BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS smakelijk ©feu EEN SUCCESVOLLE ADVERTENTIE „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" ADVERTENTIEN Vrouwel. Kantoorbediende DRUNEN. AGENDA'S. - R.K. MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL, WAALWIJK. e RJK. Aan het jaarverslag van de Middelbare Handelsavondschool al hier, ontleenen wij, dat aan den heer Drs. G. v. Imbeeck, leraar Frans, die vanaf 15 Nov. 1938 ziekte-verlof ge noot, per 31 Aug. 1939 eervol ontslag werd verleend. In zijn plaats was reeds per 1 Jan. 1939 benoemd de heer A. A. F. Engels, leraar Frans aan de R.K. H.B.S. alhier. Aan Mej. D. Meuwese werd per 31 Aug. eervol ontslag verleend wegens huwelijk. In haar plaats werd per 1 Sept. als leraar Engels benoemd de heer Drs. A. Etman, leraar Engels aan de R.K. H.B.S. alhier, voor 4 uren, ter wijl de heer Drs. G. J. de Vries de ove rige 4 uren Engels waarneemt. Aan den Weleerw. heer W. Völker godsdienstleeraar, werd per 1 Sept. eervol ontslag verleend, omdat hij we gens zijn werkzaamheden in de paro chie-dienst, de lessen niet meer kon ge ven. In zijn plaats werd per 1 Sept. benoemd de Weleerw. heer A. van Lierop. Als tweede leraar in de Nederlandse taal werd per 1' Sept. benoemd de heer M. v. d. Griendt te Vucht. Voor het eindexamen van de 3-jari- ge cursus slaagden 18 candidaten; 3 werden afgewezen. Voor het practijkdiploma Machine- schrijven deden 24 leerlingen examen: 22 slaagden, 2 werden afgewezen; voor Stenografie deden 4 leerlingen examen en slaagden allen. Een leerling slaagde voor het practijkdiploma Boekhouden van de Ver. van Leraren in de Han delswetenschappen en 2 voor Engels, voor het diploma van dezelfde vereni ging. Aan de examens Middenstandsdiplo ma Handelskennis onderwierpen zich 12 candidaten, waarvan 11 slaagden. Het aantal leerlingen op 31 Dec. 1938 was 130, op 31 Dec. 1937 140 en op 31 Dec. 1939 129. Door het groot aantal leerlingen moest de eerste klas in 2 afdelingen worden gesplitst. Evenals vorige jaren bestond ook in andere opzichten een nauwe samen werking tussen de avondschool en de R.K. H.B.S. In het gebouw van laatst genoemde school werden ook de lessen gegeven. HANDKAR IN DE KNEL. Hedenmorgen rond half elf gebeur de er in de Grootestraat tegenover Pulles-Heesbeen een kleine aanrij ding. Een handkar van de firma v. L. alhier, heiaden met leer kwam van de richting Markt. Op de reeds ge noemde plaats stond een luxe auto geparkeerd van den heer M. alhier. Juist op het moment, dat de hand wagen wilde passeeren kwam van den anderen kant een luxe auto aangere den, zoodat de handwagen in de knel raakte. Daar hout evenwel sterkefr is dan het auto-plaatijzer bekwamen al leen de heide auto's enkele deuken in de spatborden. De gemeente-politic was spoedig ter plaatse en maakte proces-verhaal op. Opdracht. Het bouwen van een kapitale boerderij voor rekening van den ht\ r B. Smits Cornzn. op Giersbergen werd bij aanbesteding opgedragen aan Gebr de Wit en M. Schapen donk te Drunen, Het nieuwe raadhuis. Zaterdagmiddag hebben de raads leden en oud-raadsleden onder leiding van burgemeester Mr. R. v. d. Heijden het nieuwe raadhuis bezichtigd. Allen waren vol lof over het nieuwe gebouw en met groote belangstelling werden de verschil lende onderdeelen bekeken. Naar wij vernemen ligt het indi bedoeling van het gemeentebestuur om op een Zondag het gebouw ter bezichtiging van het publiek open te stellen. L)e opening kan tegen einde Mei of begin Juni verwacht worden Intusschen heeft men het gebouw reeds ten deele in gebruik genomen De secretarie werd er met ingang van Maandag gevestigd. Veilingvergadering. Maandagavond werd in de zaal van café Th. Elshout de afdeelings- vergadering gehouden van de Vei- lingvereeniging „De Langstraat". De agenda voor de hedenmiddag te houden algemeene vergadering werd besproken, terwijl aan de leden nog desteun werd uitgekeerd waarop zij nog recht op hadden. Huldigingswedstrijd. De biljartclub Prins Bernard van Hotel Vissers speelde in café Th. Elshout een huldigingswedstrijd bij 0,0.0. in verband met het tweede lustrum van deze vereeniging. Zooals gebruikelijk werd het een zeer spannende kamp, waarin