Gemeenteraad Drunen. 'trmm VA INGEZONDEN STUKKEN. „DE ECHO" 1,25 p. kwartaal - f 0.10 p. week AGENDA'S. rnmm ten en er geen stootende vermakelijk heden zullen worden geëxploiteerd. v Het schoolgeld. Aan de orde komt vervolgens een schrijven van den R.K. Bond voor het gioote Gezin, waarin wordt betoogd dat het schoolgeld in deze gemeente, vooral voor de groote gezinnen te zwaar drukt. De bond verzoekt den raad maatregelen in deze richting te nemen. De voorzitter zegt dat B. en W. deze materie hebben bestudeerd. Ieder een weet echter dat de verordening met tegenzin door den raad is aangenomen, daar hij door den minister daartoe ge dwongen werd in verband met de ex tra bijdrage. Toch meent spreker dat het bezwaar van deze regeling erger lijkt dan het in werkelijkheid is, want was vroeger de opbrengst van het schoolgeld 1200. thans volgens deze regeling beloopt het .1500. zoodat 't slechts een verschil uitmaakt van 300. De heer v. d. Rijken zegt dat het be sluit destijds slechts met zes tegen vijf stemmen is aangenomen en dat de voor zitter heeft gezegd, dat het hem niets kon schelen of de raad er mee accoord ging of niet. De heer Brokx deelt mede, dat de ge meente Oosterhout al jaren noodlijdend is. Daar is de verhouding evenwel ge heel anders, want bij ieder schoolgaand kind uit een gezin, wordt het school geld per kind minder. De voorzitter merkt op dat B. en W. graag deze verordening zouden intrek ken,, want zij weten dat de schoolgeld regeling zwaar drukt. De heer v. d. Rijken keurt het niet goed dat dit verzoek niet bij de stuk ken ter inzage heeft gelegen, dan had hij het beter kunnen bestudeeren. De voorzitter antwoordt dat het re quest te laat is ingezonden om nog tei inzage gelegd te worden, terwijl hij ver der de zaak duidelijk genoeg vindt. De heer van Dongen zegt dat het in Oosterhout inderdaad" gaat zooals de heer Brokx zeide. Het bestuur van den bond moest maar met een voorstel in den raad komen om reductie toe te pas sen. Er zijn verschillende gemeenten die een dergelijke regeling hebben. Zulk een regeling is ook zeer billijk Spreker stelt voor om den bond te verzoeken met een voorstel in die richting te ko men. De voorzitter brengt dit voorstel in stemming en het wordt met algemeene stemmen aangenomen. De raad gaat in beroep bij de Kroon. Aan de orde komt dan een schrijven van Ged. Staten, waarin zij verklaren, dat de gemeente het bedrag ad 118 als zijnde een tegemoetkoming aan W. v. d. Rijken in verband met het scheu ren van zijn gevel door een afbraak naast hem, niet voor haar rekening mag nemen. De voorzitter zegt dat in de vorige raadsvergadering, zoowel bij hem als bij de beide wethouders de gedachte voorzat, afwijzend op het verzoek tot schadevergoeding te beslissen. De raad kan zich nu bij dit besluit van Ged. Staten neerleggen of in beroep gaan. B. en W. adviseeren den raad zich er bij neer te leggen en de post op de be grooting welke hiervoor was uitgetrok ken, af te voeren. De heer Brokx zegt dat de heer Vis sers tegen hem heeft verklaard, dat hij in het geheel niet met den burgemees ter over deze kwestie heeft gesproken. De geschiedenis met den sloot bij Rub- bens had ook af kunnen ketsen, doch daar zal wel een gunstig advies bij zijn geweest. De voorzitter antwoordt dat Vissers hem aan het loket heeft verteld, dat hij wel de schade zou betalen. Een afwij zend advies was hier niet bij. De heer Kamp zegt dat Vissers hem heeft verteld dat hij de schade zou her stellen. De voorzitter wil het voorstel van B. en W. in stemming brengen, doch de heer Brokx wil er een voorstel van ma ken om in beroep te gaan. De heer Zijlmans expliceert, dat het hier een zaak betreft van schade aan derden. Het gaat er maar over. wie de schuldige is, want die moet betalen. Spreker zou deze kwestie liever aan houden en eerst een en ander nauw keurig onderzoeken. De voorzitter antwoordt dat aan houden moeilijk zal gaan. want een be roep moet binnen een maand aange- teekend