De Algemeene Toestand Msjitfaardêje Zaterdag 16 December 1939 De Echo van het Zuiden Tweede Blad EEN VERNIETIGEND OORDEEL OVER RUSLAND TE GENÈVE. De commissie van dertien uit de As- semblée heeft een resolutie aangeno men, welke wel de scherpste is, die ooit te Genève tot stand gekomen is. Alle commissieleden hebben haar aanvaard, slechts de vertegenwoordi gers van Zweden en Noorwegen heb ben het voorbehoud gemaakt, dat hun stem nog door hun regeeringen be krachtigd moet worden, waaromtrent overigens weinig twijfel bestaat. De re solutie zal ter definitieve goedkeuring aan de Assemblée en vervolgens aan den Raad voorgelegd worden. Algemeen wordt verwacht, dat de re solutie zal worden aangenomen en van kracht zal worden, hetgeen daarop neerkomt, dat de Sovjet-Unie als lid van den Volkenbond geroyeerd wordt. De tekst van de resolutie luidt als volgt: 1. De Assemblée, vaststellende, dat de Sovjet-Unie door haar aanval op Finland in strijd gehandeld heeft met het speciale politieke accoord, dat met Finland gesloten werd, met het pact van Parijs en met artikel 12 van het Vol kenbondspact; voorts vaststellende, dat de Sovjet-Unie, vlak voor zij tot dien aanval overging, zonder daartoe het recht te hebben, het met Finland in 1932 gesloten non-agressie-pact opge zegd heeft, dat tot einde 1945 van kracht moest blijven, veroordeelt plechtig het optreden der Sovjet-Unie tegen den Finschen staat, doet een dringend beroep op elk lid van den Volkenbond om Finland elke materieele en humanitaire hulp te ver- leenen, waartoe het in staat is en zich te onthouden van elke daad, welke het verzet van Finland kan verzwakken. De Assemblée machtigt haar secre taris-generaal, op grond van de reso lutie der Assemblée van 4 October 1937 ook met niet-leden overleg te plegen omtrent eventueele samenwerking. 2. Overwegende, dat de Sovjet- Unie, hoewel uitgenoodigd, geweigerd heeft voor den Raad en de Assemblée te verschijnen ter bestudeering van zijn geschil met Finland, dat de Sovjet- Unie daardoor in strijd gehandeld heeft met een der voor den vrede en veilig heid der naties belangrijkste verplich tingen, en gedaan heeft, alsof de Raad en de Assemblée en de hun bij artikel 15 van het pact opgedragen taak, voor haar niet bestonden. Voorts overwegende, dat de Sovjet- Unie vergeefs tracht haar weigering te rechtvaardigen door te spreken over betrekkingen, die zij tot stand gebracht zou hebben met een beweerde regee ring, welke erkend zou zijn door de Finsche bevolking, krachtens het vrije lijk functionneeren van zijn instellingen. Overwegende, dat de Sovjet-Unie zich niet alleen schuldig gemaakt heeft aan de schending van een der uit het pact voortvloeiende verplichtingen, maar zich ook, daardoor, buiten het pact heeft geplaatst, overwegende, dat de Raad, volgens artikel 16 van het pact, bevoegd is de consequenties uit deze situatie te trek ken, beveelt den Raad aan zich over deze kwestie uit te spreken. Zooals men ziet, is deze resolutie op zulk een voor Finland positieve wijze en voor de Sovjet-Unie negatieve wij ze opgesteld, als men wel nooit te vo ren in de geschiedenis van den Volken bond heett beleefd. Indien deze reso lutie wordt aangenomen, en dat zal ze, dan zullen zich drie feiten voordoen, welke men te Genève in dezen vorm nog niet heeft gekend. 1. Een lid, de Sovjet-Unie, wordt uit den Volkenbond gestooten. 2. De secretaris-generaal van den Volkenbond zal persoonlijk de hulp actie organiseeren. 