De Geheime Ingang A v FEUILLETON KAATSHEUVEL. SPRANG—GAPELLE. SPORT Een en ander is geen overbodige luxe en wij hopen maar, dat een en ander uitgevoerd zal worden. De weggebruikers zullen er het gemeentebestuur zeer dankbaar voor zijn, 30 jarig bestaan »Vak»- vereeniging De »Vak« bestaat in Januari 1940 dertig jaar. Dit zesde lustrum zal op eenigszins feestelijke wijze wor den herdacht. Op .21 Januari zal dan na de Hoogmis de jaarvergadering gehou den worden, terwijl 's avonds om 7 uur in de zaal der meisjes-con gregatie de feestvergadering zal plaats hebben, waarbij tevens propa ganda gemaakt zal worden om een afdeeling der vrouwen op te richten. R.K. W. V. Naar wij vernemen ligt het in 't voornemen om de jaarvergadering van de R.K. W.V. te houden op Zondag 28 Januari a.s. Daarop zal o.m, een bestuursverkiezing plaats hebben wegens het periodiek af treden van de heeren A. v. d. Wiel voorzitter en W. Pulles, lid. Jongenskoor Maandag werd onder leiding van Deken Goossens in de zaal der Jongens-congregatie door een Kna penkoor een goed geslaagde zang- uitvoering gegeven. Diverse kerstliederen en andere in het kader van het Kerstfeest- passende liederen werden op zeer goede wijze uitgevoerd. Deken Goossens zal in de toekomst met dit knapenkoor nog meerdere successen weten te boeken. Kerstcantaten Op Eer-ten en Tweeden Kerstdag telkens na het H. Lof werden in de parochiekerk van St. Lambertus kerstcantaten uitgevoerd. Maandag voerde op keurige wijze het parochiaal zangkoor onder leiding van zijn directeur den heer J. van Rooy de drie-stemmige cantate »Eere zij God« uit van J. van Nuenen. Door den musicus Jo Verhoeven alhier werd deze cantate op vlotte en keurige wijze begeleid. Dinsdag na het H. Lof zong het dameskoor onder leiding van hun zijn directeur, den heer Jan Kuys een driestemmige kerstcantate,welke gearrangeerd was door den heer Kuys. De uitvoering met begeleiding van den musicus Jo Verhoeven alhier was zeer goed. terwijl het dubbeltrio, bestaande uit de dames Zuster Godelieva, Fransje Ver- diezen, A.it. Verdiezen, Jo Verhoe ven, Marie van Huiten en Nelly van Delft aan de verwachtingen voldeed. Liefdadigheids-uitvoering In de maand Januari zal door de dames tooneelvereeniging onder leiding van den heer Jan Kuijs een liefdadigheids uitvoering gegeven worden, waarvan de opbrengst ten bate komt voor de St. Elisabeth- vereeniging Opgevoerd zal dan worden het spel in vier bedrijven »De oude Schuld» van Jo Nabbe en een klucht. Veertigjarig jubileum. Op Donderdag 28 December a.s. zal net veertig jaar geleden zijn, dat de heer M. Veltman te Drunen de functie aanvaardde als gemeente secretaris van Drunen als opvolger van zijn vader, wijlen den heer Jan Veltman. Zooals bekend is de heer Velt man tegen 1 Februari 1940 eervol ontslag verleend uit deze functie wegens het bereiken van den pen sioen gerechtigden leeftijd. Het 40-jarig dienstjubileum zal geen officieel karakter dragen en het feit zal slechts in huiselijken kring gevierd worden. Toch zal het dezen sympathieken ambtenaar dezen dag niet aan be langstelling ontbreken. De »Vak» vergaderde Dinsdag na de Hoogmis kwam de »Vak« (Fabrieksarbeidersbond) afdeeling Drunen onder presidium van den heer H. Maas in de zaal van de meisjes congregatie bijeen om afscheid te nemen van hun districts-voorzitter dhr. C. Roesten- berg uit Kaatsheuvel. Wegens ziekte vaft secretaris van Leest werden de ni tulen gelezen door den