BINNENLAND. LAATSTE BERICHTEN: GEERTRUIDENBERG. WASPIK. SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL. EEN ZILVEREN KORIST. De heer P. Broos gehuldigd. Woensdag j.l. herdacht de heer P. Broos den dag, waarop hij voor vijf en twintig jaar voor het eerst het koor van de O. L. Vrouwe Kerk te v.m. Bc- soijen betrad en zijn collega's hebben hierin aanleiding gezien voor een in tieme gezellige hulde, verbonden aan een smakelijk eetpartijtje. In café Leenheers had deze huldiging plaats in tegenwoordigheid van pas toor Kemps en de zangers. In het gezel lig ingerichte, huiselijke zaaltje voer de pastoor Kemps het woord. Hij wees op de groote verdiensten van den jubi leerenden zanger als directeur en plaatsvervangend organist. In deze functies heeft hij aan het koor groote diensten bewezen en allen moeten hem hiervoor dankbaar zijn. Steeds heeft de jubilaris zijn uiterste best ge daan om den luister in Gods Huis te verhoogen. Na den heer Broos hartelijk te heb ben gefeliciteerd en hem de beste weti- schen voor de toekomst te hebben aan geboden, offreerde spreker namens al le zangers den jubilaris een fraaie ge makkelijke rookstoel. Hierna ging het gezelschap aan ta fel, waar zij het uitmuntend verzorgd diner alle eer aan deden. De heer Rokx, onder-voorzitter van het koor, sprak een korte tafelrede uit, waarin hij vooral de goede -verstand houding tusschen den jubileerenden directeur en de overige zangers rele veerde. Verder merkte hij op, dat de heer Broos steeds, zoowel als directeur, plaatsvervangend organist en zanger zijn uiterste best heeft gedaan. Als ,,dritte im Bunde" sprak de heer A. C. Brands, secretaris van het koor eenige woorden van gelukwensch en felicitatie tot den jubilaris, waarbij hij hem in het bijzonder dankte voor de administratieve hulp, welke hij den secretaris verschafte. Hierna dankte de jubilaris voor de aardige attentie, hem op zoo'n harte lijke wijze te huldigen en voor het, fraaie cadeau. Tot slot noodigde hij de heeren uit voor een entre-nous ten zijnen huize, In een gezellige sfeer onder het op halen van oude gebeurtenissen bleef men tot het bekende uurtje bijeen. HET ZANGKOOR VAN ST. JAN. Het zangkoor van St. Jan vierde zijn jaarlijksch St. Ceciliafeest in Hotel Verwiel. De Zeereerw. heer Pastoor heette allen hartelijk welkom op deze feestelijke bijeenkomst en bracht een woord van dank voor de opluistering der H. diensten in het afgeloopen jaar en gaf verder de leiding aan de feest commissie, de heeren C. de Bont, T. Burmanje en P. van Ree. Dit drietal met den ceremoniemeester dhr. van Ree aan het hoofd, heeft alle eer van zijn werk gehad, want het ontbrak niet aan muziek en zang. Er waren drie zilveren jubilarissen, de heeren F. Mahieu. H. van Oud- heusden en C. v. d. Ven, die door den ZeerEerw. heer Pastoor hulde en dank gebracht werden, onder aanbieding van een souvenir voor de bewezen diensten aan de kerk. De tweede organist de heer L. Sars heeft aan de piano alle nummers van het program begeleid, hetgeen de feest vreugde niet weinig verhoogde. Aan het slot van den avond bracht de vice-president een hartelijk woord van dank aan den Zeereerw. heer Pas toor voor de gulle gastvrijheid van de zen avond en spoorde tevens de koris ten aan om steeds hun best te blijven doen om de kerkzang te bevorderen. Een woord van lof voor de keurige bereiding en correcte bediening is ze ker niet misplaatst. POPPENSPEL VAN CIA VAN BOORT. Een gezellige middag voor de kinderen. Cia van Boort uit Zaltbommel, reeds in een groot gedeelte van den lande bekend om haar fraai artistiek poppen spel, gaf Zaterdagmiddag voor de Waalwijksche jeugd een uitvoering met de nummers: Sinterklaas en Sneeuw witje en de zeven dwergen en hierme de deed zij, misschien de volwassenen nog meer dan de jongeren, versteld staan over hetgeen op dit