t r DE ZILVEREN DRADEN IN DEN BEfiFST. PURO BINNENLAND Buitenlandsch Nieuws. „DE ECHO" f 1.25 p. kwartaal - f 0.10 p. week Zaterdag 11 November 1939. No. 89. De Echo van het Zuiden Tweede blad. DE MISLUKTE AANSLAG OP HITLER. Engeland is de schuld! Gelijk wij hebben gebulletineerd is Woensdagavond tegen half tien in het Bürgerbrauhaus te Munchen, waar de herdenkingsplechtigheid werd gehou den van de oud-strijders der nationaal- socialistische beweging, een ontploffing geschied. Hitler, die een rede had ge houden, waarin hij geweldig tegen En geland te keer ging en vertelde dat hij Göring opdracht had gegeven te reke nen met een oorlog van 5 jaren, was kort tevoren naar Berlijn teruggekeerd. In het oorspronkelijk bericht werd ge sproken van 6 dooden, maar uit de doodenlijst, die in den loop van den dag door het Duitsche Nieuwsbureau is be kend gemaakt, blijkt, dat er 8 dooden zijn. Het aantal gewonden bedraagt 65. Er bevinden zich geen bekende perso nen onder de slachtoffers. De ontplof fing, die door de Duitsche commentaren als een kennelijke aanslag op het leven van den Führer wordt beschouwd, wordt door dezelfde persstemmen als Engelsch werk opgevat. Er is onmid dellijk een belooning van 500.000 mark uitgeloofd, welke later, naar het D.N.B. meldt, door een vrijwillige bijdrage van particuliere zijde met 100.000 markt is verhoogd. In verband met den aanslag in den Bürgerbraukeller meldt het Duitsche nieuwsbureau op grond van het offi- cieele onderzoek thans de volgende bij zonderheden: De ontploffing geschiedde Woensdag avond te omstreeks 21 u. 20, op een tijd stip, dat de Führer de zaal reeds verla ten had. Bijna alle leidende personen uit de beweging, rijksleiders en gouw leiders, hadden hem naar het station vergezeld, waar hij, in verband met dringende staatszaken, direct na het uitspreken van zijn rede, in den trein naar Berlijn stapte. Men kan het slechts een wonder noemen, dat de Führer aan dezen aanslag op zijn leven is ontko men, welke aanslag gelijktijdig een aan slag op de veiligheid van het rijk is. Het Duitsche Nieuwsbureau voegt hieraan verder toe, dat het tot dusver elk jaar de gewoonte was, dat de Füh rer ongeveer tegen 20.30 uur met zijn groote rede begon, welke meestentijds eerst te 22 uur eindigde. In verband met den beperkten tijd voor zijn ver blijf te Mürrchen, ving hij zijn rede dit maal een half uur eerder aan. De rede, die anders anderhalf uur duurde, had gisteravond nauwelijks een uur ge duurd. Daardoor was de Führer reeds kort na negen uur met zijn verklaringen gereed. Hij bleef gisteren niet zooals anders nog lang in kameraadschappe lijke gesprekken met zijn oude strijd makkers. Hij nam integendeel vlug van de in zijn nabijheid zittende partijge- nooten afscheid om zich met de overige leiders der beweging naar het station te begeven. Hierdoor alleen is het te verklaren, dat bij de ontploffing geen van de leidende mannen van de natio- naal-socialistische beweging gewond werd. Wanneer de bijeenkomst op de zelfde wijze zou zijn verloopen als in vroegere jaren, dan zouden op de plaats waar de bom ontplofte, alle leiders der partij gezeten hebben. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt verder, dat de zaal gisteravond een groote ruïne was. Dit wordt in de eer ste plaats verklaard door het feit, dat de eenige het plafond dragende zuil door de ontploffing door midden brak, zoodat zij het gewicht van de balken niet meer kon dragen en met alle stee- nen, dragers en balken naar beneden stortte. Óp de plaats, waar de leiders der beweging gedurende de rede van den Führer gezeten hadden, ligt thans een drie meter hooge puinhoop. 