KersttentcoPStelEing BAL in THALIA BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. Plaatselijke Berichten in het I J, V. huis. A.s. ZONDAG SPORT BEZOEKT WAALWIJK. Van 8 tot 15 December 1939. Geboren Anna Maria, dv. Th. M. Bakkers-Kem- perman. Johannps, zv. A. J. van. der Wensch-Jozen. 4 Overleden: Aa. C. H. Goedhart, oud 40 jaren, echt- genoote van J. W. Roelofs. Huwelijksaangiften: J. Jung, oud 25 jaren, wonende te Lo- chem en Na. A. van der Schans, oud 21 jaren, te Waalwijk. Huwelijken: H. J. Gouda, oud 34 jjfren en Ga. van der Schans, oud 31 jaren. Ingekomen: La. M. P. de Jongh van Breda. Ca. J. F. Mombers van Udenhout. J. G. Gompen van Amsterdam. Ma. H. C. A. Hoffmans van Bladel. Vertrokken: Aa. C. van Oudheusden naar Tilburg. La. P. C. van der Lee naar Leiden. H. Löb naar Monser. loonopzand. Vanaf 8—14 Dec. '39. Geboren Adrianus Maria Martinus zv. C. J. v. Loon en J. H. Beerens. Catharina Cor nelia dv. W. Soijer en C. P. Jaspers. Luciën Johanna Maria zv. P. H. v. d. Velden en A. J. v. Riel. Wilhelmina Petronelle Cornelia dv. A. J. v. Riel en A. W. Kooien. Overleden: Willemijna Damen, weduwe van J. Ak- kermans, 88 jr. Engelbert de Jong, 57 jr. Cornelis van Dongen. 75 jr. Huwelijksaangiften (Rectificatie). M. Ligtv oet, 24 jr. en J. v. Dongen, 23 jr., beiden alhier. Cornelis de Jong, oud 23 jr. en Wilhelmina Petronella, Bee rens, oud 27 jr., beiden alhier. Vertrokken: J. G. v. d. Berg naar Dreumel. M. Hesscis naar Dongen. A. Damen-Ver- hoeven en gezin naar Tilburg. P. R. Pelders naar Tilburg. A. C. v. Pelt naar Dussen. Ingekomen E. I. Geirineer van Weenen. H. M. Spie- rings van Goirle. HET FTNSCHE BEROEP OP DEN VOLKENBOND AANGENOMEN. De twintigste volkenbondsvergade ring heeft Donderdag 't rapport van de commissie van dertien over het Finsche beroep op den Volkenbond behandeld, en de resolutie, die de uitstooting van de Sowjetunie uit den Volkenbond ten doel heeft en een individueele hulpver leening van de Volkenbondsstaten aan Finland en de medewerking van den technischen dienst van het Volken bondssecretariaat aanbeveelt, aangeno men met algemeene stemmen bij negen stemonthoudingen. De staten, die zich van stemming hebben onthouden, zijn de drie Balti- sche staten, Letland, Estland en Litau- en, de drie Scandinavische staten, De nemarken, Noorweaen en Zweden, en verder Bulgarije, China en Zwitser land. DE NIKKELMIÏNEN IN HET NOORDEN VERLOREN GEGAAN Het schijnt thans wel definitief vast te staan, dat de Finnen, ondanks verwoe den tegenstand, in het Noorden het onderspit hebben moeten delven tegen de Russische overmacht en het nikkel- mijnengebied bij Salmijarvi hebben moeten ontruimen. Naar United Press meldt, zijn de Russen Donderdagmid dag om 4 uur 50 in Salmijarvi binnen gerukt. De Finnen hebben zich volgens dit bericht tot binnen drie K.M. van de Noorsche grens teruggetrokken. LUCHTGEVECHTEN AAN DE DUITSCHE NOORDZEEKUST. Er komen berichten van een gevecht tusschen Duitsche en Engelsche lucht strijdkrachten aan de Duitsche Noord zeekust. De Duitschers hebben zes En- gelschen neergeschoten en verloren één jager. De Engelschen hebben vier Duit schers neergeschoten en verloren er drie. Ziedaar de twee lezingen! I. V. C. B. Ie klasse. SVB—Schyn del. Best VooruitSVD. Kolping—RKTVV. Venlosche BoysZwaluwen. SVB zal morgen me Schijndel ook de puntjes zien vertrekken, en hetzelfde moeten wij voorspellen aan Best Vooruit. Kolping heeft weinig moeite met de Til- burgers en in Venlo zou een draw lang niet onmogelijk zijn. 2e klasse. SVT—GW. Wit—Zwart—VSV. VeloxSarto. DeskMulo. St. Michiels-GestelODI. 