NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT OMGEVING. KAATSHEUVEL. Ër is een\jj in de maand de van SPRANGGflPELLE. RAAMSDÜNK. WASPIK. 'S-HERTOGENBOSCH. Britsch oorlogsschip en gezonken. Het ministerie van marine deelt dien aangaande mede: „Het ministerie betreurt te moeten mededeelen, dat Z. M. torpedobootja- ger „Duchess" in aanvaring is gekomen met een ander Britsch oorlogsschip, dat niet werd beschadigd, en is gezonken. Men vreest, dat van de opvarenden slechts 1 officier en 22 minderen zijn ge red". De „Duchess" is een torpedojager van de „Defender" klasse en is ge bouwd volgens het programma van 1930. Het schip had een waterver plaatsing van 1375 ton. de normale be manning bedroeg 145 man. DE ZEESLAG IN ZUID-AMERIKA. Een communiqué van de Britsche ad miraliteit verklaart: „Uit tot nu toe ontvangen inlichtin gen blijkt, dat drie Britsche kruisers in contact zijn geweest met de Graf Spee. Dit was Donderdag om 6 uur 's morgens het geval. De Admiral Scheer werd herhaalde malen getroffen en scheen een toevlucht te zoeken in den Rio de la Plata. Tijdens het hevige gevecht, dat vier uur duurde, werd de Britsche kruiser Exeter beschadigd en gedwongen zich van verdere actie te onthouden. De andere kruisers, de Ajax en de Achilles, hebben de achter volging voortgezet". De autoriteiten van Uruguay verkla ren, dat het vestzakslagschip Admiral Graf Spee gisteren slaags is geweest met de Britsche kruisers en een toe vlucht heeft gezocht in de haven van Montevideo, waar 36 dooden en 60 ge wonden aan wal zijn gebracht. De opgaven omtrent de schade aan de Graf Spee loopen nog steeds uiteen: van Duitsche zijde wordt deze van ge ringe beteekenis geacht. Gisteravond lagen de Britsche kruisers, die intus schen versterking hebben gekregen, voor de La Plata-monding in afwach ting of het Duitsche schip naar buiten zou komen. Of dit zou gebeuren was tot laat in den avond niet bekend, hoe wel de termijn van 24 uur door het in ternationale recht voorgeschreven voor dat interneering mogelijk is, weldra zal afloopen. Er was een bericht uit Was hington, dat de termijn tot 48 uur ver lengd was. Er werd groote haast ge maakt met het herstellingswerk. Er wa ren echter ook berichten, dat reeds in terneering zou zijn verzocht. Intusschen liggen de Engelsche oor logsschepen, die intusschen versterking hebben gekregen, buiten te wachten of de „Graf Spee" naar buiten komt; dan zal de strijd opnieuw ontbranden. De „Graf Spee" is een zeer zwaar bewapend klein slagschip, tegenover de lichte Engelsche kruisers. Er schijnt een hevig gevecht geleverd te zijn. Toen de Duitscher een Fransch schip praaide om naar proviand te zoe ken, verschenen de Engelsche kruisers. Aan beide zijden wordt het gebeurde als een groote overwinning beschouwd. DE ENGELSCHE VERLIEZEN IN DEZEN OORLOG. In de eerste drie maanden van den oorlog heeft Engeland, volgens een me- dedeeling van Chamberlain in het La gerhuis, een en twintig honderd officie ren en manschappen door den door, of den dood tengevolge van opgeloopen verwondingen verloren. Het overeenkomstige cijfer voor de maanden Augustus—October 1914 was ongeveer 1250. 4 DOODEN, 13 GEWONDEN. Het Zweedsche pantserschip „Man- ligheten" is nabij het eiland Vinga door een zware explosie getroffen. Het schip bevond zich op zijn gewonen patrouille- dienst, toen het plotseling op een mij nenveegapparaat stootte van onbeken de nationaliteit. Aan het apparaat een soort paravane hing een staal draad, waaraan eenige ronde kogels ter grootte van een voetbal, die een enor me explosieve kracht bleken te bezitten. Toen men namelijk een deel van den staaldraad aan boord had getrokken, kwam er één tot ontploffing, waarbij vier mariniers op de plaats werden ge dood, terwijl er dertien gewond wer den, waarvan drie zoo ernstig, dat men voor hun leven vreest. Met pensioen. De heer C. Roestenberg, vrijgestelde van de R.K. Fabricksarbeidersbond afd. R.K. Schoen- en Lederbewerkers St. Willibrordus, gaat met ingang van 1 Januari den dienst met pensioen ver laten. De heer Roestenberg is bijna 33 ja ren als vrijgestelde aan den