Plaatselijke Berichten Na de Wasch Woensdag 7 Februari 1940 No. 11 De Echo van het Zuiden Tweede blad SPRANG—GAPELLE. GKnTnülDENBERG. VLIJMEN. RAAMSDONK. WASPIK. ST. TERESIA-GESTICHT. Zs. Paulien, tot op heden werkzaam in het St. -Teresia-gesticht alhier is Zaterdag overgeplaatst naar Eindho ven, waar zij ook in het fröbelonder wijs werkzaam zal zijn. Zs. Amysia. eveneens werkzaam in het St. Theresia- gesticht wordt vandaag overgeplaatst naar het St. Anna-gesticht te Sassen- heim (Z.H.). Zs. Lidwucia die ook vroeger reeds een viertal jaren in Waalwijk werk zaam was, is thans van haar stand plaats Amsterdam teruggekomen naar het St. Teresia-gesticht. VERGADERING FEDERATIE VAN VEREENIGINGEN VAN NEDERLANDSCHE LEDER FABRIKANTEN. De Federatie van Vereenigingen van Nederlandsche Lederfabrikanten kwam Maandag in Modern te Tilburg in ver gadering bijeen. In verband met de wisseling van den voorzitter, hanteerde thans de heer van Gijn den presidentshamer. De nieuwe voorzitter prees den heer Uytendaal, de voorzitter van het afge- loopen jaar, voor zijn goede zorgen met het oog op de federatie. Vooral als man van de militaire za ken, had de heer Uytendaal veel goed werk verricht. De heer van Gijn stelde daarna aan de orde, de verhoudingen in den vori" gen oorlog en den huidigen oorlog, waarbij hij natuurlijk speciaal die sym- tonen belichtte, die van belang waren voor de lederindustrie. Zoo kwam men aan de exportmogelijkheden van leer en wel speciaal overleer, dat zooals be kend thans niet uitgevoerd mag wor den. Export is voor de industrie echter wel degelijk noodzakelijk en zoo zal het de taak zijn om gedaan te krijgen, dat weer uitvoervergunningen worden ver leend. Thans heeft men op een en an der wegens het ontbreken van de noo- dige statistische gegevens nog geen juiste kijk gekregen, maar wanneer half Februari de laatste statistieken ver schenen zijn, hoopt de federatie er werk van te maken. De Kamer van Koop handel en Fabrieken van de Langstraat heeft inmiddels reeds een adres gezon den aan het algemeen in- en uitvoer bureau om aan dezen toestand een ein de te maken. Voorts werd nog 't woord gevoerd over de binnenlands^he vrachtenmarkt. De verdere behandeling van dit punt werd overgelaten aan een commissie. OVERTREDING DRANKWET. Bij de firma M. alhier zijn gisteren door de Kon. Marechaussee wegens 't overtreden van de drankwet een aan tal flesschen wijn in beslag genomen, terwijl proces-verbaal is opgemaakt. Lezing J. V. Immanuel. Door ziekte was Ds. Slok van Wijk bij Heusden verhinderd voor de J.V. Immanuel te v m. Besoijen op te treden. De datum is nu vast gesteld op Donderdag 8 Febr. a.s. De dooi. De dooi is zeker door allen met ingenomenheid begroetmen neemt de vieze en natte straten maar voor lief, want zooals dat heetzoo moet het goed komen." Trouwens met het schoonmaken der straten en het wegvoeren van de sneeuw was Gemeentewerken direct ij verigaan den gang.Wezouden haast zeggen, dat alle beschikbare karren waren gerequireerd, zoodat bet sneeuwruimen vlot in z'n werk ging en men in de kom der gemeente weldra niets meer zal zien van de sneeuw-ellende. Een woord van lof aan de Ge meentewerken voor de betoonde activiteit in deze lange sneeuw- en vorstperiode is hier zeker op z'n plaats. Bonte Avond. Zaterdag werd in het Parochie huis door leden van de R K. W. V. H. een Bonte Avond gegeven voor ge- noodigden.welkebuitengewoon goed geslaagd is Onder de talrijke aanwezigen merkten we o. a. op den WelEerw. Heer kapelaan v. d. Bult, de Eerw. Broeders van de St Petrus-scholen en het bestuur van het Parochie huis. Het non stop programma onder leiding van den conferencier den heer M. Beerens werd vlot afgewerkt. Met zeer veel succes werden o.m. de een-acters „Johan als Rentenier" en „Het versche cadetje" opgevoerd. De overige nummers vielen bij de aanwezigen ook zeer goed in den smaak. Een woord van lof aan de mede werkenden van dezen avond is hier zeker op zijn plaats, in het bijzonder aan den conferencier en de heeren muzikanten die zorgden voor de juiste stemming. Ook de grime werd door den heer de Goeij tot in de puntjes verzorgd, Rest nog te melden dat door den heer P. v.d.Aa Kooijmans, sigaren magazijn twee prachtige prijzen ge schonken waren, die tijdens de pauze werden verloot. Alles bij elkaar een avond die uitstekend is geslaagd envangroote propagandistische waarde voor de R.K. »W. V. H.