3. Gepoogd zal worden de niet-le den van den Volkenbond in de hulp actie te betrekken. Met zorg moet men zich inmiddels afvragen, of eenigerlei hulpverleening aan Finland als deze zich niet tot militairen bijstand verbreidt den loop van zaken, door Moskou beoogd, kan verijdelen. Het staat vast, dat de Russen tot nog toe geweldige verliezen hebben geleden en het oorlogsavontuur ze geducht is tegengevallen, maar de Russische bron van menschenmateriaal is onuitputtelijk en dat zal tenslotte den doorslag geven. De Finnen toonen zich bekwame en dappere strijders, maar hun legersterk- te is zóó beperkt, dat ze hun "eenheden voortdurend moeten verplaatsen, soms over duizenden kilometers om dan hier en dan daar het hoofd te kunnen bie den aan een offensieve beweging van den vijand. Nu de Russen anderhalf millioen manschappen hebben geconcentreerd tegenover de enkele honderdduizenden strijders, die de Finsche regeering uit haar volkje van 3]^ millioen zielen heeft kunnen concentreeren, meenen ze den beslissenden slag te kunnen slaan en hebben ze op verschillende plaatsen een grooten aanval ingezet. Men denke zich eens goed in: Fin land telt slechts zooveel inwoners als de stad Parijs. En dat hoopje menschen moet een land verdedigen, dat 12 maal zoo groot is als Nederland! Tegen de legerhorden van een volk van 180 mil lioen zielen Wanneer er geen wonder gebeurt en er aan Finland geen militairen bijstand wordt verleend, zal Finland tijdelijk althans ten onder gaan, maar vóór het zoover is, zal de blanke sneeuw der Finsche velden worden gekleurd met het bloed van het Roode Leger. De zwaarste gevechten werden deze week geleverd in het midden van de Finsche oostgrens, waar de Russen op dringen in de richting van de Zweed- sche grens om te pogen Finland aldus te scheiden in twee deelen, welker ver dedigers alsdan geen verbinding met elkaar dus niet zouden kunnen bijstaan tegen afzonderlijke offensieve acties. Het Russische offensief wordt ond- dersteund door 1000 Russische vlieg tuigen, die herhaaldelijk bombardemen ten uitvoeren op de Finsche verbin dingswegen en daarbij de open woon- centra der bevolking niet ontzien. Maar de afweerbatterijen hunner tegenstan ders worden perfect bediend en er zijn dan ook heel wat Russische toestellen neergehaald. Bovendien neemt ook de Finsche luchtvloot krachtig initiatief. In 't Noorden heeft ze 20 K.M. spoor weg der Russen in de omgeving van Moermansk vernield. Daar de Finnen veel beter geoutil leerd en verzorgd zijn, blijven hun ver liezen ver beneden die der Russen. De laatsten hebben verschrikkelijk te lijden van de felle koude, die thans begonnen is. Tenten zijn voor hen een ongeken de weelde en de manschappen moeten in de open lucht slapen. Zij durven zelfs geen vuren aanleggen uit vrees de aandacht te trekken van de Finsche vliegtuigen of van rondtrekkende pa trouilles. Krijgsgevangenen doen ver halen over schildwachten, die stijf be vroren stonden op hun posten toen zij 's morgens zouden worden afgelost en over vreeselijke gevallen van bevrie zing. De nieuwe sneeuwval heeft den toe stand van het Russische leger nog min der benijdenswaardig gemaakt, terwijl de Finnen goed beschut zijn in aange name tenten, die door kacheltjes wor den verwarmd. De Finsche officieren geven voortdurend uiting aan hun ver bazing over het gemak, waarmee de oprukkende Russen kunnen worden weggemaaid met de machinegeweren en waarmede hun tanks kunnen worden vernield. Het voedsel is zeer slecht en zelfs in Russische magen kunnen de tekorten aan spijs niet worden aangevuld met den inhoud der redevoeringen, welke de politieke commissarissen afsteken, die ter ondersteuning van het moreel der Roode troepen naar het front zijn gezonden. Het Engelsche Hoogerhuis heeft gis teren een merkwaardige zitting beleefd, welke de aanbieding der goede diensten van