Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ALGEMEENE TOESTAND „NOORD- BRABAND' 1843 PUROL BINNENLANDSCH NIEUWS Croquetten en öitterbollen Automatiek PULLES-HEESBttN Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD NUMMER 13. WOENSDAG 14 FEBRUARI 1940. DERDE BLAD Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, iz. franco te zenden aan den Uitgever abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adrea: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag e« Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uui in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De Sovjet-strijdmacht. Volgens berichten uit goede bron be staat het zevende leger, dat onder be vel van generaal Maresjkof op de land- STEEDS HEFTIGER AANVALLEN DER RUSSEN. Finnen houden stand tegen 300.0C0 Russen met 1000 tanks. Het Finsche leger-communiqué over de krijgsverrichtingen luidt: Zondag hebben de Russen heviger dan tevoren, met verscheiden divisies aanvallen gedaan aan het Iront op de Karelische landengte. De gevechten duren voort. De zwaarste druk werd in den sec tor van Summa geoefend, waarbij de infanterie gesteund werd door artillerie, tanks en vliegtuigen. Tegelijkertijd werd een aanval gedaan op de land engte tusschen Muoiajarvi en de Vuok- si. Honderdvijftig tanks gingen hierbij voor c!e troepen uit. Opnieuw hebben de Russen gepro beerd bij Taipale achter de Manner- heim-h'nie te komen. Daartoe legden zij" •vier uur lang een spervuur. Hun om trekkende beweging werd echter ver hinderd door het vuur van de kust- batterijen. In den loop van den dag werden 72 tanks vernield. f'en Noordoosten van het Ladoga- mecr zijn de vijandelijke aanvallen op vier punten teruggeslagen. t ijdens de gevechten van de laatste twee dagen bij Aittojoki zijn ongeveer 380 Russen gedood. In den Kuhmo-sector (Centraal Fin land! hebben onze troepen verscheiden vijandelijke mitrailleurnesten veroverd. De vijand verloor daar een tank en moest 700 dooden achterlaten. Aan de andere fronten niets van belang. In de lucht. Onze vliegtuigen heb ben Herhaaldelijk vijandelijke kampen en troepenconcentraties gebombardeerd In de oorlogszone was de vijandelijke luchtmacht zeer actief, haar optreden bleef echter beperkt tot de onmiddellij ke nabijheid van het front. In den loop van den dag hebben wij zes vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten, naar met zekerheid vastgesteld kon worden, ter wijl over drie machines twijfel bestaat. Alles op alles. In een overzicht van de militaire si tuatie zegt de verslaggever van Havas te Haparanda, dat het Russische opper bevel al zijn troepen en vliegtuigen con centreert op de Karelische landengte. De infanterie valt zonder ophouden de Mannerheimlinie aan, zoowel in den Summa-sector als ten Oosten daarvan bij de Taipale. Zij wordt krachtig ge steund door de artillerie, die het ge heele front beschiet. Tegelijkertijd be stoken de vliegtuigen de Finsche ach terhoede. In het gebied ten Noorden van Vi- borg heeft men Zaterdag geen enkel Russisch vliegtuig gezien, daar de ge heele luchtmacht voor het front op de landengte gereserveerd is. Viborg is sedert Jiet begin van den oorlog bijna dagelijks gebombardeerd, zoowel door de zware scheepskanonnen. als door vliegtuigen. Het is zeker, vervolgt Havas, dat het Russische opperbevel tot eiken prijs een beslissing wil forceeren vóór 28 dezer, den datum, waarop het roode leger ge sticht werd. Het Finsche opperbevel houdt echter met kracht vol, dat zijn troepen zich overal handhaafden. i engte strijdt, uit drie legercorpsen, elk 1 verdeeld in vier divisies infanterie, dus totaal 12 divisies, met vier brigades zware tanks en drie