DE GEHEIME INGANG RECHTSZAKEN. FEUILLETON De Christelijke Lagere Landbouwschool te Sprang-Capelle. ■■■■—fa By het afscheid van den burgemeester van Tilburg, mr. dr. A. Vonck de Both, werd hem door het gemeente-personeel een portret aangeboden, geschilderd door Theo van Delft. Op de foto ziet men tydens de aanbieding: bij het por tret rechts de burgemeester, midden de secretaris W. van Disseldorp, links onze kunstschilder Theo van Delft Gevestigd in het gemeentehuis van .m. Capelle. Duitschland is vertrokken en zich in Zwitserland heeft gevestigd, heeft aan United Press woordelijk het volgende verklaard: „Als lid van den Rijksdag hel) ik bijtijds en met nadruk tegen den oorlog en de huidige politiek der Duit- \chc regeering gewaarschuwd. Deze po litieke houding dreigde tot gevolgen te Ictdéo, welke mij dwongen Duitschland to verlaten." De aanslag in den Bürgerbraukeller. BERLIJN MELDT: DADER IN ARREST. VERDACHTE, DE 36-JARIGE GEORG ELSER, UIT MüNCHEN, HEEFT REEDS BEKEND. Twee leden van Britschen Geheimen dienst by Venlo in Duitsche handen gevallen Dinsdagavond is officieel medege- doel&Mat de 36-jarige Gcorg Eiser uit München gearresteerd is in verband mftt/den aanslag in den Bürgerbraukel ler. Eiser heeft op 14 November j.l. reeds een. bekentenis afgelegd. Hij werd gearresteerd in den nacht van 8 No vember tijdens een poging om over de grens naar Zwitserland te vluchten. De politie heeft voorts twee vooraan staande agenten van de Britsche Secret Service in hechtenis genomen wegens medeplichtigheid van den aanslag te München. Het zijn Mr. Best en captain Stevens. Eerstgenoemde is volgens Berlijn de leider van de Europeesche afdeeling van van de Intelligence Ser vice. Naar officieel wordt medegedeeld hebben beiden op 9 November getracht nabij Venlo de Nederlandsche grens naar Duitschland over te steken. Zij werden overweldigd door de Duitsche grenswacht en door de staatspolitie ge vangen genomen. Of deze aanhouding op Ncderlandsch of Duitsch grondge bied geschiedde wordt thans onder zocht. De berichten hieromtrent spreken elkander tegen. Behalve de genoemde is nog een aan tal arrestaties verricht. In het officieele Duitsche commurii- qüé wordt gezegd, dat de Britsche In telligence Service opdracht gaf tot den aanslag en ook voor het geld zorgde. AIs1-organisator van den aanslag wordt Otto Strasser genoemd. Himmler, de chef van de Duitsche politie deelt mede, dat de dader van den aanslag, op 8 November in de Bür gerbraukeller gepleegd, de 36-jarige Gcorg Eiser is, die gevangen genomen is bij een poging om naar Zwitserland dc wijk te nemen. Hij is gevangen gc- y nomen in den nacht van 8 op 9 Novem ber toen hij beproefde op illegale wijze bij Constanz de Duitsch-Zwitsersche grens te overschrijden. Op 14 Novem ber heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Volgens de bekentenis is het plan tot den aanslag reeds opgevat in den zomer van 1938. De ten uitvoerlegging van het plan begon echter eerst in Au gustus 1939. De wekker van de helsche machine was gesteld op zes dagen of 144 uren. Het is den dader niet zeer gemakkelijk gevallen om de lont er in te krijgen. Dit is hem eerst drie of vier dagen voor den aanslag gelukt. In den nacht van 7 op 8 November is de da der nogmaals in den Bürgerbraukeller ueweest om te hooren of de wekker van de helsche machine nog liep. Dit bleek het geval te zijn, maar het tikken