilo gram lood van de zinkpletterij „Utrecht", in de Vecht gereden. De auto moest uitwijken voor een begra fenisstoet en kwam daarbij met één der voorwielen op de zachte berm van den weg. Deze brokkelde af, waar door de auto in het water terecht kwam. In de cabine zaten twee per sonen, die met groote moeite gered konden worden. De bestuurder had klem gezeten achter zijn stuur, waardoor hij vrij lang in het water heeft gelegen en be wusteloos was. Onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toegepast, doch het duurde heel lang voor de man tot bewustzijn kwam. Hij bleek ernstig gewond. De vrachtauto is met heel veel moeite op het droge gehaald. Het lood zal later opgevischt worden. FIETSENDE SCHOOLJONGEN LIET ZICH VOORTTREKKEN. Op dc Heerenweg nabij de Beek laan te Noordwijk, is een ernstig on geluk gebeurd, waarbij een scholier pm het leven is gekomen. De 15-jarige J. Kloos, leerling van de ambachtsschool te Leiden, liet zich door een vrachtauto trekken, waar bij hij links achter den wagen reed. Van de tegenovergestelde zijde nader de eveneens een vrachtauto, welke den jongen greep en tegen den grond sloeg. Hij was op slag dood. Een medeleerling, die Kloos per fiets achterop kwam, was getuige van het ongeluk. van „De Echo van het Zuiden", Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 11. Longport was een groote zeehaven zestien mijl ten Zuiden van Spring- meads, in de achterbuurten waar al lerlei schuim huisde. Dien nacht stond er een oudo auto gestald in „Het Vliegende Hert" in Rushbrook Bottom en ofschoon de herbergier bij kris en kras zwoer dat hij het ding nooit gezien had, zijn ze met die aftandsche kar gekomen en weer vertrokken. Maar ze pikten geen enkelen vogel mee we waren ze te vlug af. En heb je sedertdien nooit meei iets van ze gemerkt? wilde Richard weten. De oude jachtopziener hief zijn stok op met een haast plechtige be weging. Wel, meneeren, zei hij met den knop van zijn stok in zijn open hand slaand, als ik me niet heel hard ver gis, loopen ze met het plan rond om ons nog eens op een bezoek te vergas ten. Waarom denk je dat? vroeg Ri chard. Dat zal ik u zeggen. Ik geloof dat ik eergisteren nacht een van hun spionnen ben tegengekomen. Wan neer zoo'n troep er over denkt ergens een bezoek te gaan brengen, sturen ze altijd een paar lui vooruit om het ter rein te verkennen. Zoo is het, bevestigde Jack, zij bereiden hun strooptochten altijd uit stekend voor. Welnu, heeren, vervolgde de jachtopziener, zooals ik zei, ik geloot dat ik een van dat mooie stel eergis- terennacht in de aanplantingen aan het einde van het park heb ontmoet. Uit de richting waar hij vandaan kwam, leidde ik af dat hij uit den tuin kwam, maar wat hij daar te ma ken kon hebben, is me een raadsel. Hoe laat was dat? vroeg Jack. Zoowat twintig minuten over twaalf. Ik had een paar minuten te voren op mijn horloge gekeken en toen was het „kwart over." Hoe weet je dat het iemand uit de stad was, als je hem in het donker in de aanplantingen tegenkwam? merkte Richard glimlachend op. Hij heeft toch zeker geen praatje met je gemaakt? Dat heeft hij inderdaad niet, me neer! Integendeel, hij ging er van door zoo vlug als zijn heenen hem maar dragen konden. Maar ik had hem goed in het vizier. Ik nam hem bij verrassing om zoo te zeggen. Ik had mijn kleplantaarn bij mij en had een paar minuten stilgestaan met het gevolg dat ik hem hoorde komen, ter wijl hij niets van mij afwist. Ik stond op den rand van het ruiterpad en hij liep het af. Doodstil stond ik en toen hij een paar meter van mij af was, liet ik opeens het licht op hem schijnen. Ik dacht eerst dat het een van mijn eigen inenschen was, maar ik was blij dat ik hem niet had aangeroepen, want het was beslist een vreemdeling en ook geen man van buiten. Hij had oude, smerige kleeren aan, de kleeren B»Sa£_ van een stedeling, zijn handen waren fijn en blank, dat kon ik zien, want bij hief ze op om het licht uit zijn oogen te houden. Ik zou hem onder ecde kunnen identificeeren. Hij had een bleek gezicht en een grooten, zwarten baard. De oude man maakte even een pau ze in zijn verhaal en de twee luiste raars zwegen, terwijl zij naar hem staarden en vermeden elkaar aan te zien. Parker vatte dit zwijgen