Plaatselijke Berichten* BAL in THALIA HdeBont-v. Huiten WEK UW LEVER-GALOP Gedurende de 3 Carnavalsdagen Heerenkleeding naar maat AGENDA'S. met Orgelmuziek STRIJD AAN HET CENTRALE FRONT IN FINLAND. De speciale correspondent van Reu ter aan het centrale Finsche front seint, dat op uitgestrekte fronten in midden Finland vrij hevig gevochten is. Het belangrijkste centrum van mi litaire activiteit blijft echter Rasti, ten Noorden van Kuhmo, waar sedert Maandag een groote slag aan den gang is. Hier rukken de Finnen langzaam voorwaarts, de 54e Russische divisie voor zich uit drijvend. Het gebied dat door deze gevechten in beslag geno men wordt is zoo groot, dat definitieve berichten over den strijd nog niet ver kregen kunnen worden. lederen dag trekken Finsche ski-patrouilles de Russische grens over en bestoken de Russische verbindingen. Op vele plaat sen van het front is het gebulder van de artillerie te hooren; hier en daar vinden zelfs bijzonder heftige artille rie-duels plaats. Drie honderd leden van een Russische ski-patrouille zijn gedood in een strijd tegen een Finsche patrouille en vijftig Russen werden ge vangen genomen. Rusland Finland De persdienst van het Finsche leger publiceert een verslag over de krijgsbedrijven gedurende de tweede maand. Na hei innerd te hebben aan de vernietiging van de 163ste Sowjet- divisie, zegt het verslag, dat de maand Januari gekenmerkt werd door de vernietiging van de 44ste divisie bij Suomusalmi, waarbij een zeer groote buit gemaakt is, waardoor de Rus sische troepen genoodzaakt waren zich op eigen gebied terug te trekken. Ook in den sector van Salla moes ten de Sowjettroepen 50 Km terug trekken. In de sector van Petsamo worden de Sowjettroepen voortdurend door de Finnen geteisterd. Sedert de gevechten bij Teljaervi en Aglajaervi heeft de vijand gedu rende de geheele maand Januari talrijke aanvallen gedaan, die telkens afgeslagen zijn. Ten noordoosten van het Ladoga- meer zijn zeer hevige gevechten geleverd, waarin de vijand zware verliezen leed en groote hoeveelhe den materiaal, ravitailleeringscolon nes en honderden paarden moest achterlaten. Op de Karelische landengte volgen de aanvallen elxander op, gesteund door zwaar artillerievuur en talrijxe tanks, zonder dat de Finsche ver. dediging ergens geschokt is. In de tweede helft van Januari werden de aanvallen hervat en de periode werd gekenmerkt door den aanleg door de Russen van schuil plaatsen, loopgraven en prikkeldraad versperringen. Wy borg is door artillerie op verren afstand gebombardeerd, hetgeen meer het karakter van een demon stratie had. Te land heeft de vijand in Januari iedere hoop om vooruit te komen moeten opgeven. Ter zee was hij vrijwel tot vol komen werkeloosheid veroordeeld. Een Sowjetduikboot is in een mijnenveld vernFld en de Finsche kuslbatterijen hinderden den vijand aanmerkelijk, hoewel voortdurend uit de lucht gebombardeerd. De activiteit van den vijand in de lucht moet de nederlagen en teleurstellingen, welke te land be leefd werden, compenseeren. Op sommige dagen van Januari heeft men vier vijfhonderd vliegtuigen waargenomen. De vijand is er echter niet in geslaagd een enkel militair doelwit te bereiken. Deze luchtaan vallen hebbtn't Finschevolkslechts kunnen overtuigen, dat het tot het einde moet volhouden. De Sowjetvliegtuigen hebben de Noorscheen Zweedsche neutraliteit geschonden en gebruik gemaakt van baiis in Estland. Zaterdag 1.30—2 45 uur Dames aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum „Heldenbrigade" Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag, Maandag en Dinsdag Luxor Bioscoop dansen. Zondag, Maandag en Dinsdag Hotel »De Twee Kolommen" bal. Zondag, Maandag en Dinsdagzaal Fr. van Helvoirt bal. Zondag, Maandag en Dinsdag Gonceitzeal „De Lindeboom" bal. Zondag. Maandag en Dinsdag Concertzaal „Thalia" bal. Zondag, Maandag en Dinsdagcafé C- Smolders, dansen. Maandag en Dinsdag Theater Musis Sacrum »De kop van Jut.» Maandag 8—9.