Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. De Geheime Ingang PUROlinhuis! FEUILLETON Zaterdag 25 November 1939. No. 93 De Echo van het Zuiden Tweede blad KAATSHEUVEL. SPRANGGAPELLE. K. J. M. Donderdag werden een 25 nieuwe leden geïnstalleerd bij de K.J,M. Na een H. Mis met algemeene H. ommunie verzamelde de jonge dames zich aan een feestelijk ontbijt in de zaal van het patronaat, 's Avonds oin half acht had de plechtige installatie plaats dooi den Aalmoezenier v. d. de Welr eerw. Kapelaan E. Rietra. Daarna wer den de vele aanwezigen aangenaam bezig gehouden door de K.J.M.'ers, die met reidans, piano- en mandolinespel, zang en voordracht den avond vulde, daardoor blijk gevend onder de kun dige leiding van de dames-leidsters hun uren de de K.J.M. doorgebracht, nuttig te besteden. St. Nicolaas rondgang. Zooals we in ons vorig nummer reeds meldden, maakt St. Nicolaas Zon dag a.s. onder organisatie van de K.J.- M.V. zijn eerste rondgang door onze plaats. De Harmonie van het Kon. Muz. Ge zelschap Euphonia zal op deze eerste wandeling, die geschiedt door het Wes telijk deel van onze plaats, den H. Man begeleiden. Naast de Iv.J.M.V.'ers zullen 'n groep jonge dames als collectrices dienst doen. De K.J.M.V. vertrouwt, dat het genomen initiatief zal leiden tot een spontane medewerking van de burge rij, om zoodoende in staat te zijn meer dere minbedeeldc gezinnen te kunnen laten profiteeren op den dag, dat dc ruimer bedeelden van de milde gaven van den Sint genieten. De K.J.M.V. maakt er ons attent op te willen ver melden, dat de medewerkende K.J.M.- V.'ers en jonge dames zeer gaarne te vens goederen in natura als bijdragen willen aanvaarden. Het eerste Winterconcert. Zondag 26 November wordt het eer ste winterconcert gegeven in de zaal van Euphonia. Medewerkenden zijn bij dit eerste concert de harmonie Apollo en de Zangvereeniging Bel Canto. Om het groote prgramma en de daarnaast komende gelegenheid tot bal, wordt evenals het vorig jaar om 7 uur aan gevangen. Apollo opent onder directie van den heer Bisselink en werkt zijn program ma zonder pauze af. 1. Uncle Sammy Marche Americaine, J. Holzmann; 2. Ballet Rusee, a. Czardas, b. Valse Len te, c. Marche Russe; 3. Wiener Blut Walzer, Joh. Strauss; 4. Divertisse ment Espagnole, van L. C. Desormes. Bel Canto komt uit met: De Dijk mannenkoor van J. P. J. Wierts, 2 Zuf- lueht mannenkoor met alt-solo (mej. J. Vrinten) en piano-begeleiding (de jongeheer W. Vrinten) van Roothlieb. 3. Lentefee, dameskoor van L. Bordes. 4. Serenade van een landsknecht, gem. koor Orl. do Lasso. 5. Osterchor aus der Opera Cavelleria Rusticana van Piëtro Mascagnie, met sopraan solomes (R. Brok en D. Dingemans) en piano begeleiding (de heer Fr. v. d. Ven) dans. De bekende band „The Drudgers", onder leiding van den heer Gaiilard uit Tilburg verzorgt het bai. Het concert wordt aangeboden aan Eupnonia s Ho noraire leuen en begunstigers met hun ne dames. de herbestrating. Geslaagd. Te Tilburg slaagde voor het examen Typiste voor den Bond van groot Scnrijvers St. Genesius, mej. benamen alhier, die hare opleiding ontving van de Eerw. Zusters Franciscanessen al hier. ÜES-Nieuws. Alle Des-ploegen verschijnen morgen aan den start, net eerste en tal ontvangt thuis Wit-Zwart uit Weert. Deze tegen stander is hier geen onbekende en is zeer zeker bekwaam om het Unb uiterst las- ug te maken, Toch hebben we zoo n ver moeden dat DES Zonuag los zal komen en er Wit-Zwart üe dupe van zai wor den. Dessers doe onze prognostiek eens eer aan. Het kan! DES 2 ontvangt om 12 uur thuis Hil- varenbeek. T wee elttallen die elkaar niet veel toe zullen geven. Wc houden het op onze reserve s. L»ES kan het tegen Zigo ook wel bolwerken. DES 4 bezoent Wini- brord. Zorgt eens voor de puntjes jon gelui. De benjamins nemen het in ül- uurg op tegen Zigo 2. Een vonettig programma is dus samen gesteld. We vertrouwen dat alle Dessers nun uiterste best zunen doen en de naam van DES Zondag aite eer zunen aandoen, en nog eens extra voor het eerste eiitai: houdt morgen de puntjes in Kaatsheuvel want Dh.S mag niet op de onderste piaats van de ranglijst hengelen dat is nog nooit gebeurd en uaar moet ook nu verande ring in komen. Het kan dus het moet. BERKDIJK. Concours. Zondag had de voortzetting plaats van het concours, georganiseerd door Willem Teil. De uitslagen waren als volgt: Korps wedstrijden: 1ste prijs Rozen- plant in "t Woud, Tilburg 243 punten. 