Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Algemeene Toestand „NOORD- BRABAND" 1843 Binnenlandsch Nieuws. Automatiek PULLES-HEESBEEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen NUMMER 11. WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940. 63c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG cn ZATERDAG. Brieven. Ingebonden stukken, gelden, 12. franco te zenden aan den Uitgever abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE i WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag ei Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uw in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. OM DEN VREDE IN Z.O.-EUROPA. Zondagmiddag te 5 uur heelt in Belgrado de slotzitting plaats gehad van den Raad van de Balkan-Entente, welke vanaf Vrijdag daarvoor, was samen geweest. De Balkan-Entente bestaat uit: .Joegoslavië, Roemenië, Griekenland en Turkije. Zij. heeft ten doel eikaars onafhankelijkheid en ei kaars grondgebied te beschermen en te verdedigen. De 7-jarige periode, voor welken de overeenkomst was ge sloten, is geëindigd, maar geen der le den heeft haar opgezegd en daarom werd ze thans te Belgrado opnieuw voor 7 jaren verlengd. Als men nagaat, welke Balkanlan- den geen lid van de Entente zijn, dan voelt men tevens, wat de voornaam ste strekking der politieke bedoelin gen was en is. Niet aangesloten zijn, behalve het onder Italiaansche „be scherming" staande Albanië: Bulga- rijë en Hongarijë. Bugarijë is het kind der rekening van de Balkanoorlogen geworden, het verloor een deel van de Dobroed- zja aan Roemenië, zijn uitweg naar de Aege'vsche Zee aan Griekenland en Macedonië aan Joegoslavië. Hongarijë betaalde het gelag aan den wereldoorlog door den gedwon gen afstand van de groote provincie Zevenburgen aan Roemenië en van andere rijksgebiedsdeelen aan Joego slavië. De Balkan-entente had dus in de eerste plaats tot doel om de oorlogs winsten aan gebied veilig te stellen legen revanche plannen. Turkije, dat in de Balkanoorlogen de allergrootste verliezen had geleden, (Hm alle Balkannaties tesamen, koos de zijde van Roemenië, Joegoslavië en Griekenland, omdat het in de Bulga ren (gesteund door Rusland), het volk moest zien. dal begeerige blik ken gericht bleef houden op het laat ste restje Turksch gebied in Europa: Thracië met de oude Turksche hoofd stad Konstantinopel, of, zooals het te genwoordig heet, Istamboel. Tegenover de politieke doeleinden van de Balkan-Entente staan, zooals we reeds zeiden, de revisionistische strevingen (pogingen tot herstel van oude grenzen) van Hongarije en Bul garije. Deze zouden geen gevaar kun nen hebben beteekend, wanneer ze niet werden ondersteund door Duitschland eenerzijds en Rusland an derzijds, die via deze landen zich hun weg naar het Oosten meenden te kun nen banen. Deze uiteenzetting was noodig om den lezer het juiste begrip te kunnen bijbrengen van de belangrijkheid van de jongste bijeenkomst van de Balkan- Entente in Belgrado, de Joegoslavi sche hoofdstad. Zoowel uit Berlijn als vanuit Mos kou zijn in de laatste jaren en vooral sedert het uitbreken van den oorlog herhaaldelijke pogingen ondernomen om de leden der Entente van elkaar te verwijderen, teneinde den weer stand op den weg naar het Oosten te verzwakken. Berlijn en Moskou on dernamen deze pogingen niet geza menlijk en niet voor een gemeenschap pelijk doel, maar ieder deed dat zelf en uitsluitend voor het eigenbelang. Duitschland zocht vasten voet op den Balkan te krijgen door steun aan Hon garije, Rusland zocht zoo groot mo gelijke toenadering tot Bulgarije. Tegenover die pogingen deed Italië weer zijn best om zoowel aan Duitsch land als aan Rusland den pas op den Balkan af te snijden, le door een wel