Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; Binnenlandsch Nieuws. De Algemeene Toestand „NOORD- BRABAND" 1843 Automatiek PULLES-HEESBEEN Prinselijk Gezin rond den Kerstboom. Croquetten en Bitterbollen NUMMER 102. WOENSDAG 27 DECEMBER 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG cn ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adrea: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. „Wat een mooie Kerstboom", riep opgetogen Prinses Beatrix. Zooals was aangekondigd, heeft het Prinselijk Gezin Eersten Kerstdag des middags om vier uur ten paleize Noord einde te s-Gravenhage met het perso neel van het paleis Kerstfeest gevierd. Deze viering werd over de beide zen ders uitgezonden in het bijzonder voor de gemobiliseerden te land en ter zee, die de Kerstdagen niet in den huiselij- ken kring konden doorbrengen. Echter niet alleen door de gemobili seerden, maar ook in duizenden huis kamers zal deze treffende Kerstviering, mede door haar eenvoud, ongekunsteld heid en huiselijkheid, met ontroering zijn gevolgd. Nadat Prins Bernhard had meege deeld, dat het Prinselijk Gezin om den versierden en verlichten kerstboom was verzameld, las hij het verhaal van de geboorte van Christus uit het Evange lie van St. Lucas. Eenvoudig en warm sprak Z.K.H. het verhaal voor de aan wezigen in het paleis en voor de talloo- zen in den lande, die aan den luidspre ker deze Kerstherdenking volgden. Na den Prins hield Prinses Juliana een Kersttoespraak. Haar klare stem, waarin devotie en innerlijke overtuiging sterk doortrilden, sprak van de geboor te van het Kindje Jezus in den stal van Bethlehem en van de Boodschap van het Licht, van zoo machtige en groote beteekenis voor de huidige wereld, waaruit Vrede en naastenliefde zijn verbannen en waarin de menschheid is verscheurd. De huiselijkheid van deze Kerstfeest viering werd zoo sterk geaccentueerd door de kreetjes van Prinses Irene en de uitroepen van de kleine Prinses Bea trix, die in groote vreugde en bewonde ring voor al het moois en de lichtjes aan den kerstboom, onder het spreken van vader en moeder met een duidelijk stemmetje meermalen haar kinder vreugde uitte. Duidelijk klonk haar opgetogen: ,,Wat een mooie kerstboom". En juist door dit heldere stemmetje van de klei ne Beatrix sprak de intimiteit en de hui selijke sfeer van deze kerstviering des te sterker en te ontroerender. Het zingen van twee coupletten van het .Stille Nacht, Heilige Nacht" sloot deze indrukwekkende kerstfeestviering. L. F. J. M. BARON VAN VOORST TOT VOORST, f Lid van de Eerste Kamer. Te Velp, waar hij tot herstel van ge zondheid tijdelijk vertoefde, is in den Kerstnacht overleden, de heer L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal. VIJF NEDERLANDSCHE HOUTSCHEPEN. Door Duitschland vrijgegeven. Te Rotterdam aangekomen. De vijf Nederlandsche houtschepen, de Vecht", de „Zaan", de ,,Schie", de „Eem" en de ,,IJsel" van de N. V. Houtvaart, welke 3 weken in Duitsch land zijn opgehouden, zijn in den loop van Maandag te Rotterdam aangeko men. ANTHONY FOKKER TE NEW YORK OVERLEDEN. Anthony Fokker, wereldberoemd vliegtuigbouwer en pionier der lucht- ■vaart, is Zaterdag, na twaalf dagen be wusteloosheid, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Hij was 49 jaar oud. De dood van den „Vliegenden Hol lander, zooals de Amerikaansche pers onzen grooten landgenoot gaarne noem de, heeft zoowel bij het publiek als bij de New-Yorksche middagbladen groote deelneming gewekt. In Anthony Fok ker, die gewoonlijk gedurende 6 maan den van het jaar in dé Vereenigde Sta ten vertoefde, verliest de Nederland sche kolonie te New York een van haar beste vrienden en ijverigste bevorde raars. De begrafenisdienst werd gehouden op den Tweeden Kerstdag op „Under- cliff Manor", het buitengoed van Fok ker, dat aan de Hudson