Plaatselijke Berichten mum hit nF LANGSTRAAT EN OMGEVING. GEERTRUIDENBERG. Rechtszaken. Woensdag 14 Februari 1940 No. 13 De Echo van het Zuiden Tweede blad DRUNEN KAATSHEUVEL, RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. WASPIK. ■n— Koperen jubileum Maandag nciuacnt mej. Phien Heus uci icil dal zij vuur i2'/a-juur in uicü&i Had leu kantore vau dea neer J. C. 5papcus aiaier. Vauzeiispi ekeud ging l jubileum vaa ucze actieve en accurate kun- tooijuiiiou w aiel ouopöenieikl vaoiaij. Znj Weid daa ook uour üuur patroon ea iaaiiae uarteujk gcuutuibd, aiel zeer Waardecrcaue wootueu, mooie aioeiaea ea eca geacueuk uuUer couvert. Uok wij voegen aieraaa gaarae Oaze gelui*.Weascaea loe. 4J-jarig HuwelijKsfeest. Zondag ji. vieide uel ecaipaar ldijoaea vaa lieeswijk te v.ai. iiauiuwijk zijii -tU-jang üuwelijks- icc&i, waaraij üel aaa olijkeu vaa Jjciaugalealag la ailcilei voiin aiel ileell uaiuiukcli. Voorai uu zaagerskringen waarin de neer Car. iutjsseu reeds zooveel jaren eea vooraaaolaaaae ilguur is kwaaien aewijzca vaa aai lel ijk mede leven. Üioemalukken wciucu u.m. omvangen vaa ue Liedeilalel «lui bloei nor i'ooukuusi», acl At.K, kerk koor vaa 51. Clemeus eu de Harmo nie «51. Jan». Enkele veieeuigings- deputaties kwamen 'l juuiieeieaue ecaipaar de geiukweiiscucn nuaaei" gezoiacauppeu overmengen. Schilderspatroons van Midden- braüant m Kaatsheuvel Oijeen. Vrijdagavond vei gadei uen in calé- re>lac raai Eupüouia ie ivaauiieu vei de scnuderspatrooiis vaa de Laug- Siraai, Uosiernoui, Dongen, bijen elc. liet ueatuur van dezen kring is saam^ealeld uit Jac v. vVaalwijk, üreeriruidenüerg, voorzitter, liens, Waalwijk, vice voorzitter ea v. Wijn gaarden, bijcu, secr.-peuniugui. Üel coilecuel araeidscoatract dat in werking treedt werd uitvoerig besproken, terwijl verder vaa ge- daciilea gewisaeiu werd om de onder linge samenwerking lil nel belang van bel vak te aevordereu. Hel groote belang van deze knugorga- aisatie werd door allen erkend. Biljarten. De uitslag v. d. getiouden vriend- scbappclijkca wedstrijd lusschen eea zeslai der voeluul veieeuigiug J uliaaa ea de W. b. C. ui bel lokaal van dea beer A. v. betkei was als voigl Juliana W. b. C. M. Slaals 94 Fr, Slaats 100 Puiles 5b C. v. berkel luu v. Cronivoirt 10J Car. v. berkel 52 v. d. Heijden 55 P. Uanckaert 75 H. Blaals 7ü Lummels 6n Leijleas 75 P. v. Well 52 G. MAJOIE ZESTIG JAAR. Op 16 Februari a.s. wordt de heer G. Majoie, directeur der „Guldenvlies"- sigarenfabrieken te Tilburg, met fili aal-fabrieken te Hilvarenbeek en Go- rinchem, 60 jaar. Wij verineenen hier wel even bijzon der de aandacht op te mogen vestigen omdat in September van dit jaar G. Majoie mede herdenkt het feit, dat hij voor 40 jaren de grondslag legde voor de N.V. Guldenvlies Sigarenfabrieken. Vóór 40 jaar begon G. Majoie te Til burg een bescheiden sigarenfabriek, welke industrie al spoedig uitgebreid werd, door toevoeging van filiaalfa- brieken te Lage-Mierde en Reusel. G. Majoie behoort tot de eerste si garenfabrikanten, die aan den oproep van Professor van Aken gevolg hebben gegeven tot het stichten eener vereeni- ging van R.K. Sigarenfabrikanten in Nederland. Van den kring Tilburg is G. Majoie meerdere jaren secretaris geweest. In 1925 bij het 25-jarig bestaan der