Gemeenteraad Geertruidenberg. SPORT. NET DAGMEISJE AGENDA'S. DRUNFN Uitvoeringen. De B.B.A.-club uit Tilburg gaf in café Tb. Elshout voor een uit verkochte en tot in alle hoeken gevulde zaal een zeer geslaagde uitvoering. Het waren de oude »trainma<iner.«, die Drunen nog niet hadden vergeten en de inwo ers Zondagavond op een zeer goede uitvoering vergastten. Opgevoerd werd onder regie van den beer A. Priem bet tooneelspel in drie bedrijven »Oessin Blanda« van Jan Tromp. Het publiek was dankbaar voor hetgeen hun door de Tilburgsche BBA,-club werd geboden. Wij kunnen volmondig beweren, dat de heer Priem met zijn mannen, en dat waren voor het meerendeel oud Drunenaren, een zeer goede uitvoering heeft gegeven. De rollen waren goed verdeeld en werden op de juiste wijze vertolkt. Aan alle kleinigheden was groote aandacht geschonken. De heer Molenaar beeldde op voortreffelijke wijze den directeur der suikerfabriek uit. De heer Priem was het zuivere type van een Indo. Zijn spel en mimiek waren goed. Het samenspel tusschen deze twee personen verdient aparte vermelding. Waanders vertolkte de rol van den oudsten zoon van v. Vliet. Hij past zich góed aan en wat hij te berde bracht viel zeer te waar- deeren. Het boeiend en vlot geschreven stuk werd met zijn goede rolver- deeling op beschaafde en vloeiende wijze opgevoerd door de B.B.A. Het publiek wist dit te waar- deeren met een dankbaar applaus. Dinsdagavond werd door de tooneelvereeniging der Jongens- Congregatie een uitvoering gegeven voor een volle zaal. De nog jeugdige dilettanten heb ben goed werk geleverd en gedurende enkele uren de aanwezigen aange naam bezig gehouden. De uitvoering is goed geslaagd en uit alles bleek, dat met groote ambitie gewerkt was om dezen avond zoo goed mogelijk te doen slagen. Aan grime en decoratie was ook de noodige aandacht be steed. Opgevoerd werden het drama in drie bedrijven »Twee wegen« van P. Fr. Servatius en het blijspel in twee bedrijven »Daar komt brom men van«. Volharding De Kon. Erk. Harmonie »De Volharding« hield Zaterdagavond haar jaarvergadering in haar club lokaal, calé Th. Elshout, onder leiding van den heer P. Elshout. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vastgesteld De periodiek altredende bestuurs leden Jos van Delft en Ant. van Huiten werden bij acclamatie her kozen. De kas controle-commissie be staande uit de heeren G. Elshout. C. van Wezel en M. v. d, Leur bracht bij monde van den heer M. v. d. Leur verslag uit over het onderzoek der diverse bescheiden Alles was in orde bevonden en zoo werd den penningmeester decharge verleend. In zijn openingswoord riep de voorzitter de aanwezigen een harte lijk welkom toe en feliciteerde den heer L. van Wezel met zijn jubi leum van 35 jaar lid der harmonie. De voorzitter bracht hierna hulde en dank aan de leden, die met succes hadden deelgenomen aan het muziekcon:ours, dat vorige week in Drunen gehouden werd. Spreker spoorde de leden aan om zooveel mogelijk aan dergelijke muziekfeesten deel te nemen. De aspirantleden Ant. Bitaille, Jo Marisael, Frans Boom, M. Pelders en Adr. v. d. Lee werden definitief als lid aangenomen. Hierna toonden muzikanten hun kunst met den pikdoel, waarvan de uitslag werd De Kras bestaat 50 jaar Zaterdagavond hield de Kras in Hotel Vissers haar jaarlijkschen teeravond. 