koningin Wilhelmina en koning Leopold tot uitgangspunt had. Enkele vooraanstaande leden steunden het vredesdenkbeeld onomwonden en schroomden niet het Verdrag van Ver sailles en de felle anti-Duitsche rede van minister Churchill in hun critiek te betrekken. Tegenover die critiek was 't opmerkenswaard dat enkele leden hun verlangen naar een spoedigen vrede onomwonden te kennen gaven en vroe gen of het wel goed was tot het bittere einde te blijven doorvechten. Het was te verwachten dat van de regeeringstafel uit die denkbeelden geenszins met geestdrift zouden wor den bijgevallen. Engeland en Frankrijk hebben hun oorlogsdoeleinden reeds vele malen duidelijk uiteengezet en een toegeven aan wenschen, die in millioe- nen harten leven, zou in het vijandelijke land als een bewijs van zwakte kunnen worden aangemerkt. De vrees verkeerd te worden beoordeeld is in de Engel sche regeeringskringen sterker dan het verlangen naar vrede. Dat wil derhal ve zeggen dat men de waarden van beide handhaaft, maar ze anders rang schikt dan nagenoeg allen wenschen. DE SITUATIE VAN ONS LAND. Voor de situatie van ons land in de huidige conflicten is van het hoogste belang, wat deze week in de Belgische Kamer tot uiting kwam. Het komt fei telijk daarop neer: België zal Neder land bijstaan tegen een aanval op zijn grondgebied. De Belgische Kamercommissie voor buitenlandsche zaken heeft n.l. met op één na algemeene stemmen het rapport aangenomen van Carton de Wiart, waarin uitvoerig de positie wordt be studeerd van België tegenover den in ternationalen toestand. Naar verluid is een passage in het rapport gewijd aan de hypothese, dat Nederland het voorwerp van een aan val zou worden. De rapporteur spreekt als zijn mee ning uit, dat in een dergelijken toe stand de omstandigheden, welke Bel gië er toe gebracht hebben een houding van neutraliteit te aanvaarden, gewij zigd zouden zijn en dat dan deze hou ding opnieuw bezien zou moeten wor den. De voorzitter van de Belgische Ka mer, de heer Van Cauwelaert heeft, het woord voerende in het Katholiek Vlaamsch Verbond, een verklaring van gelijke strekking afgelegd. Deze zaak is voor ons van het hoog ste belang en vloeit logisch voort uit de zucht tot zelfbehoud der Belgen. België zou worden doodgedrukt in een strijd, welke de Duitschers én tegen de Franschen én tegen de Nederlanders mochten voeren. Bij een eventueelen Duitschen aan- en inval zouden we er dus op mogen rekenen, dat de Belgen zich aan onze zijde scharen en daarmee een directen bijstand van het Fransche leger aan onze defensie mogelijk zou den maken. Omgekeerd heeft België niet veel be lang, eigenlijk geen belang, bij een bij stand van Nederland tegen agressie van Duitsche zijde. België immers zou in geval van een Duitschen inval altijd zeker zijn van onmiddellijke hulp der Franschen. In het Noorden zou België dan door een onzijdig Nederland zijn gedekt. Koos Nederland dan echter partij tegen Duitschland, dan zouden de Belgen zich in het Noorden moeten ver zekeren tegen 'n verrassenden door- marsch der Duitschers door Neder- iandsch Limburg en -Brabant. RUSSISCH SCHIP VERGAAN 87 lijken geborgen; 560 opvarenden worden nog vermist. Domei meldt uit Tokio: Het departement van buitenlandsche zaken heeft bericht ontvangen, dat het Sowjet-Russische s.s. Indigirka (2336 ton) op 800 meter van Wakkanai (op Hokkaido) is vergaan. Er waren onge veer duizend passagiers aan boord en TAPIJTEN de bemanning bestond uit 36 koppen. Tot dusver heeft men 87 lijken gevon den, 390 opvarenden zijn door de Ja panners gered en naar Wakkanai ge bracht, waar zij verzorgd worden. Thans worden nog 560 opvarenden vermist, doch