Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1843 De Algemeene Toestand „NOORD- BRABAND" Ruwe handen Automatiek PUUiS-HESBtbN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD Croquetten en uitterbollen NUMMER 100. WOENSDAG 20 DECEMBER 1935. 62e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven. Ingezonden stukken, gelden, tnz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40 UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons -bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De houding van Italië. Met meer dan gewone belangstelling is in de wereld uitgezien naar de voor af met veel tam-tam aangekondigde re de van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, die aan de hand van de besprekingen in de jongste bijeenkomst van den Oppersten Fascistischen Raad Italië's positie in 't samenstel der huidige conflicten zou uiteenzetten. De rede is een zeer uitvoerige ge worden en de korte beteekenis er van is: Italië houdt zich buiten den oorlog, zoolang het nog niet weet, wie winnen zal. Het gooit in ieder geval geen oude schoenen weg, vóór het nieuwe heeft en houdt dus m.a.w. vast aan het bond genootschap met Duitschland. Het on dersteunt zonder er de wapenen voor op te nemen de Duitsche aanspraken in het huidige conflict en uit alles, wat Ciano zeide, kan men opmaken, dat Ita lië gewapender wijze zijn eigen aan spraken zal trachten geldend te maken op het moment, dat het daarvoor den tijd gekomen acht. Ciano fulmineerde op 't verdrag van Versailles, maar hij vergat dat Italië toen daar aan den kant van Frankrijk en Engeland zat en dat het daar zijn eigen en dnderer zaak door c^handig optreden heeft bedorven. Was dat misschien een verontschul diging voor z'n inval in Abessinië? En de stichting van Polen en Tsjecho-Sio- wakije waren die niet gegrondvest op het zelfbeschikkingsrecht der volkeren? Ciano's rede heeft ook een sterken in druk gelegd op het anti-bolsjewistische karakter van Mussolini's politiek. Cia no zette uitvoerig de voorgeschiedenis van den huidigen oorlog uiteen en er kent de eenstemmigheid, welke tusschen Berlijn en Rome bestond tót aan Salz burg" toe. In Salzburg had de Duitsche regeering hem kenbaar gemaakt, dat Duitschland ver gevorderd was met het afsluiten van een handelsverdrag met Rusland, om aldus Rusland in het ko mende conflict met het Westen te neu traliseeren. Maar eenige dagen later werd in Rome de afsluiting bekend van een politieke overeenkomst van Berlijn met Moskou: het niet-aanvals-pact". Zonder dat Ciano het met zooveel wootden te kennen geeft, blijkt uit zijn rede duidelijk, dat dit accoord een ver koeling heeft gebracht in de betrekkin gen tusschen Rome en Berlijn. Als oogenblikkelijke taak acht Mus solini zich geroepen een wachter op den Balkan te zijn tegen het Russische gevaar. Ciano heeft met groote beslist heid gewezen op de goede betrekkingen van Rome met de neutrale landen en in het bijzonder gewaagde hij van de vriendschap met Joegoslavië, Roeme nië, Hongarije, Bulgarije, Griekenland, Turkije en Zwitserland. Ciano zei woordelijk: ,,Door het behoud van den vrede in het Donaubekken en op den Balkan te verzekeren, wordt het gemeenschappe lijk belang van al die landen gediend. Daarom volgt Italië met groote sympa thie elke betooging, waarmede die vol keren den wensch uiten, de hangende kwesties in der minne te regelen, waar bij Italië bereid is hen met raad bij te staan". Italië is bereid om nogmaals actie te ontplooien ten gunste van den vrede, maar het is ook „vastbesloten krachtig zijn belangen, zijn verkeerswegen te land, in de lucht en op zee te verdedi gen. als mede zijn prestige en toekomst als groote mogendheid. „Die verdediging wordt gewaarborgd door de discipline vol enthousiasme van het Italiaansche volk, door de kracht van onze wapenen en door den wil en het genie van den duce Wat de oorlogvoering tusschen Duitschland en de