Inwoners van Abonneert U dus op DIT BLAD. KAATSHEUVEL. weer niet botert, wat ik jaren geleden al voorspelde. Hoe durven de dominees van den Gereformeerden Bond hier en in de omgeving aandringen om een der gelijke school te bouwen. Weten deze Heeren niet, dat de Geref. ex-ministers Dr. Colijn en Mr. de Wilde, de V.D. Mr. Oud en de tegenwoordige Minis ter Kleffens eenparig aandringen op versobering over de geheele linie, om dat wij met den dag verarmen. Het lijkt mij communistisch toe. Zeker, volgens de wet heeft men recht op een derge lijke school, doch er bestaan toch nog immer ongeschreven moreele wetten, die voor mij heiliger zijn dan de ge schreven aangenomen wetten door de beide kamers. Wij weten allen dat in deze sombere tijden, een ernstige strijd in de Herv. Kerk gestreden wordt tus- schen ..Kerkherstel" en ..Kerkopbouw" waarmede bovengenoemde heeren, naar ik meen, accoord gaan. Ontvlamt deze strijd opnieuw, dan voorspel ik, dat de tegenwoordige predikanten der Utrechtsche Universiteit het onderspit delven en denzelfden weg opgaan, zoo als ik mij nog levendig herinner in 1886. Toen had men den strijd om de kerkelijke goederen der Herv. Kerk, die opgeëischt werden met de paneelzage rij der Groote Kerk te Amsterdam. Nu valt men in de laatste jaren aan op de schatkist van Nederland om voor on derwijs bovengenoemd bedrag in de wacht te sleepen. Het grootste deel van het domme, al maar door belasting betalend publiek, begrijpt er niets van. Wij hadden gedacht, nu men in onze gemeente twee Christelijke lagere scho len had, men tevreden zoude zijn. Men ziet uit deze aanvrage, dat men onver zadigbaar is. Ik hoop dat de Raad zich bezinnen mag, vóór men begint. Ik ben voorstander van vak-, indus trie-, land- en tuinbouwonderwijs om ons \o)k op alle gebied te bekwamen en gemakkelijker den levensstrijd te la ten aanbinden. Nooit heb ik ir.ij met plaatselijke kerkelijke aangelegenheden in willen laten, evenwel zoo lang men op eigen terrein bleef. Een zuiver libe raal standpunt. Laat de menschen op godsdienstig terrein vrij. Wanneer men door den bouw dezer scholen de belas tingen tot het onbetaalbare opjaagt, dan kom ik op voor ieder belastingbe taler rijk of arm. Persoonlijk ben ik de Christelijke be ginselen toegedaan. Het harde woorc moet er nu na deze bedreigingen uit Ik wensch de Christelijke beginselen te verdedigen, doch niet de uitsluitend op machtswellust beluste Gereformeerde- bondsdominée's en schoolmeesters de openbare kassen te laten plunderen. Wij krijgen hier dezelfde school kwesties als in het beruchte hier nabije Waddingsveen. Ik blijf mij verzetten en zal tegen stemmen. De heer de Bas zegt, dat afgezien van het feit, dat de school volgens de ze regeling niet kan zijn een school voor alle gezindten, hij toch tegen de stich ting is, daar de financiën van de ge meente het niet toelaten. Hij vindt het onverantwoordelijk. In Waalwijk is er voldoende gelegenheid om dit onder wijs te genieten. Spr. begrijpt niet, waar de verzoekers den moed vandaan ha len. De heer Timmermans legt allereerst even vast, dat hij niet spreekt voor zijn eigen portemonnaie en het spijt hem zeer, dat iets dergelijks werd geïnsinu eerd. Hij vraagt verder of, wanneer de raad nu op het voorstel van B. en W. om de gevraagde verklaring te weige ren, ingaat, men zich uitspreekt tegen iedere huishoudschool. Spr. meent, dat het financieele bezwaar niet zoo groot kan zijn, want ook nu moet de gemeen te voor iederen leerling