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gymnastieklokaal O.S Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek dames K.enV. Gymnastieklokaal OS. R.K. HOGERE BURGERSCHOOL A TE WAALWIJK. Uit het verslag over 1939 van de R.K.H.B.S. A. alhier van de Vereeniging „Ons Midd. Onderw. in N. B." te Til burg, wordt door ons het volgende ontleend: Personeel. Met- ingang van 1 Jan. 1939 is de Heer A. A. F. Engels benoemd tot leraar Frans in alle klassen, ter ver vanging van den Heer Drs. G. v. Im- beeck. die van 15 Nov. 1938 tot 1 Sept. 1939 ziekteverlof heeft genoten en wien met ingang van 1 Sept. 1939 eer vol ontslag werd verleend. Op 12 Oc tober 1939 hebben Bestuur, Collega's en Leerlingen officieel afscheid geno men van den Heer v. Imbeeck, die twee en twintig jaren aan de school verhon den was geweest. In gevoelvolle woor den betuigden verschillende sprekers hun erkentelijkheid, fraaie geschen ken werden aangeboden. Met ingang van 1 Sept. 1939 werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. Heer R. J. v. Rooy, Moderator-Godsdienst-leraar van de school, zulks in verband met zijn be noeming tot pastoor van Rijkevoort. In zijn plaats werd aangesteld de Zeer eerw. Heer A. v. Lierop, tot 1 Sept. ka pelaan aan de St. Jansparochie alhier. De Zeereerw. Heer v. Rooy, die 6 jaren aan de school verbonden was geweest, werd op 28 September door Bestuur, Directeur, Leraren en Leerlingen ge huldigd voor de vele verdiensten die Z.Eerw. zich voor de school heeft ver worven. Ook hij ontving verschillende stoffelijke blijken van erkentelijkheid. In verband met de politieke gebeur tenissen in Augustus van dit jaar werd de Heer H. v. Well op 25 Aug. onder de wapenen geroepen, de Heer A. En gels op 30 Aug. In hun plaats werden tijdelijk benoemd de Heer J. Geertman voor Handelswetenschappen, de Heer Drs. P. Lemmens voor Staatsweten schappen en Mej. Dra. C. Driessen voor Franse taal en letterkunde. Leerlingen. Het aantal leerlingen, dat dit jaar voor de nieuwe cursus werd aange geven, bedroeg 36. Er werden toegelaten: 30 leerlingen voor de le klas, 2 voor de 2e klas (1 als toehoorder), 3 voor de derde klas en 1 voor de 4e klas. Overzicht van het aantal leerlingen gedurende het kalenderjaar 1939: Aantal leerlingen op 1 Jan '39 132. Vertrokken: met diploma H.B.S. A. 13 tussentijds vertrokken 29 42 Toegelaten: toegelaten in Sept. '39 36 tussentijds aangenomen 1 37 Vermindering Totaal aantal leerlingen op 31 December 1939 De leerlingen waren a. v. ov verschillende klassen verdeeld: op 31 Dec. 1939. Klas I (A en B) Klas II Klas III Klas IV Klas V op 31 Dec. 1938. Klas I Klas II Klas III (A en B) Klas IV Klas V o 127 er de 37 28 33 15 14 127 32 33 34 20 13 tricht en J. Steinhardt te Bleijerheide. Het schriftelijk examen had plaats van 1 t/m. 7 Juni, het mondeling exa men van 28 Juni t/m. 1 Juli. Schriftelijk examen werd afgelegd in de vakken Nederlands, Frans, Duits, Engels en Handelswetenschappen. Van de 13 candidaten hadden 10 ruim vol doende voor Boekhouden en 8 voor Handelsrekenen en waren voor die vakken vrijgesteld van mondeling examen, 12 leerlingen hadden een vol doend cijfer voor Staats-inrichting ge durende het jaar behaald en behoefden dus ook in dit vak geen examen af te leggen. De cijfers voor de vreemde ta len waren over het geheel minder be vredigend. Alle 13 candidaten slaagden, waar van 1 na stemming. De namen der 13 geslaagde candi daten zijn: R. Bakker, Geertruidenberg; P. Ber- tels, Waalwijk; J. Colijn, ;Eethen; G. van