willende houding tegenover en steun aan de drie Europeesche landen van de Balkan-Entente, 2e. door te trach ten de tegenstellingen te miniseeren, welke deze landen gscheiden en in gewapende waakzaamheid hield tegen Hongarije en Bulgarije. Van deze diensten is wel geprofi teerd, echter tot nog toe: zonder dat de door Italië beoogde geneigdheid groeide om zich onder leiding van Ro me te verzamelen. Vooral de Turken moeten niets van een Romeinsche lei ding weten, want zij beseffen, dat Ita lië even ijverig den weg naar het Oos ten zoekt als Duitschland en Rusland. Inmiddels is echter gebleken, dat de conferentie zich door de kruiperijen hier en daar niet van de wijs brengen liet, maar op voortvarende wijze haar taak heeft aangevat en volbracht. Er heerschte een volkomen eenstemmig heid van inzicht en nimmer is de soli dariteit der leden zoo groot gebleken dan op het oogenblik. De Balkan-En tente staat zoo werd in de commu nique's te kennen gegeven sterker en solider dan ooit. De vier landen zijn vastbesloten, heette het, om geza menlijk te blijven ijveren ter verzeke ring en handhaving van vrede, orde en veiligheid in het Z. O. van Europa; er zal naar nog uitgebreider economi sche samenwerking worden gestreefd en naar vriendschap met de nabuur- staten. De volgende vergadering werd bepaald op Februari 1941 te Athene. Dat de Balkan-Entente inderdaad sterker is komen te staan dan voor heen, is te danken aan het feit, dat het gelukt is om een betere sfeer te scheppen tuschen zich en de landen, tegen welke ze oorspronkelijk is op gericht, te weten: Hongarijë en Bul- garijë. De Hongaren matigen zich on. der den aandrang daartoe van Rome en de Bulgaren toonden zich vriend schappelijk gezind als gevolg van overleg met den Turkschen min. van buit. zaken, Saradiogloe, die na een conferentie te Sofia in Belgrado kon mededeelen, dat de Bulgaarsche regee ring hem de verzekering had gegeven, dat Bulgarijë geen gebruik van de moeilijkheden van het oogenblik (de oorlog in Europa met zijn dreigingen voor de neutrale staten) zal maken om de eigen revisionistische oogmer ken te herzien. Uit verscheidene be richten valt af te leiden, dat aan Hon garijë en Bulgarijë bepaalde toezeg gingen zijn gedaan. Deze zouden er op neerkomen dat als slot van den huidigen oorlog in Europa een alge meene of voor den Balkan een af zonderlijke vredesconferentie zal worden gehouden, waarbij met zekere aanspraken van Hongarijë en Bulga rijë op herziening der grenzen zal worden rekening gehouden. Alles dus duidt erop, dat de confe rentie te Belgrado een succes voor den vrede in het Zuid-Oosten van Europa is geworden, doordat er toenadering is te constateeren tusschen alle Bal kanvolkeren en noch aan Duitsch land, nóch aan Rusland de gelegen heid zal worden geboden om een der Balkanstaten geweld aan te doen, be rekenende, dat dit tol gevolg zal heb ben. dat men op den Balkan elkaar in de haren zal vliegen. De kans is ineens groot geworden, dat de oorlog in Europa zich niet naar hel Zuid-Oosten zal uitbreiden en dat de Balkan een sterke hindernis zal blijven, welke zoowel de Duitschcrs als de Russen op hun imperialen weg zal kunnen tegenhouden. EEN GROOT FINSCH SUCCES TEN NOORDOOSTEN VAN HET LADOGAMEER. Reuter meldde Maandagavond uit Helsinki dat de geheele achttiende Russische divisie bij Kitela, ten Noord- Oosten van het Ladogameer, is ver nietigd. Berichten die later op den avond te Helsinki zijn ontvangen be vestigden, volgens Reuter, deze over winning. Na gevechten, die langer dan een week geduurd hebben, is deze Rus sische macht, die ten Noordoosten van het Ladogameer opereerde, letterlijk in de pan gehakt. Tusschen de 15.000 en 20.000 man zijn gedood of gevan gen genomen. Een groot aantal Rus sen moet ook van honger en koude zijn omgekomen. De overwinning betee- kent volgens de Finnen dat de aanval op de flank van de Mannerheimlinie voorloopig afgeslagen is. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK De Finsche tactiek. Nader wordt uit Helsinki gemeld dat de 18e divisie tijdens een aantal groote offensieven onder leiding van generaal Stern werd afgesneden van haar basis. Alle pogingen die het Russische opper commando ondernam, om de bedreig de divisie te hulp te komen en te ont zetten, werden afgeslagen. In den tus- schentijd maakten Finsche patrouilles op ski's door de dichte bosschen rond om Kitela een omtrekkende beweging, terwijl de Finsche batterijen op het eiland Mansinaari voortdurend den weg van Kitela naar Russisch gebied onder vuur namen. Hoewel deze weg op sommige plaatsen totaal verdwenen is, meende men toch dat de Russische divisie er in zou slagen door de Fin sche omsingeling heen te breken en zich terug te trekken. De toestand van de Russen werd echter zeer gevaarlijk omdat hun voorraden op raakten. De soldaten waren genoodzaakt de paar den te slachten. Wel probeerden Rus sische vliegers uit de lucht hulp te brengen, doch veel van de uitgeworpen levensmiddelen vielen in de Finsche linies. De oorlogsbuit die den Finnen in handen is gevallen is niet zoo groot als na den slag bij Raate, doch hij is niettemin aanzienlijk. De vernietiging van de 18e Russische divisie beteekent 'n nieuw succes voor de strategie van de Finsche ski-pa trouilles. Toen de Russen voorwaarts drongen in den sector van Kitela zag de Finsche commandant een kans om den vijand in een val te lokken. Hij gaf zijn snelste patrouilles opdracht om een omtrekkende beweging uit te voe ren en de Russen in te sluiten. Na scherpe gevechten werden de Russen tot den oever van het Ladogameer te ruggedreven. De Russen deden toen wanhopige pogingen om te vluchten langs den eenige'n weg naar Russisch gebied, doch het vuur dat op oezen weg werd onderhouden was zoo herig, dal er geen sprake van terugtrekking kon zijn. Daarna begon de vernieti ging van de divisie. Zeer vele Russen zijn gevangen gemaakt. (Het Finsche legerbericht heeft bo venstaand telegram tegengesproken. Het zou hier gaan over de vernietiging van ccnige bataljons en niet over zulk een groote overwinning. Red.). DE BRITSCHE MIJNVEGER SPHINX VERGAAN. Vermoedelijk 54 slachtoffers. De admiraliteit heeft het volgende communiqué uitgegeven: „De secretaris van de admiraliteit betreurt te moeten mededeelen, dat Zr. M. Sphinx (mijnveger), comman dant J. R. M. Paylor, bij zwaar weer is vergaan, terwijl dit schip met on klaar geraakte machines een haven werd binnengesleept. Er stonden zeer hooge golven, toen de kabel brak en het schip ten slotte kapseisde. De Sphinx was Zaterdag j.l. tijdens vijandelijke luchtaanvallen beschadigd. De bevelvoerende officier en vier min- KOMT EVEN SMULLEN uitsluitend van le kwa liteit kalfsvieesch. deren hebben, naar bekend is, het le ven verloren. Vier officieren en 45 minderen worden vermist. Gevreesd wordt, dat zij zijn omgekomen. De geredden, twee officieren en 44 minderen, zijn aan land gebracht. De Sphinx (875 ton) is een van de zeven tien schepen van de Halcyon klasse van mijnvegers. Het schip was op 7 Februari 1939 te water gelaten. VOLGENS CAMPINCHI ZIJN 40 DUITSCHE DUIKBOOTEN VERNIELD. De Fransche minister van marine heeft verklaard dat van de 55 duik- booten waarmede Duitschland den oorlog begon, tenminste 40 reeds zijn vernield. Generaal Reijnders gaat heen als opperbevelhebber. Luit.