De Gruyter's JLÜSfA-' iQjprtoes DE BOEKANIER t Houtverkooping POM In Waalwijk niEUUIJAARSUIEHSCH ECHO Gemeenteraad Vlijmen. ADVERTENTIEN PUBLIEK VERKOOPEN: PUBLIEK VERKOOPEN: Gemengd Nieuws, Notaris J. A. DUYNE DE BOUWMANSWONING Nr. IOO E.BRINCKMAN.Gedipl.Pédicure GRATIS V, pnd. GuUenskoffie IN DE LUXOR. Notaris CHRIST POYINK Keesje de Ruijter a.s. Vrijdagavond 29 December AGENTEN OF DEPOTHOUDERS Adverteeren doet Verkoopen. m de Auto in een slootgereden. Moeder en vijfjarig doch tertje om 't leven gekomen. Echtpaar gewond. Tengevolge van de gladheid van den weg is Maandagmiddag op den Kortsteekterweg te Alphen a.d.Rijn een auto, waarin zeven personen waren gezeten, in een sloot gereden waardoor twee inzittenden, de 31- jarige mevrouw De K. uit Lisse en haar vijfjarig dochtertje zijn ver dronken. De wagen werd bestuurd door den heer Sch. uit Oudewater, die met het echtpaar De B. met twee kinderen, eveneens uit die gemeente en mevr. De K. en haar dochtertje op weg waren naar Lisse. Op den Kortsteekterweg, welke van een asphaltdek is voorzien, is de wagen vermoedelijk geslipt, waardoor hij van den vier meter hoogen wallekant in den langs den weg gelegen sloot stortte, na eerst een brugleuning van den oprit naar de boerderij van de weduwe Reulerink te hebben vernield. De wagen sloeg over den kop en zakte met de wielen omhoog door het ijs. De eenige, die het ongeluk op dezen stillen weg bemerkte, was de boerenarbeider, R. van der Louw, die zich geen oogenblik bedachten geheel alleen trachtte de inzittenden te redden. Aan zijn kordaat optre den is het ongetwijfeld te danken, dat nog vijf van de zeven inzittende er het levend hebben afgebracht. Hij greep een ladder, welke hij op het erf van de boerderij zag staan en bracht daarmede een verbinding tussen den wagen en den wal tol stand. Het portier san de auto bleek gesloten te zijn, maar met inspanning van al zijn krachten gelukte het den redder het portier open te breken. De heer Sch. en de beide zoontjes van bet echtpaar De B. waren ongedeerd, doordat zij het hoofd boven water hadden weten te houden doch de heer en mevrouw De B. bleken niet alleen veel water te hebben binnengekregen maar boven dien gewond te zijn. Eerstgenoemde was met 't hootd vastgeraakt tusschen de achterbank waardoor hij vermoedelijk 'n schedel, basisfractuur heeft opgeloopen Zijn vrouw werd aan hoofd en ledematen gewond. Beiden zijn naar het Van Ilerson zieken hu is te Gouda vervoerd. Hoewel vrij spoedig medische huip ter plaatse was, mocht het niet ge- 1 kken bij mevrouw De K. en haar dochtertje die in bewusteloozen toestand verkeerden, de levens geesten op te wekken. Het stoffelijk overschot der beide slachtoffers is naar de begraafplaats teA'phenaan den Rijn overgebracht. De heer Sch. kon, na van droge kleeren te zijn voorzien, naar zijn woonplaats terugkeeren, De beide zoontjes van het echtpaar De B. worden voor loopig ten huize van dr. Schreuder te Zwammerdam verpleegd. De totaal vernielde auto is later door een kraanwagen weggesleept. Groote bioscoop brand te Tilburg Een geweldige brand, als nog zelden in Tilburg voorviel heeft Dinsdag gewoed omstreeks het mid daguur in het City Theater, dat in het hartje van de stad ligt. Hon derden en honderden personen,die juist uit de kerk huiswaarts kwamen hebben het lugubere spel van rook vlammen en water enkele uren gadegeslagen. Een lid van het personeel, de 35-jarige kaartjesknipper Dumoulin uit Tilburg, die zwaar gewond onder het puin lag bedolven is naar het ziekenhuis overgebracht en aldaar overleden. Enkele honderden kinderen, die voor het gebouw stonden te wachten om voor de kindervoorstelling, die om 12 uur zou beginnen, te worden binnengelaten moesten in allerijl worden weggeleid. Was de brand tijdens de voorstelling