rOULET Db Rijksschool en hetProefstation jubileeren 6 dp. fabler öd.p.f&bleï Mijnhardtje £otuh Waalwijk en de Schoen- en Lederbranche vieren feest* Rechtzaken. In ons vorig nummer kwam onder uitspraken Kantongsrechl 's Bosch o.m. voor C.J.K. alhier,landbouw- inventarisatie besluit t 10 of 10 d. Dit bericht berust op een ver gissing. K. is vrijgesproken, met vernietiging van 't proces-verbaal en teruggave der rogge. FEESTELIJKE HERDENKING VAN BELANGRIJK FEIT. Donderdag stond Waalwijk, en met Waalwijk de geheele schoen- en leder branche in het teeken der feestelijkhe den. De Rijksvakschool voor leerlooi ers en schoenmakers en het daaraan verbonden Rijksproefstation voor de lederindustrie, kortweg genoemd vak school en proefstation, hadden den 25- jarigen leeftijd bereikt en op waarlijk grootsche wijze is dit feest herdacht. Het gebouw, dat de zilveren institu ten herbergt was door de leerlingen fraai versierd. Met guirlandes, vlaggen, wimpels, symbolieken uit de schoen en lederindustrie had men ook het in terieur passend en doeltreffend ver fraaid en dit verhoogde het feestelijk cachet van dezen heuglijken dag. Men vierde feest. De receptie in hotel Verwiel. De officicele herdenking werd be gonnen met een receptie in hotel Ver- wiel en de enorme belangstelling hier voor moge blijken uit het feit dal de ruime zaal voor deze gelegenheid nog te klein bleek. Aanwezig waren o.m. directeur v. d. Waerden met zijn leeraren, Burgemees ter Moonen, de wethouders Eibers en Smolders, de gemeente-secretaris J. v. Mierlo, de heer Mr. Stabes namens den minister van Economische Zaken, de heer Hesselveld, inspecteur voor het Nijverheidsonderwijs namens den mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Mr. Hellenberg-Hubar, voorzitter van het Nederl. Leder-con trole station en voorzitter van de Nat. Fed. voor de Vakopleiding, W. Donker, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Schoenmakerspatroons en Schoenwinkeliersvereenigingen. De hceren H. G. van Everdingen, bur gemeester van Beuzichem, A. Janssen, van 't eere-comité. Hendrik Hoek, directeur van de Haagsche Vakschool, Ir. van Gijn, voorzitter van de commissie van ad vies, en voorzitter van de Federatie van Lederfabrikanten, Roestenberg en v. d. Assem, resp. uit Kaatsheuvel en Don gen, lid van deze commissie. Raming, voorzitter van de Fed. van Schoenfa brikanten, Norb. v. Loon, voorzitter van de Waalwij ksclie Looiersvereen., de heeren A. de Kort en J. Smarius, voorzitter en secretaris der vereeniging van Waalwijksche Schoenfabrikanten, G. N. v. Loon, voorziter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, Mr. v. d. Loo, secretaris van de Fed. van Nederlandschc Leder fabrikanten, L. J. Uijtendaal uit Rijen, voorzitter van de R.K. Vereeniging van Nederl. lederfabrikanten de heeren v. d. Ing en Bergers namens den R.K. Bond v. Schoenwinkeliers- en Schoen- makerspatroonsvereenigingen en de heer Hardenbol namens den Chr. Bond, de heeren Roestenberg en Buijkx na mens de arbeiders in de schoen- en le derindustrie. Voorts de heeren H. Hoffmans, J. Tielen, C. Pullens, G. Verwiel, J. Spijkerman namens het Waalwijksche comité, en de heeren Stibbe en Gompen uit Waalwijk, Schee- rens uit Nijmegen, v. d. Wiel, Oister- wijk, J. Mannaerts, Tilburg, Smits uit Dongen en Theeuwens uit Rijen. Namens de oud-leerlingen waren aanwezig de heeren Norb. Gragtmans, Ad Mombers en A. Vos. Verder zagen wij nog tal van oud-leerlingen en leer lingen. Herdenkingsrede-directeur. De directeur van het jubileerende in stituut sprak een uitvoerige herden kingsrede uit, waarin hij de geschied kundige ontwikkeling van het insti tuut behandelde. Na de aanwezigen te hebben verwel komd gaf spr. een historisch overzicht van de totstandkoming van de school, waarvoor wij verwijzen naar ons artikel in ons blad van Woensdag. Er kwamen echter eenige interessante gegevens aan het licht, waarvan wij het volgende memoreeren: In November 1914 werd aan de