UIT OE LANGSTRAAT EN OMGEVING GEMENGD NIEUWS miinhaJidVó KAATSHEUVEL, SPRANGGAPELLE. werd door den schipper van de „Pet ten" uitgezonden via de radio der „Vi- kingbank". De storing op de radio was zoo groot, dat het gesprek slechts ten deele was te verstaan. Het schip was voor twee derden bij anderen verze kerd. „ALJA" OP WRAK GESTOOTEN EN VERGAAN. Volgens een uit Coricarneau, gelegen ten Zuiden van Brest, ontvangen tele gram is het Nederlandsche kustvaar tuig „Alja", dat op weg was van Span je naar Nederland, op een wrak ge- stooten en nabij Glénan vergaan. Alle opvarenden zijn gered. De „Alja" was een motorkustvaar tuig van 385 ton. Het schip was be mand met zeven personen. Kapitein is de heer W. Nooitgedacht uit Groningen. Het vaartuig behoorde aan den reeder J. van Dijk te Groningen. MOTORTANKSCHIP „DEN HAAG" DOOR EXPLOSIE GETROFFEN. De N.V. Petroleum Industrie Maat schappij te 's-Gravenhage heeft van haar agenten te Londen een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat hel motortankschip „Den Haag" op 15 Februari des namiddags te 13.15 uur door een explosie midscheeps aan stuurboord is getroffen. De plaats, waar het drama zich heeft afgespeeld, vermeldt het telegram niet. De bemanning ging in drie sloepen. Hiervan is 'één sloep, waarin 13 opva renden, na 75 uur door een Engelsch schip waargenomen. Dit vaartuig heeft de 13 schipbreukelingen aan boord ge nomen en te Londen aan wal gezet. Het motortankschip „Den Haag" had een totale bemanning van 39 kop pen; 26 opvarenden worden dus nog vermist. Het schip was met een lading petro- lcum-producten, bestemd voor de Stan dard Amerikaansche Petroleum Com pagnie N.V., onderweg van New-York naar Rotterdam. Ilct schip, dat een lading van 11.800 tons heeft, had ongeveer 20 Februa ri te Rotterdam moeten aankomen; op 14 Februari j.l. heeft het 't laatste con tact met de reederij gehad. Het bevond zich toen naar schatting ca. 40 mijlen ten westen van Lizard. Het eenige bericht dat nadien ont vangen is, is dat een reddingboot met den naam „Den Haag" in de omgeving van Lizard is aangespoeld. De reederij wendde toen alle pogin gen aan om nadere berichten te krij gen, echter zonder succes, totdat de tijding van de explosie binnenkwam. Het tankschip was 8971 bruto en 5036 netto tons groot en in 1925 te Kiel gebouwd. In zijn relaas heeft kapitein Wijker verteld, dat Donderdagmiddag kwart over een, toen zijn schip zich pl.m. 150 zeemijlen ten Westen van Ouessant be vond. een hevige explosie gehoord werd. Al zeer spoedig na de ontploffing begon het schip in twee stukken te breken. De bemanning ging in drie sloepen, die elkaar spoedig uit het oog verloren. Na 75 uur op zee gedob berd te hebben, werd een sloep met 13 man, waaronder ook de kapitein, door een Engelsch schip opgepikt en te Londen aan wal gezet. Omtrent de overige 26 leden der bemanning is nog niets bekend. „TARA"-BEMANNTNG GEHEEL GERED, TELEGRAFEERT GEZAGVOERDER. Bij de directie van de Maatschappij „Vrachtvaart" te Rotterdam is Don derdagavond om half elf een telegram van den gezagvoerder van 't s.s. „Ta- ra" binnengekomen, waarin deze meld de, dat de geheelc bemanning veilig in La Coruna is aangekomen. Uit dit telegram blijkt dus, dat de twaalf man, die na de aankomst te ^a Coruna van de 23 overige opvaren den, nog vermist werden, eveneens ge red zijn. DE POSITIE DER VEEHOUDERS. Vragen van het Tweede Kamerlid v. d. Weijden. Het lid der Tweede Kamer de heer van der Weijden, heeft aan den minis ter van oeconomische zaken de volgen de vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de veehouders in de uitsluitende wei degebieden thans een wanhopigen strijd voeren om hun vee door den winter te kriigen, omdat, afgezien van de waardevolle distributie van kracht voer, door den zeer slechten hooioogst en door de hooivordering groote hoe veelheden ruw voeder moeten worden bijgekocht? 