Gemeenteraad Dussen. GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN SMIKT NET DAGMEISJE MEISJE voor dag en nacht Ani/CDTTMTHTM Notaris A. Schaap De vriend van beklaagde, G. de Graal, verleide, dal nij door een soldaat tegen den grond is geslagen. De verklaring van de verdere ge tuigen hielden weinig bijzonders in. L>eauditeur-militair,mr. E. v. d. Kun, gal'een uitvoerige reconstructie van het gebeurde. Hij betoogde, dat alleen Al. de dader kan zijn geweest en dat M. ook den opzet heelt ge- om te dooJen. Spreker kan niet bewijzen, dat het de bedoeling van M.is geweest om den soldaat Nou wens dood te steken; doch het was zijn vaste voornemen den eersten Oen besten soldaat van het gezel schap, waarmede zijn kameraad ruzie had gekregen, neer te steken. De de daad van M. noemde mr. v. d. Kun arglistig en valsch. \Vegens doodslag eischle hij diarom de maximumstraf op dit misdrijf, n. 1. vijllien jaar gevangenisstraf, plus ontslag uil ilen dienst en ontzegging, om hij de gewapende macht te dienen. De verdediger, mr. S. Smeets, was va 11 meening, dat tegen beklaagde zeer veel vooroordeel bestaat, liet onderzoekis verre van volledig ge weest. Tij Jens de vechtpartij hehben verderop op straat twee militairen slaan praten, die alles gezien heb ben. Pleiter heelt getracht deze op te sporen, doch dit is niet gelukt. Hij verzocht den Krijgsraad als- nog pogingen in het werk te stellen 0111 deze militairen te hooien, daar hun verklaringen van zeer veel belang kunnen zijn. Mr. Smeets kwam tot de conclusie, dal de be klaagde moet worden vrijgesproken. avond bij een bepaald huis; van daaruit verdwenen >ij door een belderopening, waarna men nooit meer ieis van hen had gehoord, üp deze wijze zijn destijds 78 personen verdwenen. De reddingstunnel wasin waarheid een tunnel des doo ls, waarin vele slachtoffers levend begraven werden. Kind in laadbak van auto overleden. Het was door koude bevangen. Een lïrina te Amerstooi t zou gis- teinacut een gez.u uil üorne naai Amersloorl veitiuizen, In de laad bak vau de vracütauto, die daar bij werd gebruikt, badden twee vrouweu, eeu jongetje van tien maan. deu eu een meisje van drie jaar plaats geuumcu. At en toe werd gecoalroleeid boe zij bet maakten eu steeds bleek alles in orde. Bij aankomsl te Amersloorl kwam men ecuier tot üe ontdekking, dat allen door de koude waren bevangen en dat het meisje van drie jaar ten gevolge daarvan is overleden. Sneltrein Kome_Pisa derailleert. Een gedeelte van den sneltrein Home -Pisa is uil de rails geloopen eu omgeslagen. Ten gevolge daarvan heobeu 9 personen believen verloren kb werden gewond, waai vau vier erusug. De koning eu de koningin hebben de gewonden in het ziekenhuis be- zocut. Vddgramp in Calabrië eischt IO siachiotlars. Nabij hel dorp Ajeilo 111 Calabrië te Italië is in dictilen misl een loe- slel van de lijn Hnudisi - Home verongelukt, liet sliet tegen een beboschlen heuvel en vloog onmid dellijk in brand. Toen hulp kwam, was et* van het toestel mets meer over dan een hoop asch eu ijzerwerk. Vier passagiers en zes leden van de bemanning kwamen om bel leven. Autoverhuurder en knecht door verbrandingsgassen om het leven gekomen. Dinsdag zijn te Tweede Ex- loermond de autoverhuurder Prum. mei en zijn knecht Sanders door g.isverstikking om liet levengekomen Hjiden mannen waren tol laat in deu nacht in de garage aan het werk geweest. Zij zouden hier het verdere deel van den nacht door brengen nadat zij gewerkt hadden aan de reparatie van een auto, waarmee men des ochtends vroeg een ernstige zieke naar Emmen zou vervoeren. De huisgenooten van Prummel vonden de beide mannen Dinsdag ontzield achter de wagen liggen. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat zij door gassen uit de uitlaatpijp van de auto waren bedwelmd en kort daarna om het leveu zijn ge komen. Prummel was vader van twee kinderen en Sanders van diie kin deren. Vreeselijke ontdekking uit den Spaanschen burgeroorlog. Door een toeval is het geheim van de tunnel des doods opgehelderd. Toen de nationalisten in November 19.56 bij de voorsteden van Madrid waren gearriveerd, werden vooraan staande Spanjaarden, die 'n toevlucht hadden gevonden in ambassades en gezantschappen, op geheimzinnige wijze er van in kennis gesteld dat zij door een tunnel de troepen van generaal Franco zouden kunnen bereiken. Volgens de ontvangen aan wijzingen vereenigden zij zich op'n Dinsdagavond vergaderde de raad der gemeente Dussen, onder voorzitter schap van burgemeester H. Moll. Af wezig de heeren v. Vught en v. Lier. De voorzitter wenschtte allereerst den leden een gelukkig en voorspoedig 1940. Hij memoreerde, dat 1939 voor de gemeente een belangrijk jaar was ge weest, waarbij spr. herinnerde aan de raadsbesluiten betreffende de restaura tie van het historisch kasteel en de ver- ?etering van „De Dusse Dit jaar heeft de gemeente groote plannen met het oog op de volkshuisvesting. De bevolking bedraagt thans 3909 inwoners. De notulen van de beide laatste ver gaderingen worden vervolgens, na een opmerking van het lid van Rijswijk, vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Scho len met den Bijbel te Nieuwendijk, om in het bezit te worden gesteld van een subsidie ad 0.48 per jaar en per kind, dat de school bezoekt, teneinde daar mede de kosten te kunnen bestrijden van den aan die school verbonden schoolarts. Aangezien voor de gemeente Dus sen geen schoolartsendienst is inge richt, wordt voorgesteld in het alge meen de hierbedoelde kosten niet te betalen ten behoeve van kinderen uit deze gemeente, die scholen in andere gemeenten bezoeken. Aldus wordt besloten. Vaststelling Algemeene Politieverordening De tegenwoordige Algemeene Poli tieverordening voor deze geipeente is vastgesteld in de raadsvergadering van 2 December 1913. Hoewel zij sindsdien herhaaldelijk is gewijzigd, voldoet zij op verschillende punten niet meer aan de sindsdien gewijzigde wetgeving en dc veranderde jurisprudentie. Ook is zij op ve'e punten niet op de hoogte van de gewijzigde tijdsomstandigheden ge bleven. Door de Afdeeling Noord-Bra bant der Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten is een Commissie van deskundigen ingesteld, die een model- pclitie-verordening heeft ontworpen, dat met enkele wijzigingen voor deze gemeente bruikbaar is. Voorgesteld wordt dit model, zooals het thans ter inzage ligt, vast te steller Behoudens enkele kleine wijzigingen gaat de raad hiermede accoord. Gemeenterekening. Aan de orde komt de voorloopige vaststelling der gemeente-rekening '38. De gemeenterekening voor 't dienst jaar 1938 wijst de navolgende cijfers aan: Gewone dienst: Totaal der Uitgaven Totaal der Inkomsten Nadeelig slot Kapitaaldienst: Totaal der uitgaven Totaal der Inkomsten 109.506 55 105.104.54 4.402.01 246.605.50 200.955.50 Nadeelig slot 45.650.