Guldenvlies-Sigarenfabrieken is op on dubbelzinnige wijze gebleken, welk een belangrijke vlucht deze industrie in de eerste kwarteeuw heeft genomen. Thans, bij het 40-jarig bestaan blijkt, dat dit fabrikaat bij het publiek zóó populair is geworden, dat de omzet sindsdien nog is verdubbeld. Dit vindt mede zijn oorzaak door het in den handel brengen der „No-Pun- to"-sigaren, de sigaar „Kant en Klaar", waaraan men niet behoeft te knippen of te snijden, op welk systeem aan de Guldenvlies-Sigarenfabrieken het Ne- derlandsche octrooi is verleend. G. Majoie is een groot beoefenaar der meer ontwikkelende, edele paar densport. Hij is als zoodanig een der oudste leden en de oudste ruiter der Tilburg- schc Rijvereeniging. Bij het inhalen v^n den nieuwen Burgemeester van Tilburg was hij ondanks de dikke sneeuw, die straten en».pleinen bedekte nog de kranige vaandrig van het corps gardes d'hon- neur. Wij hopen, dat de heer G. Majoie nog zeer vele jaren zijn krachten zal blijven verleenen aan de vele en groote belangen der Guldenvlies-Sigarenfa brieken, die onder zijn bekwame lei ding zulk een belangrijke industrie zijn geworden en door hun export ook ver buiten onze landsgrenzen bekend zijn in Oost- en West-Indië, Zuid-Afrika, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Zwitserland en België. 455 444 Hoogste serie: v. Cromvout 46. Fr. Slaals 27. Bergsche Maas. Op de Bergscne Alaas is het ijs gaau kruien. Urooie sciiollen drijven met den stroom mee, men verwacht echter dat het weer gauw zal zillen. Hij. Keizers veer is de hoolsieiger ernstig door het drijlijs beschadigd. Eerw. Zuster Josephina haar enkel gebroken. Toen de Eerw. Zuster Josephina van het klooster Dochters van de Lieve Vrouw van het Heilig Hart uit de le Zeine, bij vele z.eke eii gezonde Waaiwijkers zeer goed be kend, in haar opotl'erende ver- plegiugstaak Dinsdagochtend haar dagelijKsche route maakte, kwam zij op den Winterdijk toen zij den dijk bij de fustenbergplaats vuii den heer K van Mil afreed, tengevolge van de gladheid met haai iiets te vallen waardoor zij een enkel brak. De zuster riep om hulp, doch in het vroege ochtenduur was er niemand die naar boorde. "Zeer hu lp behoevend sleepte zij zich dapper over den harden grond naar de woning van Dorus van Eggelen. Een dochter van Van Eggelen.die ook voor korten tijd haar enkel nad gebroken en thans nog in gipsvei- baud zit, zag haar buiten in de sneeuw liggen. Zoo goei en zoo kwaad als hel ging strompelde zij naar buiten. Inmiddels toegeschoten buien heoben zuster Josephina voorloopig, warm gewikkeld in een wollen deken op een stoel gezel, terwijl zij later bij v. Eggelen werd binnengebracht waar alle hulp ver leend. Dr. Langemeijer en de Eerw. Moeder Overste werden gewaar schuwd. Op advies van den geneesheer werd de zuster naar het ziekenhuis overgebracht. Zeer velen zullen het betreuren, niet het minst de vele zieken, dat deze bijzonder sympathieke zuster, die altijd en overal direct klaar staat voor haar patiënten, eenigen tijd baar mooie taak aan anderen zal moeten overlaten. Wij wensehen haar een spoedig en algeheel herstel. Geslaagd. Voor het examen costumière slaagde te Breda onze dorpsgenoole Mej. José van Son. Broeder Chrispinus. Naar wij vernemen isdealgemeene overste van de Broeders van