De Geheime Ingang NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. FEUILLETON Gemengd Nieuws* ORUNEN. SPRANG—CAPELLE. allerhoogste onze souvereine be- schermen moge, zoowel in haar persoon en haar gezin als in de vervulling van haar verheven taak en zijn zegen zal doen rusten op dit koninkrijk, in het bijzonder ook op deze gewesten en de belangen van elk uwer, luisteraars. Het Nederlandsche motorschip Martini door de Engelsche regeering in beslaggenomen De Engelsche regeering heeft op 23 December j.l. beslag gelegd op het Nederlandsche motorschip Martini met de lading. Eveneens op 29 December op een gedeelte van de mail van het Nederlandsche stoomschip Sommelsdijk van de Holland-Amerika-Lijn. Uitbreiding onzer vloot Het departement van defensie heeft Zaterdag zes onderzeeboot jagers besteld. Drie daarvan zullen worden gebouwd door de Neder landsche Dok Maatschappij N.V. en drie door J. en K. Smits Scheeps werven te Kinderdijk. De turbines voor deze schepen zullen worden vervaardigd door de N.V. Machinefabriek Stork en Co. te Hengelo, doch worden ge ïnstalleerd door de scheepsbouwers. De Msb. merkt op, dat de onder zeebootjagers een nieuwe lype schip voor de Nederlandsche marine is. De Fransche marine beschikt over verscheidene van dit soort schepen, welke in den tegenwoordigen oorlog bij de bestrijding van onderzee booten vaak met succes zijn opge treden. Het zijn betrekkelijk kleine schepen van 600 tot 1500 ton. Het meest gebruikelijke type meet 1000 h 1200 ton. Zij kunnen een groote snelheid ontwikkelen en goed manoeuvreeren, wat hun het op sporen van onderzeeërs natuurlijk goed te stade komt. Deze jagers zijn o.a, uitgerust met dieptebommen en bestoken den vijandelijke onder zeeërs van dichtbij. Zelf bieden ze door hun betrekkelijk geringe af metingen en groote beweeglijkheid weinig trefkans voor de torpedo's van den tegenstander. Vierduizend schepen minder Hoezeer de scheepvaart op den Nieuwen Waterweg te lijden heeft onder den oorlogstoestand, blijkt overduidelijk uit de jaaicijfers over het jaar 1939 van de te Hoek van Holland binnengekomen schepen. Was er bij het uitbreken van den oorlog een belangrijke stijging te constateeren in vergelijking tot dezelfde periode van 8 maanden in 1938, thans, nu het jaar ten einde is, blijkt, dat er in totaal bijna 4000 schepen minder zijn binnengekomen dan in 1938. In 1938 bedroeg het aantal 16.983 schepen en in 1939 13.140. Het laatste cijfer wordt gevormd door 12 743 stoom- en motorschepen, 9 zeelichters, 274 bunkerschepen, 18 vreemde sleepbooten, 47 bijleggers, 18 vreemde marinevaartuigen, 5 sloopers en 26 proefstoomers Sterk is ook het scheepvaart verkeer in de Amsterdamsche haven achteruitgegaan, vooral de laatste maanden. Dit blijkt uit de volgende cijfers: In 1938 kwamen hier aan: 3464 schepen met een bruto inhond van 22.107.592 kubieke meters. In het afgeloopen jaar waren er 3110 schepen (inhoud 18.916,263 kub. M.) Wat December betreft: 1938 aan gekomen 311 schepen (1.984.000 kub. M.) en in December 1939: 165 schepen met 798.000 kub M. inhoud. Zijn broer doodgeschoten. Des nachts heeft den 30 jarige A. den O. te Jaarsveld zijn 27-jarige broer J. M. den O. met een geweer doodgeschoten. Het slachtoffer was bij zijn broer op bezoek. In de woning is om streeks half een tot de schietpartij gekomen, waarbij J. M. den O. werd gedood. Wat de directe aanleiding geweest is, staat nog niet vast. Wel is bekend, dat de beide broers reeds lang minder goed met elkaar over weg konden. Na de noodlottige schietpartij heelt de dader zich tot den tijdelijk te Lopik gevestigden arts Hertzberger gewend om geneeskundige hulp te halen. Deze hulp mocht echter niet meer baten. Zijn broer is aan de gevolgen van de schotwonden over leden; Den dader is nog in den loop van den nacht in arrest gesteld. Drijvende bok gekanteld. Eén doode en twee gewonden. Nabij den Zeeburgerdijk te Am sterdam is gistermiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Voor het