ALGEMEENE TOESTAND DAM PO (fcPW, BINNENLANDSCH NIEUWS De Geheime Ingang FEUILLETON. HOEST EN r VERKOUDHEID/ gcnooten, die elders een bestaan von den bij honderdduizenden naar 't moe derland terug! Merkwaardige inconsequentie. De algemeene toestand. Britsch eskader bij Petsamo. Naar verluidt zou een Britsch eska der van een onbekend aantal schepen bij Petsamo (Nóord-Finland) zijn ge signaleerd. De aanwezigheid van zulk een eskader zou ten doel kunnen heb ben Duitsche schepen op weg naar Noorschc wateren te onderscheppen. Londen Iaat zich over dezen trip niet uit; alleen zegt het dat, wanneer de Britsche oorlogsbodems zich bij Pet samo (een ijsvrije haven) ophouden, dit moet worden verklaard met betrek king tot de contrabande-controle op volle zee. Met andere woorden: Enge- land's vloot flottieljes zijn er op uit om bij de Noorschc en Finsche wate ren den Duitschers de vrije vaart te verhinderen. Het zou echter ook kun nen, dat dit vloolonderdeel om andere doeleinden hier huist. Uit Zuid-Finland komen intusschen weer gunstige berichten. Na de bezet ting van een serie punten van de eer ste Mannerheimlinie hebben de Rus sen den druk niet meer voortgezet. De Finnen hebben hun frontlijn ver kort en hun tegenstanders gedwongen hun strijdkrachten te hergroepeeren. Deskundigen zijn het er over eens, dat de nieuwe Finsche stellingen bij Vipuric veel steviger zijn dan de ont ruimde en van het naderend voorjaar verwacht men bovendien voor de Fin nen gunstige dagen. Als straks ijs en sneeuw gaan smelten, worden de ope raties voor de Russen nog moeilijker. Dan zullen de Russische tanks door modder en brei moeten boren en zul len de Russische kampen schier onbe woonbaar worden. Meer en meer moet men het denkbeeld loslaten dat Rus land een verkeerden zet deed door den oorlog in den winTer te beginnen. Dal de winter zóó fel was, was uiteraard een handicap en maakt de dooi met alle narigheden van dien, straks nog erger. Neen, de oorlog in Finland is voor de Russen nog niet gewonnen. Zij zaaien met hun bommen geen paniek. Op het „veld van eer" hebben zij nog altijd te toonen dat hun leger tot het beste der wereld behoort. Dit bewijs is tot heden uitgebleven en wij vreezen dat hel nog lang zal duren en vele offers zal kosten, vooraleer de troepen zegevierend Helsinki binnen rukken en het Finsche leger zal ver strooid zijn. Wat bovendien de Belgische gene raal Badoux over de Mannerheimlinie vertelde, is weinig bemoedigend voor de Russen. De particuliere correspondent van de „Temps" te Brussel heeft een on derhoud met hem gehad, waarin de generaal mededeelde, dat hij in onder handeling staat met de Finsche regee ring en binnenkort naar Finland zal vertrekken. Ten aanzien van den toestand van het Finsche leger op de landengte van Karelië zeide hij, dat de Russen slechts een deel van de vooruitgeschoven stel lingen van de Mannerheimlinie heb ben bezet en wel tusschen Maola en de Finsche Golf. De rest van de linie heeft volledig weerstand geboden, omdat hier slechts moderne verdedigingswer ken lagen. Het terrein is hier geheel in het voordeel van de verdedigers. Wat de tweede Mannerheimlinie be treft zeide generaal Badoux, dal deze is gebouwd door generaal Sarmin, in specteur-generaal van de Finsche ge nie, die aan de hoogere krijgsschool van Parijs gestudeerd heeft. Verder zeide hij, dat indien Wiborg zou val len, dit niet erg zou zijn, want de stad heeft geen militaire beteekenis. Hij vergeleek de positie van Wiborg met die van Dixmuiden en de IJzer. Indien Finland doeltreffend wordt geholpen, vooral