De Geheime Ingang BINNENLAND. FEUILLETON. ATTENTIE. CHAMBERLAIN ACHT NOORSCHE HOUDING „MOEILIJK TE BEGRIJPEN". Minister-President Chamberlain heeft in zijn aangekondigde verkla ring betreffende de „Altmark"-alfaire de rede van den Noorschen minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, be antwoord met de opmerking „dat het optreden van de Noorschc regeering na deze rede nog moeilijker te begrij pen is dan te voren." •„Wij dachten," aldus de Britsche premier, „dat de Noorsche autoritei ten een onderzoek hadden ingesteld, maar thans blijkt dat het schip hee- lemaal niet onderzocht is." Chamberlain verweet de Noorsche regeering bij drie a vier gelegenheden verzuimd te hebben, het Duitsehe schip, waarop zich de Britsche krijgs gevangenen bevonden, te onderzoeken en uitte zijn verwondering over de verklaring van minister Koht. dat Noorwegen niets van de aanwezigheid van gevangenen geweten zou hebben. Chamberlain eindigde met het scherpe verwijt, „dat door de houding van de Noorsche regeering het mis bruik van de neutrale territoriale wa teren door Duitsehe oorlogsschepen gewettigd zou kunnen worden en flat daardoor een toestand zou geschapen worden, die de Britsche regeering on der geen omstandigheden zou kunnen aanvaarden." Chamberlain legde zijn luide toege juichte verklaring af als antwoord op een vraag, door een der Lagcrhuislc- den aan de regeering gesteld. ROEMENIë VERBIEDT UITVOER VAN VLIEGTUIG-BENZINE. De Roemeensche regeering heeft ten aanzien van het petroleum-pro- hleem een belangrijke beslissing ge nomen, n.l. de uitvoer van alle ben zine voor vliegtuigen is verboden. Men kan alleen de ruwe olie uitvoe ren, wat voor vele landen groote moei lijkheden veroorzaakt. ONDERGRONDSCHE PROPAGANDA IN BELGIë. De Belgische regeering heeft een wetsontwerp ingediend tegen onder- grondsche propaganda, die de natio nale instellingen bedreigt, Er worden straffen tot 5 jaar en frs. 10.000 bedreigd. DE RUSSISCHE AANVALLEN OVERAL AFGESLAGEN. De slagen bij Kuhino en Syskyjaer- vi hebben de laatste fase in den oor log langs het front van de Witte Zee tot den Noordelijken oever van het Ladogameer beëindigd. Langs dit ge- heele, 1000 mijl lange front zijn de Russen tot staan gebracht, of terug gedreven. Zij' bezetten thans vrijwel dezelfde stellingen als bij het begin van den strijd. Indien zij een nieuwe poging willen wagen, zullen zij van voren af aan moeten beginnen. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 42 XXXIV. Twintig minuten later was er een bijeenkomst in de kamer van den ko lonel. Deze en lady Anne zaten aan een zijde van den haard, Richard leunde tegen een tafel dichtbij en in specteur Withers had zich tegenover hen gezet. De sporen van den tocht door de geheime gangen en kamers waren van zijn kleeren verwijderd en Withers dronk met welbehagen een glas uitstekenden wijn. Hij voelde zich tevreden en voldaan zijn werk was gedaan. Hij had zijn prooi gepakt. Het feit dat Levinge dom genoeg was ge weest om zijn nek te breken deed niets te kort aan de voldoening va» den politieman. Zijn levenservaring had hem tot de eenigszins grimmige filosofie gebracht dat dit het beste was, dat dit soort van maatschappe lijke mislukkingen kon overkomen het beste voor alle betrokken par tijen. Kolonel Blount en lady Anne daar entegen waren, zooals te begrijpen viel, zeer onder den indruk van de vreeselijke tragedie, die