GEMEENTE GASFABRIEK WAALWIJK. Belangrijke Cokesprijsverlaging. 60 ets. per H.L. LAATSTE BERICHTEN ADVEaeTIEN AGENDA'S. cemberDIRECteor. overeenstemming; Kincaid krijgt den grond en McCord het monopolie speelhuizen te exploiteeren. Als het dobbelen en de misdaad in het inmiddels verrezen stadje welig tieren, besluiten de inwoners John Kincaid tot burgemeester en zijn zoon Ned tot Sheriff te kiezen, ten einde de stad te zuiveren. John Kincaid wordt geheel ten onrechte door Whip McCord van moord beschuldid. Dit bericht bereikt „The Oklaho ma Kid'', een berucht, vogelvrij ver klaarde van 't westen, weggeloopen zoon van John Kincaid. In de stad ontmoet hij Jane Hard- wick, Ned's meisje en van haar verneemt hij alle bijzonderheden. Zijn bloed spreekt en hij neemt zich voor de heele zaak tot klaar heid te brengen. Whip McCord ziet kans rechter Hardwich, Jane's vader, door een valsch bericht uit de stad te krijgen. De plaatsvervangende rechter werd omgekocht,John Kincaid schuldigd en tot den storp veroordeeld. De Kid weet tot in de gevangenis, waar zijn vader het vonnis afwacht, door te dringen, doch de oude Kincaid weigert te vluchten en wordt spoe dig daarop door McCord's bende gelyncht. Kid zweert den dood van zijn vader te zullen wreken, hetgeen hij op afdoende wijze doet en komt zelfs van één der kerels te weten, dat McCord dit alles op touw heeft gezet. De laatste verbergt zich in een slijterij, waar Ned en Kid bijna gelijktijdig arriveeren. Een kogel uit McCord revolver verwond Ned zwaar. Een hevig gevecht ontstaat tus- scher. Kid en McCord, doch Ned maakt aan alle onzekerheid een einde, door op den grond liggend McCord neer te schieten, waarna hij zelf ook sterft. Nu de moord op zijn vader ge wroken is, besluit de Kid zijn een zaam leven vaarwel te zeggen en met de verloofde van Ned, Jane Hardwick een nieuwe toekomst in een nieuw land tegemoet te gaan. - LUXOR BIOSCOOP. Professor, pas op! Harold Lloyd heeft in langen tijd geen film gemaakt, maar zijn come back" is dan wel zóó glorieus, dat men het niet licht zal vergeten. In langen tijd hebben wij niet zoo ge lachen als in deze film. Er komen scènes in voor dat het publiek de tranen over de wangen loopen. Drieduizend jaar geleden werd in Egypte de sarcophaag boven Neferus, hoofd gesloten een schoone snikkende vrouw klampte zich aan de kist vast, voordat hij ten grave gedragen werdEn door de eeuwen heen bleef de geschiedenis van Anebi en Neferus. de gelieven uit het land van den Nijl, bewaard op negen wastafeltjes Drie duizend jaar na dien werkt een museum-suppoost van het Olympia Museum in Los Angeles als een paard om het zware deksel van Neferus' sarcophaag te lichten. Met behulp van op zijn angstge schreeuw toegeschoten verslaggevers lukt bet en aan hun verbaasde blikken vertoont zich Professor Dean Lambert, assistent aan het museum, Egyptoloog en trotsch bezitter van de negen beroemde wastafeltjes, die de romantische geschiedenis van Anebi en Neferus voor de mensch- heid bewaard hebben. Zoo begint de film en hoe ze indigt gaat U zien. Een voortreffelijke zomer-zotternij waarin men Lloyd in volle kracht ziet. Ontwerp. MILITAIR GEZAG. Algemeene Bekendmaking van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, aangewezen voor de uitoefe ning van het Militair Gezag in elk in staat van oorlog verklaard gedeelte van het Grondgebied des Rijks: Gezien het Koninklijk Besluit van den lsten September 1939, no. 58, waarbij met ingang van dien datum het geheele land in staat van oorlog is verklaard, alsmede de Wet van den 6den September 1939 tot het doen voortduren van den verklaarden staat van oorlog: Overwegende dat het noodig is, re gelen vast te stellen nopens de hulp, die de bevolking in de militaire werkzaam heden zal hebben te verleenen; Gelet op art. 12 der Wet van den 23sten Mei 1899, Staatsblad no. 128, zooals deze sedert is gewijzigd; Besluit, na overleg met het betrokken burgerlijk gezag, voor alle gemeenten des Rijks vast te stellen de volgende VERORDENING. Artikel 