De Geheime Ingang FEUILLETON Ruwe, Roode Handen PUROL KAi RCMCMfln NICI1WQ SPORT be IS pl k\v DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. B ai m g< m ni sit re Vc m D m ge cc s Sc en de ge Bi ge on A] vc re G: mi vli M W( de va rir lat sc. vo tir zo loi \V( ter da af] hii ler m rei tei loc he. de zai be lie! eej scl ke: als D oo dei ge; rer de; ve ma oni lig eei be1 die nei de eer drc grc me To sta vie dot der vot van afd St. 1J i late E ren wer als de gen tigt N plai wijl de lijn ter plaatse ontzet werd. De goederen moesten worden overgela den. Het treinverkeer naar Deventer kan geen voortgang vinden. Er wordt hard gewerkt om de lijn vrij te maken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. TREINBOTSING IN WESTFALEN. 17 Dooden, 41 gewonden. Een personentrein, die onderweg was van Hagen-Verhalle naar Wetter- Ruhr, is door nog niet opgehelderde oorzaak op een uit de richting Wettcr- Ruhr komende personentrein gereden. Volgens tot dusver binnengekomen be richten zijn bij het ongeluk 17 perso nen gedood, terwijl 14 zwaar en 27 licht gewond werden. In korten tijd weer gaaf, zacht en blank d^c Terwijl de Finsche troepen in Karelië en in het Noorden dapper stand houden en naar van officieele züde wordt medegedeeld „zullen vechten tot het bittere einde", heeft de Sovjet-Unie medegedeeld, dat zij met de z.g. Volksregeering" in Finland een pact van wederzydschen bijstand en vriend schap gesloten heeft. Volgens dit pact wordt een gebiedsruil aangegaan, waarbij is overeengekomen, dat de Sovjet-Unie aan Finland een gebied in Sovjet-Karelië afstaat, groot 70.000 K.M'. De totale grootte van Sovjet-Karelië bedraagt 146.000 K.M2. Heden bereikte ons eenige authentike foto's van dit gebied, dat volgens bovengenoemde overeenkomst aan Finland zou komen. MEER SCHOENEN VERKOCHT DAN HIJ OPGAF? Een schoenenfirma is door haar fi liaalhouder te Venlo, den 25-jarigen K., waarschijnlijk voor een aanzienlijk bedrag benadeeld. In den loop van deze week kwam bij het periodieke accountantsonderzoek vanwege het hoofdkantoor aan het licht, dat er in de boeken geknoeid was, terwijl bovendien de in de zaak aanwezige voorraad niet klopte met de hoeveelheid, welke aanwezig behoor de te zijn. De filiaalhouder wordt ver dacht meer schoenen verkocht te heb ben en dus een grooter bedrag ontvan gen te hebben dan hij aan het hoofd kantoor opgaf. Dit moet niet maar een enkele maal, maar na de laatste con trole regelmatig gebeurd zijn. Tijdens het accountantsonderzoek was de filiaalhouder plotseling spoor loos uit zijn zaak verdwenen. Van de zijde van het hoofdkantoor is toen de politie van de knoeierijen in kennis gesteld. Deze liet terstond een politie bericht verspreiden, waarin het signa lement van verdachte opgegeven werd en aanhouding en voorgeleiding ver zocht werd. Dit had tot gevolg, dat de voort vluchtige door de politie op straat aan getroffen en gearresteerd werd. Hij is naar Venlo overgebracht, waar de po litie thans het onderzoek voortzet. De filiaalhouder zal naar Roermond wor den getransporteerd en ter beschik king van den Officier van Justitie ge steld worden. Tel. Op den Kanaaldijk te Aarle Rixtel is eén twintigjarige man door een auto uit Helmond aangereden en op slag ge dood. Naar de identiteit van het slachtof fer wordt een onderzoek ingesteld. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Op de terreinen van de Nederland- sche Scheepsbouw Mij., aan de over- zijde van het IJ te Amsterdam is een ernstig ongeluk gebeurd. Een 25-jarige arbeider, die bij een hijsch werkzaam heden verirchtte, struikelde bij het achteruitloopen waardoor het touw van de hijsch losschoot. De man kreeg een aantal ijzeren balkjes, welke wer den opgetakeld tegen het hoofd. Hij is kort daarop aan de gevolgen over leden. Het stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis overgebracht. GOEDERENWAGENS ONTSPOORD. Verkeersstagnatie op de lijn Zwolle—Deventer. Donderdagochtend omstreeks halt zes zijn bij den spoorwegovergang in