Plaatselijke Berichten Tweede blad Woensdag 21 Februari 1940 No. 15 De Echo van het Zuiden BENOEMING. Z.D.H. Excellentie de Bisschop van s-Hertogenbosch heeft benoemd tot adviseur van de afdeeling Waalwijk van den Ned. R. K. Bakkerspatroons bond den Weleerw. heer H. P. J. B. lvlutsaers, kapelaan te Waalwijk Baardwijk. HULP VOOR FINLAND. A.s. Zaterdag zal de strikjes-ver- koop plaats hebben ten bate van de af deeling Waalwijk van het Kleeren- comité Finland. Namens 't dames-comité noodigen wij dames-verkoopsters uit, zich te willen opgeven bij Mevr. Tielen-van Wely, Mr. van Coothstraat. Wij herinneren er aan dat de mini mum-gift 10 cent is, maar vertrouwen dat velen het hier niet bij zullen laten en eens flink in hun zak zullen tasten. Dien zelfden middag zullen padvin ders langs de huizen kleeren voor Fin land ophalen. Men kijke een en ander tijdig na en legge ze gereed. Heeft men geen kleeren at te geven dan verwacht het comité in de plaats een bijdrage, waarvoor ter plaatse kleeren kunnen worden aangeschaft en opgezonden. Ook de dames worden uitgenoodigd tot het breien van kousen, shawls, handschoenen, bivakmutsen enz. Op velerlei wijze kan dus geholpen worden voor Finland, doe het dan ook en spoedig. Laat Waalwijk een goed figuur ma ken, waar andere gemeenten zulk een schitterend resultaat boekten. Een aanmoediging onzerzijds voor dit mooie doel, dat het dames-comité nastreeft, is zeker niet noodig, want wij weten dat velen popelend wachten op het moment, dat zij daadwerkelijk uiting kunnen geven aan hun bewon dering voor het dappere kleine land, dat dreigt te verbloeden als niet van alle kanten en op alle mogelijke wijze hulp komt opdagen. In Waalwijk helpe men, door: 1. Een strikje in nationale kleuren te koopen en daarvoor een flink bedrag te betalen. 2. Door kleeren af te staan en/of een bijdrage in geld. 3. Door het breien van sokken, wanten, bivakmutsen enz. Dus ieder kan wat doen, laat men dat dan ook niet nalaten en spoedig. A.s. Zaterdag is dus de topdag! JAARVERGADERING LUCHTBESCHERMING. Blijkens de advertentie in ons vorig nummer houdt de Waalwijksche af deeling van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtbescherming op Don derdag 22 Febr. des avonds te 8 uur, in hotel Verwiel haar jaarvergadering. Op de agenda staat naast de gebrui kelijke verslagen o.a. vermeld de ver kiezing van een lid van het bestuur, wegens periodieke aftreding van Mej. E. van Gijsel, welke herkiesbaar is. Wij vertrouwen op goede belang stelling. R K WERKLIEDENVÈREENIGING. Huishoudelijke vergadering. In de serie ontwikkelingsavonden voor de R.K.W.V. sprak Maandag avond in het Bondsgebouw de heer F. Hoogers, voorzitter van den Bosschen Diocesanen Bond, over het onderwerp: ,,Het sociaaleconomisch toekomst beeld". Aan deze spreekbeurt ging een huis houdelijke vergadering vooraf. De heer Fr. Smolders, voorzitter van de vereeniging, sprak een kort ope ningswoord. De secretaris, de heer Jac. M. Did- den, las de notulen voor, die onveran derd werden vastgesteld. De voorzitter deed hierna eenige me- dedeelingen. De actie voor het St. Nicolaaspakket voor gemobiliseerden heeft voldoende bijdragen mogen ontvangen, om aan ieder gemobiliseerd lid een St. Nico- laas pakket te zenden. Hoe dit is inge slagen, blijkt uit den stroom van brie ven, die het bestuur als dankbetuiging heeft bereikt. In de toekomst mogen de adspirant- leden beneden de 16 jaar het café van de vereeniging niet meer bezoeken. De tegenwoordige adspirant-leden behouden dit previlege nog, doch bij de aanneming van nieuwe ads.