« is. Bond van R.K. Gemeenteraads leden indenStatenkringHeusden. Op initiatiet van het Bestuur van den Statenkring Heusden is er in Hotel »Royal« te 's-Hertogenbosch eene vergadering gehouden, waartoe alle R.K. Gemeenteraadsleden uit den Kring waren uifgenoodigd, met de bedoeling te komen tot oprichting van eene Afdeeling van de Federatie van Bonden en Centrales van R.K. Gemeenteraadsleden in Nederland. De opkomst viel niet bepaald mee, wat echter wel te verklaren is, als men weg en weer in aanmerking neemt; wel waren er enkele berichten van verhindering met adhaesie- betuiging. Nadat de Voorzitter de verga iering met den Chr Groet geopend had, memoreerde hij, dat er vroeger eene afdeeling heett bestaan, omvattende de statenkringen 's-Hertogenb> sch en Heusden, welke helaas teniet gegaan is, echter wilde men nu overeenkomstig den in de laatstge houden Statenkringvergadering ge- uilen wensch trachten eene afzon derlijke Afdeeling voor den Staten kring Heusden trachten te vormen. Na toetreding tot deze organisatie op verschillende gronden bepleit te hebben, gaf hij het woord aan den HoogEdelGestr. Heer IJsselmuiden, Lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal en Voorzitter van meer genoemde Federalie. Spreker begon met te zeggen.dat ook hij het wel wenschelijk achtte, dat Heusden een aparte afdeeling zou vormen, gezien de aard en de samenstelling van dezen kring. Het voornaamste doel van de Federatie is te bevorderen, datonze R.K. beginselen ook in de Gemeente- raden tot uiting komen. Spr. toonde ook nog aan, hoe voor raadsleden in gemeenten met een uitgesproken katholieke bevolking en uitsluitend of vrijwel uitsluitend katholieke raadsleden, het lidmaat schap van deze organisatie van minstens even veel, zoo niet grooter belang is, waarbij hij ook nog ge legenheid vond te vertellen, hoe men boven den Moerdijk zoo dik wijls kijkt, hoe en wat er op bepaalde gebieden in het Zuiden gedaan wordt. Nadat door enkele aanwezigen nog vragen gesteld waren, waarbij o.a. tot uiting kwam, dat het om lid te worden noodzakelijk is, dat men eerst lid werd der plaatselijke afdeeling van de R.K, Staatspartij, wat spr. stilzwijgend verondersteld had. Besloten werd ten slotte dat de aanwezigen bij de collega's in hun gemeente propaganda zulten maken, terwijl het S. K. H.-Bestuur dit zal trachten te doen in de enkele ge meenten. waarvan geen enkel raads lid aanwezig was. Over 't algemeen was men wel optimistisch dat de totstandkoming eener afdeeling on getwijfeld verzekerd was 1 Lederfabriek „Oisterwijk". SPRANG. Op uitnoodiging van de Geref. Jongelings- en Meisjesvereenigingen hoopt Donderdagavond half acht in de Geref. Kerk alhier als spreker op te treden de Weleerw. Zeergel. heer Dr. Prins van Dordrecht, met het onder werp: Het geheimzinnige getal (het ge tal van den antichrist). De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle hield j.l. Maandagavond eene vergade ring in de zaal van den Chr. Volks bond, welke goed bezocht was. Door dhr. G. Braspenning werd een referaat geleverd over: ,,De Gildemaatschappij en de Bedrijfsorganisatie". Op dit on derwerp volgde een leerzame bespre king. De volgende vergadering werd bepaald op Maandag 26 Febr. a.s. neeli men vaak last van scniijuenüe nanclcn. uit ocnujiicn nuuul uauciijft up uuui fuiui. CAPELLE. Men meld aan de Prov. Cr Wegens deslechteomstandigheden zijn deze week bij de Kon. Leder- fabriek „Oisterwijk" wederom een 45-tal arbeiders ontslagen, Nieuwe burgemeester van Werkendam. Bij K. B. van 1 Februari is met ingang van 15 Februari 1940 benoemd tot burgemeester der