gelegen is. Het stoffelijk overschot werd gecremeerd en de urn met de asch zal met de „Vo- lendam", die op 30 December van New York vertrekt, naar Nederland worden overgebracht. Twee intieme vrienden van den heer Fokker, mej. J. de Leu en de heer Martinus Nijhoff, zullen de urn op haar zeereis vergezel len. KERSTBOODSCHAPPEN EN KERSTTOESPRAKEN. Roosevelt voor de radio. Rede van koning George tot het Britsche Imperium. De Paus over de grondslagen van den vrede. President Roosevelt heeft bij gele genheid van het Kerstfeest een korte radio-toespraak gehouden, waarin hij zeide: „Het jaar, dat begonnen is in vrees voor rampspoeden, eindigt in de ont zetting van een nieuwen oorlog, die zijn vertwijfeling voegt bij den last van het lijden, welke op de wereld is ge legd door het gebrek aan menschelijk- heid van den mensch tegenover den mensch". Voorts zeide Roosevelt: „Laten wij, nog in vrede leven, op dezen dag van oorlog en droefheid voor vele andere landen, niet uitsluitend ons gelukkige lot vieren. Laten wij liever bidden, dat ons de kracht worde gegeven om te leven voor de anderen. Laten wij bid den, dat de oorlogvoerende landen de onsterfelijke leeringen lezen, begrijpen en overpeinzen". Ook koning George heeft van San- dringham uit via de radio een Kerst toespraak tot het Britsche rijk gehou den, waarmede hij de traditie van zijn vader, koning George V heeft doen her leven. „Het feest dat wij als Kerstmis ken nen, aldus de koning, is bovenal het fees van den vrede en den huiselijken haard. Alle vrije volken hebben een diepgewortelde liefde voor den vrede, omdat alleen de vrede den huiselijken haard beveiligt. Doch de ware vre de zetelt in de harten der men- schen en het is de tragedie van onzen tijd, dat er machtige landen zijn, wel ker geheele politiek steunt op agressie en vernieling van alles, dat de mensch heid dierbaar is. Dit heeft onze volken wakker geschud en hun een eenheid gegeven, die in vorige oorlogen onbe kend was. In onze harten voelen wij, dat wij tegen slechtheid strijden en deze overtuiging zal ons van dag tot dag de kracht geven, om vol te houden, tot de overwinning verzekerd is". Na vervolgens een boodschap van dankbaarheid te hebben gericht aan leger, vloot en luchtmacht, vervolgde de koning: „Nooit te voren heeft de wereld een dergelijke eenheid van doel en krachts inspanning gezien. Ik geloof van gan- scher harte, dat het de christelijke be schaving is die mijn volken en onze moedige en trouwe bondgenooten te zamen bindt. De ware beschaving kan op geen anderen grondslag gebouwd worden. Laat ons daaraan denken in de donkere tijden die voor ons liggen en bij het sluiten van den vrede, waar om ieder bidt. Z. H. de Paus heeft Zondagmorgen de leden van het college van kardina len en de in Rome aanwezige prelaten ontvangen, die hem hun kerstwen- schen kwamen aanbieden. De paus hield een toespraak, waar in hij sprak over het conflict in Euro pa en over de mogelijke gevolgen daar van op sociaal cn economisch gebied. Voorts herinnerde hij in het hijzonder aan de vergeefsche pogingen van het Vaticaan om den oorlog te voorkomen en verzocht hij de regeeringen de voor waarden te preciseeren, waarop zij be reid zouden zijn vrede te sluiten, doch een vrede, welke eervol is voor alle volkeren. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK De aanval op Finland. Z. H. de Paus heeft in zijn rede de politiek van geweld veroordeeld en meer in het bijzonder den aanval van Rusland op Finland. Hij heeft de grondslagen aangegeven waarop de vrede zou moeten worden opgebouwd. Wij zijn getuigen geweest, zoo sprak Pius XII, van een reeks van handelin gen, welke onvereenigbaar zijn, zoo wel met de voorschriften van het po sitieve internationale recht, als met de beginselen van het natuurrecht cn de meest elementaire gevoelens van. men- schelijkheid, handelingen die aantoo- nen, waartoe het rechtsgevoel door zuiver totalitaire overwegingen geko men is. Daartoe behoort de welover wogen aanval op een klein volk, ar beidzaam en vredelievend, onder het voorwendsel van een bedreiging welke nooit bestond en zelfs niet mogelijk was. De wreedheden en het ongeoor loofd gebruik van vernielingsmidde len, zelfs tegen non-combattanten en uitgewekenen, tegen vrouwen, grijs aards en kinderen, de minachting voor de vrijheid en voor het rnenschelijk leven, vormen handelingen, die om den wraak des Hemels roepen. De vredespogingen van den Paus. Vervolgens herinnerde de Paus aan de pogingen van het Vaticaan tot be houd van den vrede en zette hij uiteen hoe die pogingen zijn mislukt door het onder de volkeren heerschende wan trouwen. De vraagstukken waarvoor de volkeren stonden waren niet onop losbaar, maar dat wantrouwen, voort spruitend uit een reeks bijzondere om standigheden, verhinderde vertrouwen te stellen in eventueele beloften en in den duur van levensvatbaarheid van mogelijke afspraken. De paus zeide met schrik te denken aan de gevolgen van dezen oorlog, zoowel uit moreel en materieel, als uit oeconomisch en sociaal oogpunt. Dat zijn overwegin gen van den oorlog te onderzoeken, ten stemmen en hen ertoe moeten brengen, de uitwerking en doelstellin gen van den oorlog te onderzoeken. Zij die verantwoordelijk zijn voor het lot der volkeren dienden op het ge schikte oogenblik de fundamenteele punten voor een rechtvaardigen en eer vollen vrede te kunnen bepalen en niet a priori onderhandelingen te weigeren, indien de gelegenheid zich voordoet. De grondslagen van een billijken vrede. De grondslagen waarop, naar de paus uiteenzette, een billijke interna tionale vrede gegrondvest kan worden zijn de volgende: 1. een fundamenteele eisch voor een billijken en eervollen vrede is, het recht van leven en onafhankelijkheid te verzekeren aan alle landen. De wil tot leven van een volk mag nooit het doodvonnis beteekenen van een ander volk. Indien die rechtsgelijkheid in gevaar verkeert, moet deze hersteld worden, doch niet met geweld maar naar de regelen van gerechtigheid en wederkeerige eerlijkheid. 2. Opdat zulk een orde van langen duur kan zijn, moeten de landen be vrijd worden van den druk van den wapeningswedloop en van het gevaar der materiecle macht als tyrannieke rechtschendster. Vredesvoorstellen, welke geen fundamenteele beteekenis zouden toekennen aan een ontwape ning met wederzijdsche instemming, zouden vroeg of laat geen levensvat baarheid blijken te bezitten. 3. Bij de reorganisatie van het ge^ meenschappelijke internationale leven, dienen alle partijen zich rekenschap te geven van de leemten en gebreken van het verleden. De oprichting van juri dische instellingen, ter waarborging van een getrouwe en loyale toepassing der overeenkomsten, is van beslissen de beteekenis voor de aanvaarding van een vredesverdrag en voor het vermij den van willekeurige en eenzijdige in terpretaties der verdragsbepalingen. 4. Een punt, dat heel bijzonder de aandacht verdient, indien men een be tere organisatie van Europa verlangt, betreft de nooden en billijke eischen der landen en volkeren, alsmede de ethnische minderheden, welke eischen langs vreedzamen weg dienen te wor den voldaan, en zoo noodig door mid del van een wijze en rechtvaardige her ziening der verdragen. Heel wat aan sporingen tot geweld zouden verdwij nen na de vestiging van een werkelijk evenwicht tusschen de volkeren en het herstel der grondslagen van weder zij dsch vertrouwen. 