uit Sprang- Capelle, die de school in Waalwijk be zoekt een zeker bedrag betalen, terwijl bovendien het rijk veel betaald aan de nieuwe school. Wethouder van Willigenburg zegt, dat niemand van rechts er mee accoord kan gaan, dat Verheijden bij iedere zaak den godsdienst haalt en de predi kanten omlaag tracht te trekken. Voor het verdere is zijn standpunt vervat in het voorstel van B. en W., waarbij hij allereerst denkt aan de financieele be zwaren. De heer de Bas vindt dat de gemeen te te klein is voor een dergelijke school en antwoordt aan het adres van den heer Timmermans dat ook de 70 die het rijk betaalt op de belastingbetalers worden afgewenteld. Zoowel voor de gemeente als voor het rijk wordt deze bedoelde school te duur. De voorzitter, die hierna de verschil lende sprekers beantwoordt richt zich allereerst tot den heer Versteeg en zegt dat het zijn goed recht is om het niet met het standpunt van B. en W. eens te zijn. Hij vindt het evenwel allertreu rigst, dat tusschen de 7000 "christelijken, die er hier in den omtrek zijn een nieu we splijtsdam moet worden opgewor pen. Hij vindt het bekrompen om geen samenwerking te willen zoeken. Betreffende de woorden van het lid Verheijden zegt hij, dat deze wel wat buiten de orde ging, maar als nestor van den raad wordt hem iets toegege ven. Betreffende zijn zinsnede, dat de menschen volgens het liberale stand punt vrij zijn in hun godsdienst, merkt hij echter op, dat ook onder de libera len afgescheidenen werden vervolgd. Tot den heer Timmermans zegt spr. dat B. en W. het financieele standpunt nog geheel en al buiten beschouwing hebben gelaten. Als er samenwerking komt, dan valt de zaak nader te bezien en kunnen B. en W. met een nieuw voorstel komen. De zaak staat nu zoo: algemeene medewerking of geen alge- meene medewerking. De heer de Bas merkt op, dat het Geref. gedeelte ongeveer 600 bedraagt. Wanneer er nu soms samenwerking komt en B. en W. nemen een ander standpunt in, dan zijn er ook nog onge veer 500 vrijzinnige menschen. De heer Verheijden zegt, dat hij de dingen, die de liberalen rond 1834 ge daan hebben, nooit heeft kunnen goed keuren. Maar wat toen de liberalen de den. doen nu de gereformeerden. De voorzitter: Met een variatie op: Schoenmaker blijf bij je leest, zou ik tot den heer Verheijden willen zeggen: Leerlooier blijf bij het leer, want U kunt nu eenmaal niet alles weten. Mis schien weet ik er iets meer van dan U, maar dit thema valt buiten de discus sie. De heer Timmermans merkt nog op, dat er bij het Rijk een zeker bedrag is uitgetrokken voor de stichting van scholen. Dus als Sprang-Capelle geen school krijgt, dan gaat er misschien een andere gemeente mee vandoor. De heer De Bas: Dus het moet toch op! De heer Versteeg komt nog terug op de woorden van den voorzitter betref fende het bekrompen standpunt en zegt dat de bekrompenheid aan den anderen kant ligt, want 't gereformeerde Volks deel heeft een tegen-request ingediend. Als er evenwel een school wordt ge bouwd in de Dreef, is dan de goedkeu ring van den raad wel noodig? De voorzitter antwoordt dat de goedkeuring van den raad altijd noodig is. Het gereformeerde volksdeel heeft niets anders gedaan dan gevraagd om erkenning en in heel voorzichtige be woordingen is de waarschijnlijkheid ge opperd dat het wel mogelijk zou zijn, dat wanneer zij niet erkend werden, hun. kinderen de school niet zouden bezoeken. De heer Kraak spiegelt zich aan de landbouwschool, die nu nog steeds maar 