RECHTZAKEN De iruyter's van Y2, dt fÊB Sri» ge i (MsSd Q nXX>&2/iyC Spoeling soldatenlevens. Alle andere Bankzaken. KERKNIEUWS. De Geheime Ingang I FEUILLETON. ^ïOvoor 15 ot VERPACtiTING I RECLAME i I BILJETTEN AFFICHES 9 1 DIENSTBODE WERKSTER te huur gevraagd Aan en verkoop van Effecten Verzilveren van Coupons Verhuren van Safe-Loketten werd om elf uur opgedragen een H. Mis door Mgr. Buckx, oud apostolisch Vicaris van Finland. Presbyter assi stent was deken Meyer uit Asten, troondiakens Dr. v. d. Bom uil Breda en Pastoor Wiegerinck uit Doomen- Rooyakkers uit Den Bosch, subdiaken burg, diaken der H. Mis was rector kapelaan Van Luyk uit Soineren. Naar schatting bevatte de de St. Janskerk 14.00') geloovigen. Onder de H. Mis werd gezongen de zesstemmige Mis van Refice „Jubilaei", onder directie van rector-cantus Kap. Knegtel, aan het orgel begeleid door Peter Kallenbach. Bijzonder indruk wekkend was het massale Credo, ge zongen door alle geloovigen. In de kerk van St. Jacob, welke on geveer 1800 menschen bevatte, droeg de bisschop van 's-Hertogenbosch Mgr. Diepen de H. Mis op met assistentie van Mgr. F. N. Hendrikx, vicaris-gene raal va nhet bisdom, Mgr. F. A. Goy- arts en Mgr. J. Brekelnians, troondia kens; diaken was pastoor J. Lange, subdiaken pastoor Noyons, beiden uit 's-Bosch. Gezongen werd de H. Mis van Vaughan-Williams, onder leiding van Frans van Amelsvoort, terwijl de Gre- goriaansche gezangen werden gezon gen onder leiding van kapelaan Ver hoeven. In de Redemptoristenkerk werd drie maal een H. Mis gecelebreerd, telken? voor ongeveer 1000 menschen; in de St. I.conarduskerk eenmaal voor 1800 pelgrims, in de St. Catherina-kerk een maal voor 1800, in de Capucijnen-kerk driemaal voor 900 en in de St. Pieters kerk eens voor 1000 menschen. Zeer velen hebben na de plechtige H. Mis en in den loop van den namid dag den Stillen Omgang ter eere van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch gemaakt. Van twee tot drie uur des namiddags heeft de stadsbeiaardier A. van Bal kom een programma van Mana- liedcren ten gehoore gebracht. De ho tels hadden het uiteraard buitenge woon druk, doch vooral de groote ho tels hadden hun maatregelen genomen en konden den stroom van bezoekers verwerken, terwijl bovendien nog ex tra gelegenheden waren ingericht als koffiekamer, zooals een zaal der R.K Lycea. Des namiddags drie uur werd in de Kathedrale Basiliek van St. Jan een plechtig Lof gecelebreerd, wederom door Mgr. Buckx met dezelfde assisten tie. Tegelijkertijd werd ook in de St. Jacobskerk en in de Redemptoristen kerk een Lof opgedragen. Prof. Dr. Feron heeft tijdens deze plechtigheid een predicatie gehouden, welke per luidspreker naar de andere kerken werd doorgegeven. De gewijde spreker wees daarbij op de beteekenis van dezen bid- en boetetocht voor hel behouden en verkrijgen van den vrede en wekte krachtig op tot gebed tot de H. Maagd, naar aanleiding van de woorden uit het Salve Regina: „Wel aan dan, onze voorspreekster, sla op ons Uwe zoo barmhartige oogen". Tal rijk waren ook degenen die niet in de basiliek konden en de koude trotsee- rend op de Parade het Lof volgden, dat door luidsprekers werd doorgegeven. Men heeft deze plechtigheid en de rede van Prof. Feron ook door de radio kunnen beluisteren. Indrukwekkend was daarna de vereering der geloovi gen, gebracht aan de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. Zeer veelvuldig werden Rozenkransen aangestreken aan het mantclzoom van het Wonder- beeld, hetgeen men anders te 's-Her togenbosch niet algemeen ziet doen. 1 EN SPREKENDE PAPIERSOORTEN MODERNE LETTERS PAKKENDE RECLAME BILJETTEN Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON T1ELEN Doorgang niet vrijgelaten. F. O. uit Waalwijk verscheen voor den kantonrechter ter zake dat hij met zijn auto te