met verdragend zwaar geschut en bombardementsvliegtuigen, dan zou het Finsche leger het uit kunnen hou den tot de dooi invalt in Maart en daarna zou Finland dan niet meer in het oorlogstooneel liggen. Badoux is dus van meening dal er in Maart een offensief ontketend zal worden op een ander front, dat ook de Russen bezig zal houden. Doelde de gepensionneerde Belgische generaal hiermede op de troepen die in Syrië gelegerd zijn, dicht bij het Russische pctroleum-gebied? Verder zijn er verschillende teeke nen welke er op wijzei) dat de buiten- landsche hulp aan het kranige Fin land met den dag in sterkte toeneemt. Blijkens een niet te controleeren be richt heeft Engeland in totaal 144 vliegtuigen ter beschikking van Fin land gesteld, t.w. 120 gevechtsvliegtui gen en 24 bommenwerpers. Hiervan zijn er reeds 40 tot 50 in Finland aan gekomen. Voorts worden door Engeland naar Finland gezonden: 150 anti-tankka- nonen met munitie, 10.000 anti-tank mijnen, 50.000 handgranaten, 25 hou- witzers, 100 machinegeweren met mu nitie, een aanzienlijke hoeveelheid mu nitie voor kleine wapens, 24 luchtaf- weer-kanonnen met munitie, 30 veld kanonnen, 4 zes-tontanks, 12 zes- duimskanonnen met munitie en 10 drieduimsmortieren met munitie. Voorts zijn aanzienlijke hoeveelheden niet-doodelijke militaire uitrustings stukken vrijgegeven, o.a. gasmaskers, gasontsmettings-installaties, tenten, kleeding, telefoons, enz. Ook de hulp in den vorm. van vrij willigers neemt dagelijks toe. De woordvoerder van de Finsche le gatie heeft verklaard, dat het aantal vrijwilligers, dat zich sedert de vorige week te Londen heeft opgegeven, „hoogst bevredigend" is. Het zijn voor het meerendcel Engelschen, doch er bevindt zich ook een aantal Ieren, Ita lianen, Canadeezen, Australiërs en Scandinaviërs onder. Naar de Paris Soir meldt is een dui zendtal Hongaarsche vrijwilligers voor Finland door Frankrijk gereisd. De commandant van dit eerste contingent verklaarde, dat zich thans 10.000 vrij willigers hebben opgegeven die zich gereed maken om uil Hongarije te ver trekken. De eerste groep van duizend gaat scheep naar Londen, vanwaar zij naar Finland zullen vertrekken. Dit alle zijn teekenen dat de buiten- landsche hulp steeds doeltreffender wordt. Laten wc van harte hopen dat het moedige optreden van het Finsche le gertje, bijgestaan door de buitenland- sche vrijwilligers van allerlei natie, in staal mag zijn de beangstigende, ge- wetenlooze inval van den Rooden beer af te slaan. Het kan hier gaan om het behoud van Europa: de waanzinnige bedoe lingen van het Kremlin zijn maar al te duidelijk. DE „ALTMARK" KWESTIE. Nu het Duitsche s.s. „Wicgand" naast de „Altmark" in de Jossing-fjord ligt, verwacht men, dat laastgenoemd schip binnen enkele dagen zal probee- ren vlot te komen en de reis te her vatten. De bemanning van de „Altmark" be gint met de herstel-werkzaamheden, o.a. van de schroeven. Het feil, dat drie Noorschc torpedobooten bij de „Altmark" gestationncerd zijn, moet beteekenen, dat de Noorsche regeering de jongste ontwikkelingen kent. De be manning van de „Altmark" heeft ech ter nog steeds geen verlof hel schip te verlaten en aan wal te gaan. 