gebied kon worden bereikt. Cia van Boort boetseert haar pop pen zelf, verzorgt de aankleeding, het scenario, de regie en de decors, kortom alles is bezield met haar eigen idee. Het behoeft geen betoog, dat juist hierdoor een schitterend, artistiek en gedistingeerd geheel ontstaat, dat groot en klein meesleept met de gedachten- gang van ,,de vrouw achter de scher men" en dat vaak paedagogisch werkt. In Sinterklaas en Sneeuwwitje wa ren heerlijke momenten en hoewel de kinderen uit den aard der zaak meer interesse hadden voor het boeiend ver telde verhaal en de levendige uiterst beweeglijke poppen, hebben zij zich toch heerlijk vermaakt. Wanneer Cia van Boort weer in Waalwijk komt, weten wij, dat nog meer ouders hun kinderen naar het poppenspel zullen sturen. BILJART-TOURNOOI „HET BANDSPEL". Uitslag van den gespeelden biljart wedstrijd tusschen de tweede vijftal len van ,,Het Bandspel" en „W.B.C." is als volgt: Het BandspelW.B.C. A. RomboutsA. v. Berkel 7275 B. HornesW. Lamers 6575 P. v. HilstG. v. d. Sanden 7573 H. RomboutsM. Vuchts 7548 A. v. AsJ. Hornes 5275 339—346 Het bandspel gein. 1,67, hoogste serie P. v. Hilst 12. W.B.C. gem. 1,68, hoogste serie W. Lamers 13. DE STORM. De storm van Zondag en Maandng heeft niet zooveel schade aangericht als verleden week, de last is er echter niet minder om. De buitenpolder achter de geheele gemeente is geinundeerd, zoo dat elke verbinding langs Doeveren, Stoomgemaal, Drongelen en Capelle met 't land van Heusden en Altena is verbroken. Alles moet dus over de brug bij Heusden of Keizersveer om, wat na tuurlijk zeer groot ongerief en nadeel berokkent, niet 't minst voor onze win keliers in dezen tijd. KRINGVERGADERING R.K.S.P. Zaterdag werd te 's-Bosch een Kring vergadering gehouden van de R.K.S.P. Nadat het jaarverslag was uitge bracht, werd in 't bestuur gekozen de heer J. Gregoor te Vlijmen, zulks in de vacature Mr. R. van der Heijden te Drunen. Besloten werd bij 't partijbestuur voorstellen in te dienen ter bevorde ring van de groote gezinspolitiek op 't gebied der belastingen en om bij de re geering aan te dringen op maatregelen ter voorkoming van het ontstaan van wanverhouding tusschen de stijgende kosten van levensonderhoud en salaris sen, loonen, steungelden anderzijds. Mr. Dr. L. N. Deckers dankte voor den steun aan de Katholieke afgevaar digden in 't parlement. Contributie-verhooging kwam nog ter sprake, maar daarvan vreesden vele afdeelingen moeilijkheden en leden-ver lies. De heer A. van Strien, werkzaam ten kantore van den ontvanger der re gistratie te Geertruidenberg slaagde voor het diploma klerk 2e klasse en wel met zoodanige cijfers dat hij voor het mondeling examen vrijstelling verkreeg. v Bij het te Tilburg gehouden exa men slaagden de heeren P. Verschuu- ren en C. de Jong, heiden uit Raains- donksveer, voor het vakdiploma krui denier. De actie „Breit allen mee" heeft in deze gemeente ongeveer 150, opgebracht. Bovendien hebben zich velen disponibel gesteld voor de mili tairen te breien. Zelfs uit Raams- donksveer en Made en Drimmelen ko men inwoners alhier wol koopen om voor de militairen te breien. Tegen K., woonachtig in d£ze ge meente is procesverbaal opgemaakt wegens verdenking van diefstal, ge pleegd bij zijn patroon, van twee brief jes van 10,K. werd voor den of ficier van Justitie geleid waarna hij wederom werd vrijgelaten. Binnen kort zal hij echter voor het hekje te Breda moeten verschijnen. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waspik op Vrijdag den lsten December a.s. des namiddag ten 7 ure. Aan de orde is: 1. Vaststelling gemeente-begroo ting 1940. 2. Vaststelling Rekening Burgerlijk Armbestuur 1938. 3. Vastelling begrooting Burgerlijk Armbestuur 1940. 4. Aangaan geldleeening groot 14500.—. 