Gemeenteraad Waspik. De 7i Waalwijksche Burgerwacht in uniform. .it -tf f f 'f I t t - H t t T' 9 t *-ï waarin tevens eenige herzieningen van technischen aard in de verdrag, materie zouden zijn aan te brengen, welke de Japar.sche regeeriug noodig acht. Gehoopt wordt, dat die onder, handelingen zullen leiden lot de totstandkoming van een nieuw ver drag vóór het thans opgezegde tractaat buiten wei king zal treden. Verbouw consumptieaardappelen oogst 1940. Naar wij van ollicieele zijde ver nemen heett de Minister van Eco nomische Zaken besloten, dat ten aanzien van den verbouw van con sumptieaardappelen dit jaar een regeling zal gelden overeenkomende met die welke in vorige jaren heelt gegolden. Binnenkort zullen de landbouw crisisorganisaties derhalve aan de bij baar bekende aardappeltelers wederom een aanvraagformulier vooreen teellvergunning voor con sumptieaardappelen toezenden,vooi welke vergunning men evenals vo rige jaren i. 50 - per ha teeltheffing dient te betalen, uitgezonderd die gevallen, waarin minder dan 50 aie wordt geteeld, waarvoor de bekende vrijstelling geldt voor 10 are, indien de aardappelen op kleigrond en voor 20 are, indien de aardappelen op andere dan kleigrond worden ver bouwd. ümlrentde verdere voorschriften welkede teler in acht heeft te nemen, zullen de land louwcrisisorganisaties door middel van een circulaire bij het aanvraagformulier nadere in lichtingen verstrekken. Met nadruk wordt medegedeeld, dat omtrent de eventueele steunre geling voor consumptieaardappelen 1040 nog niets vaststaat; de omstan digheden zijn van dien aard, dat het niet mogelijk is, reeds thans dienaangaandebepaaldetoezeggingi n te doen. KOFFIE EN SUIKER DUURDER. Ook benzineprijs verhoogd. Minister De Geer heeft een wetsont werp ingediend tot heffing van een aantal belastingen ter dekking van een uitgaafpost over 1940 van 18.1 mil- lioen van het Leeningsfonds 1940. De ze vier voorzieningen zijn: 1. Successiebelasting. De opcenten worden met 15 ver hoogd. .Geschatte opbrengst over één jaar 5.5 millioen. 2. Benzinebelasting. Verhooging met 1.368 cent per liter. De pompprijs stijgt daardoor tot 18^ cent. Geschatte opbrengst over een jaar 7.6 millioen. 3. Heffing op koffie. Deze bedraagt 20 per 100 kg. kof fie, hetgeen neerkomt op 24 per 100 kg.- hier te lande gebrande koffie. Ge schatte opbrengst bij 40.000.000 kg. jaarlijks gebruik 8 millioen. 4. Suikeraccijns. Heffing van 10 extra opcenten. Ge schatte opbrengst per jaar 5.5 mil lioen. Een gelijk met de indiening van het wetsontwerp afgekondigd Koninklijk Besluit bepaalt, dat deze nieuwe belas tingen reeds met ingang van Zondag 11 Februari van kracht zijn geworden, uitgezonderd de extra-opcenten op de Successiebelasting. DE „BURGERDIJK" GETORPE DEERD DOOR DUITSCHE U-BOOT. De directie van de Holland Ame- rika-lijn deelt mede, dat zij van den ka pitein van 't stoomschip „Burgerdijk bericht heeft ontvangen, dat zijn schip Zaterdagmiddag om 18.35 uur 15 mij len ten Zuiden van Bishop Rock door een Duitschen onderzeeër is aangehou den en daarna is getorpedeerd. De directie van de HollandAmeri- kalijn heeft hiervan mededeeling ge daan aan het ministerie van buitenland- sche zaken te 's-Gravenhage. De reden van het torpedeeren van de ..Burger- dijk" is niet bekend. Weer een nieuw motief der Duitschers om te torpedeeren. De directie van de Holland-Amerika- lijn deelt mede, dat uit de verklaringen door den gezagvoerder van het s.s. ..Burgerdijk" te Londen is gebleken, dat de kapitein van de Duitsche onderzeeboot weigerde inzage van de papieren te nemen en slechts onder bewering, dat het schip en de lading voor een Engelsche haven be stemd waren, tot torpedeering is over gegaan, nadat de gezagvoerder, ètat- major, bemanning en passagiers van de ..Burgerdijk" in de gelegenheid waren gesteld in de reddingsbooten te gaan. DE SPANNING VAN JANUARI. Op vragen van den heer De Visser heeft de minister van Buitenl. Zaken, mede namens de ministers van Defen