gemeenten Werkendam en De Werken en Sleeu- wijkiJ. de Bruijen, met toekenning van gelijktijd eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Opperdoes, CARNAVAL. De Carnavalsviering heeft zich in onze gemeente bepaald tot een zeer druk bezoek aan de Musis-Sacrum- bioscoop en aan de verschillende lo kalen waar gelegenheid tot dansen werd gegeven. Het was op verschillende plaatsen zoo overvol, dat vele bezoekers en dansliefhebbers geweigerd moesten worden. Alles verliep natuurlijk in de beste orde. COMMUNICATIE VERBROKEN. De overgang over 't ijs aan de Berg- sche Maas is natuurlijk niet betrouw baar meer, zoodat de communicatie opnieuw is verbroken. anwege den Nederlandsctipn Blin denhand te 's-Gravennuge, werd j.l. Maandagavond 7 uur in het gymnas- tiekioKaal der Ö.L. school in ue Kom een propaganda-avond gehouden, wel ke, niettegenstaande den slechten toe stand der wegen als gevolg van de uooi, goed bezocht was. Na een inleidend woord van den heer E. Colet, hoofd der O.L. scl^ool alhier, waarin spreker de aanwezigen namens het Comité van Voorbereiding, waarin zitting hadden burgemeester A. Smit, Ds. T. H. Oostenbrug, Hcrv. predikant, Ds. K. Dijk, Gereformeerd predikant, E. Colet, hoofd der O.L. school, M. Bij- ken, hoofd der Chr. school en W. J. van Nieuwenhuijzen, onderwijzer aan de O.L. school, hartelijk welkom heet te, kreeg de lieer Joh. van der Berg, propagandist van den Ned. Blinden- bond te 's-Gravenhage, het woord. In een gloedvolle rede lichtte spreker, die zelf op jeugdigen leeftijd hel gezichts vermogen verloren heeft, liet doel en streven van den Bond toe en schetste in gevoelvolle woorden het lot der blinden, vroeger en nu, zulks naar aan leiding van liet onderwerp: „Omglans- de Wolken". Ter nadere toelichting van deze met gespannen aandacht ge volgde rede werd Voor de pauze de film „Wakende Oogen" vertoond, een treffend verhaal over een blind meis je, dat eerst diep ongelukkig is door dat zij afhankelijk is van anderen, maar tenslotte is het gelukkig bezit van een geleidehond komt, welke haar veilig door de drukte van het groote stadsverkeer in Amsterdam, waar zij woonachtig is, geleidt. Na de pauze volgde de film „Lichten de Verten", waarin het leven der blin den van zeer nabij, ja zelts tot in den familiekring wordt gevolgd en welke film op zeer duidelijke wijze liet leven en streven, de moeilijkheden en geluk kig ook de overwinningen van den blinden mensch toont aan de zienden. Beide films werden op verdienste lijke wijze door den lieer van den Berg toegelicht, die ter afwisseling eenige verzen van Adema van Scheltema de clameerde, waarbij bleek, dat de heer van den Berg niet alleen boeiend rede naar is, doch ook uitstekend declama tor. Deze uitstekend geslaagde propa ganda-, kunst- en filmavond werd dooi den heer Colet gesloten, waarna de lieer van den Berg namens den Blin- denbond het Comité van V oorberei ding en verder allen die aan liet slagen van dezen avond hadden medegewerkt, in hartelijke bewoordingen dank ge bracht. Tijdens de pauze bleek dat velen een extra gift voor Blindenzorg offerden, want aan vrijwillige bijdragen werd ontvangen 11.85, terwijl enkelen zich opgaven als donateur der vereeniging. Ook het bedrag aiyi entree, 28.25 viel niet tegen. Het Comité van Voorbereiding kan met genoegen op dezen avond terug zien. Naar we vernemen wordt binnen kort een dergelijke avond te Sprang ge organiseerd en we raden degenen in onze gemeente, die j.l. Maandagavond tengevolge van de slechte wegen of om andere reden verhinderd waren, aan dezen Kunst- en Filmavond ten bate van Blindenzorg in Sprang bij te wo nen. De gemengde zangvereeniging ,,'t Bozeknopje" heeft onder leiding van haar directeur, den lieer N. Snijers uit Baamsdonksveer, in het café Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart j.l. Donderdagavond een uitvoering ge geven, welke in alle opzichten uitste kend geslaagd is. Het programma werd op verdienstelijke wijze uitgevoerd, ter wijl de zaal, niettegenstaande 