voorzitter, den heer Maas. De heer Maas sprak een woord van afscheid tot den vertrekkenden pionier der »Vak«, die met ingang van 1 Januari a.s.'op zijn »vele lauweren« zal mogen gaan rusten. Spreker memoreerde hoe dertig jaar geleden de heer Roestenberg de afdeeling in Drunen oprichtte en drukte er zijn vreugde over uit dat hier nog enkelen van de oude garde aanwezig waren. Wat »vriend« Roestenberg voor de schoenmakers heeft gedaan, aldus spreker valt in een woord niet te zeggen, doch resultaten zijn daar van bet zuiverste bewijs. Aanvaard daarom namens het afdeelings bestuur en de leden onzen oprech ten dank. Wij hopen, dat de goede God U nog vele jaren in een goede gezondheid van een welverdiende rust zal laten genieten. En moge uw werk, in het verleden verricht, bijdragen tot een nog grooteren bloei van den R.K. Fabrieksarbei dersbond. Namens de oprichters der afdee ling werd het woord nog gevoerd door den heer Driek van Iersel, die den heer Roestenberg op zeer hartelijke wijze dank bracht voor de prettige samenwerking al die jaren. De heer Therus vap der Sanden bood den heer Roestenberg een sigaar aan uit den nieuwen koker, die de afdeeling Drunen hem als kleine blijk van waardeering had geschonken. Met pittige woorden, zooals wij die van den heer Roestenberg ge woon zijn, dankte hij de leden en bestuur der afdeeling Drunen en gaf daarna nog enkele wenken naar aanleiding van de C A.O. en den loonbijslag. Besloten werd het boekjaar voor taan te doen loepen van 1 Jan.t/m. 31 Dec. en daarmede in 1940 aan te vangen. »Sporters« Drunen. De junioren van »Sporters« te Drunen wachtten tevergeefsch op de komst der junioren uit Haarsteeg. De Drunensche jongens meenen alzoo met 5—0 gewonnen te hebben. Kerstuitvoeringen. In het K.J.C.-gebouw werd op den Tweeden Kerstdag voor de kinderen van 4—13 jaar van de leden van het R.K. Sport- en Wandelpark om 4 uur een uitvoering- gegeven, waarbij mede werking verleend werd door de K. M. C., een jongenskoortje en een groep schoolkinderen. In de zaal stond een groote versierde kerstboom opgesteld, waarop de oogen der kleinen bij voort during gericht waren. Ruim 500 kinde ren genoten van het mooie programma: levende beeldengroepen, waarbij een jongenskoortje kerstliederen zong; een kerstvertelling, voorgelezen door kap. Tuelings; een leuke film eneen groote verloting, zonder nieten. Kape laan Verhoeven, ijverig geassisteerd door Kap. Tuelings hadden succes met hun werk. De geheele geestelijkheid was bij de uitvoering tegenwoordig. De Zangvereeniging ,,Bel Canto" gaf een zeer goed geslaagde uitvoering, waarvan het eerste gedeelte geheel in den geest van het Kerstfeest stond. Er werden werken uitgevoerd van Kools, Cesar Franck, Bortnianski en Mozart als kerstnummer, terwijl het overige programma aan Gounod, C. v. Rennes, Ivanovici en Eilenberg was ge wijd. Het publiek was zeer dankbaar voor het gebodene. Een zeer geani meerd bal sloot de uitvoering. In Euphonia werden de bezoekers vergast op een keurige uitvoering van het Bosch Tooneel, dat de klucht „In het gouden Haantje" van Otto Harting presenteerde. Bosch' Tooneel heeft zijn naam van een der beste dilletanten- vereenigingen uit het Zuiden te zijn eer aangedaan. Er werd goed vlot, ty peerend spel gegeven, waarin de hoofd rollen speciaal, doch ook de bijrollen verzorgd uitgebeeld werden. Ook hier sloot een prettig bal de avond. SPRANG. Tweeden Kerstdag des namiddags twee uur