sie en van Justitie het volgende geant woord: De oorzaken, die er toe hebben ge leid het verleenen van periodieke ver loven aan militairen in de tweede week van Januari tijdelijk op te schorten, sproten voort uit eenige min gunstige symptomen in de internationale situa tie. Voor zoover de regeering bekend is, zijn door in Nederland verblijf houden de Engelsche en Fransche journalisten geen berichten verspreid als in de twee de vraag bedoeid. In tegenstelling lot Ket irr de vragen geuite -rmoeden, als zouden er in de betrekkingen van Nederland^ tot België bepaalde feiten bestaan, die niet open baar zouden kunnen worden gemaakt, verklaart de regeering, zij het ten over vloede. nogmaals,' dat de ver' onding tot genoemd nabuurland zich bij voort during ontwikkelt in een sfeer van nau we samenwerking, waaraan echter iéder geheim karakter, welk clan oo reenid is. DE KOUDSTE WINTER DIE ONS LAND HEEFT GEKEND. Temperatuur van 24 graden onder nul. Naar wij van 'l Koninklijk.Neder- landsch Meteorologisch Instituut te De Bilt vernemen, is Dinsdagmorgen in ons land de laagste temperatuur gere gistreerd, welke ooit in ons land is waargenomen-. Na den sneeuwval van Maandag avond is een opklaring gevolgd, terwijl de wind tot zwak afnam. Hiermede waren de voorwaarden geschapen tot het optreden v'an buitengewoon lage temperaturen, vooral in het Noordoos ten en he* Oosten van ons land. Dinsdagmorgen werd op het vlieg veld Eelde een temperatuur van —24 graden Celsius waargenomen, terwijl het vliegveld Twente —23 graden had. Zoo lang regelmatige gecontroleerde waarnemingen in ons land plaats vin den, is de temperatuur nog niet zoo laag geweest. Het vorige record werd op 31 December 1923 gevestigd te Ave- reest. De temperatuur bedroeg toen —22,3 graden Celsius. Dit is dus thans op dubbele wijze geslagen. Gemiddeld over ons geheele land was de ochtendtemperatuur Dinsdag 16,5 graad Celsius beneden normaal. Ook in de hoogere luchtlagen is het buitengewoon koud. Gisteren werd op 2000 M. hoogte een record geëvenaard. MOBILISATIE BEVORDERT HET ROOKEN STERK, Hoeveel tabak in 1939 tot asch werd. Nederland heeft in 1939 1678 milli oen sigaren, 5234 millioen sigaretten en 11 millioen K.G. tabak tot een geza menlijke waarde van 145 millioen gul den in rook doen vervliegen. Vergeleken bij vorige jaren is het verbruik van rookwaren zeer sterk toe genomen. Voor sigaren bedroeg de toeneming vergeleken bij 1938 bijna 130 millioen stuks, voor sigaretten bijna 470 millioen stuks en voor tabak 1,3 millioen K.G. Vooral de laatste stijging is opvallend, omdat de omzet van tabak de laatste jaren behoudens eenige on derbrekingen steeds is verminderd. Een groot deel van deze stijgingen zal voor rekening van de mobilisatie gebracht moeten worden. De geweldige verschuiving naar de goedkoope sigaret zette zich .in het af- geloopen jaar verder voort. Vormde in 1930 de hoeveelheid sigaretten van 1.5 en van 2 cent nog ruim 60 procent van de totale hoeveelheid, in 1939 werd meer dan. de helft van alle sigaretten voor cent (het wettelijk minimum) verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg in 1939 1.02 cent. Bij sigaren, waar zich in vroegere jaren hetzelfde verschijnsel had voorgedaan, kwam deze verande ring tot staan, hetgeen tot uitdrukking kwam in een geringe vergrooting van het aandeel der middenklassesoorten (5-10 cent) ten koste van de goed koope sigaren (minder dan 5 cent) In vergelijking tot 1930 daalde de gemid delde sigarenprijs in 1939 van 6.87 tot 4.20 cent. Voor tabak was de gemid delde prijs resp. 2.36 en 1.83 pei K.G. De aanzienlijke stijging van het ver bruik in het vorige jaar blijkt ook uit de cijfers per hoofd der bevolking. De Nederlander toch rookte in 1939 ge- middeld 191 (in 1938 178) sigaren. 