't minder gunstige weer en de besneeuwde en daardoor moeilijk begaanbare wegen, flink bezet was. Nadat de heer E. Colet namens de vereeniging de aanwezigen, waaronder we o.m. opmerkten de beschermvrouwe Mevrouw L. Middelkoop-de Wit, har telijk welkom had geheeten, werd on der leiding van den directeur het pro gramma dat door het koor geopend werd met „Der Fahrende Scholar" van Leo Smeets, afgewerkt. De zangnum mers oogstten een welverdiend ap plaus, in het bijzonder de sopraan-solo, gezongen door mej. A. Cové. Na afwerking van het zangprogram ma volgde de opvoering van de revue: ,Wij zijn niet bang", een bonte avond in twee non-stop ritten door Gerrit v. Hasselaar. Met de opvoering van deze revue, welke de lachspieren der aan wezigen soms danig op de proef stelde, heeft de vereeniging getoond, hetgeen trouwens reeds van vroegere uitvoerin gen bekend was, dat zij onder haar leden verschillende goede tooneelspe- lers -speelsters telt. Een daverend ap plaus besloot ieder tafereel van deze revue. Met een dankwoord van den voor- zittef werd deze goedgeslaagde uit voeringsavond, waarop een gezellige stemming heerschte, besloten. Voor het Comité voor Winter- lczingcn alhier hoopt a.s. Donderdag des avonds 7 uur op te treden Ds. J. D. Kleyne uit Oud Beierland, die zal spreken over „Het Doopsformulier." Tengevolge van den ingetreden dooi is het ijs niet meer betrouwbaar, zoodat van het voetpad bij het Capel- sche veer over den Nieiyven Maasmond geen gebruik 'meer kan worden ge maakt, waardoor de verbinding met 't Land van Altena verbroken is. LOON OP ZAND. R.K. Werkliedenvereeniging. Vanwege de R.K. Werkliedenvereeni ging werd in de zaal van Concordia een groote propaganda-b ij eenkomst gehouden voor de arbeidersvrouwen en de arbeidersmeisjes boven de 10 jaar, om te komen tot oprichting eener vrouwen-organisatie. Na eenige declamaties die zeer goed tot haar recht kwamen en een tweetal spreekkoren die eveneens goed wer den uitgevoerd, werd een spreekbeurt vervuld door mejuffr. Reijntjes uit Tilburg. De voorzitter der R.K. Werklieden vereeniging zette in het kort de nood zakelijkheid eener arbeidersvrouwen organisatie uiteen. Na een gulle tractatie werd de ge legenheid opengesteld tot opgave, waarvan een veertigtal dames gebruik maakten. Binnen afzienbaren tijd zal de officieele oprichtingsvergadering plaats hebben. Na het zingen van 't strijdlied, gin gen allen zeer voldaan huiswaarts. Het nieuwe hoofd der openbare Iag8re school Zooals wij reeds in ons raadsver- slag meldden, is de heer J.C.A.M. Nollen uit Raamsdonkveer met in gang van 1 Maart a s. benoemd tot hoofd der openbare lagere school in deze gemeente. De heer Nollen was gedurende een 12 tal jaren aan de jongensschool Ie Baamsdonkdorp als onderwijzer werkzaam, waarvan ook verschillen de malen als plaatsvervangend hoold In zijn ambtsperiode gaf hij in alle klassen les, ook voor meerdere klassen tegelijk, terwijl hij in Raams- donk bekend stond als een onder wijzer die veel tact had om zich een kind in te denken en zich aan zijn begrippen aan te passen. De raad heeft met deze benoeming dan- ook wel een goede keus gedaan. Zoowel de kinderen zelf als de ouders der schoolgaande kinderen te Raamsdonkdorp betreuren zijn heengaan van de school te Raams- donk alaoewel men hem natuurlijk deze promotie gaarne gunt. Wij twijfelen er niet aan of de nieuw benoemde zal zich te Geer- truidenberg als hoofd der school spoedig zeer gezien weten te maken, hetgeen het openbaar onderwijs in deze gemeente ten goede zal komen. De Commissie Binnenvaart Irampenwet is voornemens Vrijdag a.s. des ntm.2 uur in de raadzaal van hetgemeen ehuiste Geertruiden. berg zitting te houden om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het overvaren van een roeiboot op de rivier de Amer in de morgen van 11 December j. 1. waarbij 4 personen jammerlijk ver- dronken. Jaarvergadering B. V. L. Deze vergadering, welke in café Hub. Boom gehouden werd, moent zich niet in het gebruikelijke