WINKELIER GEEF ACHT Uit de oude Notulen-boeken der Herv. Kerk te Capelle. BUITENLAND. fnn 1 Uit het leven van een qrooten componist. Zaterdag 3 Februari 1940 No. 10 De Echo van het Zuiden Tweede blad DE ETALAGE. II. Vorige week hebben wij U verteld op welke manier de artikelen of goede ren aangekondigd en geprijsd moeten worden en U zult het met ons wel eens zijn geworden, dat dit de juiste methode is om een artikel te toonen. Toch moeten wij U waarschuwen voor Qverdrijving. Als 't dames-mode magazijn verjaarde- of verouderde stof fen aankondigde als het allernieuwste, of bij de hoeden- en pettenwinkel ver telde een prijskaart dat deze of gene kleur hoed van het vorige jaar de nieu we modekleur is, dan zou de uitwer king juist tegenovergesteld zijn. Het publiek heeft of krijgt zulks in de kie ren en gaat alle verdere aankondigingen voor onbetrouwbaar houden, en weg is de goede indruk van Uw zaak. Daar om, wees eerlijk in Uw mededeelingen. Is er van Uw artikel niets extra's te melden, vermeldt dan alleen de prijs, maar werk niet met onwaarheden. Geëtaleerde artikelen of goederen 'behooren geprijsd te worden. Dit wordt door vele winkeliers wel eens ver geten. ...Ia maar" zult U zeggen, „men zal den prijs van dit of dat te hoog vinden en als men er interesse voor heeft, zal men wel komen informee- ren". Mis. mijnheer, vermeldt den prijs gerust, maar vertel er dan tevens bij dat het een extra fijn weefsel of de nieuwste mode-tint of iets dergelijks is. Vooral de dames vinden het een ge noegen als dit of dat iets aparts heeft. Tusschen haakjes, weet gij wel dat de vrouwen voor 75% de koopers van Uw goederen zijn, of het een levensmidde lenwinkel of een schoenenzaak, een mode-magazijn of een juwelierswinkel is. Het prijskaartje is dus van meer be lang dan U oppervlakkig wel zou denken, want een korte duidelijke ver klaring zal de kooplust opwekken en het koopen bespoedigen. Dat het prijskaartje niet vuil of slordig moet zijn spreekt vanzelf, want al zou de tekst goed en het artikel aan lokkelijk zijn, een slordig prijskaartje zou de aantrekkelijkheid weer een stuk doen dalen. Het beste kunt U blanco prijskaartjes bij een reclame-bedrijf bestellen of, als U ze zelf kunt ver vaardigen, wijk dan eens af van het ge wone vierkante model. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Neem eens dit of dat model: De kleur van het prijskaartje moet opvallend zijn, doch niet schreeuwend. Op goederen die overwegend blauw zijn, wordt geen roode of groene kleur gebezigd. Dit werkt stoorend. Neem echter een zachtere tint, b.v. licht-grijs of beige. In een kast, waarin zich veel lichte stoffen bevinden, b.v. lingerie, doet U het beste om een donkere kleur prijskaartje te nemen, daar het dan tegen de lichte stoffen het beste op zal vallen. Ofschoon wij geen voorstanders zijn van zwart, mag het hier toch ge bezigd worden. Als U de prijs wit maakt, dus zoo opvallend mogelijk, moet U den eventueelen tekst rood maken. Deze laatste kleur breekt dan het sombere wit met zwart. Op een groen prijskaart-je geen roo de cijfers of tekst, want al kan het mode geweest zijn om op een groenen mantel een rooden das te dragen, in een etalage vloeken en schreeuwen deze kleuren. Het model cijfer is ook weer. een belangrijk onderdeel. Dat duidelijke cijfers gebruikt moeten worden behoe ven we hier nauwelijks te vertellen. Geen overdadige krullen of slingers, maar een eenvoudig, duidelijk leesbaar type. Maak van Uw prijzen geen puzzle. Hel volgen van een cursus lakschrij- ven zal U in staat stellen om in korten ti.id aardige, opvallende prijskaartjes te vervaardigen. De kosten van zoo'n cursus zijn heusch niet groot en de leertijd kort. Enkele onderdeden van Uw etalage hebben