3e klasse C. t Oranje-WitVoab. L'no AnimoSVG. VelocitasDongen 2. HilvariaDesk 2. HieronymusWIK. 3e klasse D. Vlijmensche BoysSporters. HECJan van Arkel. Schijndel 2VOC. Blauw-Wit—WVH. De Vlijmensche Boys zullen aan Spor ters hun handen vol hebben. HEC kan winnen van de Jantjes. De Schijndel-reserves zullen het zwaar te verantwoorden hebben tegen de men- schen uit Heesch. Het Waalwijksche WVH zien wij mor gen met leege handen thuis komen. -■ DE FAMILIE LOEFF. In ons vorig nummer hebben we een en ander medegedeeld omtrent het huis der familie Loeff, dat aan het Kerkbestuur van St. Clemens is verkocht. Hieraan kan nog worden toege voegd dat het in de bedoeling ligt dit pand te bestemmen voor het R.K. Vrouwelijk Jeugdwerk in deze paro chie, terwijl het plan bestaat in den achterbouw een z.g. blokhut voor De Jonge Wacht in te richten. Een en an der in overeenstemming met den wensch van de verkoopster, die door haar zeer tegemoetkomende houding in deze den aankoop door het R.K. Kerkbestuur mogelijk maakte. Nu met het vertrek van Mej. T. Loeff uit Baardwijk een periode van 165 jaar wordt afgesloten gedurende welke onafgebroken de familie Loeff in deze gemeente woonachtig was en waar deze zooveel voor plaats en streek heeft beteekend, zal het velen interesseeren iets meer uit de geschie denis van deze tak der familie te ver* nemen. Wij hebben in verband hiermee nog eens opgediept hetgeen onze mede werker de heer J. van der Hammen Nicz. schreef over de familie Loeff, ter gelegenheid van 't overlijden van een barer groote zonen, Mr. Jan Loeff, oud-afgevaardigde van 't Kiesdistrict Waalwijk ter Tweede Kamer, oud minister van Justitie, lid van den Raad van State enz. De heer v. d. Hammen dan schreef in ons nummer van 16 Juli 1921 o.m. 't volgende: De bakermat van Mr. Loeff's voor ouders was Oud-IIeusden. Daar leefde omstreeks 1430 zekere Jan Loeff, ver moedelijk landbouwer en leenman van den Heer van Oirschot, gehuwd met Korstijn Willem Hegmans doch ter van Hedichluigsen. Diens zoon Dirck Loeff, geboren omstreeks 1450, kreeg bij zijne huisvrouw Adriana o.a. een zoon Antonie Loeff, geboren pl.m. 1490, die in 1525 door den Heef van Oud-Heusden tot schout over ge% noemde heerlijkheid werd aangesteld en den 28 Augustus 1556 van keizer Karei V den bekenden wapenbrief ver kreeg, waarin zijn familiewapen, waarmede hij ambtelijke stukken en oirkonden moest bezegelen, aldus be schreven wordt: Gedeeld, a. In goud een zwarten uitkomenden adelaar, b. In groen 3 zilveren leliën, geplaatst 2 en 1. Datzelfde wapen voerde en ge bruikte tot nog toe Mr. J. A. Loeff, als rechtstreeksche afstammeling van gemelden schout. Dat Keizer Karei V toen reeds die familie hoogachtte, blijkt uit de waar- deerende woorden, waarmede hij in den genoemden wapenbrief melding maakte van Antonie's zoon Adrianus Loeff, in het midden der 16de eeuw (1552, 1553) kapitteldeken van Hilva- renbeek en later Jezuiet. Bij zijne vrouw Claesken, welke hem meer dan 25 jaren