2. Is het den minister bekend, dat hooi, waarvoor maximum-prijzen zijn vastgesteld, (voor onze prijzen zeker) niet in voldoende mate voor de vee houders beschikbaar is en dat daarom nog groote quantums stroo moeten ge voerd worden, welk stroo in het mid den en westen des land mede door op slag voor defensie en evacuatie-doel einden zoozeer in prijs is gestegen, dat het door de veehouders niet meer op redelijke voorwaarden te krijgen is? 3. Is de minister bereid, op dit voor de veehouders thans onmisbare pro duct de prijsopdrijvingswet van toe passing te verklaren, zoodat het weder om voor redelijke prijzen en in vol doende hoeveelheid voor hen beschik baar komt? DE DUURTEBIJSLAG AAN WERK- LOOZEN TOT NADERE KENNIS GEVING VERLENGD. De regeering heeft goedgevonden, dat de regeling inzake toekenning van duurtebijslag op steunuitkeeringen aan werkloozen en arbeidsloonen betaald bij werkverschaffingen en die inzake toekenning van duurtebijslag op de steunuitkeeringen, aan kleine grond gebruikers, welke regelingen zijn neer gelegd in de circulaires aan de gemeen tebesturen van 19 December 1939 no. 3001129, afd. s en van 22 December 1939 no. 3021129 afd. s en van kracht waren verklaard tot 2 Maart a.s., tot nadere kennisgeving worden verlengd. Voor de spijskokerij. Het bestuur der St. Vincentiusver- eeniging gaat een bijzonder beroep doen op de liefdadigheidszin van onze burgerij voor het schoone werk der spijskokerij. Zooals we reeds in een vo rig nummer mededeelden heeft de spijs kokerij dit jaar een groote tegenvaller. De groenten, die elk jaar gratis ver strekt worden zijn geheel bevroren, ter wijl eenzelfde ongeluk ook een groot deel der aardappelen getroffen heeft. Het heeft niet aan de noodige zorg ge lagen, doch de abnormaal strenge win ter heeft hier, zooals in elk groenten- bedrijf parten gespeeld. Per circulaire heeft zich de St. Vincentiusvereeniging nu tot de burgerij gewend, om de mooie gelegenheid, welke het Bel Canto con cert biedt, dat dit jaar op 3 Maart Zondag Halfvasten gegeven wordt en dat uitsluitend ten bate van het sympathieke werk der spijskokerij is georganiseerd, te baat te nemen, om de spijskokerij in stand te houden. Biljartsport. De biljartclub „Krijt op Tijd" geves tigd bij den heer Jan van Dun besloot in haar deze week gehouden vergade ring een groote plaatselijke wedstrijd te organiseeren, om het kampioenschap van Kaatsheuvel. De wedstrijd zal verdeeld worden in klasse A en B, naar het gemiddelde waarmede de spelers gewoon zijn te spelen. Voor klasse A ligt het in de be doeling een soort competitie te spelen om den titel. Vermoedelijk vangt reeds op Maan dag 4 Maart de wedstrijd aan. Voor deelname kan men zich melden bij den kastelein, daar het zoo goed als onmogelijk is, om alle liefhebbers per soonlijk aan te schrijven. 't Wordt ongetwijfeld een kamp, die bij de vele biljartliefhebbers groote be langstelling zal wekken. LOONOPZAND. Van 1G t/m 22 Februari 1940. Geboren Henrica Johanna dv. L. Emmers en Ca. Maas. Johanna Clementina Maria dv. A. W. van Laarhoven en Pa. Ja. Kroot. Antonie Johannes Gerardus zv. W. C. M. Span en Ca. Ja. Smit. Johannes Cor nells Lambertus zv. N. C. v. d. Linden en Ca. Ja. Loots. Adrianus Franciscus Josephus zv. C. J. Leemans en Ma. Aa. Dingemans. Adriana Jacoba Cornelia Maria dv. A. M. Wouters en Sa. La. v. d. Velden. Marius Maria Martinus Jose phus zv. H. v. d. Velden en Ha. Fa. Ca. Ma. Smeije. Gerardus Engelbertus zv. P. J. v. Wanrooij en Ca. van Wanrooij. Overleden: Antonia Wilhelmina van den Dungen, echtgenoote van L. v. d. Griend, oud 62 jr. Lambertus Beerens, weduwnaar van Ja. Kroot, oud 78 jr. Lambertus Cornelis Maria Beerens, zv. L. P. L. Bee rens en Ha. Wa. Muskens, oud 4 jr. Pietronella van den Assem, weduwe van A. v. Heijst, oud 86 jr. Vertrokken Ma. Ca. Huibregts naar Bavel. E. Geiringer naar Amsterdam. Aa. Voets naar Geldrop. J. C. Teurlings naar Kerkrade. L. H. Buchholtz naar Til burg. M. J. C. v. Loon naar Haarlem. E Rigo naar Haarlem Pa. Pa. Ga. Pronk naar Tilburg. C. ,T. Vriens en gezin naar Tilburg. A. A. Toorians en gezin naar Waalwijk. SPRANG. Predikbeurten Zondag 25 Febr.