25 zwaar gewonden liggen in de zie kenhuizen te München, onder wie ook een aantal vrouwen. Als een beschikking der voorzienig heid wordt het gevoeld, dat de Führer reeds in den trein stapte op het oogen- blik, dat de aanslag in de historische vergaderzaal der Beweging hem zou treffen. Eerst op weg naar Berlijn be reikte den Führer het bericht van de misdaad. Het bericht over den aanslag, in den Bürgerbraukeller te München was naar het D.N.B. meldt, te laat bekend ge worden voor de eerste ochtendbladen. Alleen het 12-uur avondblad kon het bericht nog publiceeren. Het blad schrijft, dat het geen twijfel lijdt, dat de Engelsche geheime dienst de hand in het spel heeft. De heeren in Enge land hebben zich ditmaal grondig ver rekend. Met de staatsvijanden in Duitsch- land, die meenen in dienst van de Secret Service hun misdadig spel te kunnen spelen, zal nu met Duitsche grondigheid een hartig woord worden gesproken. De Völkischer Beobachter schrijft, dat Engeland de bommen geworpen heeft, om zich uit de verlegenheid te redden over de tegenslagen van de af- geloopen week. De Münchener Neueste Nachrichten schrijft, dat de bevolking van München onmiddellijk den indruk heeft gehad, dat Engeland zich ver bergt achter de daders van den aanslag en bevestigt, dat de eerste resultaten van het onderzoek reeds hebben uitge wezen, dat de Engelsche Secret Ser vice de hand in het spel heeft. Conclusies der pers. De conclusies, welke de Duitsche pers hedenavond uit het voorgevallene trekt, zijn tweeërlei: 1. de verknochtheid tusschen volk •r^.vf-5 Wie 's morgens vroeg opstaat en naar huiten gaat, kan ip deze tijd van het jaar overal de prachtige spinne» wehben zien, die helemaal zilver schit teren door de dauw. Wat is zo'n spin- neweb toch een kunstwerkGeen we ver kan zulke fijne draden maken als een spin. De mensen zijn er nog nooit in geslaagd om in de techniek derge lijke dunne draden te maken en daar om maken ze gebruik van de draden die de spinnen maken, en brengen ze in verschillende instrumenten, bij voorbeeld in de sterrekunde, aan. Prachtig is een bedauwd spinneweb! En als we nog even wachten en er mis schien rijp komt, lijkt het op een sprookje, zo'n ragfijn berijpt web. Het is eigenlijk heel vreemd, dat veel mensen zo bang zijn voor spin nen, want dat zijn toch werkelijk die ren, waar niemand bang voor hoeft te zijn. Ze doen mensen geen kwaad, al hebben ze dan een beetje griezelige, lange kriebelpooten. Een spin is een heel verstandig dier en wie een heetje meer van haar te weten komt, zal nooit meer zonder meer kunnen zeg gen: „Spinnen, o nee, dat vind ik vree- en Führer is nu nog hechter dan ooit te voren geworden; 2. het Duitsche volk .zal thans, on der den indruk van de methoden zijner tegenstanders, als één man den strijd op leven en dood tegen Engeland aan vaarden. De kern-vraag. De allesoverheerschende vraag is echter, ook in Duitsche kringen, hoe het mogelijk is geweest, dat iemand een helsche machine, die toch, gezien de aangerichte verwoesting, van aanzien lijken omvang moet zijn geweest, in den Bürgerbraukeller heeft kunnen plaatsen Himmler, de man van de Gestapo, heeft verklaard, dat de sporen van den dader naar het buitenland voeren. DE REDE VAN CHAMBERLAIN. De Britsche minister van financiën. Sir John Simon, heeft in Mansion Hou se, tijdens het door den Lord Mayor van Londen aangeboden noenmaal wegen en Zweden evenals de president van Finland hebben aan H. M. de Ko ningin en Koning Leopold telegram men doen toekomen, waarin zij adhaë- sie betuigen met het initiatief. Ook Koning Karei van Roemenië heeft, naar Stefani uit Boekarest meldt, besloten zich aan te sluiten bij het Ne- derlandsch-Belgische vredesinitiatief en al het mogelijke te doen om het te doen slagen. De koning heeft als eersten stap