Waalwijk, rijdende uit de Bèsoijenschestraat het Westeind op, den doorgang niet had vrijgelaten voor een andere auto, welke in het voorbij rijden daardoor de zijne even aantikte. Hij ontkende alle schuld, maar na getuigenverhoor eischte de ambtenaar van het O. M. tegen hem een geldboete van 15.De kantonrechter heeft verdachte veroordeeld tot 7.50. KANTONGERECHT 1)EN BOSCH. De kantonrechter te 's-Hcrtogen- bosch wees o.m. de navolgende von nissen P. I)., Waspik, inventarisatie-besluit, 10 boete N. T., Waspik, inventa risatie-besluit, 10 boete G- H., Waspik inventarisatie-besluit, vrij spraak A. K., Waalwijk, geen rij bewijs. 5 boete H. J. K., op bevel niet stoppen, 7.50 boete M. de L„ Eethen, gespan zonder licht, 3 boete Ma. V., Waalwijk, straatschend rij, iO boete J. M. V., Loon op Zand. rij tijden wet, 4 boete M. K., Eethen. geen achterlicht, J 3 boete - A. de L., Waalwijk, dronkenschap her haling. 0 dagen hechtenis. GEVRAAGD: NETTE EN Mevr. VAN VLIET Stationsstr. 45 Waalwijk. in Waalwijk of omstreken. Brieven onder No. der adv. Bur. v. d. blad. G2428 Inschrijvingsbiljellen in ge sloten enveloppe in te leveren voor 18 Febr. 1940, Groote. straat 278. Opening en toewijzing 19 Febr. 1940 10 uur 's ochtends. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd dat het ten strengste \erboden is brood of ander eten van de militairen te koopen of te ontvangen. HOOFDSTRAAT 198 Zilveren Bisschopsjubileum van Mgr. F. A. F. Diepen Zondag herdacht Z. H. Exc Mgr. Diepen üet fe.t, dat hij 25 jaar ge leden, benoemd werd lol titulair bisschop van Danaba en coadjutor van Mgr. W. v. d. Ven, bisschop van 's Bosch, Mgr. Diepen is geboren te 's Bosch waar hij bij de fraters in de Choor- stiaat ter scnool ging, om later over te gaan naar «Bawenberg» en als seminarist naar Bolduc. Mgr. Diepen heelt steeds groote liefde en zorg gekend voor het on. derwijs en werd 11a zijn priesrerwij ding al spoedig aangesteld tot rec tor der kweekschool en inspecteur van het B. K. Bij/.onder onderwijs. Maar ook het middelbaar hooger onderwijs, het onderwijs aan blin den en doofstommen had zijn bij zondere belangstelling en steun. üp hel terrein der liefdadigheid herinneren we aan de stichting van den vorigen oorlog van het B. K. Huisvestings-comilé voor de Belgi sche en later voor de üostenrijksche en Hongaarsche kinderen. Wijzen we er ten slotte nog op wat Mgr. deed voor de mannelijke en vrouwelijke jeugd, de katholieke sportbeweging, denken we aan tie vele sociale en economische aan gelegenheden die om, oplossing vroegen, het slichten van talrijke parochies en het bouwen van even zoovele kerken, dan mogen wij spreken van een zegenrijken arbeid in deze kwarteeuw op zoo talrijk terrein en de hoop uitspreken dat de grijze maar nog krachtige kerk vorst vele jaren voor zijn diocees en zijn belangen gespaard moge blijven. NATIONALE BID- EN BOETETOCHT Zondag is op initiatief van de Ver- eeniging tot samenstelling van Ned. Bedevaarten en de stichting Geestelijke Bedevaart tot O. L. Vrouw van Lour- des, een groote Nationale Bid- en Boe tetocht gehouden naar de Zoete Lieve Vrouw van 's-Hcrtogenbosch, waaraan was voorafgegaan een Novene onder :le betiteling Geestelijke Bedevaart tot O. L. Vrouw van Lourdes. Overweldi gend was de deelname van pelgrims van heinde en verre uit hei gansche land aan dezen tocht naar 's-Jïertogen- bosch. Reeds in den voormiddag voer den twaalf extra treinen en zestig a zeventig extra autobussen van alle richtingen de pelgrims naar de stad. terwijl ook velen uit de naastbij gelegen dorpen te voet of per I iets den ^cg maakten, of gebruik maakten van de geregelde verkeersverbindingen. Gedurende den dag bleef steeds een vrij gestage stroom pelgrims naar de stad trekken, waaronder velen, die in den namiddag den Stillen Omgang hoopten te maken. Naar