bond werkzaam geweest en kan in den lande als de nestor beschouwd worden van de beweging, die de arbeidersbelan gen van deze afdeeling heeft behar tigt. Naar men ons mededeelt bestaan de plannen een opvolger te benoemen, Wie geplaagd worden door Rheumati- sche pijnen, behoeven niet op de kalen der te kijken. Die voelen wel aan hun ondragelijke pijnen en scheuten in lijf en leden, dat de tijd van onafgebroken martelingen weer is aangebroken. „Slapelooze nachten van Rheumati- sche pijnen vier, vijf maal mijn bed in en uit en niet in staat een been te verzetten. Dat heeft zoo jaren geduurd totdat ik met Kruschen ben begon nen, op aanraden van een vriendin. De eerste dagen had ik weinig verlichting, maar ik ben Kruschen Salts regelmatig blijven gebruiken en ik ben nu vrij van pijnen. Toch blijf ik het nemen, iederen morgen...", zoo verklaart een dank baar gebruikster van in de 70. De aan sporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en in gewanden geeft deze organen nieuwe kracht. Ze komen tot krachtiger actie en het bloed wordt gezuiverd van over tollig schadelijk zuur, dat zich anders vastzet in de spierweefsels en dat oor zaak is van Uw lijden en die tergende pijn. Néém toch Kruschen Salts Tienduizenden leden het en... vonden er baat bij. Kruschen Salts, verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opge richt 1756. voor welke betrekking een examen zal worden gevraagd en de eischt zal wor den gesteld, dat de candidaten ook vak kundig in de branche bekwaam zijn. Pluimveeteeltcursus. Op Vrijdag 29 December zal door den heer J. Tuerlings voor de leden van den Boerinnenbond een verkorte cursus geopend worden in pluimvee teelt. De cursus wordt gegeven in de zaal van den Jonge Werkman. Des nieuws. Na enkele weken verplichte rust treedt morgen Des in het strijdperk tegen den oud-eersten klasser Mulo uit Helmond. Mulo is dit seizoen uitste kend op dréef^en het wordt voor Des een van de moeilijkste wedstrijden. Het zit onze Des'ers dit seizoen niet mee, hoewel ook het noodige vuur wel eens ontbreekt. Jongens zet de tanden eens op elkaar en tracht Mulo min stens een gelijk spel af te dwingen. Scheidsrechter is de heer Luijten. Des 2 gaat Hilvarenbeek bezoeken. Tegen Hilvaria in eigen omgeving is het moeilijk spelen. In onze reserve's, die zich dit seizoen zoo kranig houden, hebben we echter groot Vertrouwen en we verwachten daarom een overwin ning. Des 3 bezoekt R.K.T.V.V. 3 welke wedstrijd ook 2 winstpunten kan op leveren. Des 4 speelt uit tegen W.Y.H.2 en Desa wil R.K.T.V.V. 6 kloppen. We verwachten faire wedstrijden met een record aantal winstpunten. BERKDIJK. Berkdijks Belang. In de gehouden bestuursvergadering werd o.m. bepaald dat men zich als lid der vereeniging kan opgeven bij de wijkagenten, n.l. voor wijk 1 de heeren Fr. Oosterwaal, wijk 2 de heer A. v. d. Ven en wijk 3 de heer C. v. Wanrooy. Reeds verschillende personen gaven zich op. Spijskokery. Maandagmiddag werd in de R.K. Jongensschool de spijskokerij ge opend. Ruim 50 kinderen worden 's middags hier van een warmen maal tijd voorzien die door de Eerw. Zusters gratis verzorgd wordt. De St. Vincentius-vereeniging stelt hiermede een mooie daad. Konynendiefstal. Deze week werden bij de heeren O. en L. konijnen doodgebeten gevonden waarbij een hond de dader bleek te zijn. Men zij dus gewaarschuwd. Wegverbetering. De herbestrating van den klinkerweg aan de Kruisstraat welke de eerste maal door de gemeente was afgekeurd, is deze week gereed gekomen. Het ver keer kan dus weer gewoon geschieden. LOON OP ZAND. Vergadering Gilde St. Crispijn. Zondag j.l. hield de Gilde St. Crispijn een algemeene ledenvergadering in ca fé Coomans alhier. Nadat de hoofdman der gilde allen het welkom had toege roepen, werd door den voorzitter van het feestcomité bij de viering van het 120-jarig bestaan der gilde, den heer M. Snoeren een uiteenzetting gegeven omtrent de viering van hetzelfde. Besloten werd den dag der viering vast to stelen op Zaterdag 13 Januari e.k. De medewerking der leden werd ingeroepen om dezen dag zoo goed mo gelijk te doen slagen. Ook de