was tamelijk luid. De man heeft toen den wekker zoo gesteld, dat hij iets zachter tikte. Als geldgever heeft de dader genoemd dc Engelsche Intelligence Service, als organisator heeft hij echter Otto Stras ser aangegeven, de bekende uitgewezen leider van het z.g. Zwarte Front. BRITSCHE REPRESAILLES. BESLAG OP DUITSCHEN EXPORT TER ZEE. In het Britsche Lagerhuis heeft Chamberlain verklaard, dat Engeland niet zal toestaan, dat Duitschland door gaat met een oorlogvoering, waarbij schepen zonder onderscheid tot zinken gebracht worden. Hij kondigde aan, dat weldra bij ko ninklijk besluit tegenmaatregelen zul len worden genomen. Deze zullen hier op neerkomen, dat exporten van Duit- schen oorsprong of eigendom in volle zee in beslag genomen zullen worden. Dc vele schendingen van het volken recht en de Duitsche methoden, aldus Chamberlain, hebben ons gedwongen eenzelfden koers te volgen als in den vorigen oorlog. In neutrale landen, vooral in de ha vens van Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen heeft dit bericht groote ontstentenis gebracht. De N. Rott. Crt. zegt o.m.: Zulks geschiedt bij wijze van vergel dingsmaatregel tegen het beweerde strooien van mijnen door de Duitschers in de voor de koopvaardij opengehou den vaargeulen in het Zuidelijk ge deelte van de Noordzee. In ons Och tendblad van gisteren hebben we reeds opgemerkt, dat de herkomst van dc mijnen, die den ondergang van talrijke schepen hebben veroorzaakt, geenszins vaststaat; dit is ook nog niet het geval na hetgeen daaromtrent in het Avond blad van gisteren is gemeld. Op een veronderstelling omtrent schending van het internationale recht door de Duitschers, wordt thans een represaille-maatregel gebaseerd, waar mee Engeland zelf zich wederom verder verwijdert van 't internationale recht. De neutralen moeten weer ervaren, dat de verzekeringen van deze zijde gedaan dat de rechten der neutralen zouden worden ontzien, worden weersproken door de Britsche oorlogshandelingen. Het blad verlangt een krachtig pro test bij de Engelsche regeering. JAPANSCH SCHIP GEZONKEN IN DE NOORDZEE. Aan de reeks van scheepsrampen in dc Noordzee is nog geen einde geko men: weer is een aantal schepen ver gaan. De „Terukuni Maru", een der mooi ste en grooste lijnbooten van de Japan- sche scheepvaartmaatschappij Nippon Hogei Kaboesjiki, die den dienst tus- schen Japan en Europa onderhoudt, is ten gevolge van een hevige explosie in de Noordzee verongelukt: men ver moedt dat het schip op een mijn is ge- loopen. De „Terukuni Maru" mat 11.930 ton en was dus nog ruim 3ooo ton grooter dan de „Simon Bolivar". Zeer waarschijnlijk zijn alle opvarenden, n.l. 180 leden der bemanning en 28 passa giers, gered. ABONNEERT U OP DIT BLAD Eenige weken geleden heelt de gemeenteraad der gemeente Sprang- Capelle besloten zijn medewerking te verleenen tot de oprichting en de instandhouding van een Chris telijke Lagere Landbouwschool. Het gemeentehuis van de v.m. gemeente Capelle, dat enkele heeren destijds van de gemeente hebben gekocht is door hen voor dit doel aan de tegenwoordige gemeente verhuurd voor den prijs van f250. - per jaar, De gemeente slaat het gebouw dan af aan de school. Hier voor is het interieur schitterend in orde gebracht, alles wat hersteld of nagegaan moest worden is geschied en zoo krijgt Sprang-Capelle een Landbouwschool die er in ieder opzicht mag zijn. De oude raadzaal