uitgebroken, dan was het leed wellicht niet te overzien geweest. Militairen en brandweerlieden,ge stoord in bun Kerstfeestviering, hebben kranig werk verricht. De Heer en Mevrouw J. v. IERSEL—KIRSCHNER geven met groote vreugde ken nis van de geboorte van hunne dochter MARTHA HELENA JOANNA MARIA. Waalwijk, 24 December 1939. t f Heden overleed tot f onze diepe droefheid, na een langdurige ziekte, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten, mijn innig geliefde Echtgenoot de Heer JOSEPH SCHRIJNER Echtgenoot van MejufTr. HENDRIKA SCHOEP, in den ouderdom van 73 jaar. WED. H. SCHRIJNER Schoep. Waalwijk, 26 Dec. 1939. te Heusden, zal op Vrijdagen, 29 Dec. 1939 en 12 Jan. 1940, des avonds 7 uur, respectievelijk in café LEENHEERS bij inzet en in Hotel VERWIEL te Waalwijk bij afslag, Voor de Erven A. en H. DE R00Y met schuur, erf,boomgaard, weiland en aangebouwd woonhuis, aan de Groote straat en Burgem. v.d, Klok- kenlaan te Waalwijk, groot 1,59,08 H.A. in 2 perceelen. Geschikt voor bouwterrein. Breeder bij biljet 62240 Achter bel Stadhuis 30 - Tel. 4869 - 's BOSCH. DES MAANDAGS ADRES: Café-Rest. „MOLENVLIET" TEL. 242 WAALWIJK L" 41 RQ aankoop Vanaf VRIJDAG a.s. de geweldige avonturenfilm Plaatsbespreken vanaf heden aan de zaal. Groote jaarlijksche op Plantloon en Achterste Hoeve ONDER LOONOPZAND. te Waalwijk, zal ten verzoeke van de heeren TIMMERMANS q q. aldaar op Donderdag 28 December 1939 voorm 10 uur Circa 11 koopen zware sparren. Circa 34 koopen lichte sparren, Circa 12 koopen brandhout, Circa 15 koopen boonstaken, Circa 27 koopen staande schaarhout, Circa 40 koopen masten en eiken knuisten. Bijeenkomst bij de Boerderij Achterste Hoeve voorm 10 uur. Gesmette en opgaande boo men blijven gereserveerd. Aanwijzing en inlichtingen geven: de Opzichter M. BER- TELS en M. KEMMEREN op Plantloon. Betaaltijd 1 October 1940, Borgstelling desgewenscht ver plichtend. Zij die achterstallig zijn van vorige jaren, worden niet als koopers of borgen aange nomen. 62229 Billard-Kampioen van Limburg. REVANCHE-WEDSTRIJD van 500 caramboles tusschen Kampioen van Limburg contra Waalwijk aanvang 8 uur in café CITY bij H. DE RUIJTER Markt Waalwijk. gevraagd v. d. verkoop aan particulieren en landbouwers van alle soorten le kwal. Tuin-, Bloem- en Landbouwzaden, Bietenzaden, Bloem bollen, Klei- pootaardappelen enz. tegen hooge provisie en scherp conc. prijzen. Brieven met opgaaf van refe renties of getuigschriften aan Volbeda'siZaadhandelDrachtenfFr.) Opgericht 1850. I)e gemeente-begrooiing. In de Donderdagavond gehouden raads vergadering van Vlijmen werden de re keningen van de burgerlijke armbestu ren van Vlijmen en Nieuwkuijk goedge keurd, lerwijl de Gemeente-rekening van 1938 voorloopig werd vastgesteld. De rekening van het B. A. te Vlijmen sluit met een nadeelig saldo van 4015,38 en voor Nieuwkuijk met 7874,28% voor het jaar 1940 kent de raad aan de bur gerlijke armbesturen te Vlijmen en Nieuwkuijk respectievelijk 18000 en 3500 toe. De_ gemeentcbegrooting sluit op 256127,7414 in den gewonen en 86289,62 in den kapitaaldienst. De heer Berkelmans had graag gezien, dat er een post uit was getrokken voor de verbetering met Rijks- en gemeente subsidie voor woningen voor groote ge zinnen. Blijkens den voorzitter wordt dit aan B. en W. minitieus onderzocht. Het is echter een lastige materie. De heer van den Meerendonk brengt den voorzitter een compliment en spreekt er zijn dankbaarheid over uit, dat zij, zon der ex ra bijdragen uit het werkloosheids- subsidiefonds sluitend is kunnen krijgen, spreker vindt het echter jammer, dat ei geen 10 verlaging kan komen van de personeele belasting, spreker had dit graag gezien om de burgers wat moed in te spreken. Verder hoopt spreker dat er in dit dienstjaar sprake zal zijn van een