aanhrengen van een ijzeren damwand worden hier onder- deelen door een drijvenden bok van de schepen, waarmede zij worden aangevoerd, op den wal overgeladen. De bok, Sperwer genaamd, is gistermiddag, vermoedelijk doordat de last te zwaar was, voorover ge vallen. Een arbeider, die op den wal werkzaam was, werd onder het gevaarte vermorzeld, twee anderen werden gewond. Enkele arbeiders waren bezig met het verwijderen van een afdamming waarbij ze gebruik maakten van een drijvenden bok, welke de ijzeren balken door middel van een lier aan den wal bracht. Als gevolg van de minder goede werking van de rem van de lier viel plotseling de geheele stellage naar voren. Een 35-jarige arbeider uit Ridderkerk, die op de plaats stond, waar het gevaarte neerkwam, werd vermorzeld. Twee in de nabij heid staande werklieden van 46-en 51-jarigen leeftijd, beiden uit Rotter dam, werden door onderdeelen van de machine getroffen. Bloedige oudejaarsavond te Schijndel. Tusschen 11 en 12 uur 's avonds kregen twee jonge mannen, die met eenige vrienden kort tevoren een café hadden verlaten op den Bosch weg een woordenwisseling. Een zekere W, van A. maakte spoedig gebruik van het mes om zijn woorden meer kracht bij te zetten. In een vlaag van woede bracht hij den 20-jarige slagers knecht W. Rijkers een zevental messteken toe in achterhoofd en rug. Ondanks hevig bloedverlies hield het slachtoffer zich nog even staanden, doch zeeg toen neer. Een paar jongenmannen, die niet bij de vechtpartij betrokken waren brachten R. naar zijn ouderlijk huis Direct werd politie en medische hulp gealameerd. Dr. Verstraaten verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch noodig. Na aankomst aldaar is R. voorzien van de laatste H. Sacramenten. De gemeentepolitiearresteerde nog des nachts W. van der A. in zijn woning. Na verhoord te zijn legde hij een bekentenis af en werd in gesloten. Doodelijke val door de gladheid. Onder Bessen (Betuwe) is de 67- jarige gehuwde arbeider J. J met zijn rijwiel op den gladden weg ge slipt, toen een vrachtauto wilde passeeren. De man viel met zijn hoofd tegen een uitstekende pin van de auto en daarna tegen den kei hard bevroren weg Met een sche- delbasisfractuur werd hij een nabij gelegen woning binnengedragen. Korten tijd later is hij hier aan de gevolgen bezweken. Triest begin van 1940. 159 dooden bij Nieuw jaarsviering in de V.S. 159 personen zijn tijdens de Nieuwjaarsleesten 'n geweiddadigen dood gestorven. Dit is nog slecüts een voorloopige berekening volgens de uit 39 staten ontvangen berichten. Vermist worden ell studenten,die naar men vreest, van koude ziju omgekomen. Zij zijn, toen zij zich naar Haverstraw, een plaatsje in 't Noorden van den staat New York begaven om daar Nieuwjaar te vieren in de bergen verdwaald. (Havas). In het Amerikaanschc ziekenhuis te Beijroeth (Syrië) is Zaterdagavond brand uitgebroken, waarbij twee verdiepingen een prooi der vlammen werden. Er werd alleen matrieeie schade aangelicht. Moord te Hoeven. Een landbouwer die zijn pachter wdde dooden. schoot per abuis een landarbeider dood. Daarna wierp hij zich voor een trein. Tusschen den 57-jarigen land bouwer A. S. te Hoeven (N.B.) en zijn pachter, den landbouwer Goos- sens, boterde het reeds geruimen tijd niet. Volgens een gelukkig vrijwel uitgestorven Brabantscbe zede heeft S. op oudejaarsavond de veele uit de weg willen ruimen Hij heeft zich daartoe achter de woning van G. in een hinderlaag gelegd, gewapend met een ééuloops, uit neem baar jachtgeweer, dat hij voor het stroopen placht te gebruiken. Omstreeks zeven uur des avonds hooide Goossens eenig gerucht achter zijn woning, waarop hij zich naar buiten begaf. Hij zag echter niets, maar toen hij even bleef luiste ren, hooide hij een geluid, alsof iemand bezig was een geweer te laden, Goossens is toen dadelijk naar binnen gegaan. Vlak daarop klonk een schot. Terstond werd een onderzoekin- gesteld, waarbij men tot de ontstel lende ontdekking kwam, dat het schot den buurman