-leden. wordt deze beperking opgelegd. In het bestuur is een vacature geko men door het bedanken van den heer C. Hooft. In de jaarvergadering zal hierin worden voorzien. Het bestuur heeft een nieuwe actie uitgestippeld, welke Credo Pugno op zich heeft genomen, om nieuwe leden te werven. Na een voorbereiding van een ,,pa- piere propaganda" zal in begin April worden begonnen met het huisbezoek. Dit moet zeer intens geschieden. Geen enkel gezin, waarvan iemand lid kan worden van de R.K.W.V., mag worden overgeslaan. Hiervoor zijn nog leden noodig. Er is een comité gevormd voor een doeltreffende inzameling ten bate van het Kanunnik van Schaik-fonds. Door dit fonds wordt financieele steun ver leend aan zonen van leden van de R.K. W. V. die roeping gevoelen voor het priesterschap. De oprichting van een comité voor het Lourdes-Ziekenfonds is voorloopig uitgesteld. Spr. uit een propagandistisch woord voor de massa-Rome-reis-1941 Bij de rondvraag vraagt de heer Kooien naar het ledental van Credo Pugno. De voorzitter antwoordt, dat dit on geveer 20 bedraagt. Dezelfde spr. zegt dat hij in het in gezonden stuk in ,,De Echo" heeft ge lezen, dat het bestuur gefouteerd heeft bij de laatste uitvoering. De voorzitter geeft te kennen, dat t bestuur t.d.o. zeer actief is geweest en de overtuiging heeft, dat de beschuldi ging aan het bestuur van de R.K.W.V. herroepen zal worden. De heer Fijneman geeft zich vervol gens op als als collectant van de stui versactie van herwonnen levenskracht. Het sociaal-economisch toekomstbeeld. De heer Fr. Hoogers, voorzitter van den Bosschen Dioc. Bond hield hierna een causerie over het onderwerp: ,,Het Sociaal-economisch toekomstbeeld". Spr. begon met uiteen te zetten, dat het onmogelijk was, het onderwerp zoo als dat staat aangegeven te behande len. Men dient er dus rekening mede te houden, dat hij slechts een zeer klein gedeelte van het sociaal-economisch toekomstbeeld ontsluiert. In het kader van de nieuwe gemeen schap, die bedoeld is als opbouw van deze ontredderde maatschappij, heeft ook het individu een taak. De taak van het individu in iedere maatschappij is te zorgen, dat zijn bestaan zoo goed mogelijk is, dus moet hij zorgen de noo- dige middelen te hebben om de behoef ten te kunnen bevredigen, hetgeen neerkomt op loonenden arbeid. Hij dient zelf te zorgen, dat zijn positie als arbeider zoo gunstig mogelijk is. De in- dividueele krachten schieten echter te kort. De mensch is van nature hulpbe hoevend en daarom is er ook een taak weggelegd voor de groepen van indi- viduën, de organisaties. Op sociaal-economisch terrein is er veel verkeerd, o.a. het loondienstver- band. Dit vindt zijn oorzaak in het eco nomisch overwicht van den werkgever. De economische verhoudingen zijn ge baseerd op juridische gelijkheid, maar in de practijk is er een zeer groote on gelijkheid, want het economisch vermo gen van den arbeider is minder dan dat van den werkgever. De laatste is hier door verreweg de baas, daar de arbei der veelal van de eene week in de an dere moet leven. Ongelukkig genoeg, maken de werkgevers te gemakkelijk misbruik van hun overmacht; hierbij noemt spr. dan de opzeggingstermijn van acht dagen, waardoor werkgevers arbeiders die soms meer dan 35 jaren bij hen in dienst zijn geweest kunnen ontslaan per acht dagen. Spr. acht dit onrechtvaardig. Sedert eenige jaren nu is de gedachte aan het groeien, dat een werkgever een arbeider alleen kan ontslaan met in- achtname van 'n redelijken opzeggings termijn, waarbij spr. noemt acht dagen voor ieder jaar, dat de arbeider in dienst was. Spr. acht dit een toekom stig sociaal-economisch aspect. Naast het individu en de organisatie heeft ook de staat een functie te ver vullen. Het is evenwel verkeerd als de staat het geheele economische leven tot zich trekt. De natuurlijke taak van den staat is het behartigen van het alge meen welzijn en aanvullend optreden. Alleen waar de afzonderlijke personen en de organisaties dus tekort schieten, dient de staat in te grijpen. Als aanvullend ingrijpen van den staat noemt spr. de verbindendverkla ring van 'de coll. arbeidsovereenkomst, de bedrijfsvergunningswet en de ves tigingswet kleinbedrijf. Bij al dit staatsingrijperi, moet er ech ter zorgvuldig voor gewaakt worden dat het economisch leven niet verstart, hetgeen ook in de middeleeuwen is ge beurd. De maatregelen, welke de staat neemt, moeten passen in de tijdsom standigheden en daaraan zit de conse quentie vast, dat iedere maatre gel zich zelf overbodig moet maken. Wanneer de staat zich uït het eco nomisch leven kan terugtrekken is nog niet te zeggen, maar wij moeten er ons op oriënteeren dat de staat zich gaat terugtrekken en alles geregeld wordt door de organisaties, zooals aangege ven is door Quadragesimo Anno. Met een voorbeeld uit de typografie licht spr. nog een en ander toe. De voorzitter dankt den spr. voor zijn interessante lezing en sluit met den Christelijken groet. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Vijfde lezing op Donderdag 22 Fe bruari 1940, des avonds te 8 uur pre cies. Spreker de Weleerw. heer Dr. A. Wildschut, Pred. der Ned. Herv. Gem. te Rotterdam. Onderwerp: Wat de profeet Habakuk ons thans te zeggen heeft. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Niemand weet wat ons, Nederlan ders, nog te wachten staat. Maar als wij ons oor te luisteren leg gen of onze dagbladen lezen, dan voe len wij, dat het voor de kleine neutra len steeds moeilijker wordt. Onze koopvaardijschepen gaan naar de kelder, ons land wordt door vliegtui gen van onbekende nationaliteit over vlogen. En wij, kleine staten, kunnen alleen heel ernstig protesteeren, maar voor de restneutraal blijven. En toch mogen wij niet stil zitten. Wij burgers moeten ons voorbereiden, even krachtig als onze weermacht. Ook wij moeten ons organiseeren en helpen waar wij kunnen. Elke militair moet zoo noodig zijn bloed vergieten voor zijn vaderland. Dat klinkt heel erg en toch wordt van elk hunner verwacht, dat zij ons bur gers zullen verdedigen. En wat doen wij voor hen? Zoolang het vrede is geven wij hen O. en O. Maar als een gewonde soldaat op het slagveld, in de loopgraven, in de voor ste linies is, voelt hij weinig voor een mooie film of iets dergelijks. Hij behoeft iets anders, iets beters. Dan zullen wij, burgers, ons bloed moe ten geven. Elk militair, die door veel bloedverlies reeds met het eene been in het graf staat, kan misschien nog ge holpen worden. En wie zou dat niet willen. Zonder eigen levensgevaar een an der leven redden. In vredestijd is dat een prachtige daad, maar in oorlogstijd is dat een plicht, die wij tegenover onze weer macht hebben te vervullen. Geen gezonde man of vrouw mag zich hieraan onttrekken. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft de organisatie van de Bloedtrans fusiedienst op zich genomen. In elke plaats is een commissie inge steld. Elke gezonde inwoner van Waalwijk boven 18 jaar kan zich opgeven op het Raadhuis of Stationsstraat 86. In het bijzonder worden vrouwen en niet dienstplichtige mannen verzocht zich disponibel te stellen. Wilt U meer weten van de bloed transfusiedienst, gaat dan eens kijken naar de film die deze week in Waal wijk draait. U kunt dan zien en hooren wat H.K.H. Prinses Juliana als Eere- Voorzitster van het Roode Kruis tot U te zeggen zal hebben. „VAN EEN VOLK. - DOOR EEN VOLK. - VOOR EEN VOLK". Een prachtige propaganda-film in Musis. De Bloedtrans fusiedienst. In Waalwijk is, zooals in tal van an dere plaatsen in ons land, onder voor zitterschap van den Burgemeester een werfcommissie van den Bloedtransfu siedienst gevormd. Deze commissie zal onder auspiciën van het Nederl. Roode Kruis onder de Waalwijksche ingeze tenen een krachtige propaganda voeren ten behoeve van genoemden dienst. In Nederland zouden in oorlogstijd pl.m. 100.000 donors (bloedgevers) noodig zijn. De Waalwijksche commissie zal trachten een groot aantal ingezetenen dezer gemeente mannen en vrouwen tusschen 18 en 60 jaar, die zich gezond voelen bereid te vinden zich voor dit bij uitstek humanitair doel aan te melden. Zij, die dienstplichtig? of aan de Lüchtbeschermings-dienst verbonden zijn, moeten zich niet als donor opge ven, aangezien op een oogenblik, dat zij zich als bloedgever beschikbaar zou den moeten stellen, hun aanwezigheid elders vereischt kan zijn. Bij deze actie heeft de Directie van Theater Musis Sacrum spontaan haar medewerking toegezegd en zal vanaf Vrijdag in het bijprogramma van Mu sis vertoonen de suggestieve propagan da-film: ,,Van een