Plaatselijke Berichten V INGEZONDEN STUKKEN. OPROEP RAAMSOONK. ORUNEN, Finsche voorhoede. De Russische lucht macht heeft Zondag getracht steden, havens en wegen te bombardeeren, doch de resultaten zijn matig. De Fin sche luchtafweer werkte doeltreffend. Veertien Sowjet-vliegtuigen zouden zijn neergeschoten. Intusschen blijven de Fransche en Engelsche bladen zich bezig houden met de noodzakelijkheid van materieele hulp aan Finland. De Temps, het blad, dat zulk een hulp van den beginnen af met kracht heeft voorgestaan, besluit haar Bulletin du Jour van 24 December: Aangetoond is, dat de roode horden slechts een zeer betrekkelijke gevechtswaarde hebben, dat haar kader niet opgewassen is tegen zijn taak en dat het Russische opper bevel onder zijn opdracht blijft. Het is een leger voor den burgeroorlog, een leger waarvoor iedere buitenlandsche onderneming iets buitengewoon hache lijks is. Dit is een feitelijke toestand, welke aan het geheel van de internatio nale crisis een nieuw aanzien geeft, dat men niet uit het oog kan verliezen, wanneer men wil, dat het Duitsch-Rus- sische samenspannen niet de resultaten zal opleveren, welke Berlijn en Moskou er van verwachten voor hun politiek van overheersching in Europa. Er is hier in ieder opzicht een nieuw feit, die de meest ernstige aandacht eischt. In den oorlog gaat het erom zoowel op het politiek als op het strategisch gebied alle gelegenheden aan te grijpen, die zich voordoen. OPSTAND VAN IERSCHE GEVANGENEN. In de gevangenis van Londonderry. In de gevangenis te Londonderry in Noord-Ierland is op Kerstmorgen een opstand uitgebroken onder zestig ge vangenen die er voor den duur van den oorlog in verzekerde bewaring waren genomen onder verdenking dat zij tot het Iersche republikeinsche leger be hoorden. In verband met het Kerstfeest hadden eenige bewakers vrijaf gekre gen en de muiters hebben onder deze omstandigheden kans gezien drie be wakers neer te slaan en in cellen op te sluiten. Toen hebben zij zich in een der zalen die uitzicht geven op straat ge- barcadeerd en voor de open ramen re publikeinsche liederen gezongen, de menigte die natuurlijk spoedig in groo- te getale opdaagde, toegesproken en ten slotte twee op nog onopgehelderde wijze binnengesmokkelde republikein sche vlaggen ontplooid. De aanwezige bewakers hebben een poos getracht de deur te rammeien maar de gevangenen hadden er alle meube len voor geplaatst die zij in het vertrek aantroffen, zoodat tenslotte de hulp van de brandweer en de militaire poli tie werd ingeroepen. Eerst na ruim vijf uur heeft de brandweer de muiters van de ramen weggespoten en een in gang van de buitenzijde geforceerd. In de zaal en in de cellen in welke de drie bewakers waren opgesloten hebben de muiters alles kort en klein geslagen en een begin van brand gesticht dat spoe dig was gebluscht. De politie heeft dadelijk een uitge breid onderzoek begonnen. De direc teur en onder-directeur waren met Kerstverlof. AANVAL OP EEN MUNITIE MAGAZIJN TE DUBLIN. De aanvallers, meer dan vijftig, met veel wapentuig ontkomen. Zondagmorgen vroeg is een verme tele overval gepleegd op het arsenaal in het Phoenix-park, te Dublin, een van de krachtigst versterkte opslagplaatsen van munitie in Eire. De aanvallers overmeesterden de militairen, die de wacht hielden en maakten zich met vrachtauto's uit de voeten, waarbij zij een groote hoeveelheid wapens en mu nitie mede namen. TIJDENS KERSTMAAL GETORPEDEERD. 14 Dooden bij ondergang van Britsch schip. Op Eersten Kerstdag, terwijl het grootste deel van de bemanning in de verblijven het Kerstfeest vierde, is op de Noordzee het Britsche s.s. „Stan- holme" (2473 ton) door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht. Veer tien van de 24 opvarenden zijn ver dronken; de tien geredden werden al len gewond. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Een nieuwe onmisbare inrichting. Met belangstelling nam ik voor eenige weken kennis van de besprekingen die plaats hadden om hier te komen tot in richting van een geschikte gelegenheid voor militairen om geregeld stortbaden te kunnen nemen. Intusschen zijn de verschillende partyen tot elkaar gekomen met het resultaat dat tegenover de tegen woordige kazerne een prima inrichting is ontstaan die een prachtige gelegenheid biedt om zich geregeld te verfrisschen. Om iets te kunnen stellen tegenover alles wat Waalwijk en zijn ingezetenen plus het actieve O. en O. doen tegenover de hier ingekwartierdcn, meende de mi litaire leiding de bovengenoemde badin richting tegen een kleine vergoeding te moeten open stellen voor burgei's. Vanaf j.l. Zaterdag is deze inrichting dan ook voor iederen mannelijken Waalwijker te benutten, en kan men tegen betaling van lü cent in een zeer zindelijke, en ge riefelijke gelegenheid heerlijk baden. Hiermede is voor Waalwijk de grond slag gelegd voor iets wat tot heden een onmisbare zaak was. Tientallen benutten de gelegenheden in Tilburg en den Bosch waarvan men er nu door onderlinge sa menwerking hier een kan vinden. In het belang van de algemeene volks gezondheid meen ik daarom dan ook voor deze badinrichting IEDERS aan dacht te mogen vragen. Ik ben overtuigd dat de weinigen die j.l. Zaterdag profi teerden van de gelegenheid die hier ge boden wordt uiterst tevreden er over zijn, en voor deze inrichting dan ook een oopende reclame zullen vormen. Het zou alleen zeer jammer zijn wanneer de waar de van het nemen van een verfrisschend bad niet door daadwerkelijke medewer king zou worden getoond. De Waalwijksche Zwemvereemging telt honderden leden, die deze zomersche in richting volledig uitbuiten, tiental en moeten er hieronder zijn die ook in den winer van een warm bad willen genieten. Laten zij dan ook vanaf vandaag gere gelde bezoekers van deze nieuwe inrich ting worden. Bovendien biedt dit badhuis perspec tieven voor de toekomst en wel de vol gende: Wanneer de exploitatie van deze nog primitieve inrichting tevreden stel lend zou blijken, moet hij het eindigen van de mobilisatie hij de geregelde ge bruikers het gemis ervan gevoeld wor den, waardoor mogelijk bij het gemeente bestuur voldoende belangstelling zou zijn op te wekken voor de oprichting van een naar de eischen des tijcis ingericht bad huis, waaraan toch een industrie-plaats als Waalwijk met erkende sportieve op vattingen de allergrootste behoefte heeft. Daarom dan nogmaals moet iederen jongen en man de thans bestaande goed- koope gelegenheid tot zijn eigen gezond heid zoo veel mogelijk gebruiken. Alfons Hoxs. Wy willen gaarne deze aanmoediging van 'den heer Roxs ondersteunen. Men heeft nu de gelegenheid, waarnaar zoo lang is uigezien, dat men er nu ook van profiteere. Red* BREIT ALLEN MEE! Op initiatief van de echtgenooten van officieren der hier gelegerde troe pen, richten wij een beroep tot de vrou wen en meisjes van Waalwijk om me de te werken aan het BREIr^N VAN BIVAKMUTSEN voor de alhier gele gerde militairen. Wanneer onze soldaten, ook voor ons in deze koude dagen en nachten aan de brug en de gebouwen de wacht moeten houden, dan is een bivakmuts voor hen een onmisbaar heerlijk ver warmend kleedingstuk. Voor wie kunnen onze vrouwen en meisjes beter breien dan voor onze eigen soldaten. Breit dus allen mee voor dit goede doel en breidt spoedig want de tijd dringt, In ons volgend nummer hopen wij verdere inlichtingen omtrent model, enz. te kunnen geven. Nadere inlichtingen voorloopig aan ons bureau. DE OFFICIEELE OPENING VAN HET ALGEMEEN MILITAIR TEHUIS. Onder zeer groote belangstelling werd Zaterdag in 't K.J.C.