brigades lichtere tanks. De artillerie is versterkt met 18 stukken van 24 c.M. en drie scheeps kanonnen, die op spoorwagens gemon teerd zijn. Einde Januari werden de Russische troepen nog versterkt, zoo dat het kleine Finsche leger strijd moet leveren tegen ca. 300.000 man en bijna duizend tanks, waarvan 384 zware en 288 lichtere. Gezien de geringe sterkte van het Finsche leger, kan maarschalk Manner- heim geen krachtig tegenoffensief aan andere fronten, bijvoorbeeld ten Noord oosten van het Ladogameer, beginnen. Ondanks de daar behaalde successen, moeten de kleine Finsche afdeelingen zich beperken tot plaatselijke aanvallen, die met succes o.a. ondernomen werden bij Kitela, Pitkaranta en ten Noorden daarvan bij Kuomoniemi. EEN NIEUWE DUITSCH-RUS- SISCHE OECONOMISCHE OVER EENKOMST. Het Sowjettelegraafschap meldt: Op 11 Februari is na geslaagde on derhandelingen te Moskou een oecono- mische overeenkomst tusschen de Sow- jetunie en Duitschland geteekend. Deze overeenkomst beantwoordt aan de wenschen van beide landen met be trekking tot het opstellen van een oeco- nomisch programma van handelsomzet tusschen Duitschland en de Sowjetunie, gelijk deze uitgedrukt zijn in de brie ven, welke op 28 September 1939 tus schen Molotow, den voorzitter van den raad van volkscommissarissen en den volkscommissaris van buitenlandsche zaken van de Sowjetunie, en Ribben- trop, den Duitschen minister van bui tenlandsche zaken, gewisseld zijn. De oeconomische overeenkomst voor ziet den uitvoer van grondstoffen uit de Sowjetunie in ruil voor Duitsche in dustrieproducten. Reeds gedurende het eerste jaar van de werkzaamheid van de handelsovereenkomst zal de handels- omzet tusschen de Sowjetunie en Duitschland den maximum-omvang van eenig jaar sinds den wereldoorlog te boven gaan. Voor de toekomst ligt ver dere uitbreiding der wederzijdsche le veringen in het voornemen. In alle geval, zoo wordt daaraan toe gevoegd, zal de Duitsch-Russische han del boven het maximum niveau van 1931 1933 (11 millioen mark per jaar) uitgaan. Dit is niet nieuw. Interessanter is dan ook de toevoe ging, dat Duitschland en Rusland hun wederzijdsche oeconomische leven on derling in overeenstemming zullen brengen, teneinde elk van beiden oeco- nomisch onafhankelijk te worden van den Engelsch Franschen oeconomi- schen invloed. Veel beteekenend wordt daar te in- gelichter plaats aan toegevoegd, dat .beide staten bepaalde eigen behoeften zullen achterstellen in het belang van de onderlinge oeconomische harmonie." Met dezen niet al te helder geformu- leerden zin schijnt men te kennen te willen geven, dat beide landen ten be hoeve van den uitvoer verhoogde of fers en beperkingen van hun eigen be volkingen zullen verlangen, hetgeen in Rusland overigens reeds een zeer oud systeem is. ANTI-SEMIETISCHE MAATREGELEN IN HET PROTECTORAAT. Reeds zijn op 21 Juni 1939 in het Protectoraat onderscheiden verordenin gen verschenen over het Joodsche ver mogen. i hans is een nieuwe verordening af gekondigd, volgens welke Joden uit hun zaken kunnen worden gezet. Een aan vullende verordening bepaalt, dat dit om te beginnen zal gelden voor de tex tielbranche en den handel in schoenen en andere artikelen van leder en wel in dier voege dat de verkoop door Joden van deze waren op 30 April 1940 zal worden stopgezet. „De nieuwe verordening", zoo heet het in een officieuze toelichting, „heeft ten doel de Joden uit het oeconomische leven uit te schakelen." LEVENSVERZEKERING WAALWIJK LLOYDS ACHT VREDESKANSEN HOOG. „Kan ik mij dekken tegen het risico, dat er spoedig vrede komt?" Op het eerste gezicht lijkt dit een eenigszins vreemde vraag. En toch is j zij zeer begrijpelijk. Er