prettige en vruchtbare samenwerking. Ook brengt spreker de kwestie van den weg naar Haarsteeg ter sprake. De gemeente moet hier nu ieder jaar 296,voor betalen, terwijl de afkoop- waarde 5900,bedraagt. Het zou voor- deeliger zijn als de gemeente een leening sloot 0111 dezen weg af te koopen. De voorzitter zegt dat B. en W. den weg wel zouden willen afkoopen. Doch hiervoor is een leening noodig terwijl het uiterst moeilijk is in dezen tijd, een leening op langen termijn te plaatsen. De heer van den Meerendonk memo reert dat de gemeente-schuld niet hoog is 74.000,zoodat een kleine leening niet zoo bezwaarlijk was. De voorzitter kan zich met deze opinie vereenigen en belooft te zullen trachten een dergelijke leening geplaatst te krij gen. Den heer v. Sprang doet het genoegen, dat het lid v. d. Meerendonk heeft ge zegd, dat de begooting zoo keurig is ver zorgd, want dit houdt een compliment in aan het adres van den nieuwen gemeente secretaris en hij de verkiezing van een gemeente-secretaris zijn er door den heer v. d. Meerendonk en v. Wagenberg hef tige aanvallen gedaan op de candidatuur van den benoemde. Het lid v. d. Meerendonk rectificeert, dat hij over den gemeente-secretaris in de bedoelde raadsvergadering niets Leeft gezegd. De voorzitter onderstreept dit en zegt dat de bedoelde aanvallen zijn gedaan door v. Wagenberg. Het lid v. d. Griendt bepleit ook ver betering van de woningen voor de groote gezinnen met rijks- en gemeente-subsidie. Op dit gebied was er wel iets te berei ken. Verder merkt hij op, dat de loonen in de werkverschaffing in deze gemeen te veel lager zijn dan in andere gemeen ten en verzoekt het dagelijksch bestuur maatregelen te nemen, dat hierin veran dering komt. De voorzitter zegt, dat hij over deze materie reeds een brief heeft gezonden aan den miniser. Het lid v. Sprang meent, dat de lage uitkeeringen zijn te wijten aan het ab normaal lage loon in de manden-indu strie. Volgens een rijksonderzoek bedraagt het gemiddelde loon in de mandenindu strie slechts 10,a 11, De heer v. d. Meerendonk ontkent dit. De firma v. Wagenberg-Festen heeft naar deze loonen een onderzoek ingesteld en het gemiddelde bleek 14,25 te zijn. Verder zegt spr. niet meer in te zullen gaan op de vele aantijgingen van het lid v. Sprang. Vooral in deze moeilijke tijden was er meer samenwerking noodig. Z.h.st. wordt hierna besloten, om aan den chef-veldwachter, den heer v. d. Sanden 200,per jaar gratificatie te verleenen voor het vele goede werk dat hij heeft gedaan als hoofd van den lucht beschermingsdienst. De heer Berkelmans zegt, dat hij eens in de opslagplaats van den luchtbescher mingsdienst heeft gekeken. Alles zag er daar keurig verzorgd uit. De voorzitter dankt in dit verband ook de Vlijmensche ingezetenen, die voor de organisatie van den luchtbeschermings dienst mild hebben bijgedragen. De heer v. Engelen heeft gezien, dat er op de begrooting veel is uitgetrokken ten behoeve van Sociale Zaken, waaruit hij concludeert, dat Sociale Zaken een van de voornaamste afdeelingen is. Het zou dan ook voor de hand liggen als de amb tenaar van Sociale Zaken, de heer de Laat beter werd gesalarieerd. Deze func tionaris doet bijzonder goed zijn best en heeft een verantwoordelijke taak. Spr. acht het een gemeente-belang, dat deze ambenaar een gratificatie of een salaris- verhooging krijgt. Hiervan maakt hij een voorstel. De voorzitter antwoordt, dat alle amb tenaren zonder uitzondiring heel goed hun best doen. Voor salarisverhooging kan er dus moeilyk een worden uitgeno men. Bovendien zou hierdoor de salaris- verhouding tusschen de ambtenaren on derling worden verbroken. Het lid v. d. Meerendonk merkt op, dat de Laat, als chef van de afd. Sociale Za ken eigenlijk ook de arbeidsbemiddeling toekomt. Wanneer de Laat agent kon worden voor de arbeidsbemiddeling, zou hij hierdoor ook meer salaris ontvan gen. De voorzitter ziet evenwel geen kans er een mouw aan te passen, doch zegt, dat naar alle waarschijnlijkheid de Laat binnenkort nog een bij-betrekking krijgt. Het lid v. Engelen trekt hierna zijn voorstel in. Z.h.st. gaat de raad hierna accoord met de begrooting. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten om 200 opcenten te heffen op de personeele belasting en 75 op de gemeentefondsbelasting. Hierna wordt de begrooting van de beide burgerlijke armbesturen goedge keurd. De heer v. Engelen vraagt hierbij of het de bedoeling is om steeds twee bur gerlijke armbesturen te houden. De voorzitter antwoordt, dat naar ver loop van tijd Nieuwkuik zelf wel zal gaan inzien, da het 't beste is met aan sluiting bij Vlijmen. Het voorstel van B. en W. 0111 aan de harmonie St. Cecilia in Haarsteeg 75 per jaar subsidie te verleenen, geduren de drie jaren, ten behoeve van de oplei ding van een directeur, gaat onder den hamer door. Hierbij wordt echter tevens de bepa: ling gevoegd, dat met een event, uitzon dering voor de harmonie te Nieuwkuik, geen nieuwe subsidies meer worden ver leend. Het bedrag per leerling van de open bare lagere school wordt vastgesteld op 6,per leerling. De heer v. Buul zegt, dat hij met de in specteur van het L. O. meent, dat 6. te weinig is om een behoorlijke outillage te onderhouden. Opmerkelijk is het ove rigens, dat vooral in Brabant en Zeeland veel scholen niet meer krijgen dan 6 per leerling. Bovendien moet men er re kening mee houden, dat 80 van de kin deren niet meer krijgen dan lager onder wijs, zoodat het zoo goed mogelijk dient te zijn. Spr. bepleit overleg tusschen B. en W. en de schoolbesturen, om de be hoefte vast te stellen. De voorzitter vindt 6 per leerling voldoende, daar de schoolbesturen voor verschillende zaken een extra bijdrage kunnen vragen. Z.h.st. gaat de raad hierna accoord met een rekening-courant-overeenkomst van 59.000,— a 41/2 met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten en een voorstel aan het bestuur van de bijzonde re lagere meisjesschool een bedrag toe te kennen van 144.60 voor de aanschaf fing van nieuwe leermiddelen. Verder wordt de heer J. v. Helvoirt herkozen als lid van de schoolcommis sie en de heer L. de Goey als lid van het Burgerlijk Armbestuur te Nieuwkuijk. En bloc en bij acclamatie worden de heeren P. Breugelmans, G. Klijn, J. v. Heijst, H. Loonen, A. v. d. Meerendonk, J. Kuys en H. v. Herpen herkozen in de commissie tot wering van schoolverzuim. Aan de Maatschappij „Zandbergen" te Amersfoort wordt eene tegemoetkoming van 1.z.h.st. toegekend in de reis kosten van haar te 's-Bosch schoolgaan de pupil Marianne de Wee. De tituleering van den gemeente-op zichter wordt veranderd in: technisch ambtenaar. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden aan de secretarie-ambtena ren gratificaties verleend, voor het vele overwerk, dat zij in de eerste mobilisa- tiedagen hadden te verrichten varieerend van 20,tot 50. Bij de rondvraag bepleit de heer v. Buul een betere regeling voor den heer Smulders, controleur voor de werkloo- zenzorg. Spr. zou graag een soort pensioen ge garandeerd zien. De voorzitter belooft hierover in over leg te zullen treden met den minister. De heer v. Engelen verdedigt verplaat sing van lichtpunten, waarop de voorzit ter een nauwkeurig onderzoek toezegt. Parallelweg 13a. TijdelijkSt. Nicolaas-Ziekenhuis. Grootestraat 326. De plechtige uitvaart en be grafenis zullen plaats hebben op Vrijdag 29 December a.s., des voorm. 9 uur in de parochiekerk van St. Jan Baptist te Waalwijk. Donderdag tol en mel Woensdag EEN Cecil B. De Mille PRODUCTIE A Paramount Picture

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 4