Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Algemeene Toestand ~k AKKERTJES „NOORD- BRABAND" 1843 Automatiek PULLES-HEESBEEN Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen NUMMER 101. ZATERDAG 23 DECEMBED 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, inz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele ,-ijk 1.40. "f UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adrea: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. KONINKLIJKE ADVENTREDE. Als een moeder van haar volk heelt H. M. de Koningin aan oen vooravond van Kerstmis via de microfoon een woord van troost en bemoediging ge sproken, dat weerklank in de hanen heeit gevonden. Altijd, zoo heeft H. M. ons herinnerd, heeit de Kerstbood schap de menschheid uit den schemer geleid tot het Liclit van Bethleiiem en dat zal ook tlians weer zoo zijn, al lijkt Gods Belofte in tegenspraak te zijn met de verscheurdneid van de wereld. Het Licht van Christus straalt dwars door de donkerte heen tot in onze zielen. Met deze verzekering wendde de Koningin zich allereerst tot alle gemobiliseerden van de weer macht, die in de Kerstdagen aan huis en haard zijn onttrokken, alsmede tot degenen, die op deze hoogtij man en vader hij zich moeten missen; ten tweede tot de nagelaten betrekkingen van hen, die voor het vaderland vie len, alsmede tot hen, die letsel bekwa men of als zeevaarders dagelijks drei gingen onder oogen hebben te zien. Ondanks de droefheid en smart, welke het deel is van velen, kan de Kerstboodschap vervulling brengen van de beste gedachten, welke in ons leven. H. M. illustreerde zulks aan de hand van een eigen ervaring als schil deres, toen ze voor een boeiend land schap stond, maar de bezieling miste van glans, kleur en licht tooverenden zonneschijn. Op het donkerste mo ment brak de zon toen onverwachts door, alles wegvagende wat naargees tig was en somber. Wat het licht wekt in de natuur is slechts zwak ten aanzien van de kracht, die in ons komt, als we ons leven open stellen voor God. H. M. besloot met den wensch, dat het Kerstfeest in ons volk de kracht zal herwekken, welke we benoodigd hebben om de beproeving te door staan. Dat rust, kalmte en Vrede uw deel zij van Kerstmis. „Ik zal veel aan U denken", zoo besloot H. M. haar koninklijke Kerstrede. „De Telegraaf" heeft er in een ar tikel op gewezen, dat de kosten der mobilisatie in België slechts een der de bedragen van die ten onzent en de ze beschouwing wordt in de Belgische pers met teekenen van zelfingenomen heid vermeld. We wezen er reeds op, dat men de kwestie van „meer" of van „minder" ook van een anderen kant kan bezien. Men kan b.v. ook de sociale effecten afmeten. In het begin der mobilisatie kreeg een Belgische soldaat een vergoeding van 30 centimes per dag, welke ver goeding thans tot I franc is verhoogd. Hij beurt dus per week, in Neder- landsch geld omgerekend, 46 cent, d.i. ongeveer een vijfde van wat een Ne- derlandsche soldaat ontvangt. De minimum-vergoeding aan zijn gezin is vier maal zoo hoog als die, welke aan het gezin van den Belgi schen gemobiliseerde wordt toege kend (ongeveer 4 gulden per week). Reserve-onderofficieren verdienen in België 2 francs per dag, d.i. circa 90 cent per week. En in Nederland?! Ook de officieren worden in België slecht betaald, nóg slechter echter is de belooning voor burgerdiensten. Voor de legering van een soldaat wordt per dag 5 centimes betaald, de helft van een halven cent. Voor het verleenen van kwartier aan een offi cier wordt 15 cent per dag vergoed. Voor kwartier met volledige \oeding ten behoeve van officieren mag niet meer dan 20 francs 1.25 per dag) worden gerekend. Een paard moet men stahen voor „de mest" 'Daarbij komen bij ons nog tal van andere factoren, om de marine en de kosten voor Indië nog buiten