de buurtschap Wijnvoord, onder de gemeente Wijhe van een goederentrein drie wagons uit de rails geloopen, ter- DOODELIJKE VAL. De 46-jarige scheepsklinker S. D. v. Genderen te Capelle is aan den IJssel op scheepswerf no. 2 van de firma A. Vuyk en Zonen van zeven meter hoog te gevallen. De man was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en vijf kinde ren achter. KIND VERBRAND. Het anderhalf jarig zoontje van de familie Giellis te Oss is bij het spelen tegen de brandende kachel gevallen. De kleertjes van het kind raakten in brand. JVIet brandwonden overdekt werd de kleine in ernsCTgen toestand naar het St. Anna-ziekenhuis gebracht, waar hij kort na aankomst is overle den. 50 DOODEN EN 200 GEWONDEN TE ZARNESTI. Dorp als door gasaanval geteisterd. Volgens de laatste gegevens zijn bij de ontploffing in de papierfabriek te Zarnesti (Roemenië) 50 personen ge dood en 200 gewond, terwijl er nog eenige vermisten zijn. Het dorp heeft het aanzien gekregen van een verlaten plaats, die door een gasaanval getroffen is. Tot degenen, die omgekomen zijn, behooren de beide directeuren van de fabriek en de mees te werklieden. Zij werden door het gas, dat zich na de explosie uit de chloor- tank verspreidde, verstikt. Ook wer den eenige gezinnen getroffen, die in de omgeving van de fabriek wonen. Het gas koos zijn weg naar het station, waar men nog juist op tiid een per sonentrein kon laten vertrekken; doch de treinchef en de stationschef werden het slachtoffer van hun plicht. HANDELSSPTONNAGE TE BATAVIA? Duitscher in arrest. Te Batavia is gearresteerd de Duit scher A. met zijn huishoudster, ver dacht van spionnage. Betrokkene stond, voor zoover bekend, buiten be kende organisaties, doch daar het on derzoek pas is aangevangen, bestaat daaromtrent nog geen zekerheid. De gearresteerde is iemand van lagere po sitie, particulier, handelaar en speelde geen rol. Vermoedelijk heeft hij zich schuldig gemaakt aan handclsspion- nage ten behoeve van een vreemde mo gendheid. VROUW KREEG STEUN ZONDER DAT HET NOODIG WAS. Vervuild aangetroffen. De hulp der politie werd ingeroepen ten huize van een te Santpoort alleen wonende 85-jarige vrouw. Het bleek, dat zij uit het bed was gevallen en be wusteloos op den grond lag. Bij een nader ingesteld onderzoek werd vast gesteld, dat zoowel de vrouw als het door haar bewoonde huis in een ver vuilden toestand verkeerden. De vrouw moest dan ook onmiddel lijk naar het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden worden overgebracht voor verdere verzorging. Velen hadden met het oudje, dat gedurende een aantal jaren door het armbestuur en de kerk was gesteund, te doen. Bij het onderzoek, dat de politie in huis instelde, bleek de vrouw evenwel niet zoo arm te zijn als zij had voor gegeven, want op verschillende .plaat sen werd geld aangetroffen; bij elkaar genomen een nog vrij aanzienlijk be drag. STOOMMEUBELFABRIEK AFGEBRAND. Geweldige brand te Waddinxveen. Een felle brand heeft de meubelfa briek van de fa. van Schaik en Berg huis te Waddinxveen geheel vernield. Tegen half vijf werd de brandweer ge alarmeerd dat er brand was uitgebro ken in de meubelfabriek aan de Zuid- kade. De brand was ontstaan in de af- deeling lakkerij. De brandweer was spoedig aanwezig en tastte het vuur met 4 stralen aan. Ook werden de nieuwe baby-spuiten van den Luchtbe schermingsdienst gealarmeerd en toen bleek, dat ook nu nog niet genoeg ma teriaal aanwezig was om de vuurzee te bestrijden, werd aan de Goudsche brandweer om assistentie gevraagd, welke omstreeks 6 uur arriveerde. Het kapitale gebouw werd geheel verwoest. De schade wordt geraamd op 150.000. K. N.