looie- ryafdeeling begonnen met 4 leerlingen, waarvan 2 den gelieelen cursus volgden en 2 slechts de theoretische vakken. Naast de gewone dagcursus zijn in de beginjaren tal van korte cursussen gege ven voor gevestigde looiers, om aan de algemeen gevoelde behoefte aan meerde re kennis van het vak tegemoet te ko men. Deze korte cursussen, die van ons allen veel inspanning vergden, hebben de aangenaamste herinneringen aan een innig samenwerken achtergelaten. Ik noem hier de tuigleercursus l'J 15, bezocht door 15 gevestigde looiers van 22-47 jaar; de chroomledercursus 1916, aantal deel nemers-patroons 12 (2539 jaar); de be roemde vacheledercursus 1916, bezocht door 4U looiers van 2345 jaar; de cur sussen in looieryscheikunde in 1918/1919 met 17 deelnemers en in 1919/192U met 18 deelnemers. De leeftijd varieerde van 1636 jaar. In 1926 werd nogmaals een korte va cheledercursus gegeven voor hen, die niet in staat waren de dagschool te vol gen. Het aantal deelnemers tusschen 19 41 jaar was toen ook weer zeer groot en wel 26. Mede dank zij de korte cursussen kun- wij wel zeggen, dat praktisch nagenoeg alle bekende looiers in een of anderen vorm de lessen aan onze school volgden. Naast de dagcursussen is vanaf 1923 tot 1929 een theoretische avondcursus gegeven over vache-, tuig- en riemenle- der aan vogels van diverse pluimage, meesterkneents en arbeiders uit leder- en schoenindustrie, administratieve ambte naren uit de industrieën, leerlingen van den dagcursus der machinale sclioenfa- bricageafdeeling, oud-leerlingen enz. Na een onderbreking van 7 jaren is het in 1936 wederom gelukt om een theore tische winteravondcursus in elkaar te krijgen over het kleuren van leder door den legenwoordigen looimeester, die zich in de moderne techniek van het kleuren gespecialiseerd heeft. Wij hebben thans een dergelijke cursus nogmaals voor ei kaar, die weer theoretisch, maar ook ge deeltelijk praktisch zal kunnen zijn, dooi de gelukkige uitbreiding van de looierij- afdeeling met een verf- en drooginstal latie, die inderdaad volkomen up-to-date mag genoemd worden en een ware aan winst is op het gebied van de looiïng van overleder. De cursus 1916/1917 was reeds een volledige tweejarige cursus, zoodat zoo wel de bovenwerk- als de onderwerkaf- deeling in gebruik genomen waren. Tot September 1934 mocht de school, die zich in een gewaardeerde blijvende belangstelling verheugde, haar middel baar karakter ongeschonden bewaren. Tot dien fatalen datum was 't dan ook gejukt de verschillende vakken door Mid delbaar bevoegden bezet te houden tegen alle bezuinigingsmaatregelen in. Op die datum werden drastische bezuinigingen doorgevoerd. Het algemeen onderwijs bleef echtei inlact en op de hoogte van den tijd. De eerste jaren waren alle leerlingen Nederlanders. In 1918 kwam de eerste buitenlandsche leerling, de Duitscher Max Marxsohn, die de bovenwerkafdee- ling volgde. Vanaf dat punt verspreidde zich de naam van onze school meer en meer. Sep- 1919 waren van de 15 leerlingen van de bovenwerkafdeeling er reeds 6 van Duit- sche nationaliteit, terwijl aan de onder- werkafdeeling 1 Roemeen de léssen volg de (aantal leerlingen aan die afdeeling 12); in 1920 waren het 8 Duitschers en 2 Zwitsers; in 1921 3 Duitschers, 2 Zwe den, 1 Zwitser, 1 Roemeen en 1 Belg; in 1922 2 Zwitsers, 1 Noor, 1 Pool en 1 Franschman; in 1923 1 Zweed, 4 Zwit sers, 1 Belg, 1 Pool, 1 Letlander, 1 Turk, 1 Noor, 1 Roemeen en 1 Duitscher; in 1924 6 Duitschers, 5 Zwitsers, 2 Turken, 1 Pool, 1 Letlander, 1 Tsjecho-Slowaak; in 1925 11 Duitschers, 2 Turken en 1 Pool; in 1926, het topjaar, 21 Duitschers. 