geallieerden betreft, haar zwaartepunt ligt nog steeds ter zee en van hetgeen zich daar den laat- sten tijd afspeelde, is het speciaal de slag aan Uruguay's kust, welke sterk de publieke aandacht heeft getrokken. Be langrijk is zulk gevecht eigenlijk geens zins, maar het wekt romantische voor stellingen, welke de moderne oorlog voering haast niet meer te „genieten" geeft. Evenals in 1914 dwalen enkele Duitsche oorlogsbodems over de we reldzeeën, nu en dan onverhoedsche uitvallen doende naar vrachtvaarders uit de oorlogvoerende of... van neutra le landen, om deze te vernietigen. De vloten der geallieerden zijn mach tig genoeg om aan deze piraterij op den duur een einde te stellen, maar ze kun nen natuurlijk niet verhinderen, dat het spel van kat en muis eenigen tijd met „succes' wordt gespeeld. De op pervlakte der wereld bevat veel meer zee dan vasten bodem en het is even moeilijk om op die onmetelijke water vlakten een bepaald schip, dat zich bui ten de scheepvaartroutes beweegt, te vinden, als een bepaalde kameel te ont dekken, die zich op willekeurige wijze verplaatst in de Sahara-woestijn. Het vestzakslagschip „Graf Spee werd het eindelijk noodlottig, toen het weer eens, thans in de buurt van de kust van Uruguay, een uitval deed naar een scheepvaartweg en een Franschen koopvaarder wilde aanhouden om dat schip te vernietigen. Een drietal Brit- sche kruisers sneden den vijandelijken oorlogsbodem de pas af en... het thans bekende gevecht ontstond. De „Graf Spee" is de haven van Montevideo de hoofdstad van Uruguay moeten binnenvluchten, achtervolgd door de Britsche kruisers. Een over winning manifesteert zich zelden in een vlucht! De Duitschers wijzen er op, dat de „Graf Spee" toch maar twee Brit sche kruisers zwaar heeft gehavend in een gevecht van een tegen drie. Inder daad, van drie tegenstanders kan men er méér dan één treffen; de Britten heb ben daatoe de kans niet gehad. De „Graf Spee' had bovendien een belang rijk voordeel op zijn tegenstanders: de Duitsche oorlogsbodem was zwaarder bewapend, hij voerde geschut dat aan merkelijk verder reikte dan dat der Britten. Hoe dat echter ook zij, zoowel de Duitschers als de Britten hebben dap per gestreden. Helaas heeft deze strijd veel bloed gekost; de Duitschers heb ben in Montevideo 36 leden der beman ning van de „Graf Spee" ter aarde be steld en aan boord van de „Exeter" waren 50 dooden en vele gewonden. De autoriteiten van Uruguay hebben den commandant van den Duitschen oorlogsbodem volgens de regelen van het internationale recht enkele dagen respijt gegeven om zijn schip te doen herstellen en daarna weer het ruime sop te "kiezen. Anders zou de „Graf Spee voor den verderen duur van den oorlog worden geïnterneerd. Men heeft dagenlang over de wereld gefilosofeerd wat er gebeuren ging. De Engelschen kregen krachtige verster king, een Fransch oorlógsschip kwam er bij; zouden er Duitsche duikbooten komen? Kortom, er was groote span ning. Zou hij 't nog wagen, zou hij zich later interneeren? Toen kwam nader bericht over den ondergang van de „Graf Spee". De oorlogsbodem heeft Zondagavond de ankers gelicht, maar niet dan nadat 700 leden der bemanning en een groot deel der voorraden waren overgebracht op een Duitsch vrachtschip in de haven van Montevideo, de „Takoma". De „Graf Spee" stoomde daarna op, doch werd buiten de haven op bevel van Hit- Ier, door de eigen bemanning tot zin ken gebracht. Roemrijk is het niet; waarom geen interneering als men terecht niet op kan tornen tegen een geweldige over macht? Dan spaart men tenminste be manning en schip, welk laatste thans roemloos ten onderging. Ander nieuws omtrent de oorlogvoe ring ter zee is de ondergang van den Britschen torpedojager „Duchess die tengevolge van vijandelijke actie (duik boot of mijnen) is gezonken. Daarbij zijn 6 officieren en 123 manschappen omgekomen. Twee Britsche tankschepen zijn op mijnen geloopen en