Urunen, Broeder Chris pin us ernstig ongesteld. Z E. is voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden. Jonge Wachtgroep. Zondag werd in de kapel van het St. Franciscus geslicht alhier een nieuwe Jonge Wachtgroep geïnstal leerd. Deken Goossens verrichtte deze installatie plechtigheid en in den avond werd voor de ouders der Jonge Wachters een geslaagde oudersavond gegeven in de Meisjes congregatie. De nieuwe groep heeft den naam gekregen van »Sl. WillibrordusV groep Het ongeval van Vrijdagmorgen. Omtrent het ongeval van Vrijdag morgen kunnen wij nog mededeelen dat de militair, die aan een vracht, auto bezig was geweest van de tram remise plotseling den weg overstak toen uit de richting Nieuwkuijk een luxe auto naderde. Hij weid door dezen wagen tegen den grond gesmakt en bieef een oogenblik bewusteloos liggen, Zijn toestand viel tenslotte uog mee. Secretarie. .Zooals in de raadsvergadering door den burgemeester werd mede gedeeld zal het secretarie vanaf Maandag 19 Februari in het nieuwe raadhuis gevestigd zijn. Veilingbericht van „De Langstraat". Goudreinetten 6—19 Bellefleuren 4~12; Starappel 6-9; Fransche zuur 4 7; Ossekoppen 5-8; Geel zuur 3—6; Rumsby 4 -7; Prezent van Engeland 6 12 Groningertrom 7 9 Spruitjes 14 43Witlof 13-27 Schorseneereu 8 12; Prij 8 17 4 Roode kool 3—7; Gele kool 3—6» Savoie kool 2 - 6 Boerenkool 4-11; Wortelen 17,-4; Juin 2—7; Sja. lollen 8 14; Kroten lVa 4 alles per K.G. Knolselderij 3 lO'/aSnijselderij 3—o3/per hos. Aanvoer fruit 25580 K.G. ELSHOUT. Baldadigheid. Zaterdag zijn bij M. alhier door oubekenuen de ruilen ingeslagen. Men had van tevoren de deuren dichtgebonden, zoodat de bewoners zieh mei naar b .ïlen konden be geven. Ue daders hebben de vlucht genomen en de politie stelt een onderzoek in. M. is ïniusschen leeds naar Kaats heuvel vertrokken. Een Ftnsche avond te Geertrutdenberg. Te Geerlruideiiherg zal in het be gin vau de volgende maand, naar alle waarschijnlijkheid 4 Maart a.s. eeuFinsche avond worden gegeven onder de auspiciën van 't Neder- landsch Finsch genootschap uit 's Gravenhage. Niemand minder dan de heer A. J. v. d. Vlugt, consul van Finland te 's Gravenhage zal dien avond 't wooid voeren over Finland, het misterieuse land van sneeuw, meren en bosschen daar hoog in het Noor den. Tevens zal dan een lilm ge draaid worden die de schoonheid van het land en volk zal toonen Ue lolale opbrengst zal ten goede komen aan het zwaar beproefde Finsche volk. K.G.V. Op de algemeene goedbezochte ledenvergadering vau de K.G.V. werd hel destijds gevoimde voor- ioopige bestuur definitiel vastgesteld. Met volle ambitie werd besloten aan den grooten Diocesanen Bondsdag te Helmond deel te nemen. Reeds deze week zal er aan de costumes be gonnen worden, zoodat ongeveer over drie weken door het gecostu- meerde K.G.V. naar buiten kan worden opgetreden. Jubileum Missiehuis. De collecle Ier aanbieding van'n souvenir aan het Missiehuis bij gelegenheid van T zilveren bestaans- jubiieum vlot buitengewoon goed. Reeds is een bedrag van fl 837,12 aan gaven zoowel van in als builen de plaats ingekomen, terwijl nog bijna dagelijks op het gironummer 374d73 vau het Jubileumcomité binnenkomt. RAAMSDONKSVEER. Ter hoogte van de Groote Kerk- straat geraakte het voorstel van een