12 leerlingen heeft. Verschillende jon gens gaan nog naar school te Andel. De heer J. Vos is van meening,- dat de raad er teveel een principieele kwes tie van gaat maken. Overigens is hij het eens met het voorstel van B. en W. De heer Verheijden zegt, dat men zeer hoog spel speelt. Bij de gelijkstel ling van het onderwijs hebben de libe ralen wel goed ingezien, dat men daar mee het paard van Troje binnenhaalde. Het voorstel van B. en W. om de bedoelde verklaring te weigeren, komt dan in stemming en wordt aangeno men met 8 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer Versteeg. De rekening-courant - overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te Den Haag, wordt hier- z.h.st. zoodanig gewijzigd, dat het steuntrekkers van het verhoogde loon wilden doen profiteeren, en het college was dus van oordeel, dat geen onder scheid gemaakt diende te worden, als hetzelfde werk wordt geleverd. B. en W. hebben zich dan ook opnieuw tot den Minister gewend met Tiet verzoek, de regeling van 26 ct. op alle steun trekkers toe te passen. Bij het ontvangen antwoord daarop, verklaarde de Minister, dat hij bij zijn standpunt bleef, zoodat B. en W. ten slotte, om de anderen niet te dupeeren, zich daarbij hebben neergelegd. Voorts deelde de voorzitter mede, dat B. en W. reeds eenige malen zand hebben laten strooien, waarvoor de raad het bedrag zal moeten voteeren Alles tezamen komt het op ongeveer 100.-. De heer de Bas had willen vragen om nog meer zand te strooien, doch hij is geschrokken van het hooge bedrag. Een compliment aan acht werkloozen. Verder bracht de voorzitter nog ter kennis, dat hij door aanplakking aan 't lokaal der steunafdeeling vrijwilligers onder de steuntrekkers heeft opgeroe pen, om sneeuw op te ruimen. Van de 70 werkloozen waren er 8, die aan dezen oproep gevolg hebben gegeven, en die daardoor blijk hebben gegeven zooveel gemeenschapszin te bezitten, dat zij, waar zoovele gelden door de gemeenschap worden uitgege ven voor steunuitkeering, aan diezelfde gemeenschap en het algemeen belang vrijwillig een tegenprestatie wilden le veren om het verheffende gevoel te hebben, dat zij nu ook iets ten alge meene nutte hebben kunnen doen. Spr. vermoedt, dat vele ingezetenen dit van deze 8 menschen ook zeer op prijs zullen stellen. Verschillende raadsleden betuigen hiermede hun instemming door applaus. Brandspuit. De brandspuit, aldus de voorzitter, zou reeds aanwezig zijn geweest, ware het niet dat door de sneeuw de ver- voersgelegenheid zeer ongunstig was. Zeer spoedig zal de spuit er echter zijn. Hij hoopt dan een paar dagen na aan komst in tegenwoordigheid van B. en W. en de raadsleden een demonstratie er mee te laten geven. De Wachtweken. na maximum bedrag dat opgenomen kan worden, wordt verhoogd van 40.000 tot 60.000. Zulks in verband met de voorschotten voor de uitbetaling vpn de kostwinnersvergoeding. De heer Verheijden vindt het onbil lijk, dat de gemeente die bedragen aan het Rijk moet voorschieten, zonder dat zij daarvoor een rente-vergoeding krijgt. Eveneens z.h.st. wordt besloten tot toekenning tot een voorschot op de ex ploitatie-vergoeding voor 1940 aan de besturen der beide bijzondere lagere scholen. De school te Sprang ontvangt volgens dit besluit 1813.33 en de school te Capelle 1394.-. Het Burgerlijk Armbestuur wil van de Boerenleenbank een bedrag leenen van 2000.