'Zooals altijd was het groot feest, 't Is zoo, dat wij van alle teeravonden geen melding kun nen maken, doch voor Krasnapolsky de bekende kermispot willen wij een uitzondering maken. De Kras bestaat dit jaar een halve eeuw. Zoo de zaken nu staan zal dit jubileum niet ongemerkt voorbij gaan en hoopt men het na Paschen te vieren. De dooi. Het dooiweer heeft in Drunen ook zijn ongemakken meegebracht. Via een loopplank moesten zich velen van hun woning op straal zien te komen. Intusschen is men er Dins dag in geslaagd de rioolputjes te vinden en weer in bedrijf te stellen. Het blijft toch nog vlichtenvoor het over den weg „donderende ver keerwant de sneeuw en modder spat meiers hoog en ver. Zooals de toestand Dinsdagavond was, is het onhoudbaar en vei langt men algemeen naar verbetering. Afscheid en jubileum van Secretaris Veltman Nadat op zeer bescheiden wijze door den raad afscheid genomen was van hun gemeente secretaris M. Veltman, herdacht Vrijilag de heer Veltman zijn 40-jarigjubileum als gemeente ambtenaar. Dit jubi leum werd te zijnen huize gevierd Vele autoriteiten, deputaties van vereenigingen en inwoners kwamen den jubilaris feliciteeren met zijn jubileum om tevens otficieel afscheid te nemen van den heer Veltman als gemeente-ambtenaar. Vele hartelijke woorden werden hierbij gesproken, terwijl daarnaast fraaie geschenken en bloemen wer den aangeboden, 't Secretarie per soneel en het politiecorps stonden hierbij op den voorgrond. Onder de vele aanwezigen, die ter receptie verschenen merkten wij op Burgemeester M. R. v. d. Heijden met zijn beide wethouders, v. Halder en Muskens; 't gemeente personeel; den gemeente ontvanger v. d. Lok houtde heeren Roborg en Neu- kirsrher uil Den Bosch een in specteur van het ministerie van sociale zaken en vele anderen. Op waardige en intieme wijze werd de heer Veltman gehuldigd en werd tevens van hem afscheid ge nomen als gemeente-secretaris. Overzicht van den Voorzitter De heer J. Nollen benoemd tot Hoofd der Openb. Lagere School. De jaarlijksche kermis gaat door. In de Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering van de gemeente Geertruidenberg, hield de voorzitter, de edelachtb. heer Bianchi, een korte jaarrede, waarin hij, na de raadsleden zijn beste wensthen te hebben aangebo den voor het nieuwe jaar, enkele gege vens over den gang van zaken in de gemeente opsomde. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Jan. 1940 2885 tegen 2852 op den ge lijken datum in 1939. In het afgeloopen jaar werden 24 huwelijken afgesloten, tegen 12 in 1938. Het huwen in ver band met de kostwinnersvergoeding zal hieraan wel niet vreemd zijn. Het aantal werkloozen was in 1938 gemiddeld 83 per maand, tegen 55 per maand in 1939. Het aantal ingeschrevenen in de steun en werkverschaffing liep terug van 53 tot 30. In 1938 is voor steun en werkver schaffing uitgegeven 22.300.tegen 16.600 in 1939. Tevens sprak de voorzitter nog een woord van dank aan het gemeenteper- soneel en de raadsleden voor de goede medewerking in alle opzichten. Wethouder v. d. Loo dankt den voor zitter namens alle leden en bood hem. evenals zijn gezin, de beste wenschen De notulen der vorige vergadering worden zonder wijzigingen vastgesteld. Een mededeeling van proces-verbaal van kasopname over het vierde kwar taal, van 1939 bij den gemeente-ontvan ger en de gemeente-bedrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Enkele wijzigingen betreffende de gemeente-begrooting 1939 gaan onder den hamer-door. Verder besluit de raad ook voor het loopende jaar B. en V/. te machtigen tot het houden van de gebruikelijke ver pachtingen en