dames der leden zullen bij de viering tegen woordig zijn. Na onderlinge gedachten- wisseling had de sluiting der vergade ring plaats. Wit-Gele-Kruis. Vrijdagavond zal het Wit-Gele-Kruis alhier haar jaarvergadering houden. Tevens zal alsdan een poging worden in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een vereeniging: Eerste Hulp hij Ongelukken, uitgaande van 't Wit-Gele-Kruis. Als spreker zal als dan optreden de heer Reigers uit Rot terdam. SPRANG. Predikbeurten Zondag 17 Decem ber 1939: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur (on derwerp: Botsende wereldmachten in den Advent) en nam. 2 u. Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. half drie leesdienst. Vergadering der Sociale Studie club van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle op a.s. Maandagavond half 8, in de zaal van den Chr. Volks bond alhier. Aan de orde: onderwerp over: „De grondslagen van het Marxisme", in te leiden door den heer C. van Caem Dzn. VRIJHOEVE-CAPELLE. Dinsdagavond gaf de Chr. Gem. Zangver. „Hallelujah" haar jaarlijksche uitvoering onder leiding van haar di recteur de heer M. C. Rijken, in 't Ver- eenigingsgebouw bij de Ned. Herv. Kerk. Om haf acht opende Ds. Oosten- brug de uitvoering door gemeenschap pelijk te zingen Ps. 33 2, waarna werd voorgelezen Ps. 33 en spr. voorging in gebed. Vervolgens heette spr. allen hartelijk welkom, in 't bijzonder Burg. Smit en echtgenoote, die op bijzondere wijze als beschermheer aan de ver. is verbonden. Hierna sprak Z.E. naar aanleiding van een versregel uit Ps. 33: Wijdt Hem uw kunst. Hoe hebben wij als Christenen te staan tegenover de kunst. Er zijn christenen die de vraag beantwoorden door te zeggen: wij heb ben tegenover de kunst afwijzend te staan. Zij zeggen: God kennen. God dienen is 't voornaamste in ons leven en daarom, o zeker, wij hebben onzen dagelijkschen arbeid te verrichten, maar hebben wij die verricht, dan zullen wij onzen tijd niet beter besteden dan bezig te zijn met datgene wat in directen zin betrekking heeft op de dingen van den godsdienst. Toch gaan dezulken feil, want zij miskennen de waarde van Gods algemeene genade. Zij leggen den nadruk op Gods bijzondere genade en doen of Gods algemeene genade niets ware. Zij vergeten ook, dat de orga nen. waarmede de kunst wordt be oefend door den Heere geschonken zijn om ze te gebruiken. Nu is 't waar dat de kunst het meest wordt beoefend in de kringen der wereld, maar dat neemt niet weg dat wij de kunst als zoodanig hebben te waardeeren als een schoone gave des Heeren. Er is nog een andere groep, die zeggen: wij hebben de kunst zonder meer te aanvaarden. Doch als wij 't zoo stellen is 't ook verkeerd. De kunst is een gave Gods en daarom moeten wij ter harte nemen: Wijdt Hem uw kunst. Dan alleen zal 't Gode wel behaaglijk zijn. Daarna gaf spr. de lei ding over aan den directeur, waarna verschillende liederen werden ten ge- hoore gebracht, waaronder een sopraan solo, die allen op verdienstelijke wijze werden gezongen. Hierna volgde een korte pauze. Daarna werden nog enke le nummers gezongen. Door 't Gem. Koor o.a. Koor uit de Schepping en de Heilige Stad e.a. en een Kerstcantate, gezongen door 't Jeugdkoor. Hierop volgde een kort slotwoord van Ds. Oostenbrug, die de leden dank bracht voor de genoten zang en in 't bijzonder den directeur van wie voor 't welslagen van dezen avond 't meeste afhangt. Tenslotte dankt spr. de aanwezigey. voor hun opkomst en wekt allen op toe te treden als lid van de zangver. Hierna ging Z.E. voor in dankgebed en werd gezongen Ps. 75 1. In verband met het zeventigja rig bestaan van de Geref. Jong. Ver. „Pred. 12 la" te Vrijhoeve-Capelle, zal Woensdagavond 20 December in de Geref. Kerk een herdenkingssamen komst plaats hebben. Spreker is Prof. Dr. K. Dijk van Zwolle met het onder werp: „Kinderen van Bethel". De fees telijke jaarvergadering wordt gehouden Donderdag d.a.v. des avonds half acht eveneens in de Geref. Kerk. De afdeeling „Maas en Waal" van den Bond van Herv. Jong. Vereenigin- gen op G. G. kwam in jaarvergadering bijeen onder leiding van