de jubileerende vereeniging wist te ze gevieren. O.O. 0. tikte 515 car. bijeen terwijl Prins Bernard er slechts 435 wist te veroveren. De hoogste serie werd gemaakt door C. Klomp van O O. O. met 28 car Jaarvergadering N C,B. der afdeeling Drunen-Elshout. Dinsdagavond hield de afdeeling Drunen-Elshout van den N. C. B. hare jaarvergadering in de zaal der Meisjescongregatie te Drunen onder presidium van den heer H. Brok. Na het openingswoord van den voorzitter werden de notulen dei twee vorige vergaderingen onveran derd vastgesteld. Aan het verslag en rekening van den secretaris penningmeester, den heer M. v. Halder, ontleenen wij het volgende 't Aantal leden bedroeg op 30 Juni 1939 totaal 391, waarvan 3A7 werkende, 23 conlribueerende en 51 arbeideisleden. De totale ontvangsten zijn f51.882.15 en de uitgaven f 50.810.82. In kas was op 30 J uni 1939 I 1072.03, De verlies- en winstrekening sluit met een batig saldo van f41.82. De balans meldt een totaalcijfer van f15 311.24. De reserve bedraagt f 8890.5 1. z ln totaal werd aan meststoffen omgezet 1.160.456 K.G. voor een bedrag van f35 923.01. Voor reke ning van het filiaal werd aan vee voeder omgezet 681.370 K.G. voor een bedrag van 162UU0.— Op het pakhuis werd 34.040 K.G door de maalderij gemalen. De aftredende bestuursleden de heeren M. v. Halder, Adr. Pelders en Chr. Muskens werden bij accla matie herkozen. Het crediet van f 20 000 van de afdeeling bij de Boerenleenbank loopt dit jaar af. Besloten werd bij voornoemde instelling een crediet aan te vragen van f 10.000. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. De heer v. Ktssel gaf een duidelijke uiteenzetting van de zuivelfilm »Het belang van den boer» van de F. N. Z., die daarna vertoond en met groote aandacht door de aanwezigen gevolgd werd. DE PRIJSBEPALING DOOR DEN HANDEL. - #<>''- -t süsASBHftl De minister van Economische Zaken deelt met betrekking tot de prijspoli tiek het volgende mede: Na het uitbreken van den oorlog is bekend gemaakt, dat geen bezwaar be stond tegen een verhooging van den verkoopsprijs boven liet peil, dat in de maand Augustus 1939 gold, voorzoover deze verhooging door een aantoonbare verhooging van den kostprijs werd ge motiveerd. Nadat de oude voorraden in het algemeen waren opgeruimd, is vervolgens op de persconferentie van 3 November 1939, alsook hij de schrif- fc lijke behandeling van de begrooting van het departement van Economische Zaken medegedeeld, dal ten aanzien van de prijsbepaling door liet bedrijfs leven accoord kon worden gegitan met een calculatie op basis van de vervan gingswaarde, indien en voorzoover nor male handelsvoorraden werden aange vuld. Het is intusschen wenschelijk ge bleken, deze richtsnoeren te verduide lijken met betrekking tot de handels marges. In sommige gevallen blijkt men er namelijk van te zijn uitgegaan dat bij de herziening der prijzen de procentu- eele bruto-winst-marges konden wor den gehandhaafd. Dit standpunt moet ils onjuist worden beschouwd. Ook voor den handel geldt, dat prijsvcrhoo- ging door een aantoonbare kostprijs- stijging moet worden gemotiveerd. Bij de prijsbepaling door den handel mag dus het totale geldsbedrag van de bru- lo-winst-marge slechts worden ver hoogd. indien en voorzoover een aan toonbare verhooging van de handels- kosten heeft plaats gevonden. De minister doet een beroep op het bedrijfsleven om deze aanwijzingen nauwgezet na te leven, teneinde zon der dat van de bijzondere bevoegd heden van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 gebruik behoeft te worden gemaakt, een verhooging van de prijzen en daarmede van de kosten van levensonderhoud zooveel mogelijk te beperken. Tenslotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat voorlichting met betrek king tot de materie der prijzen wordt verleend door de -afdeeling nijverheid en de afdeeling middenstand van de directie van handel en nijverheid van het departement van Economische Za ken. K. L. M. BREIDT HAAR LUCHTNET WEER UIT. Op 1 Maart a.s. zal een nieuwe dienst regeling in werking treden voor het luchtnet der K. L. M. en der met haar samenwerkende luchtvaartmaatschap pijen A.B.A., D.D.L., Sabena en D.N.L. In die