een telegram aan den Engelschen Ko ning gezonden, waarin hij zegt: ,,Ik geef uiting aan mijn oprechte wenschen voor het welslagen van het nobele Bel- gisch-Nederlandsche initiatief en steun het van ganscher harte." ENGELAND VERLIEST EEN DUIKBOOT. In het Lagerhuis heeft Churchill me degedeeld, dat de Britsche duikboot Oxley is vernield door een ontploffing, welke aan een ongelukkig voorval te ons land in de wereld geniet, ten volle in te zetten, wanneer mocht blijken, dat de kans bestaat om een poging te doen tot het bij elkaar brengen der partijen, waarvan goeden uitslag met eenigen grond mag worden verwacht. Neder land staat ten deze trouwens niet al leen. DE INLIJVING VAN DIENSTPLICHTIGEN. De regeeringspersdienst meldt: Een dezer dagen is aan de pers een mededeeling verstrekt omtrent de inlij ving van ploegen dienstplichtigen 1939 en 1940, die binnenkort voor eerste oefening in werkelijken dienst worden opgeroepen. Nader is bepaald, dat be halve de reeds bekendgemaakte ploe gen, op 4 December 1939 ook worden ingelijfd de dienstplichtigen, behooren- de tot de 2e ploeg pontonniers en de lichting 1939, bestemd voor het korps pontonniers en torpedisten. selijke dieren!" In de eerste plaats is daar al de mav nier waarop de spinnen hun webben maken. Elk web op zichzelf is een klein kunstwerk. Als een vlieg of mug in het web komt, gaat de spin er vlug in en draait zolang draden om haar prooi, tot deze helemaal weerloos is. Dat lijkt misschien erg wreed, maar het is nu eenmaal het instinct van de spin. Katten eten vogels op, dat is ook gemeen, vossen pakken een kip, als ze er de kans toe krijgen en zo kun nen we nog meer voorbeelden opnoe men. De spin zelf wordt op haar beurt weer door verschillende vogels opge geten, en zelfs door andere, grotere spinnen. Dit laatste is dan ook de oorzaak, dat de kleine spinnetjes niet lang op de plek, waar ze gehoren worden, blij ven. Ze trekken weg en gaan op reis. Als je vroeg op bent en het is mooi zonnig weer, kan je honderden spin netjes zien, die op grassprieten of tak jes zitten en langs de herfstdraden hun avontuurlijke reis beginnen. Ze kunnen nog niet goed lopen, vliegen kunnen ze ook niet, dus ze moeten voorlezing gedaan van Chamberlain s verklaring, nu de Britsche premier we gens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Voor hen, die geen andere taal spre ken dan die van het geweld, zeide Si mon, is geweld het eenige antwoord en aangezien wij gedwongen zijn gewor den de wapens op te nemen, zullen wij ze niet neerleggen, voordat wij er zeker van zijn, dat Europa bevrijd is gewor den van de bedreiging, welke zoo lang het leven van zijn volkeren heeft ver lamd. Ten aanzien van het vredes-initiatief zeide hij: Ongetwijfeld hebt u allen de mede deeling gelezen, welke H. H. M. M. de Koningin der Nederlanden en de Ko ning van België tot Z. M. den koning, evenals aan den president der Fransche republiek en aan den Duitschen Rijks kanselier, hebben gericht. Iedereen zal de lofwaardige motieven waardeeren, welke de twee Souverei- nerf er toe gebracht heeft, op deze wij ze hun goede diensten aan te bieden, in de hoop een verdere uitbreiding van den oorlog te voorkomen. Ik moet toegeven, dat ik, met het oog op vroegere ervaringen, niet veel hoop heb op een bevredigend ant woord van den Duitschen kanselier. Niettemin willen wij den oorlog geen dag langer voortzetten dan noodzake lijk is, als een bevredigende regeling op een of andere manier bereikt kan worden. HET VREDESINITIATIEF. Noordsche Staten en Roemenië betuigen instemming. De koningen van Denemarken, Noor- wel een ander middel vinden, om vooruit te komen en dat middel zijn de herfstdraden. Jullie hebben ze al lemaal wel eens