Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers annex Proefstation Jubileert. NUMMER 92. WOENSDAG 22 NOVEMBER 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt UITGAVE t Advertentiën moeten Woensdag en WOENSDAG en ZATERDAG. Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Brieven, Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: Abonnementsprijsper 3 maanden Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. 20 cent per regel; minimum 1.50. f 1.25. Franco per post door 't geheele GIRO-No. 50798. Reclames 40 cent per regel. rijk 1.40. Bij contract flink rabat. Bij Koninklijk Besluit van 7 Juli 1910 No. 39, werd op voordracht van den Minister van Binnenlandsche Za ken en van Landbouw, Nijverheid en Handel van 1 Juli 1910 No. A372 I Af deeling Hooger en Middelbaar On derwijs en van h Juli 1910 No. 5885 Ard. Handel wordt goedgevonden en verstaan: 1ste. te bepalen, dat te Waalwijk gevestigd zal zijn een Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers m.d.v. Rijksproefstation en Voorlichtings dienst t.b.d. Lederindustrie. 2de. In te stellen een Commissie van Advies met betrekking tot deze inrichting 3de. te benoemen in deze Commis sie Ade. Onze Ministers te machtigen tot het vaststellen van een reglement en van een verordening tot regeling van de heffing, invordering en ver antwoording van de schoolgelden van de sub. 1a genoemde inriehting. Onze Ministers zijn, ieder vooï zoo veel zijn Departement betreft, bela§t met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezon den aan de Algemeene Rekenkamer. Het is morgen de dag dat offi cieel herdacht zal worden, dat de Rijksvakschool voor Leer looiers en Schoenmakers met daaraan verbonden Proefstation vóór 25 jaren in onze gemeente werden geopend (tus- schen de opening van 't proefstation en de school verliepen eenige jaren), en het is een goede gedachte dezen ge denkdag feestelijk te vieren, omdat daardoor gelegenheid is van tal van zij den duidelijk te demonstreeren, wat deze school en proefstation voor de schoen- en lederindustrie in al die ja ren hebben beteekend. Voor onze gemeente is hiertoe dub bel aanleiding, waar onze schoen- en lederindustrie daarvan profiteeren als elke schoen- en lederplaats, maar daar enboven drukt ontegenzeggelijk dit in stituut op de industrie van Waalwijk als centrum der schoen- en leder-indus trie een bijzonder cachet, om nog niet te spreken van de verdere voordeelen, die deze school aan gemeente en hare ingezetenen afwerpt. Wie de voorgeschiedenis van de tot standkoming dezer school heeft meege maakt, weet wat er is moeten gebeu ren om een Rijksschool te verkrijgen, waarmee de plaats van vestiging na tuurlijk nauw Verband hield. Onze gemeente heeft zich bij dezen strijd niet onbetuigd gelaten, maar op de eerste plaats denken wij bij de rijks school en de vestiging hier ter plaatse aan de onvermoeide pogingen van on zen afgevaardigde Mr. J. Loeff, die dan ook op den 21 Dec. 1909 aan burge meester Th, de Surmont de Bas Smeele kon seinen, dat de Tweede Kamer de stichting van een Rijksschool te Waal wijk had aangenomen, zij het slechts met 2 stemmen meerderheid. In de avondvergadering van Maan dag 20 December 1909 staakten de stemmen (29 tegen 29). Den volgenden dag bij de herstemming zag de Regee ring haar voorstel met kleine meerder heid aangenomen en wel met 35 tegen 33 stemmen. De tegenstemmers hadden geen be zwaar tegen de school, integendeel, maar zij wenschten een school uit t par ticulier initiatief met rijkssteun. Ook de bonden van Schoenfabrikan ten en Leerlooiers hebben eveneens een Fred. H. Hoek kwam als leeraar aan de handschoenmakerij, waaraan hij nog verbonden is, al is dit thans meer op het terrein der wandelcursussen. De regeering benoemde een commis sie van advies, waarvan de toenmalige burgemeester onzer gemeente secreta ris was. Zoo kon dus het werk aanvangen en al bood het