KUNST EN LETTEREN. SPRANGCAPELLE. DRUNEN. WASPIK. GEERTRUIDENBERG. KAATSHEUVEL. Griendcultuur in het Land van Heusden en Altena Reeds spoedig zullen in de vele grienden van het Land van Heusden en Altena en Biejbosch dearbiiders verschijnen met de blinkende rijs- haken. Deze grienden toch leveren het benoodigde materiaal voor de hoepel- en mandemakerijen, zooals die op enkele plaatsen in dezestreken gevonden worden. Vooral de Biesbosch levert, naast de griendlanden uit het Land van Heusden en Altena, groote hoeveel heden rijshout. Het groeit hier vooral op de aanwassen, die een voldoende hoogte bereikt hebben. Deze worden dan door kaden omgeven en met wilgenstekkeu beplant, die tot strui ken uitgroeien en het thans zoo gewilde gnendhout leveren. Na de uedrij vigheid in het voorjaar wanneer de arheiüers gedurende een of twee maanden bezig zijn met hel wieden der grienden, keert de iust gedurende de zomermaanden weer. In November, December en Januari trekken opnieuw de mannen de grienden in. om het hout te kappen en te sorteeren tol hoepelhout en rijsmateriaal, terwijl het dikke hout voor de stoeienmakerijen wordt ge bruikt. Het voor meubelhout be stemde materiaal wordt eerst ge kookt. Uit de zwart besmookte ovens langs den Hoogen Maasdijk onder Werkendam b.v., stijgt een wazige rook naar boven. De schil worut nu van de stokken verwijderd en de gebruinde houten voor de meubel industrie gebruikt. Het eenjarig rijshout wordt ge sneden en door den tuinder als bindteen gebruikt, het tweejarig hout is geschikt voor de mandemakerij, terwijl het drie- en vierjarig hout dienst doet in de hoepelmakerijen. Ook wordt veel rijslhout gebruikt voor den aanleg van kribben en andere waterbouwkundige werken. Het moet dan echter aan verschil lende eischen voldoen en niet ijs- breukig, verbroeid, vermolmd, ver stikt of vervuurd zijn. Veel rijshout is verzonden naar de Zuiderzee werken en voor de kustverdediging De waarde van ons griendhout wordt geraamd op enkele millioenen In de oorlogsche jaren van 1914 voerde ons land voor f2.ÜOUOOOuit naar de Scandinavische landen, Pruisen, België en Engeland. In de crisisjaren werd soms ter bestrijding der werkloosheid het mandenbedrijl in het leven geroepen. Dit was b.v hei geval in den winter van 1900, toen de strenge verst veel land arbeiders werkloos had gemaakt, wat voor het moreel van deze menscben funest was. Een rijk Amsterdammer, de phi- lantroop P. W. Jansen, verstrekte het benoodigde kapitaal voor de stichting van een fabriek van stoelen en manden voor de arbeiders uit Veen en Wijk, onder den naam van »De Vlijt.» De leiding in de labriek berust bij een bekwaam vakman en in den loop der jaren breidde de fabriek zich uit tot een belangrijke onder neming, die echter ook van de criisis geleden heeft. De duizenden bossen teen uit de grienden worden in den winter ge hakt en gesorteerd en in het voorjaar geschild. Dit schillen verschaft ook vele arbeiders werk en brood. In onze dagen van internationale spanning is uitvoer over zee geheel stopgezet. Er bestaat thans op enkele plaatsen een te kort aan griendhout, wat in verband schijnt te staan met het feit. dat de groot-leverancier voor griendhout, Polen,den uitvoer van griendhout heeft gestaakt, waar door er meer bestellingen in Neder land worden gedaan. ELSA RUBBENS EXPOSEERT IN DEN BOSCH. Onder overgroote belangstelling werd Zaterdagmiddag in de. Bossche leeszaal door den bekenden letterkun dige Antoon Coolen een expositie ge opend van de oud-Waalwijksche kun stenares Elsa Rubbens. Na een openingswoord namens het leeszaalbestuur van mevr. Dra. J. Ebe- ling-Bergé, hield Antoon Coolen een