gezien, die fijne dra den, die van de ene tak naar de an dere lopen. Naar boven, naar bene den, alle richtingen uit. De mensen denken wel eens dat die draden bij een spinneweb horen, maar dat is niet waar. Het zijn de rails van de kleine spinnen. Wat zijn dan de' spoorwegwagons, waar de spinnetjes in reizen? Die ma ken ze zelf. Ze spinnen eerst een paar draden en maken die vast aan het punt, waar ze zitten. De hoofddraad maken ze tot een lange slinger. Ein delijk bijt de spin de draad door en gaat dan op haar zwevend vlot de lucht in. Intussen is de zon opge vO- men en verwarmt de aarde met haar stralen. Warme luchtstromen stijgen uit de bodem op en nemen het lichte spinrletje met een flinke vaart mee. Bij honderden zie je de kleine spin netjes door de lucht zweven. Soms bot sen ze tegen elkaar aan, want ze kun nen hun vlot niet besturen. Maar ze kunnen wel dalen, als ze de reis lang genoeg vinden. Dan rollen ze de draad op, verkorten hem op die manier en met deze verkorte draad kunnen ze dan veilig op de grond landen. Als de spinnen tegen elkaar botsen en zich in elkaar verwarren, breken ze de draden af en beginnen opnieuw, maar het net, dat al die kleine spin nen met elkaar weven, wordt steeds groter. Een kapitein van een Ameri- kaansch schip, werd eens gevangen in een net van honderden kleine rode spinnen. Hij was toen 350 k.m. van de kust! Dat is wel een bewijs hoever de spinnen zich van hun uitgangspunt weten te verwijderen. De boeren vinden het lang niet al tijd prettig als er veel herfstdraden zijn. Vooral niet als ze gras maaien, want dikwijls is een net van herfst draden er de oorzaak van, dat het gras niet snel genoeg droogt. De dra- wijten is. Het ongeval is geschied in omstandigheden, welke publicatie op het tijdstip, dat het gebeurde, onge- wenscht maakten. De Engelsche admiraliteit heeft een lijst gepubliceerd van de namen derge nen, die eenige weken geleden om het leven zijn gekomen bij den ondergang van de Engelsche duikboot Oxley. Vier officieren en 49 manschappen hebben bij het ongeluk het leven verloren. ONZE NEUTRALITEIT! Minister Van Kleffens heeft in de Tweede Kamer een uitstekende rede gehouden over zijn buitenlandsch be leid en over Neerland's volstrekte neu traliteit, waarin de Kamer vrijwel eens gezind achter hem bleek te staan. Hij besprak het hernieuwde aanbod van goede diensten, door Koningin Wilhelmina en Koning Leopold, en verzekerde daarbij met nadruk, dat de bijeenkomst ten paleize Noordeinde uit sluitend gewijd was aan de goede dien sten. Andere onderwerpen zijn niet behan-' deld. „Er zweeft geen enkele geheim zinnigheid om deze samenkomst, even min als eenige beïnvloeding van 1 -±^en daaraan debet is geweest", aldus mr. Van Kleffens, die er zijn spijt over ui£-" sprak, dat eenige buitenlandsche bla den gemeend hadden in het aanbod een manoeuvre te moeten zien. Nederland kan in deze zaken wel licht slechts een bescheiden rol spelen, doch het is de regeering ernst met haar voornemen, het moreele prestige, dat den kleven daarbij aan het gras vast. Eeuwenlang heeft men zeer ver schillende meningen over de herfst draden gehad. De bekende Griekse wijsgeer Aristotelcs, die omstreeks 350 voor Chr. leefde, dacht, dat ze het te ken van de naderende winter waren wat ook inderdaad zo is en dat ze ontstonden, omdat de afgekoelde lucht tussen hen in naar de grond zak te. Dat er behalve door dezen geleerde ook door de mensen op de herfstdra den gelet werd in die oude tijden, be wijst wel, dat de schrijver Plutarchus (pl.m. het'jaar 1) vertelt, dat het volk dacht, wanneer het de herfstdraden zag, dat er een pestepidemie zou ko men Gelukkig weten wij nu de oorsprong en het doel van de zilveren draden en kunnen wij