-V. B. A.: MVVLimburgia. JulianaLonga. NACWillem II. NOAI)Eindhoven. PSVRoermond. BW—Helmond. Na de onderbreking van Zondag wordt er morgen weer verder gebreid aan de kous. Allereerst gaat Limburgia in Maastricht de puntjes verspelen, terwijl de Longa- mensChen in Spèkholzerheide een heele strijd gaan vechten. NAC zal het tegen de Tilburgsche Koningsclub wel niet kun nen bolwerken en ook Eindhoven zal het tegen NOAI) niet klaar kunnen spelen. De Philips-menschen achten wij in staat om van de zwakkere Limburgsche broeders te winnen, terwijl het Bossche BW een kansje maakt tegen Helmond. D.: HelmondiaWSC. PicusNevelo. TegelcnWilhelmina. TOP—ESV. De Valk—VVV. De schoenfabrikanten krijgen morgen oen lastige taak toegemeten, want Hel mondia is een tegenstander, waar niet mee valt te spotten. Indien de WSC'ers echter goed ons verslag van den wed strijd te Tegelen inprenten, zijn ze niet kansloos. Picus zal wel niet zoo heel veel moeite hebben met Nevelo. Tegelen en Wilhelmina deden goed de puntjes te deelen, hoewel op eigen ter rein de gastheeren nog al wat hebben te vertellen. TOP en ESV geven elkaar niets toe. VVV is iets sterker dan De Valk. maar de laatste heeft het terreinvoordeel, zoo dat ook hier een draw tot de waarschijn lijkheden hoort. K.: RWBGudok. Wilhelmina 2Boxtel. PazoOisterwijk. Longa 2—NOAI) 2. BaardwijkWillem II 2. Wij verwachten dat de sterke RWB ers Gudok zullen kraken om hun doelpunten gemiddelde op te voeren. Boxtel kan winnen van de Wilhelmina- reserves, maar Pazo zal voor de Oister- wijkers 'wel de vlag moeten strijken. De Tilburgsche derby gaat weer „ms Ungewisse" eindigen, maar de Overla- ters dienen voor hun prestige ook nu weer van de Willem Il-reserves te win nen. Z. K. H. Prins Bernhard inspecteerde eenige legeronderdeelen in de pro vincie Friesland. Tijdens de inspectie. Links schout bij nacht H. Jolles. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 23) Hij keek weer naar den datum van het overblijfsel van de krant: Woens dag! Dezelfde avond dat volgens Wal- fords verhaalHij brak zijn gedachtengang af zooals iemand plot seling met spreken ophoudt, en tot een ander onderwerp overgaat. Bij de ze gedachte kon hij niet stilstaan het was te verschrikkelijk en boven dien belachelijk van onmogelijkheid! Hij wendde zijn geest naar concreter overwegingen. Als iemand dit gedeel te van het verborgen labyrinth had bereikt, vanwaar was hij dan geko men?? Van buiten? Neen, dat kan niet, beantwoord de hij zijn eigen vraag. Aan dezen kant van het huis komt de geheime gang uit in het zomerhuis. Maar toen we hier indertijd op onze onderzoe kingsexpeditie waren, bleek de weg versperd door puin en rommel door een ingestort deel van het dak. Wij hebben het van beide kanten gepro beerd. Eerst van deze zijde, daarna van die van het zomerhuis, maar het was onmogelijk om de hindernis te passeeren. En toch lijkt het of het den indringer gelukt is. Dat moet ik dan maar eens onderzoeken! Hij liep langzaam voort, den vloer en de muren nauwkeurig gadeslaand, maar hij ontdekte verder niets, dat op iemands recente aanwezigheid wees. Weldra bereikte hij de priesterschuil plaats, waar de geheime gangen sa- menkwamen. Het was een kamer, ge bouwd op een punt waar verschillen de muren elkaar ontmoetten; van elk daarvan diende een gedeelte van de dikte om de ruimte te vormen. De cel was een zuivere achthoek met een wijdte van drie meter tusschen iedere twee tegenovergestelde zijden. In een hoek was de kleine stookplaats, waar van het rookkanaal in den schoorsteen van de hall uitmondde. Het was een vaste gewoonte dat er altijd een vuur brandde in den grooten haard van de hall, zoodat de rookpluim uit de pries terschuilplaats steeds door een ande re gemaskeerd werd. Richard keek de kamer nauwkeu rig rond. Zij zag er nog precies zoo uit als zij haar jaren geleden verlaten hadden, of beter gezegd, precies zoo- als ze haar hadden gevonden, want zij hadden niets aangeroerd. Men zou zich gemakkelijk hebben kunnen voorstellen dat de laatste priester die hier beschutting had gezocht, juist haastig de cel had verlaten. Een klei ne tafel en een zware eiken leunstoel stonden naast den ledigen haard, waarin een halfverbrand stuk brand hout nog altijd lag. Op de tafel stonc* een ijzeren kandelaar van eigenaardig model en in een nis van den muur, binnen armlengte van den leunstoel, lag