overleefde, verkreeg Antonie Loeff ,die omstreeks 1560 overleed, behalve Adrianus, nog twee kinderen: Lambertus Loeff, geboren in 1542, en Dirck. Evenals zijn vader Antonie was Lambertus een man van vrij wat aan zien: hij werd schepen en opperbur gemeester van Heusden, welke amb ten hij o.a. bekleedde in 1590, 1591, 1592. Behalve dat hij ook aan land bouw in het groot deed, handelde hij in hop en andere grondstoffen tot het bereiden van bier. Uit zijne mooie en typische handteekeningen, waarmede sommige belangrijke bescheiden voor zien zijn, blijkt dat hij goed onderwijs had genoten. Bij zijn overlijden in 1605 lieten hij en zijn vrouw Gericken Claes-dochter een zevental kinderen na, van welke de tweede zoon Nicolaas Loeff, geboren in 1568 en gehuwd met Cornelia Segers, het geslacht Loeff te Oud-Heusden, Heusden, Bern e.a. plaatsen heeft voortgeplant. Toen Nicolaas in 1641 overleed, bleef zijne weduwe achter met 6 kinderen, waaronder 4 zonen: Maarten of Mar tinus, Antone, Zeger en Lambertus. Maarten Loeff kreeg bij zijne vrouw Maria van Elsliout onderschei dene kinderen, allen gedoopt in de Hervormde Kerk te Heusden, van welke een, n.l. Libertus Loeff in het begin der 18e eeuw procureur bij den Raad van Brabant was. Deze tak stierf omstreeks 1750 met Libertus' doch ters uit. Antonie verkreeg bij zijn vrouw Jenneken Joosten o.a. eei> zoon Nicolaas Loeff, in de tweede helft der 17de «eeuw drossaard of hoofd-officier van Oud-Heusden, die den 13 November 1666 te Waalwijk huwde met Juffrouw Catharina Go- vaerts, uit welk huwelijk o.a. werden geboren: Antonius Loeff, eerst lid der abdij van Postel en later pastoor van Lieshout; en Godefridus Loeff, even eens lid der abdij van Postel en later (1714) pastoor van Berlicum. Nog een andere zoon van den drossaard Nico- laas Loeff was Petrus Loeff, koopman te Breda, die door zijn vrouw There- sia Decker het geslacht Loeff te Breda heeft voortgeplant. De derde zoon van Nicolaas Loeff, en Cornela Segers, n.l. Zeger Loeff, gehuwd met Joost jen Corenlis dochter de With, verkreeg verscheidene kin deren en vermenigvuldigde het ge slacht te Genderen, Doeveren en Eethen. De vierde zoon. Lambertus Loeff, geboren in 1600 en overleden pl.m. 1671, trouwde met Jenneken Sprong, dochter, en kreeg bij deze onder- Adriaentje Adriaen Henric Gijsmaers dochter, en verwekte bij deze onder scheidene kinderen, van welke Adri anus Loeff, geboren in 1640 en over leden te Doeveren den 28 Januari 1686, zich omstreeks 1670 te Doeveren neerzette. Bij dezen Adrianus Loeff begint een nieuwe periode in het geslacht Loeff. Van de oudste tijden af tot ongeveer 1670, loopende over een tijdvak van eenige honderden jaren (pl.m. 1300 1670), hield de hoofdtak steeds ver blijf te Oud-Heusden of Heusden. De tweede periode begint met Adrianus te Doeveren en loopt over een tijdvak van ruim 100 jaren, van 1670 tot pl.m. 1774. Adrianus Loeffin 1640 te Oud- Ileusden geboren en in 1686 in den betrekkelijk jeugdigen leeftijd van 46 jaren te Doeveren overleden, was ge huwd met een Drongelensch of Gan- soijensch meisje, Adriana Boom, doch ter van Adrianus Boom en Elisabeth van den Kerklioff. Zij hadden te zamen 4 kinderen, o.a. Lambertus Loef de oude en Lambertus Loeff de jonge. Na den dood van Adrianus her trouwde zijne weduwe Adriaentje Boom den 2 November 1688 met Adri anus de With, bij wien zij nog onder scheidene kinderen verkreeg, die het geslacht de With in 't land van Heus den en elders hebben voortgepant. De bovengenoemde Lambertus Loeff de oude, geboren te Doeveren omstr. 