-huis het Al gemeen Militair Tehuis geopend. De zaal zag er prettig en gezellig uit en kerstboom en verdere versiering schep ten een echte Kerstsfeer. De voorzitter van 't comité Dr. H. Kolster opende den avond met een hartelijk welkom en bracht dank aan allen die hun medewerking hebben verleend, speciaal aan den burgemees ter die direct bereid was 't eere-voor- zitterschap te aanvaarden, voorts aan den kapitein-commandant, de verdere comité-leden, 't dames-comité. Hij ging de geschiedenis van de totstandkoming, het doel van het tehuis na en sprak de hoop uit dat het tehuis in elk opzicht aan z'n doel zou beantwoorden in den geest als de stichters zich dien hadden voorgesteld. Op zijn verzoek ging de edelachtb. heer burgemeester daarna tot de offi- cieele opening over, nadat hij de be doeling der militaire tehuizen, hun vruchtbaren arbeid duidelijk had uit eengezet. Hij besloot z'n belangwek kende woorden met den wensch dat dit militaire thuis door alle bezoekers zou worden gewaardeerd volgens het be kende devies „Vreest God en eert den Koning", dan zal het zeer zeker aan z'n doelstelling in elk opzicht beantwoor den. De kapitein-commandant bracht z'n dank aan den voorzitter, comité en burgemeester voor de totstandkoming van deze voor de militairen zoo belang rijke stichting. Kapitein Caron sloot zich hierbij aan namens de militairen van overzij. Daarna wees het lid van 't dage- lijksch bestuur de heer Drs. Ettman in welgekozen woorden op 't initiatief en het vele werk van Dr. Kortbeek, de voorzitter van O. en O., die het had aangedurfd en bewerkstelligd dat dit smaakvolle en gezellige tehuis in enke le dagen was tot stand gekomen. Hij is de man, die overal contact weet te vin den en op buitengewoon prettige ma nier een en ander weet te organiseeren voor elkaar en bij elkaar te krijgen. Hij bracht hem daarvoor aller dank. Daarna wees hij op 't lichtend voor beeld onzer Vorstin in deze ernstige tij den en stelde voor een driewerf hoera in te stellen op H. M. de Koningin, waaraan spontaan voldaan werd en waarna eenige strofen van 't Wilhel mus werden gezongen. Daarna nam Dr. Kortbeek 't woord om in een zeer geestige speech allen dank te zeggen voor hun spontane me dewerking en niet minder voor de vriendelijke woorden aan zijn adres. Hij bracht hulde en dank aan het ijverige dames-comité met mevr. Min- ke en mej. Wiesman aan 't hoofd. Hij ging uitvoerig na wat dit tehuis speciaal bedoelde te zijn en wees er nadrukkelijk op dat het geen concur rentie is van de andere militaire tehui zen, integendeel is dit een aanvulling daarvan en vooral voor degenen die niet steeds op straat wenschen te fla- neeren, maar een gezellig tehuis zoe ken, waar zij al of niet aan lagen prijs iets wenschen te verteeren en een vriendschappelijke aanspraak vinden van de dames die zich voor dit mooie werk opofferen willen. Na nogmaals ailen bedankt te heb ben begon de feestelijkheid. Spoedig was de biljart in gang en Dr. Kort beek wist hier een mooie financieele in zet te halen het voetbalspel, het klein-biljart, kaartspel in verschillende vorm, piano met strijkmuziek, kortom er heerschte onder een goede en billij ke kop koffie en thee dadelijk een aller prettigste stemming, waarvan comité leden en genoodigden, naast zeer vele militairen, vele uurtjes getuigen bleven. 