Mijnhardtjes I Loonopzaod BINNENLAND. WEK UW LEVER-GALOP lijke hulp te verkenen. Chamberlain zei- de het in zijn eerder bedoelde radio rede, ,,dat de steun aan Finland niet tot de formaliteit van het Engelsche antwoord aan Genève beperkt zal blijven. De Finnen strijden, even als wij, tegen de machten van het geweld. Hun strijd is ook de onze. Een ontwikkeling van zaken in de zen zin kan niet anders dan leiden tot den Britsch-Russischen oorlog, waarbij de Franschen, die tegenover de com munisten dadelijk reeds veel scherpere consequenties trokken dan de Engel- schen. zich enthousiast aan de Brit- sche zijde zullen scharen. Evenals de Scandinaviërs en de... Italianen, wier anti-bolsjewisme, als puntje bij paaltje komt, veel heviger zal blijken te zijn dan hun onnatuurlijke liefde voor de as RomeBerlijn. Met den dag meer zien we den oor log zich ontwikkelen, zooals we reeds eerder en ook nog in ons vorig over zicht aangaven: een concentrisch aan val op Rusland. Zulke aanval is een aantasting van Duitschland aan zijn zwakste zijde. economisch en mili tair. Onderwijl de Britten dezen aanval organiseeren. bouwen ze tevens aan de Vereenigde; Staten van Europa, wel ker vorming ze zich als hun voornaam ste oorlogsdoel stellen. In een strijd te gen Rusland in de eerste plaats ten behoeve van Finland zullen de Brit ten de sympathie en daadwerkelijke medewerking bekomen van de anti- bolsjewistische naties, maar vooral van meerdere Europeesche staten, die zich door het sovjet-imperialisme bedreigd gevoelen en zich na Finland aan de beurt van aanval achten. Met volkeren, die zich aldus tot Lon den laten leiden, wenschen de Britten een innige samenwerking aan te gaan en met hen willen ze overeenkomsten sluiten, zooals die thans bestaan tus- schen Engeland, Frankrijk en Turkije. Voor wat de Vereenigde Staten van Europa betreft, let wel, we bezien de zaken op het oogenblik van den Britschen kant zeide Chamberlain in zijn radio-rede: ,,Er is niets, wat de taak eener vreedzame reconstructie meer vergemakkelijkt dan de uitbreiding der Britsch-Fransche financiëele en econo mische samenwerking tot andere na ties en wellicht tot de geheele wereld". Hoe ver het staat met de anti-sovjet frontvorming in het Zuid-Oosten van EuftJpa, t.w. van de Donau- en Balkan- staten, valt nog moeilijk vast te stellen. Het is niet bekend, of het onderhoud Csaky—Ciano, d.i. van de ministers van buitenlandsche zaken van Honga rije en Italic, nog andere resultaten heeft opgeleverd dan de Italiaansche belofte van bijstand aan Hongarije te gen een eventueeleh sovjet-Russischen aanval. We wezen er reeds eerder op, dat er in het Zuid-Oosten van Europa nie tenkel sprake is van een gezamen lijke vrees voor Russische agressie, de heel of half-Slavische bevolking dier landen verwacht van de stamverwante Russen anderzijds ook heil ten aanzien van de eigen nationale aspiraties. Om een voorbeeld te noemen: de Hongaren vreezen het Russische bolsjewisme, maar ze verhopen van een Russischen aanval op Roemenië de gelegenheid om de in 1918 verloren gegane provincies van de Roemenen terug te nemen. Pre cies zóó staan ook de Bulgaren tegen over de Roemenen. De Roemenen hebben inderdaad re den om te gelegener tijd een Russischen aanval te verwachten, omdat Roeme nië na afloop van den vorigen oorlog ook de Russische (maar grootendeels door Roemenen bewoonde) provincie Bessarabië annexeerde. Roemenië heeft ten koste van Rusland, Hongarije en Bulgarije, na den vorigen oorlog aan grondgebied méér bijverworven dan t land zelf groot was. Als Rusland thans Roemenië aanvalt, zou de lust