is ingericht tot leslokaal, terwijl de vroegere archief kamer thans is omgetooverd tot een laboi atorium. De burgemeesters kamer is spreekkamer geworden 'lot hoofd der school, tevens alge meen leeraar is inmiddels benoemd de heer Elsman uit Haaoisdonk, boold der Herv. School te Haams donk. Het bestuur Tot bestuursleden van de school zijn benoemd de heeren C, G. de Jong, Almkeik; W. G. de Waard, Weikendam; J. v. Beek, Sprang; burgemeester Smils uit 's Graven moer en C. M. Donker, Drongelen. Deze leden zijn benoemd door het hoofdbestuur van de Noord- BrabantscheMaatschappij voor land bouw. Door de afdeeling Sprang-Capelle van gpnoemde Maatschappij is tot bestuurslid benoemd de heer B. v. d. Hoeven Jzn. te Vrijhoeve-Capelle en door de afdeeling Haamsdonk de heer G. J. Knaap uit Haamsdonk. Door het bestuur van de jonge landbouwers uit den ring: Bies- bosch, Land van Heusden en Altena en de Langstraat is in het bestuur gekozen de heer S. Lankhuyzen, terwijl tot slot burgemeester Smit in het bestuur zitting heeft als ver tegen woordiger van de gemeente. Op i December officieele opening. In een Zaterdagmorgen in de raadzaal gehouden vergadering, waar alle bestuursleden met uitzondering van buigtmeester Snuts uit 's-Gra- vennioei onder voorzitterschap van den neer Sneep uit Dinteloord, vooi zitler van de Noord Brabant- sche Maatschappij voor Landbouw aanwezig waren, werd de slichtings- acte vastgesteld. De ollicieele naam van de stich ting is Stichting «Christelijke Lagere Landbouwschool der Noord Bra- buntsche Maatschappij voor Land bouw te Sprang-Capelie«. Tot voorzitter werd gekozen bur gemeester Smit, terwijl de heer W. G. de Waard vice-voorzitter werd. Het secretariaat en het penning meesterschap blijven in handen van de Noord BrabantscheMaalschappij. Tot tweede secretaris-penningmees ter werd gekozen de heer B. v. d. Hoeven. De officieele opening zal geschied en op Vrij Jag 1 December waarschijnlijk 's namiddags twee uur in het ge meentehuis. Het onderwijs. Het onderwijs dat hier gegeven wordt is berekend voor jongens, die van de lagere school komen en zich niet alleen practise!), doch ook theoretisch in het landbouwbedrijf en alles wat daarmee samenhangt wenschen te bekwamen. Hen wordt dan een cursus gegeven, die drie jaren duurt. De eeiste twee jaren wordt er twee dagen per week les gegeven, het derde en laatste jaar een dag per week. Het onderwijs wordt gegeven door den reeds eerder genoemden Elsman uit Haamsdonk en zal alles behan delen wat met het boerenvak in verband staat. Enkele leerlingen gaven zich reeds op en wij verwachten, dat er nog vele ouders het goede voorbeeld zullen volgen om hun jongens op deze school te laten inschrijven, want met praclijk alleen komt men er tegenwoordig niet meer Ook een landbouwer moet goed ontwikkeld zijn. Gezien het feit, dat er aan deze school in de oms'reken een ware behoefle bestaat voorspellen en wenschen wij «een lang en voor spoedig leven«. Uitspraken. De kantonrechter te 's Herlogen- bosch wees o.m. de navolgende vonnissen H. P., Waalwijk, straatschenderij flü boete. J. K., Loonspzand, straatschenderij f5 boete. J. J. L., veiligheid verkeer, f 10 boete. H. de R. Waalwijk, geen vuil ver wijderen. f 4 boete. J. B:, Waalwijk, politie verorde ning, f3 boete. A. S., Loonopzand, jachtwet f 15 boete. A. S., Loonopzand, loopen op andermans grond, flü boete. J. L Sprang, vleescnkeuringswet f 30 boete. J. van B Sprang, warenverord. f20 boete, S. W., Sprang, warenverordening, f 30 boete. C. J. K.t Waalwijk, landbouw- inventarisaliebesluit, 110 boele. W. A G Dussen, landbouwin- ventarisatiebesluit, vrijspraak. C. G., Dussen, landbouwinventa- rBaiie besluit, vrijspraak. C. N. van E., Waspik, landbouw- inventarisatiebesluit, f25 boele. W. E de W Waspik, landbouw- inventarisatiebesluit, 125 boete. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. -Nadruk Verboden. 16) Doe de deur dicht, Naylor, he- val de sergeant, en blijf er bij staan om op te letten dat er niet geluisterd worfït. Naylor sloot dc deur, blokkeerde het sleutelgat met zijn forsclie figuur en keek vol belangstelling toe hoe zijn meerdere verder het vertrek in liep. Toen sergeant Bassett hij de tafel arriveerde, wendde Kirby hem een vriendelijk gezicht toe. Het is prettig je weer eens te ontmoeten, sergeant, zei hij. Hoe gaat het onze vrienden in Bay 1 ham? De scherpe blik van den sergeant verdnderde onmiddellijk in een uit drukking van geïnteresseerde verwon dering, die werkelijk grappig was om te zien. Bent u het, meneer, hijgde hij. Inspecteur Kirby, zoo waar als ik hier sta. Hij stapte naar voren en stak den ander met diep respect de hand toe. Laat ik je even aan mijn vriend voorstellen, hernam Kirby. Dit is in specteur Withers en ik geloof niet dat ze op Scotland Yard een vernuftiger speurder bezitten dan hij. Sergeant Bassett nam de magere hand van inr. Withers en drukte die bijna pijnlijk. Aangenaam kennis met u te ma ken, inspecteur, riep hij opgewekt uit. Ik heb vaak uw naam hooren noemen en veel verhalen over u gehoord; dus doet het me echt plezier u te ontmoe ten. Het is wel een gek geval om hier te komen binnenvallen en twee heeren van de Yard te vinden, terwijl je denkt dat een of andere schurk zich hier schuil houdt! Hoe zit dat eigenlijk dat jullie hier zijn gekomen? wilde inspecteur Kirby weten, en de blik in zijn blauwe oogen verscherpte. Wij stellen er prij» op, op het oogenblik onbekend te blij ven. Wij zijn hier voor een zaak en het spreekt vanzelf dat je over onze aanwezigheid hebt te zwijgen. Daar kunt u op rekenen, heeren, beloofde de sergeant, en als ik u op de een of andere manier behulpzaam kan zijn, dan ben ik tot uw dienst. Dank je, antwoordde inspecteur Withers. Op het moment kunnen we niets zeggen over de zaak die we on der handen hebben; als we hulp noo- dig mochten hebben, zullen we je het wel laten weten, sergeant. Maar wat je bezoek hier betreft je hebt de vraag van inspecteur Kirby nog niet beantwoord Werkelijk heeren, daar kan ik u eigenlijk niet veel van vertellen. Ik was in het dorp om met den veld wachter hier over een stroopersge- schiedenis te spreken en toen begon hij over een verdacht persoon, die in „De Druiventros" logeerde. Hij vroeg me om met hem mee te gaan en eens poolshoogte te nemen, want hij is nog niet lang bij den dienst. En da'arop tot den veldwachter: Kom eens hier Naylor en vertel eens wat je weet. De pootige jongeman kwam naar voren en salueerde. Wel Naylor, hernam zijn meer dere, nu hen je op een dwaalspoor. De heer om wien het te doen was, is een beroemd Londensch detective. Wie stuurde jou achter hem aan? Dat zit zoo, legde Naylor uit, zich tot inspecteur Withers wendend en opnieuw salueerend: even voordat ik thuis kwam en daar den sergeant vond die op