BURGERLIJKE STAND INGEZONDEN STUKKEN. RECHTSZAKEN, DAMPO GRIEPen KOU BIOSCOPEN. M opvoering in Januari van het drama in 4 bedrijven Theo Schrader be werkt naar de novelle Bloesems en Vruchten door van Guijk. Regisseur de heer v. d.B >sch. Concours. I)e Kruisboogver. »Willem Teil» gevestigd in café van den heer van binteren organiseert op 12 en IQ Nov. een concours ter gelegenheid van de opening van den binnendoel De wedstrijden vangen telkens aan om 3 uur. Er zijn korpsprijzen en mooie personeele prijzen beschik baar. Deelnemers zijn de kruisboog gezelschappen »D.E.S.»; «Ouder lingen Vriendschap», »Oefening in den Wijngaard» en «Rozen: lant in 't Woud.» LOON-O P-ZAND. Om het biljart-kampioenschap. Dezer dagen werd een vergadering gehouden voor het organiseeren van een competitie wedstrijd om het biljartkampioenschap van Loon.op Zand. Er gaven zich 32 personen op en wel 17 voor klasse A en 15 voor klasse B. De speelavonden werden-bepaald op Dinsdag, Woens dag en Vrijdag, te beginnen Dinsdag 14 November. Verder werd besloten een maskeur te kiezen uit de deelnemers. De prijzen werden vastgesteld als volgt: Voor klasse A f 10.f7.50, f2.50, 25 sigaren. Hoogste serieprijs f2 50. Voor klasse B f7.50, f5.-. f2 50 25 sigaren. Hoogste serieprijs f 1.50, Er zal gespeeld worden in com- petitie-speelverband, voor klasse A 150 caramboles, voor klasse B 75 caramboles. R.K. Jonge Boerenstand. Dezen zomer werd door de leden v. d. Jongen Boerenstand een onder linge gewassenwedstrijd gehouden met twee nieuwe havervariëteiten, n.l. Flamingsgold en Dippe's Vroege Witte. De uitslag was; 1 P. Hamers, 2 Th. Dankers, 3 C, Brabers, 4 M. Hamers, 5 A. Aan Beek, 6 F. Kuijpers, 7 C. van Loon, 8 A. Mathijsen, 9 Gebr. Verhoeven, 10 H. Kuijpers, 11 G. Wijtvliet, 12 *U. de Kort, 13 A. de Kort, 14 A. Broeders, 15 C. v. d. Made. De verzorging der velden was over 't algemeen zeer goed, en als door de abnormale droogte sommige per ceelen wat minder gunstigen stand vertoonden was dat toch niet aan den proefnemer te wijten. van allerlei aard 5 LOONOPZAND. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, In uw no. van 1.1. Woensdag neemt U een en ander op wat is gezegd over „Huiden, leder, schoenen", op de Pers conferentie met minister Steenberghe en wat blijkbaar het antwoord is van de zen minister op een gestelde vraag. 't Lijkt mij interessant dat U in Uw blad deze aangelegenheid wat uitge breider weergeeft, n.l. zooals ik die vond in „De Telegraaf". Dit verslag luidt dan als volgt: Tot zoover genoemd blad. Ik dank U voor de opname. X. Op de bekende kaasmarkt te Alkmaar had de groote najaarsveemarkt plaats. „Gemobiliseerde" veehandelaren in actie, tydens den verkoop van de koe. MUSIS SACRUM. Ultimatum. Ultimatum is een film die ons in de laatste 24 uur voor het uitbreken van den laatsten oorlog schildert op een manier, die hoven allen lof verhe ven is. Duidelijk zien en begrijpen wij de gruwelijke verschrikkingen, die zich afspelen nog voor den eigenlijken oor log is uitgebroken. Vrienden geven-el- kaar voor het laatst de-hand; nu zijn ze vijanden. De een vertrekt naar Oos tenrijk, de ander blijft in Servië. Kapitein Stanko Salic, die met een Oosten rij ksche vrouw is getrouwd is het eerste slachtoffer van deze ontred- derende menschenslachting. Hij doet een poging om te ontvluchten, doch wordt hierbij zwaar gewond. Als zijn vrouw aan het hospitaal komt is hij reeds stervende. Zij knielt neer bij z'n' bed en hier zien we dan een van de fraaiste staaltjes van acteurscapaci teiten, die