— tegen een maximum per centage van 4% De Bank wil nu hebben, dat de gemeente zich voor dit bedrag garant stelt. Z. h. st. wordt volgens het voor stel van B. en W. besloten deze ga rantie-verklaring af te geven. Bij de Mededeelingen zegt de voor zitter allereerst dat van de A.N.W.B. bericht is ontvangen dat hij bij het Lab- begat een drietal waarschuwingsbor den zal plaatsen. Het uurloon in de Werkverschaffing. Zooals bekend, hebben B. en W. in dertijd aan den Minister van Sociale Zaken voorgesteld, het uurloon in de werkverschaffing te brengen van 24 op 26 ct. Daarop is van den Minister bericht ingekomen, dat hij bereid was, dit te doen, doch voor zekere categorieën van arbeiders, zoodat dus niet alle steuntrekkers, welke in de werkver schaffing zijn geplaatst, daarvan pro fiteeren, en een aantal 24 ct. per uur blijft houden. Intusschen was bij B. en W. een schrijven ingekomen van den Christel. Besturenbond alhier, met het verzoek, dat B. en W. met het schrijven van den Minister accoord zouden gaan. B. en W. waren het daarmede ech ter niet eens, omdat B. en W. alle Bij de rondvraag bepleit de heer Vos een soepelere toepassing van de wacht weken voor de werkloozen. De voorzitter vraagt zich evenwel af, waarom er geen bezwaar zou lig gen in de wachtweken van den bond en wel in die van de gemeente. Ten de- partemente heeft men bovendien reeds gezegd, dat men in deze gemeente te soepel is met wachtweken. Wanneer B. en W. maar iets kunnen vinden dat het rechtvaardigt, dat geen wachtweek moet worden gehouden, dispenseeren zij van de wachtweek. Overigens is de bedoeling van den minister heel goed, want hij wil hier mee zeggen, dat de werkloozen of toe komstige werkloozen altijd, ook al ko men zij aan de steun of werkverschaf fing nog de verantwoordelijkheid dra gen voor hun gezin. De heer Verheijden vraagt of het niet mogelijk is, om krachtens het po- litie-reglement de inwoners te gelasten zand of sintels te strooien. Vroeger ge beurde dat ook. De voorzitter heeft hieromtrent de politie-verordening opgeslagen en hij gelooft wel, dat men langs dezen weg de bedoelde verplichting zou kunnen oplaggen. Gezien het feit, dat er in de gemeente evenwel groote stukken weg zijn, waarlangs geen menschen wonen, zouden er verschillende gedeelten glad blijven en het gevaar daaraan verbon den zou nog grooter zijn. daar men er dan minder op rekent. Overigens wil hij deze opmerking wel in gedachte houden. In de juwelierszaak van de firma A. Siebel Jr., aan den Binnenweg te Rot terdam, is in de nacht van Zaterdag op Zondag een zeer geraffineerde in braak gepleegd, waarbij voor een waarde van ongeveer 60.000 gulden werd ontvreemd aan goud en juweelen. De heer W. Urbanus, winkclchef der fir ma, die Zondagmorgen de inbraak ontdekte, demonstreert, hoe de inbrekers na verbreking van het slot der rolluik en verbrijzeling der ruif in de deur, zich toegang verschaften tot den winkel. De heer Versteeg vraagt of hij nog iets mag zeggen in geheime vergade ring, waartegen de voorzitter geen be zwaar heeft. Ook zelf heeft hij nog iets voor de geheime vergadering. De vergadering' wordt hierna ge schorst. Na heropening der openbare verga dering deelt de voorzitter mede, dat, op verlangen van den Minister van Binnenlandsche Zaken besloten is tot intrekking van het raadsbesluit van 29 Sept. 1939, waarbij aan den 2en amb tenaar ter secretarie een persoonlijke toelage werd toegekend. Tevens werd besloten de salarisre geling voor de ambtenaren ter secreta rie te herzien, door verhooging van het salaris van den len ambtenaar met 200.en van