aanbestedingen. Hierbij zegt de voorzitter, dat ook dit jaar de kermis zal doorgaan, mits er zich bijzondere omstandigheden voor doen. Voor het geval eerst na de verpach ting van bijzondere omstandigheden sprake is, die aanleiding zijn, de ker mis uit te stellen, hebben de exploitan ten in geen enkel opzicht recht op scha devergoeding. Het eventueel reeds ge storte bedrag voor de staangelden wordt dan natuurlijk gerestitueerd. Onder de ingekomen stukken zijn eenige goedkeurende raadsbesluiten en j een voorstel tot wijziging van de in de vorige raadsvergadering vastgestelde veldwachters-verordening van Ged. Staten, dat wordt aangenomen. Verder is er ingekomen een verzoek van eenige pachters om de pacht van hun gemeente-perceelen te verlengen. De voorzitter vindt het jammer, dat wanneer men hiertoe overgaat, men andere pachters uitsluit, daar de aan besteding onderhands is. Bovendien is er reeds van andere zijde een verzoek tot pachten ingekomen. Wanneer B. en W. het voor den heelen termijn gaan verpachten, moet die termijn volgens de pachtwet 11 jaar zijn, zoodat gedu rende 11 jaar andere pachters geen kans hebben. B. en W. willen daarom vergunning aanvragen om, ook weer in verband met de uitbreidingsplannen, de percee- len aan dezelfde pachters onderhands te verpachten voor een korteren tijd, b.v. 1 jaar. Indien men deze vergun- ning niet krijgt zal de raad er opnieuw over gehoord worden. Z.h.st. wordt aldus besloten. Een verzoek tot ligging van een woonaak in de Donge wordt ingewil ligd. Ook is er nog een ingekomen stuk, waarin gevraagd wordt om van ge meentewege een lokaal beschikbaar te stellen voor het geven van een land- bouwcursus. De voorzitter zegt niet happig te zijn op dergelijke cursussen, want hij kan niet erg stuiten over het onderhoud der gemeente-eigendommen. Hij verwacht thans van de landbouwers een grootere voorzichtigheid. Het licht en de ver warming moeten voor eigen rekening worden genomen, aangezien men an ders niet zuinig genoeg is, terwijl de cursisten tevens een kleine vergoeding moeten betalen voor het onderhoud van het lokaal. De voorzitter vindt hier een bedrag van 10.op zijn plaats. De heer Dirven vindt 10.— voor 10 lessen wel wat hoog; hij biedt 5.-. Met 7.50 gaat de raad accoord. Er is een schrijven van den minister volgens hetwelk de wachtpost 12 bij den spoorwegovergang zal worden op geheven. Het gemeetite-bestuur heeft alles gedaan om dit te voorkomen, doch het is niet gelukt. Vooral gedurende den zomer zal het hier nu gevaarlijk zijn, daar o.m. het zwembad aan den overkant van de spoorlijn is gelegen. Spr. zal de hoofden der scholen er van in kennis stellen en hun verzoeken de leerlingen goed te waarschuwen. De Ged. Staten hebben thans de ver plichting opgelegd om te zorgen voor een uitbreidingsplan, dat gemaakt zal moeten worden door een stedebouw- kundige. B. en W. willen de opdracht hiertoe geven aan de streekplan-commissie. Hiermede gaat de raad accoord. Een instructie voor het hoofd der Openb. Lagere School wordt na' voor lezing voorgesteld. Benoeming hoofd der Openbare Lagere School. Aan de orde komt dan de benoeming van een hoofd der openbare lagere school. Er zijn 29 sollicitaties ingeko men,. waaruit de volgende alphabeti- sche voordracht is gemaakt: J. van Ee (hoofd van de Chr. school te Fijnaart). J. C. van Haren (12 jaar hoofd van een openbare school geweest, thans wachtgelder) J. Krijl (hoofd van de openbare la gere school te Loon op Zand). J. C. A. M. Nollen (onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Raamsdonks- veer). De voorzitter deelt mede dat er een schrijven is ingekome/n van ouders van leerlingen die de school bezoeken, waarin wordt verzocht een Protes- tantsch Hoofd te benoemen, zulks in verband met het feit, dat slechts en kele R.K. leerlingen dc school bezoe ken en de overigen allen Protestanten zijn. Zij adviseeren den raad den heer Krijl te benoemen, de heer van Ee komt hun minder gewenscht voor, daar hij Gereformeerd is. De heer Boon heeft gehoord dat de R.K. Raadsfractie besloten heeft een R.K. hoofd te benoemen. Spreker vindt dat heel onbillijk en meent, dat als het hoofd Protestant was, de school er op vooruit zou gaan. Ook was het heter voor de leerlingen zelf, aangezien er dan een innig contact kon komen tus schen het schoolhoofd en den predi kant. Spreker is hang, dat, als er een R.K. Hoofd komt de school er op ach teruit zal gaan, daar vele ouders hun kinderen terug zullen halen. De voorzitter zegt, dat zoowel de raad als hijzelf een openbare school 'n gemeentebelang vinden, aangezien men zonder openbare school de vestiging van nieuwe gezinnen zou bemoeilij ken. Ook daarom besluit de raad tel ken jare wederom tot instandhouding van de school. Het is dus begrijpelijk dat hij er prijs op stelt de school te behouden. Hij zou het erg vinden, wan neer de ouders van de leerlingen het bestaan van dc school onmogelijk zou den maken. De heer Roon begrijpt niet waarom een R.K. persoon hoofd wil worden van deze school. R.K. onderwijzers bc- hooren toch alleen hij R.K. Onderwijs. Hij heeft gehoord dat er stemmen op gaan, om, als er een R.K. hoofd komt, een Bijzondere school op te richten. De voorzitter zou dat zeer betreuren, want nu heeft men al moeite genoeg om meer dan 40 leerlingen te houden en dan zou het natuurlijk nog veel moeilijker zijn. De lieer Boon maakt hieruit op, dat het dus voor het belang van de ge meente een openbare school moet blij ven met een protestant hoofd. Als de raad een r.k. hoofd benoemt, is het de schuld van den raad als de school eventueel ondergaat. Wethouder Sassen spreekt als voor zitter van de R.K. Raadsfractie en zegt dat 80 van de bevolking r.k. is. Hij is er van overtuigd, dat wanneer de raad een r.k. hoofd zou passecren ieder goeddenkend mensch zou zeg gen: Is dat wel rechtvaardig. Het zou dan lijken op achtcruitstelling. De r.k. fractie is altijd nogal breed geweest en moet om de rechtvaardigheid te dienen thans een r.k. hoofd benoemen Dc heer Boon vindt deze houding zeer onbillijk en mcenfdat zij wijst op machtsmisbruik. Dc voorzitter zegt dat men er hem de laatste weken verschillende malen over heeft gesproken en op slot van zaken is het zoo dat het even verkeerd is om de school een te sterk r.k. ka rakter te geven, dan een te sterk her vormd of protestantsch karakter. Het evenwicht blijft echter bewaard wan neer er een r.k. hoofd wordt benoemd daar er reeds een protestantsche onder wijzeres aan verbonden is. Op deze manier wordt de neutraliteit het best gehandhaafd. Verder deelt de voorzitter mede dat er nog een tweede adres is ingekomen, onderleekcnd door predikant C. is- scr, waarin wordt verzocht dat, wan neer de raad toch besluit een r.k. hoofd te benoemen in aanmerking te nemen dat er zoowel jongens als meisjes op de school zijn en daarom een gehuwd hoofd aan te stellen. De heer Boon verklaart nader, dat dit niet wil zeggen dat de adressanten iets hebben tegen een bepaald