C Sf. S%?ê///z Plaatselijke Berichten EEN PARTIJTJE POKER. 8 Qffi'aëe/e Sera/ce der SS/e/feafea Sftad/o. Woensdag 3 Januari 1940 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Bezoekt de Tooneel-Uitvoering op Vrijdag 12 Januari 1940 NA AFLOOP BAL. Ope/ii/icf ABflMMfTRT II flD niT »n B EVOLKINGSCIJ F ER S WA A LWIJ K Hieronder geven wij een overzicht van de cijfers betreffende den Bur gerlijken Stand 1939 van de gemeen te Waalwijk. De cijfers tusschen haakjes slaan op het jaar 1938: Geboren: 149 m. (152) 144 vr. (145). Overleden: 55 m. (55) 38 vr. (47). Huwelijken: 72 (68). Gevestigd: 214 m. (179) 270 vr. (216). Vertrokken: 230 m. (201) 272 vr. (225). Totaal inwonersaantal: 11425 (11242). PRIESTERJUBILEUM. 9 Juni a.s. hoopt de Zeereerw. heer Adr. van Erp, pastoor der St. Clemens- parochie alhier, den dag te herdenken waarop hij vóór 40 jaar de H. Pries terwijding ontving. Zijn parochianen beginrien zich reeds op te maken om op waardige wijze dit heugelijke feit te herdenken. De verschillende wijken komen deze week reeds in vergadering bijeen ter vorming van buurt-comité's en verde re voorbereidende besprekingen. Het zal den beminden herder bij zijn a.s. jubileum zeker niet aan blij ken van aanhankelijkheid en dank baarheid van de zijde zijner parochi anen ontbreken. stellen voor echtgenooten en kinderen van militaren. Deze kamers vorden aan een uiterst miniem bedrag per nacht beschikbaar gesteld. Woensdagavond wordt in Musis Sacrum een bonte avond gegeven door 't gezelschap van der Veer voor de militaren van de overzij, Donder dagavond dezelfde voor de militairen uit Waalwijk. In de week van 714 Januari komt de variété-avond van Bas Sluis uit Delft en van 1421 Januari een non stop-avond van Duo de Winkel uit Rotterdam. Vaandrig Stoop zal dezer dagen onze gemeente verlaten om zich in den loop dezer maand in te schepen voor Ned. Indië, waar hij als ingenieur wordt werkzaam gesteld bij de marine etablissementen te Soerabaja. Het ga hem in zijn nieuwe functie in alle opzichten wel. OUD EN NIEUW. Wat we hier niet gewoon zijn, daarvan kon men dit jaar in den Oudejaarsnacht getuige zijn. De overgang van oud in nieuw heeft zich gekenmerkt door rumoe righeid op straat en verschillende baldadigheden, waarin zoowel mili- I tairen als burgers hun aandeel had- TEN BATE DER T. B C-COMMISSIE. OPVOERING VAN Blijpel in 3 bedrijven, door de bekende Tooneelclub „DE SHOWBOAT" uit Tilburg in „MUS IS SACRUM" te Waalwijk. AFSCHEID GEMEENTEBODE. In het raadhuis hebben burgemees ter, secretaris en ambtenaren Zater dagochtend afscheid genomen van den gemeentebode v. d. Aa, die wegen» het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd den dienst ging verla ten. In de burgemeesterskamer, werd de scheidende bode, door burgemees ter Moonen op hartelijke wijze toegs- spróïïen. Spr. prees v. d. Aa voor de goede eigenschappen welke hij als ambtenaar heeft getoond. Als zoo danig noemde hij zijn stipte correct heid en groote zwijgzaamheid, wan neer het dienstzaken betrof. Als blijk van waardeering voor zijn werk, bood spr. hem namens het ge- meentebstuur een gouden horloge, met inscriptie aan, waarvoor de raad in zijn vergadering van Vrijdag j.l. welwillend een crediet beschikbaar had gesteld. De scheidende was door deze intie me, plechtige hulde en het schitteren de blijk van waardeering ten zeerste getroffen. Met eenige korte woorden dankte hij. Op de Secretarie, afd. Algemeene Zaken werd v. d. Aa daarna opnieuw in de bloemetjes gezet. De gemeente-secretaris sprak hem hief, ook weer in tegenwoordigheid van het ambtenarencorps toe. Nadat hij de goede kwaliteiten van den schei denden functionaris had geprezen of freerde hij hem, mede namens alle ambtenaren een fraaie schemerlamp met rooktafel. Ook hier dankte v. d. Aa met eeni ge hartelijke, goedgekozen woorden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Waalwijk en het daaronder behoorende ambts gebied werd gedurende de maand December 1939 ingelgd ƒ83814.63 en terugbetaald 44829.42. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 21843. VAN ONZE MILITAIREN. De 2e luitenant Braine is bevorderd tot le luitenant, waarmee wij hem gaarne gelukwenschen. Huize Imaculata, Groote Straat heeft besloten kamers beschikbaar te den. We zullen er niet veel van zeggen, maar hopen toch in de toekomst van dergelijke ergerlijkheden gespaard te blijven, voor den goeden naam van plaats en bewoners. TIJDELIJK HOOFD DER O. L. SCHOOL. De heer v. Grinsven uit Heusden, die door B. en W. aan de inspectrice was voorgedragen als tijdelijk hoofd der o. 1. school alhier, heeft te kennen ge geven een eventueele benoeming niet te kunnen aanvaarden. B. en W. hebben thans een nieuwen candidaat aan de inspectrice voorge dragen. MIS-UITZENDING K.R.O. Zooals wij reeds hebben gemeld zal a.s. Zondag de plechtige Hoogmis in de kerk van St. Jan Baptist worden uitgezonden via de K.R.O. Deze H. Mis zal worden opgedragen door pastoor Heezemans, die tevens de predicatie zal houden. Het zangkoor met jongenskoor on der leiding van den heer Duijvelaar, zal de schitterende Mis van Palestri- na „Missa Brevis" uitvoeren, terwijl verder de gewone afwisselende gebe den van den Zondag worden gezon gen. ACTIE VOOR ..BRElTT ALLEN MEE". Naar wij met voldoening vernemen ontmoet de actie voor 't breien van bivakmutsen voor de hier gelegerde militairen veel belangstelling. De dames van 't Comité, die voor dit doel rondgaan, hebben goed suc ces. Zij krijgen overal steun door 't breien van mutsen en door bijdragen voor aanschaffing van de wol. AFSCHEID RIJKSVELDWACHTER L. v. d. GRIEND. Donderdagnamiddag had ten huize van den Brigade-Commandant te Dru- nen het afscheid plaats van den Rijks veldwachter Brig. Tit. L. v. d. Griend, die, zooals wij reeds meldden met in gang van 1 Januari a.s. den dienst met pensioen gaat verlaten. In tegenwoor digheid der voltallige brigade, bene vens de gemeentepolitie van Drunen werd den scheidenden functionaris in een kernachtige toespraak van den commandant gekenschetst als een ijverig en tactvol beambte, die gedu rende 19 jaar dat hij bij het corps heeft gediend, steeds heeft getoond zijn ambt waardig te zijn. Als herin nering aan zijn diensttijd werd hem daarna een mooi souvenir aangebo den. Zichtbaar aangedaan werd door den scheidende dank gebracht aan com mandant en collega's. DUIVENLIEFHEBBERS IN DE BLOEMEN. Op 16 Jan. zal de Postduivenver- eeniging „De Eendracht" in café v. d. Boomgaard een fecstvergadering houden teneinde een drietal jubila rissen op waardige wijze te huldigen. P. Schoemans is dan een halve eeuw liefhebber van de vereenigng, Ant. v. Elyck 40 jaar en Arn. "Stok- wielder 30 jaar. Dat het een mooi feest wordt, staat vast. WAALWIJK EET WORSTEBROOD. Ieder vogeltje zingt, zooals het ge bekt is, iedere streek heeft haar eigen gebruiken. In de omgeving van Grave is het al een oeroud gebruik om op eersten Kerstdag, des ochtends vroeg, na de nachtmis de magen te vullen met bal- kenbrei en wanneer men daar in de buurt op genoemden