597 (549) sigaretten en 1.3 (1.2) K.G. tabak. Het bestede bedrag per hoofd van de bevolking aan tabaksfabrikan ten bedroeg in 1930 nog 23.25. In 1936 was het gedaald tot 14.50, waar na een stijging volgde tot 16.56 in 1939. EEN 100-JARIG JUBILEUM. Op 1 Mei a.s. is het 100 jaren geleden, dat Van Gend Loos in Tilburg hare kantoren opende. Op 1 Mei a.s. zal het 100 jaren gele den zijn, dat de algemeene postwagen onderneming Van Gend Loos in Til burg haar kantoor opende. Het kan toor werd aldus de ,,N. Tilb. Crt." gevestigd in het Hotel de Gouden Zwaan, op den Heuvel. Onze voorouders waren zeer mati- neus, want om naar Den Bosch te gaan, moest men om half vier des morgens op-staan. Wilde men naar Antwerpen, dan ging men des middags te 5 uur naar Breda, om dan den volgenden morgen te 3J/2 uur naar Antwerpen te rijden. Maar dat is. dan ook 100 jaar gele den. Ook in Den Bosch en Breda werden op gemelden datum kantoren geopend. AMSTERDAM WERELDSTAD. Amsterdam is de 800.000 inwoners gepasseerd. Het telde dezer dagen juist 800.306 inwoners. De burgemeester spreekt.de burger wachters toe. in de Maandagavond in het Bonds- gebouw gehouden jaarvergadering van ue Wiudwijksche 'burgerwacht, verschenen voor het eerst in hare ge schiedenis vijl en dertig leden in keu rig uniform. Deze gelegenheid werd door burgemeester Moonen aange grepen oin.de burgerwachters krach tig toe le spreken. De heer A. Meijs. de voorzitter van de Burgerwacht opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom lot de aanwezigen, waarna de notu len ongewijzigd werden vastgesteld. Daar de secretaris, dc heer Gouwen- berg, door ziekte verhinderd was me moreerde de voorzitter eenige gege vens uit hel jaarverslag, waarhij hij opmerkte dat het ledental thans 180 bedraagt. Hei was wel noodig, dal de oefeningen nog wat heter bezocht werden, De sectie-commandanten van Baardwijk en Besoijen zijn onder de wapenen, waardoor deze secties dus cenigszins gehandicapt zijn. De wa pens zijn met het afkondigen van dc mobilisatie in beslag genomen, zoo dat de schietoefeningen gestaakt moesten worden. Men heeft thans een luchtbuks gekocht oift de vaardigheid van de leden zooveel mogelijk op peil te houden. In 't afgcloopen jaar heeft de heer J. Spijkerman als commandant zijn ont slag genomen en dopr den burgemees- Ier is in zijn plaats aangesteld de heer Math, van Loon, die als kapitein on der de wapenen werd geroepen. Hierna kwam aan de orde de ver kiezing vpn drie bestuursleden we gens periodieke aftreding van de hee- ren Dumöulin, Gouvycnberg en van Velthoven. Allen werden herkozen. Voor hel organiseeren van een bur gerwachtavond evenals in het vorige jaar, werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Thomas en van Beurden, beiden sectie-comman dant, en de heeren van Esch, Trom mels en van Hilst. Het streven orb te komen tot een Burgerwacht-kring voor de Lang straat is thans met succes bekroond en de kring is opgericht. Het voorzit terschap werd welwillend aanvaard door burgemeester Moonen. Aange sloten ziin Waalwijk, Kaatsheuvel, Loon op Zand en 's Gravenmoer. Verder werd nog medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om ieder japr een gedeelte van de burgerwacht ir. uniform te steken. Bij de rondvraag deelde sectie commandant Thomas mede, dat door een luitenant van de pontonniers een gascursus gegeven zal wórden, waar voor de burgerwachters zich kunnen opgeven. Intusschen waren de burgemeester en het gemeente-raadslid Rokx gear riveerd en nadat de jaarvergadering was gesloten sprak dc voorzitter den burgemeester en het het raadslid toe. Hij deelde allereerst mede, dat be richten van verhindering waren inge komen van generaal de Clerck. de in specteur van de Burgerwachten in Noordbrabant, Wethouder Smolders, den heer Couwenberg en den com mandant, Kap v. Loon. Deze dag, aldus spr. is voor de bur gerwacht van bijzondere beteekenis. Na een slaap van vijftien jaren werd vier jaar geleden de burgerwacht door Burgemeester Moonen wakker ge schud en na vier jaren van vruchtbaar werken onder prettige samenwerking staat thans de Waalwijksche burger wacht met ongeveer een 100 leden, waarvan voorloopig 85 in keurig uni