Ds. A. Vroeg- indeweij. De secretaris, de heer v\n Willigen uit Brakel, bracht een goed verzorgd jaarverslag uit. Ds. J. Slok uit Wijk hield een rede over „Joden vervolging", waarop een leerzame be spreking volgde. Ds. Oostenburg sloot de samenkomst met dankgebed. CAPELLE. Vrijdag 22 December a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer H. J. Spie- rings als fabrieksarbeider bij zijn werkgevers, Gebr. van Drongelen, stooinschoenfabriek in de Nieuwstr., in dienst is getreden. Ongetwijfeld zal het den jubilaris, die steeds met de meeste opgewektheid en tot volle tevredenheid van zijn pa troons zijn taak verrichtte, waardoor hij zich de achting zijner werkgevers alsmede van zijn mede-arbeiders wist te verwerven, hij zijn zilveren jubileum niet aan belangstelling ontbreken. Voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des middags 2 uur op te treden Ds. Vroeg in de Weij. Zoowel te Capelle als te Vrijhoeve en Sprang zal a.s. Zaterdag 16 dezer de jaarlijksche collecte voor het Groene Kruis worden gehouden, waarvan 80% der netto-opbrengst ten goede komt aan de kas van de afdeeling „Sprang- Capelle" van het Groene Kruis, terwijl 15% ten voordeele van de Provinciale vereeniging en 5% ten bate van de Al gemeene Ned. Vereeniging „Het Groe ne Kruis" komt. Meerdere malen is de laatste weken reeds een beroep gedaan op de lief dadigheid en offervaardigheid der in woners onzer gemeente en desniette genstaande bevelen wij deze „Groene Kruisjesdag" gaarne in ieders welwil lende belangstelling aan, want zoowel de plaatselijke vereeniging als de Pro vinciale vereeniging van het Groene Kruis kunnen de baten dezer collecte niet ontberen. Wij vernemen dat onze provincie met de provincie Drente aan den spits gaat, voor zoover betreft de baten uit de jaarlijksche Groene Kruiscollecten, welke in iedere gemeente van ons Va derland gehouden worden. We ver trouwen, dat in Sprang-Capelle ieder het zijne er toe zal bijdragen om de Provinciale vereeniging die eervolle positie te doen behouden en zich a.s. Zaterdagmiddag met een Groene Kruis je zal tooien ten bewijze, dat hij (zij) het penningske voor het schitterende werk van het Groene Kruis geofferd heeft. |DI?AISM-vakVALKENBÜRQ 'S-: e A .ïLEVERTR/ ö'7A€HT VAM SMAAK-PRIJS 70 et* In de deze week gehouden be stuursvergadering van het fanfare corps „Sirena" te Vrijhoeve-Capelle, is n de plaats van den heer T. M. Pronk, die eenigen tijd geleden tot voorzitter benoemd is, doch nog steeds het se cretarisschap tevens waarnam, tol se cretaris benoemd de heer D. de Roon, die deze benoeming heeft aangenomen in de hoop zeer veel tot den groei en bloei van de muziekvereeniging te kunnen doen. Bij den Waterstaat, afd. Rijks verkeerswezen te Maastricht, is be noemd de heer H. Michaël Jzn. alhier. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. De stemming tot verkiezing van 3 notabelen der Ned. Herv. gemeente alhier, wegens periodieke aftreding van de heeren G. van der Hoeven en N. van Eek en ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. C. Dekkers, zal plaats hebben Zaterdag 16 dezer des namid dags tusschen 2 en 4 uur in de con sistoriekamer. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente zijn herkozen de heeren M. C. de Bas en J. Huijsman, die hun her benoeming hebben aangenomen. De jaarlijksche verhuring van zit plaatsen in de Ned. Herv. kerk zal plaats hebben Donderdag 21 December a.s. des voormiddags 10 uur. De Ned. Herv. Mannenvereeniging op Geref. grondslag hoopt a.s. Woens dag 20 dezer des avonds 7 uur haar jaarvergadering te houden in het ge bouw „Elthato". Na afhandeling der huishoudelijke aangelegenheden hoopt als spreker op te treden de eere-voor- zitter der vereeniging Ds. T. H. Oos tenbrug met het onderwerp: „De zon de tegen den Heiligen Geest". c RAAMSDONKSVEER. Predikbeurten, a.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Gemeente voorgaan Ds. W. Oost, om half tien in de Dorpskerk en om twee uur in de Veersche kerk. In de Gereformeerde Gemeente zul len de kerkdiensten zijn om half tien en om drie uur. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Raamsdonk Raamsdonksveer zijn herkozen de hee ren P. A. van Dongen, W. Zijlmans, J. M. de Borst en C. Heyblom. De heer C. van der Beek alhier is opnieuw gekozen tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerken in deze gemeente. Voor het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente is thans in de plaats van A. Faro als lid gekozen de heer L. van Aalderen, Hoofd der Chr. School te Raamsdonksveer. De heeren H. Netten en W. Knaap zijn thans opnieuw gekozen tot notabe len der Ned. Herv. Kerk. De collectie automaten aan het postkantoor alhier is thans wederom met een exemplaar uitgebreid; men kan zich buiten kantoortijd nu ook voorzien van briefkaarten, hetgeen door het pu bliek ongetwijfeld zal worden gewaar deerd. Gevonden voorwerpen: Een twee tal handschoenen, terug te bekomen aan het bureau der marechaussée. Een armbandhorloge met lederen riempje, terug te bekomen bij de wed. van Ommeren, Prins Hendrikstraat al hier. Aan het Postkantoor alhier en het daaronder behoorende ambtsgebied is gedurende de maand November j.l. op de Rijkspostspaarbank ingelegd 28084.34 en terugbetaald 61587,41. De heer Ad. Nollen, ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde Woensdag j.l. te 's-Gravenhage voor het examen Middelbaar Staatsinrichting. Lijk van het derde slachtoffer van het verdrinkingsongeval gevonden. Woensdagvoormiddag is in de rivier „de Amer", onder Drimmelen opge- vischt het lijk van Gerrit van Seters, uit Raamsdonksveer, een der slachtof fers van het verdrinkingsongeval van Maandag j.l., zoodat de lijken nu van drie slachtoffers zijn gevonden. Men is nog steeds bezig met dreggen naar het vierde slachtoffer Adrianus van Schijn- del. Het lijk van Gerrit van Seters is Woensdagmiddag overgebracht naar het St. Theresia-Ziekenhuis te Raams donksveer. De begrafenis van de drie veronge lukten had Vrijdagvoormiddag om 9 u. onder zeer groote belangstelling plaats. De Tooneelvereeniging Concor dia gaf 1.1. Zondag haar eerste winter- uitvoering in de zaal van den heer P. Roovers Montens. Opgevoerd werd 't stuk „Toen de zon onderging". Regie den heer Jos Coesmans. Getuigd kan worden dat vanaf het begin tot het ein de prachtig spel te zien gegeven werd en dat de talrijke aanwezigen werkelijk hebben genoten. Naar ons uit vertrouwbare bron medegedeeld werd zijn door de politie de voorzitter en secretaris der Winke liersvereniging verbaliseerd, wegens het tijdens,de gehouden Winkelweek doen verrichten van handelingen welke in strijd waren met de Loterijwet. Op 30 Dec. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de ZeerEerw. heer J. H. J. Huibers als pastoor van de Paro chie van den H. Bartholemeus alhier benoemd werd. Het zal Zijn Eerw. dien dag zeker niet aan belangstelling ont breken, evenals het zeker de wensch van al zijn Parochianen is, dat Z. E. nog lang in hun midden mag blijven. Predikbeurten Zondag 17 Dec.: Ned. Herv. Kerk, v.m. half tien en n.m. twee uur Ds. R. de Bruin, s Mor gens bediening en 's middags dankzeg ging voor het HAAvondmaal. Onze Veemarkt. Aan de Bossche veemarkt zal in 1939 het honderdduizendste stuk rundvee over dat jaar worden aan gevoerd. Naar menschelijke bereke ning zal deze gebeurtenis op een der markten van 20 of 27 December a.s. kunnen plaats vinden. Aange zien het in de bedoeling ligt, dit feit niet alleen in de annalen der veemarkt met gouden letters te boekstaven, doch den aanvoerder van dit honderdduizendste dier een bedrag van f 10 alsmede'n medaille als herinnering uit te reiken, wordt aan iederen aanvoerder den raad gegeven het controle-biljet op die dagen met nog meer zorg dan anders te bewaren. Om circa 9.30 zal in de runderhal en in de thans nog in gebruik zijnde kleinveehal het num mer van het controle-biljet,waarop het honderdduizendste binnenkomt bekend gemaakt worden op'n bord dat zal worden rondgedragen. Om 10 uur zal in het groote caié der veehallen door den burgemeester persoonlijk de medaille en 't bedrag van f 10 aan den gelukkigen winnaar worden uitgereikt. S 'yrsz \j

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6