begin, zooals overal, vele moeilijkheden, vooral met den ook toen uitgebroken oorlog, waardoor de direc teur de heer van Gijn haast steeds af- grooten ijver ontplooid, door deskundi ge commissies uit hun midden te zen den naar verschillende buitenlandsche vakscholen, om bij de regeering met een deskundig rapport en plan voor den dag te komen, en de gemeente Waal wijk bood om te toonen van hoe groot nut en belang zij deze school achtte, het terrein en den geheelen bouw der school aan, wat een bedrag van pl.m. 60.000.vertegenwoordigde; zeker geen sinecure, vooral in die dagen, hoe wel het legaat van Cooth hierbij de hel pende hand bood. Het pleit werd gewonnen, zij het op 't kantje af en de school werd hier ge sticht, met daarnaast 't proefstation. Zoolang de school nog niet gereed was, werd het proefstation geïnstalleerd in een particulier huis in de Mr. van Coothstraat en werden daaraan ver bonden de heeren Ir. J. L. van Gijn, die 1 Maart 1911 werd benoemd als direc teur en de heer Ir. H. van der Waer- den (de huidige directeur) als schei kundige; op 3 November 1914 was de school gereed en geïnstalleerd en kon den naast 't proefstation de theoreti sche en practische lessen een aanvang nemen. Als leeraar-looimeester werd benoemd de heer A. v. d. Laak, later naar België vertrokken, en als leeraar- schoenmaker de heer A. Stütz (die later naar Duitschland vertrok als directeur der Pirmasenser-vakschool; de heer wezig moest zijn, men heeft niet ver saagd en met kracht en energie het be gonnen werk voortgezet. De school breidde zich uit en maak te steeds meer naam; het proefstation, later onder leiding Van Ir. C. van der Hoeven, nadat Ir. v. d. Waerden den heer Ir. van Gijn als directeur was op gevolgd, bewees steeds meer en meer z'n nut en onmisbaarheid. Van binnen- en buitenland kwamen de patroonszoons en toekomstige lei ders voor de schoen- zoowel als voor de leder-afdeeling. Honderden bekwa me captains of industry heeft de school in die jaren over de geheele wereld afgeleverd, de leder- en schoenfabrie ken hebben geprofiteerd en profiteeren nog steeds van de bekwame leiders en vakmenschen die hier zijn gekweekt, dank zij mede de winter-avond-cursus- sen die later werden ingesteld. De naam der Nederlandsche schoen en lederindustrie in binnen- en buiten land werd zeer gebaat door 't bestaan en 't werk van deze model-inrichting en 't proefstation, zoodat wij gerust mo gen zeggen, en morgen zal daarvan ze ker in verschillende toonaarden wor den getuigd, dat deze Rijksvakschool, al zijn er natuurlijk onvolkomenheden, en blijven er ten deze nog verschillen de zaken te wenschen, en al is de groei dezer school door de bezuinigingswoe de der regeering al te zeer in haar groei bekort, volkomen aan haar doelstelling heeft beantwoord. Daarmee feliciteeren wij op dezen gedenkwaardigen dag van harte den huidigen directeur, den heer Ir. van der Waerden met z'n staf van leeraren en helpers en niet minder de commissie van advies der rijksschool, die bij voortduring waakt voor de belangen van dit instituut. Mogen directie en commissie bij voortduring er in slagen de school op peil te houden, zoowel wat outillage als aantal leerlingen betreft, mogen zij er in slagen de regeering te overtuigen dat up-to date-zijn in inrichting, ook voor de looierij-afdeeling een eisch is voor den naam, den bloei en 't succes der school in de toekomst. In dezen geest biedt ons blad, dat bij de tot standkoming en den uitbouw de zer school bij voortduring zijn beschei den krachten heeft geleverd, gaarne de beste wenschen ook voor de toekomst der school aan. Moge de Waalwijksche Rijksvak school tot in lengte van dagen een pionier zijn en blijven voor de Neder- iandsche Schoen- en Lederindustrie. met genoegen voldoe ik aan Uw verzoek om een kleine bijdrage te geven voor het nummer van Uw blad, dat meer spe ciaal gewijd zal zijn aan het Zilveren