zijn n.l. kooplieden, handelaren, fabrikanten etc. die partijen goederen hebben ingeslagen, of contracten heb ben aangegaan, welke door een even- tueelen vrede schade zouden opleveren b.v. doordat zij meer of minder in prijs zouden dalen, niet meer leverbaar zijn etc. Het is begrijpelijk, dat betrokke nen zich hebben afgevraagd, of men in een verzekering compensatie zou kun- nen vinden tegen het daaruit voort vloeiende risico. Het blijkt nu mogelijk, dat men zich bij Lloyds kan verzekeren tegen het ..risico' dat er vóór of op 31 Juli wa penstilstand tusschen Duitschland en Frankrijk en Engeland zal komen, te gen betaling van een premie overeen komende met niet minder dan 63 (drie en zestig) procent van het verzekerde bedrag. Dit wil dus zeggen, dai men 630 zou moeten betalen, indien men 1000 zou willen ontvangen voor het geval er vóór of op 31 Juli vrede zou zijn. Hieruit blijkt dus wel, dat men in Londen de kansen op een spoedigen vrede groot acht. Indien de Engelsche verzekeraars n.l. van meening waren, Clat ,^e oorl°9 'an9 zou duren, zoodat zij bij bovengemelde overeenkomsten niet zouden behoeven te betalen, dan zouden zij de premie veilig en veel en veel lager hebben kunnen stellen. Laat ons hopen, dat wij hier met een betrouwbaren barometer voor de vre- deskansen te doen hebben! Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent Rij Apoth. en Drogist De Nederlandsche Handels besprekingen met Engeland. Financial News meldt, dat de onderhandelingen tusschen de Ne derlandsche handelsdelegatie en het Engelsche ministeiie van oecono mische oorlogsvoering, welke te Londen werd gevoeld, een be vredigend einde naderen. Het doel is een soepeler wei king van de contrabandecontióle te verzekeren. Naar verluidt, zal de voorgestelde overeenkomst, welke voordenduur van dezen oorlog zal gelden, nog verder gaan dan die, welke tegen het einde van den voiigen oorlog van kracht was. De Nederlandsche overzeesche import zal het mono polie woiden van de Algemeene Nederlandsche Invoer-Centrale. Zendingen, aan deze instelling geadre seerd, zullen vrijgesteld zijn van de noodzakelijkheid van onder zoek in conlrolehavens. Niettemin zal het systeem van rantsoeneering blijven toegepast. Vier sloepen voor den mijnenveegdienst. Naar wij vernemen, heeft het de partement van defensie aandeAm- sterdamsche Scheepwerf G. de Vries Lentsch Jr. den bouw opgedragen van vier sloepen ten behoeve van den mijnenveegdienst. De voornaamste afmetingen van deze vaartuigen zijn als volgtlengte 2304 M., breedte 4.50 diepgang 1.10 M, 8 De booten zullen worden voor zien van twee 8 cyl. Kromhout Gardner Diesselmotoren van 102 P.K. ieder. De snelheid bij het mijnenvegen zal 10 knoop bedragen. Da ijsbrekers aan het werk. De verwachting, dat het breken van den grooten ijsdam boven sluis St. Andries onder de gemeente Pos sum, een daling van den waterstand van de Waal lot gevolg zou hebben, is niet bewaarheid geworden. Twee ijsbrekers hebben den geheelen Maandag met alle kracht gewerkt om zich een doortocht te hanen door de gigantische ijsmassa's, maar hun werk beeft niet het verwachte resultaat gehad. Van het toelei- dingskanaaJ hij St. Andries tot l'/2 K.M. bovenwaarts, hebben de ijs brekers een vaaigeul van 40 tot 50 meter in het stioombed der rivier kunnen maken. De ijsdam is hier mede geheel doorgei»! oken, doch het gevolg is niet van dien aard geweest, dat men van opluchting kan spreken. Fabrieksarbeiders te Druten door militairen in veiligheid gebracht. Tien militairen, o.w. twee luite nants, zijn er Maandagmiddag in geslaagd een aantal arbeiders en enkele gezinnen, die zich in twee steenfabi ieken, gelegen op de twee uiterwaarden