der ove rige buren dus groot kunnen worden om den aangevallen staat mede te be springen, teneinde de verloren gebie den terug te nemen. Maar daarmee zou den ze slechts in de kaart van Moskou spelen; de sovjets zouden na hun afre kening met Roemenië de overige Do nau- en Balkanstaten stuk voor stuk onderwerpen en boLsjewiseeren. En omdat een gebolsjewiseerde Bal kan onder Russischen invloed een groot gevaar voor Italië zou zijn, daarom doet men in Rome al z'n best om de Donau- en Balkanstaten te overtuigen, dat ze hun onderlinge geschillen moe ten laten rusten, tot gezamenlijk het al gemeen dreigende sovjet-Russische ge vaar is bezworen. Italië beloofde daar om aan Hongarije bijstand tegen een eventueelen Russischen aanval. Binnen kort zal Gafenco. de Roemeensche mi nister van buitenlandsche zaken naar Rome komen. Hij zal ongetwijfeld wor den aangespoord om tegemoetkoming te betrachten jegens Hongarije. Ook is er sprake van een Hongaarsch-Joego- slavische ontmoeting. Terwijl het zeker is, dat over enkele dagen ook de Bal kan-Entente bijeenkomt. Men ziet: de diplomatieke activiteit in het Zuid-Oosten van Europa is groot en Italië heeft daarbij de leiding. Maar of Rome er in zal slagen om voorloo- pig de aandacht geheel af te leiden van de onderlinge geschillen voor een ge zamenlijk verweer tegen Russische agressie, is nog geenszins zeker. BRITSCHE VLIEGTUIGEN WERPEN BOMMEN OP HELGOLAND EN SYLT. Woensdag heeft zich een luchtge vecht afgespeeld, dat, naar uit de be richten is op te maken, van grooten omvang was. Door Britsche vliegtuigen werden bommen geworpen op Helgoland en Sylt. Van schade is niets bekend. Vijftig Duitsche en Britsche vlieg tuigen zouden aan de actie hebben deelgenomen. Gemeld wordt, dal een Duitsch vliegtuig in zee is gestort en dat een en ander een noodlanding heeft moe ten maken in Denemarken. Een der Britsche toestellen is niet terugge keerd. Een Britsche boni schijnt op Deensch grondgebied schade aange richt te hebben. Een correspondent op Sylt zegt, dat de bevolking van het Deenschc eiland Boemoe heeft gezegd, dat men kon zien, dat Duitsche vliegtuigen van het noordelijk deel van Sylt opstegen om den strijd aan te binden tegen de aan vallers. Waarnemers aan de kust kon den de luchtdoel kanonnen op den Hindenburgdam in actie zien en hoo- ren. De Hindenburgdam is 6 mijl lang en verbindt Sylt met het vasteland. Van de richting van Sylt werden ver schrikkelijke ontploffingen gehoord. De correspondent verklaart, dat Sylt even belangrijk is als Helgoland. Het is een kostbare vloot- en luchtbasis. Tegen alle wintersche kwalen HET LEGER DER GEALLIEERDEN. Engeland roept 240.000 man op. Gisteren is men in Engeland begon nen met het onder de wapenen roepen van een nieuwe lichting Britsche dienstplichtigen van 22-jarigen leef tijd, tegelijk met de jongemannen die onlangs 20 jaar oud zijn geworden. De oproeping zal eenige weken du ren. 240.000 Manschappen zijn hierbij betrokken. PAUSELIJKE BOODSCHAP AAN SCANDINAVIË? Voor den wereldvrede. Van bevoegde zijde, wordt door de U. P. vernomen, dat Z. H. de Paus aan Mgr. Theodore Suhr, apostolisch vi caris van Denemarken, de verzeke ring heeft gegeven, dat Zijne Heilig heid middelen overweegt om de Scan dinavische staten te beveiligen tegen een doordringen van het bolsjewisme. Hij verwacht hierin te kunnen samen werken met Roosevelt. Men, neemt in bevoegde kringen aan. dat de H. Vader deze verklarin gen aflegde tijdens de private audiën tie. waarin Mgr. Suhr door Zijne Hei ligheid ontvangen werd en waarbij hem een geheime boodschap voor de Scandinavische staatshoofden