beschou wing te laten, die hier de mobilisatie veel duurder moeten maken. Wij stellen er prijs op dat ook den militair goede sociale toestanden worden gewaarborgd; hij moet zoo- veel in ons en 's lands belang doen en opofferen. Dat wil niet zeggen, dat er biet verschillende zaken zijn, waarop bezuinigd kan worden, zonder dat er iemand schade mee libit, en waarop de Tel. uitvoerig de aandacht ves tigde. M.h.g. - Z.N. - P.f. Van 24 Dec. tot en met 1 Jan. tellen we negen dagen en van deze zijn er vijf ZondagenVoor zoover een en ander gepaard gaat met behoud van loon, lijkt het vooruitzicht niet slecht. Kerstboom, lichtjes, kachelwarmte, „Stile Nacht" op de radio; Kerstkrans jes en chocolademelk, we komen het feestdagentijdperk wel door! En tóch kan de verveling wel eens door ons zacht geluier heenbreken en ons baas dreigen te worden. Als dat het geval is, lezer, verbreek dan de ban van het niets-doen. Grijp met de Kerstdagen tijdig naar de bovenlade van de oude mahonie houten linnenkast en haal er het lijst je uit, dat ge het vorige jaar hebt ge^ bruikt bij de adresseering van de nieuwjaarskaartjes. Ga dat lijstje eens na enge zult onder mekaar aan het praten raken. Over Jansen, die dood is; over Dinges, die verhuisde. De eerste krijgt een kras door zijn naam en een laatste gedachte wordt aan hem gewijd. Omtrent den ander vraagt ge U af, of ge hem nu nog lan ger een kaartje moet .zenden. Ge stuit voorts op den naam van iemand, met vvien ge inmiddels verschil van mee ning hebt gekregen en... ge zult ook hem een kaartje sturen. Zoo'n stil ge baar kan aanleiding geven tot verzoe ning en aldus steldet gij een daad in den zin van geestelijke en inorecle herbewapening. Ga uw lijstje goed na en prakkezeer welke nieuwe verplichtingen gij in het afgeloopen jaar ten aanzien van een formeel gedenken hebt gekregen. Ga een en ander goed na en... later zult ge tot de conclusie komen, dat ge die en gene, zooals altijd, tóch nog hebt vergeten. Maar niemand kan u eenig verwijt maken, wanneer ge tijdig voor het Nieuwjaarsnummer van de krant een gelukwensch-annonce hebt opgege ven. Dat kost een paar centen en ge doet er mij en iedereen een plezier mee. Want zooals we met de Kerstdagen ons „lijstje" hadden ter verpoozing, en de adresseering van de omslagen der naamkaartjes, zoo hebben we op de Zondagen van Oud- en Nieuw jaar de lectuur der vele kolommen Nieuwjaarswenschen in de krant ter ontspanning. Die wenschen worden gelezen en herlezen, stuk voor stuk. Elke naam geeft aanleiding tot een gesprek. „Willem Pieterse? Nou, je weet toch wel, die met de jongste dochter van hakker Gerrits is ge trouwd De kolommen Nieuwjaarswenschen van de krant zijn een gezellig samen treffen van de onderscheidene fami lies der plaatselijke gemeenschap. In die kolommen kan niemand, die zich nog wil laten gelden, zijn absentie Een vredesgedachte voor Kerstmis. Hoe pijnlijk het ook eiken mensch en in het bijzonder iederen christen te moede zal zijn, dat straks op Kerstmis de strijd weer zal woeden aan verschil lende fronten, verraderlijke onderzee ërs de levens van duizenden zullen be lagen op de wijde, koude zee en vlieg tuigen met bommen dood en verderf zullen zaaien boven de steden, waar de menschen in hun huizen rond de ver lichte Kerstboom blijde zingen van het Kind, dat er geboren is toch rest ons voor deze Kerstmis een hoopvolle vre desgedachte. Tot nog toe heeft de menschheid ge poogd om den oorlog verstandelijk, dus langs den weg van de rede uitgeban nen te krijgen. Tevergeefs. Maar zou het niet kunnen zijn. dat de huidige oorlog er is om de onzinnigheid van volkerenstrijd en de onmogelijkheid van succes aan te toonen en dat hij al dus past in de alwijze Voorzienigheid Gods? LEVENSVERZEKERING WAALWIJK Hoe de strijd van thans nog eens zal afloopen, óf