wij hier besproken en volgende week zullen we weer andere onder de loupe nemen. Winkelier, Geef acht! Tot volgende week. S. N. M. iv. Het beroepen van een predikant. In 1753 wordt aan Ds. J. ZE1JLMANS z'n eervol emeritaat verleend. Den 30 Aug. is kerkeraadsvergadering geweest, om den tijd tot de beroeping van een nieuwe predikant te bepalen, en voorts te beramen de omstandigheden, die daar toe behooren. Na aanroeping van des Heeren naam, is besloten dal de verkiezing geschieden sal den 12 Sept. 1753 Ende also aan den AMBACHTS HEEK moet worden kennis gegeven, op welke dag de beroeping sal geschieden, is vast- gestelt, dat den brief, door den predikant opgestelt, sou worden voorgelezen: desel- ve luijd van woord tot woord aldus: 's Grevelduin Capelle den 30 Aug. 1753. Hoog Edele, Wel Geboren Heer, Also haar Ed: Gr: Mog: de Heeren Sta ten van Holland en West Vriesland aan onsen tegenwoordigen Herder en Leeraar Ds. Johannes Zcijhnans, op desselfs ver- soek, op den 29 Junie deses jaar gunstig salvo honore et stipendiohebben be lieven toe te staan, dat syn Eerw. is ge- Nvorclcn Emerius, sodat de dienst op hem blijft, tot dat sijn succcsseur2) sal beves tigt zijn, so is 't dat wij ondergcschreva- ncn uijtmakend den Kerkenraad van Ca pelle, van onsen pligt hebben gcoordeelt, Uw Hoog Ed. Wel Geboren kennisse te geven, dat wij heden een bepaling van den dag der verkiesinge van een nieuwe predikant gemaakt hebben; sullende de verkiesing geschieden op den 12 Sept. 1753. Wij zijn met alle nederigheid en hoog- agting van Uw Hoog Ed. Wel geboren, dien wij aan de besheerming Gods beve len,4 Uw Hoog Ed. Wel Geboren gehoor- same en bereidwillige dienaren. J. Zeijlmans, pred. Willem van der Schans, 'oud. Arnoldus Heijmans, oud. Pieter Quirijns, oud. Cornelis Ophorst, oud. Jan Schoep junior, D.k. Antony van Overstegli, D.a.k. Jan de Roon, diak. Peeter van Campen, D.a.k. De brief is door den predikant aan den heer SCHOUT ADRÏAAN ZEIJLMANS overgegeven, die op sig nam denselve aan den Ambagtsheer te bestellen. Den 8 Sept. is de koster door den pre dikant gesonden na de heeren consnlen- ten, zijnde Sprang en Be snij en, om desel- ve te versoeken, den 12 Sept. de beroe ping bij te woonen. De 12 Sept. heeft de Emeritus predi kant de vergadering met een gebed in- gesegent. en is door ieder lid een persoon op de nominatie gestelt; de predikant noemde eerst den proponent Coets, en so in ver volg elk een man; so dat de nominatie bestond uijt U personen, uijt welke ter stond daer op door 5 stemmen is beroe pen. Ds. DANÏël. MARTÏJN, predikant te Leersum. De beroepsbrief zijnde opgemaakt en door alle ondertekent, is door de consu lenten een brief geschreven aan gemel- den predikant, om te vernemen, of syn Eerw. het gesegde beroep aanneemt. En zijn (so het beroep word aangeno men) benoemt den ouderling CornOp horst en diaken Jan de Roon, om by den hoog. Ed. Welgeboren ambagtsheer de approbatie 3) te versoeken. In geval de ambagtsheer die van haar vereyste, werd aan de afgesondenen een geloofsbrief medegegeven van desen in houd, 's Gr. Capelle den 12 Sept. 1753. Overmits op heden door den kerken raad alhier tot predikant beroepen is den Eerwaarden en geleerden Ds. DANIëL MARTIJN, predikant te Leersum, so wor den door gesegden kerkenraad versogt den ouderling Cornelis Ophorst en den diaken Jan de Hoon, omme sig te vervoe gen bij den HOOG ED: WEL GEBOREN HEERE VAN CAPELLE, VRIJHEERE VAN HERNEN etc., etc., etc. omme sijn Hoog Ed. Wel Geboren op 't nedrigste en ernstigste te besolliciteren,4) aan de ge- meynte van Capelle te acorderen,5) toe te staan en te gunnen, dat de beroepene als herder en leraar mag bevestigt wor den. (ondertekend dor de predikant, ouder ling en diaken). Den 