gezonken; ook daarbij zijn velen omgekomen. Op gelij ke wijze verloren de Britten de marine- treiler „James Ludford LEVENSVERZEKERING WAALWIJK Ook de Duitschers verloren eenige schepen, o:m. de „Adolf Leonhardt" (3000 ton), die bij aanhouding door de eigen manschappen tot zinken werd ge bracht, voorts de „Dusseldorf" (5000 ton) en het tankschip „Essolinda Ten slotte zijn ook nog enkele neu trale schepen op mijnen geloopen of ge torpedeerd, o.m. het Noorsche schip „Folina". Van de achttien opvarenden zijn tot nog toe slechts twee man ge vonden; beiden waren doodgevroren. Het Japansche schip „Sanyo Maru", dat de vorige week Rotterdam verliet met een lading Duitsche machines voor Japan, is 24 uur in een Britsche haven opgehouden en daarop vrijgegeven, na dat gebleken was, dat de lading enkel bestond uit goederen, waarvan de be stemming niet aan de contrabande-be palingen in den weg stond. Algemeen was men benieuwd, hoe deze zaak zou verloopen, daar van Japansche zijde was gedreigd met repressailles tegen de lading van Britsche schepen in den Stil len Oceaan, wanneer de Britten zich de lading van de „Sanjo Maru" zouden toeëigenen. Voor wat de oorlogvoering ter zee verder betreft, valt ten slotte gewag te maken van den aanval van Brit sche vliegtuig-eskaders op Duitsche kustplaatsen met het doel om de vaartuigen en vliegmachines te vernie tigen, welke magnetische mijnen plegen uit te strooien. De Britten zeggen bij deze aanvallen drie machines, te heb ben verloren en vijf Duitsche Messer- schmidttoestellen te hebben neerge schoten, welk laatste feit door toeval lige Japansche ooggetuigen wordt be vestigd. De Duitschers echter beweren dat ze slechts één toestel kwijt raakten. De Britsche aanvallen zijn op j.l. Zondag herhaald. Daarbij zijn verschei dene toestellen van aanvallers of van vervolgers over ons grondge- bied gevlogen. Nederlandsche lucht patrouilles en ons afweergeschut heb ben de vreemde machines verjaagd. De laatste dagen is een groote acti viteit ter zee en in de lucht, Zooals steeds spreken de berichten uit Enge land en Duitschland elkander vlak te-', gen. Hoor maar: Uit Duitschland: Tientallen Britsche vliegtuigen heb ben gistermiddag een aanval onderno men op DuitSche versterkingen aan de kust van de Noordzee. Volgens de Duitsche lezing zouden bij verscheiden luchtgevechten, die verband met deze actie hielden, 34 Engelschen zijn neer geschoten. De Britsche admiraliteit daarentegen verklaart, dat er zeven Britsche vliegtuigen vermist worden en dat twaalf Duitsche Messerschmidt- toestellen vernield werden. Een ander bericht: De Duitsche luchtmacht heeft in de laatste 48 uur, naar Reuter meldt, een groote activiteit op de Noordzee ont wikkeld en daarbij dertien Britsche en ook neutrale - schepen met bommen en machinegeweren bestookt, met het gevolg, dat twee schepen gezonken zijn, één eschip in zinkenden toestand ver keert en verscheiden zeelieden verwon dingen hebben opgeloopen. Het D.N.B. echter meldt, dat vier Britsche schepen tot zinken zijn gebracht en drie oorlogs vaartuigen ernstig beschadigd werden. Van Duitsche zijde ontkent men voorts, dat „ook alléén-varende neutrale sche pen met bommen en machinegeweer vuur werden aangevallen". Over den strijd in Finland valt nog steeds hetzelfde te zeggen, wat van het begin van het conflict af tot heden werd gezegd en herhaald: de Finnen houden dapper stand. Enkel in het uiterste, on herbergzame Noorden, bij de IJszee, schijnen de Russen voorwaarts te drin gen, maar noch op de Karelische land engte, noch in het midden-Oosten, ten Noorden van het Ladoga-meer, kunnen ze de Finnen uit hun stellingen verdrij ven. Overal brengen de Finnen in ver rassende tegenaanvallen den Russen zware verliezen toe, nemen tanks en ander materiaal in beslag. Het aangevallen land heeft thans al le nationale krachten in dienst der ver dediging van het land gesteld. Alle nog niet opgeroepen