een opengeslagen Latijnsch bre vier, met de geopende bladzijden naar beneden, alsof iemand het daar een oogenblik tevoren had neergelgd om aanstonds zijn lectuur te kunnen ver volgen. Doch de vingers die het boek vastgehouden hadden, waren al sinds vele eeuwen tot stof vergaan, en na een blik te hebben geworpen op al de ze treffende herinneringen aan een verren, bewogen tijd, richtte Richards belangstelling zich weer op de voor hem heel wat schokkender en gewich tiger dingen van het heden. Hij stapte de cel uit en ging voort. De gang voerde nu met treden en hel lingen gestadig naar omlaag. Hij pas seerde een geheime deur, maar het leek hem niet toe dat die gebruikt was. Die deur kwam uit in een groot, met steenen bevloerd benedenvertrek waar brandstof opgeslagen lag, maar om daar te komen moest men door de keukens en de andere dienstruimten van het huis, in de omgeving waarvan zich altijd leden van het personeel op hielden. Diehard bevond zich nu onder den tuinvleugel, waar de gang zich onder de fundamenten voortzette om de op pervlakte weer te bereiken in het ver- deropgelegen zomerhuis, en een tien tal stappen bracht hem bij den h<>op vuil en puin en rommel, die hun toen tertijd den doortocht had belet. j Toen het licht van zijn kandelaar op den hoop steenen en aarde viel, uitte hij een kreet van ontstelde ver bazing. De weg was niet meer geblok keerd. Dicht onder het dak was een zwart gat zichtbaar; een nauwe tun nel, waardoor het mogelijk leek dat een man zich een weg baande. Zoo dus de weg is vrijstelde hij vast. Wie is hier doorheen gekro pen? Hij zag een tweede geimproviscerde toorts van papier op den hoop rom mel liggen. Hij raapte hem op: het was weer een stuk van de „Daily News" van Woensdag! Een nauwer onderzoek toonde aan dat de door gang pas gemaakt moest zijn; de versch omgewoelde grond was over den buitenkant van den puinhoop verspreid. Verder ontdekte hij dat het gat op de allereenvoudigste wijze ge maakt was; het onderste gedeelte toch van de massa die de gang gevuld had, Richard bevond zich nu onder den vendeel bestond uit zachte aarde, en die was, zooals uit de achtergelaten afdrukken bleek, met de handen uit gegraven. Richard had, toen hij dien avond op zijn kamer was gekomen, een jachtbuis aangetrokken; hij knoopte 'het nu dicht en zette den kraag zoo hoog mogelijk op. Ook hij wilde door den doorgang. Het was geen groote afstand, de top van den hoop steenen en aarde was nauwelijks een meter dik, maar het gat was te nauw voor hem en hij moest het wijder maken met zijn handen, op dezelfde manier als zijn voorganger gedaan had. Hij wrong zichzelf door de enge ruimte, den kandelaar voor zich uithoudend, en gleed aan de andere zijde van de instorting naar buiten. Hij richtte zich op en volgde de gang verder tot het einde, dat nu niet meer ver verwijderd was. Hij had zich gebukt om op het blok te drukken, dat een gedeelte van den muur van het zomerhuis deed opendraaien, toen hij eensklaps stokstijf van verbazing bleef staan. De steen waarop hij stond was donker door water en de indruk ken van natte voeten waren overal in het rond zichtbaar. Een langgerekt, nadenkend gefluit kwam over Richards lippen. De kerel dien we vanavond ach terna zaten! Dit was dus zijn schuil plaatsInplaats van de rivier over te zwemmen, glipte hij hier naar bin nen. Hier heeft hij gestaan, terwijl het water van hem afdroop na zijn tocht door de beek. Hier heeft hij een poos rondgeloopen zonder zich echter al te ver te verwijderen. Richard drukte nu op de veer, en zonder eenig geluid zoo volmaakt functionneerde het mechanisme, dat de beroemde priester met zijn eigen handen gemaakt had, nog steeds draaide het blok metselwerk dat den uitgang naar buiten vormde. Richard dronk met diepe teugen de frissche nachtlucht in, die hem tegemoetkwam en na het rondtasten door de scheme rige gangen, was de aanblik der zich in het maanlicht badende tuinen een lust voor de oogen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8