is ter hand gesteld. Deze zelfde kringen verklaren, dat Z. H. de Paus den apostolischen vica ris de taak heeft toevertrouwd, om de medewerking te verzoeken van de Noordelijke stalen bij het werken voor den vrede langs wegen, die de Paus spoedig hoopt te vinden, met mede werking van de Vereenigde Staten en neutrale en non-bclligerente mogend heden. De poging van den Paus in deze richting zou zijn het verleenen van zijn medewerking bij het tot stand ko men van een wereldconferentie, die niet sleehts den huidigen oorlog zou beëindigen, maar die tevens eerlijk en rechtvaardig de problemen, welke de naties verdeeld houden, zou oplossen, hierdoor den vrede voor een langen lijd verzekerend. EEN BELGISCH GENERAAL OVER HET FINSCHE LEGER. Een van de militaire medewerkers van de Brusselsche courant le Soir heeft gisteren een onderhoud gehad met een pas uil Finland teruggekeer den Belgischen gepensionneerde ge neraal Badoux, die gedurende 9 maan den een van de voornaamste organi satoren is geweest van de Manner- heimlinie in de landengte van Karelië. De generaal verklaarde o.a.: Ik heb Franschen en Engelschen zien vechten, ik commandeerde aan den IJzer de besten van de, beroemde, mannen van de genie, doch toen ik het werk zag van den Finschen sol daat, stond ik verbaasd. Badoux zeide voorts dat in de hoogst moderne onderkomens die in de Maneerheimlinie zijn gebouwd, de waarnemer ontrefbaar is. De Finsche mitrailleurschutter laat de Russen naderen en pas wanneer deze op 300 of 200 meter zijn, opent hij het vuur. Dan volgt een ware men- schenslachting. De kleine anti-tankkanonnen van 37 mm. bewijzen eveneens goede dien sten. Over de ski-detachementen en de toewijding van de Lotta's raakte gene raal Badoux niet uitgesproken. Wat de waarde van de Sowjet-troe- pen betreft, moest generaal Badoux bekennen, dat zij op hem den indruk van waar menschvee hadden gemaakt. Zelfs de gegradueerden zijn ongelet terd. Ik sprak o.m. een luitenant die een volslagen analphabiet wat. Op de vraag of de 400.000 Finsche soldaten den strijd zouden kunnen volhouden tegen het leger van een staat van 180 millioen inwoners ant woordde generaal Badoux: Ik heb voorgesteld op alle fronten het aantal troepen in de voorlinie te beperken door het gebruik van sncl- vuurwapens. Deze laatste arriveeren thans evenals de munitie in onvol doende hoeveelheid. De moreele steun aan Finland verleend, is vrijwel uni verseel maar zulks is niet voldoende om de overwinning te behalen. De OORLOG TER ZEE. De Bahia Blanca vergaan. Het Duitsche stoomschip Bahia Blanca dat in October Rio de Janeiro verlaten heeft met een lading koffie is einde vorige week in de nabijheid van IJsland op een ijsberg geloopen en vergaan. Een IJslandsche treiler heeft gisteren 62 opvarenden te Reik- javik aan land gebracht. Het is het zelfde schip dat reeds eenmaal gerap porteerd was als door een Engelschen kruiser aangehouden, waarop uit Lon den een tegenbericht is gekomen met de inededeeling, dat het schip kans had gezien in het donker de haven van Rio te verlaten. DUITSCHE POLITIE ONTDEKT POOLSCHE ORGANISATIE. I Zestig personen, o.a. studenten en professoren in arrest. Het D.N.B. meldt: „De Duitsche veiligheidspolitie heeft gisteren een wijdvertakte illegale Poolschc organi satie ontdekt, die ten doel had een nationale Poolsche militair georgani seerde beweging te vormen. Bij de huiszoekingen wend ook een geheime zender gevonden. Tot nu toe zijn zes tig personen gearresteerd, voorname lijk Poolsche oudmilitaren en studen ten. Onder de gearresteerden bevin den zich ook persoonlijkheden van naam