ruwe schat tinghebben ongeveer 25.000 bedevaart gangers Den Bosch bezocht. Reeds spoedig na het bekend maken van de plannen voor den tocht, was men zeker dat de kathedrale basiliek niet in staat zou zijn allen te bevatten, hij de te houden kerkelijke plechtig heden, zoodat ook andere parochie kerken werden ingeschakeld om de bedevaartgangers op te vangen. In de kathedrale basiliek van St. Jan van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 40) Maar Levinge was niet in die schuilplaats. Een paar minuten te voren had hij besluiteloos bij de deur gestaan. Zou hij naar die ruim te in het dak gaan of niet? De plaats had één fataal gebrek: er was geen uitgang aan de andere zijde. Als Ba tes den ingang kende en de detective zijn onderzoek ook daarboven zou voortzetten, zat hij opgesloten als een rat in de val. Ten laatste besloot hij het er niet op te wagen en ging ver der. Van het portaal voerde een smal le trap naar boven, eindigend onder zware eiken balken die een vloer droegen. Hier vormde een enkele bree- de plank een geheimen doorgang, die van beneden gemakkelijk kon worden opengeduwd, maar die aan den bui tenkant buitengewoon handig verbor gen was in den drempel van een deur. Levinge drukte het luik open. klom er door, sloot het weer af en keek om zich heen. Hij bevond zich nu op een gang die over de heele lengte van het nuis liep; een gedeelte van de Manor dat sinds jaren niet meer in gebruik was. Op beide zijden van de gang kwa men verschillende deuren uit, van klei ne kamertjes die vroeger door de be dienden werden bewoond. Zoo statig en vol pracht als het beneden in het heerenhuis was, zoo armzalig was het hier: de muren ruw gepleisterd, de deuren van ongeschaafde planken, die op gekruiste stukken timmerhout wa ren gespijkerd. Reeds vele jaren gele den had men den bedienden een voeg zamer huisvesting verschaft en waren deze haast-menschonwaardige vertrek jes in de hanebalken verlaten. Er hing een diepe schemering op de lange gang, die slechts licht ontving van een klein raam aan iedere zijde. Welken weg nu? dacht de vluch teling. Hoewelhet lijkt me toe, dat er maar een is die veiligheid belooft. Hij ging snel verder en bleef een oogenblik boven aan de smalle wentel trap staan, die toegang gaf tot dezer, uitersten hoek van de Manor. De trap liep naar het niet door de familie be woonde gedeelte van het huis en be reikte eerst de tegenwoordige bedien den-vertrekken. waar hij iemand te gen het lijf kon loopen, die direct alarm zou slaan. Levinge luisterde gespannen en meende dat hij inderdaad beneden een stem hoorde. Hij schudde het hoofd en kwam te rug, ging het luik door en bleef een eind verder staan. Daar rees het bo vendeel van den puntgevel omhoog en versperde den weg. Hier bevond zich in het plankenschot een tweede uit gang; Levinge gleed er door en sloot hem achter zich. Hij was nu in de dikte van den mas sieven buitenmuur. Hij deed een paar voorzichtige stappen naar voren en stond toen stil: het licht van zijn lamp scheen in een gapenden afgrond aan zijn voeten. Ilij keek neer in de schacht van een grooten schoorsteen, bijna twee meter in het vierkant, die recht naar heneden liep van het blok steen waarop hij stond. Een halven meter van den rand van den afgrond stak een ijzeren staaf uit het metselwerk van den schoorsteen. Op zijn knieën liggend, liet hij het licht van zijn lamp in de duisternis van de schacht vallen, en staaf na staaf kwam in het gezicht de een recht onder de ander. Zij vormden een ladder waarlangs een be hendig en moedig man kon afdalen, al was het dan niet zonder moeite en ge vaar. Terwijl hij zijn lamp brandend op den rand van de schacht achterliet, kroop Levinge terug naar het paneel en hield zijn oor er tegen. Hij was niet van plan de riskante afdaling te be ginnen, tenzij