2de pr. Oefening in den Wijngaard, Tilburg 229 pnt. 3de pr. Onderlinge Vriendschap 225 pnt. 4de pr. Des 2U5 punten. j-d Personeele baan: 1 A. Aussems 24 p. 2 A. van Dongen 24 p. 3 L. Vermeer 23 p. 4 H. Rolberg 23 p. 5 P. van Berkel 23 p. 6 P. Netten 23 p. 7 H. Netten 23 p. 8 M. Schellekens 22 p. 9 C. van Don gen 22 p. Na afloop had de prijsuitreiking plaats door den voorzitter van Willem Teil, de heer Sins. Prins Hendrik. Zondag had door Prins Hendrik de eerste verschieting plaats op de banen van 10 meter. De hoogste schutters waren 1 C. dc Graaf 21 p. 2 B. Lensveld 19 p. 3 Th. van Boxtel 19 p. 4 Th. van Gooi 18 p. 5 Th. Voogd 17 p. Wegverbetering. De klinkerbestrating van de Kruis straat is afgekeurd door de gemeente, daar deze niet aan de eischen voldoet. Inmiddels is men weer druk bezig met Winterconcert. De harmonie St. Jan geeft Zondag j haar eerste winterconcert in dc zaal van den heer van Dinteren dat om 8 uur begint. Van het programma noe men we o.a. De Residentie marsch, Fantaisie Ballet, Zomeravond Wals, waarmee op het concours te Oss de eereprijs werd behaald. Berkdyks Belang. Zaterdagmiddag wordt na het rond trekken van St. Nicolaas in de zaal van den heer van Dinteren een verga dering gehouden voor de wijkbesturen van wijk 1, 2 en 3, om besprekingen te houden over het St. Nicolaas kinder feest dat op 3 December wordt gehou den. Om de belangrijke agenda wor den allen verzocht tijdig present te zijn. St. Nicolaasactie. In verband met het slechte weer van Zondag heeft heden Zaterdagmid dag 25 November het rondtrekken plaats van St. Nicolaas door de paro chie Berkdijk. De harmonie St. Jan zorgt voor de muzikale opluistering, terwijl ook een collecte wordt gehou den. Om 3 uur wordt vertrokken van af de Kruisstraat en neemt men de volgende route: Kruisstraat, Recht vaart, Dongenscheweg, Postpad en keert men via de Drcefstraat terug. Daarna wordt de stoet om ongeveer half vijf ontbonden. Biljarten. Dc stand na den eersten dag der Zes- daagsche van de biljartclub N.A.S., ge vestigd in het café van den heer L. van Berkel, is: SchalkenVesters 150 pnt. Op 2 ronden: V. d. LouwBrokken 126 pnt. Op 3 ronden: LarosMoreval 150 pnt. Op 3 ronden: v. BerkelKouwenberg 137 pnt. Maandagavond worden de wedstrij den voortgezet. LOON OP ZAND. Fabrieks-ongeval. De machine-arbeider H. v. N. alhier, had Maandagmiddag het ongeluk in de schoenfabriek van de firma van Lier met zijn rechterhand tusschen een gladpers te geraken, tengevolge waar van een groot gedeelte van de hand verwond werd. Het bleek noodzakelijk den verwonde onmiddellijk naar het St. Elisabetsgasthuis te Tilburg te ver voeren. hoopt op te treden de heer J. C. Pel- licaan van Arnhem, secretaris van het Verbond, met het onderwerp: „Patri- monium's Practisch Werk toegelicht met lichtbeelden. SPRANG. Predikbeurten Zondag 26 Nov.: Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 6 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. half drie Ds. B. A. van Lummel. A.s. Maandagavond half 8 zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier vanwege de Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patri monium" eene openbare vergadering worden gehouden, waarin als spreker Voor een aandachtig gehoor sprak j.l. Donderdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, op uitnoo- diging der A. R. Kiesvereeniging, de Weled. heer C. B. van de Wal uit Den Bosch, over: „De wereldgeschie denis in het licht der profetie." Na opening en Welkom door den voorzitter, dhr. G. J. van Willigen- burg, begon de spreker zijn betoog met er op te