melkwagen los, waarmee de melk bussen worden vervoerd naar de boterlabriek. Het gevolg was, dat een heele partij met melk gevulde bussen van den wagen vielen, en de innoud over de straat stroomde. De melkrijder H. wist nog tijdig van den wagen le springen, zoodat geen persoonlijke ongelukken voor kwamen. Honderden liters meik gingen echter verloren. SPRANG. In den nacht van Zondag op Maandag werd de heer R. van Dron- gelen alhier wegens een sterfgeval bij de familie de R. ontboden. Toen hij zich eenige oogenblikken later op weg bevond naar genoemde familie, kwam hij op den hoek van de Oude Straat zoo ongelukkig te vallen dat hij een been brak. Gelukkig ging men van de fam. de R. even later eens zien waar v. Dr. bleef, zoodat hij na circa een half uur op de plaats van het ongeval werd gevonden. Spoedig werd hulp gehaald, waarna v. Dr. naar huis werd gebracht en de hulp van Dr. Winkelman werd ingeroepen. Hij bleek een ernstige heupbeen-breuk te hebben bekomen en moest Maandagmorgen in het Zieken huis te Waalwijk worden opgenomen. De afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" kwam j.l. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in jaarvergadering bij een, onder leiding van haar voorzitter de heer W. M. Dalmaijer. Na opening met Schriftlezing en ge bed heette de voorzitter de aanwezige leden hartelijk welkom op deze 31e jaarvergadering en wees op den ernst der tijden en de taak van Patrimonium, den leden daarbij opwekkende mede te arbeiden aan den uitbouw der afdee ling. Na de notulen werden enkele inge komen stukken behandeld. Secretaris en Penningmeester brach ten vervolgens hun jaarverslag uit; de boeken van den penningmeester werden door een commissie bestaande uit de heeren J. de Jong en W. Braspenning nagezien en in orde bevonden. Enkele bestuursvoorstellen werden aangenomen. bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden de heeren W. M. Dalmaijer, Jac. Ophorst en H. M. Zwart herkozen, terwijl in de plaats van den heer C. van Heijst werd ge kozen de heer A. Hoevenaars. In de va cature ontstaan door het bedanken van den heer G. v. d. Hoven werd gekozen de heer W. Braspenning. Door den heer W. Braspenning werd een onderwerp behandeld over: „Gees telijke vrijheid". Onder het genot van een sigaar en een kopje thee of koffie bleef men nog eenige oogenblikken gezellig bijeen, waarna de voorzitter de vergadering na een woord van dank en opwekking met dankgebed sloot. CAPELLE. „Ons Doopsformulier'' lezingvan Ds. Kleijne. Donderdagavond sprak Ds. Kleijne uil Uuu-iie.jcilauu, in liet gebouw „Eilüalo'' le Eapeile, over „Uus Uoopsior muller." bpr. begiui met op te merken, dal veie gemoederen en pennen den laatsleu iijuiu beweging zijn gebracht over eu iondom uil onueiweip. „Ik zal daiikoaar zijn, als wij ons doopsloimuner iteitli verslaan in de oude, Calvinistische 5cüiiUuur- lijke bcleekeuis." In bei Ictrsitilig gedeelle worden de drie stukken, ellende, vei lossing en dankbaarheid bezien vanuil den 11. Uoop. Begonnen wordt met het aan wijzen vau onze ellendigheid. Uok bel teekeu van uen Uoop, hel water, spieekl hiervan. Uaaroui worden wij vermaand een misüagcn aan ons zeil te hebben, en onze reiiiigmaking en zaligheid builen ons zeil le zoeken. Hel tweede sluk van de leer des