op als een bewijs van buitengewone belang stelling. Inderdaad was die belangstel ling groot, maar op een andere ma niet dan de oude Parker dacht. Toen verbrak Jack de stilte: Toen je zag dat het een vreem deling was, heb je hem toen aange sproken? Dat heb ik gedaan, meneer en ik sprong ook op hem toe om hem hij den kraag te pakken. Ik had hem hij- na, en ik hen overtuigd dat ik hem wel had kunnen vasthouden tot Joe Bates, die ik ongeveer drie honderd meter te voren verlaten had, er bij zou zijn gekomen. En hij ontsnapte je? Het was Ri chard die dit zei. Ja, hij ging er vandoor, meneer. En het zonderlinge van het geval is, dat we allebei mank waren. Terwijl mij mijn knie dwars zat, was mijn mannetje ook lang niet in orde; ik zag hem duidelijk hinken onder het loopen. Maar ziet u, zijn hinken was vlugger dan mijn gehobbel. Weer was er een diepe stilte en de oude opziener knikte tevreden. Hij had nooit gdacht dat zijn mededeelin- gen zóó'n indruk zouden maken. En je hebt niets meer van hem gemerkt? informeerde Richard ten laatste. Absoluut niets meer, meneer. Maar ik voor mij beschouw het als een waarschuwing en ik heb mijn mannetjes gezegd extra op hun hoede te zijn. Kijk, de kolonel geeft ons een leeken om aan te stappen, kwam Jack tusschenbeide, blij een voorwendsel te vinden om aan het onderhoud een einde te maken. Toen ze verder liepen zei Jack Cla- vell niets. Hij liet het aan Richard over om over Parkers verhaal te be ginnen, maar de jonge zee-officier scheen evenmin iets te zeggen te heb ben. Inmiddels overdacht hij de ge- heimzinige ontmoeting van den jacht opziener van alle kanten. Het was meer dan eigenaardig dat Parker een man, die volkomen beantwoordde aan Walfords beschrijving en die vol gens den majoor omstreeks dien tijd op Sprinngmeads moest zijn geweest, eergisteravond ongeveer twintig mi nuten over twaalven op het terrein van het landgoed was aangetroffen. En het mocht een volmaakt mysterie heeten hoe een dergelijk individu in één adem genoemd kon worden met Margaret; ja, een volmaakt myste rie X. De drijfjacht na de lunch voerde het gezelschap naar een groot stuk open heide, dat aan dezen kant de grens van Springmeads vormde. Ri chard's plaats was aan het einde van de rij naast een boschje op een klei den heuvel, die uitzicht gaf over dt hei. Gedurende een lange tusschen- poos dat hij moest wachten, had hij zijn geweer ter zijde gelegd en stond in diep gepeins verzonken over de hei te staren. Terwijl hij daar zoo stond zag hij in de verte een gestalte opdui ken, of liever een bovenlichaam, want de bremstruiken reikten ongeveer tot het middel. Het was een vrouw en iets in de houding van haar schouders trok Richard's aandacht. Even later bewoog de gedaante zich over een open stuk hei en nu wist hij met vol komen zekerheid dat het Margaret was, die daar alleen liep. Het volgend oogenblik ging zij een kleinen heuvel rug over en was verdwenen in de hei de. Zij was maar enkele momenten zichtbaar geweest en alleen door een puur toeval had hij een glimp van haar gekregen. Een paar seconden bleef hij nog stil staan, starend naar het stuk hei, dat Margaret overgestoken was en draaide zich toen vastbesloten om. Hij riep een van de jongens, die het geschoten wild verzamelden, vroeg dien op zijn geweer te passen en stap te vervolgens in de richting, waarin hij Margaret had zien verdwijnen. Hij had nog geen tien passen ge daan of hij hield in en keek nog eens vol aandacht. Een tweede gestalte was in zicht gekomen, die den weg volgde, welken Margaret genomen had. Deze tweede gestalte was een man, die zich snel voortbewoog en eveneens weldra verdween. Richard liep de helling af en ging dwars over de hei den kant uit, waar Margaret zich moest bevin den een smal pad, dat gebruikt werd door bezembinders en heide-be- woners en dat van het dorp Spring meads naar Rushbrook Bottom leid de. Dit laatste was een klein gehucht, verscholen in een bocht van een ver laten postweg, die de hei kruiste. Toen Richard den heuvelrug be reikt had, hield hij even stil onder dekking van een groepje braamstrui ken en keek uit over de vóór hem lig gende, met brem begroeide vlakte. (Wordt vervolgd). is.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8