door de groote sterren kun nen worden ten toon gespreid. Deze scène is ontroerend en houdt een groo te felle aanklacht in tegen alle oorlogs geweld. Als zijn vrouw, naast zijn bed ge knield, zijn laatste woorden opvangt hooren zij het oorverdovende geraas van de brug, die in de lucht word ge blazen. De oorlog is uitgebroken, en Stanko sterft als eerste. In de hoofdrollen zien we de heken- de sterren Erich von Strohein, Dita Parlo, Bernhard Lancret en Abel Ja- quin, terwijl de regie van dit meester werk in handen was van Robert Wiene. Een boeiende film, onderhoudend van inhoud met begeesterend spel over de heele linie, dat op den bezoekers diepen indruk zal maken en daarom gaarne wordt aanbevolen. Deze film draait van Zondag tot en met Woensdag. LUXOR BIOSCOOP. „Tusschen twee Oceanen". Eenige malen per jaar brengt Para mount films uit, die eigenlijk een aan kondiging als deze niet behoeven. Films die zoo safe zijn als de spreekwoorde lijke Nederlandsche bank. Zoo'n film is „Tusschen twee Oceanen" en Para mount is er trotsch op, den Nedcrland- schen exploitanten dit nieuwe werk van Frank Lloyd, winnaar van zoovele Academy Awards, te kunnen aanbie den. Wij zouden een lange lofrede op deze film kunnen gaan afsteken; wij zonden talrijke overtreffende trappen en su perlatieven in het spel kunnen bren gen. Maar deze film heeft die niet noo dig. De naam Frank Lloyd is reeds een voldoende waarborg voor een voortref felijke film. Maakte Loyd geen „Mui terij op de Bounty", geen „Calvacade" geen „Onder twee vlaggen"? Met /.Tusschen twee Oceanen" maakte Lloyd een nieuwe voltreffer. En hij gaf tevens blijk, een uitstekende kijk op de eischen'van exploitant en pu- bilek te hebben. Voor het doorsnee-pu bliek geeft deze film actie, romantiek, spanning en een aangrijpend verhaal. Voor het meer serieuse publiek is deze film een belangwekkend relaas van den opbouw van een groot rijk, een histo risch document. En voor den bezoeker, die zich voor de technisch kant van de film interesseert, is „Tusschen twee Oceanen" waardevol door zijn prach tige regie, zijn fraaie fotografie en het uitstekende spel van de hoofdpersonen Joel McCrea, Frances Dee, Bob Burns en tientallen anderen. Bovendien 100 procent spanning en avonturen. In vrijheid gesteld. NSar men ons mededeelt is de secretarie.ambtenaar W H. 22 jaar, te Wijk en Aalburg, die onlangs werd ingesloten als verdacht van verduistering van gemeentegelden, in vrijheid gesteld. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. mmmm „De oudjes doen het nog best....!" De Amsterdamsche brandweer is aangevan gen met het beproeven van de brandweerriolen en brandputten, waarvoor het oude materiaal weer eens van stal is gehaald. Een der „oudjes" welke gebruikt werd omstreeks 1900, tydens haar werk voor het Koninklijk paleis op de Dam. WAALWIJK. Geboren Josephus Hermanns Antonius Maria z. J. L. Grijsbach-van Huiten. Marti- nus Gerardus Antonius z. v. J. M. I.eij- tens-Reijerman. Adriana Johanna Pe- tronella d. v. A. C. Raaijmakers-Sars. Ilenri Lambertus Maria z. v. Jan van Riel- Fyneman. Antoinetta Francisca Maria d. v. A. J. de Kort-Klerkx. Maria An toinetta Gerarda Willibrorda d. v. A. J. Verst ij nen-Mulders. Overleden Maria van de Water oud 83 j., wed. van M. Timmermans. Ja. M. H. For- tuijn oud 4 w., wonende te Drunen. Ga. Hesselberth pud 62 j., echtg. van J. G. Trompen. G."H. J. van Iersel, oud M 2 mnd. Huw.