H. Uoops spreekt ons van de al- wassching ouzerzondeu door Jezus Cürisius. Hieibij betuigt en verzegelt God ons Zijii belolien; dus verzegell niet iels in ons maar alleen de centrale belolte van Gods Woord: de alwassching onzer zonden, opdal degene, die gelooll er vast op kan gaan, in levtb en sterven. Uoor den Vader, den Zoon enden Heiligen Ueesl worden door en in uen doop de belolte verzegeld- Uoor deze di lev uldige samen wei king kom l dil lot slaud. in den weg van geloot en bekeeriiig worden deze beiolleu loegeeigend. Uil alles geschiedt alleen door Gods welbehagen niet ooi eenige verdienste 111 den mensenalleen kracht van het Verhoud der genade. Ue doop is een zegel van dit Ver houd. Elke gedoopte mag er van ver zekerd zijn, dat God een eeuwig Vei bond met hem heel t opgericht, 't Komt er dus op aan dal de ge doopte deze beloften geloolt. Hel sluk dtr dankbaarheid wordt ook gezien vanuit het Verhoud. Uoor den doop wordt de mensch vermaand en verplicht tol 'n nieuwe gehoorzaamheid. Ue doop komt met een roeping en verplichting tol ons: le wandelen iii een nieuwe gebooizaamhei i. Uit dankbaarheid voor Gods beloften moet deze nieuwe gehoorzaamheid z ij n Gods Verbond is een Verbond der genade, zoodat er voor den berouw- vollen zondaar nooit reden tot ver twijfeling kan zijn; God laat niet los, want Hij heelt een eeuwig Ver bond met hem opgericht. Bij de verdediging van den kinder doop komt het tot uiting, dal ook de kindereu in het Verhoud begrepen zijn. De Wederdoopers kwamen met hel bezwaar, dat de kinderen nog niet bewust tot het geloof gekomen warenze vertoonden nog geen kenmerken der genade. Hun fout was, dat ze van den mensch uilgingen, in plaats van Gods Verbondsgenade: Wel in Adam ver loren, maar toch ook in Christus tot genade aangenomen. Dil was Schriftuurlijke taal van de Reformatoren; immers de Doop is in de plaats der besnijdenis ge komen. Naar het Woord van Christus zijn de kinderen erfgenamen vun het Rijk van God en van Zijn Verbond. De kinderen mogen niel onwetend blijven aan de groote beloofde schat (in den Doop verzegeld Daarom moeten de ouders hun kinderen dezen schat kenbaar maken. Omdat spr. reeds in'1 voorgaande breedvoerig alles ter sprake gebracht heeft, staat hij slechts kort stil bij het ritueel gedeelte: „Wie in den Zoon gelooft, zal leven in eeuwig heid/' Nadat vele vragen gesteld en be antwoord waren, werd deze leerzame avond met dankzegging gesloten. Ue R. K. Middeustandsvereeni- giug hiclU Uonuciuag haiejaarver- £auci iug JU ue zaai van ilolel van leisel. Ue vergadciiug was zooais gewoonlijk siecut bczoeul. Ecu ne- siuil weid uaaioiii genomen ue couiributie mei 11.— ie veihoogeu eu iwee veipiicute Juarveiguueiin6cu le üouUeu. Voor nel nijwoiicn uczcr veigaueiiugeu woiuiuau l U.uU pie- seuiicgclu geuoieu, zooual men uoor Uel oijwoiicii üel veigaueiing ue vei üoogue contributie lei ugveiuicnl. Hel pleil niel voor ue leuen uat zulke maalregeleu moeien woiucii genomen om uen ter vergadering ie uoeu komen eu hel zal voor ue vereeniging weinig nul sorieeieu geuacniig üel spieekwooiu: Met onwillige honden is helsiechl hazen vangen, Gisteren werd hier in den ouder- dom van ö5 jaar ter aaiue besicid iViej. Jon. YVcither. Als bijzonuei- heid kan vermeld ual zij cnea bp jaar bij ue