Plaatselijke Berichten. Zaterdag 25 November 1939. No. 93 De Echo van het Zuiden Vierde blad der gemeete Waalwijk e.a. De Vrijdaga\ ond gehouden raads vergadering van Waalwijk werd door den voorzitter burgemeester E. C. J. Moonen geopend, waarna hij den heer v. d. Waerden gel -k wenschte met het jubileum van de va. school en het daar aan verbonden prot fstation en met het jubileum van den ht er van der Waer den zelf. De heer v. d. Waerden dankte hierop den voorzitter voor zijn hartelijke woorden. AGENDA: 1Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerd Staten. 1. Goedgekeurd raad. besluit van 27 October 1939 tit het aan gaan eener geldleen'ng, groot 70.000. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 October 1939 tot wdziging der begrooting 1939. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 Augustus 1939 tot wijzig 'ng van het uitbreidingsplan. 4. Vastgestelde gemeente- en be- drijfsrekeningen over 1938. b. Van den Directeur der Rijksvak school. Alhier. Verslag over het cursusjaar 1938/ 1939. c. Van de R. K. Militairenvereeni- ging. Vught. Verzoek toekenning gemeente subsidie. Hierop wordt afwijzend beschikt, daar het een aanvraag betrof van een tehuis voor tijdelijk gemobiliseerden en de gemeente Waalwijk alleen militaire tehuizen in vredesgarnizoenen subsidi eert. d. Van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, ontwerp eener ver ordening ex art. 12 der oorlogswet. De heer Buijckx vraagt of het niet wenschelijk is in artikel 7 de zinsnede betreffende het loon, dat betaald wordt voor persoonlijke diensten te bereke nen naar den plaatselijken loonstand- aard inplaats van naar het loon in de werkverschaffing. In dien zin heeft ook de raad van Utrecht aan den opperbe velhebber geadviseerd. De voorzitter zegt dat hij deze op merking onder de aandacht van de be trokken autoriteiten zal brengen. Zie voor de bedoelde verordening elders in dit blad. 2. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening, regelende het geneeskun dig schooltoezicht. 3. Voorstel tot vaststelling der vergoe ding ingevolge artikel 101 der lager onderwijs-wet over 1938 voor de bij zondere scholen voor lager onder wijs én uitgebreid lager onderwijs, alsmede tot vaststelling van het be drag der werkelijk gedane uitgaven door die scholen over genoemd jaar. 4. Voorstel inzake verhooging crediet, toegestaan door den rijksdienst voor de werkverruiming, voor aanleg Kerkstraat en rioleering Putstraat en Groensteeg. 5. Voorstel tot intrekking raadsbesluit van 27 October 1939 tot het aan gaan eener geldleening, groot 70.000.en tot 't aangaan eener nieuwe geldleening tot gelijk bedrag. Al deze voorstellen worden z. h. st. aangenomen. Bij dit laatste voorstel zegt de heer Pullens dat hij met belangstelling en instemming dit praeadvies gelezen had en dat het inzicht van B. en W. is ge ileken juist te'zijn. Dit praeadvies luidt als volgt: Waalwijk, 16 November 1939. Aan den Raad der gemeente Waalwijk. BI prae-advies van 18 October 1939 stelden wij U voor, een geldleening aan te ga; n, groot 70.000,met de Rijks- portsp.iarbank (Postcheque- en Giro dienst), dienende tot dekking van geda ne kapi'aalsuitgaven. De voorwaarden dezer leening waren in hoofdzaak do volgende: koers pari, rente 4*4 per jaar, buitengewone aflossing gedurende de eerste 5 jaren tegen den koers van 101 Door Uwen Raad is overeenkom stig ons voordel besloten. Het besluit is intusschen oor reeds door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant goedgekeurd bij beluit van 8 November 1939, G. nr. 177. De offerte, «'oor den Directeur der Rijkspostspaarbank onder dagteekening van 11 October is gedaan onder voorbe houd van goedke.tring door den Centra- ten Beleggingsraat. Dit Lichaam heeft in het algemeen di belegging van gelden door