1. Inwoners van elke gemeente des Rijks kunnen worden opgeroepen of aangewezen tot het verrichten van per soonlijke diensten, voor hulp bij de mi litaire werkzaamheden tot het herstel len van de schade, aan wegen, brug gen en daarmede verband houdende werken, veroorzaakt door militaire ope- ratiën, luchtbombardementen of mili taire transporten. Artikel 2. In elke gemeente wordt door de zorg van den burgemeester een register, het zij in kaartvorm, hetzij in boekvorm, aangelegd, waarin de mannelijke inwo ners worden vermeld, die op 1 Jan. 1939 den 18-jarigen leeftijd hebben be reikt en op dien datum het 59ste levens jaar nog niet hebben volbracht en naar het oordeel van den burgemeester of den (de) door dezen bij openbare be kendmaking aan te wijzen ambtenaar (ambtenaren) geschikt zijn om de in art. 1 dezer verordening bedoelde per soonlijke diensten te verrichten. In het register worden niet opgeno men: a. de leden van en de ambtenaren in vasten dienst bij overheids en semi- overheidslichamen; b. geneeskundigen, apothekers en veeartsen; c. diegenen, die een functie hebben te vervullen bij een luchtbeschermings dienst; d. diegenen, die een verklaring van tenminste twee geneeskundigen over leggen, waaruit blijkt, dat zij wegens ziekte, ziels- of lichaamsgebreken blij vend ongeschikt zijn om de in art. 1 dezer verordening bedoelde persoonlij ke diensten te verrichten. De rangschikking in het register ge schiedt in alfabetisch-lexicografische volgorde naar de geslachts- en voor namen, met dien verstande, dat het re gister wijksgewijze naar de plaatselijke indeeling der huisnummers kan worden ingericht. Vóór of op den 5den van den maan den Maart, Juni, September en Decem ber wordt het register door de zorg van den burgemeester herzien. De mannelijke inwoners, die alsdan den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, worden aan het register toegevoegd; de mannelijke inwoners, die alsdan den leeftijd van 59 jaren hebben volbracht, worden van het register afgevoerd. Het register wordt zoowel na het ge reedkomen als na elke driemaandelijk- sche herziening door de zorg van den burgemeester gedurende een termijn van 14 dagen voor belanghebbenden ter secretarie der betrokken gemeente ter inzage gelegd. Van deze ter-inzage legging geschiedt openbare kennisge ving op de in de gemeente gebruikelijke wijze. Na afloop van voornoemden ter mijn wordt van het gereedkomen van het register of van de herziening mede- deeling gedaan aan den hiërarchiek het laagst gestelden autoriteit, die in de be trokken gemeente het militaire gezag uitoefent. Artikel 3. Ieder, die in hel in artikel 2 bedoelde register is verineld, alsmede, indien dit register nog niet gereed is gekomen, ieder die voor vermelding in dat regis ter in aanmerking komt, is verplicht om op eerste bevel, op tijd en plaats bij dat bevel bepaald, aanwezig te zijn en de hem alsdan op te dragen werkzaamheden overeenkomstig de daarbij te stellen eischen te verrichten. „SLIEDRECHT" IN BRAND GESCHOTEN. Vyf opvarenden gered, 26 man vermist. Vijl' opvarend en van de tankboot „Sliedrccht" uit Rotterdam, in een sloep aangekomen op de Orkneys ten Westen van Schotland, hebben mede gedeeld, dat hun schip den zestienden November op den Atlantischen Oceaan door een duikboot tot zinken is ge bracht. Uit een mededceling van den eersten stuurman aan de reederij blijkt, dal de duikboot met kanonvuur de „Slie drccht" in brand heeft geschoten en vernietigd. De bemanning kreeg nauwelijks tijd het schip te verlaten en maakte den duikbootkapitein er zonder succes op merkzaam op, dat haar schip de vlag voerde van een neutraal land. Na ruim een week op zee te hebben gezworven, hebben zij de Orkney-eilanden bereikt, waar zij inededeeling deden van de ramp. De namen der vijf geredden luiden: eerste stuurman Piet Brons, de ma troos H. Driessen, de matroos L. v. d. Knoop, de matroos H. de Jongh en de matroos P. Storm. Zij zijn allen in uit- geputten toestand in een ziekenhuis opgenomen. De