de kleine diertjes bewon deren, die zich op zo'n snelle en han dige manier kunnen voortbewegen. DE KNOOP VAN DEN KONING. Het was in de zomer van het jaar 1785. Frans, de zoon van een officier, logeerde hij zijn familie in Potsdam, waar het paleis van koning Frederik den Groote stond. Het was altijd de grootste wens van Frans geweest om den koning eens te zien en misschien zelfs wel iets van hem mee te kunnen nemen als aandenken. „De koning is oud en ziek", zei zijn tante. „Hij wil met rust gelaten wor den en zou heel wat te doen hebben, als iedere Pruisische jongen hij hem wilde komen!" Frans zei toen maar niets meer, maar hij dacht heel lang na, wat hij zou kunnen doen. Zo brak de tijd aan, dat hij weer naar huis zou gaan en nog steeds had hij den koning niet gezien. Dat vond hij toch te erg. Midden in de nacht klom hij uit zijn raam en liep naar het slot. Hij kwam niemand tegen, maar zag in de verte de schildwachten heen en weer lopen voor de poorten. Daar zou hij niet GEEN REDEN TOT ONGE RUSTHEID. De regeeringspersdienst heeft een verklaring gepubliceerd, waarin namens de regeering wordt medegedeeld, dat er geen enkele reden is voor ongerustheid. Niettemin is de regeering waakzaam in elk opzicht. Grensincident nabij Blerick Onopgehelderde scholen. Donderdagmiddag zijn bij de Nederlandsch- Duitsche grens nabij Blerick schoten gevallen, waarbij enkele in burger gekleede personen betrokken zijn geweest. Naar het schijnt, is een persoon getroffen, terwijl de anderen over de grens gevoerd zouden zijn. De lezingen over wat is voorge vallen loopen zeer uiteen, zoodat nog niet met juistheid kan worden medegedeeld, wal werkelijk is ge schied. Het onderzoek dat is inge steld, zil meer licht, moeten ver schaffen. Abonneert U thans op U is en 'blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd welen v moet betreffende distributie, luchtbescherming, enz. enz. door kunnen komen. Misschien was het heter om over de muur te klim men. De muur van het park was niet zo erg hoog en het kostte hem niet veel moeite om er bovenop te komen. Met een flinke sprong stond hij aan de andere kant van de muur in het park. Toen kwam de maan door de wolken en daar zag Frans den koning zitten in een stoel op het terras. Hij sliep. Hij sliep wel eens meer buiten als het erg warm was. Zijn mantel was opengevallen. De knopen van zijn uniform schitterden. Frans stond heel lang stil en keek naar den koning. Misschien zou hij hem na deze keer nooit meer zien. Hij wilde zijn gezicht in ?ijn geheugen prenten en het nooit meer vergeten. En plotseling werd hij overmoedig. Als hij eens één knoop van de uniform van Frederik de Groote mee kon ne men als aandenkenHij dacht niet lang na en ging zacht naar den slapen- den koning toe. Toen hij juist een knoop in zijn hand had, werd de ko ning wakker. De jongen schrok zo vreselijk, dat hij op zijn knieën viel en wachtte tot hij zijn straf zou krijgen. Toen hoorde hij de koning rustig zeg gen: „Wat zoek je hier?" Aarzelend richtte Frans zich op en vertelde hem waarom hij gekomen was. De koning luisterde kalm en vroeg hem naar zijn ouders. Frans vertelde, dat zijn vader gestorven was en dat ze daarom ook geen geld had den om h.em officer te laten worden. Toen zei de koning: Zulke jongens als jij hebben we nodig. Meld je mor gen bij de opleidingsschool. Ik zal zorgen, dat alles in orde is. Begre pen?" En dat was het begin van een schit terende loopbaan. Het volgende jaar stierf de koning en een heel jonge vaandrig stond bij de baar. In zijn ka mer hing fonkelend de knoop van de uniform van Frederik den Groote en toen Frans al generaal geworden was, had hij die knoop nog.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5