Jubilé der Rijksvakschool. Te meer, geachte redactie, omdat ik weet, dat Uw blad zich steeds ten zeer ste interesseert voor alles wat de Schoen- en Lederindustrie betreft. Het verheugt me, dat het 25-jarig bestaan der Rijksvakschool voor Leer looiers en Schoenmakers feestelijk her dacht zal worden, omdat daardoor de gelegenheid ontstaat te memoreeren van hoe groot belang deze instelling is voor de Schoen- en Lederindustrie. Over het ontstaan en de beginperio de der Rijksvakschool zullen zeer zeker bij deze gelegenheid anderen, welke dit tijdperk hebben medegemaakt het hun ne zeggen. Als oud-leerling, als schoenfabrikant en als voorzitter der Federatie van Ned. Schoenfabrikanten meen ik echter ge rechtigd te zijn een oordeel over dit in stituut, zooals dat thans bestaat, te mo gen uitspreken. De Rijksvakschool heeft bewezen van zeer groot belang te zijn voor de opleiding van toekomstige schoenfabri kanten en chefs. Door haar staf van uiterst bekwame leeraren en door haar moderne outillage, is zij in staat aan haar leerlingen een schat van theore tische en practische kennis mede te ge ven voor hun toekomstig beroep. Haar adviezen zoowel op technisch als op scheikundig gebied worden door de In dustrie hoog gewaardeerd. De avondcursussen, zoowel voor mannelijke als vrouwelijke leerlingen geven aan velen de gelegenheid zich te ontwikkelen en te bekwamen tot vak kundige arbeidskrachten. Ik meen dan ook om bovenstaande redenen te kunnen zeggen, dat de Rijksvakschool er het hare toe heeft bij gedragen om de Nederl. Schoenindus trie te brengen op het hooge peil van organisatie, prestatie en outillage, waar op deze thans staat. Bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van dit instituut bied ik Direc tie, Commissie van Toezicht en Leera ren, ook namens de Federatie van Ne derlandsche Schoenfabrikanten, de bes te wenschen voor de toekomst aan. Moge de Vakschool" verder uit groeien en steeds meer bereiken in het belang van de Industrieën waarvoor zij werd opgericht. C. RAMING. Waalwijk 21 November 1939. DE 25-JARIGE JUBILARESSE. Baarne voldoe ik aan het ver zoek van de Redactie van Uw blad om een kort artikel te schrijven over de 25-jarige jubilaresse. De geschiedenis der tot standkoming der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers zal ik voorbij gaan, al leen er op wijzen, dat deze niet gemak kelijk is geweest. Dank zij het legaat van Mr. van Cooth, Griffier der Sta ten van Noord-Brabant, kon de ge meente Waalwijk een bedrag van 40.000 ter beschikking stellen van het Rijk voor de bouw- en inrichtingskos ten eener school, die de bevordering van de vakopleiding beoogde. Doch de 2de Kamer der Staten-Generaal, het aanbod van Waalwijk op prijs stellen de, voelde meer voor de oprichting eener particuliere school dan voor een Rijksinrichting en slechts dank zij den invloed van den vertegenwoordiger van het oude district Waalwijk, den oud- Minister van Justitie, Mr. J. Loeff, werd bij tweede stemming, met twee stemmen meerderheid, 't betreffende ar tikel der Rijksbegrooting aangenomen. Dat het onderwijs buiten het kader van het nijverheidsonderwijs viel, bleek wel uit de oprichting eener commissie van advies, bestaande uit vertegen woordigers der leder- en schoenindus trie onder voorzitterschap van het lid 'JÊt De Echo van het Zuiden, Waal^ytstbe en Lnngstraatsebe Conranti Ir. H. v. d. WAERDEN, DIRECTEUR SCHOOL EN PROEFSTATION. Ir. C. V. d. HOEVEN, scheikundige aan het Proef station en den Voor lichtingsdienst. FRED. H. HOEK, leeraar wandelcursuasen Hand- en Maatschoenmakery. C. J. MUSTERT, leeraar Machinale Schoen- fabricage. J. R. SUERMONDT. leeraar Lederbereiding. J. V. DUMOULIN. praktijkleeraar Machinale Schoen fabricage. V 3?* P. MATEYSEN, praktü kleeraar Machinale Schoenfabricage. J. SCHAMBERGEN. praktykleeraar Machinale Schoenfabricage.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1