uit het professorencorps van de gewezen Poolsche universiteit te Wil na en uit de gewezen directie van liet Poolsche Telegraafagentschap in deze stad". DERTIEN NOREN VERDRONKEN. Van het Noorsche schip „Manx", dat gisteren ten Oosten van de Orka den op een mijn is geloopen, worden 13 leden van de bemanning vermist. De andere zes zijn door een passee- rend schip opgemerkt, toen zij zich in een sloep trachtten te redden. Het schip heeft hen opgepikt. De ouderwetsche winter De mensch vergeet gauw. Telkens als we een zachten oftewel een zwakkelwinter doormaken, hoort men de opmerking, dat het met de oudeiwetsche winters van vroeger gedaan is. Maar dit jaar hoort men deze opmerking niet. Zoomin als men ze hel vorige jaar omstreeks Kerstmis hoorde of 10 jaar geleden toen we het Nieuwjaar met ijs iüzetten.dat in het begin van Maart pas verdween. De temperaturen van deze week hadden nu en dan een Siberisch karakter en menigeen is de ijspret op het oogenblik dik »welletjes«. Tienduizenden hebben de schaatsen ondergehad. Er zijn wedstrijden geweest met3000 5 4000 deelnemers 1 De traditioneele tocht naar Marken werd den vorigen Zondag door circa 30,000 ondernomen de meesten kwamen nat van den regen terug I Maar onmiddellijk hernam de vorst z'n ijzige taak. De straten werden spiegelglad, het verkeer leed sterk. Tal van ongelukken zijn natuur lijk niet uitgebleven. Een aantal menschen vonden den dood in de voormalige Zuiderzee; ook elders deden zieh ongelukken voor. Stook- lusten hebben hier en daar binnens huis tot kolendampvergiftigingen aanleiding gegevenin een paar gevallen met noodlottigen afloop. Laat het thans maar gauw voor jaar worden 1 ABONNEERT U OP DIT BLAD De Zeeuwsche mossel Dank zij de krachtige propaganda is het verbruik van mosselen in het binnenland den laatsten tijd sterk toegenomen, vooral in de groote steden. Per week worden thans in Nederland ongeveer 40,0(J0 kg. méér omgezet dan ooit het geval is geweest. Verwacht wordt, dat het gebruik in Nederland bin nenkort tot het dubbele zal zijn gestegen. Dat is ook wel noodig, daar de uitvoer groote moeilijkheden ondervindt. Alleen België neemt nog normaal mosselen af uit Zee land. De uitvoer naar Frankrijk ondervindt echter steeds grooter moeilijkheden, terwijl Duitschland niet over de noodige deviezen be schikt. De uitvoer naar Engeland is geheel gestaakt. Dank zij het verhoogde Neder- landsche verbruik hoopt men de Zeeuwsche mosselcultuur echter in stand te kunnen houden. Reizen naar België Blijkens mededeeling verstrekt door de Belgische douane te Wuest- wezel moeten alle reizigers alvorens België binnen te komen of dit land te verlaten,een »inlichtingsbulletin« invullen, waarop naam en verdere persoonlijke gegevens alsmede natio naliteit en nummer van 't paspoort dienen te worden vermeld. Dit voorschrift geldt met ingang van 9 Januari voor alle vreemde- Dc gemeenteraadsvergadering van Loon op Zand werd Donderdagavond door den voorzitter, burgemeester Mla- lens geopend met den christelijken groet. De heer Roestenberg was afwezig met kennisgeving. De voorzitter dankte in deze eerste vergadering van het jaar voor de tal- looze goede wenschen welke hij bij de jaarwisseling heeft mogen ontvangen en wenschte de gemcentenaren weder- kcerig een gelukkig en voorspoedig jaar. Verder gaf de voorzitter in zijn nieuwjaarsrede een overzicht van den gang van zaken in de gemeente, ge durende het afgeloopen jaar. Wij stip pen hieruit het volgende aan: Economische toestand. Ik geloof het ware, voor een meer ze kere bestaansmogelijkheid in het alge meen. zelfs gewenscht dat de