werd in de Ned. Herv. Kerk alhier het Kerstfeest gevierd met de kinderen der Zondagschool. Van de zijde der ouders bestond hiervoor groote belangstelling. De bijeenkomst stond onder leiding van Ds. A. Sirag. Den kinderen werd op eenvoudige wijze de Kerstgeschiedenis verteld, die door de kleinen met aandacht werd ge volgd. Door de kinderen werden verschil lende mooie kerstliederen gezongen, terwijl ouderling Jac. Timmermans nog een boeiend Kerstverhaal voorlas. Aan de kinderen werden versnape ringen en tractatie's uitgereikt. Het was een voor de kleinen in alle 'opzichten aantrekkelijke bijeenkomst. CAPELLE. Op Vrijdag 22 dezer herdacht de heer H. J. Spierings Pzn. alhier den dag, dat hij gedurende een kwart-eeuw werk zaam is geweest in het bedrijf van Gebr. van Drongclen, schoomschoen- fabriek in de Nieuwstraat te dezer plaatse, en deze dag is voor den jubi laris tot een onvergetelijke gemaakt. De jubilaris, wiens wensch het was den geheelen dag zijn gewone werk zaamheden in de fabriek te verrichten, werd namens de directie door een der patroons in hartelijke bewoordingen geluk gewenscht en dank gebracht voor de wijze, waarop hij steeds de be langen van het bedrijf heeft behartigd hij zijn werkzaamheden gedurende de 25 jaar, dat hij aan de fabriek verbon den is geweest. Al?"bewijs van waar deering voor de plichtgetrouwe ver- idling van zijn werk werd hem na mens de patroons een cadeau onder couvert aangeboden. Namens het kantoorpersoneel werd den zilveren jubilaris een boekwerk geschonken, terwijl zijn mede-arbei ders hun jubileerenden collega een i uststoel aanboden. Zichtbaar geroerd dankte de jubilaris in welgekozen be woordingen voor de hem gebrachte hulde en de hem aangeboden cadeaux. In den loop van den avond gaven velen persoonlijk blijk van hun belang stelling en talrijke schriftelijke geluk- wenschen mocht de jubilaris in ont vangst nemen. Tot notabel der Ned. Herv. ge meente aan den Loonschendijk, is na gehouden herstemming gekozen de heer A. van der Plas. rijdagavond j.l. vierden de kin deren van de Chr. School en de Ned- Herv. Zondagschool aan den Loon schendijk in de Ned. Herv. Kerk aldaar het jaarlijksche Kerstfeest. Omstreeks half zeven opende het hoofd der school, de heer M. de Kruis, deze bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 89 2 en gebed, waarna hij in een kort openingswoord zich tot alle aanwezigen richtte en wees op de be- teekenis van het Kerstfeest vieren, juist in dezen tijd. Als er ooit een tijd geweest is om het feest van vrede en blijdschap te vieren, dan is het zeker thans. Op boeiende wijze vertelde het hoofd der school vervolgens de Kerstgeschie denis. Niet alleen de kinderen, maar ook de ouders en belangstellenden luis terden met groote aandacht. Er was iemand aan het woord die de gave be zit om den zin van dit Heils feit op een duidelijke en uitnemende manier te behandelen. Oudergewoonte werd ook dezen keer weer een Kerstverhaal verteld en wel door den heer P. J. de Rooij, on derwijzer aan die school. Ook naar dit kerstverhaal„Een schot in den nacht" (naar een verhaal van mevrouw Fa- ber-Meijnen) werd met groote belang stelling geluisterd. Het slotwoord werd uitgesproken door Ds. A. Vroeg in de Weij, welke ook met dankzegging eindigde. Vanzelfsprekend werd een en ander afgewisseld met tractatie en zang der kinderen. Een Kerstfeest is nu eenmaal ook het feest van het Christelijk lied. Op verdienstelijke wijze