inleiding tot deze tentoonstelling. In dezen tijd van oorlogsgeweld zoo betoogde spr. komt de geest moeilijk tot concentratie en hij ont snapt het onlustgevoel niet dier ge dachte, dat toch weer het geweld machtiger is en dat de belangstelling van den geest zaken geldt, die wel zeer klein worden, vergeleken hij de vree sdij ke ellende, die de oorlog sticht. Tegen dit, overigens zeer verklaarba re, defaitisme moeten wij ons weer baar stelen. De cultuur is niet ijdel en Antoon Coolen heeft Zaterdag de tentoonstelling van Elsa Rubbens, welke in de Openbare Leeszaal te s' Bosch werd geopend, ingeleid. Opname van de opening der merkwaardige expositie tijdens de rede van den grooten Brabantschen schrijver. (Foto welwillend afgestaan door de Prov. Bossche Crt.)' wordt het niet door wapenrumoer. De koopmansleuze: „Doe gewoon" kun nen we een verheven inhoud geven, door ze te betrekken op de dingen, die de bemoediging en den steun be vatten van ons gemoed en onzen geest In het milieu dezer leeszaal is dit klaarblijkelijk goed begrepen en zoo geldt hier thans de belangstelling een jonge Brahantsche kunstenares. Elsa Rubbens. Zij staat nog in den aanvang harer ontwikkeling, maar deze ont wikkeling vertoont, kalm en rustig, reeds een zekerheid, die niet meer misleiden kan omtrent de kracht van dit zuivere en merkwaardige talent. In haar onderwerpen toont zij een voorkeur voor den hoer, den arbei denden mensch, den daggelder en daarnaast op opvallende wijze voor het kind. Den Brabantschen landman teekent zij tegen zijn ingetogen en «vaarlijk schoon landschap, bezig aan zijn zware werk: spittend, zaaiend ot oogstend. Elsa Rubens houdt kennelijk van haar Brahantsche menscben en ziet hen in de waarde van hun arbeid zaam, plichtsgetrouw menschelijk le ven. Forsch zijn ze en ruig opgezet in krachtige, met vaste hand beheersch- te lijnen, die dadelijk het karakteris tieke gebaar vangen. Ook in rust po seeren haar figuren voor haar en het is een bij uitstek vrouwelijke tecder- heid, waarmee zij hen afbeeldt in de verhoudingen van gezin en familie, moeders met kinderen, vaders met kinderen. De gelaten harer menscben zijn gevormd en gegroefd door het le ven, maar in de oogen, den spiegel dei- ziel, is het ongeschonden gelaat van héCkind behouden. Deze gelaten zien de, raadt men reeds, dat Elsa Rub bens met denzelfden voorkeur, waar mee zij deze landsche menscben tee kent, ook kinderen teekent. Het is een voorkeur, opwellend uit een zelfde teedere aandacht, eenzelfde sterke ge neigdheid voor het primaire en het primitieve. Altijd is het weer het kind, dat zij teekent; het pas-geboren kind, het slapende kind, het kind op moe ders sterken arm, het kind hij den vader, het kind in de voldrooinde we reld van zijn spel. het kind in alle houdingen. Reeds is de uitdrukkingskracht van deze jonge, veelbelovende kunstenares groot en als deze tentoonstelling van iets overtuigt, dan is het van de groo te en hartstochtelijke vakliefde, die vertrouwen wekt in vaart en drang van dit talent. Rijzing, inzicht, levens beschouwing, die deze kunst zullen dragen, zullen de ontwikkeling ervan bepalen. Maar de verwachtingen, die zij wekt, hebben een hechten grond. Van dit werk kennis te nemen, is juist op dit oogenhlik een verkwik king die ons slechts vreugde geven kan. Spr. besloot met den wensch, dat velen naar dit hier ter bezichtiging gestelde werk eener bescheiden veel belovende jonge Brahantsche kunste nares, wier zuiver werk ten zeerste de belangstelling verdient, zullen ko men kijken. Deze tentoonstelling die' tot 18 No vember duurt, heeft een uitstekende pers; recentics in Maasbode, Prov. Boschc Courant, Huisgezin, loven het werk ten zeerste. Wij sluiten ons gaarne hij den slot- wensch van den heer Coolen aan. Officieel bericht. Openbare kennisgeving. Distributie van petroleum. De Burgemeester der gemeente Sprang-Capelle brengt ter openbare kennis: 1. In bijzondere gevallen kunnen extra-petroleumdistributiebonnen voor huishoudelijk gebruik dit is voor verwarming, verlichting en koken worden afgegeven. Belanghebbenden dienen zich daartoe te wenden tot den distributiedienst voor de gemeente. 