de#"overheid -instellingen goed te' keuren. Tot onze ve. hazing ontvingen wij den löden Novembe van den Directeur der Rijksposspaarbai.k bericht, dat de Centrale Beleggingsraad in zijn op 13 de zer gehouden vergadering heeft beslo ten zfjn voorstel tot het aangaan der lee ning slechts goed te keuren, indien de rente wordt gesteld op 1,5 Wij kun nen ons niet vereenigen met het stand punt, dat door den Beleggingsraad blijk baar wordt ingenomen met betrekking tot het tijdstip waarop door hem, bij het verleenen van zijn goedkeuring, de voor waarden van de geldleening behooren te worden getoetst aan den stand der geld markt. Blijkbaar is de Beleggingsraad er bij zijne beslissing van uitgegaan, dat hij die voorwaarden moet toetsen aan den ren teslandaard, zooals die geldt op het mo ment, waarop h(j zijne beslissing omtrent al- of niet goedkeuring neemt. Daarmede zijn wij het niet eens. Het accoord zelve werd reeds vroeger gesloten. Bij het slui ten daarvan werden door beide partijen de voorwaarden afgewogen naar der toestand, zooals die toen bestond. Hel toezichthoudende orgaan, dat het besluit van een der partijen heeft goed te keu ren, mag o.i. niet verder gaan dan beoor- deelen of door die partij toen, gezien de omstandigheden en voorwaarden, goed is gehandeld. Gaat eerstbedoeld orgaan echter verder en toetst het een en ander aan omstandigheden, zooals die zich voordoen op het moment van het nemen der beslissing omtrent al of niet goedkeu ring van het genomen besluit, dan plaatst het zich in feite op den stoel van het or gaan, dat gerechtigd is tot het nemen der beslissing, zij het dan, dat die be slissing aan een hoogere goedkeuring Is onderworpen. Immers in het laatstbe doelde geval valt in feite een nieuwe be slissing. Wanneer het toezichthoudende orgaan zich bij zijne beslissing laat lei den door de intusschen nieuwe opgetre den omstandigheden, neemt het als het ware zelf het in eerste instantie te nemen besluit. Het toezichthoudend orgaan behoort o.i. slechts tot laak te hebben na te gaan, of de handelingen aan zijn goedkeuring onderworpen, als behoorlijk zijn te kwa lificeren; het behoort slechts toezicht te hebben, doch zich niet in de plaats van hei te conlroleeren orgaan te stellen. Door volwaarden van een genomen be slui te beourdeelen naar gewijzigde om standigheden, gaat een met toezicht be last orgaan, naar het ons wil voorkomen, verder dan zijne 'aak reikt. Bovendien stelt iyt de wederpartij in een ongunstige positie, daar deze, door de mogelijk intusschen ingetreden, voor haar minder gunstige omstandigheden, ook niet meer in de gelegenheid is bij derden een overeenkomst te sluiten te gen voorwaarden als door haar bij het eerste acoord konden worden bedongen. Dit moet ten opzichte der wederpartij toch onbillijk worden geacht. Nu kan wel gezegd worden, dat men dit risico altijd loopt bij het afsluiten van overeenkom sten met organen, wier besluiten aan na dere goedkeuring zijn onderworpen, doch het maakt een essentieel verschil uit, of de met die goedkeuring belaste instantie die besluiten beoordeelt naar de omstandigheden zooals die zich voorde den op het moment waarop de besluiten werden genomen, dan wel naar de onv standigheden, zooals die bestaan op het moment van het nemen der beslissing omtrent goedkeuring. In het eerste ge val toch, loopen partijen alleen het risi co, dat hun daad door het toezichthou dende orgaan gecorrigeerd wordt, in het laatste geval echter bovendien het risico van nadeel door inmiddels ingetreden gewijzigde omstandigheden. Wij vonden in bovenstaand bericht van den Directeur der Rijkspostspaar bank aanleiding onmiddellijk een ande re relatie te zoeken voor het plaatsen der leening, daar wij niet vaornemens waren ons zonder meer te onderwerpen aan de voorwaarden van den Centralen