gemeente, of heter gezegd, dat de inwoners eenigs- zins meer gebaat waren hij ook andere takken van hestaan en niet zóó in hoofd zaak onmiddellijk waren geïnteresseerd by het al dan niet goed gaan der schoen en lederindustrie. Men kan het zich bij voorbaat reeds voor gezegd houden, dat iedere mogelijkheid tot uitbreiding der bestaansmogelijkheden voor de inwoners buiten vermelde industrieën in mij een warm voorstander en bevorderaar vin den zal. De eenzijdige georiënteerdheid slaat in tijden van crisis of malaise te groote wonden, hier en daar zelfs onge neeslijke, dan dat niet alles, binnen hel raam van het mogelijke, moet worden aangepakt en gesteund om uiteindelijk aan die eenzijdigheid een einde te ma ken. Het afgeloopen jaar heeft zich inder daad kenmerkend onderscheiden van vele voorgaande jaren doordat er zicht bare en tastbare vooruitgang aanwezig was in de hier, blijkens hel voorgaande, overheerschende industrieën. En hier wordt nu niet gedoeld op de abnormale werkzaamheden, welke voortvloeiden uit de abnormale tijdsomstandigheden, waaronder we leven. Maar ook zonder die omstandigheden was er ruim vol doende werk. Algemeen was de opinie dat inderdaad een keerpunt was gek >- men in de deprimeerende stilstand in de bedrijven. Ik herinner er in dit verband slechts aan hoe er een geweldig tekort was aan stiksters en hoe die tegen in derdaad hooge loonen in dienst werden genomen en tewerk werden gesteld. Feit is in ieder geval dat werkloozen, die in jaren geen werk op de fabrieken meer gehad hadden met het grootst mo gelijke gemak opnieuw werden aangeno men en opnieuw in het productie-proces werden ingeschakeld. Ik geloof er van overtuigd te kunnen zijn dat niemand Uwer er aan twijfelt dat ik het inderdaad voor ieder der inge zetenen vurig wensch, dat het hem in elk opzicht goed moge gaan. En toch was het mij te dezen aanzien meermalen angstig le moede als ik bemerkte met hoe groote sprongen er meer werk, veel werk zelfs, kwam onmiddellijk na den aanvang der heillooze omstandigheden, welke we nu nog beleven. Bij voortduring werd de vraag gesteld of niet deze abnormale op leving goeddeels ook toe te schrijven zijn moest aan de gekoesterde vrees, dat men binnenkort niet meer zou kunnen koo- pen wat men nu boven de dadelijke be hoeften inkocht? Of, met andere woor den, niet spoedigst de tijd te wachten zijn moest, dat de toenmaals aanwezige voorraden producten, soms eens soms meermalen vernieuwd, bij de volgende aanvulling of vernieuwing niet zouden bly'ven waar ze werden opgedaan en dus geen weg meer vinden zouden onder kooplustige en koopkrachtige verbrui kers? Immers dan zou de onmiddellijke reactie daarvan geweest zijn de neerdruk king der productie met het gevolg her nieuwde werkloosheid, thans, met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, van langdurigen aard wegens te ruime inkoop door de verbruikers. Ik prijs me daarom dubbel gelukkig te kunnen con- «tateeren dat de terugslag in die mate al- lingen behalve houders van diplo matieke paspoorten. Verliezen voor het tooneel Het Ncderlandsche tooneel heeft den laatsten tijd gevoelige verliezen geleden door ziekte en dood. Thans kwam de bekende en zeer ver dienstelijke tooneebpeler Lau Ezer- man op 47 jarigen Jeefiijd aan zijn kunst te ontvallen. Een spoed operatie in het ziekenhuis «Lich tenberg® le Amersfoort, beeft niet meer mogen baten. Tragisch was ook het verscheiden van den jeugdigen Jan Seves, lid van het gezelschap «De Jonge Spelers«. Met het gezelschap op tournee in het Noorden des lands, maakfe hij een ongeval ten gevolge der gladheid mee van