Drunen, Drunen; P. Hoogerwaard, Raamsdonk; A. Kools, Waspik; W. Marinus, Waalwijk; R. v. d. Schans. Eethen; B. Spectjens, Geertruidenberg; A. Spitters, Waalwijk; J. Spijkerman, Waalwijk; L. Verwiel, Waalwijk; E. Wijers, Waalwijk. Van de geslaagden kregen 2 een be trekking op een verzekerings-kantoor, 1 op een distributie-bureau, 1 op een handelskantoor, 1 ging in de handel, 3 gingen verder studeren aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg, 1 stu deert verder in de gemeente-admini stratie, 2 werden voor militaire dienst opgeroepen, en 2 werden in de zaak van hun vader opgenomen. van 7-11 uur Stationsstraat 57 Waalwijk 132 Van de 127 leerlingen waren 55 uit Waalwijk en 72 uit andere gemeenten, a.v. verdeeld: Drunen 14, Raamsdonk in. Loon op Zand 10, Geertruidenberg 8, Waspik 7, Sprang-Capelle 5, Eethen 3, Wijk c.a. 3, Heusden 3, Vlijmen 4, Made 3, Overasselt 1 en 's-Hertogen- bosch 1. Van de 127 leerlingen waren 113 Ka tholiek en 14 Protestant. Overgangsexamens. De uitslag van de overgangsexamens welke in de eerste week van Juli wer den gehouden, was als volgt: .Van I naar II bevorderd 20 onvoorw.; 1 voorw.; afgewezen 9. Van II naar III bevorderd 24 onvoor waardelijk; 1 voorw.; afgewezen 7. Van III naar IV bevorderd 20 on voorw.; 1 voorw.; afgewezen 10. Van IV naar V bevorderd 13 onvoor waardelijk; 1 voorw.; afgewezen 6. Eindexamen. Het eindexamen werd afgenomen volgens het K.B. van 22 Dec. 1937. Tot deskundigen waren door Z.Exc. den Minister van O.K. en W benoemd: Mevr. N. Boelen-Ranneft te Bloemen- daal en de Heren J. L. Baas te Maas- royaal gebaar I En U zult ervaren wat een voldoening, wat eer. inner lijk geluk het aan den gever brengt met een weinig van zijn overvloed weer anderen blij te maken. Niets brengt meer geluk dan geluk te schenken aan anderen. Want dit is de diepere zin vanons dankwoord: God zal 't U loonen. De Vinceniianen rekenen op U, onze armen rekenen op ons. Stelt geen van beiden teleur. Zorgt dat Uwe gave klaar ligt als wij bij U aanbellen. En nogmaals: God zal 't U loonen. Het Bestuur der Sl. Vincentiusvereeniging. Waalwijkersl Er wordt armoede geleden in onze plaats. Voor vele minder gegoeden is de strenge winter een zware be proeving, die de laatste reserves, welke deze onbarmhartige tijden nog hebben overgelaten, totaal heelt uitgeput. Koude en honger lijden is een perspectief dat wij ons moeilijk kunnen indenken, als wij iederen dag mogen zitten bij een warmen haard en aan een goed voorziene tafel. Maar voor anderen, voor de economisch zwakken dreigt het een afschuwelijke werkelijkheid te wot - den. Er moet geholpen worden, vlug en afdoende. Krachtens het doel dat heeft voor gezeten bij hare oprichting en dat nog steeds de richtlijn vormt voor hare werking, heeft de St. Vincen tiusvereeniging met al haar ten dienste staande middelen gepoogd den bestaanden nood te lenigen. Eenige cijfers uit onze jaarlijksche statistiek mogen dit hier toelichten In den loop van 1939 werd uit gedeeld I Aan brood een waarde van f324.59. Aan kruidenierswaren f205.31. Aan versterkende middelen f50,56. Aan kolen f 92. Aan schoeisel f209.06. Aan manufac'uren 1590 91. De spijskokerij voor behoeftige kinderen vergde een bedrag van f 1077.12. In totaal bedroegen onze uitgaven f2877.18. In deze eerste maand van 1940 zijn onze uitgaven, in verhouding, zeker verdriedubbeld. Reeds werden ruim honderd dekens uitgereikt en voor honderden guldens warme win- terkleeding. Maar nog is dewinter- ellende niet geëindigd, terwijl onze kas, helaas 1 zoo goed als ledig is. Dat nu niet een of andere zwart kijker kome vertellen, dat men dan maar de tering naar de nering moet stellen. Wij antwoorden; het is zóó hard, het is ons tè hard, een stakker die honger heeft, een moeder met verkleumde kinderen,ongetroost