tijd een tochtje maakt, ruikt men overal de heerlijke geur van des slagers product. Op en kele kleine plaatsjes in Zuid-Lim- burg is het usance, dat moeder de vrouw tijdens de nachtmis thuisblijft om oliebollen te bakken en als vader met zijn kinderen en familieleden door den kouden wintermorgen thuiskomt staat de tafel gedekt en is zij rijkelijk voorzien van de warme voortbrengselen van olie en bakmeel. HeerHjk, maar toch wat zwaar op nuchtere maag, zouden we zeggen en daarom houden we het met de ge woonte die in deze streek heerscht om het oliebollen of balkenbrei-gerecht te vervangen door worstebrood. Ten einde ons een voorstelling te kunnen maken, wat er zooal van dit smakelijke broodje geconsumeerd is hebben wij een praatje aangeknoopt met enkele slagers en bakkers en het resultaat was werkelijk verrassend. Waalwijk heeft met de Kerstdaeen naar gegronde raming ongeveer 50.000 worstebroodjes gegeten. Een respec tabel getalletje. Waalwijksche IJsclub. Ondanks den kwakkelwinter die wij tot heden hadden, hebben de schaatsliefhebbers toch op deprach- tige banen der Galgenwiel hun ge liefde sport kunnen beoefenen. Maar juist met de Kerstdagen en Nieuwjaar was de dooi of sneeuw spelbreker. Nu het echter weder volop aan het vriezen gegaan is, heeft het be stuur der ijsclub direct maatregelen genomen om de baan in orde te brengen. Alle sneeuw en oneffen heden zijn verwijderd en er is water op de baan gespoten. De strenge vorst heeft het overige gedaan,zoo dat wij nu weer spiegelglad ijs hebben Wanneer het nu nog een paar dagen blijft vriezen zullen Zaterdagmiddag groote wedstrijden georganiseerd worden in hardrijden. Nadere mededeelingen hieromtrent volgen. Na het onacrzoeK ver plaatse begeeft de rijksveidwacnt met in het midden de politie-deskundige uit Breda de heer v. d. Schatte Olivier, zich naar het dorp Hoeven. De rijksveldwachter op den voorgrond draagt het geweer waar mede J. werd doodgeschoten. gedragen, order g oote deelneming ook van andere zijde bij dit jeugdig afsterven. Weer konijnen doodgebeten De laatste dag van het oude vervlogen 1939 is voor een drietal families alles behalve aangenaam begonnen. In den vroegen Zondag morgen kwamen de heeren L. K., Fr. d. L. en d. R., allen in de St. Antoniusparochte, tot de minder prettige ontdekking dat er bij hen in 't geheel een zevental konijnen dood gebeten was. Een nauwgezet onder zoek, dat onmiddellijk door pseudo- detectives werd ingesteld consta teerde pootafdrukken van een hond die bliikhaar over wat kracht moest beschikken, gezien het feit, dat hij bij L K. bet gaas finaal van de kooi had getrokken. De viervoeter heeft vervolgens de de diertjes met een welgemikte hap van het leven beroofd. UIT DE SCHOENEN-INDUSTRIE. Wij lezen nu ook in „de Maandag morgen": Naar aanleiding van het artikeltje onder bovenstaanden titel in ons nummer van de vorige week, schrijft men ons uit bevoegde Waalwijksche kringen: Uit het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt, krachtens de laatste productiestaat van de Nederlandsche Schoennijver heid, dat Waalwijk niet produceert 14 maar \8Vz van de geheele Nederl. productie. Nijmegen omvat een productie van 8.3 en niet, zoo als abusievelijk is vermeld 10 Gaarne brengen wij deze rectificatie even aan. 