20 Sept. 1753 is weder kerkenraad gehouden. Ende also de Gecommitteerden na den Ambagtsheer lot nog toe de Acte van be roeping niet hebben afgehaald, en ge melde Heer een groot misnoegen sonde kunnen opnemen, dat zijn Hoog Ed. Wel- geb. geen de minste kennis door den ker kenraad van het gedane beroep heeft mo gen krygen, so geeft de predikant in be denken, of dit navolgende niet aan de Ambagtsheer behoorde geschreven te worden 's Gr. Capelle den 20 Sept. 1753. Hoog Edele Hoog Geb. Heer, Wij hebben op den 12 deser een be roep gemaakt op Ds. DANIëL MARTIJN, predikant te Leersum; en ook dien dag twee leden uijt onse vergadering geeom- mitteert, om dat beroep (so als voor dese is geschied) aan U Hoog Wel Geb. ter approbatie aan te komen presenteren dog ondertusschen door U Hoog Wel Geb. rentmr. alhier berigt zijnde, dat U Hoog Wel Geb. sig althans niet tot YPEREN bevind, en wij so verre reyse doende, het ongeluk nog te hebben van U Hoog Wel Geb. niet t'huis te vinden, so versoeken wij nedrig dat U Hoog Wel Geb. ons een dag en plaatse believe te laten weten, wanneer het U Hoog Wel Geb. sal beha gen, om sulks te komen verrigten: suit ons seer verpligten, die met nedrig- heijd blijven Hoog Ed. Hoog Geb. Heer U Hoog Wel Geb. D. W. O. Dienaren De Predikant en kerkenraad van 's Gr. Capelle. Dis is met eenparigheyd van stemmen goedgekeurt, en in alter naam onderte kent. de brief is door den Ouderling Quyryns aan den beer Secretr; Rentmr; overgege ven ten selven dage. 1) salvo honore et stipendio: eervol en met behoud van salaris. 2) succcsseur: opvolger. J) approbatie: goedkeuring, vergun ning. besolliciteren: verzoeken. accorderen: toestaan. Dus de Ambachtsheer woonde te Yperen (België); zijn zaken in het dorp van Capelle werden waargenomen door zijn rentmeester, den heer Cornelis van der Hoeven. Deze was tegelijkertijd se cretaris. P.S. In een volgend artikel geveh we de afloop van het bovenstaande. BKITSCH KONVOOI VERNIELT EEN DUITSCHE DUIKBOOT. De Britsche ministeries van Marine en Luchtvaart hebben hel volgende communiqué gepubliceerd „Dinsdagmorgen 30 Januari heeft 'n Duilschc duikboot een konvooi aange vallen en het Britsche a.s. „Vaclite", groot 5.026 ton, tot zinken gebracht, welks bemanning door een Italiaansch schip gered werd. Het vloot-escorte maakte direct jacht op de duikboot en deed een tegenaanval met dieptebom men, doch na eenigen tijd werd het contact verloren. Later op den dag kreeg hél loot- escorte hulp van een vliegboot van de kustwacht en vond, dank zij een gat in de wolken, de duikboot, die aan de oppervlakte voer. De duikboot was blijkbaar niet in staat te duiken, als gevolg van bij den eersten aanval op- gel oopen schade. Een zware bom viel aan stuurboordzijde van de duikboot. De duikboot vuurde met haar lucht doelkanon en het vliegtuig antwoord de met zijn mitrailleur. De wolken zakten daarop tot vlak boven zee en de duikboot was tijdelijk niet meer te zien. Het vliegtuig vloog daarop naar de oorlogsschepen en stelde hen op de hoogte van de positie der duikboot, maar toen zij ter plaatse aankwamen was de duikboot al gezonken. Eenige overlevenden werden in een rubber boot gezien en gered; later konden Britsche oorlogsschepen nog eenige overlevenden uit zee oppikken. Een kleine jongen schreef mu ziek hij het licht van de maan. Toen Johan Sebastiaan Bach in het jaar 1685 geboren werd, was de vre selijke oorlog, die dertig jaar lang ge duurd had, juist 37 jaar voorbij en langzamerhand werden de dorpen, die, 'vernield waren, weer opgebouwd en kwam het volk over de grootste ellen de heen. In Thüringen, Eisenach, Arnstadtt, overal hadden altijd leden van de fa milie Bach gewoond en rondgezwor ven. Stadsmuzikanten, zangers