en ongeholpen, met leege handen te moeten wegsturen 1 Als wij alleen maar onze schamele middelen tegenover een dreigend deficit konden stellen, zou er aan ons werk een spoedig eind moeten komen, maar wij hebben gere kend op Uwe offervaardigheid In den loop der volgende week komen de Vincentianen bij U aan de deur Uwe jaarlijksche gift opha len. Stel hen niet teleur 1 Geelt niet alleen bet bedrag wat U ieder jaar reeds gaf, maar geeft meer! Hoe zwaarder de tijden, hoe grooter de ellende, hoe meer goed U kunt stichten, hoe meer geluk U kunt brengen bij de misdeelden. Geeft met een blij bart! Als het kan uit ruime beurs, geeft met een Grootestraat 231 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast Weer een Jubilaris bij »De Amstel«. Donderdag werd op de Chroom- lederfabriek »De Amstel« v.h. L.S. Gompen alhier de reeks jubilea- herdenkingen voortgezet met een hartelijke huldiging van den heer Arnold Goedhart uit Sprang, die 25 jaar als arbeider in dit bedrijf werkzaam was. De jubiLaris werd in een van veel waardeering getuigende toespraak gehuldigd door den heer L. S. Gom pen, die hem als een zeer trouw en vlijtig arbeider schetste en hem een geschenk onder couvert aanbond. De heer P. v. Brunschot sprak namens het personeel een woord van gelukwensch en hulde en bood den zilveren jubilaris als cadeau van zijn mede-arbeiders zes stoelen aan, De heer A. Fijan sloot zich bij deze hartelijke huldebetuiging aan en offreerde namens de chefs een fraai bloemstuk. Ook deze jubilaris, de heerGoed- hart, heefl dus ook weer mogen ndervinden hoe men in dit bedrijf langjarige, trouwe plichtsvervulling weet te waardeeren. Biljartsport bij de militairen. Op verschillend terrein wordt er voor onze militairen veel gedaan, maar op 't gebied der biljartsport die. door velen van hen beoefend wordt, hebben we nog niet veel gezien, speciaal wat wedstrijd-ver band betreft. De Waalwijksche Biljart—Club, gevestigd in 't café van den heer A. van Berkel heeft gemeend het initiatief te moeten nemen tot een biljart-wedstrijd tegen een militair zestal, waarover onderhandelingen zijn gevoerd met den Voorzitter van O. en O., welke tot een goed resul taat hebben geleid. Ondertusschen is, zooals gemeld, in het Alg. Mil. Tehuis een militaire biljartclub opgericht, nl. «de Klots» die heden Zaterdagavond in dit Tehuis een wedstrijd zal spelen tegen een zestal van de W.B.C. Er is onder voorzitterschap van luitenant Kraa en spelleiding van sergeant van Leeuwen den laatsten tijtj druk geoefend om flink partij te kunnen geven. Wij wenschen het militair zestal goed succes. Veteranen bal. Als steeds is hetVeteranen-bal van de Turn club »Ons Tebuis« een groot succes geweest. Er was zeer groote belangstellingen er heerschte vanaf het begin een prettige geest, we zouden zeggen een jubileum stemming, welke steeds crescendo ging. vooral door de champagne attractie en de prima verzorgde mnziek. Er zat in dezen avond reeds een goed voorteeken voor de herdenking van het l0 jarig bestaan inden as. zomer. Willy Derby. De Bonte Avond, die Willy Derby in Musts Sacrum Donderdagavond gegeven zou hebben, is niet door gegaan. De opvoering is, naar wij verder vernemen tot naderen datum uitge steld. Een mislukte uitvoering. Temeer daar Willv Derby, die Donderdagavond in Musis Sacrum zou optreden, verstek had laten gaan, was het Bondsgebouwstamp- vol met bezoekers, die wilden ge nieten van Isidoor Zwaaf, Alex de Meester en consorten in de revue »Zeg het met Kuch«. Toen het doek zich verwijderde en de revue-troep show maakte, konden wij, evenmin als de andere bezoekers, een der reeds genoemde grootheden ontdekken Toch was de allereerste indruk niet onbevredigend en er werd spel vertoond van uiterst behoorlijk amateurs-peil. Langza