-aangiften: M. J. van de Wiel oud 28 j. en Maria Hol oud 23 j., beiden te Waalwijk. A. J. Maas oud 32 j. en Ja. A. van Ham oud 26 j., beiden te Waalwijk. Huwelijken J. M. van Helvoirt oud 26 j. en Ja. Ma. de Rooij, oud 25 j., beiden te Waalwijk. H. A. H. Grijns, oud 2^ j., wonende t*e Heusden en Tha. J. Verheijden oud 25 j. te Waalwijk. Ingekomen personen: A. G. J. Schrauwers van I.oonopzand. Ha. H. Samuels van Vlijmen. W. Timmermans en gezin van Sprang-Ca- pelle. Ja. M. J. Termeer van Haaren. J. T. Kollenburg van Vught. Ha. H. Versteeg van 's-Gravenhage. Ha. A. Sluiter van Zwolle. E. C. Wassenberg van Waspik. Vertrokken personen: .1. F. H. van Hooft naar Oirschot. L. A. de Vaan naar Oisterwijk. F. J. A. Dekkers en gezin naar Amsterdam. D. van Diemen naar 's-Bosch. Ma. A. I. W. van den Broek naar Boxtel. F. M. van Kessel naar Deventer. Ma. R. de Rijk naar Heeswijk. SPRANG-CAPELLE. Over de maand October 1939. Geboren: Gerardus Maurits z. v. D. de Rooy en A. Hoefnagel. Bastiaan z. v. A. van Dongen en A. W. de Poorter. Bastiana Ottolina Alida d .v. E. Nieuwénhuizen en J. Schilders. Geertruida Adriana Johanna d. v. B. C. van Helden en M. J. Blom. Antonia d. v. C. Ie Sage en S. Molegraaf. Cornelis z. v. A. Mandeina- kers en F. M. Pellicaan. Huwelijken A. J. van der Schans oud 23 jaren en M. van den Hoek oud 25 jaren. C. G. van Dongen oud 29 jaren en A. v. Beek oud 26 jaren. C. Timmermans oud 28 jaren en J. van Campen oud 26 jaren. J. G. Treffers oud 37 jaren en C. C. de Rooij oud 33 jaren. J. M. van den Ho ven oud 29 jaren en A. J. van Zeist oud 27 jaren. A. van Vuuren oud 27 jaren I leer heeft de productiekosten der schoenfabri kanten doen stijgen, in den regel met een aan merkelijk percentage, omdat de kosten van het leer in de kosten van de schoenen den belang rijksten factor vormen. De prijsverhooging. die door de schoenindustrie wordt toegepast, acht de regeering in het algemeen niet onredelijk. In gevallen, waar inderdaad van prijsopdrijving kan worden gesproken, wordt krachtig ingegrepen. De mededeelingen over de huidenvoorraden zijn volgens de regeering niet juist. De voor raden waren niet van overdreven omvang: de vraag steeg sterk, nieuwe aankoopen moesten geschieden tegen veel hoogere prijzen. Dat de leerprijs met meer dan 100% is gestegen, is onjuist. Het genoemde bedrag van 2.— dat een prijsstijging van 100% suggereert, is over dreven. Hierbij moge tevens overwogen worden, dat door de felle concurrentie in de schoenindustrie vóór den oorlog de verkoopsprijs in vele geval len den kostprijs niet dekte. en F. Rozcnbrand oud 25 jaren. Overleden Johannes Rozcnbrand oud 50 jaren, echtg. van Everdina Knoop. Arie Bas tiaan van Baardwijk oud 61 jaren, echt genoot van Antonetta Nieuwenhuijzen. Jacobus Rijken oud 73 jaren, echtg. van Catharina Johanna Rijken. Arnol- dus van Vuuren oud 57 jaren, echtg. van Lice Virgenie Steussy. Johannes Peter van Tilborgh, oud 16 jaren, zoon van Adriaan v. Tilborgh en Gerritje de Jong. RAAMSDONK. Van 21 Oct. tm. 3 Nov. 1939. Geboren N. N. M. z. v. Hubertus J. v. Keulen en Johanna de Wit. Antonius N. C. z. v. Antonius Fr. Stoops en Johanna P. M. van Helvert. Huberdina L. A. d. v. Johan nes H. Bouwens en Adriana Th. J. Buijks. Philomena E. d. v. Elisius M. v. Seters en Johanna E. Vinck. Marinus Adr. z. v. Marinus J. Keyzers en Huiberdina A. Klavers. Petrus Adr. z. v. Paulus H. Soeters en Elisabeth J. van Ryn. Antonia A. d. v. Martinus H. Zijlmans en Agnes H. van Rijn. Johanna M. d. v. Petrus J. Zijlmans en Jacoba M. v. Gils. Antonia P. Th. d. v. Antonius P. v. Oers en Elisabeth Distelrath. Henriëtte M. C. M. d. v. Hendricus