en mu sici aan het hof waren ze geweest. Al tijd hadden ze hun leven aan de mu ziek gewijd en als er soms wel eens een bij was, die een ander beroep uit oefende, dan gaf hij zich in zijn vrije- tijd toch helemaal aan de muziek, want de muziek was voor de familie Bach het allerhoogste en het aller mooiste. Een van de voorouders van Johann Sebastiaan was molenaar, maar hij voelde zich pas gelukkig als hij zijn cither kon opnemen en erop kon spelen. Overal nam hij de cither met zich mee. Hij trok er mee door stad en land, maakte heel verre rei zen, tot diep in Hongarije en keerde later weer terug naar Duitsland. Zelfs in de molen en onder zijn werk nam hij de cither mee en als de molen aan de gang was gebracht, speelde hij in tussen een liedje op de cither. Hans de speelman. De zoon van dezen molenaar heette Hans en Hans moest bakker worden. Maar hij hield zoveel van de muziek, dat hij zijn vader smeekte om er toch in door te mogen gaan en na lang overleg besloot zijn vader toen om hem bij een oom, die stadsfluitist was in Gotha, in de leer te doen. Toen Hans voldoende geleerd had, trok hij als speelman door heel Thüringen heen van stad naar stad en van dorp naar dorp. Waar hij maar kwam, speelde hij en alle mensen hielden van Hans den speelman. Hij speelde als er kinderen gedoopt moesten worden en als er bruiloft gevierd werd. Wat er maar gebeurde, altijd was hij erbij. Van dezen Hans den speelman stamt de grote Johann Sebastiaan af. Toen Johann 9 jaar oud was, ver loor hij zijn moeder en een jaar later zijn vader. Daar stond nu de kleine jongen alleen op de wereld. Maar ge lukkig was hij niet helemaal alleen. In Ohrdruf woonde een broer van Overal speelde Hans de Speelman. item, die organist in het kleine stadje was. Deze broer, Christoph, nam hem bij zich in huis en leerde den jongen piano en orgel spelen. Daar ook schreef Johann het eerst zelf muziek. Hij was toen pas 12 jaar oud. Toch moet je niet denken, dat Johann zich niet met andere jongens van zijn leeftijd bemoeide. Hij speelde met hen mee en was vaak het meest ondeugend van allemaal. Hij was helemaal niet bang en zei altijd eerlijk, wat hij meende. Maar dan ineens weer trok hij zich op zijn kamertje terug en com poneerde nieuwe muziek. Soms zat hij zolang achter zijn notenboek, dat Christoph het te erg vond en op een dag de moeilijke stukken, die Johann altijd op het orgel of op de piano wil de spelen, verstopte. Hij was bang, dat zijn broertje ziek zou worden. In lichte maannachten. Maar zo gauw liet Johann zich niet vangen. Hij vroeg telkens en telkens weer, waar Christoph de muziek had opgeborgen. Toen hij hoorde, dat zijn broer ze in een kast had opgebor gen, die met ijzeren tralies was afge sloten, bedacht hij een plan om de muziek toch te pakken te krijgen. Diep in de nacht stond hij op, sloop heel zacht naar de kast en peuterde net zo lang met zijn vingers tussen de tra lies, tot hij hel papier vastgreep. Hel voorzichtig trok hij het te voorschijn. Maar nu had hij nog geen licht en hij begreep, dat zijn broer woedend zou zijn. als hij merkte, dat hij de muziek toch had weggenomen. De enige ma nier om de muziek in zijn handen te Jarenlang was hij cantor.» krijgen, was dus om de noten over te schrijven. Maar daarvoor moest hij wachten tot de maan scheen om bij aai licnt te kunnen senrijven. Daarom werkte nij koortsachtig door m naeii- ten, waarin cie maan scheen. Bij elk geluid, nat hij in nuis hoorde, sen rok nij op en hield zich onbeweeglijk stil. Zes maanden lang hield hij dat vol. De wereld in Toen hij 14 jaar oud was, moest hij de wereld in om zijn eigen kost te ver-< dienen. Dat was de gewoonte. Jongens van 14 jaar moesten voor zichzelf zor gen. Johann Sebastiaan trok