merhand zakte het echter af en steeds werd de ontevredenheid, vooral onder de militairen,: die in grooten getale waren opgekomen, grooter. Toen de pauze werd afgekondigd was duidelijk gebleken, dal 't publiek zich tevreden moest" stellen met 'n gezelschap uit den Bosch, dat onder den naam «Bossche Bevue— en Operette-Gezelschap« onder leiding van Wjlly van Noordt en onder direclie van C. J. Kole en C. Slijters reeds op verschillende plaatsen uit voeringen heeft gegeven en hier de revue »Daar zijn we weer« wilde opvoeren Begrijpelijk was de tegenvaller groot. Het publiek, dat natuurlijk in de verwachting was bekende arlisten op de planken te zien, kwam langzaam maar zeker tot de con clusie, dat het bij de neus genomen was en vooral het militaire element stond dit niet aan. Tijdens de pauze namen deze laatsten plaals in de gang. »Op de plaats rust« luidde bet parool en zij eisenten hun geld terug. Inderdaad werd hun 't entree-geld terugbetaald, doch spoedig hield men op met deze restitutie en werd wëer verder gespeeld. Misschien heeft dit zeer onaange name intermezzo de spelers parten gespeeld, want zichtbaar zakte het programma steeds verder af, zoodat er verschillende malen een fluitcon cert woidde. Wat de oorzaak is van deze on- aangename metamorphose is ons niet bekend, het publiek laat zich nu eenmaal niet gaarne te pakken nemen. Overigens is het erg jammer, dat deze uitvoering zoo danig in het water is gevallen. Van Kuch tot Kuch. Woensdagavondgaf 't pontonuiers Revue-gezelschap voor de vierde maal een opvoering van de revue »Van Kuch tot Kuch« en voor de vierde maal werkten onze soldaten voor een vol Musis Huis. De zaal was tevoren weer uilveikocbt. Beeds bij de tweede opvoering benben we bericht, dat men, door hier en daar wat te schaven, aan het geheel een prima voorkomen had gegeven en zeker is hieraan mede het enorme succes le danken. Woensdag werd er weer goed spel geleverd en het publiek heeft zich uitstekend vermaakt. Door eigen wagen overreden. Donderdagmiddag toen de heer A. Appels uit de Grootestraat alhier cokes aan 't lossen was op den Kloosterweg, overkwam hem het volgende ongeval. Toen bij z'n wagen reeds aan een kant had gelost, wilde hij zijn voer tuig draaien om zoodoende gemak kelijker de zakken er af te kunnen dragen. Zijn jas had hij. te voren over het paard gehangen. Deze jas nu, viel tijdens deze manoeuvre in de sneeuw en in zijn haast om deze op te rapen, kwam hij vlak voor't voorwiel van zijn wagen le vallen. Waar 't paard reeds nad aangetiok- ken, kreeg hij dit wiel over z'n been. Gelukkig had het slachtoffer de tegenwoordigheid van geest om zich toen direct onder den wagen vandaan te wentelen en zoo kwam hij verder vrij. Indien hij hierin met was geslaagd, zouden de ge volgen niet te overzien geweest zijn, daar het achterste deel van den wa gen nog zeer zwaar geladen ^as. Thans kwam hij er met eenige kneuzingen af. Dr. Langemeijet vei leende de eerste geneeskundige hulp en kon conslaleeren dat alles nogal goed was afgeloopen. Ongeval. Toen hedenmorgen in de Timtur- schoenfabriek Mej. Cor van Oosler- hout uit Sprang met haar werkzaam heden bezig was, had zij 't ongeluk zich te verzwikken en daarbij haar been te breken, Dr. Langemeijer was poedig ter plaatse en op diens advies werd zij met de brancard van het Roode Kruis naar 't St. Nicolaas^ziekenhuis overgebracht. Mej. van Eggelen kwam te vallen en brak eveneens haar heen. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moot CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander rnenscli voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen hm tlQ Ieyer- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pllietjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6