C. A. Baijens en Maria A. A. Kolsteren. Huwelijken Jacobus v. Dongeii oud 20 j. en Wout je A. Molewijk oud 20 j. Machinus M. Zwets oud 25 j. en Maria Verduijn oud 21 j. Pieter van Suijïekom oud 32 j. en Cornelia J. Dank oud 27 j. Jacobus M. Achten oud 28 j. en Allegonda E. A. M. van Strien oud 28 j. Overleden Elisabeth M. Weterings echtg. van Adr. M. Broeders oud 64 j. Neeltje M. Bak ker, echtg. van Adriaan Adriaanse oud 49 j. Maria A. Boelaars oud 74 j. Antonie Jac. Pols wedr. van Hendrika Paans oud 80 j. verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50 ct Proeldoos/e 2 slufcs 10 cl. Van 3 t.m. 9 Nov. 1939. Geboren Petrus Maria z. v. E. P. v. Laarhoven en A. P. Verboven. Walthera Chris tina d. v. P. J. Stokkermans en C. M. v. Riel. Overleden: H. M. W. Abrahams 17 jaren. P. Snoeren, wedr. van J. Pijnenburg, voor dien wedr. van M. M. v. Leeuwen, 87 j. Huwelijken: Reindert Botterman 22 j. te Zaandam en Adriana Paans 21 j., alhier. Vertrokken personen: C. P. Verduijn naar Vught. H. P. J. Leermakers en gezin naar Tilburg. H. A. v. d. Vegte naar Bathmen. A. A. v. Noije en gezin naar Tilburg. J. A. de Hoogh naar 's-Bosch. M. C. G. M. Schalken naar Ginneken. A. Paans naar Zaandam. W. v. d. Ven naar Vlij men. M. Somers naar Tilburg. G. M. v. Broekhoven naar Tilburg. Ingekomen personen: N. Velthuizen van Boxtel. P. H. Rirtterman van Vierlingsbeek. F. A. Kemmeren van Dongen. A. C. v. d. Bruggen van Tilburg. G. A. Koremans van Tilburg. J. P. Hoevenaars van Waalwijk. C. C. de Rooij van Sprang- Capelle. B. v. d. Horst van Princen- hase. M. J. van de Griendt van Waal wijk. DRUNEN. Van 310 November 1939. Geboren Martha, d.v. Lamb. Wolfs-v. Broekho ven. Gerdina d.v. Adr. v. Sluisveld- v. Huiten. Overleden: H. z.v. P. Fortuijn-v. d. Zanden, 4 w. Joan v. Engelen, 66 jaar..Mart. Tim- mermans, echtgenoote 74 jaar. van Ida Klerks, DE ZONDERLINGE SCHOENENPRIJS. Er is nog een artikel, waarover het een en ander te zeggen valt: de schoenen. VRAAG: Is de prijsstijging van schoenen in overeenstemming met de prijsopdrijvingsmaat regelen? De leerlooier heeft nog voor een half jaar huiden in bewerking en voor een halfjaar onbewerkte huiden in voorraad, tegen de oude prijzen dus. Wat denkt de minister te doen te gen de prijsopdrijving van meer dan 100% van het leer? Leerlooiers maken naar eigen verkla ring een „prachttijd" door. De schoenen echter stijgen, volksschoenen reeds met 2.— per paar in prijs'.' ANTWOORD (samengevat): In verband met de sterke prijsstijging van looistoffen en huiden op de internationale markten is het on vermijdelijk gebleken, de prijzen van leer aan zienlijk te verhoogen. De prijsverhooging van Tot zoover vraag en antwoord. Voor de be- teekenis van den laatsten zin herinneren we aan hetgeen we zeiden over kaas en sigaren. Ieder een weet, dat de schoenindustrie altijd een ar- moe-industrie is geweest, zeker voor den ar beider: de loonen zijn echter niet verandert, de positie der arbeiders is thans niettemin beter geworden, doordat ze voor werkloosheid ge vrijwaard zijn. Dat wettigde op zichzelf dus geen prijsverhooging. Prijsverhooging was wel gewettigd door den duurderen import. Gelukkig zal de regeering thans maatregelen nemen, om een einde te ma ken aan de situatie, dat de Nederlandsche vel len en huiden grootend^els naar het buitenland gaan en Nederland zijn huiden en vellen impor teert. Voor het op de juiste wijze villen is een groote mate van vakbekwaamheid noodig, zegt het boek. En dan te denken, dat Nederland eenige honderdduizenden werkloozen