Beleggingsraad. Inderdaad mochten wij een gunstiger offerte ontvangen dan de aanbieding van den Directeur der Rijks postspaarbank. Deze gewijzigde offerte luidt namelijk als volgt: koers pari, rente 4*4 per jaar, buiténgewone aflossing gedurende de eerste 5 jaren van den looptijd tegen den koers van 101 loop tijd 30 jaren. In het vorige besluit was de looptijd 39 jaren. In verband hierme de is de aflossing in 1969 tot 3400, verhoogd. Dit bedrag is het restant dei- kosten van aankoop van land. Wij vin den dit geen bezwaar, gezien het tamelijk geringe bedrag. De nieuwe aanbieding is ons gedaan door bemiddeling van den tusschenper- soon, den heer H. P. Verbist, die voor zijne bemiddeling een provisie bedingt van 14 Wfj stellen U voor, de aanbie ding te accepteeren. Het ontwerp-besluil ligt voor de leden ter inzage. Tevens stellen wij voor de provisie te voldoen uit de gewone middelen. 6. Voorstel tot het aangaan eener re kening-courant-overeenkomst. Dit voorstel gaat onder den hamer door. 7. Voorstel tot wijziging der begrooting 1939. De voorzitter deelt mede, dat onder deze wijzigingen ook is opgenomen de uitbreiding van de brandweer, zooals in de vorige vergadering in uitzicht was gesteld. Er zullen aan elk der 7 wijk- brandweren, twee jongelui worden toe gevoegd, ieder met een rijwiel, voor zien van 4 M. uitschuifbare ladder, snelblusscher, hakbijl en koevoet. Hierdoor wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van de plaatselijke af- deeling van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming. Op een vraag van den heer van der Waerden deelt de voorzitter mede, dat de hiervoor uitgetrokken post 365. bedraagt. Ook met dit voorstel gaat de raad accoord. De raad gaat vervolgens in ge heime zitting over. DISTRIBUTIE VAN SUIKER. Betreffende: cantines. No.: 68545 M B 2 doss. 324. Afd.: Centraal Distributie kantoor. 's Gravenhage, 22 Nov. '39. Nadat de distributie van suiker in werking is getreden, zijn zeer vele aan vragen om toewijzingen voor cantines ontvangen. Vaak betrof het hier can tines van kantoren e.d. of vereenigin- gen, waar een betrekkelijk gering aan tal personen werkzaam was. Het is gewenscht gebleken, om voor genoemde cantines en vereenigingen een minimum grens voor te schrijven om in de distributie te worden inge schakeld. Deze grens is thans vastgesteld zoo danig, dat cantines, waar dagelijks ge regeld 25 of meer personen koffie en thee gebruiken, in aanmerking kuni en worden gebracht om toewijzingen te ontvangen. Cantines voor 25 personen k1 ijgen een toegewezen hoeveelheid van 10 ki logram suiker; grootere cantines een evenredig grooter quantum. Indien U een enquêteformulier mocht bereiken, waarbij de behoefte beneden deze grenzen blijkt te liggen, kunt U den aanvrager er op wijzen, dat het nutteloos is een dergelijke aanvraag door te zenden, daar hij toch niet in aanmerking komt voor toewijzingen. De kleinere cantines l omcn niet zoo als b.v. de kleine hrtels en café's in aanmerking voor lesse bonnen; zij zul len op een andere wijze in hun behoef te aan sinker moeten voorzien, b.v. door ',ict bij toerbeurt medebrengen van distributiebonnen of suiker. Een uitzondering wordt gemaakt voor: a. cantines voor Land- en Zeemacht; b. cantines van ondernemingen, waar nachtarbeid verricht wordt. Voor deze categorieën kunnen enquê teformulieren in behandeling worden genomen, ook indien bet aantal per sonen, dat van deze cantines gebruik maakt, minder dan 25 bedraagt. Inmid dels moge er de aandacht op worden gevestigd, dat militaire bureaux niet als militaire cantines kunnen worden beschouwd; alleen wanneer het aantal werkzame personen de 25 overtreft, kan een aanvraag worden doorgezon den. Inmiddels zijn aan verscheidene can tines, welke beneden de minimum grens blijven, reeds toewijzingen ver strekt. Be reffende: controle-verklaringen voor zieken, die een bewijs van onvermogen kunnen overleggen. No.: 649,39 M. A. 2/doss. 36. Afd.: Centraal Distributie kantoor. 