wijzen dat de geschiedenis der wereld in haar wezen niets anders is dan de geschiedenis der Kerk. Groote gebeurtenissen op kerkelijk gebied vallen steeds samen of worden voorafgegaan door groote gebeurtenis sen in de wereldgeschiedenis, noemen we slechts de beschrijving onder Kei zer Augustus, omdat den Christus in Bethlehem moest geboren worden. Een beschouwing van enkele profe tieën uit de H. Schrift doet zien hoe de geheele wereldgeschiedenis met de kerkgeschiedenis samenvalt, Spr. geeft dan een duidelijke uiteen zetting van de geschiedenis van Nebu- kadnezar en de visioenen van Daniël, waarbij hij aantoont de overeenkomst hiervan met de gezichten van Johan nes op Patmos. Spr. schildert de vier wereldrijken die naar deze profetieën elkaar in den loop der eeuwen zouden bekampen en hetgeen daarvan reeds in vervulling ging; het geestesoog van Jo hannes op Patmos is gevestigd op het allesbeheerschende Romeinsche rijk ten tijde van Cesar, welk rijk is uiteenge vallen en waarbij de visioenen van Jo hannes in vervulling zijn gegaan in de opkomst van de twee wereldmachten van Communisme en Fascisme en waardoor de kerk uit de samenleving wordt verdrongen. De visioenen zijn nog niet geheel in vervulling gegaan, aldus spr., maar de vervulling komt al nader, het „Mara- natha" wordt gehoord: Christus heer schappij is de finale. Satan voert zijn macht in deze we reld aan tot het eene wereldrijk van den antichrist; deze oorlog bereid ons voor op de nadering van den antichrist. Alle duivelsche machten spannen sa men tegen Gods Kerk, doch als de we reldmacht haar hoogste punt heeft be reikt, dan zal verschijnen de ruiter op het witte paard, uit Johannes visioen: de Heere der Heeren, de Koning der Koningen, Die de wereldmachten re kenschap zal vragen over al het on recht dat Zijn Kerk werd aangedaan. Dan zingt de Kerk haar victorielied: „De Heer zal opstaan tot den strijd, Hij zal Zijn haters wijd en zijd, ver jaagt, verstrooit doen vluchten", enz. Hiermede eindigt spr. zijn boeiend betoog. Naar aanleiding van enkele vragen licht spr. een en ander nog nader toe, waarna de voorzitter den spreker har telijk dankt en de vergadering met dankgebed door den spreker wordt ge sloten. De Ring 's-Grevelduin-Capelle en Omstreken van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen op G.G. hield Donderdagavond in de Consisto riekamer der Ned. Herv. Kerk alhier, eene vergadering onder leiding van haar voorzitter, den Weleerw. heer Ds. A. Vroegindewey. De samenkomst werd geopend met t zingen van Psalm 84 3, 't lezen van Psalm 90 en gibed, waarna Ds. Vroegindewey de aanwezigen welkom heette, in 't bijzonder de kerkeraads- leden en belangstellenden en de hoop uitsprak op een goede vergadering. WT] leven in een moeilijken tijd, al dus Z.E.; meer dan ooit hebben wij thans een toevlucht noodig; de afval van den Heere is groot. Als jongeman nen moeten wij met Mozes kunnen zeggen: „Gij zijt ons een toevlucht van geslacht tot geslacht". De wereld verkeert in nood, laat ons noodsignaal zijn: „Heere, redt onze zie len". Moge daartoe de bestudeering van Zijn Woord op onze vereenigin- gen dienstbaar worden gemaakt. Na het lezen der notulen wordt door H. Spierings, van de J.V. te Capelle, een onderwerp ingeleid over Galaten 1 waarop een goede bespreking volgde. Na de pauze wordt door H. Dekkers, van de J.V. te Loonschendijk, gehan deld over: „Ontstaan der Herv.-Geref. beweging". Op dit onderwerp volgde een drukke bespreking, waarna Ds. Vroegindewey dank bracht aan de in leiders en de vragenstellers. Bij de rondvraag werden nog enkele interne aangelegenheden besproken, waarna de bijeenkomst, die een gezel lig verloop had, door den voorzitter werd gesloten. Zondag 26 November in Ned. Herv. Kerk van Sprang, 9.30 Ds. A. Sirag, onderwerp: Twee kerkgangers; 6 uur (N.B.) Ds. A. Sirag. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Zdndagmorgen half tien en des middags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt Zondagmorgen half tien en des middags twee uur op te treden Ds. Vroegindeewy. Naar we vernemen zal de nieuwe consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk met daaraan verbonden verenigings gebouw voor kerkelijke vereenigingen begin December geopend worden. De werkzaamheden voor het aan brengen van centrale verwarming in het Kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente vorderen thans goed en binnen kort zal deze in gebruik worden geno men. Op 18 November werd te Sprang- Capelle de collecte gehouden voor het Algemeen Steuncomité 1939 met de na volgende opbrengst: Leden inzamelingscomité en Comité van aanbeveling 97.50; fabrieken, be drijven e.d. 45. voormaling Sprang 97.30; voormalig Vrijhoeve-Capelle i 90.27; voormalig Capelle 94.65. In totaal een bedrag van 424.72. Voor de goede diensten der dames, alsmede de kinderen der openbare school die hun hulp voor de straatcol lecte hebben geboden, is het Comité zeer erkentelijk. V van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. Op dat oogenblik sloten kolonel Blount en een paar andere lui zich bij hen aan. en er werd niet verder over het onderwerp gesproken. Toen Cla- vell door het dorp naar huis ging, ontmoette hij den veldwachter en het resultaat van hun onderzoek was het bezoek van Naylor en sergeant Bas- sett aan de herberg. Richard Villiers geloofde niet dat de man iets uitstaande had met de stroopersbende, zooals Clavdl veron derstelde. Daarvoor had hij te veel van zijn bewegingen gezien. Wel wil de hij graag weten, wat er omtrent hem aan het licht gebracht kon wor den, maar hij kon niet van zichzelf verkrijgen te spreken van wat hij dien middag gezien had. Hij was er zeker van dat een vreemd mysterie om Margaret zweefde en zijn gedachten waren voortdurend gespan nen om te ontdekken wat het wel zijn kon. Af en toe leek het meer dan dwaas dat iets dat ook maar in de verste verte verwant kon zijn met een raadselachtig geheim, op eenigerlei wijze Margaret zou kunnen betreffen niet verklaren kon en toch bleef hij rotsvast overtuigd dat bij de ontknoo ping Margaret zonder schijn of scha duw van een smet uit het beklemmen de duister zou te voorschijn treden. Ik moet haar spreken, besloot hij nogmaals. Als ik maar het recht had haar te helpen. Dat was alles wat hij wenschte. Hij begon te gelooven dat er een of ande re last op Margaret's schouders rust ten, en hij smachtte er naar dien voor haar te dragen. Op dat oogenblik liep Margaret haar kamer op en neer in een toestand van folterende besluiteloosheid. Zij had vurig verlangd het bundeltje bankbiljetten kwijt te raken en be vrijd te zijn van de nabijheid van haar echtgenoot, en nu was ze nog even ver. Zij had alleen maar een glimp van hem gezien, toen hij de hei in vluchtte, terwijl zij twee maal zijn naam had geroepen. De nadrukkelijke wijze waarop hij haar door zijn bewe gingen het zwijgen opgelegd har, had haar onmiddellijk doen begrijpen dat er gevaar was en zij had aan zijn aan maning gehoor gegeven. Zij zou wel eens willen weten wat hem verschrikt had. Gewoonlijk lag het groepje dennen in absolute eenzaamheid: geen weg, geen pad, behalve het niet meer gebruikte paardenspoor dat zij ge volgd had, liep in de nabijheid er van. Toen bedacht zij plotseling dat mis schien drijvers of opzieners van dt jachtpartij dien kant uit kwamen en daarop had zij zich omgekeerd en was snel van de plek weggegaan. Toen zij de open heide bereikt had, keek zij naar alle kanten rond, maar zij zag geen levende ziel, en van de twee man nen die zij achter zich in het bosch gelaten had, wist zij niets. hij in de buurt is Nooit had zij iets te verbergen ge had, en zij voelde het als een ondra- gelijken last. Het scheen den loop van haar rustige dagen te vergiftigen, het dreef haar van haar vrienden en maakte haar tot een bannelinge. Zij zuchtte toen zij haar meisje belde om haar voor het diner te helpen kleeden een zucht omdat zij morgen niet kon vluchten zooals zij van plan ge weest was en op Springmeads moest blijven tot