1680 en overleden pl.m. 1770 als- een oud man van 90 jaren, was een gezeten burger van Doeveren en groothandelaar in paarden. Zijne hoe ve stond te Doeveren op den zooge- naamden driehoek, 'n spitstoeloopend stuk gronds tusschen den' grooten weg naar Heusden en den dijk. Den 9 Juni 1727 huwde hij met Agnes de Goede, geboren te Genderen, den 27 Decemb. 1698 uit het huweijk van sieur Nico- laes de Goede en Maria Willems de Vries. Lambertus en Agnes (overl. 3 Dec. 1775) kregen een zestal kinderen, van welke sommigen het geslacht Loeff te Oud-Heusden, Dongen, Gan- soijen en ook in Frankrijk (o.a. te Wa thelos) hebben vermenigvuldigd, maar waarvan Adrianus Loeff, die den 28 Januari 1733 te Doeveren geboren was, dat geslacht te Baardwijk heeft voortgeplant. Immers Adrianus huw de den 14 Februari 1768 te Baardwijk met Maria Kogels, dochter van Johan nes Kogels en Elisabeth van de Grint. Dit huwelijk werd gezegend met 7 kin deren, van welke nog twee te Doeve ren geboren werden, n.l. Johannes (4 Augutus 1770) en Elisabeth (12 Sept. 1772). Het derde kind, Cornelis Loeff, werd reeds te Baardwijk geboren, n.l. 15 Aug. 1776. Deze Cornelis, gehuwd met Geetruda de Vries, en vooral zijn zoon Lambertus Johannes Loeff, ge huwd met Antonia van leisel, hebben heel wat nakomelingen verkregen te Baardwijk en Besoijen. De oudste zoon van Adrianus Loeff en Maria Kogels, de bovengenoemde Johannes Loeff met wien de derde of Baardwijksche periode begint (om streeks 1774 tot heden), huwde den 23 November 1812 met Maria van Loon, geboren te Druilen uit den echt van Hendrikus van Loon en Petronel la Pagmans. Een hunner kinderen was Henricus Loeff. burgemeester van Baardwijk, gehuwd met Petronella Antonia Johanna van Hcesbeen, gebo ren te Vlijmen, dochter van Jan Bap tist van Heesbeen en Maria Theresia Verhagen, wier zoon o.a. was Mr. Jo hannes Aloysius Loeff, overleden te Den Haag den 10 Juli 1921. De vraag, waarom leden uit het ge slacht Loeff slechts vóór 1600 en pas na 1800 tot aanzienlijke openbare ambten konden geraken en tusschen 1600 en pl.m. 1850, dus over een tijd vak van meer dan 200 jaren, gedoemd waren ambtelooze, al waren het dan gegoede burgers te blijven, valt ge makkelijk op te lossen, als men be denkt, dat de Staten-Generaal van de Republiek der Vcreenigde Nederlan den, om de Hervorming te begunsti gen, eenvoudig tot 1795 verboden, dat openbare ambten aan de Roomschen werden gegeven, en men heeft boven gezien, dat de familie Loeff, op ééne uitzondering na, steeds Roomsch-Ka- tholiek bleef. De gaven van hoofd en hart, die hij somige leden dier familie vele jaren bleven sluimeren en moes ten blijven sluimeren, werden pas ge wekt in de 19de en 20ste eeuwen. EXAMEN. Te Tilburg slaagde o.m. voor het propaedeutisch examen in de economi sche wetenschappen de heer A. M. J. L. Christ alhier. BENOEMD. Tot rectrix van het Katholiek Meis jes-Lyceum te 's-Hertogenbosch is met ingang van 1 Januari 1940 benoemd Mej. Dra. M. v. Mackelenbergh, vroe ger leerares aan de