's Gravenhage, 22 Nov. '39. Naar aanleiding van de laatste alinea van mijn circulaire No.: 58744 M., dd. 20 October 1939, heb ik de eer U te be richten, dat ingeval patiënten een be wijs van onvermogen als bedoeld in het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering kunnen overleggen, de ver klaring van de controleerende instan tie niet wordt benoodigd en U dus voor de verstrekking van extra hoeveelhe den distributiegoederen genoegen kunt nemen met de door den Geneeskundi gen Dienst of den gemeente-arts als behandelend geneesheer afgegeven ver klaringen. Ik moge U verzoeken deze verklaringen eveneens op de U toege zonden formulieren MD 29 te doen plaatsen. Voorts moge ik er Uw aandacht op vestigen, dat op deze formulieren de totale hoeveelheid van het distributie- artikel, dat de patiënt noodzakelijk per dag moet ontvangen, dient te worden vermeld. De distributiedienst behoort dan na te gaan, hoeveel de patiënt in een bepaalde distributieperiode in to taal noodig heeft. Deze hoeveelheid, verminderd met het op den normalen consumentenbon verkrijgbaar gestelde kwantum, is dus wat den patiënt aan extra bonnen kan worden uitgereikt. Uiteraard kan het voorkomen, dat bij verstrekking van extra bonnen de patiënt meer krijgt toegewezen, dan hij voor de geldende distributieperiode noodig heeft. Dit surplus dient dan in mindering gebracht te worden van de voor de volgende distributieperiode te verstrekken extra hoeveelheid. Er be hooren dus slechts normale consumen ten-bonnen te worden uitgereikt en niet de z.g. „*4 suikerbonnen". Scène uit de sensationeeleWarner film De Verloren Zoon.'. (Musis Sacrum.) Keesje de Ruijter. Gisteren Vrijdagavond gaf Keesje de Ruijter in calé City de eerste biljart-demonstralie voor de alhier gestationeerde militairen. Caté City was geheel bezet. Keesjes prestaties waren dan ook schillertnd. Keesje speelde 2 partijen van 300 caramboles, dus 600 pnt. in 18 beurte.', dus een gemiddelde van 33V2, met series van 8b, 134 en 160. Zijn kunst- en fantasie stooten waren subliem. Zelden hebben wij van de beste professionals iets derge- lijksgezien.De bezoekende militairen en ook de aanwezige burgers waren verbaasd over het spel van dezen jeugdigen Waalwijker. Volgende week Vrijdagavond volgt de tweede avond. Spijskokerij te v.m Baardwijk. Op initiatief van den Zcereerw. heer pastoor v. Erp is te v.m. Baard wijk een comité gevormd met het doel ook aldaar aan de schoolkin deren die zulks behoeven warme maaltijden te verstrekken. Zulks zal geschieden in samenwerking met de bestaande spijskokerij in het cen trum onzer gemeente. Spoedig zal een collecte voor dit mooie doel onder de Baardwijksche ingezetenen gehouden worden. Diocesane Fed. van het Wit-Gele Kruis, bisdom 's-Bosch. Laatste Jaarvergadering. Dezer dagen heeft te 's-Bosch in «Lohengrin» de Diocesane Fede ratie van het Wit- Gele Kruis in 't bisdom 's-Bosch haar laatste jaar vergadering gehouden onder voor zitterschap van Dr. P. E. G. van der Heijden. Zooals men weet zal de Diocesane Federatie tegelijk met die van Breda opgeheven worden, om een Provincialen Bond te vormen, wat om verschillende redenen meer gewenscht is. Uit het jaarverslag van den secre taris H. P. Matthee kwam naar voren dat dit jaar de beslissing viel tot opheffing der Federatie, waardoor een einde kwam aan langdurige besprekingen omtrent een aange legenheid die om oplossing vroeg. Het aantal afdeelingen steeg van 128 tot 135 in '38. Het ledenaccres bedroeg 4827, waarvan 1366 door den groei der oude afdeelingen, de rest der nieuwe afdeelingen werd aangesloten. Het aantal model-con- sultatiebureaux