heeft. Had men dien niet wat eerder vakbekwaamheid kun nen bijbrengen, zooals onzerzijds al zoolang is bepleit? Het bezwaar, dat we tegen de antwoorden der regeering in zake schoenen hebben, is dat zij zoo onvolledig zijn. Iedereen, die schoenen gaat koopen, weet beter. Die weet, dat sommige schoenenprijzen wel degelijk met 100% zijn ge stegen, al zijn er daarnaast fabrikaten, waarvan de prijzen lang niet in die mate zijn verhoogd. Nu de kooprage een beetje luwt, toonen de prijzen trouwens alweer een dalende tendenz. Dat de verkoopprijzen van leer niet met 100% zijn gestegen is letterlijk misschien juist, maar een stijging van 1.55 op 2.80 ligt nu niet zoo heel ver van de 100% af. Een andere leer- prijsstijging, die men ons noemde, nl. van 0.85 tot 1.75 ligt er echter weer boven. En als de regeering dan meent, dat de verkoopprijs ook nog stijgen mag, omdat de vooroorlogsche prijs te laag was,welaan, dan zijn we al aan die 100 Er zijn ons trouwens facturen getoond, waaruit' bleek, dat bepaalde grondstoffen met een stijging van meer dan 100% verkocht wer den en waarbij de prijs van een eindproduct ge stegen was van 2.05 op 3.60. Zooals reeds gezegd. Iedereen gunt graag den koopman een redelijke winst en den arbeider een redelijk loon. De vraag is maar: „zijn de prijs- verhoogingen van schoenen gemotiveerd ge weest en zoo ja, waarom." Die vraag is nu on beantwoord gebleven. Ook de vraag, waarom de voorraden, die „niet van overdreven om vang" waren, maar blijkbaar wel voldoende, toch zóó spoedig waren uitgeput, dat schijnbaar voor eiken nieuwen schoen leer, fournituren etc. geïmporteerd moesten worden. Een van de feiten, die veel verklaren is, dat de schoenfabrikanten groote orders voor defen sie hebben gekregen, en de kooprage is voor een deel toe te schrijven aan het feit, dat vele gemobiliseerden op eigen schoenen naar hun standplaats zijn gegaan; dat moeten hooge schoenen zijn en veel menschen dragen in 't da- gelijksch leven molières. Die hooge schoenen moesten dus in allerijl gekocht worden. We kun nen niet garandeeren, dat daarvoor altijd de oude prijzen berekend zijn. Er zijn heel wat „winkeldochters" opgeruimd, hier en in andere branches. In hoeverre de groote, door de mobi lisatie-omstandigheden veroorzaakte aankoopen, tot de prijsstijgingen geleid hebben, wordt niet onthuld. Wat de regeering over de schoenprij- zen wel onthult, is aarzelend, onzeker en onvol ledig. zooals trouwens geheel haar actie ten aanzien van dit artikel is geweest. Dat de prijzen soms met 100% zijn gestegen staat vast. De regeering zegt nu eenerzijds, dat ze de prijsverhooging in de schoenindustrie in het algemeen niet onredelijk acht, maar ander zijds, dat de grondstofprijzen niet met 100% zijn vermeerderd. En aangezien zij elders leert, „dat de prijsverhoogingen der grondstoffen pro centueel niet altijd een gelijke stijging van de prijzen der eindproducten rechtvaardigen", blijft het volgende dilemma bestaan, dat óf de schoen- prijzen hier en daar inderdaad wèl te hoog zijn, (en dan had de regeering op veel grooter schaal en grondiger moeten ingrijpen), of dat het de partement onvolledig is ingelicht. Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademen. Wonderlijk zooals dat helpt! Dooi 30 et. Tuba 40 ct. Po» 50 et. Wij mogen den geachten verzoeker opmer ken, dat dit verslag niet weergeeft het ter con ferentie besprokene, maar dat dit geheel vrijwel een commentaar is van genoemd blad zelf. RED. W/?//s

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7