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 6 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle houdt a.s. Maandagavond half acht. in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene vergadering. Aan de orde is een onderwerp over: „Talma, christen-so ciaal strijder", in te leiden door dhr. A. Braspenning. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag v.m. half 10 en n.m. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeen? te a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroegindewey. De buitengewoon dienstplichtigen van de lichting 1938 der gemeente Sprang-Capelle zijn nader toegewezen als volgt: Aan het 6e Reg. Inf. de dienstplich tigen H. Goedhart, J. Hoefnagel, J. de Jong, M. van Oversteeg, G. voor de Poorte, H. Rijken, G. P. van Tilborgh, A. J. van der Ven. A. W. van Zeist en C. van Zeist. Aan 2e Reg. Luchtdoelart.: C. A. v. d. Ham, A. van den Hoek en A. Rij ken. Aan Bat. Geneeskundige troepen: J. W. Kuijsten. De inlijvingsdata zijn respectievelijk 1 April, 17 Juni en 1 April 1940. Voor de distributie van levens middelen aan werkloozen in de gemeen te Sprang-Capelle zijn aangewezen de slagers A. Kerst, Nieuwevaart en J. C. van der Mast te Sprang voor vleesch en de winkeliers J. C. van der Schans te Sprang A 329, J. Meijer alhier en Wed. Spierings te Vrijhoeve-Capelle voor margarine, bak- en braadvet. De j.l. Donderdag vastgestelde kiezerslijst 19401941 voor de ge meente Sprang-Capelle vermeldt de na men van 2827 kiezers. Bij de dezer dagen gehouden keu ring van de ingeschrevenen der lichting 1941 uit de gemeente Sprang-Capelle werden 8 personen afgekeurd en 38 goedgekeurd. De gemengde zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" hield j.l. Woensdag avond in haar repetitielokaal onder lei ding van den heer G. A. S. de Bas de jaarvergadering, welke bijeenkomst door het meerendeel der werkende le den werd bijgewoond. Na een kort openingswoord van den voorzitter werden de notulen der vori ge vergadering na voorlezing door den secretaris den heer E. Colet, goedge keurd, waarna de penningmeester, de heer M. H. van Dongen, verslag uit bracht omtrent den financieelen toe stand der vereeniging, waaruit bleek, dat de kas sloot met een klein voordee- lig saldo. De rekening en verantwoor ding werden nagezien en in orde be vonden door Mej. A. Cocé en den heer J. van den Hoek en onder dankzegging aan den penningmeester goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren Adr. M. Verheijden en M. H. van Don gen, werden herkozen en namen hun herbenoeming aan. Bij de rondvraag werd door één der werkende leden de aandacht gevestigd op het 30-jarig bestaan der vereeniging op 6 Nov. a.s. Besloten werd dit jubi leum te herdenken door het geven van een uitvoering op den oprichtingsdatum Tevens werd besloten tot het maken van een plezierreis in den loop van den zomer en daarvoor een Reiskas te vor men. Tot penningmeesteresse hiervoor werd benoemd Mej. B. Vos. De afd. Sprang-Capelle van Volksonderwijs houdt Woensdag 28 dezer des avonds 7 uur een algemeene ledenvergadering, waarop als spreker hoopt op te treden de heer Lode van Gent uit Utrecht, die zal spreken over zijn verblijf in Belgisch