Levinge het geld had. XV. Na tafel dien avond, toen de heeren zich naar den salon begaven, maak ten de dames plannen om nog uit te gaan. De glazen deuren, die naar den tuin leidden, stonden wijd open en een stroom van mdanlicht viel de ka mer in. Het was een warme dag ge weest en nu legde de geurende, serene avond zich als een lieflijk, zilver- doorweven kleed over de aarde. Waar ga je heen, Anne? vroeg kolonel Blount, die lachend naar het raam kwam, waar de dames hijeen stonden. Dit is een avond uit duizenden om onze gasten den taxistuin te laten zien, Frank, antwoordde de vrouw des huizes. Daar heb je gelijk in, viel hij haar bij, de donkere oude boomen zullen er vanavond sprookjesachtig uitzien. We gaan met zijn allen. Weinige oogenblikken later begaf het heele gezelschap zich door de dich terbij gelegen tuinen naar den taxis tuin, een van de vermaarde beziens waardigheden van Springmeads. Hij was ongeveer twee honderd vijftig jaar geleden aangelegd en de boomen plannen voor den tuin ontwierp op het einde van dc zeventiende eeuw. Al de bezoekers hadden dit gedeel te overdag gezien, maar nu bij maan licht ontlokte het hun kreten van be wonderende verrassing. De reusach tige, donkere, oude boomen, precies vijftig stuks, boden op een avond als deze een zeldzaam schouwspel. Iedere boom had een ander model: er waren menschengestalten bij, vogels, dieren, urnen en een rijke verscheidenheid van andere figuren, en ieder silhouet dat zich afteekende tegen het maan licht of in profiel zichtbaar was tegen het fluweelen blauw van den nacht hemel, toonde zich duizendmaal fan tastischer dan hij daglicht. Richard liep achter Margaret en miss van Loo; de laatste was opgeto gen. Wel, ik vind dat jullie in dit oude land dingen hebben, waaraan wij in Amerika niet kunnen tippen, zei zij. Wij kunnen groote buitenplaatsen aanleggen, zoo groot als je maar wilt, maar we kunnen ze niet in de geschie denis terugzetten. Óns volk gelooft in de almacht van den dollar, maar je kunt er toch niet alles mee doen. Nee, lachte Richard. Jullie slee pen heel wat van ons over den Oce aan, miss van Loo, maar hiermee zal dat toch niet gaan! Miss van Loo keek over haar schou der en wilde juist een scherp ant woord geven, maar inplaats daarvan ontsnapte haar een kreet. O, riep zij, er loerde iemand naar ons van achter dien taxis waar u juist voorbij gaat, mr. Villiers. Ik schrok me dood. Iemand die naar ons loerde, her haalde Richard, van het pad op het zich vergist hebben, miss van Loo; er is hier niemand. Maar er was iemand, hield miss van Loo vol, ik heb zijn gezicht duide- lenk gezien. Dat is eigenaardig, meende Ri chard. Wij zijn de laatsten van het gezelschap. Het was niet iemand van het ge zelschap, antwoordde miss van Loo. Het was een man met een jas aan, die tot aan den hals dichtgeknoopt was. Een bediende of een tuinman misschien, opperde Richard, hoewel het eigenaardig zou zijn als iemand van het personeel ons zou volgen en storen. Ik geloof niet dat het iemand van het personeel was, antwoordde miss van Loo, ik zou zeggen dat hei een landlooper moet zijn geweest, die in den tuin is binnengedrongen. Hij zag er mager en bleek uit. Ik heb zijn gezicht duidelijk gezien; de maan scheen er net op. Hij had heldere oogen en een zwaren donkeren haard. Nee, verklaarde Richard, zoo iemand is er niet bij het personeel. Dat moet een indringer zijn. Hij stapte in de schaduw van de boomen verderop, en liep er snel langs, naar alle kanten scherp rond kijkend. Na een paar minuten kwam hij terug. Ik kan niets van hem ontdekken, rapporteerde hij. Er is wat verder een lage heg die naar het struikgewas loopt en het struikgewas komt uit in een nieuwe aanpianting. Als het iemand is die van den weg hier bin nengeslopen is, dan zal hij vermoede lijk wel maken dat hij er gauw weer uit komt. Bij Brand- en Snijwunden, Pijnlijke Kloven, Kuwe handen en Seh alt* hu d. W) gras stnrtnpnd terwiil V>ii r\m rlor» m-vïo

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5