dienstregeling zijn verschillen de uitbreidingen opgenomen. Hel aantal diensten, dat dagelijks het verkeer tusschen Nederland en En geland onderhoudt, zal tot vier wor den uitgebreid. Drie diensten zullen worden onderhouden tusschen Neder land, Denemarken en Zweden. De luclitvernnicling tusscnen Ne derland en Belgie wordt sleents 111 zooverre gewijzigd, dat de aansluitin gen tusscnen Amsterdam en Scandi navië gunsligfer zijn geworden, ter wijl bovendien de menst ook op Zon dagen zat worden uitgevoerd. in den loop van Maart worden ver der nog twee belangrijke uitbreidin gen verwacht: de Norway Air-express, de diensi tusschen Amsterdam en Os lo, zal vermoedelijk op 15 Maart wor den heropend. Deze verbinding, wel ke vooral in Noorwegen groote popu lariteit geniet, zai in beide richtingen worden onderhouden. De tweede Iuchlverbinding, waar van de opening in Maart zal plaats vinden, is de dienst Amsterdam Parijs, welke via Dieppe zal worden uitgevoerd. 's-Hertogenbosch heeft gebrek aan kolen. De Kamer van Koophandel en FaoneKeu voor 's Hei logeubosch en omstreken heelt lelegiammen van den volgenden ïnnouo gezonden aan ue ministers van Waterstaat en van Sociale Zaken „Blijkens enquête kolenhandel 's Her logen bosch beslaat absoluut gebrek aan cokes en unthraciel en eierkolen. Dientengevolge komt naast voorziening van brandstollen van particulieren bevoorrading van ïuduslrieele ondernemingen in ge vaar met gevolg stopzetting van oedrijven. Verzoeke dringend brand stollen voorzienig vanuit Nederland- scüe mijnen onverwijld te widen bevorderen," Bij de in deze telegrammen be doelde enquête le 's Hertogeubosch en Vugüt ingesield, was gebleken, dat nagenoeg de geheele voorraad cokes opgebruikt was, authracietin zetr beperkte hoeveelheid nog voor radig was en eierkolen eveneens uageuoeg niet meer beschikbaar waren. Het betrelt hier niet een kolen probleem, doch een transport probleem tengevolge van den barren winter, die de kanalen onbevaarbaar heelt gemaakt. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K..en V. Gymnastiek!. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transpoi t- Colonne Roode Kruis U. L. Schooi. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub Waalwijk«in Calé- Rest. »De Molenviiet«. W.G V.- S.S.S. Donderdag. Adspiranten A van 6,7,— Adspirauten B van 7,15—8,15 Heeren van 8,30—10,— Vrijdag. Dames-Adsp.R van 7,30 8,30 Dames van 8,4510, Zaterdag. Dames Adsp.A van 5,30—6,30 Vrijdag Theater Musis Sacrum Mikado Vrijdag 8 15 uur Luxor Bioscoop »5 kwamen terug« Pamfletten met opruiender» inhoud verspreid In verschillende wijken van Zaan dijk werden de vorige week pam fletten met een sterk opruiend karakter huis aan huis verspreid. Burgemeester A. H. van Gelderen achtte den inhoud van zoo ernstigen aard, dat hij de gemeente-politie en de marechaussee te Wormerveer belastte met een uitvoerig onder zoek. Dit leidde er toe, dat twee vrouwen en een fotograaf uit Wormerveer in arrest werden ge steld Zij zullen heden ter be schikking van den officier van ustitie te Haarlem worden gesteld. Het pamflet was gericht tegen aet militaire gezag en den lucht- leschermingsdienst. De koude in Hongarije De laatste dagen zijn weer negen personen in Hongarije doodgevroren. Nog steeds houdt de hevige koude aan. De Karpathen worden door wol ven geteisterd. Een boer is door wolven aangevallen en verscheurd. In de omgeving van Raho vond men de resten van meer dan 160 reeën en herten, die door wolven waren aangevallen. Geheele kudden herten vluchten in uitgeputten toe stand naar de dorpen, waar zij door de bewoners in slallen worden ondergebracht De autoriteiten werken samen met de bevolking, om op de wolven jacht te maken. y 0 WAT DE BROODTROMMEL OPLEVERT! Restjes brood zijn in geen enkel huis houden een bijzonderheid: juist iets wat dagelijks een paar maal op tafel komt en waarvan in den regel flink wordt gegeten, koopt men niet in mondjes maat" en het gevolg is dan, dat ei wel eens wat brood overblijft, soms in de vorm van sneetjes, soms als één ge heel. We kunnen dat niet meer geheel versche brood natuurlijk ook best zóó opgebruiken, zelfs is daar uit een ge zondheidsoogpunt véél voor te