R.K.H.B.S. alhier. JUBILEUM. De heer A. Duyvekam alhier, zal op 8 Januari a.s. den dag herdenken, dat hij voor 40 jaren in dienst trad der fa. Gragtmans Wiesman, Lederfabriek alhier. DE OP ZATERDAG 16 EN ZONDAG 17 DEC R. K. VEREENIGING VAN NED. LEDERFABRIKANTEN. In vervolg op de 1.1. Maandag ge houden vergadering en in aansluiting op de a.s. Maandag 18 December te Tilburg te houden vergadering van de Federatie van Vereenigingen van Ned. Lederfabrikanten, zal om 4.15 uur n.m. eveneens te Tilburg in. café Modern" vergaderen de R. K. Vereeniging van Nederl. Lederfabrikanten en komen op de agenda o.m. de volgende punten voor: Periodieke aftreding van het be stuurslid, de heer Chr. J. v. d. Aa, Ois- terwijk, die direct herkiesbaar is. Periodieke aftreding van zes be stuursleden der Federatie, n.l. de hee- ren L. J. Uitendaal, Chr. J. v. d. Aa, Henri v. d. Assum, J. W. v. Heesbeen, J. L. Theeuwes en A. Verster. Deze leden zijn allen direct herkies baar. Bespreking van de Collectieve Ar- beids-Overeenkomst. Nerveuze A ngstaanjagingen Mijnhardt's Zenuwtabletten. KATH. JONGSTUDENTEN-VER EENIGING „AD REM". Donderdagavond 7.30 uur had er een Algemeene Vergadering plaats'. Na de opening door den Voorzitter, den heer F. Grootswagers, las de secretaris, de heer A. J. van Alphen, het verslag van de bestuurshandelingen en de notulen van de vorige vergadering voor. Hierna betrad de spreker van dezen avond, de heer F. Hoffmans Jzn. alhier het spreekgestoelte. Hij hield een zeer leerzame en interessante causerie over het onderwerp ,,De Staking". Van het debat werd ruim gebruik ge maakt. De prijsvragen voor den naam en het insigne der Vereeniging zijn resp. ge wonnen door de heeren F. Hoffmans Ch.zn. en C. Peters, die zich dan ook in het bezit hebben kunnen stellen van 2 waardevolle prijzen. Hierna sloot de voorzitter de verga dering met den Chr. groet. Behoudens enkele leden die bericht van verhindering hadden ingestuurd, was deze vergadering weer zeer druk bezocht. VEEL LIEFHEBBERIJ. Naar wij vernemen hebben zich voor de vacante betrekking van gemeente bode tot dusverre 72 sollicitanten aan gemeld. DE HEER P. BUYKX GAAT ONZE GEMEENTE VERLATEN. Naar wij vernemen is de heer P. Buykx, vrijgestelde van den R.K. Fa- brieks-Arbeidersbond, afd. lederindus trie, verplaatst naar 't hoofdkantoor te 's-Hage. Hij is inplaats van den heer C. Roestenberg benoemd tot lid van 't Hoofdbestuur. De heer Buykx, die sinds eenige ja ren in onze gemeente woonachtig was, heeft zich in arbeiders-, maar niet min der in patroonskringen, leeren waar- deeren. De onderhandelingen met hem gevoerd gingen in prettigen geest, al kwam hij natuurlijk voor z'n menschen op, zoodat men hem noode uit dit rayon zal zien vertrekken. Ook voor ons blad was hij steeds tot alle inlichtingen bereid, waarvoor on zen dank. De heer Buykx werd bij de laatste verkiezing tot gemeenteraadslid geko men, en zijn opvolger op de R.K. lijst is de heer Frans Passier; de eerste op volger wordt thans de heer M. J. P. v. Loon. T. B. C.