-generaal H. G. Winkel man zijn opvolger. Aan generaal I. H. Reijnders, opperbevelhebber van land- en zeemacht, is op een daartoe door hem gedaan verzoek, door H.M.de Koningin eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder dankbetuiging voor de uitnemende diensten, door hem in diverse gewichtige betrekkingen en in buitengewoon moeilijke omstandig heden bewezen, en is tot zijn op volger benoemd degepensionneerde luitenant-generaal H. G. Winkelman sedert't intreden van den mobilisatie toestand commandantvanden lucht verdedigingskring Utrecht—Soester- berg, terwijl de laatstgenoemde tegelijkertijd bevorderd is tot gene raal. Naar wij vernemen, heeft in hoofdzaak verschil van inzicht met de regeering ten aanzien van vraag stukken van technisch militairen aard tot de ontslagaanvrage van generaal Reijndys geleid. De woorden van 't communiqué, werd ons bij navraag medegedeeld, zijn met de grootste zorg gekozen; er staat geen woord te veel of te weinig in, aldus deelde men ons op onze informatie om nadere bijzon derheden mede. Dit was het eenige wat men ons kon meedeelen. We mogen het communiqué dus aan een zeer nauwlettende beschouwing onderwerpen en dan valt eruit af te leiden, dat 't meeningsverscbil enkel en alleen loopt over 'n tech nisch militaire kwestie, niet met 'n aangelegenheid van militairen aard, die verband houdt met binnen- of buitenlandsche politiek. Het ontslag van generaal I, H. Reijnders als opperbevelhebber van Land-en Zeemacht, en de benoeming in zijn plaats van generaal H. G. Winkelman, is gepaard gegaan met een andere mutatie in de hoogste bevelvoering van ons leger. Bij K.B. van 3 Februari isdegeneraal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst van den staf der cavalerie, eervol ontheven uit zijn functie van com mandant der lichte divisie, tevens inspecteur der cavalerie en der wiel rijders. Hij is in zijn rang en ouder dom van rangovergeplaatstnaar den generalen staf. Hij is een oud-medewerker van den nieuwen opperbevelhebber. Nedorland-Amerika door de lucht. In het jaarverslag van de Holland Amerika Lijn over 1939 wordt me degedeeld, dat de directie van de Holland Amerika Lijn zich in be ginsel bereid heeft verklaard, deel te nemen aan een syndicaat, dat een rechtstreekschen vliegdienst naarde Vereenigde Staten langs de Noord- Atlantische route ten doel heeft. Voor dit syndicaat, waaraan in samenwerking met de K. L. M. ook de Staat der Nederlanden en deNe- derlandsche Vliegtuigenfabriek Fok. ker zullen deelnemen, zal de Holland Amerika Lijn haar passagiersorga nisaties in Europa en Amerika ter beschikking stellen. Verder wordt in het verslag me degedeeld, dat de Nederlandsche regeering door haar gezant te Was hington bij de regeering der Ver eenigde Staten reeds een concessie voor het openen van een vliegdienst tusschen Nederland en Amerika heeft laten aanvragen. De dooi Gevaarlijke was in zicht De hoofdingenieur.dircteur in de directie algemeenen dienst van den rijkswaterstaat deelt mede, dat blij kens door hem ontvangen bericht het ijs van de Moezel Maandag over 90 km. is losgeraakt. De kon van de bewegende ijsmassa is Coblenz gepasseerd. In Duitschland ver wachtte men, dat deze kop Wezel Dinsdag zou bereiken. Men acht in Duitschland een was van het water van drie meter mo gelijk. Hoe zich de waterstand op de bovengedeelten der Nederland sche Rijntakken zal ontwikkelen, is thans nog niet te voorspellen. Sterke was is niettemin waarschijnlijk. Het is niet onmogelijk, dat vandaag in den loop van den dag het ijs op de bovengedeelte van Rijn en Waal in beweging zal komen. Verlaging der Mobilisatie toelagen. Naar de Tel. bericht zijn bij be schikking van den Minister van Defensie opnieuw de mobilisatie toelagen verlaagd, speciaal voor de ongehuwden. De toelagen van de gemobiliseer- WaalwyksclK! en Langslraatsche ('tirait.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1