ADVERTENTIEN Linguaphoon ST. NICOLAAS St. Nicolaas-collectie van A. MEUR ING AGENDA'S. Te koop stoort zich aan geen blokkade. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). Het s.s. .Spaarndam" van de Holland-Amerika Lijn is op een mijn geloopen en gezonken. Een foto van het fraaie schip, dat slachtoffer werd van den meedoogenloozen inijnenoorlog. viel, zonder te ontploffen, door de nok van het dak, vervolgens door het plafond en kwam terecht inde benedenkamer van een huis aan den Papenweg, waar de heer Tibot een Duitsch inwoner van Builde woont. Men kan zich de schrik voorstel len van de bewoners, toen zij, op zoek naar de oorzaak van't donde rend lawaai, onder de tafel bij de deur van de huiskamer't projectiel in den vloer vonden steken. Een ontploffing bleefgelukkig achterwege zoodat geen persoonlijke ongeluk ken zijn te betreuren. Het andere projectiel kwam 150 meter verder in een boomgaard terecht, waar het zich zoo diep in den grond boorde dat het moest worden uitgegraven' Aanrijding met doodelijken afloop te Rijkevoort. Te Rijkevoort is een aanrijding met doodelijken afloop gebeurd. De weduwe Martens wandelde met haar gehuwde zuster op den Grindweg naar het dorp Rijkevoort. Zij liepen gearmd,geheel aan den rechterkant van den weg, toen uit de richting Beugeneen auto naderde, besluurd door dr. Verbeek uit St. Anthonis Bij het passeeren raakte hij met zijn wagen de weduwe Martens, die tegen den grond sloeg en vrijwel op slag werd gedood. De weduwe Martens laat negen kinderen na, waarvan de oudste ongeveer vijftien jaar is. Haar man kwam ongeveer een half jaar ge leden eveneens door een ongeluk om het leven. Om een knikker. Zijn kameraadje te water geduwd waardoor het ventje verdronk. Donderdagmorgen kregen te Hee reveen twee jongens ruzie om een knikker. Daarbij werd het 8-jarig zoontje van den heer Tj. Slootegraaf te Terband bij Heereveen die op de fiets zat, in het water geduwd Toen hulp kwam opdagen bleken de levensgeesten reeds te zijn ge weken zijn gedood. De mede-inzittende van de Opel liep geen letsel op. De taxi werd beschadigd. Zaterdagavond omstreeks half 9 is op den hoek van de Lambertus- laan en de Wethouder Koeninglaan te Naarden de 68-jarige mevrouw H. uit Naarden door een auto, be stuurd door iemand uit Hilversum gegrepen, de dame was op slag dood. Op den rijksweg Borne—Hengelo ter hoogte van de R.K. kerk te Borne fietsten Zaterdagavond tweejorgens en haakten op een gegeven moment met de sturen in elkaar. De 15 jarige P. Draaier uit Borne kwam ten val en werd door een juist aankomende autobus van den dienst Almelo Hengelo overreden. De jongen was op slag dood. A van 6,7,— B van 7,15-8.15 van 8,30—10,— Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gvmnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub Waalwijk» in Café- Rest. »De MolenvlieU. W.G V.- S S.S. Donderdag. Adspiranten Adspiranten Heeren Vrijdag. Dames-Adsp. B van 7,30—8.30 Dames van 8,45 10, Zaterdag Dames Adsp. A van 5,30—6 30 Vrijdag Luxor bioscoop. 8.15 uur »Een mensch stierf onschuldig». Vrijdag Theater Musis Sacrum »Vreemde kostgangcrs«. D U ITSCH. wijze, zooals wij dit de laatste weken deden, doch ook de Britsche West kust. Ons doel is Engeland zoo van de wereld af te snijden, dat het aan den lijve zal ondervinden, wat het betfcekent, de totale blokkade tegen een land af te kondigen, aldus ver luidt in Duitsche kringen. Een Britsche kruiser getorpedeerd Berlijn: »700 man zijn omge komen Londen»Geen bevesti ging ontvangend. Van officieele Duitsche zijde wordt bericht, dat de Duitsche duikboot commandant Priem een Britschen kruiser van de »London«-klasse ten Oosten van de Shetland-eilanden getorpedeerd en vernietigd heeft. Priem i* dezelfde commandant,die onlangs de »Royal Oak» torpe deerde. In welingelichte Duitsche kringen, aldus United Press, wordt nader verklaard, dat 700 Britten bij het torpedeeren van den kruiser het leven verloren hebben. De kruiser bevond zich volgens deze berichten op patrouilledienst tusschen de Shetlands en de Noordsche kust. De naam van den kruiser wordt niet genoemd. Men veronderstelt ook, dat de kruiser reeds ver scheiden dagen geleden in den grond geboord is, daar de duikboot -va^i Priem reeds in de Duitscbe wateren is teruggekeerd. Het bericht wordt inmiddels *van Britsche zijde als volgt tegenge sproken: »üe Duitsche