drukke bezoek verheugen, wat zijn oorzaak hierin vond wat de Voorzitter, M. H. van Engelen in zijn openings woord ook deed uitkomeD dat een groot gedeelte der leden zich onder de wapenen bevindt, terwijl enkele leden door ziekte verhinderd waren. De Voorzitter sprak dan ook de hoop uit, dat bij een volgende ver gadering alle leden wederom present zullen kunnen zijn; verder wees hij er op, dat bet meer dan ooit nood- zakelijk is, dat de landstorm paraat blijft, waarbij hij een en ander aan haalde uit de rede van den Heer Duymar van Twist op de Kring vergadering in Den Bosch, o.a. ook hoe het contact met de gemobili seerde leden het best kan worden onderhouden. Daarna had de voorlezing der notulen plaats door den secretaris, welke onder dankzegging, onver anderd werden vastgesteld. Vervolgens bracht de Penning meester zijn financieel jaarverslag uit, waaruit bleek, dat er nog een klein batig saldo was. Hierna las de Secretaris zijn jaar verslag uit, dat keurig verzorgd was en waaruit o.a bleek, dat met Nieuw jaar aan alle gemobiliseerde leden een pakket rookartikelen was ge zonden, vergezeld van een Nieuw- jaarswensch, watdegoedkeuringder vergadering ten volle wegdroeg, terwijl de betreffende leden daarvoor ook zeer dankbaar waren, wat o.a. bleek uit de vele dankbetuigingen, waarvan er enkelen werden voor gelezen. Daarna reikte de Voorzitter der Plaatselijke Landstormcommissie de heer Fr. van Wagenberg, ondei een toepasselijk en opwekkend woord, de prijzen uit. Bij de rondvraag werd het woord verleend aan den heer Gregoor, lid der Plaatselijke Commissie, die enkele punten, behandeld op de Kringvergadering te'sHertogenbosch Ier sprake bracht en daarop wat •lieper inging, wat aanleiding werd tot een levendige en leerzame dis cussie waarbij de aanwezigen op verschillend gebied voorlichting ontvingen. Al met al een aangename en vruchtbare vergadering. RAAMSDONKSVEEB. Aan het postkantoor te Baams donksveer en het daaronder be- hoorer.de ambtsgebied is gedurende de maand Januari jl. op de Rijks postspaarbank Ingelegd f40314,38en Terugbetaald f44537,17. Dein Behoboth gehouden bazar ten bate van de Christelijke scholen mag bijzonder goed geslaagd hceten Aan de bazar was ook een verloting verbonden, waai van de trekking is als volgtle prijs 'n rijwiel no. 1099 2e prijs een servies no. 1334; 3e pc. een lamp no. 775; 4e prijs een tafel no 578, en verder nog een 55 tal kleinere prijzen. De uitvoeringen van't sprookje «Polleke Prik als Wonderdokter» >dhier gegeven door de jongens van St. Theodorusschoi 1 zijn in alle opzichten geslaagd. Verschillende malen is het stuk opgevoerd eerst voor de schoolkinderen en daarna voor de ouders van de leerlingen. Zondagavond zou voor de laatste maal de opvoering plaats hebben voor het publiek, biet liep zoo druk dat tientalen moesten worden terug gestuurd, zoodat Maandagavond het stuk nog eens moest worden opge voerd. Geen wonder ook, want het stuk is in een woord schitterend. Over het stuk het volgende. Het sprookje is een vervolg van «Polleke Prik» dat een paar jaar geleden door de jongens van de St. Theodorus- scbool is opgevoerd. Het is geschre ven door Frater Hubertinus,.onder wijzer aan de St. Theodorusschool de tooneeldecors zijn ook door hem vervaardigd. De zang stond ook onder leiding van de Eerw. Fraters. Het moet gezegd worden dat Frater Hubertinus met het stuk veel succes heeft gehad. Vrijdag had de jongejuffrouw M. Kuiten het ongeluk van den zolder trap te vallen en* hoewel van ge ringe hoogte, kwam zij zoo onge lukkig terecht dat zij haar arm brak en zich onder geneeskundige be handeling moest stellen Zondag ontstond in de Kerk straat een lek in de wateileiding. Hiervan in kennis gesteld, verscheen men spoedig van de Waterleiding Mij. met manschappen en materiaal en werd direct begonnen om het euvel te verhelpen wat wegens den bevroren grond heel wat tijd vor derde. Een en ander bracht heel wat consternatie teweeg. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5