zich onder hun dak had afgespeeld en voelden zich bovendien verre van gerust om trent de gevolgen. Doch in werkelijk heid was er niets te vreezen, Inspec teur Withers had niet het minste plan om de moeilijke en ondankbare Op hetzelfde oogenblik, dat de strijd op de Karelische landengte op zijn hoogst was en de Russen de eene divi sie na de andere tegen dc Manner- heimlinie in het veld zonden, zijn dc Finnen aan de andere zijde van het Ladogameer langzaam maar zeker voortgegaan de Russische stoottroe pen te vernietigen. De pogingen van het Russische op perbevel om de 164c divisie, welker verbindingen zijn afgesneden en die nabij Kitela wanhopigen tegenstand biedt, te ontzetten, zijn, naar Havas meldt, tot dusver mislukt. De Russen trachten deze divisie te revitailleeren door middel van vliegtuigen, docli het gebrek aan levensmiddelen en munitie is zoo groot, dat de weer standskracht der divisie er aanzien lijk door geschaad wordt. De- militaire correspondent van Reuter schrijft: Het karakter van den strijd in Fin land wijzigt zich onmerkbaar, maar snel. De druk op de vier verschillende fronten waaraan de verdedigers bloot stonden, is verminderd door een nieu we Finschc overwinning. De neder laag van de 18e divisie was reeds op 5 dezer gemeld en sedertdien zijn de overblijfselen van deze divisie gciso- Ieerd en hoewel zij zich vlak bij dc sowjetgrens bevonden, waren ze door liet gebrek aan verbindingen niet in staat om zich te verplaatsen of voor raden te ontvangen. Nog een andere divisie, welke ten Noordoosten van het Ladogameer in de buurt van Pit- karanta opereert, is geisoleerd en telt voorloopig niet mee. De situatie bij Kulimo is zoodanig verbeterd, dat dc verdedigers in staat geweest zijn om versterkingen naar de Manncrheim- linie te sturen. Daardoor zijn de tot dusverre bestaande gevaren van om singeling van de baan. De verdediging van de Mannerhcim- linie wordt nu het voornaamste doel. Op de Karelische landengte is de te rugtocht op nieuwe stellingen vol tooid, zij het ook onder een voortdu rend bombardement uit de lucht. Lap- panranta, een spoorwegknooppunl ten zuiden van het Saimia-meer, is een knooppunt van de nieuwe Finsche verdedigingslinie en heeft zeer de be langstelling gehad van de vijandelijke luchtmacht. Dc Russen hebben ook hun aanvallen op de beide flanken Vernieuwd, er worden nieuwe aanval len bij de Taipale gemeld en er heerscht aanmerkelijke activteit in de buurt van Koivisko. Wij deelen hierdoor mede dat wij van voor 't publiek toe gankelijke bals in de toekomst onder Berichten alleen melding maken, wanneer daarvan tevens eene advertentie geplaatst wordt LICHTING 1924 BEGIN JUNI MET VERLOF. Naar aanleiding van verschillende geruchten, welke opnieuw de ronde doen over het met verlof zenden van de geheele lichting 1924, kan de Msb., na ingewonnen informaties, het vol gende meedeelen. Voordat met het met verlofzenden een aanvang wordt gemaakt, moeten eerst de betrokken onderdeden, die de plaats van de verlofgangers zullen in nemen, voldoende geoefend zijn. Naar vermoed wordt zal met Juni met de aflossing worden begonnen, waarna geleidelijk de gemobiliseerden van deze lichting naar huis zullen ver trekken. Onvoorziene omstandigheden daar gelaten, zal in den loop van dit jaar de geheele lichting 1924 met verlof zijn gegaan. DE DUITSCHE GEZANT BEZOEKT MINISTER VAN KLEFFENS. Dc Duitsehe gezant