2 Zweden, 1 Zwitser, 1 Tsjecho-Slowaak, 1 Fin en 1 Joegoslaaf op een totaal aan tal leerlingen van 54. Tot September 1927 was de toevloed van buitenlanders, waaronder het groot ste contingent Duitschers, nog groot, maar al spoedig daalde dat zeer sterk, daar de Duitschers naar Pirmasens gin gen, hetgeen voor hen buitengewoon veel voordeeliger was en ook voor de andere vreemdelingen ons land geleidelijk een duurte-oase geworden was. Toch bleven nog buitenlanders komen. In 1935 beginnen de toestanden in het buitenland hun schaduw vooruit te werpen, zoodat van die zijde ons weder om leerlingen toevloeien, die in het gast vrije Nederland een toevlucht vinden. I)e winteravondcursussen zijn vanaf '1 begin voor hen, die overdag in de fabriek werken, een uilkomst geweest. October 1915April 1916 werd de eer ste winteravondcursus gegeven in onder- werkmodelleeren gedurende 2 avonden per week verdeeld. In 1920 bestonden reeds 5 afdeelingen (5 avonden per week) met in totaal 101 deelnemers. Thans is de toestand zoo, dat de wintcravondcur- sussen 1939-1940 gevolgd wordt door 187 leerlingen, verdeeld over een 7-tal cur sussen in 5 avonden. Wat zijn en waren de bemoeiingen van het instituut op het terrein van het hand en maatvak? Aanvankelijk was de opzet van de eer ste commissie, benoemd uil de Bond van Schoenfabrikanten, een schoenmakers vakschool, dus een school voor het hand vak. Men achtte deze noodig, omdat dooi de sleeds verder gaande mechanisatie van de schoenfabricage de mogelijkheid voor een vakopleiding der werklieden begon te ontbreken. Men vreesde, dat in de toekomst de kwaliteit van het Langstraatsche schoei sel daardoor zou acheruitgaan. De goede reputatie van dat schoeisel werd toege schreven aan het feit, dat de arbeiders in de fabrieken in vroegere jaren het handvak in de perfectie geleerd hadden. Deze oorspronkelijke opzet werd na het bezoeken der buitenlandsche scholen verlaten en kwam geheel op den achter grond toen in de plannen ook een looie rij en onderzoekingsbureau werden op genomen. De bedoeling veranderde dus. Men wenschte niet meer in dagonderwijs de arbeiders verder te bekwamen, maar een school voor bedrijfsleiders en werk meesters, maar toch werd ook overdag het handvak aangehouden waardoor in plaats van 1 leeraar voor de schoenma kerij, waarvoor de oproep reeds in de Staatscourant 1908 geschiedde, 2 leera ren werden opgeroepen, waarvan 1 voor het machinale bedrijf en de andere voor de hand- en maatschoenmakerij. In deze afdeeling werd in 1915 begon nen met het onderwijs in de z.g. „mees- tervakken" dus met de opleiding tot schoenmakerspatroon. Al spoedig bleek, dat het aantal deelnemers voor deze cur sussen te gering was, hetgeen voor een groot deel veroorzaakt werd door de ge ringe finantieele draagkracht der schoen makerspatroons die over het heele land verspreid zijn, en zich de weelde niet konden veroorloven hun zoons naar Waalwijk te zenden. Nog werd beproefd de cursus om te zetten lot een opleiding voor jongeren in de hand- en maatschoenmakerij, maar daarvoor was deze streek van het hand over hand toenemende grootbedrijf geen vruchtbare bodem. Om de vakkennis van den leeraar Ilock, die speciaal voor het handvak was be noemd, meer tot haar recht te doen ko men, werd, in overleg met de Ned. Bond van Schoenmakerspatroons en Schoen- winkeliers, overgegaan tot het in hel le ven roepen der z.g. wandelcursussen aa». schoenmakerspatroons en gezellen (toe komstige patroons), terwijl het onderwijs aan jongens van 1318 jaar aan de vak school nog gehandhaafd bleef en daar voor een hulpleeraar werd aangesteld, die bij afwezigheid van den leeraar de lessen deed doorgaan. Het Proefstation werd reeds in 1911 geopend. Hel personeel bestond uit di recteur, scheikundige en amanuensis. Bij beschikking van den minister van L. N. H. en van Binnenlandsche Zaken van 3/9 October 1911 werd een reglement voor het proefstation enz. voorgesteld, waarbij de taak van het instituut werd omschreven. De onderzoekingen aan het proefstati on namen hand over hand toe en vooral gedurende en direct na den oorlog bleek het instituut in staat de industrie aan den gang te houden met de meest wisse lende grondstoffen. Tusschen de looierijafdeeling en het proefstation was de samenwerking van zelf sprekend direct