2. Bij wijziging in de omstandighe den, op grond waarvan petroleum-dis- tributiekaarten werden uitgereikt na aansluiting der woning op gas of elec- tricheit; na verhuizing van een niet naar een wel daarop aangesloten wo ning; na vermindering van het aantal gezinsleden wegens vertrek of overlij den en na beëindiging van bijzondere gevallen moet daarvan onverwijld kennis worden gegeven aan den distri butiedienst, welke de kaarten heeft af gegeven. De kaarten waarop men in verband met de gewijzigde omstandigheden geen recht meer heeft, moeten bij dien dis tributiedienst worden ingeleverd. 3. De bonnen van petroleumdistri- butiekaarten, welke niet geperforeerd zijn, moeten door den leverancier wor den afgeknipt. 4. Verbruikers van petroleum voor industrieele doeleinden en schippers, die petroleum noodig hebben voor mo toren en navigatielichten, kunnen aan vraagformulieren bekomen bij het dis tributiebureau. Deze aanvraagformulieren moeten, na invulling en onderteekening, recht streeks worden toegezonden aan het rijksbureau voor aardolieproducten te 's-Gravenhage. Zij ontvangen daarna óf van dit bu reau een bestelbon, waarop zij petro leum kunnen koopen, óf van het distri butiebureau een aantal extra-petroleum- distributiekaarten. Sprang-Capelle, den 9 Nov. 1939. De burgemeester voornoemd, SMIT. SPRANG. Predikbeurten Zondag 12 No vember 1939: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nm. drie uur Ds. B. A. van Lummel. De Sociale Studieclub van den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle zal a.s. Maandagavond half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier haar eerste vergadering in dit seizoen houden. Door het lid G. Braspenning zal een onderwerp worden behandeld over: De verhouding van de christelijke vakbeweging naast en tegenover de an dere richtingen in de vakbeweging, ge zien in het licht van de ontwikkeling in het laatste tiental jaren. Dezer dagen werd de Wed. v. D. uit Capelle toen zij op haar fiets de Kattesteeg alhier passeerde, aangere den door een vrachtauto van de firma de Roon Versteeg alhier; bestuurd door den chauffeur B. Mej. v. D. werd tegen den grond geworpen en liep kneuzingen op aan beide beenen, zoo dat zij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Haar rijwiel werd geheel vernield. De afdeeling Sprang-Capelle van het Groene Kruis hield j.l. Woensdag avond in de zaal van den Chr. Volks bond alhier eene algemeene vergade ring die druk bezocht was; de film- vertooning die tevens zou plaats heb ben zal hieraan wel niet vreemd zijn geweest. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter der afdeeling, den Edelachtb. heer Burgemeester Smit, die een welkomstwoord tot de aanwezigen richtte, waarin hij er op wees dat een filmavond was belegd om meerdere belangstelling voor de afdeeling te krij gen. Wil de zaak goed functionneeren dan moeten dit jaar minstens 100 nieu we leden worden ingeschreven. Door den waarn.