men gelooft, dat hiervan ongeveer 200 nog in leven zijn. Bij ontvangst van het bericht heeft het ministerie van buitenlandsche zaken den tweeden secretaris van de Sowjet- ambassade te Tokio, Genelatow, als volgt ingelicht: De Indigirka, welke op 8 December van Kamsjatka was vertrokken, is ver gaan op een punt, 800 meter van Wak kanai, met ongeveer duizend passagiers en een bemanning van 36 personen aan boord. De Japansche regeering heeft daarop de Noord-Japansche scheep vaart-maatschappij opgedragen haar veerboot Karafoeto-Maroe naar de plek des onheils te zenden en heeft voorts alle Japansche schepen, welke in de nabijheid varen opgedragen hulp te verleenen. De hooge zee maakte het reddingswerk evenwel zeer moeilijk. EEN ENGELSCH STOOMSCHIP GETORPEDEERD. Uit Oslo wordt gemeld, dat het En gelsche stoomschip Deptford (4034 ton), dicht bij het Westelijkste punt van Noorwegen getorpedeerd is en on middellijk is gezonken. Zeven leden van een bemanning van dertig koppen zijn gered, waarvan twee door het vrachtschip Frida, dat vlak bij de Dept ford was en de duikboot zag, die haar torpedeerde. Onder de dooden zijn 2 Noorsche loodsen. DE „ADMIRAAL SCHEER" SLAAGS MET TWEE BRITSCHE KRUISERS? De Britsche ambassade te Buenos Aires deelt mede, dat een treffen heeft plaats gehad tusschen twee Britsche oorlogsschepen en een Duitsch oorlogs schip. Geen der schepen is gezonken, wel is er eenige schade aangericht. Te Punta del Este, zoo meldt United Press verder, 20 mijlen buiten de kust van Uruguay, is een niet geïdentificeerd oorlogsschip waargenomen, dat oogen- schijnlijk door twee Britsche kruisers werd achtervolgd. Een treffen zou hebben plaats gehad op de hoogte van de Rio de la Plata. Verdere details ontbreken. Employé's der marine te Montevideo verklaarden nog, dat een oorlogsschip veel weg had van een vastzakslagschip. Z. M. TORPEDOBOOTIAGER „DUCHESS" GEZONKEN. De Britsche torpedojager Duchess is in aanvaring gekomen met een ander ONZE PUZZLE. Onze puzzle is een groot succes ge worden, want er schijnt geweldig veel belangstelling voor geweest te zijn. Het aantal inzendingen is dan ook zeer groot, loopt zelfs boven de 100; maar het aantal geheel zonder fout, dus ook zonder fouten in de namen is betrekkelijk gering. Er is maar een derde foutloos, hoewel de slagzin „Leest De Echo van het Zuiden" na tuurlijk door allen juist is weerge- geven. i Als jullie daar nu maar steeds naar handelen en anderen ertoe aanzetten, dan is alles in orde. Het is mij ook opgevallen dat zovele inzendingen keu rig verzorgd waren; er is veel mooi werk geleverd en daar houd ik erg van. Onder de foutloze inzendingen is natuurlijk geloot en voor ditmaal zijn de 5 gelukkige de volgende: André Hermans, oud 14 jaar, Stationsstraat 90e, Waalwijk. Rosalie Thomas, oud 8 jaar, Grootestraat 371, Waalwijk. Corrie Lammertse, oud 10 jaar, Waltherus Johannes van Well, oud 15 jaar, 2e Zeine 25, Waalwijk. Henk Michaêl, oud 13 jaar, Loonschendijk 155, Kaatsheuvel. Zij kunnen hun boek a.s. Maandag middag aan ons bureau afhalen. De gelukkigen feliciteer ik van har te; de anderen wens ik allen moed en geluk voor de volgende maal. Zij zullen niet lang behoeven te wachten, want tegen de a.s. Kerstdagen kom ik onze jonge lezers en lezeressen weer iets nieuws aanbieden en voor deze Kerst-ontspanning stelt de redac tie niet minder dan 10 Prachtige Leesboeken beschikbaar. Dus goed gekeken in 't a.s. Kerst nummer en met ijver aan het werk. 10 Mooie boeken dat geeft een prachtige kans! Oom Piet. De uitslag van onze prijsvraag is als volgt: 1. Stad in Engeland. 2. Ander woord voor bediende. 