de vracht auto, waarop tooi eelrequisieten werden vervoerd. Hij overleed enkele uren later aan de bekomen verwondingen. thans nog niet gekomen is. Ik heb goed vertrouwen er in, dat de uitkomst der opbrengst van de middelen der gemeente, welke in de begróoting voor het begonnen jaar zijn geraamd en die gebaseerd zijn op de inkomsten enz. over het afgeloopen jaar, inderdaad, zon der verhooging der heffingspercentages, gemakkelijk en wellicht zelfs meer zal zijn dan voorzichtigheidshalve geraamd mocht of kon worden. Toch moet ik hierbij tevens denken aan de uitingen van een „deskundig" me- derwerker aan eenige dagbladen die schreef dat over 1939 wel 325566 paar schoenen zijn uitgevoerd, tegen 157891 paren in 1938, wat in waarde was 522.000.— in 1939 tegen 378.000.— in 1938, maar daaraan toevoegde, dat alleen het protectoraat Bohemen en Moravië ons land in 1939 verblijdde met een in voer aan schoenen ter waarde van 582.000.En voorts moet ik dan den ken aan de te zelfder plaats en gelegen heid geuite vrees, dat de schoenindustrie in het komende jaar de productie mis schien wel eens aanmerkelijk zou moeten «aan inperken, wegens gebrek aan grond stof. Het is uiteraard niet moeilijk te be grijpen dat uit de vorenbedoelde ople ving ten behoeve der ingezetenen reve nuen zijn voortgesproten, welke deels ook len goede zijn gekomen aan den han- deldrijvenden middenstand. De notulen der vorige vergadering werden hierna, na een kleine opmer king van wethouder v. d. Heuvel, vast gesteld. Z.h.st. machtigt de raad B. en W. om evenals telkenjare, ook thans weer tot het houden van eventueele ver pachtingen. Aan de orde komt dan een voorstel om aan J. B. Dekkers met ingang van 1 April 1940 eervol ontslag te verlee nen als plaatswerker bij het gemeen telijk gasbedrijf. Dekkers zal op 12 Maart a.s. den 65- jarigen en daarmede den pensioenge rechtigden leeftijd bereiken, als hoe danig hij, overeenkomstig art. 9 van het Werkliedenreglement, met 1 April a.s. voor ontslag in aanmerking, is te brengen. Ook dit voorstel gaat -onder den ha mer door. Er is een schrijven ingekomen van R. I. M. Teunissen, verzoekende hem als hulpfitter hij het gemeentelijk gas bedrijf een vergoeding te willen toe kennen voor gederfd loon, tijdens zijn verblijf onder de wapenen. B. en W. stellen zich op het volgende standpunt: De bepaling vervat in art. 30b van het Werkliedenreglement dezer ge meente en waarin de uitkeering wordt geregeld voor gevallen dat een werk man in verband met oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone om standigheden verplichten werkelijken dienst heeft te verrichten, geldt niet voor hem die, zooals de requestrant, op arbeidsovereenkomst naar burger lijk recht is aangesteld. Reeds vroeger werd hem dezerzijds daarvan mededeeling gedaan. Onverkort kan dit antwoord ook thans nog gelden, zoodat B. en W. voorstellen het adres voor notificatie aan te nemen. De heer Vrinten: Om het adres van den heer Theunissen zonder meer voor kennisgeving aan te nemen, daarmee kan ik mij niet vereenigen. Dat B. en W. afwijzend moesten be schikken op het verzoek dd. 26 Nov. j.l., kan ik begrijpen, wijl de heer Theu nissen op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht is aangesteld in tegen stelling met de twee andere gemobili- Twee stuks 10 et. - Twaalf stuks 50 ct. en u zult 's morgens uit bed springen, f gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrii te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen bm de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilietjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2