werden een zestal liederen gezongen, bijzonder en kele verzen, door meisjes van de hoog ste klassen gezongen, vielen zeer in den smaak. De kerstgeschenken, tien tallen stukken kleeren en boeken, wa ren 's middags op school reeds uitge deeld. Hoogst voldaan keerde men om streeks negen uur naar huis terug. Dat de belangstelling groot was bleek wel uit het feit, dat het kerkgebouw geheel bezet was. Bij de j.l. Zaterdagmiddag gehou den herstemming ter verkiezing van een notabel der Ned. Herv. gemeente aihicr, werd gekozen de heer J. J. de Man. De afdeeling 's Grevelduin-Capelle e.o. van het Ned. Bijbelgenootschap hoopt a.s. Donderdag 4 Januari des avonds 7 uur in de Ned. Herv. kerk aan den Loonschendijk de jaarlijksche propaganda-avond te houden, waarop als spreker hoopt op te treden Ds. G. van Dop uit Voorthuizen (Gld.). \j De heeren G. Koenen en G. voor de Poorte en de heeren J. de Groot en J. van Pelt, die hun benoemingen res pectievelijk als ouderling en diaken der Ned. Herv. kerk alhier hebben aan genomen, zullen a.s. Maandag 1 Ja nuari in de ochtendgodsdienstoefening door Ds. T. H. Oostenbrug tot hun ambt worden ingeleid en daarin be vestigd. In de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse werd j.l. Dinsdag 26 dezer (2en Kerstdag) des namiddags kwart over twee met de kinderen van de Ned. Herv. Zondagschoolvereeniging „De Zaaier het jaarlijksch Kerstfeest ge houden. Deze bijeenkomst, welke door vele ouders en belangstellenden werd bijgewoond, werd geopend met het ge meenschappelijk zingen van Ps. 118 13 en het voorlezen van Johannes 1:1 14, waarna Ds. Oostenbrug voorging in gebed. Door den heer G. Koenen werd de aloude Kerstgeschiedenis verteld, welke zoowel door de kleinen als door de grooteren met gespannen aandacht werd gevolgd. Ook naar de gebruike lijke kerstvertelling, welke verteld werd door den heer J. J. C. Verhoeven werd met groote belangstelling geluisterd. Een en ander werd afgewisseld met het zingen van kerstliederen en het opzeg gen van teksten. Met een slotwoord van Ds. Oostenbrug tot die leerlingen, welke de Zondagschool verlaten, en gebed, werd deze Kerstfeestviering na het zingen van vers 1 van den Lofzang van Zacharias gesloten. Hierna kregen de leerlingen hun kerstgeschenken kleedingstukken, boekjes en versnaperingen), waarna ieder hoogstvoldaan huiswaarts keer de. - De postduivenvereeniginL» De huchtvaart" hield Dinsdag 26 dezer (2en Kerstdag) in het café Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart haar jaarlijksche on. derlinge duivententoonstelling, welke zoowel wat betreft het aantal inzendin gen als de belangstelling, die de geëxpo seerde dieren trokken, uitstekend ge slaagd is. De keurmeester, de heer P. (.lemens uit I ilburg, kende de volgende bekroningen toe: Klasse 1. Oude duiven (800 K.M.) P. Nieuwenhuizen le pr.; D. Verhagen 2e pr.Adr. Blom 3e pr. en J. Versteeg 4e pr Klasse 2. Oude doffers (400 K.M.)P. Nieuwenhuizen le pr.; Gebr. van Onzen- oort, 2e, 7e, 10c en lie pr.; M. Mesch 3e pr.; D. Verhagen 4e pr.; B. Pols 5e pr.; J. Bozenbrand 6e pr.; Adr. Blom 8e pr. en St. van Peer, 9e pr. Klasse 3. Jonge duiven: Gebr. van On- zenaort le pr.; G. Treffers 2e en 3e pr.; P. Pruijssers 4e en 8e pr.; D. Verhagen 5e pr.; M. Verduiin 6e pr.; M. Meseh 7e pr.; Adr. Klootwijk 9e pr. en G. Vos 10e en 11e pr. Klasse 4. Jonge doffers: S. v. Peer le en 7e nr.; M. Mesch 2e pr.; J. de Jong 3e nr.; Gebr. van Onzcnoort 4e