van Goossens, den 37-jarigen landarbeider C.Jong- mans, doodelijk had getroffen. Deze Jongmans bleek vrijwel op hetzelfde moment, waarop Goossens naar binnen is gegaan, zijn woning te hebben verlaten en de dader, die hel op G. gemunt had, heeft hem voor zijn buurman aangezien en het schot gelost, waarna hij is gevlucht. De getroffene heeft nog kans gezien zijn woning binnen te strompelen, waar hij kort daarna is overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Een tweede aanslag' Eenigen tijd later is bij den op een afstand van ongeveer twee kilo meter tonende landbouwer W.van Oosterhout het bovenlicht van het huiskamerraam door een schot ver brijzeld. In den regel vertoeven Van Oosteihout en zijn vrouw desavonds in dit vertrek, maar op den oude* jaarsavond zaten zij echter in de voorkamer. Zeer waarschijnlijk is dan ook, dat men hier met een tweeden aanslag te doen heelt gehad. Het onderzoek Kort nadat het eerste schol was gevallen werd burgemeester Jansen met hel gebeurde in keunis gesteld en deze waarschuwde op zijn beurt de ollicier van justitie te Breda, mr. G. J. B. van der Dussen, den districts-commandant van de Ko ninklijke marechaussee, kapitein F. J. van der Kroon, en den rijksveld wachter Wens uit St. Willebrord, die allen spoedig ter plaatse waren. Laatstgenoemde had zijn bekende politiehond Leo meegebracht. Leo kreeg lucht van het spoor, dat achter de woning van Jongemans werd gevonden. Het dier liep onmiddel lijk naar de woning van Van Ooster hout en van daar een zijweg op en toen de velden in, waar in de sneeuw het spoor duidelijk was te zien. De politiemannen volgdeD den hond met groote behoedzaamheid,immers de mogelijkheid was groot, dat de gezochte ergens in hinderlaag zou liggen. Na een tocht van negen kilo meter bereikte men de spoorlijn Oudenbosch—Zevenbergen, waar men weldra het lijk van S, deerlijk verminkt vond liggen. S. had een jachtgeweer in zijn arm gekiemd. Het bleek opnieuw geladen t«= zijn, terwijl de haan gespannen stond. Men kan het drama vrij gemakke lijk reconstrueeren. Na zijn beide aanslagen is S. naar de spoorlijn gegaan, waar hij zich voor een trein heelt geworpen, teneinde zich van het leven te berooven. Voor f 1500 aan sieraden gestolen. Gisternacht heeft men zich, door het verbreken van een raampje van de voordeur, toegang verschaft tol een benedenhuis in de Albrecht Düerstraat te Amsteadam. Uit een kistje weiden met juweelen bezette sierraden ter waarde van vijftien, honderd gulden gestolen benevens een bedrag van dertig gulden, Skiën in de Duinen. De Drunensche Duinen werden door den sneeuw omgetoverd in een heel klein Zwitserland. Enkele liefhebbers voor wintersport hebben daar in de af geloopen dagen hun hart opgehaald. De ski-sport vierde er hoogtij. Ver schillende beoefenaars van deze sport uit onze omgeving hebben van het bui tenkansje geprofiteerd, om, zij het dan in bescheiden vorm, de ski-sport dicht bij huis te kunnen beoefenen. CAPELLE. Gedurende de maand December 1939 werd ten hulppostkantore te dezer plaatse in de Rijkspostspaarbank in gelegd 7848.37 en terugbetaald 6090.26. Het aantal inlagen bedroeg 60. dat der terugbetalingen 33. Tengevolge de gladheid van den weg als gevolg van de gevallen sneeuw, kwam de bakker B. met zijn rijwiel te slippen waardoor hij viel en zich der mate aan het been verwondde, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Het slachtoffer zal eenigen tijd ge dwongen rust moeten nemen. Onze dorpsgenoot, de heer W. A. Rijkers, thans reserve-officier, is aan gesteld tot eersten luitenant in actie ven dienst bij de Administratie-troe pen. Sedert enkele dagen wordt in deze omgeving naar hartelust van de ijs- sport, schaatsenrijden, genoten. Voor al op de z.g. „Eendennest" aan de Nieuwevaart, de eenige geschikte ge legenheid in onze gemeente, werd de laatste paar dagen druk gereden. Naar wij vernemen zal het mu ziekgezelschap „Kunst na Arbeid" om streeks half Januari een uitvoering geven in het