— De commissie bestaande uit de hee ren A. A. van Vugt. P. van der Zou- wen en G. van Rijswijk heeft de reke ning onderzocht. In het algemeen kan zij zich met de gegeven cijfers vereeni gen en adviseert zij tot voorloopige vaststelling der rekening, zooals zij door B. en W. is aangeboden. De com missie meent nog de navolgende wen- schen kenbaar te moeten maken: a. Toegezien dient te worden, dat de uitgaven wegens reis- en verblijf kosten tot het strikt noodzakelijke wor den beperkt. Een ingediende nota van een autoverhuurder (bijlage der reke ning no. 407) acht zij aan den hoogen kant. b. Met betrekking tot de distributie van levensmiddelen aan werkloozen en armlastigen zijn de inkomsten 26.10 lager, dan de uitgaven. Bovendien kan uit de rekening niet worden opgemaakt hoe groot het prijsverschil tusschen in koop en verkoop der levensmiddelen is en aan wie dit ten goede is gekomen. c. Het wordt wenschelijk gèacht dat de uitbetaling aan den gemeente geneesheer van de kosten van aan arm lastige patiënten verstrekte geneesmid delen en medicamenten geschiedt via 't Burgerlijk Armbestuur, zulks teneinde een gefundeerd oordeel te verkrijgen over de vraag, wie armlastig is, en ten behoeve van welke patiënten deze kos ten betaald zullen worden. d. De bijdrage van het Rijk in de kosten van den B-steun 1938 is niet in de rekening verantwoord. e. Wegens de inrichting van het gezinspersoonkaartenstelsel is uitbe taald een bedrag van 107.—. Nu de hiervoor verrichte werkzaamheden door het gewone personeel der gemeente tij dens de kantooruren zijn uitgevoerd, was deze uitgave niet strikt noodzake lijk. f. Het wordt wenschelijk geoordeeld dat de kosten van plaatsing van arbei ders niet via een ambtenaar betaald worden aan hen, die op de uitbetaling recht hebben. Het is in het belang van de ambtenaren zelf, dat zoodoende de mogelijkheid wordt uitgesloten, dat op hen de verdenking kan komen te rus ten, dat zij meer ontvangen, dan in wer kelijkheid wordt uitgegeven. g. In het algemeen dient te worden toegezien, dat bij de sluiting der reke ning zoo weinig mogelijk te verhalen posten overblijven. Speciaal met be trekking tot achterstallige annuïteiten van versterkte bouwvoorschotten is dit wel sterk sprekend. h. Het ware wenschelijk, dat een re geling getroffen wordt, waardoor door of vanwege B. en W. regelmatig kas controle wordt gehouden bij het Bur gerlijk Armbestuur. Speciaal in het be lang van dengene, die het kasbeheer voert, wordt dit wenschelijk geacht. Naar aanleiding van de geuite wen- schen antwoorden B. en W. het vol gende: Het declareeren van reis- en ver- a. blijfkosten geschiedt volgens Rijksta rief, opgenomen in het Reisbesluit. Op te hooge rekeningen van autoverhuur ders en leveranciers e.d. in het alge meen zal streng worden toegezien. b. Het verschil ad 26.10 tusschen de inkomsten en uitgaven betreffende de distributie van levensmiddelen aan werkloozen enz. vindt tot #1.86 zijn oorzaak in het feit, dat enkele bussen vleesch in blik bedorven bleken en de kosten hiervan niet door het Rijk wer den vergoed, aangezien zij reeds ouder waren dan één maand. Tot 24.24 vindt het zijn oorzaak in de omstandig heid, dat bij verkoop bleek, dat van de bestelde hoeveelheden niet meer aan wezig waren 80 pakjes boter, 80 pakjei; vet en 24 blikken vleeschproducten. Aangezien in 1938 gedistribueerd zijn 11580 pakjes margarine, 5580 pakjes vet en 6102 blikken vleeschproducten en hierop respectievelijk een winst zit van 0,5 ct., 0,5 ct. en 1,5 ct., is het prijs verschil tusschen in- en verkoop 177.33. Volgens de in 1938 gelden de regeling is dit prijsverschil in zijn geheel ten goede gekomen aan den per soon, die met de distributie was belast. Het is den Raad bekend, dat in Juli 1939 een regeling is ingevoerd, krach tens welke het prijsverschil wordt ge fixeerd op 160.