't Was een mooi begin en met de Kerstdagen heeft dit tehuis zijn be staansrecht reeds dubbel bewezen. HARMONIE „ST. JAN". Over gebrek aan belangstelling op hare uitvoeringen heeft „Sint Jan in den regel niet te klagen, doch gister avond was het er zoo overstelpend druk dat het bezoek aan deze eerste winter- uitvoering wel een unicum genoemd kan worden. Het patronaatsgebouw was tjokvol en zeer velen hebben zich met een staanplaatsje tevreden moeten stellen. Zeiden heeft deze zaal zoo gedaverd van den lach als gisteren, toen het tal rijke publiek van de eene lachstuip in de andere viel om de oer-komische scè nes van het ensemble „Klaveren Vijf Dit Roosendaalsche cabaret-gezel schap heeft er slag van een sfeer van gemoedelijkheid en vroolijke stemming te wekken. Vanaf het eerste nummer was er het gewenschte contact met het publiek en het valt moeilijk te zeggen welke num mers van het uitvoerige programma het meest in den smaak vielen, daar ze stuk voor stuk groote hilariteit verwekten. Hun optreden was een groot succes niet alleen voor deze vlotte, gerouti neerde humoristen, maar ook voor de Harmonie „St. Jan", die hiermee een gelukkige keus heeft gedaan en dit en semble graag nog eens een keer zal uitnoodigen. De avond werd geopend met een mooi varieerend muziekprogramma door de harmonie onder leiding van haren nieuwen directeur, de heer L. v. d. Sanden uit Loon-op-Zand. Geconsta teerd kon worden, dat door directie, bestuur en leden alles wordt gedaan om de vele moeilijkheden die de mobilisatie van een deel der muzikanten en de wis seling in de directie veroorzaakt had den, te overwinnen. Niettemin kon het gemis van verschillende leden en de mindere geoefendheid van enkele nieu welingen worden opgemerkt. Vooral in de eerste nummers viel er op zuiver heid van stemming en juiste aanpassing der verschillende partijen wel een en ander aan te merken. In de volgende nummers vlotte het heel wat beter en vormde het corps een mooi geheel, dat een muzikaal peil bereikte dat, ondanks de moeilijkheden, de beste verwachtin gen voor de toekomst van dit gezel schap inhoudt. UIT DE SCHOENNIJVERHEID. By een zilveren bestaansfeest. Wij lezen in de Maandagmorgen: NIJMEGEN, 27 December. Woensdag 27 December wordt in Nijmegen herdacht het vijf en twintig jarig bestaan van de schoenfabriek Nimco. Dit feit op zichzelf is direct geen belangwekkende gebeurtenis. Zilveren jubilea komen meer voor in een bloeiende industrie. Maar wel mag hier gereleveerd worden, dat met de vestiging van de Nimcofabriek door den heer J. Verschuur in 1914 te Nij megen den grondslag gelegd werd voor de uitgebreide nijverheid welke Nijmegen thans bezit in een viertal groote en eenige kleinere schoenfa brieken, ook in de omgeving. Het was in T914 dat de heeren Gebrs. Ver schuur uit Kleef, waar zij een belang rijke lunctic vervuiuen op de groote nuuman s labneken aiuaar, naar Nij megen kwamen in veruauu met ge reden iiioeuijKueuen van grensverKeer enz. van iNeuerianusciie arneiuers, uie in ivieei en eiuers werKien. ïai van goeue vaKiieuen uit iMjmegen, uroes- ucck, Aiuuiigen enz. vonuen in non- man s laurieKen een goeue werKiaaw. ïoen ue ooriogsmoeinj Kneuen grooier weruen, weru voor nen iiei grensver keer ook moeiiijKer. z,oouoenue pro beerde men eigen fabrieken te snen- ten in Nijmegen, waar men verzekerd kon zijn van meerdere uitstekende vanlieden, die over de grens hun vak- bekwaamneid nog hadden vermeer derd. JNaast de Nimco kwamen in den loop der jaren de Robinson, de Dinco, de Wotana, later Swift, de Ooievaar, in (jrroesbeek, enz. Op het oogenblik omvat de scnoenindustrie in Nijmegen en omgeving bijna 10 pCt. van de schoenproductie in Nederland, waar tegenover het grootste centrum van deze industrie Waalwijk met 14 pCt. en Tilburg