aanwezig, omdat de meeste onderzoekingen en adviezen voor of ten bate der looierij .waren, maar daar naast was de samenwerking met de ma chinale schoenmakerijafdeeling en met de Hand- en Maatsehoenmakerijafdeeling by tijden belangrijk, hoewel meestal op ge heel verschillende wijze. Het komt zelfs voor, dat voor het uitbrengen van een volledig goedgedocumenteerd advies alle drie de afdeelingen noodig zijn. Het proefstation kreeg in 1934 een noodzakelijke uitbreiling van localitcit. zoodat het de zich steeds uitbreidende onderzoekingsmethoden met de daartoe geëigende machines en toestellen kan uitvoeren. Werden in 1912 163 monsters onder zocht, dit aantal steeg in de daarop vol gende jaren voortdurend met als topjaar 1931 met 1314 monsters, om daarna we derom tol normaler proporties te dalen. In 1938 was dit aantal 696, terwijl het aantal adviezen van 21 in de eerste 5 maanden steeg tot 63 in 1931 en tot 116 in 1938. Naast de gewone onderzoekingen en adviezen werden ook wetenschappelijke onderzoekingen gedaan op het gebied van de lederindustrie en aanverwante bedrijven, zoowel in internationaal ver band, als voor ons zelf. Tot September 1939 bedroeg het aan tal personen, die onze school bezochten of vanwege onze school onderwijs geno ten in totaal 8547, waarvan op rekening van de gewone dagschool 888, de korte cursussen aan de dagschool 296, de wan del- en onderwerkcursussen 4216, de winteravondcursussen 3147. Aan het proefstation werden tot Janu ari 1939 onderzocht 18338 monsters, uit gebracht werden 1930 adviezen, terwijl 499 controlebepalingen van de weekge- wichten en de voetenmaat van huiden en vellen voorkwamen. Ook regeeringskringen waar- deeren het instituut. De heer Mr. Stades. de vertegenwoor diger van den minister van economi sche zaken, zette uiteen, dat als er op het departement maatregelen moeten worden getroffen, alle factoren hierbij nauwkeurig worden onderzocht en af gewogen. Elk ingrijpen van de overheid vormt een object van studie. In dit ver band acht spreker het gelukkig, dat hierbij den minister de proefstations handwerk. Met deze ontwikkeling heeft het proefstation gelijken tred gehou den en 't doel mag volkomen geslaagd heeten. De talrijke onderzoekingen en keuringen bewijzen zulks. Ook zwaait spreker lof toe tot de vakschool. De perspectieven van de leder- en schoenindustrie zijn onder de gegeven omstandigheden moeilijk te beoordeclen. Vormde voor kort nog de afzet-mogelijkheden de grootc moei lijkheid, thans is het de aanvoer van grondstoffen die de grootc handicap vormt. Maar hoe het ook zij, tusschen deze twee moeilijkheden staat de vak bekwaamheid en zoolang deze er is zullen de moeilijkheden overwonnen worden. Tot slot biedt spreker proefstation en vakscjiool de gelukwenschen aan van den minister. Vervolgens biedt de heer Hesselveld de gelukwenschen aan vah den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en zegt dat de school geheel heeft voldaan aan de verwachtingen. De afgestudeerden bekleeden meestal leidende functies in het bedrijfsleven, daarom komt grooten dank toe aan di recteur en leeraren. Een bewijs van deze dankbaarheid is overigens de grootc belangstelling van dit feest. Spreker memoreert dat juist deze school 't minst van de bezuinigings woede heeft geleden en hoopt dat de school nog vele goede krachten af mo ge leveren. De heer Ir. van Gijn, voorzitter van de commissie van advies en tevens oud-directeur van de school, wenscht den directeur en medewerkers van har te geluk met dit feest en huldigt Ir. v. d. Waerden, die practisch al die ja ren de leiding heeft gehad, aangezien spreker destijds door de mobilisatie naar elders werd geroepen en hij hoopt dat het Ir. v. d. Waerden gegeven zal mogen zijn nog vele jaren te werken voor de schoen- en lederindustrie. De heer G. van Loon, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Langstraat sprak namens de K. v. K. en de destijds in het leven geroepen commissie