worden. De heer Brokx merkt nog op dat de voorzitter in de vorige raadsvergade ring heeft gezegd, dat de gemeente mo reel verplicht is een gedeelte van de schade te vergoeden. Het voorstel van den heer Brokx om in beroep te gaa"n komt dan in stem ming en wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren: van Dongen, Pruysers en Kamp. Bij de randvraag-bepleit de heer v. d. Rijken, om wanneer er weer sneeuw komt wat meer te laten doen ©m deze opgeruimd te krijgen. Hierna sluiting. ABONNEERT U OP DIT BLAD De heer A. P. van de Lokkant benoemd toi gcmeente-secrc- i .iris. In dc Zaterdagavond gehouden raadsvergadering van Drunen werden de notulen der \orige vergadering aan gehouden. Het eenige agenda-puni. was de be noeming van een gemeente-secretaris ter vervuiling van de vacature, ontstaan door het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd v. d. heer Veitman. Op de aanbeveling stonden: A. P. v. d. Lokant, gemeente-ontvan ger en eerste ambtenaar ter secretarie te Drunen en J. P. Schevens, commies ter secretarie eerste klas te Helmond. Bij de stemming krijgt de heer v. d. Lokkant 7 stemmen en de heer Elshout, tweede ambtenaar ter secretarie te Dru nen, 4 stemmen, zoodat de heer v. d. Lokkant is gekozen. De voorzitter zegt-dat het hem een groot genoegen is om den nieuwen se cretaris als eerste te mogen gelukwen- schen. Ook den raad complimenteert hij met deze benoeming. In den nieuwen secretaris heeft spreker het volste ver trouwen, want in de negenjarige perio de waarin hij ter secretarie werkzaam was, heeft hij bewezen dat hij uitste kend voor deze functie geschikt is. De nieuwe secretaris dankt de hee- ien voor het vertrouwen dat in hem gesteld werd' en belooft zijn uiterste best te doen om dat vertrouwen waar-, dig te toonen. De voorzitter stelt dan een verzoek schrift aan de orde van den heer v. d. Lokkant, waarin deze vraagt om hem ir> verband met zijn benoeming tot se cretaris eervol ontslag te geven als ge meente-ontvanger. B. en W. adviseeren dit verzoek in te willigen, doch het eerst te laten in gaan als de nieuwe ontvanger in func tie treedt. Z.h.st. gaat de raad hiermede accoord. Vervolgens neemt de voorzitter den nieuw-benoemde de vereischte eeden af De voorzitter deelt nog mede. dat a.s. Zaterdag de secretarie naar het nieuwe gemeente-huis zal worden over gebracht. Maandag wordt het betrok ken. Hij stelt zich voor om Zaterdagmid dag om drie uur met de raadsleden het (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. De mensch zal bij brood alléén niet leven. De democratie beleeft moeilijke tijden. Ze zal de vuur proef weerstaan als de beginselen waarop de christelijke samenleving rust, gezond gehouden worden. Gebeurt dat niet dan lijdt het volksleven aan een zekere geestelijke melaatschheid. In dat geval zullen velen zich mei eenige walging van het huidige parlementaire stelsel afrenden. Goede beginselen werken in hun heilzame roeping nu een maal niet met een fluweelen hand schoen Die doorwoelen den bodem van ons geestelijke volksbestaan gelijk ,de ploeg den bodem der wijngaarden omwoelt en vruchtbaar maakt. Bij zuivere en zakelijke door werking dsr beginselen gaat er spijze uil van den eter en zoetigheid van den steike. Het Prot. Christelijk Volksdeel heeft in het onderwijs ook te waken en op te komen voor het geestelijk welzijn van zijn kroost. Nalatigheid hierin is heginselverzaking. Daarom voorstanders van een chr. huishoudschool voor Sprang en Omstreken houdt moed Indien echter het industriëele element nog in uw organisatie ontbreekt, neemt dat er dan alsnog in op. Dit insti tuut moet mede dienstbaar gemaakt worden aan den verderen groei en bloei van de Nederlandscbeschoe.