met 4 pCt. staat. Ruim dui zend arbeiders vinden goed loonend werk in de schoenindustrie te Nijme gen, welke zich in weerwil van de moeilijke tijdsomstandigheden uitste kend weet te houden. heer Poyink was de weerstand gebro ken en na nog eenige minder fortuin lijke beurten maakte Kees in de 10e beurt zijn partij van 500 vol. De laat ste serie was niet uit; een serie Aine- ricaine werd afgebroken; 500 is partij en daarmee basta. En zoo zegevierde Kees over een zeer sportieve tegenstander die totaal 331 caramboles had gemaakt. Mag voor dit kleine biljart-fenomeen de publieke belangstelling niet een beetje warm loopen. Voetbal-, Wiel- ren-, Schaak-, Dam- en Hockey-beoefe- naars hebben hun bewonderaars en grooten aanhang, maar voor Keesje's biljarten met uitzonderlijken aanleg, een waardige opvolger van Gabriëus waardig, is dit geluk nog niet wegge legd. Zijn gestadig sterke groei kan mo gelijk zijn tegenstanders van vandaag nog eens tot zijn grootste voorvechters maken. A.s. Vrijdagavond komt in café City bij den heer H. de Ruijter de zelfde spelers Poyink, kampioen van Lim burg, de revanche wedstrijd van 500 caramboles spelen tegen Keesje de Ruijter. Voor biljartliefhebbers een avond om te watertanden. Aanvang 8 uur. Zie advertentie. Wij sluiten ons gaarne aan bij de waardeerende woorden, gewijd aan de jubileerende Nimco-schoenfabrieken te Nijmegen en aan hare leiders de hee ren Verschuur en Verhey, wier naam in de schoenenwereld een uitstekende klank heeft, zoowel wat hun sympa thieke persoonlijkheid als hun fabri kaat betreft. Ook kunnen we waardeeren dat men tracht de Nijmeegsche schoenin dustrie naar voren te brengen, als daarbij tenminste niet de waarheid in 't gedrang komt. De schrijver is on juist in zijn cijfers. Er staat dat Nij megen 10 pCt. en Waalwijk 14 pCt. der schoenen produceert. Zijn we juist ingelicht, dan geeft de laatste statistiek een ander beeld, n.l.: Nijmegen 8^4 Waalwijk I8V2 nogal eenig verschfL Wij meenden met alle waardeering goed te doen dit even vast te leggen. Waarheid in cijfers op de eerste plaats. KEESJE DE RUIJTER. Men schrijft ons: De veelzijdige tegenwerking is de onoverkomelijke rots, de bijna te hoo- ge berg, waar overheen het 14-jarige biljart-artistje Keesje de Ruijter zich heeft heen te werken, met het doelom als biljarter te kunnen slagen en in de hoop nog eens de grootste der groote collega's te kunnen overtreffen. De wet trachtte Kees tegen te houden zijn professie uit te oefenen. De N.B.B. laat geen gelegenheid onbenut om toch zeker iederen vooruitgang of reclame te kunnen tegenspreken of onwaar te maken ten rechte of ten onrechte. En toch gaat Kees vooruit, krachtig en onbaatzuchtig, gesteund door eenige leden tier Witte Sociteit in Den Haag. welke heeren toch zeker deugd van hun discipel moeten hebben. Wat Kees nu van biljarten kent of we van resultaten hebben te spreken, zeker is, dat iedere biljarter van groot formaat zich nog wel eens zal beden ken voor hij het hout tegen het 14- jarige tengere ventje opneemt. Kees speelt nog steeds libre, omdat zijn leermeesters hem tot heden nog steeds anders verbieden. En zoo was dan ook 1.1. Zaterdag een sportieve hoogspanning geschapen rondom het nieuwe biljart-ideaal Poyink, kampioen Limburg, maar nu vink, thans groot favoriet der sportie ve Bosschenaren is leerling van den Duitschen meester Förster. In houding, stijl en uitvoering is hij een eerste kracht en tot groote din gen in staat. Een zijner laatste partijen in Den Bosch is hiervan nog getuige, toen hij 500 caramboles cadre speelde met een moyem van 74. En zoo zat er climax in Den Bosch en Vucht in de seances van den heer Poyink, die