van voorbereiding enkele hartelijke woorden. Deze her denking is een belangrijk feit, niet al leen voor de nationale schoen- en le derindustrie, doch ook voor de buiten landsche, daar vele leerlingen van over de grenzen van het onderwijs hebben geprofiteerd. Vijf en twintig jaren ge leden is de eigenlijke ontwikkeling van de leer- en schoenindustrie, die toen aanmerkelijk bij het buitenland ten achter stond, begonnen en de onmis baarheid van de school wordt thans door niemand meer betwist. Verder bracht spreker hulde aan de nagedachtenis van wijlen burgemees ter Seurmondt de Bas-Smeele, die ook voor de tot standkoming van de school veel heeft gedaan. De heer L. J. Uijtendaal sprak na mens de Fed. van Nederlandschc Le- derwarenfabrikanten en namens de di rectie van het centraal inkoopmaga zijn en bood als herinnering aan dezen heuglijken dag een fraaie smeedijzeren kroon aan. Mr. van Hellenberg-Hubar sprak ver volgens namens het bestuur van het leder-controle station en dankte in het bijzonder voor de loyale samen werking. Ook namens de Fed. voor de Vakopleiding spreekt hij hartelijke woorden en biedt, daar „tijd" een steeds meer beteekenende rol gaat spelen, een electrische klok aan. De heer H. Hoffmans spreekt. Namens de commissie van ingezete nen, gevormd door Waalwijks Belang, sjlreekt de waarnemend voorzitter van deze vereeniging de heer H. Hoffmans de volgende rede uit; Toen, mijne heeren, in November 1909 (de school zelf werd eerst in 1914 in ge bruik genomen) wijlen het kamerlid voor het toenmalig kiesdistrict der Twee de Kamer, Waalwijk, Mr. J. Loeff, aan den burgemeester Th. L. D. Surmont de Bas Smeele kon seinen, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zij het met 'n kleine meerderheid, van 2 stemmen, het wetsontwerp had aangenomen, tot stichting van een Rijksvakschool voor de Schoen- en Lederindusrie met daaraan verhonden Proefstation ten bate. der Le dernijverheid in de gemeente Waalwijk, toen was men alhier terecht verheugd en gingen spontaan de vlaggen uit. Waalwijk zag zijn ijver beloond, zijn station een bijzonder cachet heeft gekre gen, terwijl ook de gewone voordeelen voor de plaats niet zijn le onderschatten; temeer waar deze school in den loop dei- jaren heeft bewezen volkomen aan haar doelstelling te beantwoorden, een zegen te zijn voor de Nederlandsche schoen en lederindustrie en hare toekomstige beoefenaren van hoog tot laag. De meri tes van het instituut zullen zeer zeker door meer bevoegden vandaag nog wel duidelijk worden naar voren gebracht. Om al de bovengeschetste redenen, zal bet U niet verwonderen dat Waalwijk bij dezen zilveren jubileum-dag niet wensch te achter te blijven en zoo nam de veree- nigin „Waalwijks Belang" die reeds bijna 33 jaren bestaat, het initiatief tot een spontane huldiging uit de Waalwijksche burgery, de Waalwijksche schoen- en le derindustrie, handel in leder, huiden en looistoffen, en vormde een commissie bestaande uit de heeren: H. Hoffmans, Jan Tielen, namens W. B., Norb. van Loon, J. v. Heesbeen namens de Waal wijksche Leder-industrie, A. de Kort, Cl. Raming, C. Pulles namens de Waalwijk sche schoenfabrikanten, Gerard Verwiel namens den Waalwijkschen lederhandel, en Jacq Spijkerman namens de Waalwijk sche Huiden en Looistoffenhandel, ter wijl een eere-comité werd gevormd be staande uit den burgemeester van Waal wijk, den edelachtb. heer E. C. J. Moo nen en de nog in leven zijnde heeren die indertijd uit de bonden van schoenfabri kanten en leerlooiers zijn benoemd om verschillende vakscholen te bezoeken om de bonden en de regeering van advies te dienen, de heeren J. J. van Dooren, H. Wiesman, H. G. van Everdingen, Adr. Jansen en Gerard van Loon. Dit comité besloot deze huldiging, dil blijk van waardeering en dankbaarheid te doen bestaan uit de aanbieding van een tegeltableau, voor de vestibule dei- school, vervaardigd door onzen kunste naar Theo van Delft. Met de hartelijkste felicitaties en beste