graaf von Zeek van Burkersroda heeft Dinsdagmorgen een bezoek gebracht aan minister Van Kleffens. Omtrent het doel van dit bezoek werden noch van Duitsehe, noch van Nederlandsche zijde mededeelingen verstrekt, doch in bevoegde kringen neemt men aan, dat o.m. de gedachten- wisseling heeft geloopen over de tor pedeeringen van de „Arendskerk" en van de „Burgerdijk". In het eerste geval heeft de Neder landsche regeering te Berlijn officieel laten protesteeren, het tweede geval gaf aanleiding om, vooruitloopend op een formeel vertoog, aan den Duit- schen gezant al reeds mededceling te doen van het aanvankelijk oordeel der Nederlandsche regeering omtrent de onrechtmatigheid van de torpedeering. Er wordt verondersteld, dat de Duit sehe gezant omtrent dit laatste geval eenig antwoord uit Berlijn heeft ont vangen, waarvan hij thans onzen mi nister van Buitenlandsche Zaken me dedceling zou hebben gedaan. DE PRINS DER NEDERLANDSCHE DICHTERS 70 JAAR. De dichter Boutens werd gisteren in allerlei vorm gehuldigd ter gelegen heid van zijn 70sten verjaardag. Dat in dien dichter een zeer bijzonder mensch zich uitspreekt, moet natuurlijk wel ieder beseffen. Niet elke lezer van zijn gedichten zal echter weten, welk een vitaal man in dezen zeventig-jarige leeft, hoeveel er van hem uitgaat, hoe hij een gehoor weet te beheerschen, in spanning te houden en te bezielen. De jarige is voorzitter van de Vereeniging van Letterkundigen. 4. „Ergens in Nederland". Korporaal kok de Groot, „Ergens in Nederland", is vader geworden van een flinken zoon. De heele compagnie werd ter gelegenheid van dit heuge lijke feit op beschuit met muisjes getracteerd. De feestmaaltijd. Boutens is Zeeuw van afkomst en geboorte. (Middelburg). „Hij is van huis een Zeeuwsche jongen", zong hij eens van zichzelf. Hij, een warm vader lander, gaat daar trotseh op. Hij gaat trotseh op de rondheid, die het Zeeuwsche karakter kenmerkt, is zelf een man uit één stuk, die er geen doekjes om windt, geen diplomaat, maar een fier en fel strijder voor wat hem lief is. Hij schreef o.a. „Verzen", „Carmina", „Stemmen" enz. JOH AN RIJ PM A 60 JAAR. Donderdag 22 Februari hoopt dc ka tholieke Friesche dichter Johan Rijp- ma zijn 60en verjaardag te herdenken. Hij is een jongere broer van den dich ter, schilder en teekenaar Germen Rijp- ma en werd geboren te Oudega. Beide broers wonen te Blauwhuis en zijn resp. als melkcontroleur en boe renarbeider werkzaam. Zij werken bei den mede aan „Forjit My Not", „Sjucht en Rjucht", „It Heitelan", „Ons Noor den" en „For Roomsk Fryslan". Van laatsgenoemde periodiek is Jo han Rijpma redacteur. DUITSCH VLIEGTUIG BOVEN LEEUWARDEN. De regeeringspersdienst meldt: Dinsdagmiddag omstreeks half vier heeft zich een Duitsch militair vlieg tuig boven Leeuwarden vertoond. Een Nederlandsche vliegtuigpatrouil le is opgestegen en heeft het Duitsehe vliegtuig achtervolgd en onder vuur genomen, waarna het ons rechtsgebied heeft verlaten. IN- EN UITVOER STERK GEDAALD. Blijkens mededeeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be droeg volgens de voorloopige cijfers de Nederlandsche invoer (zonder goud en zilver) in Januari 1.402 (vorige maand 1.690, vorig jaar 1.647) millioen K.G., ter waarde van 139 (vorige maand 147, vorig jaar 112) millioen. De uitvoer beliep in Januari 559 (vorige maand 735, vorig jaar 1.114) millioen K.G., ter waarde van 72 (vorige maand 68, vorig jaar 79) millioen. Het percentage der invoerwaarde gedekt door de uitvoerwaarde, beliep 51,5% (vorige mand 46.0, vorig jaar 69,9). DEFINITIEVE DOOI OP KOMST? Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bilt meldt: Het hooge drukgebied rond de Oost zee is nog verder in beteekenis toege nomen en het verplaatst zich met vrij groote snelheid naar het Zuiden. On- taak op zich te nemen van te trachten het bewijs te leveren, dat zij den mis dadiger een schuilplaats hadden ver leend en voor de nasporingen van de justitie Verborgen hadden gehouden. Honderden aanwijzingen hadden den ervaren en scnerpzinnigen opmerker overtuigd, dat Levinge's aanwezigheid in het huis voor de bewoners geen ge heim was gebleven, maar hij was voornemens een oogje dicht te doen. Zijn principe om nooit onnoodige drukte te maken bracht mee, dat dë zaak voor hém afgeloopen was met het vangen van zijn prooi; niets zou hem hebben teruggehouden om dal doel te bereiken, maar evenmin was iets in staat hem te verleiden om nu noodeloos moeilijkheden te scheppen. En wat gebeurt er nu? vroeg kolonel Blount op zorgelijken toon. Inspecteur Withers hief zijn glas op en tuurde naar het robijnrood van den wijn. Voor zoover ik kan zien gebeurt er niets, zei hij vriendelijk. De man om wien het te doen is, is dood, zoo dat de menschen die hem hebben wil len, hem niet kunnen krijgen. Dat is alles. Er zal natuurlijk een gerechte lijk onderzoek naar de doodsoorzaak plaats hebben, merkte de kolonel op. Zeker, bevestigde de detective. Ik zou niet weten hoe dat vermeden zou kunnen worden. Wij wenschen niet dat dit ver meden wordt, mengde lady Anne zich in het gesprek. Integendeel, we stellen er prijs op dat het bekend wordt, dat Arthur Levinge zich in de buurt schuil hield. Wel, mylady, verklaarde Wi thers, met zijn wijsvinger langs de punt van zijn kin strijkend, als u er geen bezwaar tegen heeft dat bij het onderzoek aan het licht komt, dat hij uw huis als schuilplaats heeft ge bruikt, is de zaak wat u betreft afge loopen. U zult er dan geen verdere on aangenaamheden door hebben. Verwacnt u dat de politieautori teiten een vertegenwoordiger van bet openbaar ministerie naar liet onder zoek zullen sturen? vroeg de kolonel. Hij verkeerde in doodsangst dat mis schien de een of andere scherpe rechtsgeleerde zou komen opdagen, om zijn vernuften ten toon te sprei den in een pijnlijk en onbarmhartig kruisverhoor. Absoluut niet, meneer, klonk het geruststellend bescheid. Ik blijf hier nu nog om alle gegevens nog eens na te gaan; dan ga ik weg om een uitvoerig rapport samen te stel len en een exemplaar daarvan zal aan den voorzitter van de jury worden gezonden. Dus voor de aanwezigheid van een ambtenaar van het openbaar ministerie is geen enkele aanleiding. Maar die voorzitter de ofti- cieele lijkschouwer? bracht kolonel Blount in het midden. Ook thans was het antwoord van den inspecteur weer alleszins gerust stellend. Die zal geen moeite maken, niét in het minst, zei hij. Het verslag dat ik voor hem klaar heb, zal hem vol komen bevredigen. Misschien wilt u zelf ook hooren hoe ik er toe geko men ben, vandaag een bezoek aan Springmeads te brengen. Hij vertelde in groote trekken wat hij gedaan had na zijn gesprek met Naylor en eindigde: De lijkschouwer zal daar heusch content mee zijn. Wat het feit betreft dat de man hier gesnapt is daar van is de verklaring eenvoudig ge