hij iemand ten voordeele zal kunnen strekken, valt moeilijk te voorspellen. Maar één ding is reeds vrij zeker: een militaire beslissing zal niet verkregen worden, noch te land, noch in de lucht, noch op zee. De ont wikkeling der oorlogstechniek is zoo zeer aan de defensieve krachten der volkeren ten goede gekomen, dat de aanval volstrekt ondoelmatig is gewor den, zelfs van veel grootere en sterker bewapende vijanden. We weten, dat de geschiedenis van den oorlog in Polen tegen deze stelling schijnt te pleiten, maar voor de ineen storting van het Poolsche verzet zijn redenen aan te voeren, welke met de vorengenoemde stelling weinig of geen verband houden. In 't kort gezegd: de Poolsche legerleiding heeft, de offen sieve waarde van de Poolsche leger macht overschattende, de voordeelen en de doelmatigheid van een defensief met moderne middelen ongebruikt gelaten. Maar in Spanje, aan het front rond Madrid, hebben de republikeinsche troepen bewezen, wat we bedoelden. En in Finland hetzelfde, al zijn daar de verschillen in de machtsverhoudin gen waarschijnlijk al te groot dan dat het aangevallen volkje op den duur het noodlot zou kunnen ontgaan, dat het overgroote Rusland het heeft toege dacht. Verder bewijs levert de toestand van gewapenden vrede in vollen oorlogs tijd! aan de Maginot- en Siegfried- linie. Millioenen soldaten wachten daar op den strijd, die niet komen kan. Of er aan de eene zijde al een millioen of twee millioen mannen méér liggen dan aan den anderen kant, vechten is nutteloos, omdat de moderne verdedi gingswerken van den vijand geen dóór komen toelaten. De strijd ter zee kan jaren en jaren wordt gevoerd. De Britsch-Fransche macht zal onbedreigd blijven, maar van den anderen kant zullen de Duitschers duikbooten blijven bouwen ter vervan ging van de verloren gegane en ze zul len mijnen blijven strooien. En wat de oorlogvoering in de lucht aangaat, ook hier stuiten de aanvals- krachten volkomen af op de defensieve vermogens der tegenpartij. Dat is voor de zóóveelste maal bewezen, thans bij den luchtslag boven Helgoland. De berichten over het verloop van dezen strijd loopen sterk uiteen. De Britten hebben er hun aanval ingezet met 52 vliegtuigen, welke boven Hel goland door Duitsche Messcherschmidt toestellen werden bestookt. De Engel- schen beweren dat ze 7 toestellen heb ben verloren en 12 machines van den vijand hebben neergeschoten; de Duit schers zeggen, dat ze 36 Britsche vlieg tuigen omlaag hebben gehaald en er ze!' slechts 2 ten offer hebben moeten brengen. De opgaven zijn dus in flagrante te genspraak met elkaar. Eén van beide partijen moet op bewuste wijze heb ben gelogen, ófbeide partijen lie gen. Ten gunste van de Engelschen moet worden erkend, dat zij tot heden buitengewoon openhartig zijn gebleken bij rnededeelingen omtrent eigen ver liezen en b.v. meermalen het vergaan van schepen hebben openbaar gemaakt terwijl de tegenpartij er volmaakt on kundig van was. Ten nadeele van de Duitschers strekt, dat zij methodisch alles, ook de waarheid ondergeschikt aan het doel der „totalitaire" oorlog voering hebben gemaakt. Getuige b.v. het verbod om naar buitenlandsche ra dio-uitzendingen te luisteren, waarmee verhinderd wordt, dat het Duitsche volk de rnededeelingen van de eigen regeering kan toetsen aan die van de tegenpartij. Hoe het echter ook zij met den uit slag van het luchtgevecht boven Hel goland, men kan veilig aannemen, dat een Britsch vliegtuigeskader, dat boven de Duitsche verdedigingswerken ver schijnt het zwaar genoeg te verant woorden krijgt en menigen aanvallen den piloot spijt over zijn zondig verle den te binnen zal brengen. In den aan val komt hij zoozeer voor de noodzaak der verdediging te staan, dat het doel van den tocht er geheel of bijna geheel bij inschiet. Maar precies