mij wachtte, ontmoette ik mr Clavell, den rentmeester van kolonel Blount, die tegen mij zei Naylor weet jij iets omtrent dien gast die in „De Druiventros" logeert? Neen meneer, zei ik. Wel, zei hij, het lijkt me toe dat er iets eigenaardigs aan hem is. Wel menere, zeg ik, die zal niet veel kwaads uitrichten, want dc oude heer is zoo ziek en zwak dat hij nauwelijks een voet verzetten kan. Kirby en de sergeant lachten harte lijk en mr. Withers liet zijn gebruike lijk keelgeluid hooren. Nu, hij zei tegen me, ging Naylor voort, dat hij wel graag wou dat ik eens onderzocht wie u eigenlijk was, waar u vandaan kwam, enfin, alles, wat ik over u te weten kon komen. En ziet u, daar hij voor den kolonel en voor Lady Anne om zoo te zeggen het opzicht over de streek hier heeft, moest ik wel doen wat hij vroeg. Jou treft geen schuld, jongen, verklaarde mr. Withers; je mag hem alles vertellen wat je beneden in de gelagkamer gewaar bent geworden, maar ook geen syllabe meer. Dat komt in orde, inspecteur, verzekerde de sergeant. Ik zal hem wel aan het verstand brengen wat hij zeggen en zwijgen moet. En nu gaan wij maar, want als wij hier lang blij ven zal dat de nieuwsgierigheid in het dorp mee prikkelen dan voor uw plannen wenschelijk is. Dat is verstandig geredeneerd,, sergeant, prees Kirby en de twee po litiebeambten vertrokken meteen. In de gelagkamer bracht sergeant Bassett de gemoederen tot rust door mee te deelen dat hij een van de heeren goed kende, een zeer respectabel heer, die ongeveer een jaar geleden in Baylham had vertoefd. Dit was volkomen in overeenstemming met de waarheid* want Kirby had een berucht fles- schentrekker en zwendelaar daar in de stad opgespoord en Bassett had ge assisteerd bij zijn arrestatie. Dat is een wonderlijke geschie denis, Tom, begon Kirby, toen de twee detectives weer alleen waren. Heeft de een of ander je in de gaten? Waarom zou die rentmeester den veldwachter gevraagd hebben om een onderzoek in te stellen? Dat kan ik niet zeggen, ant woordde Withers; en zooals je zegt, het is inderdaad wel heel wonderlijk. Maar in ieder geval, de rentmeester staat geheel buiten onze zaak; het kan wel alleen nieuwsgierigheid zijn ge weest. Dat moet wel, meende Kirby. Die buitenlui zijn er tuk op om alles van eens andermans zaken af te weten. XIV. De waarheid was dat de idee om Naylor navraag te laten doen, eerder was uitgegaan van Richard Villiers dan van Jack Clavell. Toen Richard hij het jachtgezelschap terugkwam, bemerkte hij dat de sport zoo leven, dig en bloeiend was geweest, dat hij haast niet gemist was. Bij het naar huis gaan, wandelden hij en Jack Cla vell samen en maakte de rentmeester een toevallige opmerking over den vreemdeling in „De Druiventros". Ik zag dien zonderlingen ouden kerel vanmorgen rondzwerven in het park, zei hij. Weet je wat mij toen te binnen schoot? Wat dan? vroeg Richard. Ik vraag mij af of hij misschien ook iets te maken had met dien stroo- perstroep uit Longport. Hij zou een ideale verkenner zijn om hen op de hoogte te houden van den algemeenen gang van zaken hier in dit seizoen. Waarom zouden wij geen infor maties naar hem laten inwinnen? op perde Villiers. Laat Naylor eens uit vinden wie hij eigenlijk is en waar hij vandaan komt. Een goed idee, gaf Jack toe. Ik zal Naylor opzoeken en hem de noo- dige instructies geven. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3