te Druten, bevonden, naar een veiliger oord pver te brengen. Deze fabrieken zijn sedert Zater dag door het ijs geheel ingesloten. Van de labriek der gebroeders Mijnlief konden zeventien lecjen van het personeel, van wie er twee met hun gezin in het gebouw gehuisvest zijn. op dien dag het pand niet verlaten. Het gebouw loopt thans groot gevaar, wanneer het ijs in de Waal gaat kruien. Daarom werd besloten heden te trachten de arbei ders en de vrouwen en kinderen, die zich in deze fabriek ophielden, uil hun isolement te verlossen. Tien militairen arriveerden in den vroegen middag met een vrachtauto waarop een roeiboot was geladen, KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwa liteit kalf s v leesch, te Druten. Nadat men ue boot in een open gedeelte van de Waal had geltgu, vei trok de expeditie naar de uilei waaiden, welke op enkele hon derden meters van den dijk zijn gelegen. Met een bijl bewerkten ue militairen hel ijs, olu zicb eeu weg naar de taoriek te banen. Voordeu korten alsland had men niet minder dan anderhalf uur noodig. In twee gedeelten werden de arbeiders en de neide gezinnen naar den dijk le Druten overgebracht. Eerst waren de vrouwen en kinderen aan de beurt, vervolgens de mannen. De militairen trokken daarop met de roeiboot naar de steenfabriek «Boschoven», welke op korten al sland vau die der Gebroeders Mijnlief •s gelegen, en brachten ook ue zeven gezinnen, die hun huizen nabij deze labriek badden moeien verlaten en hfer hun bivak hadden opgeslagen, in veiligheid. Zondagmorgen om 5 uur waren deze menschen uit hun huizen ge vlucht. Men tiad mondvoorraad meegenomen. Allen zijn in Druten bij burgers gehuisvest. In deze tabiiek verblijven thans nog dertien paarden er. tien koeien, benevens wal kleinvee. Men zal trachten in de komende dagen de beesten van voedsel le voorzien. Wanneer de toestand van het ijs evenwel critieker wordt, zal dilniet meer mogelijk zijn en zullen de dieren den hongerdood sterven. In de steenfabriek dei Gebroeders Mijnlief staat het water reeds een meter hoog De arbeiders, die zich hier bevonden hebben, een paar angstige dagen dooigebiacht. Eten was er evenwel voldoende. De twee leden die hier woonden, zijn hij particulieren le Druten onderge-N bracht. De Waal voor Druten zit nog steeds, het water valt langzaam Ook voor Beneden-Leeuwen is het water vandaag tien cm. gedaald. Japan wenscht nieuw Arbitrageveidieg met Nederland. De regeeringspeisdienst meldt: Tengevolge van de uittreding van Japan uit den Volkenhond en het ophouden van de aanraking, die te voren door Japan werd o derhou- den met het Permanente Hof van Internationale Justitie, was de opzet van het op 19 April 1933 tusschen Nederland en Japan gesloten arbi trage en concilialieveidrag waarin aan het Permanente Hof 'n functie was toegedacht, niet langer voor volledipe toepassing vatbaar. In verband daarmede heeft de Japanscheregeeringgebruik gemaakt van de bevoegdheid van elk der partijen, om het verdrag op 12 Aug. a.s buiten werking te doen treden, door thans, in overeenstemming met het in bet verdrag voorzienen op- zeggingsteimijn, van die bedoeling kennis te geven aan de Nederlandsche regeering. De Japansche regeering heeft bij haar desbetreffende mededeeling door bemiddeling van den Japansche gezant te 's-Gravenhage te kennen doen geven, dat zij weldra in onder handeling hoopt te treden nopens de totstandkoming van een nieuw verdrag, dat rekening houdt met de veranderde positie, waarin Japan zich ten opzichte van den Volken bond en het Permanente Hof van Internationale Justitie bevindt, en Waaiwytsclie en Langstraalsebe ConranL 8

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1