eender ver gaat het Duitsche aanvallers boven de Britsche centra van maritiemen of an deren weerstand. Daaraan herinnert een mededeeling der Britsche legerlei ding. volgens welke in Oct. en Nov. bij 51 gevechten boven Engelsch grondge bied cf Engelsche wateren 21 Duitsche vliegtuigen vernield zijn. Geen enkel Britsch gevechtstoestel is in Engeland neergeschoten sedert het uitbreken van den oorlog en bij al deze 51 gevechten werd slechts één Engelsch piloot ge wond. Resumeerende herhalen we nog eens, dat de feiten het aantoonen, dat de oor log zichzelf onmogelijk gemaakt blijkt te hebben en dat dit de kostbare les kan worden, te trekken uit het huidige sa menstel van conflicten. Het is mogelijk dat de huidige strijd eindigt door over leg. Evenzeer is het mogelijk, dat het einde zal worden bewerkt door bijkom stige oorzaken: revolutie b.v. of de eco nomische dan wel de financieele ineen storting van een der partijen. Maar als het einde er is, dan zal zoo hopen we en zóó kunnen we het ook verwachten de wetenschap zich hebben geves tigd, dat een nieuwe oorlog volkomen nutteloos zal zijn, voor welk doel ook, omdat de defensieve vermogens der volkeren, ook van kleine volkeren, in steeds meer overtuigende mate de aan- valskrachten zullen smoren. Laat deze overtuiging ons stemmen tot een vredesgedachte op KERSTMIS 1939. KOMT EVEN SMULLEN uitsluitend van le kwa liteit kalfsvleesch. LANGSDORFF PLEEGT ZELF MOORD. Langsdorff, de commandant van het gezonken Duitsche vestzakslagschip „Admiral Graf von Spee", heeft met revolverschoten een einde aan zijn le ven gemaakt. Alvorens zelfmoord te plegen, heeft hij een brief gezonden aan den Duit- schen ambassadeur, waarin hij zeide. dat hij toen hij opdracht kreeg zijn schip tot zinken te brengen, van plan was, het lot van zijn schip te deelen, doch hij had de daad uitgesteld om de vei ligheid van zijn bemanning te verzeke ren. Verder zou hij nog verklaard heb ben, blij te zijn, dat zijn geweten niet bezwaard was door den dood van ook maar één Britschen niet-strijder. Eenerzijds wordt gemeld, dat de zelf moord geschied is in het marine-arse naal te Buenos-Aires, anderzijds wordt gemeld, dat men het lijk in een hotel kamer heeft gevonden. Langsdorff zou zich door den slaap hebben geschoten. De begrafenis van het lijk had giste ren op het Duitsche kerkhof te Buenos Aires in tegenwoordigheid van 300 mannen van de „Spee", alsmede van de officieele vertegenwoordigers van Duitschland en leden van de Duitsche kolonie plaats. De Duitsche ambassade te Buenos Aires tracht in een communiqué nog 'n zweem van glorie te weven rond dit nutteloos en verwerpelijk einde van den commandant. Het communiqué luidt als volgt: Van den aanvang af was hij vastbe sloten het lot van zijn mooie schip te deelen en slechts machtige invloeden en zijn verantwoordelijkheid voor de geslaagde ontscheping van een beman ning van meer dan duizend man, heb ben hem er toe gebracht de tenuitvoer legging van zijn voornemen uit te stel len tot zijn plicht was volbracht en zijn superieuren volledig van den toestand op de hoogte waren gebracht. Toen de ze taak volbracht was, boog "hij voor het lot. Een moedig zeeman, die een nieuwe bladzijde heeft toegevoegd aan den roem der Duitsche marine, aldus De Echo van het Zuiden, Waaiwykscke en Langstraatscbe Courant* pA Probeer 't toch op zulke da gen eens met'n "AKKERTJE". "AKKERTJES" houden U niet alleen vrij van pijn, maar zij verdrijven door hun bijzon dere samenstelling eveneens dat lustelooze, machtelooze gevoel en ze kwikken U op. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende Werking. Vaak nagemaakt, maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE' staat 't AKKER-merk Uw garantie I tegen pijnen, hoofdpijn, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1