Volk. Door een Volk. Voor een Volk". Deze interessante film toont op dui delijke wijze dat het ,,bloedgeven een volkomen ongevaarlijke en pijnlooze geschiedenis is. Ongetwijfeld zal deze film er be langrijk toe bijdragen dat het publiek, dat tegenover bloedtransfusie nog al tijd min of meer huiverig staat, hiervan een juist beeld te geven. Wij beschouwen deze filmvertooning dan ook als een belangrijk gedeelte van deze actie. Na de vertooning circuleeren in de zaal invulbiljetten, waarop men zich kan opgeven. Moge de biljetten druk geteekend worden! BIJZONDERE COLLECTE ROODE KRUIS AFD. WAALWIJK. De bijzondere straat-collecte voor de afdeeling Waalwijk van het Ned. Roo de Kruis heeft 1.1. het niet onaanzien lijke bedrag van 152.60 opgebracht. LEZING VOOR DE K.A.V. De destijds uitgestelde lezing voor de K.A.V. over de Katholieke actie voor God zal, zooals wij foen reeds hebben bericht morgenavond in het Bondsgebouw worden gehouden. De .geestelijk adviseur, kapelaan Völ- ker zal over dit onderwerp spreken en een en ander toelichten met lichtbeel den. AANGEHOUDEN. Door de Kon. Marechaussée alhier werden Dinsdag aangehouden een ze kere v. P. en ten H., beiden alhier, die in het politieblad stonden gesignaleerd als hebbende nog iets in petto. BILJARTSPORT. J.l. Maandag had in het café van den heer A. van Berkel de return-biljart- wedstrijd plaats tusschen een W.B.C.- 6-tal en de militaire biljartclub De Klots, welke door een groot aantal be langstellenden, ook van de zijde der militairen werd bijgewoond. De uitslag was als volgt: W.B.C—De Klots: C. v. Berkel—Korp. Busch 7551 Chr. v. BerkelRaar 7528 W. Lamers—le Lt. Kraa 75— 49 G. v. d. Sanden-Sgt. v. Leeuwen 54— 75 P. v. WellHartkamp 7275 J. HornesSgt. Lagerwerf 7549 Totaal 426327 W.B.C. gem. 3 27, hoogste serie G. v. d. Sanden 20. De Klots gem. 2.48. hoogste serie Sgt- van Leeuwen 16. W.B.C. won deze wedstrijd alzoo met 99 punten. „TOT BLOEI DER TOONKUNST". Zondag hield de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" haar jaarver gadering in de zaal van'den heer W. Pullens. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer P. v. Cromvoirt, en van den penningmeester, den heer H. Maas, bleek dat de vereeniging wat ledenaantal betreft weliswaar iets achteruitgegaan was, doch de finan- tieële positie was beduidend gunsti ger dan een jaar geleden. De aftredende bestuursleden de heeren W. v. d. Mee (voorzitter) en W. Buys (2e secretaris) werden met nagenoeg algemeene stemmen herko zen. Na Paschen zal het gezelschap een feestavond worden aangeboden, waar op o.a. een onderlinge kwartetten- wedstrijd zal worden gehouden. AANRIJDING. Maandag voormiddag om ongeveer twintig minuten voor 10 kwam een bestelauto, bestuurd door den mili tair J. v. H. uit Eethen in botsing met een luxe auto bestuurd door A. S. uit Waalwijk. H. die uit de richting Den Bosch kwam wilde de dam hij het café „Mo lenvliet" inrijden en gedeeltelijk ten gevolge van de gladheid en waar schijnlijk ook gedeeltelijk tengevolge van onoplettendheid reed de wagen van S. die uit Westelijke richting kwam, de bestelauto in de flank. Een lantaarnpaal moest het eveneens ont gelden en werd door v. H. stuk gere den. De militaire wagen werd vrij ern stig beschadigd. De luxe wagen kwam er wat beter af. Beide bestuurders kwamen met den schrik vrij. De gemeente-politic, die spoedig aanwezig was, onderzoekt de schuld vraag. AFGIFTE VAN COKES. Wij vestigen de aandacht onzer le zers op de in ons eerste blad voorko mende aankondiging der Licht- en Wa terbedrijven van Waalwijk, waarin wordt medegedeeld welke maatregelen genomen zijn om het gebrek aan cokes alhier te voorkomen. Men neme er goede nota van. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. STICHTING: „VAKOPLEIDING iN HEI ISlöDOiVl L»Ei\ UUoCH". Pastoor H. Heezemans te Waalwijk, voorzitter van de stichting „Vakoplei ding in het bisdom Den Bosch" schrijft over deze instelling in de „Sint Jans- k lok ken" o.m.: Sinds korten tijd bestaat er in ons bisdom een werk, dat ongetwijfeld de aandacht verdient van allen die het wèl meerien met ons volk. We bedoelen de Stichting „Vakoplei ding in het bisdom 's-Hertogenbosch". Dat er in nagenoeg alle takken van industrie ernstig geklaagd wordt over brek aan vakbekwaamheid van heel veel arbeiders, is algemeen bekend. Dal van de toekomstige ambachts lieden ter verwerving van deze zoo noodige vakbekwaamheid maar een zeer gering procent de ambachtsscho len bezoeken, is evenzeer bekend. Alles zeer ten nadeele van onze ar beiders, die vaak geen echte vaklui meer zijn, en zeer ten nadeele van de industrie, die vaak tevergeefs zoekt naar geschikte arbeidskrachten. De Stichting „Vakopleiding in het bisdom 's-Hertogenbosch" wil nu trachten, in dezen zeer ongewenschten toestand althans eenige verandering te brengen. Zij wil dit doen door het volgen van onderwijs aan de ambachtsscholen te bevorderen maar zij wil daarnaast ook een anderen, een nieuwen oplei dingsvorm gaan propageeren, die be kend is onder den naam van „leerlin- genstelscl" en die men vinden kan in Titel II der Nijverheidswet. Onder het „leerlingenstelsel" ver staat de wet, dat een jongen, die aan de leerplicht heeft voldaan en geen vakschool kan volgen b.v. om finan cieele reden of omdat er in de heele streek geen ambachtsschool is, bij een patroon in diens bedrijf wordt ge plaatst, waarbij de patroon met de be trokken ouders of wettelijke vertegen woordigers ten overstaan van het be stuur der Stichting, een „leerovereen komst" afsluit, waarbij bepaalde wc- derzijdsche verplichtingen worden aan vaard. De jongen gaat dan werken in het bedrijf en wordt in de werkplaats zelf opgeleid in de praktijk van het door hem gekozen vak, waarbij de patroon rekening moet houden met het voor geschreven opleidingsprogramma. Het is dus eenigszins een toepassing van het oude gildensysteem in moder nen vorm. Naast deze praktische opleiding in het bedrijf zelf, moet de leerling voor het theoretisch vakonderwijs de voor hem aangewezen avondnijverheids- school bezoeken, waartoe de patroon de volle medewerking moet verleenen. Bovendien moet den leerling gele genheid worden gegeven, op behoor lijke wijze zijn godsdienstplichten te kunnen waarnemen, eventueel gods dienstonderricht te kunnen volgen, terwijl vooral gewaakt moet worden voor gelegenheden welke een gevaar geacht kunnen worden voor godsdienst en zeden. In de leerovereenkomst wordt dan nader omschreven, alles wat verband houdt met de opleiding en praktische vorming van den leerling als toekom stig vakman. Bij de hierboven gegeven omschrij ving van het leerlingstelsel werd het voorbeeld gegeven, dat een jongen di rect na het verlaten van de lagere school bij een patroon op leerovereen komst in dienst treedt. Ingevolge latere beschikking is het leerlingenstelsel nu ook opengesteld voor de leerlingen die den tweejarigen cursus van een ambachtsschool heb ben voleind. Ook deze leerlingen kun nen op leerovereenkomst in een bedrijf opgenomen en tewerk gesteld worden. Voor de eerstgenoemden is de leertijd op drie jaar gesteld, voor de oud leerlingen van de ambachtsschool ech ter op twee jaar. Het spreekt vanzelf, dat het leerprogramma van beide groe pen verschillend is en dat ook de fi nancieele regeling van loon, vergoe ding, enz. verschilt. Voor het afsluiten van deze leer overeenkomsten tusschen patroons en leerlingen en ter propageering van het leerlingcnstelsel heeft de stichting een technisch ambtenaar (controleur) aan gesteld, die overeenkomstig de wette lijke voorschriften toezicht en leiding bij dit omvangrijke werk op zich zal nemen. Wij hopen, dat dit nieuwe werk zal slagen en doen daartoe een beroep op geestelijke en wereldlijke autoriteiten, op werkgevers- en werknemersorgani saties, op bestuurders van jongensge stichten, kampen, onderwijsinrichtin gen, enz. Immers, wat de Stichting tot stand hoopt te brengen, is een maatschappe lijk en sociaal belangvoor de jeug dige aspirantvaklieden, maar niet min der voor de werkgevers. MMfi—

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5