- en lederindustrie in welks centrum wij hier het voorrecht hebben te leven. Waar nu geen plaats iSvoor twee verschillende 'confessioneele scholen en men in die omstandig heden neigt naar één school met algemeen karakter, waarop zoowel aan de R K. alsook aan de Prot. leerlingen godsdienstonderwijs ge geven wordt, mag men dit niet zonder meer- doodverven als neu traal, Dan pleegt men m i. onrecht. De vraag mag zelfs gesteld worden: Als in deze vraagstukken, die diep ingrijpen in de geestelijkestructuur van een sterk gemengde streek be volking, de meerdefheid, ook al zou men geen enkele leerling van een belangrijke minderheid noodig hebben, zijn wil, zonder hierin eenige rekening te houden met het geestelijk welzijn van dit miderheids- volksdeel, zonder meer doorvoert, uit een algemeen christelijk natio naal oogpunt het recht niet mis bruikt wordt! Dit zijn trouwens geen zaken om maar zoo even gebouv. te gar.n bezichtigen. Sprei.jr geeft nu reeds te kennen, dat zeker el len er zeer over voldaan zullen zen. Vooral wijdt hij woorden van vaar- deering aan het adres van den heer v. Delft, clie den schitterenden lichtkroon eert vervaardigd, die in de hall hangt, i n leek kan zien; dat dit stuk werk» iets bijzonders is. Hierna sluiting. li »&d£se63k De nieuwe gemeente-secretaris. De nieuwe gemeente-secretaris van Drunen, de heer A. P. v. d. Lokkant, is 37 jaar oud. Hij werd op 7 Februari 1903 te Haps geboren. Na zijn studies kwam hij op 't secre tarie bij zijn oom. Op de vergadering van 11 Maart 1931 werd hij door den raad benoemd als gemeente-ontvanger en op 2 April d.a.v, trad hij als zooda nig in dienst en tevens als eerste amb tenaar ter secretarie. Later volgde de benoeming als amb tenaar van den Burger!. Stand en toen in onze gemeente de luchtbeschermings- dienst werd ingesteld werd daarvan den heer v. d. Lokkant de leiding opge dragen als hoofd van dien dienst. In de vergadering van Zaterdag 10 Februari werd hij na negen jaren trou wen dienst in de gemeente Drunen be noemd tot secretaris van deze gemeen te. Wij bieden hem gaarne onze geluk- wenschen aan. tusschen neus en lippen door af te handelen. Ik hoop dan ook, dat de Baad van Waalwijk gebruik zal maken van de gelegenheid door den Voorzitter hem geboden om een ol andere reden altijd op de zaak van de komende ambachtsschool voor Waalwijk en omstreken terug te kunnen komen. Een ingaande zakelijke p rincipieele behandeling van dit onderwerp zou m.i. niet anders dan nuttig en verhelderend kunnen werken li Mijnheer de Redacteur vrien delijk dank voor de opname van dit stuk in Uw streekblad. Hoogachtend, Inzender. Amsterdam, 8 Febr. '40 Aan de Redactie van »De Echo van het Zuiden« Waalw Stoomdrukkerij An toon Tielen, Waalwijk. Mijne Heeren. Wij kwamen heden in het bezit van Uw gewaardeerde uitgave van Zaterdag 3 Februari j 1. en lazen met interesse het artikel «Een mis lukte uitvoering«. Vooral waar U aan het einde van U.w betoog schreef «Wat de oorzaak van deze onaangename metamorphose is, is ons niet be kend voelen wij ons verplicht U en Uw lezers hiervan op de hoogte te stellen en zoudl U ons len zeerste verplichten, ons schrij ven als ingezonden stuk te willen plaatsen, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Ons Ensemble was door de II.II. Kole en Slyters geëngageerd voor een Tournée door Brabant en zou den wij ook den lsten Februari in Waalwijk spelen. Aangezien wij, inplaals van mei contanten echter met scbuldoe- kentenissen van deze beidt? Heeren naar huis gingen, hebben wij;onder goede verstandhouding wederzij sch de voorstellingen na 26 Januari (Casino den Bosch) moeten staken en hebben wij ons onmiddellijk met het Bestuur van het Bondsgebouw in verbinding gesteld, de Heeren met den- gang van zaken op de hoogte gesteld en hen tevens aan geboden zoowel voor den naam van ons ensemble als voor den naam van het gebouw deze voor stelling toch te doen doorgaan, temeer daar de biljetten, door ons betaald, al geruimen tijd in Waal wijk verspreid waren. Wij voerden expresse corres pondenlie, waarin het bestuur van het gebouw ons mededeelde, ons de conditiën niet te kunnen over- Nu de Waal bij Nijmegen geheel ijsvrij ten en Leeuwen de toestand kritiek ge gevormd