hij absoluut zeker was dat zijn vijanden dit laatste toevluchts oord kenden. Hij had tien volle minu ien staan luisteren, toen het luik open gegooid werd en hij stemmen hoorde. Hallo, riep Withers, terwijl hij Bates volgde. Wij zijn er weer uit. Wat is dit hier? Het bovenste deel van het huis, meneer, antwoordde Bates. Vroeger sliepen hier de bedienden; maar de zolderruimte wordt al jaren niet meer gebruikt. Ik zal maar eens een kijkje gaan nemen in die kamertjes, klonk de stem van den detective weer. Jij blijft hier buiten staan en waarschuwt als ie eenige beweging merkt. Jawel meneer, was het bescheid van Bates, tot wien dit bevel gericht werd. Inspecteur Withers ging vlug van kamer tot kamer, vergezeld door Ri chard, hoewel laatstgenoemde alleen van deur tot deur meeliep, terwijl de detective ieder vertrekje doorzocht. Bates, op wacht achtergelaten, begon in zijn nog niet geheel ontnuchterde hersens koortsachtig tc zoeken naar de herinnering aan een plek hier of daar in de bekapping, waar hij inder tijd een donker, gapend hol gezien had, dat in de diepten van het huis daalde. Waar was dat in vredesnaam toch geweest? Op goed geluk stapte hij naar voren en wonderbaarlijk als de wegen van het toeval soms zijnlegde hij zijn hand precies op de veer en het paneel vloog open. Hier is hij, brulde Bates, toen een donkere gedaante zich tusschen hem en het licht van de lamp, die daar bin nen brandde, afteekende. Levinge, die niet wist wie er nog meer kon zijn tegen één ouden man zou hij het wel" durven opnemendeed een sprong naar de bovenste uitstekende staaf van de primitieve en halsbrekende ladder, die door de schacht naar beneden en mogelijk naar veiligheid en vrijheid voerde. Neen. dat zal niet gaan! riep de oude man, tot woesten ijver aange vuurd door de gedachte aan zijn vijf pond belooning, en vooruitschietende greep hij Levinge, toen deze zich buk te om de eerste staaf te grijpen. Levin ge draaide zich om met het doel zijn aanvaller van zich af te slingeren. Maar de oude drinkeboer had nog meer kracht dan zijn jeugdige tegenstander verwachtte en hield wanhopig vast. Levinge wist één hand los tc werken en een regen van hamerende vuistsla gen daalden neer op het gezicht van den ouden butler, waardoor zijn lippen tegen zijn tanden werden openge scheurd en het bloed bij stroomen uit zijn neus en langs zijn wangen gutste. Maar de pijnlijke behandeling scheen hij den ouden man alleen maar een nóg wilder vastbeslotenheid wakker te roepen: hij werkte zijn vingers nog vaster, als metalen weerhaken, in Le- vinge's kleeren. terwijl hij om hulp brulde. Levinge hoorde voetstappen met groote snelheid over de zordergang na deren en verdubbelde zijn wanhoops pogingen om zich te bevrijden. De twee worstelende mannen zwaaiden heen en weer in de nauwe ruimte, bei den zonder in hun razernij ook maar een seconde acht te slaan op den af grond, die achter hen gaapte. Een van hen schopte tegen de lamp; die viel om en verdween in de diepte. Plotse ling stiet de gewezen butler een door dringenden, afschuwelijken gil uit, en Levinge voelde dat de greep van zijn tegenpartij zich nog grimmiger en krampachtiger sloot en de oude man nu een gevaarlijk gewicht voor hem werd, waaronder.hij wankelde. In één gruwelijke gewaarwording zag hij wat er gebeurd was. Bates was over den rand gevallen en hing al boven de ope ning van de diepe schacht. Gedurende enkele huiveringwekken de ^econden probeerde Levinge het ge wicht op te houden. Door zijn spieren te spannen, poogde hij de omklemming van den ouden man los te maken. (Wordt vervolgd). @%s ®%s worden op de meescsmaakvolle wijze door or.ze drukkerij uitge voerd. Wij hebben voor dit doel en talrijke series Dieuwe in verschillende grootten. Wij zorgen voor

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 4