5. Maar zelfs betere regelingen zul len onvolmaakt zijn en tot mislukking leiden indien zij, die de volkeren regee- ren, en indien de volkeren zelf zich niet steeds meer laten doordringen van dien geest van verantwoordelijkheid, welke het menschelijke bestaan regelt volgens de simpele en onwrikbare nor men van Gods wetten, van dien dorst naar rechtvaardigheid, welke de mo- reele gerechtigheid tot grondslag heeft, van die universeele liefde, die een brug opwerpt voor hen, die niet het geluk hebben ons geloof te belijden. De paus zeide de moeilijkheden tot het verkrijgen van een billijken inter nationalen vrede niet voorbij te zien. Daarna deed hij mededeeling van het besluit van Roosevelt tot het zenden van een persoonlijken afgezant naar 't Vaticaan. Deze boodschap, aldus de paus, is ons bijzonder aangenaam, want zij vormt een machtige bijdrage tot de totstandkoming van een billij ken en blij venden vrede en tot verlich ting van het oorlogsleed. Wij betuigen president- Roosevelt onze gelukwen- schen en spreken hem onzen dank uit. KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwa liteit kalfsvleesch. Een boodschap van diepen zin. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Rome telefoneerde: De Kerstboodschap van den paus is wellicht van grooter beteekenis dan verwacht werd. Wanneer men de woorden van den paus leest, krijgt men niet onmiddellijk den indruk van iets positiefs. Doch gaat men den die peren zin van de rede na, dan is er wel degelijk een belofte in vervat. Niet zoo zeer een belofte van een nieuw pause lijk initiatief om tot herstel van den vrede te geraken, want de paus geeft zelf te kennen, dat bij de heerschende mentaliteit en bij het nog onverzwakt voortbestaande wederzijdsche wan trouwen dergelijke stappen tot misluk king zouden zijn gedoemd. Maar de groote belofte van de rede is deze, dat men in het Vaticaan met onverminder den ijver en ongeteld de teleurstellin gen, die men reeds ondervond en die nog komen zullen, zal blijven doorwer ken in het belang van den vrede en dat elke poging, die gebaseerd is op redelijkheid en rechtvaardigheid reke nen kan op de medewerking van het Vaticaan. Een ernstige rede, die tot nadenken moet stemmen en vooral beteekenis krijgt door de warme instemming van president Roosevelt. ROOSEVELT EN HET VATICAAN Groote beteekenis toegekend aan de benoeming van Taylor. De New York Times meldt uit Was hington, dat de benoeming van Myron Taylor tot persoonlijk ambassadeur van president Roosevelt bij het Vaticaan, door waarnemers beschouwd wordt als onderdeel eener voorbereiding van den president voor een nieuwe poging den vrede tot stand te brengen. ACCOORD ITALIËVATICAAN Vóór den vrede, tegen communisme. Steun aan elkanders actie. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, aldus United Press, dat tus schen Italië en den H. Stoel een over eenkomst gesloten is betreffende een evenwijdig loopende actie voor het be houd van den vrede en tegen het com munisme. Volgens over het algemeen welinge lichte politieke kringen te Rome en te vens volgens betrouwbare kringen uit het Vaticaan is deze overeenkomst ge sloten bij de besprekingen, die dezer dagen gevoerd zijn tusschen den nieu wen Italiaanschen ambassadeur bij den H. Stoel, Dino Alfieri, en den kardi naal-staatssecretaris, Maglione. Bij de ze besprekingen waren nog verschei den andere diplomaten tegenwoordig. DE FINNEN NEMEN HET INITIATIEF. Russische actie in de lucht. De Finnen hebben thans het initiatief overgenomen, meldt de correspondent van Havas uit Helsinki. Terwijl de zwaar beproefde Russische kolonnes in langzaam of sneller tempo blijven terug trekken, gaan de Finnen overal tot den aanval over, ook bij de Mannerheim- linie. Zondag hebben bij bij Summa op de Karelische Landengte een aanval ingezet, die de Russen dwong tot een tegenactie, waarbij zij hun verloren stel lingen heroverden. In het uiterste Noor' den blijven de Russen terugtrekken op Petsamo, van dichtbij gevolgd door de Waaiwybschc en Langstraatsche Courant*

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1