toestand van Storm is zorgwekkend. Omtrent het lot van de 26 andere opvarenden verkeert men in het ongewisse. Zij zaten in twee andere booten, die de geredden onderweg zijn kwijtgeraakt. Het s.s. „Sliedrccht" meet 5133 ton enis eigendom van de firma Phs. van Ommeren uit Rotterdam. Dc directie van de firma Van Om meren heeft telegrafisch bericht van liet verlies van dc „Sliedrecht" gekre gen. Na contact te hebben gezocht met dc Nederlandsche marine-autoriteiten en het Departement van Buitenland- sche Zaken, kon de reederij gisteravond mededeelen, dat de Britsche admirali teit haar volle medewerking heeft toe gezegd om naar de vermiste opvaren den van het in den Atlantischen Oce aan tot zinken gebrachte schip te zoe ken. DUITSCHE TROEPEN ZOUDEN VAN HET WESTELIJK FRONT WORDEN WEGGEHAALD. Gisteravond meldde Reuter uit Parijs, dat volgens aldaar ontvangen berichten de inkruk wordt gewekt, dat een groot aantal* Duitsche troe pen, welke aan het Westelijk front waren geconcentreerd, langzaam naar het binnenland warden terug gehaald. Aangenomen wordt, dat deze troepen ergens anders zullen worden geconcentreerd. DE MANGALORE VERNIETIGD.' De bemanning gered. Wederom is een groot schip het slachtoffer geworden van een der vele mijnen, die in de Britsche wateren liggen; namelijk de »Man- galore«, een Britsche boot, die 8886 tonnen meet. De ramp heeft zich hedenmorgen afgespeeld dicht hij de Oostkust van Engeland, terwijl het schip voor anker was gegaan en wachtte op een loods, die het naar de haven zou brengen. DINSDAG BESLUIT OVER BRITSCHE CONTROLE. De «order in council«, waarbij machtiging verleend zal worden tot het in beslag nemen van door Duitschland geëxporteerde goederen, zal Dinsdag uitgevaardigd worden. Maassluis, eens een bloeiende visscbersplaats, zal thans een ood plaatsje worden, als het gemeentebestuur er niet in slaagt van Maassluis een industrieplaats tc maken. De laatste reederij welke thans nog over is, zal ook de laatste twee loggers uit de vaart nemen, zoodat ervan de 110 loggers welke Maassluis vroeger bezat, niets meer over blijft Overzicht van de haven. CIANO ONTVANGT GEZANTEN VAN LONDEN EN PARIJS. In verband met den nieuwen blok kademaatregel, welken Engeland en Frankrijk hebben aangekondigd, heeft graaf Ciano, de Italiaansche minister van BuitenlandscheZaken, heden den Franschen gezant en den Engelschen zaakgelastigde te Rome ontvangen. KRUISER BELFAST GETORPE DEERD? Het bericht over de beschadiging van den Britschen kruiser »Belfast» die in de Firth of Forth lag, wordt thans ook officieel door een com muniqué van de Britsche admirali teit bevestigd. De «Belfast» aldus dit communiqué is op 21 Nov. door een torpedo of een mijn in de in de Firth of Forth in de nabij heid van het eiland May beschadigd Twintig; leden van de bemanning werden gewond. Hel schip wordt hersteld." SPORT. ANDERIESEN BEËINDIGT ZIJN VOETBALLOOPBAAN. Naar wij vernemen heeft Wim An- deriesen aan de technische commissie van den K.N.V.B een schrijven ge zonden, waarin hij den wensch te ken nen heeft gegëven niet meer voor het Nederlandsch elftal in aanmerking te willen komen. Ook voor Ajax heeft Anderiesen als speler bedankt en reeds voor den com petitiewedstrijd van Zondag a.s. tegen Haarlem zal Ajax een andere spil moe ten opstellen. (Tel.) WAALWIJK. WAARSCHUWING. De Commissaris van Poliiie te Schiedam geeft belanghebbenden, die kapitaal willen investeert n in den voederhandel VEKA, gevi stigd te Schiedam, Achter de Teeistoof 10, beheerder M. Tuijt, wonende te Scheveningen, Westduinweg 44a, handel drijvende onder den naam «Mickey Mousekattenbroodfabi iek«, in overweging, alvorens hiertoe over te gaan, zich om inlichtingen tot hem te wenden. Zaterdag 1.302 45 uur Dj mes- aspiranten Gymn. Vereen. K. on V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedcr- tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 7,30 uur uitvoering R.K Werkliedenvereen. «Een Zverver kwam». Zondag tot en met Dinsdag Theater Musis Sacrum »De Ver loren