persoon, maar het dient slechts als voorzorgs maatregel. Wethouder Sassen vindt dat dit adres ontactisch is opgesteld. Wan neer iemand het objectief leest, klinkt het onaangenaam in de ooren. De heer Boon zegt dat hij het zelf heeft opgesteld en het zoo goed heeft gedaan dan hij kon. Wethouder Sassen blijft er echter bij dat er een beleediging uit gedistilleerd kan worden. De heer Boon vindt, dat er toch al tijd een ander voorrang moet hebben boven Nollen, want die is nog nooit hoofd van de school geweest. Spr. meent dat Nollen een favoriet is van Sassen. Wethouder Sassen antwoordt dat Nollen geen aanspraak kan maken op zijn favoritisme. De meesten weten dat wel. Ook gelooft hij dat van de ande re heeren raadsleden Nollen geen fa voriet is. Dc heer Jansen durft zoowel een r.k. als een s.d.a.p.'er of een prote stant candidaat te stellen. Destijds meende hij, dat meneer Schreurs uit Grave de favoriet was, maar hij komt niet voor op de nominatie. Als het zoo hij iedere benoeming moet gaan, hoopt hij dat er niet veel benoemingen meer komen. Wethouder v. d. Loo merkt nog op, dat Nollen spoedig gaat huwen. De heer Boon antwoordt dat zijn meisje in Nederl. West-Indië is en hij zelf ook op de nominatie staat daar heen te gaan. Na nog een korte explicatie van den oorzitter wordt er gestemd waarhij de heer Nollen 6 en de heer Krijl 1 stem verwerft, zoodat de heer Nollen met groote meerderheid is benoemd. De heer Boon vraagt of er aan de ze benoeming niets meer te doen is, v. in beroep gaan, doch de voorzit ter antwoordt ontkennend. Bij de rondvraag vraagt de heer Jansen of de gemeente niet zal vast- loopen met de woningen inverband met de uitbreiding van de P.N.E.M. De voorzitter is echter van meening, dat voor de gemeente kan gaan bou- en, men eerst het particulier initia tief moet afwachten. Hierna sluiting. Internationale wedstrijden te Berlijn. In de Duitschlandhal zijn Zondag avond internationale wedstrijden gehou den, waaraan ook de Nederlandsche ren ners Wals en Pellenaars deelnamen. Wals kwam uit in een stayerswedstrijd van vijf manches, elk van 15 k.m. Pellenaars vormde met Wengler een koppel in de ploegomnium, den wedstrijd over 50 ronden, moest de koppclgenoot va Schorn, Toni Merkcns, het opgeven wi - gens hooge koorts door een griepaanva'. Niettemin wist Schorn zich alleen rijden.I te handhaven. De uitslagen luiden: Ploegomnium: 1 ShcornMerkens 1.'! punten, 2 PellenaarsWengler 17 pun ten, 3 KauffinannWaegelin 16 punten 4 DanholtKuester 10 punten, 5 Chris tensenStieler 10 punten. Stayerswedstrijd einduitslag: 1 Ëhmer 12 punten. 2 Schoen 11 pun ten. 3 Hofman 9 punten. 4 Stach 9 pun ten. 5. Wals 8 punten. SKI-WEDSTRIJDEN TE UDENHOUT. De uitslag van de ski-wedstrijden, die Zondag in de Drunensche Duinen, on der Udenhout zijn gehouden is als volgt 1 Vught A (C. van Leeuwen in 24 min. 54 sec., mr. O. van Zinnicq Bergmann in 21 min. 56 sec., mr. E. van Zinnicq Berg. mann in 21 m. 56 sec.), in 1 uur 8 min. 16 sec., 2 Vlijmen (mej. M. van Wagen berg in 24 min. 45 sec., mej. S. van Zin nicq Bergmann in 24 min. 15 sec., L. van Wagenberg in 20 min. 4 sec.), in 1 uur 9 min. 4 sec., 3 Den Bosch A (H. Vos in 22 min. 15 sec., F. Woltering in 24 min. 49 sec., dr. van Haaf ten in 23 min. 25 sec.), 4 Eindhoven A. (mr. M. Brouwers in 22 min. 20 sec., Hofland in 25 min. 42 sec., mej. E. Kobben in 24 min. 33 sec., in 1 uur 12 min. 35 s., 5 Vught B. (Jansen in 24 min. 58 sec., mevr. Jansen in 26 min. 59 sec., Mens