Stationskoffiehuis alhier. Het bestuur is voornemens een bekend duo uit te noodigen om medewerking te verleenen. In combinatie met de afdeeling Meeuwen van den Ned. Bond van Boe rinnen e.a. Plattelandsvrouwen, zal de afd. Sprang-Capellc van genoemden Bond Donderdag 11 Januari a.s. des avonds 7 uur een algemeene ledenver gadering houden in het café van den heer D. Smits te Meeuwen, waarop als spreekster zal optreden mej. J. Dek ker, een lezing, toegelicht met licht beelden over Noorwegen en Zweden, hoopt te houden. Bij genoegzame deelname zal vanuit onze gemeente dien avond een bus loo- pen. Hiervoor kan men zich tot en met Zaterdag 6 Januari a.s. opgeven bij een der leden van het Bestuur. J.l. Zaterdagmiddag werd de heer W. P., die, naar wij vernemen nog voor een vrachtauto op de Nieuwevaart wilde oversteken, aangereden. Wonder boven wonder liep dit ongeval goed af. Het rijwiel werd nog al ernstig bescha digd, terwijl de aangeredene klaagde over pijn, doch zijn weg naar huis kon vervolgen. ADVERTEERT IN DIT BLAD. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 28) Dit is het wagentje van Blook, richtte hij zich tot den nog steeds niet zeer opgewekten Naylor. Jij rijdt met dezen man naar Springineads terug, zoo vlug als de pony maar loopen kan. Ga direct naar 't postkantoor en stuur de mededeeling die ik op dit papier ge schreven heb aan al de mannen, van wie je me het adres gegeven hebt. Ze staan allemaal op het tweede papier. Neem dat er bij om er geen te vergeten. Heb je geld genoeg bij je? Jawel, meneer. Goed, ik maak dat later wel met je in orde. Jij, vervolgde hij tot Bower, gaat naar „De Druiventros" om wat te eten; zeg maar aan den waard, dat 't voor mijn rekening is. En je wacht daar tot ik terugkom. Ja meneer, antwoordde Bower en inspecteur Withers knikte, ten teeken dat ze weg konden rijden. Ik denk niet dat hij ver zal gaan, bepeinsde de detective, terwijl het wa gentje zich uit het gezicht verwijderde. Ik heb zijn volledig signalement gege ven en al de veldwachters in den om trek hebben opdracht, de treinen in het oog te houden. Het zal niet lang duren of hij zit in een kring opgesloten en ik vermoed nietdat hij daaruit ontsnap pen zal. Het is jammer dat hij mij op het moment door de vingers geglipt is, maar die boerenpummels zijn nu een maal schaapskoppen. En nu naar de Manor! Als hij daar niet op een gege ven oogenblik komt opdagen, zou het mij kolossaal verwonderen XXIII. Toen inspecteur Withers de hei over liep naar de Manor, hield zijn geest zich voortdurend met deze laatste be zig- Hij was niet voor niets zoo lang in de omgeving van het buiten geweest. Hij had het van ieder punt gadegesla gen en bestudeerd en een schat van in lichtingen verzameld aangaande de be woners, niet alleen over den eigenaar en zijn familie, maar ook omtrent het personeel. Zoowel aan den voorkant als aan den achterkant, bedacht de detective, is altijd een heeleboel leven en bewe ging. Dan zal onze vriend daar heusch niet rondhangen. Hij zal wel zalig op passen niet door iemand van het per soneel gezien te worden. Die hebben .te lange tongen en babbelen te veel. Hij weet dat een mededeeling omtrent een verdachten zwerver spoedig Nay lor zou bereiken. Dan is er aan een zij kant van het huis geen deur en de laag ste ramen zijn drie meter van den grondPrachtig! Blijft alleen de an dere zijkant over; daar is een kleine deur, die naar de tuinen leidt. Dat is i i -. zijn eenige mogelijkheid om met zijn vrouw te praten; dat plekje inoet ik hebben. Toen mr. Withers dicht bij het groo te huis kwam, werd hij uiterst voor zichtig in zijn bewegingen. Hij sloop voort in de schaduw als er ergens maar een paar boomen stonden en stak geen enkele maal een open ruimte over, zon der eerst aan den rand daarvan een oo genblik rond te kijken en te luisteren om zich te vergewissen, dat er niemand in de nabijheid was. In de eerste plaats wenschte hij niet door zijn prooi, die misschien ook op weg was naar dezelf- dejdaats, gezien