5. Overdracht grond voor Trans formatorhuisje aan de P.N.E.M. 6. Rondvraag en sluiting. SPRANG. Als eerste spreker in de serie win- terlezingen, die dezen winter door het comité voor winterlezingen uit de Ned. Herv. Mannen-, Jongelings- en Meis- jesvereenigingen alhier zullen worden georganiseerd, hoopt a.s. Donderdag avond half acht in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier op te treden den Weleerw. heer Ds. A. Slok van Wijk. Maandagavond trad in de zaal van den Chr. Volksbond alhier voor de afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" in openbare vergadering op de heer J, C. Pellicaan van Amsterdam, secretaris van het Verbond, die sprak over: „Patrimonium aan den arbeid, die daarbij t gesproke ne met een duidelijke serie lichtbeelden toelichtte. De belangstelling was niet groot. De voorzitter der afdeeling. de heer W. M. Dalmaijer, opende de bijeen komst en wees er, na de aanwezigen te hebben welkom geheeten, op. dat men meermalen de meening hoort uitten dat Patrimonium geen bestaansrecht meer zou hebbgn nu de Chr. vakbeweging is totstand gekomen. Hij hoopt dat de spreker op duidelijke wijze zal aantoo- nen dat Patrimonium ook thans nog een taak en roeping-heeft. De heer Pellicpan begon met te zeg gen dat het werk van het Verbond nooit klaar is, want al naar het getij verloopt moeten door Patrimonium de bakens worden verzet. Sinds een tien tal jaren heeft Patrimonium de oprich ting van tehuizen ter hand genomen. In den breede zet spr. uiteen de stich ting en instandhouding der verschillen de tehuizen bij werkverschaffingen en Zuiderzeewerken, waarin de arbeiders een vergoeding wordt geboden voor het gemis aan huiselijk leven. Het groote nut van dezen practischen arbeid van het Verbond Patrimonium wordt door spr. naar voren gebracht, waarbij hij er op wijst dat geen enkele afdeeling zich van dien arbeid mag onttrekken. Gezien den zegen die op dit werk rust, hoopt spreker dat ook de afdeeling Sprang zal medewerken en allen hier voor hun offer zullen willen brengen. De lichtbeelden die door den spreker werden te zien gegeven, gaven een duideli;k beeld van de omvangrijkheid en de noodzakelijkheid van dit prac- tisch Verbondswerk, dat voorzeker al ler steun verdient. Aan het slot- dankte de voorzitter den heer Pellicaan voor zijn duidelijke uiteenzetting en sprak de hoop uit dat deze bijeenkomst vruchten mag afwer pen. Wisselconcert. Met recht mocht de president van het Kon. Muziekgezelschap »Euphonia« in zijn korte toespraak, waarin bij het bestuur van de Kon. Erk. Harmonie »Apol!o« dankte voor de loyale tegemoetkoming beloond do°r aan »Euphonia« de primière van de wisselconcerten van dit seizoen te bieden, getuigen, dat de onderlinge wisselconcerten blijken burgerrecht verkregen te hebben. 1 Toen »Apollocr om kwart over zeven op het podium trad kon gemuciseerd worden voor een goed bezette zaal, die binnen een goed half uur stapvol liep. Dit is het duidelijkste bewijs, dat ook het publiek dezen vorm van deze samenwerking waardeert, al moet dan worden getuigd, dat ook de aanwezigheid van de groep mid denstanders niet te grootmag worden genoemd Apollo gaf een mooi programma met een drietal nummers van be- teekenis n.l. Ballet Russe van A. Luigini, Wiener Blut van Joh. Straus an Divertissement Espegnole van Desormes, waarbij heel wat van de capaciteiten der exculanten gevraagd wordt. De Strauss walzer, de meest tot het publiek sprekende muziek genoot wel den meesten bijval. Bel Canto had 'n zeergoedeavond. Het dameskoor zong met veel toe wijding Lenlefee van Bordes, waarna het mannenkoor Zuflucht van Rootlieb met altsolo door Mej. J Vrinten en accompagnement van den 12 jarigen Wim Vrinten, en 't typisohe werk «De Dijk» van Wierts vertolkte. Als slot zong het gemengd 5|oor een der oude doch steeds vol- doeninggevendenummers«Serenade van een landsknecht») van, Orl. d? Lasso en het