radio heeft vanavond omgeroepen, dat een zware Britsche kruiser van de London klasse getorpedeerd en ten Oosten van de Shetlandeilanden vernietigd is. Van deze Duitsche bewering heeft men te Londen geen bevestiging ontvangen«. Het nieuws werd te Berlijn ont vangen, aldus United Press, toen de bladen reeds lange kolommen gewijd hadden aan de beschrijving van het gevecht met den Britschen hulpkruiser »Rawalpindi«, die bij IJsland tegen twee Duitsche oorlogs schepen het onderspit heeft gedol ven. De kruiser, die thans tusschen Noorwegen en de Sethlands tot zinken gebracht is, meet 9800 ton en moet in 1927 of 1928 zijn ge bouwd. Alle kruisers van de London-klasse zijn bewapend met acnt stukken geschut van 20,3 c.m. en met kanonnen van 18.2 c.m NON-AGRESSIEPACT DOOR RUS LAND OPGEZEGD. Moskou, 28 November. De Sovjet-regeering heeft het non agressiepact met Finland opgezegd. Deze mededeeling was vervat in het antwoord op de Finsche nota van gisteren, dat de Sovjet-premier Molo- toT Dinsdagavond aan den Finschen gezant ter hand heeft gesteld. Molotof verklaart hierin, dat de Sov- jet-regeering zich ontslagen acht van de bepalingen van het Sovjet-Finsche niet-aanvalspact, dat stelselmatig door Finland 'geschonden is. Het onderhoud tusschen Molotof en den gezant vond plaats om half zes en duurde twintig minuten. Om 12 uur hedennacht deelde Radio- Moskou mede, aldus Havas, dat van Finsche zijde nieuwe provoceerende daden aan de Sovjet-Finsche grens zijn verricht. Te Helsinki werd door Buitenland- sche Zaken om kwart voor acht mede- 'ddeling gedaan van de opzegging door Sovjet-Rusland van het non-agressie pact. Commentaar werd niet gegeven. Tevoren had de zegsman der regeering verklaard, dat er thans een hoogst kri tieke toestand is ontstaan. We weten, dat wij in ons recht staan, zoo sprak hij vervolgens. Hierover bestaat geen twijfel en we kunnen niet geschokt worden door demonstraties, van wel ken aard deze ook zijn. Het antwoord van de Finsche regee ring, aldus de Sovjet-nota, welke Molo tof aan den Finschen gezant heeft overhandigd, is een document, welke de diepe vijandschap weerspiegelt, die de Finsche regeering jegens de Sovjet- Unie koestert, en draagt de tendenz in zi<?h, de betrekking tusschen beide lan den tot een uiterste crisis op te voeren. De eisch die gesteld wordt, dat ook Rusland zijn troepen 25 K.M. van de gFens zou terugtrekken, is krankzinnig daar Leningrad dan geheel van troepen zou worden ontbloot. Uit alles blijkt weer dat Finland aan de beurt is om onder den knoet te ko men, onder de oogen van geheel de ver der toeziende wereld! Belgische granaten in dorp in Limburg. Tijdens vuren van Belgisch af weergeschut aan de overzijde van de Maas op vreemde vermoedelijk Duitsche vliegtuigen,zijn Dinsdag middag om 12 uur te Bunde, op enkele kilometers afstand van Maas tricht, twee projectielen gevallen van 7'/j om. doorsnede. Een granaat De Vrijdagavond gehouden raads vergadering van Waalwijk werd door den voorzitter burgemeester E. C. J. Moonen geopend, waarna hij den heer v. d. Waerden geluk wenschte met het jubileum van de vakschool en het daar aan verbonden proefstation en met het jubileum van den heer van der Waer den zelf. De heer v. d. Waerden dankte hierop den voorzitter voor zijn hartelijke woorden. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedgekeurd raadsbesluit van 27 October 1939 tot het aan gaan eener geldleening, groot 70.000.-—. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 October 1939 tot wijziging der begrooting 1939. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 Augustus 1939 tot wijziging van het uitbreidingsplan. 4. Vastgestelde gemeente- en be- drijfsrekeningen over 1938. b. Van den Directeur der Rijksvak school. Alhier. Verslag over het cursusjaar 1938/ 1939. c. Van de R. K. Militairenvereeni- ging. Vught. Verzoek toekenning gemeente subsidie. Hierop wordt afwijzend beschikt, daar het een aanvraag betrof van een tehuis voor tijdelijk gemobiliseerden en de gemeente Waalwijk alleen militaire tehuizen in vredesgarnizoenen subsidi eert. d. Van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, ontwerp eener ver ordening ex art. 12 der oorlogswet. De heer Buijckx vraagt of het niet wenschelijk is in artikel 7 de zinsnede betreffende het loon. dat betaald wordt voor persoonlijke diensten te bereke nen naar den plaatselijken loonstand- aard inplaats van naar het loon in de werkverschaffing. In dien zin heeft ook de raad van Utrecht aan den opperbe velhebber geadviseerd. De voorzitter zegt dat hij deze op merking onder de aandacht van de be trokken autoriteiten zal brengen. Zie voor de bedoelde verordening elders in dit blad. 2. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening, regelende het geneeskun dig schooltoezicht. 3. Voorstel tot vaststelling der vergoe ding ingevolge artikel 101 der lager onderwijs-wet over 1938 voor de bij zondere scholen voor lager onder wijs en uitgebreid lager onderwijs, alsmede tot vaststelling van het be drag der werkelijk gedane uitgaven door die scholen over genoemd jaar. 4. Voorstel inzake verhooging crediet, toegestaan door den rijksdienst voor de werkverruiming, voor aanleg Kerkstraat en rioleering Putstraat en Groensteeg. 5. Voorstel tot intrekking raadsbesluit van 27 October 1939 tot het aan gaan eener geldleening, groot 70.000.en tot 't aangaan eener nieuwe geldleening tot gelijk bedrag. Al deze voorstellen worden z. h. st. aangenomen. Bij dit laatste voorstel zegt de heer Pullens dat hij met belangstelling en instemming dit praeadvies gelezen had en dat het inzicht van B. en W. is ge bleken juist te zijn. Dit praeadvies luidt als volgt: Waalwijk, 16 November 1939. Aan den Raad dei- gemeente Waalwijk'. Bij prae-advies van 18 October 1939 stelden wij U voor, een geldleening aan te gaan, groot 70.090,— met de Rijks- portspaarbank (Postcheque- en Giro dienst), dienende tot dekking van geda ne kapitaalsuitgaven. De voorwaarden dezer leening waren in hoofdzaak de volgende: koers pari, rente 4% per jaar, buitengewone aflossing gedurende de eerste 5 jaren tegen den koers van 101 Door Uwen Raad is overeenkom stig ons voorstel besloten. Het besluit is intusschen ook reeds door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant goedgekeurd bij beluit van 8 November 1939, G. nr. 177. De offerte, door den Directeur der Rijkspostspaarbank onder dagteekening van 11 October is gedaan onder voorbe houd rvan goedkeuring door den Cenlra- len Beleggingsraad. Dit Lichaam heeft in het algemeen de belegging van gelden door de overheidsinstellingen goed te- keuren. Tot onze verbazing ontvingen wij den 15den November van den Directeur der Rijksposspaarbauk bericht, dat de Centrale Beleggingsraad in zijn op 13 de zer gehouden vergadering heeft beslo ten zfjn voorstel tot het aangaan der lee ning slechts goed te keuren, indien de rente wordt gesteld op 4,5 Wfj kun nen ons niet vereenigen met het stand punt, dat door den Beleggingsraad blijk baar wordt ingenomen met betrekking tot het tijdstip waarop door hem, bij het verleenen van zijn goedkeuring, de voor waarden van de geldleening behooren te worden getoetst aan den stand, der geld markt. Blijkbaar is de Beleggingsraad er bij zijne beslissing van uitgegaan, dat hij die voorwaarden moet toetsen aan den ren testandaard, zooals die geldt op het mo ment, waarop hij zijne beslissing omtrem al- of niet goedkeuring neemt. Daarmede zijn wij het niet eens.. Het accoord zelve werd reeds vroeger gesloten. Bij het slui ten daarvan werden door beide partijen de voorwaarden afgewogen naar (Ier- toestand, zooals die toen bestond. Hel toezichthoudende orgaan, dat het besluit van een der partijen heeft goed te keu ren, mag o.i. niet verder gaan dan beoor- deelen of door die partij toen, gezien de omstandigheden en voorwaarden, goed is gehandeld. Gaat eerstbedoeld orgaan echter verder en toetst het een en ander aan omstandigheden, zooals die zich voordoen op het moment van het nemen der beslissing omtrent al of niet goedkeu ring van het genomen besluit, dan plaatst het zich in feite op den stoel van het or gaan, dat gerechtigd is tot het nemen der beslissing, zij hei dan, dat die be slissing aan een hoogere goedkeuring ts onderworpen. Immers in het laatstbe doelde geval valt in feite een nieuwe bi- slissing. Wanneer het toezichthoudende orgaan zich bij zijne beslissing laat lei den door de intusschen nieuwe opgetre den omstandigheden, neeiht het als het ware zelf het in eerste instantie te nemen besluit. Het toezichthoudend orgaan behoort o.i. slechts tot taak te hebben na te gaan, of de handelingen aan zijn goedkeuring onderworpen, als behoorlijk zijn te kwa- lificeeren; het behoort slechts