form, aangetreden. Spr. maakt zich tot de tolk van de geheele Waalwijsche burgerwacht, wanneer hij degenen dankt, die hel mogelijk maakten dal nu een gedeel te is geüniformeerd. Allereerst komt dan dank toe aan den burgemeester, die met de meeste bereidwilligheid het subsidie-verzoek bij den raad bepleitte en het verkrij gen van een voorschot uit de gemeen te-kas voor de aanschaffingskosten van uniformen. Daarnaast dankt spr. den gemeente-raad voor dc inwilli ging van deze verzoeken. De raad nam bij deze materie een ruim stand punt in en bedacht, dat het hier geen vereenigingsbelang, doch een gemeen te- en een algemeen belang betrof. De Waalwijksche burgerwacht heeft echter nog töekomstdroomen'. Er moe ten een paar trommels en een vaandel worden aangekocht. De voorzitter hoopt, dat wanneer liet noodig is de burgerwacht weer op een even groote welwillendheid van burgemeester en raad mag rekenen. De heer Meijs deelde vervolgens nog mede, dat de uniformen geheel via Waalwijksche firma's zijn geleverd. De uniformen via de KOFA, de laar zen via de firma Anton Bergmans en de koppels door bemiddeling van de firma Kipping. Hij brengt den leveranciers hulde en dank voor de keurige wijze, waar op zij de bestelling hebben afgewerkt. Tot den burgemeester zegt Spr. De raad gaat in beroep bij de Kroon. Intrekking jaarmarkten. De kermis gaat door. De Vrijdagavond gehouden raads vergadering van Waspik werd geopend met gebed. De voorzitter, burgemeester Dek kers, bood den raadsleden zijn geluk- wenschen aan voor het loopende jaar en gaf een kort overzicht van den gang van zaken in de gemeente. Was in 1938 de bedrijvigheid in Waspik al vooruitgaande, in 1939 nam zij nog meer toe. Op de scheepstimmer werven heerschte een groote levendig heid, de chroomlederfabriek werkte uit stekend en ook in den landbouw ging het aanmerkelijk beter. Op de begroo ting voor het jaar 1939 werd uitgetrok ken voor steun en werkverschaffing een bedrag ad 26.000. waarvan men slechts 18.000.— heeft noodig gehad. Tot 1 September was uitgegeven 12.000.-. Na het uitbreken van den oorlog ver slechterde alles en de laatste vier maan den van het afgeloopen jaar verdiscon teerde eenigszins de goede resultaten. Spreker hoopt van harte dat er spoedig vrede mag komen. Hij dankt verder al len, de wethouders, de raadsleden en het gemeente-personeel voor de heer lijke samenwerking en hoopt hierop ook te kunnen rekenen voor het jaar 1940. De notulen worden hierna vastge steld. Onder de ingekomen stukken waren eenige processen-verbaal van kas-op- name en berichten van Ged. Staten be treffende het doen van uitgaven op de begrooting 1939 en houdende goedkeu ring van raadsbesluiten. Z.h.st. besluit de raad hierna om de jaarmarkten welke worden gehouden op Donderdag na den tweeden Zondag in Maart en Donderdag na den twee den Maandag in October, af te schaf fen, daar er geen belangstelling voor bestaat. De heer Brokx wijst er op dat aan d»t besluit tijdig bekendheid moet wor den gegeven, daar de jaarmarkten reeds op verschillende kalenders zijn ver meld. De voorzitter zegt dat hij dit zal doen. Eerst moet echter de beslissing van Ged. Staten worden afgewacht. Wanneer de goedkeuring niet tijdig aanwezig is, zal de volgende jaarmarkt in Maart nog doorgang vinden. Met algemeene stemmen wordt be sloten cm op last van Ged. Staten een kleine redactioneele wijziging te bren gen in het in de vorige raadsvergade ring 'vastgestelde politie-reglement. In een desbetreffend verzoekschrift vraagt de gemeente-veldwachter aan den raad om de hem verleende vergoe ding van 50.voor het bezit van een f olitie-hond met certificaat te ver leenen met terugwerkende kracht, daar hij direct bij zijn aanstelling in Maart 1938 een politie-hond met certificaat heeft aangeschaft. Hij had reeds eerder ten verzoekschrift in willen dienen, doch op advies van den voorzitter heeft hij het destijds niet gedaan. De voorzitter geeft een korte toelich ting op dit verzoek en zegt daarbij dat