'DUIVENSPORT. In onze vorige editie vermeldden wij een succes van den heer C. Wit- lox, Waalwijk. De andere successen die hij dit jaar behaalde waren niets minder, o.a. op de groote Postduivententoon- stelling te Rotterdam waar 800 vo gels waren geëxposeerd met 22 in- aan m/j/i a/'ea/ve zaaf o/> ó/êc/ro- en S?ad/o-jJecfa/scfge feed Wn/dag S j/aa. a.s. des a.m. om S aar. J%e/êe/d b een £ezoe£ a/'/aood/gead, Sroo/es/r. f7S. Plechtige begrafenis Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van den heer Wilhelmus Petrus Alewijn, die na een lang durige ziekte op 24 jarigen leeftijd alhier is ovei leden, met meer dan gewone plechtigheid ter aarde be steld. Voorafgegaan door het vaandel van »de Jonge Wacht«, gedragen en omgevtn door leden van deze vereeniging werd de overledene die een trouw en ijverig lid der ver eeniging was ter kerke en ten grave zendingen, 18 bekroningen, waaron der 8 eerste-, drie eereprijzen en het kampioenschap met een inzending van 4 aangewezen vogels. Op een andere tentoonstelling te Made 13 prijzen, waarbij de schoon ste van de geheele tentoonstelling en 4 eerste prijzen van de 6 te behalen eerste prijzen. Het mooiste succes is wel, dat hij aanvraag krijgt van tentoonstelling- besturen om zijn vogels niet in te zenden, daar de andere liefhebbers dan niet durven komen met hunne vogels. Niet alleen op tentoonstel lingen maar ook op de vluchten wordt mooi succes geboekt. In 1939 werden 3 kampioenschappen be haard, waarbij Kampioen Generaal. Wel een bewijs over welk een pracht-collectie niet alleen, maar ook over welk een goede vlieg-collectie hij beschikt. HULDIGING VAN PETER KALLENBACH. De heer Peter Kallenbach is Vrij dagavond in „Casino" te 's-Hertog<g bosch gehuldigd met een conce^ gelegenheid van zijn zevenfc verjaardag. De eere-voorzitter genbosch' Mannenkoor, bl ter F. J. van Lanschot, huil heer Kallenbach als den ml binnen- en buitenland groï fen gevierd heeft als org^ raar, dirigent en compor deelde mede, dat het stad) van Den Bosch besloten had Kallenbach, de zilveren stadj le toe te kennen en hem te men tot eere-burger. Namens de leden van 's-He bosch' Mannenkoor bood de' meester een bureau-ministre aan. Nog vele cadeaux van zustcr-vcr- eenigingen, leeraren en leerlingen der muziekschool volgden. De heer A. Tervoort bood geluk- wenschen aan namens Bosch' Ge mengd Koor. Notaris Hofman uit Eindhoven, sprak namens de Kon. Zangvereeni- ging Eindhoven's Mannenkoor. Nota ris J. van Hellenberg-Hubar voerde het woord namens 't Brabantsch Ka merkoor. Burgemeester van Lanschot deed tenslotte voorlezing van een lange se rie gelukwensch-telegrammen. Door den heer Kallenbach werden hartelijke woorden van dank gespro ken. Ook de Liedertafel „Oefening Vermaak" te Waalwijk zond een te legram van gelukwensch. KALENDERS. Evenals telkenjare ontvingen thans wederom verschillende kr ders van het nieuwe jaar, waaraan wij in ons blad gaarne een klein plaatsje inruimen. N.V. Noord-Braband. De N.V. Levensverzekerd»? Maat schappij Noord-Braband te Waalwijk kwam met de fraaie kleurige ka lender, handin formaat, in dezelfde uitvoering zooals andere jaren. De Onderlinae Brandwaar borg-Maatschappij gaf een fraaie kalender uit op goed stevig karton. Van de Vereenigng van Nederl. Wijnhandelaren ontvingen wij een aardige artistieke kalender met op ieder maandblad een passende aquarel en verschillende be schouwingen over dranken en spijzen. N.V. Oliehandel van Dgserinck en Zonen te Haarlem brak niet met de traditie en stuurde haar bekend pro duct de wereld in. Ook de Hollandsche Sociëteit van Levensver zekeringen kwam voor den dag met zijn traditioneelen maandkalender. Ook nu weer in dezelfde zware kTèu ren.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5