'Het is onmogelijk te voorspellen wat er gaat gebeuren wanneer de „Alt mark" uit de fjord probeert te varen. Blijft het schip in de Noorsche terri toriale wateren, dan gebeurt er waar schijnlijk niets, maar wanneer het op de open zee komt, dan is een nieuwe ontmoeting met Britsche oorlogssche pen zeer wel mogelijk. Het achtste lid van de bemanning van de „Altmark" is gestorven aan boord van het schip aan de wonden, die hij bij het gevecht had opgeloopen. Van Duitsche zijde is het vervoer van de Britsche gevangen door de Noorsche territoriale wateren verge leken met het vervoer van de Duitsche opvarenden van de „Düsseldorf" door een Britsch oorlogsschip door het Pa nama-kanaal. Men wijst er in dat ver band op aldus D.N.B. dat niet al leen het Engelsche oorlogsschip door het kanaal voer, maar dat ook 't buit gemaakte Duitsche vrachtschip mee genomen werd. Op het Duitsche schip, waarop de Engelsche vlag gehcschen was, bevond zich behalve de Duitsche bemanning een Engelsch commando. EEN ENGELSCHE TRETLER IN DEN GROND GEBOORD. De Engelsche Admiraliteit maakt bekend, dat de tot de oorlogsvloot be- hoorende treiler Fifeshire gezonken is als gevolg van 'n vijandelijken lucht aanval. Naar gevreesd wordt, is er slechts één overlevende. Twee officie ren en 19 minderen worden vermist en zijn waarschijnlijk omgekomen. De treiler Solan is eveneens met bommen en machinegeweren aange vallen, maar de vijandelijke vliegtui gen werden verdreven en de treiler is in de haven teruggekeerd. WEER NOORSCH SCHIP GETORPEDEERD. Elf leden van de bemanning van een Noorsch stoomschip zijn, na vijf dagen in een open boot te hebben rondge dreven, aan de Iersche kust aan land gekomen. Hun schip, naar verklaard wordt de „Teenstadt", werd vorige week Donderdag ter hoogte van de Ier sche Westkust getorpedeerd. De overlevenden deelden mede, dat de „Teenstadt" Woensdag den gehee- len dag door een Duitsche duikboot was gevolgd. Donderdagmorgen kreeg de bemanning het bevel het schip te verlaten. Een reddingsboot met dertien opvarenden wordt vermist. Deze boot was door de andere sloep op sleeptouw genomen, doch de sleepkabel brak en het contact ging verloren. De kapitein van de „Teenstadt" was reeds eerder overhoord geslagen; hij is vermoedelijk verdronken. De geredden waren volmaakt uitge put; twee hunner leden aan longont steking. DE ROODE VLOOT. 'Het Noorsche blad Aftonbladet meldt, dat de Russische volkscommissaris van marine, Koeznetsow, zich uit Moskou naar Moermansk heeft begeven om te onderzoeken wat er waar is van de ge ruchten dat zich Engelsche oorlogs bodems in de nabijheid van Petsamo zouden ophouden. Het blad voegt hier aan toe, dal de Roode vloot in de Noordelijke IJszee zich gereed maakt om in actie te komen. Blijkens mcdedeelingen van den ad miraal van de Russische Zwarte Zee- vloot, weergegeven door het Russische persagentschap Tass, zijn de vloot- oefeningen geëindigd en hebben de nieuwe schepen met de moderne uit rustingen geheel aan de verwachtingen voldaan. Er zijn oefeningen gehouden met het geschut en met het lanceeren van torpedo's. De oefeningen zijn ge daan in combinatie met de kustverde diging en de luchtmacht. Er is een nauwkeurige coördinatie bereikt tus schen de eenheden van diverse klassen. De Zwarte Zee-vloot, aldus deze mcde deelingen, wordt van dag tot dag ster ker. ZWARTE DAG VOOR DE NEDERLANDSCHE SCHEEPVAART. Vier schepen gezonken. Het was Woensdag een verschrikke lijke dag voor de Nederlandsche scheepvaart: binnen een tijdsbestek van twaalf uur kwamen berichten bin nen over vier booten, welke ten gevol ge van de oorlogsomstandigheden zijn ten onder gegaan.. „TARA" NA EXPLOSIE GEZONKEN. De directie van de Maatschappij „Vrachtvaart" te Rotterdam, heeft via de Fransche radio-stations een tele gram ontvangen, dat het aan deze maatschappij toebchoorende 4760 bru to register ton metende s.s. „Tara", dat met een lading graan voor de Neder landsche regeering