zeggen. Nu en dan echter komt wat brood van den vorigen dag ons ook in de keuken goed te pas en we maken er vooral graag gebruik van, om er het een of an der nagerecht mee te bereiden: een broodschoteltje, wentelteefjes, een broodomelette, enz., enz. Wist LI wel, dat daarnaast het oude brood ook uitstekend dienst kan doen in het meer hartige gedeelte van het middagmaal? Ook op die manier helpt het ons aan schoteltjes, wentelteefjes en omelettes dan echter geen zoete maar pikante, die heel goed passen bij de groente van den maaltijd en die zóó voedzaam gemaakt kunnen worden, dat ze een overigens vleeschloos maal toch helpen aan de vereischte hoeveelheid voedende bestanddeelen. Onze hulpmiddelen zijn in zulke ge vallen melk, kaas en eieren, voedings middelen dus, die in eiwitwaarde en daarom gaat het in dit geval gerust kunnen concurreeren met het anders gebruikte vleesch. Feitelijk brengen de gerechten, waar van .hier sprake is, nog een tweede voordeel mee: brood n.l. is zeer rijk aan koolhydraten, een tweede voe dingsstof, die we in een maaltijd noo- dig hebben. De aardappelen dus, die wij gewoonlijk beschouwen als onze koolhydraten-leveranciers voor het middagmaal, kunnen door het brood vervangen worden, zoodat we alleen nog voor groente hebben te zorgen. We leggen hierop den nadruk, omdat tegen het eind van Februari gewoonlijk de schoonmaak zoo beslag legt op den tijd van de huisvrouw, dat een gemakkelijk te bereiden middagmaal haar zeker wel kom zal zijn! Als groenten, waarbij zoo n brood gerecht uitstekend smaakt, zouden we willen aanraden: savoyekool, gesmoor de koolraap, prei, uien, zuurkool of spruitjes: juist de geraspte kaas, die aan het brood den gewenschten smaak geeft, past ook bij al deze groenten. Wentelteefjes bij groente (4 personen). 1 oud broodje van 400 g., 3 eieren. 3 d.l. melk, 3 theelepels Maggi's Aroma, 100 g. (1 ons) gerespte kaas, snuifje peper en zout, onge veer 80 g. (4 afgestreken eetle pels) boter. Snijd het brood in een twaaltal sneet jes van gelijke dikte. Klop de eieren met wat peper en zout. roer er de melk en de Maggi's Aroma door en laat er de sneetjes brood in weeken. tot ze goed van het mengsel doortrokken zijn. Leg dan telkens twee geweekte sneetjes op elkaar met een laagje geraspte kaas er tusschen: bak ze in de koekenpan met de boter aan weerskanten goudbruin. Broodomelette met kaas (4 personen). 4 dikke sneden oud brood (zonder korst), 4 eieren, 2 d.L. inelk, 100 gram (1 ons) geraspte kaas, 2 theelepels Maggi's Aroma, wat zout, peper en nootmuskaat, on geveer (3 afgestreken eetlepels) boter. Overgiet het brood met kokende melk en wrijf het daarmee fijn; roei er de geklopte eieren door, de geraspte kaas, de Maggi's Aroma en de kruiden. Laat in de koekenpan de helft van de boter heet worden, giet er het be slag in en bak de omelette aan beide kanten goudbruin, nu en dan een ge deelte van de overige boter toevoe gende. Broodschoteltje met kaas (4 personen). 250 G. (8 sneetjes) oud brood zon der korst, 4 eieren,*2V2 d.L. melk, 100 G. (1 ons) geraspte kaas, 3 theelepels Maggi's Aroma, desver- kiezende 2 eetlepels dikke toma tenpuree, naar smaak wat peper, nootmuskaat en zout, 40 G. (2 al- gestreken eetlepels) boter. Klop de eieren met wat zout, peper en nootmuskaat, roer er de Maggi's Aroma door en naar verkiezing ook de toinatenpurée; giet dit mengsel over het brood en laat bet er V2 uur in doortrekken. Leg in een vuurvast schoteltje een laagje brood, strooi er de helft van de kaas over, leg daarop weer brood en een tweede laagje kaas, dek dit af met de laatste sneden brood, giet er de nog achtergebleven vloeistof over, leg er de boter in klei ne klontjes op en laat bet schoteltje in den oven lichtbruin worden. GEVRAAGD. Liefst eenigszins met kantoor werkzaamheden op de hoogte. G ed kunnende typen. Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 62472 JÉ»' .j&bJ BEGINT MET EEN PAKKENDE REGEL AAN DE KOP. - DE AANDACHT VAN DEN LEZER MOET IN ENKELE WOORDEN OPGEWEKT WORDEN VOOR DEN TEKST DIE VOLGT. VER ZORGT OP DEZE MANIER UW ADVERTENTIES IN HET MEEST GELEZEN BLAD VOOR DE LANGSTRAAT EN OMGEVING

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6