— per jaar, dat geheel ten goede komt aan den betrokken ambtenaar. De inkomsten, die deze ter zake heeft, zijn dus niet meer afhanke lijk van de verkochte hoeveelheden. In geheime vergadering zal de voor zitter hieromtrent nog iets zeggen. c. De uitbetaling aan den gemeente geneesheer van de kosten van ten be hoeve van armlastigen versterkte ge neesmiddelen geschiedt krachtens diens instructie. Deze instructie laat geen ruimte voor inschakeling van het Bur gerlijk Armbestuur. Intusschen stamt de instructie uit het jaar 1913 en is zij op verschillende punten verouderd. Het ligt daarom in de bedoeling haar in een der eerstkomende raadsvergaderingen te herzien, waarbij de door de commis sie geuite bezwaren onder oogen kun nen worden gezien. d. Door het Rijk is een regeling ge troffen krachtens welke de bijdrage in de kosten van den B-steun slechts aan de gemeenten wordt uitbetaald, wan neer de terzake gedane uitgaven door den controledienst op de steunverlee- ning van het Departement van Sociale Zaken ter plaatse zijn gecontroleerd. De hierbedoelde controle voor 't dienst jaar 1938 heeft eerst in Augustus 1939 plaats gevonden en het Rijk heeft het bedrag naar aanleiding daarvan in September 1939 in de gemeentekas ge stort. Aangezien het dienstjaar 1938 per 30 Juni 1939 sloot, kon de inkomst niet meer in de rekening 1938 verantwoord worden en is zij in het dienstjaar 1939 geboekt. e. Toen de inrichting van het ge zinspersoonkaartenstelsel een aanvang nam, was het bekend, dat het Rijk de kosten van het typen der kaarten ge heel of gedeeltelijk zou vergoeden. In verband hiermede meenden B. en W. den betrokken ambtenaar, die een groot gedeelte van het werk buiten de kan tooruren heeft verricht een toelage van 0.025 cent per getypte kaart niet te mogen onthouden. Een dergelijke ver goeding was zeker niet aan den hoo gen kant. Nadat het stelsel was inge richt en de betreffende uitgaven waren gedaan is door het Rijk de vergoedings regeling bekend gemaakt. Krachtens deze regeling heeft de gemeente een bij drage ontvangen van 70.20, zoodat van de hier gedane uitgaven uiteinde lijk slechts 36.80 ten laste der ge meente is gebleven. f. Het is de bedoeling, dat zoo wei nig mogelijk nota's via derden aan den rechthebbenden worden betaald. Met 't gezichtspunt van de Commissie kun nen B. en W. zich volkomen vereeni gen. Intusschen kan zoodanige uitbeta ling gemakkelijker zijn, wanneer zij ge daan wordt ten behoeve van verschil lende gemeenten, waarbij door den be trokken ambtenaar aan elke gemeente slechts een deel der kosten in rekening zal worden gebracht. Mocht het zijn, dat in de toekomst aan zoodanige wijze van uitbetaling niet te ontkomen is, dan zal dit in elk geval tot het uiterste wor den beperkt. g. Met het gezichtspunt der com missie aangaande de nog te verhalen posten kunnen B. en W. zich vereeni gen. Met betrekking tot de achterstal lige annuïteiten wegens woningbouw is reeds een regeling in wording. h Het is de bedoeling, dat de kas opname bij het Burgerlijk Armbestuur in het vervolg 3-maandelijks geschiedt door het Verificatie-bureau der Ver. van Nederlandsche Gemeenten. Een prijsopgave dienaangaande ontvingen wij reeds van dit bureau. Ook hieromtrent zal de voorzitter in geheime vergadering mededeeling doen De raad gaat dan over tot vaststel ling der rekening 1938. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1938 wordt vervolgens z. h. st. goedgekeurd. De rekening wijst de navolgende cij- Totaal der uitgaven 8-609-^ Totaal der inkomsten 7.922.88 Nadeelig slot 686.65 Vermoedelijk zal het nadeelig slot in de toekomst niet behoeven te leiden tot verhooging van het subsidie. De heer v. Rijswijk zegt dat hij nog geen begrooting van t burgerlijk arfP" bestuur in den raad heeft gezien. De voorzitter antwoordt hiervoor te zuden Binnengekomen zijn verzoekschriften teneinde in aanmerking te komen voor tegemoetkoming in de gemaakte kosten van vervoer van leerplichtige kinderen van M. Millenaar, M. van der Stelt. A. M. van Assem en diverse kinderen uit de Biesbosch, die een school te Wer kendam bezoeken. Aan M. Millenaar wordt lO/o der reiskosten vergoed en aan de overigen V2 ct. per K.M. met, dit op verzoek van het lid van Rijswijk, 30.— maximum per jaar. Als aanvullend agenda-punt wordt nog besloten de credietovereenkomst met de N.V. Bank van Nederlandsche qemeenten te Den Haag te verhoogen van 27.000.— op 37.000. Het per centage hiervoor bedraagt 4V2r/c. Bij de rondvraag vraagt het lid v. d. Zouw, hoe het staat met de benoe ming van een controleur voor de steun- verleening en de werkverschaffing. Blijkens den voorzitter, zullen B. en W. in de volgende raadsvergadering met een voordracht komen. Het lid van Rijswijk vraagt of 't niet noodig is de Kom van de gemeente te verleggen in verband met de restaura tie van het historische kasteel. De voorzitter belooft hieraan zijn aandacht te zullen schenken. Vervolgens gaat de raad in besloten zitting over. De toestand in Finland. Er kwamen onheilspellende ge ruchten voor de Finnen, liet Rus sische legerbericht meldde dat de troepen hadden genomen 32 ver- dedigingswei ken, 230 machinege weren en 82 kanonnen veroverd, alles in de Mannerheim linie. Het Finsche bericht doet dit pes simisme heel wat verminderen, het luidt als volgt Als gevolg van den aanhoudende Russischen druk hebben de binnen bepaalde vooruitgeschoven posten in den Summasector meest machinegeweernesten in Niemands land moeten ontruimen. Nadat de Russchissche attaques op de hechte verdedigingslinies gestrand waren, hebben Üe Finnen door tegen, aanvallen verscheiden stellingen her overd. In hoofdzaak is er dan ook, naar United Press verneemt, geen wijzi ging van belang in de Finsche posities in deSummasectoi gekomen. De ontruiming van eenigestellingen is normaal, wanneer de druk te groot wordt. Men kan dan ook niet zeggen, dat de Russchen een belang rijk voordeel behaald hebben. Of de Russische troepen zich in de anderen voorposten, waarin zij zich vastgebeten hebben, zullen kunnen handhaven, valt nog te bezien. Op het oogenblik duurt de strijd nog met onverminderde hevig heid voort. Een neutrale militaire deskundige, die pas een bezoek aan de Kareli- sche landengte gebracht heeft,zeide, dat de positie der Finnen na het Russische offensief niet slechter ge worden is, al blijft zij gevaarlijk. Een doorbraak zou echter de j osi- tie der Russen al evenmin verbeteren Alleen hij Sum ma hehben de Russen naar schatting 50.000 man gecon centreerd. Men moet eehter niet vergeten, dal de