noeg. Hij wist een goede schuilplaats en maakt daar gebruik van; dat is al les Als hij hier lang was geweest zou dat aanleiding tot praatjes kunnen geven. Maar het was Zaterdagavond laat, toen ik hem om zoo te zeggen tot onder de muren op de hielen zat en nu is het Zondagmiddag. Hij keek zijn toehoorders aan met zijn rustig, droog lachje en direct vul de een gevoel van opluchting aller harten. Zij wisten dat inspecteur Wi thers welwillend tegenover hen ge stemd was. Ik vermoed, meneer Villiers, dat u en ik de belangrijkste getuigen bij het onderzoek zullen zijn, vervolgde de detective tot Richard. Het geval zal natuurlijk heel wat stof in de streek doen opwaaien, maar na een week praten ze alweer over wat anders. Na enkele minuten dronk Withers zijn glas wijn leeg en nam afscheid. Het leek hem, zooals hij zei, beter dat hij zelf overal bij was, daar Naylor nog niet bijster veel ervaring bezat. De kolonel begeleidde den inspecteur naar de deur. Toen hij weer in zijn stoel zat, keek hij zijn vrouw en zijn neef met een veelbeteekenenden blik aan. Ik geloof dat die sinjeur het een en ander vermoedde en niet zoo'n klein beetje ook, zei hij toen. Ongetwijfeld, beaamde Richard. Ik ben er ook zeker van dat hij iede- ren stap dien wij gedaan hebben, heeft gereconstrueerd. Maar hij is tevreden met het suc ces, dat Levinge door zijn toedoen on schadelijk is gemaakt, viel lady An ne in. Ik ben er van overtuigd dat hij ons te verstaan wilde geven, dat de zaak voor zoover het hem aangaat, afgeloopen is. Dat geloof ik ook, bevestigde Ri chard. En Arthur Levinge zal niemand meer overlast aandoen, voegde lady Anne er bij. Het is treurig het te moe ten zeggen maar ik voel het als een bevrijding. Wat een kansen heeft die jongen gehad en hoe heeft hij ze ver gooid Op dit oogenblik werd op de deur geklopt en de dokter werd aangediend. Wel Harris, begroette kolonel Blount hem, hoe maakt je patiënt het? O, Bates komt er wel doorheen, antwoordde de dokter; met uitzon dering van het gebroken been zijn de verwondingen niet ernstig; meest kneuzingen en schrammen. Daarop wendde hij zich naar de vrouw des huizes en besprak met haar wat er voor den patiënt gedaan moest wor den. Ik kom met u mee om orders te geven, zei lady Anne en samen ver lieten zij het vertrek. Ik zal maar eens naar mijn ka mer gaan, richtte Richard zich tot den kolonel. Ik heb de dingen die voor den inspecteur onzichtbaar moesten blijven, maar zoolang in een paar kasten gestopt en ik zou voor geen geld ter wereld willen, dat een van de bedienden ze te zien kreeg. Het zou maar onaangenaam geklets geven! Ik zal zelf wel zorgen dat al les weer netjes op zijn plaats komt. Hij ging langs de smalle trap van den tuinvleugel naar boven. De be dienden waren ondertusschen thuis gekomen en hij wenschte geen onnoo dige aandacht te trekken. Onderweg liet hij de schokkende gebeurtenissen aan zijn geestesoog voorbij gaan. Het was haast niet te gelooven dat hij Woensdag op Springmeads was aan gekomen en dat het nu pas Zondag middag was. Wat was er niet alle maal in dien tijd gebeurdHoe veel was er eigenlijk niet in het laat ste uur gebeurd? Hij keek op zijn horloge; het was precies een uur en tien minuten gele den dat hem de weg naar den tuin versperd werd. Toen zat Levinge op zijn gemak de „Times" te lezen (Wordt vervolgd. Wr i I Ulfcfc

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2