op weg was van Zuid-Amerika naar Rotterdam, op 60 mijl ten Zuidwesten van Kaap Finis- terrc in zinkenden toestand verkeert. Hel schip zou door een explosie ge troffen zijn. De „Tara" stond onder commando van kapitein M. Breedijk; het schip had 34 man aan boord. De bemanning is in veiligheid. Hoewel dus over de omstandigheden waaronder de „Tara" tot zinken is ge bracht geen definitief bericht is ont vangen, kan er wel op gewezen wor den, dat het al zeer onwaarschijnlijk is, dat de explosie door een mijn ver oorzaakt zou zijn, aangezien het schip van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 43) Van Levinge gingen Richard's ge dachten als vanzelf naar Margaret. Zij wist nog niets van de vreeselijke ontknooping van het drama. Alsof zijn gedachte de kracht had gehad om haar naar huiten te roepen, ging de deur van haar kamer open en Margaret kwam te voorschijn, juist toen hij bovenaan de trap was. Zij schrok zichtbaar toen haar oog op hem viel. Een moment staarde zij met een gespannen blik naar hem; toen kwam zij vlug op hem toe. Richard er is iets gebeurd? .Ie ziet zoo bleek. Wat is er? Hij was inderdaad doodsbleek en hij keek haar een oogenblik bijna ver wilderd aan, voor hij zich weer be- heerschte. Eén gedachte overheersch- te iedere andere overweging in zijn geestzij was vrijDe sombere scha. duw, die zich den laatsten tijd over haar leven had gelegd, was wegge vaagd. Hij dwong zich tot een glim lach en Margaret vervolgde zenuw achtig: Ik zag straks een paar vreemden door den tuin loopen. Is die detective teruggekomen? Ja, antwoordde Richard. Is is hij gepakt? De vraag kwam aarzelend en stamelend. Neen, zei Richard rustig. En hij zal ook nooit gepakt worden. Een diepe, pijnlijke zucht kwam over haar lippen. Zij had Richards woorden letterlijk opgevat en meende dat hij doelde op de veilige schuil plaats van haar echtgenoot. Margaret, hernam Villiers met zachte stem, wanneer vertoonde Le vinge zich voor het eerst aan je? Woensdagavond. Het antwoord kwam haast fluisterend met jagenden adem. Hij kwam uit het priesterhol naar mijn kamer. Dat is de reden dat ik den volgenden morgen een andere kamer vroeg. Hij bleef een paar mi nuten pralen en verdween toen langs denzelfden weg. Ik gaf hem al het geld wat ik te missen had en beloofde voor meer te zullen zorgen. Met verlangende oogen keek hij naar haar mooi, smartelijk gezicht, terwijl zij deze woorden sprak. Ziin hongerig hart had er behoefte aan. Zij zouden hem goeddoen en troosten in de dagen van ongeduldig wachten, die noodzakelijk nog moesten volgen. Nu begreep hij het antwoord dat zij hem gegeven had, toen hij haar van zijn liefde sprak. Levinge had tus schen hen gestaan Een vlugge stap werd op de gang hoorbaar; beiden keken op en zagen lady Anne. Zij had de noodige orders gegeven en kwam nu Margaret op zoeken. Zij nam de jonge vrouw Fnee naar haar kamer en Richard ging zich aan de taak wijden, waarvoor hij naar boven was gegaan. Margaret draaide zich om en legde een hand op den arm van de oudere dame. Wat is er toch? drong ze. Er was iets eigenaardigs in Richard's manier van doen en u doet ook al zoo vreemd, Wat is er gebeurd? Het is waar, er is iets gebeurd, bekende lady Anne. Arthur Levinge heeft een ongeluk gehad. Hij is dood, stiet Margaret uit, haar groote heldere oogen wijd-open gevestigd op het gezicht van lady An ne. Uw toon kan niets anders betee kenen. Ja hij is dood, klonk het rustig. Ik moet hem zien, zei Margaret direct; ik moet hem zien. Welbegon lady Anne diep ademhalend. Ze scheen van plan meer te