Osterchor uit de Opera Caveleria Rusticana van Pietro Mascagni met dedamesRica Brokken en Dora Dingemans als sopraansolisteii en de beer van de Ven aan den vleugel. Vooral dit laatste nummer werd een groot succes voor Bel Canto. Een zeer geanimeerd bal sloot den goed ge slaagden avond. Een voorde spijs- kokerij gehouden collecte bracht f8,82 opj Orova. In de zaal van den R.K. Gildenbond gaf het R.K. Mannenkoor Orova Zon dag zijn eerste vvinteruitvoering, met medewerking van de duo Frits Bouw meester en Dogi Rugani. Ondanks het grootsteedsche programma, dat dit duo bood, was de opkomst van het pu bliek slechts zeer matig. Bouwmees ter met zijn partnerin geven werk van het beste gehalte te genieten en de aanwezigen hebben dan ook volop genoten van wat geboden werd. Orova zong een viertal nummers, waaronder de beide concoursnummers van het voorjaar en als nieuw nummer een compositie van den heer L. v. Croin- voirt alhier „In Paradisum" dat wel de beste vertolking kreeg. De clou van Met de Nederlandsche marine langs de kustwacht. Op het onderzoekings vaartuig zijn eenige stuks 3.7 c.m. geschut opgesteld, om eventueel sche pen, die niet op het stopsignaal willen stoppen, te dwingen. den avond was het optreden van bo vengenoemd duo. Het. is moeilijk te zeggen welke schets het meest insloeg: Schijn of Werkelijkheid; Op 't Zon daarsbankje; De Ware Jacob; of Hoe lost U dat op. Niet minder succesvol was Bouw meester in zijn humoristische voor drachten als solowerk en Dogi Rugani als zoodanig. Ongelooflijk is de trans- formatiekunst van beiden, 't Was in een woord een prachtavond, die ech ter te weinig waardeering genoot. Geslaagd. Voor het diploma van kraam verpleegster slaagde te Breda Mej. A. de Graaf alhier, die hare practijk- vorming ontving in dienst van het Wit-Gele Kruis ter plaatse. Pluimvee-cursussen. De heer J. Tuerlings, Pluimvee- teel tonderwijzer al hier is aangewezen door de Rijkspluimveeteelt-onder wijzer Ir. Jansen te Venlo tot het geven van verkorte pluimveeteelt- cursus te Kaatsheuvel en Drunen. ST. JO ACH I MS MOER. Cursus. Maandag is in de openbare lagere school alhier een cursus geopend uitgaande van dtn N.C.B. afdeeling Loonopzand_de Moer De lessen in bedrijfsleiding zullen worden ge geven door den Eerw Frater Alberto uil Loonopzand. Ruim 20 land bouwers volgen dezen cursus. Aanbesteding. Onder architectuur van den heer J. A. Prins te Kaatsheuvel werd Dinsdag aanbesteed het bouwen van een woonhuis met stalting voor den beer S. Vrienten te St. Joachims- moer onder onze gemeente. De uitslag was Massa C. v. Hest, Loonopzand f 5150.— M. Kleingeld, Waaiwijk f 4690.— J. W. Nieuwenhuijzen, Sprang f 4283.— 1 h. en H. de Graauw, waspik f 4260.— Fr. Mutsaers, Loonopzand f 4258.— L. Fitteis, Waspik f 4354.— L. Luxemburg, Kaatsheuvel Metselpost f2183.— f 4250.— A. Kleingeld, Kaatsheuvel 4140.— J. Michaèl, Vrijhoeve-Capelle f 4222.— C. Timmermans, Sprang f 4147.— Gebr. Brekelmans, Kaatsheuvel f 4132.— N. Aarts, Dongen f 4089.— P. Bakxs, Dongen f 4087.— S. Pepping, Kaatsheuvel f 4067.— K. v. Erven, Dongen f 4047.— P. v. Gils, Oosterhout Timmerpost f 1950.— f 4045.— P. de Graauw, Waspik f 3894.— A. Kouwenberg, Dongensche Vaart f 3777.— A. Roovers, Waspik f 3389.— H. Molenschot, Kaatsheuvel Ti m merpost t 2038.