de- veldwachter een uitgestrekte ge meente heeft te bewerken, zoodat het bezit van een politie-hond absoluut noodzakelijk is. Bovendien is hij uitstekend tevreden over den veldwachter, die van 's mor- iiog: Wij zijn steunpilaren voor onze maatschappij en wanneer het onver hoopt noodig mocht zijn, kunt L' op ons rekenen. Toespraak van <leh Hnïgeihëester. Wanneer de geüniformeerde leden ue vereisehte eerbewijzen hebben af gelegd en de burgemeester den troep heeft geïnspecteerd, houdt deze een korte toespraak. Allereerst wijst hij er op, dat dooi het verstrekken van een uniform een lang gekoesterde wenscli in vervul ling is gegaan en dat hij het daarom nu het meest geschikte oogenblik acht, om te wijzen op de plichten, die liet dragen van deze uniform mede brengen. De uniform is natuurlijk op de eer ste plaats een kleèdingstuk, om hel lichaam le beschermen tegen het gril lige Nederlandsche klimaat, maar do uniform is ook een onderscheidings- teeken. Wanneer we enkele maanden verder zijn en we marcheeren door Waalwijk, weet iedereen, zelfs de oudste vrouw, dat daar de burger wacht gaat. Bij openbare verschijning, weet men, dat men met burgerwach ters-te doen heeft, die zoonoodig hel openbaar gezag zullen steunen. De burgerwacht is dus een onderdeel van het openbaar gezag en als zoodanig moet zij ook gezag bezitten. Men moet evenwel bedenken, dat liet ge bruik van wapenen slechts het aller uiterste middel is, dat alleen wordt aangewend, wanneer alle andere mid delen hebben gefaald. Het is noodig, wanneer een burger wacht er in het openbaar optreedt, dat hij zich ordelijk en rustig gedraagt en leeft volgens de voorschriften van het openbaar -gezag. Wanneer er hulp noodig is. onverschillig waar, moet hij op het juiste moment die hulp bieden. Indien zij dat weten heeft de burger wacht openbaar gezag, omdat men weet, dat iedere aldeeling haar uiter ste plicht zal doen. Wanneer deze ge dachte ontstaat zal de aanwezigheid van een burgerwacht al genoeg zijn om een eventueelen opstand in de kiem te smoren of te voorkomen en zeer veel leed, zal hierdoor voorko men kunnen worden. Spr. feliciteert de burgerwachters hartelijk met hun uniform en hoopt, dat zij het waardig mogen dragen. Met enkele hartelijke woorden dankt de heer Meijs den burgmees ter voor zijn stimulcerende woorden. gens vroeg tot 's avonds laat hard werkt, zoodat het hem een genoegen is dit voorstel te kunnen doen. Met algemeene stemmen besluit de raad in dezen zin. De kermis. De voorzitter deelt mede, dat hij nog niet weet of er dit jaar kermis gehouden zal worden of niet. Dit zal natuurlijk van de omstandigheden afhangen. B, en W. willen nu besluiten om in verbin ding te treden met V. P. te Amsterdam. Dat is een N.V. die heele kermister reinen afpacht en er inrichtingen op exploiteert. Zoodoende heeft de ge meente geen moeilijkheden met ver pachtingen. De heer Zijlmans vraagt of, wanneer de gemeente het terrein aan V. P. ver huurd, zij ook nog zeggingschap heeft wat er zal komen en wat er niet zal komen. De voorzitter wil eerst in stemming brengen of er kermis zal worden ge houden of niet. De kermis wordt dan evenwel gehouden met dien verstande, dat de omstandigheden normaal blijven. Tegen stemmen de heeren Pruysers, Zijlmans. Kamp en Verduyn, zoodat besloten wordt met zeven tegen vier stemmen om kermis te houden. De heer Brokx zegt, dat wanneer t terrein aan V. P. wordfverhuurd, in de clausule opgenomen moet worden, dat ook Waspiksche zakenlieden op de ker mis mogen staan. De heer Zijlmans bepleit nog om aan B. en W. over te laten, wat er wel en wat er niet op de kermis mag komen. De raad besluit met algemeene stem men om aan B. en W. over te laten of het terrein wordt verhuurd aan V. P., of dat men de gewone jaarlijksche ver pachtingen houdt, terwijl B. en W. er tevens voor zullen zorgen, dat. wan neer V. P. de terreinen pachtf Waspik sche menschen zullen worden' toegela- B>

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2