-secretaris de heer E. Colet werden de notulen gelezen, die werden goedgekeurd, waarna de secre taris de heer M. Visser een jaarverslag uitbracht, waarin hij ook dank bracht aan de Postduivenvereeniging ,,De Luchtvaart" voor de gehouden wed vlucht ten bate der afdeeling; voor het van deze vlucht ontvangen saldo werd een ligtent aangekocht. Spr. spoorde aan dat andere vereenigingen dit voor beeld zouden volgen. Ook het finantieel verslag gaf reden tot dank. Bij monde van dhr. W. van Willi- genburg werd namens de controlecom missie verslag uitgebracht omtrent het nazien der boeken en werd de penning meester dank gebracht voor zijn accu raat beheer; hierop volgde decharge. Op voorstel van den heer A. J. C. Meijer werden de aftredende bestuurs leden burgemeester Smit en S. Rempt herkozen. In de bestaande vacature werd met meerderheid van stemmen benoemd mej. P. J. Rijken. Bij de rondvraag werden nog enkele zaken belangende de vereeniging be sproken. Hierna werd de geluidsfilm ..Roe ping" afgedraaid, welke een prachtig beeld gaf van den arbeid van het Groe ne Kruis in het geheele vaderland met al zijn vertakkingen. Het was een leerzamen avond, die ons een duidelijk beeld gaf van het nuttig werk van het Groene Kruis. Aan het slot sprak de voorzitter nog een opwekkend woord, waarna de ver gadering werd gesloten. Op Maandag 27 November a.s. zal voor de Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium" in de zaal van den Chr. Volksbond al hier door den heer Pelicaan, secretaris van het Verbond een lezing met licht beelden worden gehouden over het Practisch Werk van het Verbond. CAPELLE Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des mor gens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oosten- brug. In de Nieuwstraat had een dezer dagen een aanrijding plaats tusschen een luxe wagen en een motor met zijspan, waarin een tweetal militairen gezeten waren, die eenige verwondingen opliepen. Beide voertuigen bekwamen mate- rieele schade. Gedurende de maand October 1939 werden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle ingevolge de Vleeschkeuringswet aangegeven 21 runderpn, 68 varkens en 3 geiten. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling dit jaar het St. Nico- laasfeest met de kinderen der O.L. school weer op de gebruikelijke wijze te vieren. De Dé wé schoenfabriek 1e Dtunen Het Bijvoegsel tot de Ned,Staats courant bevat de statuten van de N.V. Schoenfabriek DéwéteDrunen weike is opgericht door de compa ranten de heeren Hub. Verhoef, accountant te Waalwijk en Hendr. de Wijs, schoenfabrikant te Drunen. Het kapitaal der N.V. bedraaed f 10 000, verdeeld in 100 aandeelen van f100 ."i'iÈSu Predikbeurten Zondag 12 November 1939; Ned. Herv. Kerk; vm. half tien en nm. twee uur Ds, R. de Bruin. Bij het spelen in het hal*, gedempte deel der haven alhier* kieeg de 12-jarige Jan D. peronge luk een spa op zijn hoofd, die een vrij diepe wonde veroorzaakte, zoo dat de jongen zich onder genees kundige behandelng van Dr. Wijffels moest stellen. De arbeider H. H, uit deze gemeente kreeg het Woensdag in de werkverschaffing aan den stok met den opziahter over de uitbetaling. Na een heftige woordenwisseling kwam het tot handtastelijkheden met het gevolg dat H. thans geschorst is. Alle 29candidaten vandencursus E.H.B.O. zijn Dinsdagavond voor 't alhier gehouden examengeslaagd Het Winterprogramma van Bel Canto Het bestuur der Zangvereeniging »Bel Canto« stelde in haar laatste vergadering haar winterprogramma vast, dat behoudens onvoorziene omstandigheden en met de daar voor te verleenen goedkeuringen deze winter zal worden aange boden. Het eerste concert passeerde Zondag j.l. Op Zondag 26 dezer volgt een concert met medewerking van de harmonie van het Kon. Muziek gezelschap »Euphonia« te geven in de zaal van Apollo, üp den tweeden Kerstdag een Kerst