hebbende ijsdammen. De water liet gevolg dat vele huizen en fabrieken ijs worden bedreigd. Zoo was het ook en steenfabriek „Minlief N.V.", die nu catie met den vasten wal verstoken zijn. de stoute tochi naar de fabriek onderno vaste wal is bereikt. Zelfs de huisdieren doen aangezien zij contract hadden met beide bovengenoemde Heeren. Deze Heeren schreven mij in middels dat de Voorstelling geen doorgang vinden kon aangezien de Heer Willy Derby ook tegelijkertijd in Waalwijk zou spelen en zij er dus geen heil in zagen. Wij brachten het bestuur van het Bondsgebouw ook hiervan expresse op de hoogte en berichtten hen, dat de voorstelling dus geen door gang vinden kon. Wij konden toch onmogelijk op risico naar Waalwijk gaan om misschien de kans te krijgen niet eens te kunnen spelen als we eenmaal daar waren. Wij maken dus U en Uw geachte abonné's er op attent dat door ons niet gefoudeerd is, echter wel door: No. 1. Het bestuur van 't Bonds gebouw omdat het wist dat het geannoceerde ensemble dien avond niet zou spelen. No. 2. Door de heeren Kole en Slylers, die ons hebben afge schreven en een liefhebberij ge zelschap hebben doen optreden onder onzen naam en niet alleen ons maar ook het publiek moed willig bedrogen hebben. No. 3. De leider van 'tBossche Revue-Gezelschap wijl deze niet heeft gcannoceerd dat niet het «Ensemble de Meester« zou op treden en dus den goeden naam van ons Ensemble in gevaar heeft gebracht. Zeer dankbaar zijn wij U dan ook voor Uw woorden »'t publiek laat zich nu eenmaal niet gaarne le pakken nemen Wij willen gaarne na de Vasten een keer komen spelen in Waalwijk om het publiek tevreden te stellen en zullen dan een gedeelte van de recette afstaan voor Finland, hopende hier een drieledig doel mee te hereiken te toonen dat bij ons optreden niet gefloten wordt het publiek toch onze voor stelling te geven en ten derde, helpen wij de arme Finnen in hun zwaren strijd. is, is op ongeveer 20 km. verder bij Dru- worden (foor de zich daar ter plaatse stand is hierdoor enorm gestegen, met geheel onder water staan en door het het geval met de bewoners van de bcton- reeds eenige dagen van alle communi- Een reddingsploeg van militairen heeft men om de menschcn weg te halen. De zijn niet vergeten. Hopende geachle Redactie U en Uw lezers voldoende uitleg te hebben gegeven van deze mislukte voor stelling en onze naam van eventu- eelen blaam gezuiverd te hebben, verzoeken wij U beleefd doah dringend ons artikel wel te willen plaatsen met 't verzoek aan andere bladen het te willen overnemen. De met het bestuur van het Bondsgebouw gevoerde correspon dentie geven wij U eventueel gaarne ter inzage. Hoogachtend en dankend voor de plaatsing, Namens de Directrice, ANNIE VAN AALTEN. ALEX DE MEESTER. IsIDOOK ZWAAF. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gvmnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub »Waalwijk« in Café- Rest. «De Molenvliet«. W.G V.-S.S.S. Donderdag. Adspiranten A van 6,7,— Adspiranlen R van 7,15—8,15 Heeren van 8,30—10,— Vrijdag. Dames-Adsp. B van 7,30 8.30 Dames van 8,45 10,— Zaterdag. Dames Adsp.A van 5,30—6.30 Vrijdag Theater Musis Sacrum »Slavenjacht«. Vrijdag 8 15 uur Luxor Bioscoop «Het Onzichtbare Fronts. Abonneert U c p U is en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weien moet betreffende distributie luchtbescherming, enz. enz. Nu de Waal bij Nijmegen geheel ijsvrij is, is op ongeveer 20 km. verder bij Dril len en Leeuwen dc toestand kritiek geworden door de zich daar ter plaatse gevormd hebbende (jsdammen. De waterstand is hierdoor enorm gestegen, mei het gevolg dat vele huizen en fabrieken geheel onder water staan en door hel ijs bedreigd worden. Evenals in het jaar 1926 met de groote watersnood in bel Land van Maas en Waal (in dq Uiterwaarden), staan op sommige plaatsen langs den Dijk de huizen halverwege in het water en worden nu door hel machtige ijs gekraakt.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3