Zoon«. Zaterdag, en Zondag Luxor-llios. coop «Professor, pas op! Maandag 8—9.30 uur. Gymnasliok heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek dames K.enV.GymnastieklokaalOS. Aan allen, die mij op mi'n 50sten verjaardag van hun te- langstelling blijk gaven, brei g ik langs dezen weg mijn vriendelijken dank. H. HEEZEMANS, Pastoor St. Jan. Wegens gebrek aan bergruimte zijn wij ge noodzaakt om een deel van onze cokesvoorraad zoo spoedig mogelijk van de hand te doen. Daarom worden vanaf heden de cokesprijzen TIJDELIJK VERLAAGD tot afgehaald, voor alle soorten. Deze prijsverlaging is geldig vanaf heden tot nader aankondiging echter uiterlijk tOt 31 De* Het bevel en de opdracht tot hel ver richten van werkzaamheden, beide als bedoeld in het eerste lid van dit artikel, kunnen worden gegeven: a. door de hiërarchiek het laagst ge stelde autoriteit, die in de betrokken ge meente het militair gezag uioefent; b. door den officier, die met de uit voering van de in art. 1 omschreven werkzaamheden is belast; c. namens de onder a. en b. bedoelde autoriteiten door den burgemeester dei- betrokken gemeente. Het vorenbedoelde bevel wordt zoo mogelijk schriftelijk gegeven aan eiken inwoner afzonderlijk. Indien dit naar het oordeel van den betrokken autoriteit niet mogelijk is, kan het bevel hetzij mondeling worden gegeven, hezij voor bepaalde categorieën van inwoners op de in de betrokken gemeente gebruike lijke wijze openbaar worden bekend ge maakt. Artikel 4. Een bevel, als in het vorige artikel be doeld, wordt niet gegeven aan personen, die in militairen dienst zyn. Artikel 5. Bij het verrichten van de persoonlijke diensten, in artikel 1 bedoeld, zijn de be trokkenen verplicht de leiding te volgen en de bevelen te gehoorzamen, welke door of vanwege de officieren en onder officieren, met de uitvoering der militai re werkzaamheden belast, worden gege ven. Artikel 6. Indien de betrokkenen niet in de ge legenheid zyn, zelf voor de noodige voe ding en legering zorg te dragen is de met de militaire werkzaamheden belaste of ficier verplicht, daarin op behoorlijke wyze te voorzien. Artikel 7. De persoonlijke diensten worden be taald met een loon, dat wordt berekend naar de normen, welke ter plaatse gelden voor het loon, hetwelk wordt betaald aan arbeiders, die in werkverschaffing arbeid verrichten. Indien in de voeding en legering ge heel of ten deele wordt voorzien op de wyze, als in art. 6 bedoeld en zulks voor bet Ryk kosten met zich brengt, worden deze kosten afgetrokken van het loon, hetwelk volgens de normen vaa het eer ste lid wordt toegekend. Het loon wordt uitbetaald door den administrateur van het legeronderdeel, waartoe de officier behoort, die met de uilvoering der militaire werkzaamheden is belast. De vorenbedoelde administrateur pleegt te dien aanzien overleg met den burgemeester der betrokken gemeente. Artikel 8. Het niel voldoen aan de bevelen, in de artikelen 3 en 5 bedoeld, wordt over eenkomstig bet bepaalde in art. 49 dei- Wet van den 23sten Mei 1899, Staatsblad 128, zooals deze nader is gewijzigd, ge straft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Artikel 9. Deze verordening zal worden afgekon digd door hare plaatsing in de Nedcr- landsche Staatscourant. Zij zal bovendien worden aangeplakt op de daarvoor bestemde plaatsen in alle gemeenten des Rijks. Zij treedt in werking onmiddellijk na hare afkondiging. R. W. B. Zondag a.s. staat voor beide elftallen een zeer zware uitwedstrijd op het pro gram. Het le elftal moet naar Tilburg om daar den strijd aan te binden tegen SE1. Deze Tilburgers zijn op eigen veld niel gemakkelijk te kloppen en onze jongens zulen dan ook wel bun uiterste best moeten doen om een eervol resultaat te behalen. Het 2e elftal moet naar Haarsteeg om de vereeniging van dien naam partij te gaan geven. Onze jongens wisten op eigen veld ',elyk te spelen, mogi n wy daar nu ook op rekenen, of hebben jullie misschien ).og wat anders in pett,

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 14