3. Soort hout. 4. Nederl. schip dat pas vergaan is. 5. Stad in Java. Rivier in Rusland. 7. Groot eiland. 8. Rivier in Britsch-Indië. 9. Auto-merk. 10. Muzikant. 11. Staat in Amerika. 12. Staat in Zuid-Amerika. 13. Meisjesnaam. 14. Keizer uit oude Rome. 15. Werktuig om te vissen. 16. Stad in Twente. 17. Eiland in Nederl.-Oost-Indië. 18. Land in Europa. 19. Plaats in Groningen. 20. Stad in Zwitserland. 21. Nederlandse minister. 22. Merk van banden. 23. Plaats in 't Gooi. Londen. Employé. Elzen (Eiken, Ebben enz.). Simon-Bolivar. Tjilatjap. Dnjepper. Engeland. Euphraat. Citroën. Hoornist. Venezuela. Alida (Agnes, Annie enz.). Nero. Hengel. Enschede. Timor. Zwitserland. Uithuizen. Interlaken. Dijkxhoorn. Englebert. Naarden. De slagzin was dus: Leest „De Echo van het Zuiden". Zullen jullie dat voortaan doen? ONWEERT 'T WERKELIJK? „Ik kan onweer maken!" zei Hans trots tegen zijn vriend Karei. Deze be gon te lachen en zei: „Zeg, als je me nog eens iets wilt wijs maken! Denk je, dat ik alles geloof wat jij zegt! Onweer makenKan je soms ook storm maken?" „Nee alleen onweer en als je het niet gelooft, zal ik het je laten horen. Ik heb er twee touwen voor nodig want die moeten het geluid van de dQnder geleiden!" Karei lachte honend en zei: „Nu, ga je gang, ik ben erg benieuwd. Maar je moet vooral niet denken, dat ik je ge loof! Ik vind, dat je een verwaande vent bent. Onweer maken!!!" Karei scheen er niet over uit te kunnen. Maar Hans bleef heel rustig en haal de twee flinke stukken touw. Die knoopte hij op verschillende plaatsen aan elkaar en daarna zei hij: „Nu moet jij deze twee uiteinden in de oren hou den, dan zal ik het laten onweren!" Karei hield lachend de beide uit einden in zijn oren en toen hield Hans de andere uiteinden vast en streek stevig langs de verschillende knopen. Meteen begon hij te schateren van het lachen, want Karei liet de touwen ver schrikt los en zei: „Ja, werkelijk, hoe doe je dat?" Hans zei niets, maar her haalde het grapje nog eens. Karei keek wantrouwend naar buiten en vroeg: „Onweert het nu werkelijk?", maar toen hij het lachende gezicht van Hans zag, begreep hij, dat hij er toch nog ingevlogen was. De touwen geleidden het geluid zo goed, dat het sf rij ken langs de knopen in Kareis oren net als onweer klonk. Proberen jullie het ook eens, je zult zien, dat het uitkomt! WAAR IS COLUMBUS BEGRAVEN? Er zijn veel onopgeloste raadsels om het leven van den groten ontdek kingsreiziger Columbus. Zo is bijvoor beeld nog nooit met zekerheid vastge steld, wanneer hij geboren is, waar hij vandaan komt en van wie hij afstamt. Hoe meer de geschiedkundigen zich in deze raadsels verdiepen, hoe meer ze tot de overtuiging komen, dat er geen mens op de wereld is en heeft bestaan, die vakergeboren werd en vaker stierf, dan Christoffel Co lumbus. Want op het ogenblik zijn er niet minder dan 30 steden in Spanje, Italië en Portugal, die zich erop be roemen de geboorteplaats van den groten ontdekkingsreiziger te zijn! Verder zijn er 26 verschillende ge boortedata van hem bekend. Tussen 1430 en 1455 is er niet één jaar, waar van men wel niet eens beweerd heeft, dat het het geboortejaar van Colum bus is. Ook over Columbus' dood is men het niet met elkaar eens geworden. Zo komt het, dat er op het ogenblik 8 graven zijn, waarvan men beweert, dat ze het graf van Columbus zijn. Als daarbij de vele plaatsen opgeteld werden, waarvan de inwoners bewe ren, dat Columbus er begraven is, zou hij wel 40 graven hebben! In ieder ge val zal men deze raadsels wel nooit kunnen oplossen. m vlucht direct voor De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Ohio.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5