concert in haar eigen tehuis üp Zondag 21 Januari het tweede wisselconcert met medewerking van de Kon. Erk. Harmonie »Apollo« in de zaal van »Euphonia«. Op Vastenavondzondag 4 Februrri het liefdadigheidsconcei t ten bate van de spijskokerij, dat «Bel Canto« dit jaar hoopt te bieden als een vroo- lijke avond, geheel met eigen krach ten te verzorgen. En tot slot op den 2den Paaschdag het laatste wisselconcert te geven door Apollo en Euphonia in de Bel Cantozaal. Zooals momenteel de geest en studie ijver van de zangvereeniging is, kan een mooi winterprogramma worden tegemoet gezien. Gegund Bij onderhandsche aanbesteding is de uitbreiding van de schoen fabriek van de firma J. de Gouw alhier gegund aan de firma W.den Teuling alhier en de uitbreiding van de leermagazijnen van de firma Verwiel van Loon te Waalwijk aan de firma C. Kolsteren en W. den Teuling alhier. Kegelsport Onze kegelclub N.O.P. genoot dit jaar de eer de eerste te zijn in de jaarlijksche rondgang van de T.K.C. Strijdlust uitgenomen waren alle clubs present, wat een heele drukte gaf in NOP's kegelhuis. Er werd vinnig gestreden bij deze eerste ontmoeting en er viel veel hout. Vooral Vriendenkring uit Loonop- zand speelde een hooge partij, terwijl natuurlijk ook Herinnering de eer van »Den Rooien Haan» ophield. De totaal uitslag was 1 Vriendenkring, Loonopzand 698, 2 Herinnering I, Tilburg 672, 3 Onder Ons, Tilburg 631, 4 NOP, Kaatsheuvel 610, 5 KIK, Tilburg 600, 6 Vereeniging I, Tilburg 557, 7 Herinnering 111, Tilburg 268 en 8 Vereeniging III, Tilburg 260. Het hoogste aantal in corps enkel gooide Herinnering met 367. De hoogste corpswerpers waren de heeren Jac. van Loosdrecht Loonopzand met 154 en M. Donders Tilburg met 153 pnt. Zooals de kegelaars gewoon zijn werd er na de sport, die eerst om 12 uur beëindigd was nog een gezellig uurtje in Euphonia gesleten. De volgende ontmoeting heeft in December in Riche te Tilburg plaats. Benoemd Aan het postkantoor alhier is als tijdelijke beambte benoemd Mej Ant. Tuerlings alhier. Bijkantoor Incasso Bank."' Velen maakten op uitnoodiging van de gelegenheid gebruik om een kijkje te gaan nemen in het nieuwe bijkantoor van de Incassobank alhier die onlangs in gebruik genomen werd. Wat we in een onzer voor gaande nummers schreven van bet exterieur, geld ook geheel voor het interieur van de bank. Eenvoud en degelijkheid zijn zoowel in- als uitwendig het sieraad van het gebouw, dat geheel past voor de plaats en omgeving, waarin het staat. Een zeventig safes geven gelegen heid tot het opbergen van waarde volle papieren en de directeur, de heer Roelofs kon ons mededeelen, dat nagenoeg reeds alle loketten waren verhuurd. De zware kluis deur, die de geheele ruimte afsluit is alleen reeds het bekijken waard. Zoowel de architecten van de Incassobank het Architecten Bureau Gratema en Dinger uit Amsterdam als de aannemer de beer W. den Teuling te Kaatsheuvel met de onder-aannemers, de heeren C Kol steren, H. P. Dekkers en Jan Smit hebben eer van hun werk wat ook door de directie van de bank ten volle getuigd wordt. BERKDIJK. Aangesteld. Aan de R K. Jongensschool is tijdelijk aangesteld als onderwijzeres mej. van Zantvoort uit Goirle. Tooneelvereeniging, In het patronaat is wederom een tooneelvereeniging opgericht. Het bestuur is samengesteld uit Kapelaan Vogels directeur-voorz J. Donders vice-voorzitterJ de Nijs, secretaris; J. in 't Groen, penningm., A. van Wanrooij en A. Oosterwaal com missarissen. De naam der nieuwe tooneelclub is K. M. D. Onmiddellijk zijn de repetities begonnen voorde Nieuws uit de Langstraat en Omgeving.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6