Donderdagmiddag 23 November 3 uur HER OPENEN binnenlaE Telefoon 231. Fa. ANT. BERGMANS, Grootestraat 153, WAALWIJK - wij ons geheel gemoderniseerd SCHOENMAGAZIJN. Iedere kooper ontvangt een aardige verrassing. DUSSEN. Bij gelegenheid van ons 25-JARIG WINKELJUBILEUM 1914-1939 Als steeds brengen wij ook nu, naast onze bekende kwaliteiten aan lage prijzen, gerenommeerde merken, zooals TIMTUR, CRES ENZ. Voorradig een groote verscheidenheid in alle soorten WINTERARTIKELEN. M AATWE RK REPARATIE. GEERTRUIDENBERG. KAATSHEUVEL. SPRANG—CflPELLE. VLIJMEN. NIEUWKU1JK. WASPIK. missen die zij verstek laten gaan! Een zoon van den heer P. van Delft is ook reeds meerdere jaren lid van het koor. Zoo is het ook weer waar,,'t Gaat van vader op zoon.» De Storm. De storm is Drunen niet voorbij gegoan. Ook ons dorp heeft haar deel gekregen. De hoornen werden geplunderd en ontdaan van doode takken. Rieten en strooien daken moesten het ontgelden. Erger was er de schuur der Wed. v. Nuenen aan toe. Daar heeft de wind zoo huis gehouden, dat de gevel op den straatweg terecht kwam. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor maar 't heele geval stond daar langs den weg. 't Zal je over komen. Grooter sensatie brachten de sto ringen in 't licht en radio distributie, net. Daar werden enkele masten ontzet en geveld, 't Gevolg was dat sommige wijken zonder licht en muziek zaten. Gezegd mag worden, dat daar met man en macht aan gewerkt is,zoo dat de storingen zoo gauw het ook maar eenigszins kon opgelost waren. Zoo is de schade dus toch nog meegevallen. Pluimveeteeltcursus. Door den heer J. Tuerlings uit Kaatsheuvel zal alhier een cursus pluimveeteelt gegeven worden. ELSHOUT. Professie. Zaterdag had in het St. Norbertus gesticht alhier de plechtige professie plaats van Broeder Aloysius uit Soeterwoude en Broeder Vincentius uit Diessen. Tegelijkertijd legde de broeders Cornell's van den Hout en Henricus Cools hun tijdelijke ge lofte af. Deze plechtigheid was vooraf gegaan door een kloosterretraite en werd verricht door pastoor Willems alhier. Door het koor der Eerw. Broeders werd een drie-stemmige Mis uitgevoerd. Een gouden organist. Vandaag is het 50 jaar geleden, dat de heer Jan Klijn als lid van het kerkkoor werd aangenomen. Toen kreeg de heer Klijn de functie van organist. Een halve eeuw heeft hij bij kerkelijke plechtigheden en vooral in de Meimaand het orgel bespeeld, dat eertijds door een oom van hem, den heer Henricus Klijn aan de kerk geschonken werd. De heer Klijn heeft zijn muzikale opleiding genoten bij den heer van Laarhoven een in deze streken bekend musicus. Gedurende vele jaren is de heer Klijn directeur geweest van de ker kelijke fanfare. Deze functie heeft hij voor kort overgedragen aaneen jongere kracht. De heer Klijn heeft voor onze parochie op het gebied van muziek en vereenigingsleven bijzondere verdiensten. Reeds ge. ruimen tijd is hij lid van 't kerk bestuur. Hij is een gezien en gods dienstig man en het zal hem bij zijn jubileum zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Hij wordt op gepaste wijze gehuldigd. HANK Voor een paar maanden geleden vermiste de landbouwer de Jong uit Geertruidenberg een 11 /2 jarig rund, welke in een weide alhier had geloopen. Aangifte bij de plaat selijke politie volgde, die een onder, zoek instelde. Dezer dagen werd bedoeld rund weer teruggevonden, loopende in een polder aan den Nieuwendijk. De eigenaar is weer in het bezit er van gesteld. In deze gemeente is een R.K. Comité voor Sociale Hulp opgerich bestaande uit de dames Heijmans" Goldenberg, Hendriks Starmans' Mulderj-Drabbe, Oomes-van Mierlo' Smolders-Schol lens, Verhoe ven-Lips M. Allard, M. de Kroon en kape laan v. d. Velden, dat zich in doel en werkwijze richt naar't Nationale Comité maar wat tevens plaatselijk wil zijn, een hulp, niet enkel voor de hulpbehoevenden, doch ook voor de reeds bestaande charita tieve en sociale vereenigingen. Een kind van schipper S. liggende met zijn vaartuig in de rivier de Donge