moest culmineeren in een knaloverwinning op Keesje de Ruijter, 't 14-jarig jongs- ke uit Waalwijk. Dit treffen vond plaats in het Sta tionskoffiehuis te Vught, waar het dien avond tjokvol was, waar een sportieve spanning hing. De heer Poyink stoot van 7 caram boles, Kees 6. Poyink speelt zijn bal len goed in positie en maakt een mooie serie van 107, die eindigde met een fou tieve eenvoudige massé. Kees daarna 13 punten. Poyink weer 70 en na drie beurten was de stand 200 om 50 on geveer in het nadeel van Kees. Maar als wedstrijd-speler bij uitstek, ziet of hoort hij de spanning niet rond om hem, die al medelijdend overhelt naar het verliezende biljartwonder. Doch hoe kon het anders, van hun Poyink toch moest hij verliezen. Maar Kees concentreert zich en weet wat hij kan. Boem, een serie van 123. Knots, een volgende beurt van 182 en weer raak, een serie van 73. Fameus is het in 3 beurten 378 caramboles. Voor den Openbare vergadering van den raad der gemeente Raamsdonk op 28 De cember 1939, des namiddags om 6 uur. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot vaststelling der ver goeding per leerling voor de bij zondere scholen, als bedoeld in 't 5e lid van artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. 3. Voorloopige vaststelling der re kening, dienst 1938, van de bedrij ven en de Gemeente. 4. Goedkeuring der rekening, dienst 1938, en der begrooting, dienst 1940, van het Burgerlijk Armbe stuur. 5. Vaststelling der begrooting, dienst 1940, van de bedrijven en de Ge meente. 0. Vaststelling suppletoir kohier der rioolbclasing B. over 1939. 7. Benoeming van een lid in de schoolcommissie, wegens perio dieke aftreding van den heer D. Lankhuijzen Szn. 8. Alsvoor van leden in de commis- siën tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding van alle leden. 9. Alsvoor van voorzitter en leden der commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsdbemidde- ling. 10. Alsvoor van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur, wegens perio dieke aftreding van den heer H. A. van Steenoven. 11. Ontwerp-besluiten tot wijziging der begrooting van de Gemeente en het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1939. 12. Bezwaarschriften tegen plaatselij ke belastingen. Uitvoering Dinsdagavond werd door de damestooneelvereen. der meisjes congregatie onder regie van den heer Jan Kuys een uitvoering ge geven voor de leden der congre gatie in de congregaliezaal. Opgevoerd werd het spel in vier bedrijven »De oude schuld« van Jo Nabbe. De actrice en de regiseur hebben eer van hun werk gehad. De rollen werden goed vertolkt en het geheel gaf blijk van intense studie en goede leiding. Ook aan de decors en de costu- meering was de noodige aandacht besteed. Het nieuwe raadhuis Naar wij vernemen bestaat het voorneroen om half Januari van 1940 de eerste raadsvergadering te houden in het nieuwe raadhuis. De officieele opening zou dan plaats hebben medio Februari. Het nieuwe gebouw is ongeveer afgewerkt en bet is nu nog wachten op de algeheele meubileering van dit fraaie openbare gebouw. Nieuwe wegen en verbetering wegen Naar wij vernemen bestaan er plannen om Jde gemeentewege^ grondig onderhanden te nemen. Dat alles gaat niet zoo maar in één, twee, drie. Bij deze vernieuwingen en ver beteringen zou dan de Achterompad (Schoolstraat) verbeterd worden, terwijl het gedeelte voorde meisjes congregatie tot kapper v. d. Hoven geheel verhard zou worden. Daarnaast zou groote aandacht besteed worden aan den weg langs den Spoorweg naar de veiling. Ook deze weg zou grondig onderhanden genomen worden. I 1 r

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2