wenschen voor den groei en bloei der school, bied ik U dit geschenk aan, dat door omstandigheden nog niet gereed is gekomen, met het verzoek namens Waal wijk, zijn handel en industrie dit wel te willen aanvaarden. wordt verdreven door ter beschikking staan, die een reservoir pogingen om de school hier gevestigd te v i 1 I. t! n t-\ I I - t» r> e\ 1» r van inlichtingen gelijken en spreker noemt dan de groote waarde van dit proefstation, dat nog bij te weinigen bekend is. Gedurende de afgeloopen 25-jarige periode, hebben er belangrijke veran deringen plaats gegrepen op welhaast ieder gebied. Bij de schoenindustrie is de massa productie in de plaats gekomen van 't krijgen door bij voortduring met kracht te wijzen op z'n centrumpositie in de schoen- en ledernijverheid, daarbij voe gende een grootsch aanbod van 'n ter rein en den bouw der school. Waalwijk was terecht verheugd omdat het in de tot-standkoming van dit insti tuut in zijne gemeente zag, een groot be lang voor de Nederlandsche schoen- en lederindustrie in het algemeen, zeer ze ker voor dien van Waalwijk in het bij zonder, die door de school en het proef- De echte zijn niet rond, maar hartvormig. De ontvangst in het raadhuis. Nadat op het raadhuisplein een foto was gemaakt, werd het gezelschap in de raadzaal ontvangen door het dage- lijksch bestuur van de gemeente, dal hier tevens de eere-wijn aanbood. Burgemeester Moonen heette alle aanwezigen, in het bijzonder de verte genwoordigers van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Economische Zaken, de jubileeren de directeur met zijn helpers, de voor zitter en de leden van de commissie van advies, de industrieele leiders, eere- comité en de overige belangstellenden uit de schoen- en lederindustrie. Het gemeentebestuur verheugt zich dat deze plechtigheid in de raadzaal kan plaats vinden omdat nu gelegen heid wordt geboden het groote belang van de rijksvakschool en proefstation voor de gemeente Waalwijk te belich ten. Enkele jaren geleden is Waalwijk bestempeld lot centrum van de Neder landsche schoen- en lederindustrie en bij bet gemeente-bestuur is daarover nimmer een klacht binnengekomen, zoodat blijkt dat iedereen zich met deze titulatuur kan vereenigen. Het industrieel karakter van Waal wijk is nauw verbonden aan de vesti ging van de vakschool en het proef station en het is haast ondenkbaar, dat Waalwijk het genoemde centrum zou zijn geworden zonder dit instituut. Op industrieel gebied heeft de gemeente zich in den loop der jaren een goede naam verworven: de ruime fabrieksge bouwen, de rationalisatie, ordening en vakbekwaamheid hebben de Waalwijk sche producten opgevoerd tot een peil. waarop zij den toets der scherpste cri- tiek schitterend kunnen doorstaan. Van stap tot stap is deze industrie opge bouwd, tot het niveau waarop zij thans is gekomen. Het is moeilijk 0111 een antwoord te geven op de vraag, welk aandeel de vakschool en het proefstation in deze ontwikkelingsgang hebben gehad, dit laat zich niet in cijfers of verhoudingen weergeven. Vast staat echter, dat deze invloed zeer groot is geweest en in dil verband behoeven we slechts te den ken aan de 8500 jongelui, die hier in "eenigerlei vorm onderwijs hebben ge noten. Zonder overdrijving kunnen we zeggen dat er minstens 1500 van het genoemde aantal een leidende positie innemen in deze industrie. Hiervoor wil spreker den heer v. d. Waerden, die 25 jaar aan de vakschool verbonden is geweest, gelukwenschen en hij hoopt dat het ingenieur van der Waerden vergund mogen worden, om nog jarenlang op zijn vruchtbaren ar beid te zien. Spreker meent ook een lichtstraal te moeten laten vallen op den oud-di recteur, Ir. v. Gijn, die het instituut in de eerste schreden heeft geleid. Dat de baby van voor 25 jaren is opgegroeid tot een gezond en flink volwassen mensch is voor een deel te danken aan de bekwaamheid en de toewijding van Ir. van Gijn.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6