steeg tot 8 hetaan. tal wijkverpleegsters met volledige bevoegdheid (zg. diploma met aan- teekening Wijkverpleging) steeg van 37 tot 48. Voor zuigelingenzorg zijn thans 65 consultatiebureaux weik- zaain, waarvan 41 geleid door een kinderarts. De zuigelingensterfte in Noord Brabant is gedaald tot 4,76°/0 (hetgeen beteekent met een vei min dering van 35°/0 in 10 jaar tijdsl) De provincie blijft nog slechts l0/„ boven het Rijksgi middelde. Uit het finantieel verslag bleek, dai de balans per 1 Dec. '38 sloot op f8383,57 aan activa en passiva. De exploitatierekening over 1938 sluit op f7173,45 aau ontvangsten en uitgaven met een nadeeltg saldo van f33,60. Aan het einde van deze laatste jaarvergadering bracht de voorzitter de aanwezigen dank voor de aange name en prettige wijze waarop zij steeds met het bestuur hebben samengewerkt en sprak de hoop uit dat dezelfde goede verstandhouding zou worden voortgezet in den Prov. Bond. DE VERMOEDELIJKE DADER GEARRESTEERD. ETALAGE-WEDSTRIJD. De etalage-wedstrijd eindigt Zater. dagavond 2 December in plaats van Woensdag 29 November. De uitspraak der jury heeft bij de deelnemers groote belangstelling en voldoening gewekt en wij hopen op deze aangelegenheid nog eens nader terug te komen. HET NIEUWE GEDEELTE VAN DE LOOIERIJ-AFDEELING BIJ DE VAKSCHOOL. Gisterenmiddag werd het nieuwe gedeelte van de looierij-afdeeling van de vakschool waaraan al jaren lang een groote behoefte bestond, officieel geopend Aanwezig waren directeur, leeraren en leerlingen der schooi, eenige belangstellenden uit looierskringen en de uitvoerder de heer A. van Hulten-Krol. Onder een toepasselijk woord knipte Ir. v. d. Waerden het be roemde lintje door, waarna de aanwezigen het nieuwe gedeelte bezichtigden, terwijl door den heer Suermondt enkele demonstraties met explicatie gegeven werden. Het nieuwe gedeelte ligt op de eerste etage en hoewel niet groo in omvang, mag het toch als een groote aanwinst gelden voor de school, temeer nog, daar het een absolute noodzakelijkheid was. Dit gedeelte van de bovenver dieping is opgetrokken uit zwaar beton, terwijl betonnen perrocal platen de zoldering vormden. De nieuwe installatie bestaat hier uit een nieuwe moderne spuit- installatie, met mechanischen af. zuiger, waardoor de lucht ondanks het spuiten, zuiver blijft Voorts is er een aparte kamer aangebracht voor de bewerking van suède, het geen veel stof met zich mede brengt. Verder is hier nog een droogkast, voor het diogen van leder aange bracht, berekend op groote tempe- ratuur-verschillen. Verder} zijn er nog enkele kasten van staal uitge bouwd. Het heele interieur is opgetrokken en uitgevoerd in staal en beton en maakt een solieden, degelijken in druk, waarvoor lof toekomt aan den heer van Huiten. ABONNEERT U OP DIT BLAD De vermoedelijke dader van den moordaanslag op mej. Treffers te Capelle, Hesselbeith albier, is door een rechercheur te Tilburg op den Heuvel gearresteerd. Hij is op trans port gesteld. MUSIS SACRUM De verloren zoon. Musis komt weer met een fraai aantrekkelijk film programma 11.1 „De verloren zoon" een schitterende Warner Bros productie met James Cagreij in den hoofdrol; een wild west film van de goede soort, vol actie, romantiek en sensatie. De inhoud laten wij hier in het kort volgen. De vruchtbare bodem van den Amerikaanschen Staat Oklahoma wordt voor kolonisten opengesteld en op het teeken van een geweer schot spoeden zij zich bij honderden voorwaartsom hun aanspraken op een nieuw leven te kunnen laten gelden, John Kincaid en zijn zoon Ned Kincaid arriveeren cp de plek, welke bun bet best lijkt om er een stad te bouwen en treffen daar Whip McCord, een berucht lype en zijn handlangers. Men komt tot Gemeenteraad Waalwijk. Metiedeeiinfien

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 13