te worden en dien zoo doende weer op te jagen en ten tweede was hij bang den een of anderen op zichter of wachter tegen te komen, die hem rekenschap omtrent zijn aanwe zigheid zou kunnen vragen. Hij bereikte het poortje en ging met de grootste behoedzaamheid 't park door, want de maan stond reeds hoog aan den hemel. Hij glipte door de aan planting van laurieren langs het smal le pad dat naar de brug over het beek je voerde, maar hij ging deze niet over. Terzijde van het pad zocht hij een schuilplaats tusschen de laurierstrui ken. Spoedig vond hij een plek, van waar de tuinen en de tuinvleugel van het buiten geheel zichtbaar waren. De maan scheen recht op de kleine deur en zou het nog vele uren blijven doen. Inspecteur Withers besloot te wach ten, een kunst, die hij in den loop der jaren met een haast fabelachtig uil- houdingsvermogen had leeren beoefe nen. Uur na uur verstreek, maar inspee- yzTr*&«r? m v* teur Withers zat vrijwel roerloos. Als hij al bewoog, was dat zelfs niet vol doende om de bladen te doen ruischen die hem aan alle kanten omringden. Hij werd koud en hongerig, want se dert zijn lunch had hij geen voedsel meer gehad, terwijl hij op een einde loos-lijkende wacht stond. Hij had juist op z'n horloge gekeken en gezien dat het over negenen was, toen hij zachte voetstappen hoorde op het pad dat door den aanplant van laurieren liep. Met ingehouden adem luisterde hij. De stappen kwamen na der, daaraan behoefde hij niet te twij felen. Maar toen ze een paar meter van hem af waren, hielden ze eens klaps op. De steelsche wandelaar was blijven stilstaan aan het uiteinde van het pad. Inspecteur Withers hield zich dood stil. Misschien was de man dien hij hebben moest daar, bijna op armleng te van hem af; misschien was het een opzichter of zelfs iemand van de fa milie of het personeel, want het was nog niet laat. Inderdaad was het Levinge die daar stond. Kat en muis vlak naast elkaar met slechts een dun scherm van lau rierbladen tusschen hen. Levinge had over de hei rondgezworven, totdat het in huis stil zou zijn geworden. Hij had besloten het huis binnen te gaan en niets onbeproefd te laten om Margaret te vinden. Als hij het bedrag dat zij hem beloofd had maar t.e pakken kon krijgen, dan was hij zeker van zijn kans om te ontsnappen. Hij dacht er over te voet naar Londen terug te gaan, zich overdag te verbergen en 's nachts te loopen. Eenmaal in Lon den, dan zou het geen moeite kosten zijn uiterlijk te veranderen en hij zou wel zorgen uit de buurt te blijven van zijn vroegere relaties. Gedurende een minuut of vijf keek Levinge rond en luisterde even scherp als de vijand, waarvan hij de aanwe zigheid niet vermoedde. Toen ging hij voorzichtig voorwaarts. Achter geen enkel venster van den tuinvleugel was ook maar een lichtschijnsel zichtbaar; geen geluid was te hooren. Vijf stappen van den ingang van het pad door den laurierenaanplant brach ten hem onder de oogen van inspec teur Withers. Het kostte den detective moeite een zucht van voldoening bin nen te houden, toen hij zag dat het z'n prooi was die zich in zijn onmiddel lijke nabijheid had gewaagd. Zachtjes en voorzichtig bracht de inspecteur z'n hand achter zich en toen hij die weer naar voren trok, glinsterde het maan licht op een zilveren plaatje van een kleine, fraai bewerkte revolver. Mr. Withers was geen vriend van geweld, maar alleen reeds het voor den dag halen van dit sierlijke wapen was me nigmaal voldoende geweest om hem uit een gevaarlijke situatie te redden, volver met twee losse en vier scherpe En toch had hij er nog nooit een kogel uit afgevuurdHij was gewöon de re volver met twee losse en vier scherpe patronen te laden en meer dan eens had hij zijn tegenstander voldoenden schrik aangejaagd en zoo tot onder werping gebracht door het lawaai van een losse patroon, vlak in het gezicht afgevuurd. (Wordt vervolgd.) vlucht direct voor De echte rijn niet rond, maar hartvormig.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2