zeggen, doch ging niet voort. Samen begaven ze zich naar de ka mer, waar de doode lag en Margaret keek met ernstige oogen naar haai man. Levinge's trekken waren ver wrongen in de krampachtige ontzet ting die zijn laatste worsteling moest zijn geweest, van de vredige rust die het gelaat van een overledene vaak zoo mooi maakt, was hier niets te bespeuren. Toen Margaret zich na enkele oogenblikken afwendde, legde lady Anne met een gevoel van verlichting het laken weer over het gezicht. Het kan voor zijn vader niet ge heim gehouden worden, meende Mar garet. Neen, ik weet ook niet hoe dat mogelijk zou zijn, gaf lady Anne toe en Margaret gaf nog eens een knikje van instemming. Ik ga dadelijk naar hem toe, be sliste zij. Hij moet het niet van een vreemde hooren. Een uur later was zij op weg naar den ouden man. Het naderend gerechtelijk onder zoek lag, ondanks de geruststellende verzekeringen van inspecteur Withers, als een loodzware beklemming op de achtergeblevenen. Was de inogeliiIk heid absoluut uitgesloten dat aan het licht kwam, dat Levinge zich op het buiten verborgen had met medeweten van de eigenaars? Het zou niet de eerste keer zijn dat iets, dat schijn baar goed geheim was gehouden, door een onvoorziene omstandigheid uit- nog zeer ver verwijderd was van de mijnenvelden. De „Tara" is ondergegaan in een deel van den Atlantischen Oceaan waar sedert het uitbreken van den oorlog haast permanent Duitsche on derzeebooten hebben geopereerd. Zon dag j.l. nog hebben Fransche oorlogs bodems als zoovele malen in de nabij heid van Finisterre jacht op een duik boot gemaakt en het is ook hier, dat naar mcdedeelingen van de zijde der Fransche marine, minstens twee of drie duikbooten zijn vernietigd. De duikbooten treden hier op in de groote scheepvaartroutes naar Lissabon en de Middellandsche Ze£. Ook zijn ze hier heen vermoedelijk herhaaldelijk ter bescherming van ontvluchtende Duit sche koopvaarders opgevaren. TREILER „PETTEN" OP EEN MIJN. De directie van de Visscherij Maat schappij „Petten" heeft langs radiogra- fischen weg bericht gekregen, dat de stoomtreiler „Petten" YM. 49 op de Noordzee op 60 gr. NB. op een mijn is geloopen. Het schip is gezonken. De beman ning blijkt te zijn gered door den IJmuider treiler „Vikingbank", die tevens trachtte de „Petten" nog naar IJmuiden te sleepen, hetgeen evenwel mislukte. De getroffen treiler is circa 250 ton groot, bemand met twaalf visschers en gebouwd in 1906. Het radio-bericht kwam en moeilijkheden veroorzaakte! Maar hun vrees bleek ongegrond. De inspecteur hield de touwtjes stevig in de hand en zijn getuigenis was een voorbeeld van helderheid en discre tie! Hij legde alles uit hij gaf niets bloot! Een stampvolle rechtszaal luis terde met ademlooze belangstelling naar zijn relaas van de achtervolging en de uiteindelijke vangst van Levin ge. Ook Richard werd als getuige ge hoord en hij bevestigde de bijzonder heden van het laatste bedrijf der ge beurtenissen. Levinge's volkomen ver trouwd zijn met de mysterieuze gan gen en ruimten van Springineads en de ontdekking van de tunnel die in het puin van de instorting was ge maakt, vormden ten alleszins voldoen de verklaring voor zijn aanwezigheid in het huis. Verlicht ademde kolonel Blount op toen de jury haar uitspraak deed: Overleden tengevolge van een ongeluk een uitspraak, waarmee de zaak af- geloopen was. (Slot volgt.) Dan rug en borst inwrijven met Dampo. Wonderlijk zooalsdat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. V.&!t

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2