den 2en ambtenaar met 208.50. Wilt ge op de hoogte blijven van hetgeen in en om uwe gemeente gebeurt op elk gebied, dan moet U zich abonneeren op dit blad, dat alleen uitvoerige verslagen geeft van gemeenteraad,van belangrijke vergaderingen en uitvoerige historische be schouwingen, meeningen van ingezetenen in de ruhriek Ingezonden Stukken, verkoo- pingen enz. En dat voor slechts 10cent per week of 1.25 per kwar taal p. p. f 1.40. Na langen tijd vorst is dan toch eindelijk de dooi ingetreden en de witte sneeuw heeft plaats moeten maken voor de grauwe modder. De auto's doen het modderwater op het Damplein te Amsterdam hoog opspatten. Tooneelavond. I)c Vastenavond-uitvoering in Eu- phonia, Zondag gegeven door „Onze Vrije Uren", een gemengde Tilburgsche Tooneel vereen iging onder bekwame leiding van den heer A. Bolsius, stond slechts matig in de belangstelling van de tooneellicfhebbcrs. „Het Zangers feest' een blijspel in 3 bedrijven van J. Moser, had maar een halve zaal. Hel gevolg was, dat de echte Vastenavond- stemming er ook niet in kwam. Nu de last van de dooi. Wat we verwacht hadden gebeurt •thans. Kaatsheuvel, hoe hoog ook ge legen, z'n naam zegt het immers, zit in 't water of, eigenlijk water voor de volle 100% is het nog niet, al is het succes dat men er nat van wordt wel gelijk. Er is hier weinig of niet ge ruimd en er lag een overvloed van sneeuw, zooals nergens meer. He dooi kwam, ende straten staan van huis tot huis blank. Vele bewoners hebben dammen van zakken zand of sintels voor hun deur en kelderraam- pjc moeten stapelen om het water uit hun huis te houden. t 't Ergste is, dat de rioleering over het algemeen niet werkt. Waar de riool- roosters vrij en open liggen blijft het water nog rustig staan, omdat de put jes en een gedeelte van de rioleering gewoon dichtgevroren zitten. Het ge volg is dat het papperige sneeuwwater op vele plaatsen 20 tot 25 cm. hoog staat en alles dat niet voorzien is van een paar Russische laarzen met natte voeten loopt. Weer een boffertje voor de dokters! Bfj Apollo. 't Was Vastenavond en dan nemen we het niet zoo nauw, maar anders was het toch een groote tegenvaller voor de velen, die Maandagavond eens van de gelegenheid wilden profiteeren om van het nieuwe programma van „Klaveren Vijf" uit Roosendaal te ge nieten, toen ze vernamen dat dit vijf tal niet zou verschijnen. De oorzaak hiervan was geen gezochte, immers de vader van twee der acteurs was in stervensgevaar. Het Apollo-bestuur had er op het laatste moment nog van gemaakt wat er van te maken was en de belofte gekregen van het „Breda's Revue-ensemble" onder leiding van den heer P. Raats, dat het om half 8 zou optreden. Nu duurt wachten altijd lang en als een paar honderd menschen in een zaal zitten te wachten in de te leurstelling dat ze niet krijgen wat ze verwacht hadden, dan hoopt er heel wat wachtensleed opeen. Het was negen uur eer begonnen kon worden, 't Breda's Revue-ensemble was verschenen. Het was met den bes ten wil ter wereld voor de Bredasche heeren en dames niet mogelijk om de stampvolle zaal te bieden, wat het pro gramma verkondigde. Doch het Breda's vijftal deed z'n best envlotte het in den aanvang nog niet gesmeerd, zoo langzamerhand kwam er toch de stem ming jn. Met zang en schetsen, declamatie en voordracht werd de avond gevuld en wat er voor lang wachten was afge gaan, kwam er achter weer bij; 't ging toch maar van het slapen af.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3