Familie Ue Ciaal in bctiek- king is geweest. Lie jongens kenden haar uau ouk niel auueis dan Janske ue Graai. Een oude getrouwe is hiermede heengegaan. De noodlottige ruzie te Weert. Tegen soldaat, üie onikeiit vijaien jaar geeiscüi. Voor den krijgsraad te 's Bosch is legen den zo-jaiigen iJ, YYle Ween, die beliokkcii was bij een vecnipailij lusscheu buigeis eu mihlaiien in z'n Woonplaats, waalbij de soldaal H. JNou wens uil YV aal wijk weid gedood, vijllieu |aar gevangenisslial geèischl. Up uen avoi.u van 1 October om hail ell heeft te Weert een vechl- pailij ptaals gehad, waaibij de sol- uual tl. J. Nouwens wciu gcuood eu de soldaat H. van der Loop ernstig werd gewond. Ecu dcrue kieeg door hei geneurde edi zoo- daiugeii zeiiuwscnok, dat hij in een ïuriuiling moest woideu veipltegd eu voor den militairen dienst weid algekeurd, liet bedroevendste van deze heele zaak is, dat de vecntpai tij uilbeiokl werd door een volkomen ouneuui- dend lUzielje lusscheu 'n kauiciaad van den beklaugue til een militair, in een calé le YYeerl. Een burger, zekeie G. de Graal, meenue in ecu uer vele aanwezige mililairehiemaud le herkennen, met wieu üij eeuige dagen te voien üad kennis gemaakt, ilij sprek uezen militair aan, doch deze gal geen enkel leekeu, ual hij de Graal ouk herkende. Blijknaar voelde de iaalsle zich hierdoor be- ieedigd. Hij begon uitlatingen le doen, die voor de uiiliiaii en weinig vuendelijk waren. Er ontstond een kleine scheimuiseling, waaina de üiaal builen de deur werd gezet. Een andere burger, die in het gezelschap was van de Giaal, eu wel de beklaagde, die vandaag voor den krijgsraad leiechlsloud, bleef nog even, doch verklaarde daarna, dal hij even naar zijn vrieud zou gaan kijken. Na korlen tijd gingen de soldalen Nouwens en v. d. Loop naar builen. Ue caléhouder deed de deur op slot, doch na enkele minuten weid er weer op de deur gebonsd en iemand riep: eUoe asjebiielt open, wantik bloed dood.» Ue soldaat Nouweiis kwam hierop biniieugestrompeld, hevig bloedend uil een groote wond aan dv.n hals. Uok de soldaat v. d. Loop had een steek opgeloopeu in den rug, doen deze was van ouschul- digen aard. Verhoor. De beklaagde M., door den pre sident ondervraagd, ontkende per. tinent, dat hij degene was, die de verwondingen had toegebiachi. Hij zag buiten de soldaten Nouwens eu v, d. Loop op zich alkomen. Hij heeft toen willen vluchten,struikelde, doch ging er daarna weer vandoor. Zijn mes zou hij hij die gelegenheid hebben verloren. Er waren bij deze zaak voor het O.M. tien getuigen opgeroepen en drie getuigen 5 décharge. De eersle getuige was de opperwachtmeester der marechaussée Moeren. Deze heeft beklaagde meermalen gehoord en le'kens heeft M. een ander ver haal opgedischt. Eerst ontkende hij een mes in handen te hebben ge- bad, maar toen hij merkte, dat er getuigen waren, heeft hij dit laten varen en verklaarde hij, dat hij gestruikeld was. Ufschoon de om geving van 't café duim voor duim 1s afgezocht, is nergens een mes gevonden. De 20 jarige timmerman J. v. d. Cruysen, die als eenige burger, be. halve M. en zijn vriend De Graaf, in het café was, bleek de eenige te zijn, die pertinent verklaren kon, dat beklaagde een mes in de hand heeft gehad.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5