reservisten moeten zich onverwijld melden. Het verluidt dat deze maatregel re serve-officieren tot zestig jaar en min deren tot veertig jaar betreft. In feite zijn alle weerbare mannen tot 40 jaar onder de wapenen. De regeering is van meening, dat zij met succes weerstand tegen de agressie zal kunnen blijven bieden, maar slechts als zij op materieele hulp kan rekenen en deze haar spoedig en volledig wordt verleend. Wat zullen de Volkenbondsstaten doen? De Volkenbonds resolutie was een bittere pil voor Moskou. Maar welke practische daden van hulpverleening zullen de Volkenbonds staten naast dit edele gebaar van „foei, gij aanvaller" stellen? Op die daden wacht Finland. Tever geefs? DE ONDERGANG VAN DE „VON SPEE". De spanning die eenige dagen ge- heerscht heeft over het Duitsche vest zakslagschip „Admiral Graf von Spee" dat, na den zeeslag een toevlucht had gezocht in de haven van Montevideo, is gebroken. Aangezien de tijd om het schip te herstellen te gering was, be sloot commandant Langsdorff zijn schip tot zinken te brengen. Eenige mijlen buiten de haven van .KOMT EVEN SMULLEN. uiibluittna van Ie kwa liteit kalfsvleesch. Montevideo heeft dit scheepsdrama zich Zondagavond afgespeeld, terwijl duizenden nieuwsgierigen zich op de kaden verdrongen. De bemanning ging in de reddings booten; eenige ontpiotfingen weerklon ken en de „Admiral Graf von Spee" verzonk in de golven." Een fel brandend wrak was het eeni ge, dat na enkele oogenblikken van het vestzakslagschip te zien was. Tijd voor herstelwerkzaamheden të kort. Voor 't vertrek van de „Graf Spee" uit de haven van Montevideo heeft de commandant een brief gezonden aan den Duitschen gezant, waarin hij op bitteren toon protesteert tegen de wei gering der regeering van Uruguay meer tijd toe te staan voor herstellingen aan het schip. In dezen brief verklaart hij dat het onmogelijk was herstellingen uit te voeren binnen 72 uren, niet alleen voor gevechtsdoeleinden, doch ook om hoofd te bieden aan de normale geva ren van scheepvaart en zee. Met het oog op de houding der Au toriteiten van Uruguay en zijn verant woordelijkheid voor de levens van dui zend man, /was de eenige weg, welke hem overbleef, de redding voor te be reiden van de bemanning en als protest het schip op te blazen in de buurt van de haven van Montevideo, aldus meldt Reuter. Haast een heele vloot op de loer. Haast een heele vloot lag op den loer of de „Graf Spee" de territoriale wate ren zou verlaten om slag te leveren. Volgens Reuter waren het de „Re nown" (32.000 ton, met zes 15 duims kanons), het Fransche slagschip „Dun- kerque" (26.500 ton met acht 13 duims kanons), de kruiser „Achilles" (7000 ton met acht zes duims kanons), de „Ajax" (7000 ton met 8 zes duims ka nons), het vliegkampschip „Ark Royal" (22.000, met aan boord zestig vlieg tuigen). De Ark Royal is het Britsche vliegkampschip, dat volgens berichten uit Duitsche bron tot zinken zou zijn gebracht. Protesten van Uruguay. De regeering van Uruguay heeft bij de Engelsche en Duitsche regeering ge protesteerd in verband met den zeeslag. Te Montevideo geeft men uitdruk king aan verontwaardiging over het feit, dat de plaats, welke was uitge zocht om de „Graf Spee" in de lucht te laten vliegen, de voornaamste anker plaats was. Het wrak vormt een ernsti ge hinderpaal voor het havenverkeer en waarschijnlijk kan het alleen met be hulp van dynamiet worden opgeruimd. De regeering van Uruguay heeft z'n neutraliteit stipt in acht genomen naar alle zijden. DUITSCHE KRUISER GETORPEDEERD. De secretaris der Admiraliteit deelt mede, dat Z.M.'s duikboot „Ursula" rapporteert, dat zij Donderdaq 14 De cember om 14 u. 12 j.l. een Duitschen kruiser van de „Köln"-klasse aan de monding van de Elbe tot zinken heeft gebracht. De kruiser werd beschermd het Zuiden, Waaiwyfeschc en Lanptraatstbe Courant, -60cl. Bij Apolh.en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1