alhier, was de ouderlijke woning ontsnapt en had de wijk genomen naar Rotterdam. Een klein politieberichtje was echter slechts noodig om paar de ouderlijke woning terug te be zorgen, hetgeen dan ook Dinsdag middag door de kinderpolitie uit Rotterdam plaats vond. Ave Maria. Voor (vn matig bezette zaal werd Zondagavond bij den heer Joh. Smit- HesAélmans, door het Tilburgsch Too- néel onder leiding van den auteur de heer Jac. v. d. Berg het veel bespro ken drama „Ave Maria" opgevoerd. Tilburgsch Tooneel beschikt over een groep spelers, waaronder goede krachten schuilen, doch waarbij te vens acteurs en actrices werken, die nog heel wat tooneel routine moeten verwerven, eer zij op de planken thuis zijn. Onder de betere krachten moeten we op de allereerste plaats den heer v. Hest noemen, die vooral de twee laatste bedrijven sterk spel gaf, als Herman. Vader Wilson was iets min der, evenals Selma, de lieer Mertens, waarin we meer den man van de we reld hadden uitgebeeld willen zien. De Pastoor, vader Johannes, was in gebaar en taal niet slcht, doch de fi guur van een priester behoort toch ook wat mannelijks te hebben. De da- mesrollen gingen niet boven het mid delmatige uit. I)c grime was van Wil son en Vader Johannes te jong. Ook Selma hadden we ons als een "35-jarige ouder voorgesteld. De rol len waren goed gekend; de dictie van sommige jongeren wat te bescheiden. Het werk zelf wat sterk in zijn ont knooping, wanneer we bij het afster ven van den componist, als zijn oevre het „Ave Maria" van Schubert krijgen te hooren. Spijskokerij. Maandagmorgen werd in een dei lokalen der St. Janschool en in de Mariaschool de spijskokerij der St. Vincentiusvereeniging voor het ko mende seizoen opnieuw geopend. Bij de opening waren aanwezig, behalve het bestuur der St. Vincentiusvereeni ging, de Eerw. heeren Geestelijken met den Hoogeerw. heer A. J. v. d. Brekel, Deken-pastoor, de Eerw. Broe der Overste Victor en de Eerw. Pro vinciaal van de Broeders van Liefde. Het ligt in de bedoeling bij beide ge legenheden p.m. 50 kinderen dage lijks een warme maaltijd te presentee- ren. Bij de opening werd een versna pering als extraatje uitgedeeld. Werkloosheid. In de afgcloopen weck stonden op het plaatselijk bureau voor arbeidsbe middeling en werkloosheid alhier als geheel of gedeeltelijk werkloos inge schreven 35 personen, waarvan er 30 waren geplaatst in de werkverschaf fing en 2 waren opgenomen in de steunverleening. Burgerwacht Kaatsheuvel. Ter vervanging van de schietoefe ningen met scherp, die wegens het in nemen van de wapenen sinds Septem ber j.l. niet hebben kunnen doorgaan, hield de Burgerwacht Kaatsheuvel Za terdag j.l. een onderlinge schietwed strijd met de windbuks in de zaal van den heer Joh. Smit-Hesselmans. De opkomst der leden was zeer goed. Er worden pogingen in het werk gesteld om wapenen vrij te krijgen voor oefe ning met marga-patronen. Door het vormen van een nieuwe kring „De Langstraat" voor Burger wachten hebben de afdeelingen Kaats heuvel en Loonopzand hun lidmaat schap voor den kring Oisterwijk moe ten opzeggen daar ze zijn ingedeeld in den nieuwen kring. SPRANG. J.l. Maandagavond kwam de Ko- leninkoopvereeniging, onder-afdeeling van de Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium'' in de zaal van den Chr. Volksbond in jaar vergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter, .de heer W. M. Dal- maijer. Na opening met gebed, heette de voorzitter de aanwezigen welkom en wees er op dat in weerwil van de tijds omstandigheden, waardoor het scheen dat niet alle kolen op tijd zou kunnen worden afgeleverd, zulks toch nog mo gelijk is geweest. Door den penningmeester, dhr. H. M. Zwart, werd verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek dat een batig saldo in kas was van 420.55. Omgezet werden in to taal 2693 H.L. steenkolen. Door de commissie tot het nazien van boeken en bescheiden bestaande uit de heeren P. Schiedon en van Zeist, werd verslag uitgebracht, waarbij de penningmeester werd dankgebracht. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden de heeren A. Krol, J. Molegraaf en H. M. Zwart bij acclamatie herbenoemd. Besloten werd om den leden de te- veelbetaalde contributie terug te beta len tot een bedrag van 15 ct. per H.L. Bij het punt varia werden de belan gen der vereeniging nog besproken, waarna de voorzitter tot slot een woord van dank tot de aanwezigen richtte voor de opkomst en met dankgebed de vergadering besloot. Door wijlen mej. de Wed. van Dongen-Kruijff alhier, is bij testamen taire beschikking aan de Geref. Kerk te Sprang een bedrag van 200.ge legateerd. Ds. J. C. Hagen, Geref. predikant te Zwijndrecht, vroeger alhier, moet naar wij vernemen wegens een maag aandoening een tijd rust houden en voorloopig het bed houden. Vergadering van den Ring 's-Gre- velduin-Capelle en Omstreken van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsver- eenigingen op Geref. Grondslag, op Donderdag 23 November, des avonds half acht, in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier. Agenda: Opening door den voorzit ter, den Weleerw. heer Ds. A. Vroeg- indewey; Notulen en ingekomen stuk ken; Bijbelsche inleiding over Galaten 1, door de J. V. te Capelle (bespre king); Onderwerp: Onstaan, bestaan en roeping der Herv. Geref. in de Ned. Herv. Kerk, door de J.V. te Loon-op- Zand (bespreking); Rondvraag en Sluiting. Donderdagavond half acht zal op uitnoodiging der A.R. Kiesvereeniging alhier in de zaal van den Chr. Volks bond alhier optreden de heer C. B. v. d. Wal uit Den Bosch, met het onder werp: „De wereldgeschiedenis in het licht der profetie". CAPELLE Door den Noorcl-WeSterstonn van j.l. Zondagmorgen steeg het water tij dens den vloed in de haven alhier zoo hoog, dat de heide straten aan weers zijden, zoowel van de Buiten- als van de Binenhaven, overstroomde. Op sommige plaatsen bereikte het water een hoogte van ongeveer een halven meter hoven het wegdek. De bewoners aan weerszijden van de Binnenhaven hebben in hun woning veel waterscha de aan de vloerbedekking gekregen, doordat het water hij verschillenden zich een weg baande door de gangen en kamers. Ook een tweetal lokalen der O. L. school stonden blank, terwijl hij den ingang dezer school de geheelc tegelhestrating wegspoelde en een gat van ongeveer een meter digpte ont stond. Bij de sluis in de Binnenhaven, waar het water met kracht overheen stroomde, werd een gedeelte van het onderdek van den asphalt-betonweg weggezogen, zoodat dit gedeelte ter voorkoming van ongelukken voor het verkeer moest worden afgesloten. Doordat ook na den middag het zoo nu en dan nog vrij stormachtig woei en men bevreesd was voor een herhaling 's-nachts tijdens hoogwater. werden hij de brug over de haven de vloedbalken neergelaten, terwijl aan de sluis een bekisting met zakken zand werd aangebracht, terwijl de in woners langs de Binnenhaven de 's morgens in allerijl voor hun deuren en dammen aangebrachte bekistingen versterkten. Gelukkig ging de wind legen den avond liggen en bleef men 's nachts verschoond van den overlast van het water. Verschillende daken bekwamen pannenschade, terwijl enkele schut tingen bezweken. Op de tuinderijen aan den Vaartkant werd vrij aan zienlijke glasschade aangericht. Naar we vernemen zal 1 Dec. a.s. voor onzen brievenbesteller C. Vos Gzn., die dien dag zijn 40-jarig ambts jubileum hoopt te vieren, niet onop gemerkt voorbijgaan. Op initiatief van eenige inwoners heeft zich een Comi té gevormd met het doel den jubilaris te huldigen en hem namens de burge rij een blijvend aandenken aan te bie den als blijk van waardeering voor zijn plichtsbetrachting tijdens deze 40- jarigc bestellersloopbaan. Zooals we reeds eerder melden zal dit jaar met de leerlingen der O. L. school in de Kom weder op de gebrui kelijke wijze het St. Nicolaasfeest ge vierd worden. Door de Oudercommis sie is in samenwerking met hel onder wijzend personeel een Comité opge richt, dat in den loop van deze week een beroep zal doen op de medewer