pr.; H. Vos 5e nr.; D. Verhagen 6e. 11e en 12e nr.; J. Versteeg 8e pr.; G. Treffers 9e pr. en J. van Doornik 10e pr. Klasse 5. Oude duiven: J. van Doornik le en 10e nr.; H. Vos 2e, 6e en 15e pr.; J. de Jone 3e nr.; D. Verbapen 4e, 11e en 13e nr.; G. Treffers 5e. 8e en 13e pr.; G. Vos 7e pr.: Adr. Bom 9e en 14e nr. Klasse 6 T.nfe iongen: G. Treffers 1e en 3e nr.; B. Polq 2e nr.; P. Nienwenhui- 7en en St. vnn Poor, voor eerv. v°rm. W. S. C. A.s. Zondag W.S.C.Wilhelmina. Het programma van den K.N.V.B. geeft voor a.s. Zondag aan, den thuiswedstrijd WSCWilhelmina, een der meest aan trekkelijke wedstrijden van het seizoen. Waar de terreinen momenteel wederom bespeelbaar zyn, hopen wij a.s. Zondag, de laatste Zondag van het jaar, wederom eene belangrijke ontmoeting te kunnen tegemoetzien. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 26) Withers trad dadelijk op hem toe. Ik vermoed dat u Bower heet, zei hij zacht. Ja meneer, dat is mijn naam, was het bescheid. Misschien bent u inspecteur Withers? Die ben ik inderdaad. Dan heb ik een pakje voor u, als u mij twee namen kunt noemen. Den naam van dengene die mij stuurt en dien van den persoon dien u op het spoor is. U wordt gestuurd door inspec teur Kirby en het is te doen om kapi tein Levinge. In orde, meneer. Hier is het pak ket. Ik moest die vraag stellen om ze ker te zijn. Volkomen juist, Bower, ver klaarde Withers, het pakje aanne mend. Kirby is geen vriend van risi co's. Hij beduidde den ander hem te volgen. Stap in, verzocht de detective, toen zij het station verlaten hadden en de beide mannen namen plaats in het karretje. Het eerste stuk van den weg werd gevormd door een steile helling en de pony ging die stapvoets op. Inspecteur Withers gaf Bower een oogenblik de teugels en brak het pakket open; het was in dik bruin papier gewikkeld, zorgvuldig verzegeld en bevatte het be vel tot inhechtenisneming. Hij liep het snel door. constateerde dat het in orde was en liet het toen in zijn zak glijden, gereed voor onmiddellijk gebruik. Toen de top van den heuvel bereikt was, gaf hij den pony een tikje met de zweep en het kleine, vurige paardje zette er een flinken, regelmatigen draf in, die h enmet een tienmijlsvaartje voort deed stuiven. De zon was al aan het zinken, toen inspecteur Withers langs den begroei den weg reed, die de verbindidng met Rushbrook Bottom vormde, maar de lucht was helder met de gouden tinten van den zonsondergang. Nadat ze een poos gereden hadden, liet de detectieve de pony stilhouden bij een kleinen, afgeknotten, alleen staanden den. Hij stapte uit en bond het dier met de leidsels vast aan den stronk. Hij staat daar goed, verklaarde hij. Hij blijft heel rustig als hij alleen gelaten wordt, vertelde mij de eige naar. Ik zou graag willen dat u met mij mee ging. Bower volgde onmiddellijk en ze hadden nog geen vijftig meter afgelegd of de detectieve greep zijn metgezel bij den arm en trok hem achter een groep je struiken. Daar komt iemand onzen kant uit. fluisterde hij. Wie is dat? Bower tuurde door het boschje, toen keerde hij zijn gezicht opgewonden naar den inspecteur om. Dat is kapi tein Levinge, zei hij. Bent u daar zeker van? Absoluut zeker, antwoordde Be ver. En ik zal u een kenteeken geven dat iedere schaduw van twijfel weg neemt. Maak dat hij tegen u spreekt en u zult zien dat hij een eigenaardige zwarte plek onder aan een tand heeft. Bower wees naar een voortand. Dat heslist de zaak, zei