— Het werk is gegund aan den laag- sten inschrijver dhr. A. Roovers, te Waspik. De moelijkheden van onze scheepvaart. „Nederland blijft varen" Olficieus verluidt: De verscherping van den oorlog ter zee, als gevolg van nieuwe, door beide partijen getroffen maatregelen baart ook hier te lande begrijpelijk nieuwe zorg, in het bijzonder in die kringen welke direct of indirect tot de scheepvaart in betrekking staan. Met voldoening kan daartegen, over worden vastgesteld: Nederland blijft varen. Na de ramp van de Simon Bolivaris erin onze scbeeps vaartkringen ernstig beraad gehou den, waaraan ook de marine auto- riteiten niet hun technische adviezen hebben deelgenomen, en men ziet onze schepen onder het nemen van nieuwe veiligheidsmaatregelen tegen mijngevaarzee kiezen met aanvaar ding van onvermijdelijke risico's Inmiddels zijn de diplomatieke or ganen in actie om onze rechten als neutrale staat naar beide zijden te verdedigen. Tegen het gisteren te Londen afgekondigde Koninklijk besluit om de blokkademaatregelen ook over den Duitschen uitvoer uit te breiden, is terstond na aankon diging in het Lagerhuis door Hr. Ms. gezant te Londen in opdracht van onzer regeering krachtig gepro testeerd. Tegen anderen vormen van belemmering of ingevaarbrengihg van onze scheegvaart in strijd met het volkenrecht blijveneven krachje vertoogen zeker niet uit zoodra aëze kunnen berusten op even stellige gegevens. Zoo zal ten aanzien van de ver nietiging van de Sliedrecht in volle zee, in den Atlantischen Oceaan ten westen van Ierland, een beslissing worden genomen zoodra de rappor ten ontvangen zijn van 't verboor dat een onzer te Londen geplaatste consulaire ambtenaren thans aan de door ontberingen véhzwakte overlevenden heeft kunnen afnemen dan zal blijken of een bij wie er'n slap zal moeten worden gedaan. Overbodig is het, in dergelijke gevallen de vraag op te werpen of de regeering daaraan volle aandacht zal wijden, zij is er zich te allen tijde van bewust dat dit tot haar onmiddellijke taak btboort en han delt met den in elk bijzonder geval mogelijken spoed. Voor de veiligheid van de vaart wordt nog op andere wijze gewaakt. De zich steeds scherper ontwikke lende mijnoorlog is voor Neder landsche deskundigen aanleiding fot hel doen van onderzoekingen, waar van de opzet is aan onze scheepvaart een grootere mate van veiligheid te verzekeren ln het gezicht van de toenemende rampen ter zee moge het althans eenige geruststelling baren dat,daar waar men dit verwachtep,. moef, bij de regeering zoowelals in de leidende kringen der naastbetrokken,parti culieren. bewust gehandéld wordt om onze welbegrepen belangen actitf te beschermen. Im' De Britsche export blokkade. In zijn eerste rede voor de nieuwe zitting van het Lagerhuis heeft Minister president Chamberlain o.m. gewezen op de positie van de neu trale staten in den huidigen oorlog. »Wij zijn gedwongen«, zoo zeide hij, «tegen den vijand maatregelen te nemen, die vervat liggen in de Order in Council, welke vattdöag gepubliceerd zal worden) Wij er kennen; dat deze maatregelen, die betrekking hebben op het in beslag nemen van Duitscheexportgoederen, ongemakken en misschien ook ver liezen aan de neutralen kunnen berokkenen. Maar bij de verdediging van hun eigen belangen, van hun scheepvaart en van het leven van hun eigen onderdanen mogen deze maatregelen, die onze pogingen ver sterken om den oorlog tot een succesvol einde te brengen, toch wel eenig offer van de neutralen waard zijn. Wij zijn voornemens, alles in het werk te stellen om aan deneu- tralen, met wie wij geen geschillen hebben, zoo min mogelijk nadeel te berokkenen, voor zooverre zulks in overeenstemming is met ons plaD, den Duitschen export stop te zetten«. Gisteren is deze blokkade dpor Engeland en Frankrijk officieel af gekondigd tegen 4 December a.s. Duitschlands repressailles' Het is begrijpelijk dat Duitschland met alle ter beschikking staande middelen zich te weer stelt. Of dit met duikbooten, met mypeji, met vliegtuigen of andere wapenen is, speelt geen rol. Wij zullen zoolang voortgaan met onze afweermethode tegen de Britsche blokkade, tot geen neutraal, ja zelfs geen Britscb schip meer Engelsche havens durfl aan te doen of daaruit te vertrekken. Niet alleen de Engelsche Zuid- en'Oost- kusten zullen wij blokkeeren op de I

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6