verdedigingswerken der Mannerheim-linie op zijn minst 15 km. diep hel land in liggen, Zij beslaat uit een reeks versterkingen van waar aanvallende troepen in de flank bestookt kunnen worden. Met de mogeinkheid van'n door braak hebben de Finsche strategen steeds rekening gehouden en er bestaat pas werkelijk gevaar wanneer het den Russen zou gelukken zoo diep in de linie dooi te dringen dat zij 't gat naar beiden kanten kunnen uithollen. Ook komt er een bericht dat d2 Engelsche Koning een proclamatie tot het volk zal richten, waai bij vrijwilligers wordt toegestaan naar Finland te vertrekken. Wij vragen ons af, waar blijft ook thans de hul 1 aan de kleme natie. Kan Engtland, kan Frankrijk, kan Amerika niets anders doefi dan geld en amunilie sturen. Er is en blijlt gebrek aan man schappen en zoo zal Finland,even- als Polen ten onaer gaan. Ue eeiste cuuiycu^e-ivedstrijd seueri iu accciiiucr. Er is weer gespeeld, de nieuwe vorst ten spijl, nul /.uiuun uiei ue iwaaiï eer- se K.aaoers weru uoor "ei K.i\.v.rs.-oe- siuur „uoor weer en winu" gejaagu om een piezierig pariyije ie gaan bpeien. ÏSaiuunyiv, i was Ynjuag al ocKcnu, wa ren zoo goed ais aue vciUen onouspeei- baar. Alleen in Maasiricnt was de grond niet zoo diep bevroren zoociai er ge- voeibaui kon woruen. De eeiste K.N.V.D.- wedstryd sedert begin December werd dus üe Limburgscne derby tusscnen MVV en Limburgia, die üoor de Maas trichtenaren met 21 werd gewonnen. WIELERSPORT. Slaat s en Sc halte naar Italië'l Naar de Maandag-morgen uit zeer be trouwbare bron verneemt zijn Slaats en Schulte in onderhandeling met de orga nisatoren van het Criterium van Brescia, een wedstrijd over 400 K.M. achter Der- ny-motoren welke gehouden zal worden op 2 Mei a.s. op hetzelfde circuit, waarop de Mille Miglia gehouden zal worden. De eerste prijs van dezen wedstrijd be draagt 10.000 lires. SPORT-VARIA. De Chileensche bokser Godoy, die Vrij dag j.l. tegen Joe Louis uitkwam en vijf tien ronden lang moedig stand hield, doch op punten verslagen werd, heeft een revanchewedstrijd gevraagd om te bewijzen, dat de jury geen goede uit spraak had gedaan. Tommv Farr, met Godey de eenige bokser, 'die een wedstrijd over vijftien ronden tegen Louis heeft uitgebokst ver klaarde, dat hij in 't geheel niet verrast was door 't resultaat van de match. In de Zweedsche hoofdsad is een ijs- hocky wedstrijd tusschen de beste ploe gen van Zweden en Finland gesneeld. De ontmoeting eindigde in een 21 over winning der Zweden. f f Heden overleed zacht f en kalm na een kort stondig lijden, voorzien van de laatste H.II, Sacra menten der stervenden in den uderdom van bijna 82 jaar onzegetielde vrouw en moeder MARIA PHIL0MEA WILHEL- MINA JOHANNA VAN RUTH Echtgenoote van Godefridus de Graaft. G de Graaff J. de Graaff Amalie de Graaff Kammerer en Mariane. Waalwijk, 13 Febr. 1940 De plechtige uitvaart ral plaats hebben op Vrijdag 16 Fcbruaii a.s. om half tien in de Parochie kerk van den H. Antonlus te Waalwijk. Gi-en rouwbeklag. Gaarne H. H. Missen. GEVRAAGD te Waalwijk of neljes kunnende weiken. Brieven onder No. der adv Bureau van dit blad. 62431 te Waalwijk, bericht, dat de perceelen Hooi- Bouw- en Weilandte Baardwijk van den Heer Mr. S. NAA1JEN zijn ingezet: KOOP 1 op f 8 75 KOOP 2 op f 1840. KOOP 3 op f 575 KOOP 4 op f 800.— Toeslag Dinsdag 27 Febr. 1940 des avonds 7 uur in „Het Vosje" te Baardwijk. 62432

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6