toezicht te hebben, doch zich niet in de plaats van het te conlroleeren orgaan te stellen. Door voorwaarden van een genomen be slui te beoordeelen naar gewijzigde om standigheden, gaat een met toezicht be last orgaan, naar het ons wil voorkomen, verder dan zijne taak- reikt. Bovendien stelt het de wederpartij in een ongunstige positie, daar deze, door de mogelijk intusschen ingetreden, voor haar minder gunstige omstandigheden, ook niet meer in de gelegenheid is bij derden een overeenkomst te sluiten te gen voorwaarden als door haar bij het eerste acoord konden worden bedongen. Dit moet ten opzichte der wederpartij toch onbillijk worden geacht. Nu kan wel gezegd worden, dat men dit risico altijd loopt bij het afsluiten van overeenkom sten met organen, wier besluiten aan na dere goedkeuring zijn onderworpen, doch het maakt een essentieel verschil uit, of de mef die goedkeuring belaste instantie die besluiten beoordeelt naar de omstandigheden zooals die zich voorde den op het moment waarop de besluiten werden genomen, dan wel naar de om standigheden, zooals idie bestaan op het moment van het nemen der beslissing omtrent goedkeuring. In het eerste ge val toch, loopen partijen alleen het risi co, dat hun daad door het toezichthou dende orgaan gecorrigeerd wordt, in het laatste geval echter bovendien het risico van nadeel door inmiddels ingetreden gewijzigde omstandigheden. Wij vonden in bovenstaand bericht van den Directeur der Rijkspostspaar bank aanleiding onmiddellijk een ande re relatie te zoeken voor het plaatsen der leening, daar wij niet vaornemens waren ons zonder meer te onderwerpen aan de voorwaarden van den Centralen Beleggingsraad. Inderdaad mochten wij een gunstiger offerte ontvangen dan de aanbieding van den Directeur der Rijks postspaarbank. Deze gewijzigde offerte luidt namelijk als volgt: koers pari, rente 4% Per jaar, buitengewone aflossing gedurende de eerste 5 jaren van den looptijd tegen den koers van 101 c/o, loop tijd 30 jaren. In het vorige besluit was de looptijd 39 jaren. In verband hierme de is de aflossing in 1969 tot 3400, verhoogd. Dit bedrag is het restant der kosten van aankoop van land. Wij vin den dit geen bezwaar, gezien het tamelijk geringe bedrag. De nieuwe aanbieding is ons gedaan door bemiddeling van den tusschenper- soon, den heer H. P. Verbist, die voor zijne bemiddeling een provisie bedingt van V°> Wij stellen U voor, de aanbie ding te accepteeren. Het ontwerp-besluit ligt voor de leden ter inzage. Tevens stellen wij voor de provisie te voldoen uit de gewone middelen. 6. Voorstel tot het aangaan eener re kening-courant-overeenkomst. Dit voorstel gaat onder den hamer door. 7. Voorstel tot wijziging der begrooting 1939. De voorzitter deelt mede, dat onder deze wijzigingen ook is opgenomen de uitbreiding van de brandweer, zooals in de vorige vergadering in uitzicht was gesteld. Er zullen aan elk der 7 wijk- brandweren, twee jongelui worden toe gevoegd, ieder met een rijwiel, voor zien van 4 M. uitschuifbare ladder, snelblusscher, hakbijl en koevoet. Hierdoor wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van de plaatselijke af- deeling van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming. Op een vraag van den heer van der Waerden deelt de voorzitter mede, dat de hiervoor uitgetrokken post 365.— bedraagt. Ook met dit voorstel gaat de raad accoord. De raad gaat vervolgens in ge heime zitting over. Doodelijke verkeersongelukken Zaterdagmiddag te half twee is de heer Koks een 28-jarige uitgever te Amsterdam, met zijn auto nabij het kruispunt Nieuwehoek te Soest in botsing gekomen met een taxi. De personenauto, een klein model Opel, sloeg driemaal over den kop waarbij de heer Koks op slag moet Conversatie cursusopplaten, als nieuw. Adres: Mr. v. Coothstr. 53c, Waalwijk. 62153 De is gereed. In SERVIEZEN meerdere nieuwe mo dellen en decors tot Augustus- p r ij z e n. KRISTALLEN drinkserviezen, toilet stellen. compöteschalen, enz. In LEDERWAREN het nieuwste in damestasschen, tresors, reisneces saires, manicures enz. Naast het bekende GERO-ZILVER brengen wij ook producten van de beste buitenlandsche fabrieken in compöteschalen, jampotjes, hors d'oeuvre schalen op verzilverde plateaux. In onze afdaeling HEEREN-CADEAUX vindt een ieder wat van z ij n gading. Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7