king der inwoners en daartoe een col lecte zal houden, welke inzameling wij ten zeerste in de belangstelling van een ieder aanbevelen. Blijkens het artikel in dit blad over de landbouwschool, wordt deze op Vrijdag 1 Dec. officieel geopend. De afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Platte landsvrouwen houdt Donderdag 23 Nov. des avonds half acht een alge- meene ledenvergadering in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle. Als spreker zal dien avond optre den Dr. H. Winkelman uit Sprang met het onderwerp: „Eerste hulp in eigen huis hij oorlogsgevaar". O]) Vrijdag 24 Nov. des avonds 7 uur hoopt voor de Gereformeerde Ge meente in haar gebouw op de Hooge- vaart voor te gaan om alsdan Dank stond te houden Ds. Stuivenberg van Benthuizen. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 24 November 1939 des n.in. ten T1/* uur precies ten raadhuize der gemeente. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding van de rekening dei- gemeente over 1938 alsmede die van de heide armbesturen. 3. Aanbieding van de begrooting der gemeente voor 1940 alsmede die van de heide armbesturen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der vergoeding over 1938 en artikel 101 der L. O. wet 1920 voor de in de gemeente gevestigde bijzonde re lagere scholen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het Burgerlijk Armbestuur afdeeling Vlijmen met één lid uit te breiden, wegens het niet aannemen der benoeming door N. J. van de Water. 0. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ondcrhandschen verkoop van een perceeltje grond in de Bernsche Hoeve aan J. van Bijnen, wonend wijk Haarsteeg B 92 a. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders aan dc Maatschappij „Zandbergen" te Amersfoort cene tegemoetkoming toe te kennen in de reiskosten van haar te 's-Hcrtogenbosch schoolgaande pupil Marianne de Wee. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan Th. Engels toe te kennen eene tegemoetko ming in de reiskosten van zijn te V ught schoolgaan den zoon. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van hel bedrag, te heffen hij het uit geven van gronden in erfpacht. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 9 Augustus 1939 tot verkoop van een strookje grond aan hel R.K. parochiaal Kerkbestuur in wijk Haarsteeg. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur afd. Vlijmen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een lid der landerijen-commissie. 13. Wijziging bcgrooting 1939. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te be schikken op het verzoek van A. v. d. Berg tot ontheffing van schoolgeld over 1938. In den nacht van Zondag op Maandag werden bij den heer Ruitenman alhier 18 konijnen ont vreemd. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. Bijzondere Meisjesschool te Aalst werd benoemd Mei. H. van den Oord alhier. Naar we vernemen zal de stemming voor 'n nieuwen notabel der Ned. Herv. Kerk alhier, plaats hebben op Vrijdagavond a.s. tus- schen half acht en half negen. Voor 't examen Middenstands diploma Algemeene Handelskennis op 17 Nov. te 's Bosch gehouden slaagde onze dorpsgenoot P. van Onzenoord Jz. Door een defect aan de film kon de middagvoorstelling van Herwonnen Levenskracht voor de Dames niet doorgaan wat een groote teleurstelling was daar ondanks het slechte weer velen aanwezig waren. Des avonds voor de Heeren kon de voorstelling, daar het defect inmiddels hersteld was, wel gegeven worden. De zaal was flink bezeten allen waren hoogst voldaan over hetgeen geboden werd. Als entrée der 9e Waspikscbe Winkelweek zal de Harmonie op 23 November 's avonds een rond gang door de gemeente maken. Op 23 November des avonds ten half zeven zal de R.K. Werk- liedenvereeniging een algemeene ledenvergadering houden in het patronaat. PROVINCIALE STATEN. Naar wij vernemen heeft mejuffrouw J. J. M. Sweens uit Udenhout, die be noemd was tot opvolgster van den heer Mr. J. v. d. Mortel, lid van de Eerste Kamer, in