inspecteur Withers. Die bijzonderheid is mij van morgen al opgevallen. Hij schoot om het groepje struikge was te voorschijn en naderde Levinge. Deze laatste was opnieuw op weg naar de omstreken van Springmeads, in de hoop thans eindelijk zoo gelukkig te zijn om Margaret te treffen. Hij sloeg zijn oogen op en zag den gebogen blee- ken vreemdeling van straks voor zich. Hij bleef staan, half omdat hij verbaasd was den man hier weer te zien, half omdat hij dacht de de vreemde hem wilde aanspreken. Zijn verbazing nam nog toe, toen de onbekended een hand op zijn arm leg de, maar maakte onmiddellijk plaats voor namelooze ontzetting hij de in zijn oor gefluisterde woorden: Kapitein Levinge als ik mij niet vergis? XXII. Ëen oogenblik werd de schitterende avondhemel zwart voor Levipge's oogen, zoo verschrikkelijk was de "schok toen hij zijn geheim ontdekt zag. Toen kwam hij tot zich zelf en tracht te aan den greep van den onbekende te ontsnappen, terwijl een kwaadaar dige, ruwe ontkenning over zijn lippen kwam. Maar de bleeke snaak had zijn lange, beweeglijke vingers om die van hemzelf geslagen en hield hem in een stalen omklemming. En nu kwam een tweede man van achter de struiken en schoot naar zijn anderen kant. Hij zat in de val. Wat heeft dit te heteekenen? bul derde Levinge. Wie geeft u het recht mij op den openbaren weg aan te hou den? Ik heb het volste recht daartoe, kapitein, antwoordde inspecteur Wi thers bedaard. U behoeft u niet onge rust te maken dat het bevel tot in hechtenisneming u niet getoond zal worden. Bevel tot inhechtenisneming! Dat woord drong in Levinge's bewustzijn als een peillood, dat in zee wikt; het was de bevestiging van zijn grootsten angst. Een golf van wilde woede sloeg in hem omhoog. Hij taxeerde de man nen voor een worsteling, een poging om zich te bevrijden. Maar zij hielden hem in het oog, zooals terriers het een rat doen. De oudere man had een greep als een klem en de jongere was een pootige, stevig gebouwde kerel. Levin ge gaf zijn gemoed lucht door den de tectieve uit te vloeken als een bedrieg lijke oude opschepper. Withers glimlachte alleen maar. Ge durende zijn lange loopbaan had hij JAARMARKT te Waalwijk op Don derdag 28 December. vaak aan een dergelijke bejegening bloot gestaan. Ja, verklaarde hij bloemzoet, ie mand kan gedurende zijn leven vele rollen spelen. Die opmerking heb ik laatst in de krant zien staan, en ze is juist ook. En nu kapitein, moeten we u tot mijn spijt lastig vallen met het verzoek om mee terug te keeren naar die kleine herberg, die vermoedelijk uw hoofdkwartier geweest is. Wat moet er met den pony ge beuren, meneer vroeg Bower. O, laat die voorloopig maar waar hij is, zei inspecteur Withers, en ga met mij mee. Hij draaide Levinge alsof hij een kind was om en leidde hem naar „Het Vliegende Hert"; Bower liep aan de andere zijde. Levinge had dezen laat ste niet herkend en dacht dat hij een andere politieman in burger was. Maar al was hij dat dan ook niet, zijn ver langen om Levinge veilig achter slot en grendel te zien was er niet geringer om, want dat beteekende de uitgeloof de belooning, die hij drommels goed gebruiken kon. Toen zij de helling naar het rkoegje afgingen, verscheen verder op den heu velrug een lange figuur. Dat is een bof, vond inspecteur Withers. Het is de plaatselijke politie agent die op zijn ronde is. Die komt alsof hij geroepen is. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3