er ver op uit. Hij deed alles te voet, want in die tijd kwam je met lopen sneller voor uit dan met een postkoets, die bij slecht weer altijd wel eens in de mod der bleef steken en allerlei ongemak ken en gebreken had. Zo kwam hij in Lüneburg terecht, waar hij in het koor mee mocht zingen. Wat haalde hij een rare dingen uit. Hij deed pre cies wat hem inviel. Soms liep hij he lemaal op één dag de vijftig kilometer dwars door de heide naar Hamburg. Alleen om iemand op het orgel te ho ren spelen, van wie hij meende, iets te kunnen leren. En soms moest hij dan in dezelfde nacht nog terug! Geen ol- fer was hem te zwaar en geen alstann te groot om zijn geliefde muziek te ho ren en er wat over te leren. Het meest van alles hield hij van orgelmuziek en op het orgel bereikte hij later ook het hoogtepunt van zijn kunst. Iemand, die hem gezien en ge hoord had, schreef erover aan een vriend: „Je zou omvallen van verbazing als je Bach kon zien, terwijl hij met alle vingers van allebei zijn handen tege lijk op de piano speelt en terwijl Jiij op het orgel met zijn handen over de toetsen en zijn voeten over de pedalen vliegt en helemaal alleen zoveel ver schillende en toch bij elkaar passende tonen te voorschijn weet te toveren Hij kan wel dertig of veertig musici in bedwang houden, door de één een teken met zijn hoofd,-de ander met zijn hand, met zijn stok. met één vin ger of wat je maar wilt. te geven. En hij is de enige van alle aanwezigen, die merkt, als er een toon verkeerd is! Het rythme zit heni in a] zijn leden. Ik geloof, dat Bach het_nog heel ver zal brengen!" Hof diligent. En werkelijk, Johann Sebastiaan bracht het ver. Hij werd zelfs hofdin gen t van den koning van Saksen, maai zelfs tegenover den koning bleef hij op zijn rechten staan en het gebeurde meer dan eens dat hij zijn wil door zette, tegen de wil van den koning in. Eens was het zelfs zo erg, dat hij ru zie kreeg met den hertog van Weimar. Deze liet Bach in de gevangenis bren gen, omdat hij zijn eigen zin wilde doorzetten. Maar Bach vond het hele maal niet erg, want daar kreeg hij ein delijk gelegenheid om een beetje uil te rusten en de hertog liet hem ten slotte toch maar weer gauw vrij. Jarenlang was Bach daarna cantor in de Thomaskerk in Leipzig en diri gent van het koor. Nog steeds wordt in die kerk elke Zondag een cantate van Bach gezongen. Hij heeft meer dan 100 cantaten alleen voor de Tho maskerk geschreven. Nog honderden andere cantaten, liederen, koorzan gen en niet te vergeten zijn beroemde „Mattheus Passion" maakten hem we reldberoemd. Intussen was hij oud geworden. In de laatste dagen van zijn leven dicteerde hij nog een muziek stuk, daar hij bijna blind was gewor den. Middenin breekt dit stuk af de grote meester was gestorven. Dal wüs in het jaar 1750, maar zijn mu ziek en zijn naam leven nog steeds voort. if DE VADER DER BRITSE UURWERKERS. De grootste uurwerker van Enge land was Thomas Tompion, die de „Vader van de Britse uurwerkers" ge noemd wordt. Hij leefde ongeveer 300 jaar geleden. Thomas Tompion was hofleverancier van koning Karei II en hij ontwierp toentertijd ook de crono- meter en de barometer van de sterren wacht te Greenwich. Hij stierf in 1713, maar de klokken die hij gemaakt heefl lopen nog steeds uitstekend. Van een klok, die hij in 1709 maakte en die nog altijd gebruikt wordt, zegt men dat ze nog nooit is gerepareerd. Een edelman in Engeland bezit een Tompionklok. die slechts eenmaal per jaar hoeft worden opgetrokken. Tompion wilde een klok voor de St. Pauls Kathedraal maken, die om de 100 jaar opgetrokken moest worden. Zijn dood was de oorzaak dat zijn plan niet werd uitgevoerd. d. R. ».r r-«o* f ,:j

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5