de Provinciale Staten van Noordbrabant, hare geloofsbrieven bin nen den gestelden termijn niet ingezon den. Zulks in verband met de reglemen taire bepalingen van de R.K. Staats partij. Daarna is tot Statenlid benoemd ver klaard, de heer Mr. H. J. A. Scheide laar, wethouder van Tilburg, die de be noeming heeft aanvaard. Naar wij vernemen is de heer H. J. A. Mannaerts te Tilburg, benoemd tot voorzitter van de R.K. Statenfrac tie als opvolger van den heer Mr. J. C. A. M. van de Mortel, die den heer Mr. A. F. van Sasse van Ysselt vervangt in de Eerste Kamer en dus als Statenlid is moeten aftreden. Weer periodieke verloven. Met ingang van Dinsdag 21 No vember, des namiddags 4 uur, zijn wederom periodieke verloven ver- leend. Suiker op bon 7. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 21 Nov. tot en met Zondag 10 December a.s. de met ,,7" genummerde bon der Rijksdistributiekaart recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. Weer Duitshe vliegtuigen boven ons land. Bij Roermond is Maandagochtend een toestel neergeschoten. De regeeringspersdienst meldt: Maandagochtend is bij Roermond een Duitsch militair vliegtuig ge signaleerd. Het is van den grond at omlaag gehaald. Het Duitsche toestel is neergestort, waarbij de bestuurder om het leven is gekomen. Bij Schiermonnikoog vuurt een vliegtuig terug op deachtervolgen de Nederlandsche patrouille. De regeeringsperdienst meldt Zondagochtend om half elf heeft zich bij Schiermonnikoog, honderd meter uit de kust, een Duitsch land- vliegtuig een tweemotorige Hein- kel-bom men werper vermoedelijk van het type 111 K op ongeveer 50 meter hoogte vertoond, hetwelk in noord-oostelijke richting koerste. Een Nederlandsche patrouille is er heengezonden en heeft het Duit sche vliegtuig, terwijl het zich boven ons land bevond onder vuur geno men. Dit beantwoordde het vuur en verdween naar het oosten boven de Waddenzee in de wolken, waar het nog eenigen tijd werd achter volgd. De Nederlandsche regeering heeft bij de Duitsche regeering geprotes teerd tegen bovengenoemdeneutra- liteitsschending, alsmede tegen de beantwoording van het vuur door een in overtreding zijnd vliegtuig De onschendbaarheid van België en Nederland. Stefani meldt uit Rome: Het bericht dat door eenige En- gelsche dagbladen was gepubliceerd, welke op grond van een radio bericht uit Parijs meldden, dat Italië aan de Duitsche regeering zou heb ben medegedeeld geinteresseerd te zijn bij een eerbiediging van de ter ritoriale onaantastbaarheid van Ne. derland en België, is ongegrond. Naar aanleiding van het bericht, van Havas, volgens hetwelk Spaan- sche en Italiaansche regeeringen, langs gewonen diplomatieken weg aan de regeering van het Duitsche Rijk zouden hebben medegedeeld dat zij belang stellen in de eerbie diging van de onschendbaarheid van het Belgische en Nederlandsche grondgebied, wist de Brusselsche courant Le Soir van geloofwaardige hoewel niet officieele zijde ingelicht, het volgende te melden ,.Het bericht, zooals het door de Fransche radio en de Fraosche bladen werd gepubliceerd, is onge veer juist. Van een gemeenschappe. lijken stap van de regeeringen te Rome en te Madrid is echter geen sprake geweest. Terwijl het Italiaan sche kabinet langs een indirecten weg zijn zienswijze aan de regeering te Berlijn mededeelde zou de ver tegenwoordiger van Generaal Franco uitdrukkelijk getuigd hebben van het belang dat de Spaansche re geering hecht aan de eerbiediging der onschendbaarheid van het Belgische en Nederlandsche grond gebied. De beide stappen zouden reeds Maandag jongstleden zijn ge daan.'' SPORT. DISTRICT DEN BOSCH. Programma voor Zondag a.s. Eerste klasse: ConcordiaNieuwkuijk. Vlijm. Boys 2ODI. Zwaluw 2VFC. - Nooit GedachtMaliskamp. R.K. S.V.A.St. Michiels-Gestel. Tweede klasse: ElshoutConcordia 2. HaarsteegDSC. HinthamSporters 2. Derde klasse: J. v. Arckel 2Concordia 3. Den DungenSVD. Helvoirt 2Haarsteeg 2. ABONNEERT U OP DIT BLAD

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6