in 21 min. 6 sec.) in 1 uur 13 min. 3 sec., 6 Den Bosch B. (Tervoort in 26 min. 25 sec., J. van Swaay in 24 min. 30 sec., Rits in 25 min. 38 sec.) in 1 uur 10 min. 33 sec., 7 Til burg (Hamers in 29 min. 55 sec., J. Wa- gemakers in 26 min. 33 sec., LohVman in 21 min. 6 sec.) in 1 uur 17 min. 34 sec., 8 Eindhoven B. (Gohen Henriquez in 25 min. 15 sec., mej. de Beer in 27 min. 35 sec., Meyer in 25 min. 47 sec. in 1 uur 18 min. 37 sec. SCHAKEN. Na een lange rustperiode werd Zater dag j.l. de competitie der N.B.S.B. Ie klas se voortgezet. Onze plaatselijke schaakvereeniging trad als gast vrouwe op en ontving een militair tiental, samengeseld uit officie ren en onder-officieren van het vlieg veld Gilze-Rijen. In dezen uiterst fair gespeelden wed strijd toonde .Waalwijk zich de meerde re en overwon de vliegeniers met 5i 4i. Uiterst voldaan, niet alleen over den wedstrijd, maar ook over de ontvangst noodigde de team-leider der militairen de Waalwijksche Schaakvereeniging uit, om na afloop van de competitie een te genbezoek aan Gilze-Rijen te brengen. Dit werd hun toegezegd. BILJARTSPORT. „De Klots"—„W.B.C." Zaterdag 3 Febr. j.l. heeft op initia tief van O. en O. de eerste biljartwed strijd in het Algemeen Militair Tehuis plaats gehad, tusschen ,,de Klots", be staande uit gemobiliseerden, en de daartoe uitgenoódigde biljartvereni ging W.B.C. alhier. Bij de opening van den wedstrijd heeft de voorzitter van „de Klots", de le Luit. J. Kraa, een woord van wel kom gericht aan allen en in 't bijzon der aan de leden van W.B.C. en tevens naar voren gebracht dat W.B.C. den stoot heeft gegeven tot het oprichten van de biljartvereeniging „de Klots". De voorzitter van W.B.C. dankte spreker voor zijn vriendelijke woorden en sprak den wensch uit dat het een sportieve strijd op het groene laken zou worden. Hierna werden de volgende partijen gespeeld: W.B.C. De Klots: Lamensle Lt. Kraa 7573 Hornes Sergt. Lagerwerf 4775 Ch. v. BerkelLusse J. C. 7552 v. d. Zande-Sergt. v. Leeuwen 43— 75 v. d. Hoek—Hartkamp 5275 C. v. BerkelKorp. Busch 4175 Totaal 333—425 Na afloop reikte le Lt. Kraa aan W.B.C. een herinneringsmedaille uit. De voorzitter van W.B.C. feliciteer de „de Klots" met het behaalde succes, dankte hartelijk voor de mooie medail le en hoopte dat zijn leden bij de re vanche beter partij zullen geven. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. enV. Gvmnastiekl.O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub »Waalwijk«in Café- Rest. »De MoIenvliet«. W.G V.- S.S.S. Donderdag. Adspiranten A van 6,7,— Adspiranten B van 7,15—8,15 Heeren van 8,30—10,— Vrijdag Theater Musis Sacrum »Boefje« Vrijdag 8 15 uur Luxor Bioscoop «Muziek voor Madame». Vrijdag. Dames-Adsp. B van 7,30—8,30 Dames van 8,45—10,— Zaterdag. Dames-Adsp.A van 5,306,30 GEVRAAGD: van -14—16 jaar. A. v. DELFT-v. RIJSWIJK Stationsstr. WAALWIJK. 1 Ant. van Huiten 182 p., 2 HenkBataille 169 p., 3 Ant. v. d. Putten 153 p„ 4 H. Smits 151 p.. 5 M. van Oers 145 p., 6 Adr. v. d. Wiel 142 p., 7 Fr. Vesters 139 p., 8 Th. van Delft 137 p., 9 Corn. Smits 136 p., 10 Sjef Brok 135 p., 11 J. Hom bergen 132 p., 12 P. Pulles 132 p. 13 |o Elshout 126 p.. 14 M. Pelders 126 p., 15 Fr. Boom 112 P., 16 Leo Brok 109 p., 17 M. Maiisael 108 p., 18 C. Bruurmijn 107 n.. 19 A. Bataiile 107 p., 20 W. v. d. Lee 106 p., 21 O. Verhoeven 99 P., 22 B. Roks 97 p., 23 M. van Stiphout 90 p., 24 J. Bataiile 88 punten. aan.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6