-BESTRIJDING. Het onvermoeide T.B.C. Dames-co mité gaat maar steeds voort nieuwe bronnen aan te boren. Zoo pas heeft de welgeslaagde bridge-drive een over schot opgeleverd van ruim 40. of er zijn weer plannen voor een rik-con- cours. Zeker een zeer populair plan. En in Januari zal het hier zoo gun stig bekende tooeelgezelschap The Show-boat uit Tilburg, wederom een liefdadigheidsvoorstelling voor dit goe de doel komen geven. BILJART-TOURNOOI „HET BANDSPEL". Het eerste vijftal is deze week vrij van wedstrijd, wat voor de reserve spelers een goede gelegenheid is om hun groot programma af te werken. Zaterdag spelen de tweede vijftallers tegen de B. J. C. uit Drunen en Maan dag tegen B. V. T. gevestigd bij M. Kleijn. Het worden voor „Het Bandspel" twee zware wedstrijden die niet gemak kelijk te winnen zijn. Beide wedstrijden worden gespeeld in het café van Frans van Helvoirt. Dienstvak der Registratie en Domeinen Bij resolutie van den Minister van Financiën is de rijksklerk der registratie en domeinen J. van Bekhoven verplaatst van 't kantoor te Geertruidenberg, naar de Inspectie der Successierechten le 'sGraven- hage. Staatsinrichting M O. Te 'sGravenhage is geslaagd de heer A. C. J. A. Nollen, Raamsdonk. Natriumverlichting In de Memorie van Antwoord op de Waterstaatsbegrooting zegt de minister, dat het in de bedoeling ligt in 1940 natriumverlichting aan te brengen op den weg 's Bosch Tilburg en Tilburg—Breda. Brunini Brunini, de telepaath-hypnotiseur gaf Donderdagavond voor een stampvolle Musis-zaal een gast- voorstelling. Hoewel 13runini in den beginne wat onwennig en aarzelend geleek, kwam hij er allengs beter in en slaagden zijn eerste proeven geheel ln de massa-suggestie had Brunini weinig succes en met drie proeven gelukte het hem slechts om een vijftal sujetten te vinden, die indei- daad hun handen niet meer van elkaar konden krijgen. Met deze vijf personen kon Brunini andere experimenten met succes uitoefenen. «Klaveren Vijf« Het bekende Cabaret gezelschap «Klaveren Vijfuit Roosendaal dat o.a. tijdens de kermisdagen met zooveel succes in den R K. Gilden bond alhier optrad, zalopTweeden Kerstdag a.s. wederom in onze ge meentc optreden en wel op het eerste Winterconcerl dat de har monie »St. Jan« dien avond geeft in het Patronaats gebouw te v.m. Baardwijk. Een politie inval te Waalwijk Donderdagavond, rond 10 uur heeft de gemeente-politie in samen werking met de Kon. Marechaussée onder leiding van den burgemeester en van den kapitein commandant een inval gedaan bij B. alhier ten einde een onderzoek in te stellen naar aanleiding van een mededeeling omtrent een eventueelen geheimen zender aldaar. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hier van een geheimen zender geen sprake was, zo )dat hier ge sproken kan worden van »loos alarm«. De heer B. ging geheel vrij uit. Stationsstraat 57 Waalwijk van 6 -10 uur. Belgischs paspoorten. De Consul Generaal van België meldt ons het volgende: Te rekenen vanaf heden moeten alle Belgische paspoorten voorzien zijn van een visum, bepalende de datum en duur van de reis naar België. Paspoorten afgegeven in België aan Belgen, die zich tijdelijk in Nederland bevinden, kunnen van een visum voorzien worden, mits den aanvrager daartoe een verzoekschiift richt tot het Consulaat, meldende de reden waarom ziin verblijf in den vreemde noodzakelijk is. In beide gevallen zijn geen visum- kosten verschuldigd. nr. verdwijnen snel en worden voorkomen door Zenuwstiliend - Zenuwsterkond Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7