Congo, welke rede toegelicht zal worden met licht beelden. Naar men ons mededeelt zullen de predikanten der Geref. en Herv. kerken in de gemeente Sprang-Capelle in gezamenlijk overleg spreekbeurten houden in het belang der plaatselijke collecte ten bate van het Finsche Roo- de Kruis. De heer P. Pruijff heeft zijn be noeming tot ouderling der Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk aangeno men. LOONSCHENDIJK. Maandagavond herdacht de Ned. Herv. J.V. op G.G. Gidion a. d. Loon schendijk haar 12J^-jarig bestaan, on der voorzitterschap van den Weleerw. heer Ds. A. Vroegindewey. Na opening met het zingen van Ps. 119 53 en ge bed heette Z.E. allen hartelijk welkom en sprak daarna naar aanleiding van Hosea 7 een korte herdenkingsrede uit. Hierna kreeg de secretaris gelegen heid tot het uitbrengen van zijn verslag over de afgeloopen 12 x/2 jaar, waarna vriend J. v. Dommelen een voordracht: „De oude visscher", ten gehoore bracht. De voorzitter der J.V. dhr. H. P. Dekkers behandelde hierna een on derwerp over: „Waarom een jonge- lingsvereeniging?" Nadat de afgevaar digden van verschillende vereenigingen nog hun gelukwenschen hadden aange boden werd gepauzeerd. Na heropening werd door den secretaris H. A. v. Beek behandeld: „Heden en Verleden". Na een voordracht door A. Pruissers, volg de het jaarverslag van den penning meester D. Verhagen, waarna tot slot van dezen goed geslaagden avond door B. H. Maijers de voordracht: „De kin deren van den dronkaard werd ten beste gegeven. De vergadering werd gesloten door Ds. Vroegindewey met dankgebed, na dat nog was gezongen Ps. 68 10. In de pauze werden de aanwezigen op en kele versnaperingen onthaald, terwijl aan 't einde de aanwezigen nog sigaren werden aangeboden. Mede ten gevolge van de weersomstandigheden was er slechts zeer matige belangstelling. TWEE SOLDATEN VAN EEN RIJDENDEN VRACHTAUTO GEVALLEN. Een van hen aan de gevolgen overleden. Gistermiddag is de 29-jarige dienst plichtige soldaat A. J. Jansen uit Am sterdam, te Soest gelegerd, van 'n mi litaire vrachtauto gevallen en korten tijd daarna overleden. Het ongeluk deed zich voor op den Nieuwen weg toen de wagen door de bocht bij den spoorwegovergang aldaar was gere den. Op den laadbak zaten eenige mi litairen. Twee van hen vielen uit den auto, het andere slachtoffer had een hersenschudding. Het stoffelijk over schot is door de militaire politie in beslag genomen. Het slachtoffer was gehuwd en had een kind. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het Elisabethsziekenhuis te Alk maar is overelden H. Veis, uit Westgraftdijk, die Woensdag bij Akersloot door het ijs in het Alkmaar- dermeer was gezakt. Met een ladder en touw waren reddingspogingen on dernomen, maar toen men hem wil de ophalen, zakte de ladder met de redders door het ijs, waarbij Veis on der het ijs verdween. Men vreesde dat hij reeds verdronken zou zijn toei. een van de redders een luchtbel boven zag komen. Met een haak wist men den man nogmaals boven te krijgen en nu was hij spoedig op het droge. Geneeskunidge hulp was spoedig aan wezig en achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodig. Zulks ge schiedde, maar het slachtoffer is toch overleden aan de gevolgen van het jammerlijk bad. DE HAAGSCHE SPIONNAGE: 14 Maart voor de rechtbank. Naar de Tel. verneemt zal op 14 Maart a.s. voor de Haagsche recht bank de zaak behandeld worden tegen de drie verdachten in de Haagsche spionnage-af faire. Het zijn de heer G. W. F. van Hoe ven, referendaris van het departement van Sociale Zaken en zijn echtgenoo te en de ambtenaar van het departe ment van Economische Zaken, mr. W. B. J. Buve en zij worden ver dacht van overtreding van art. 98 van het Wetboek van Strafrecht. De vierde verdachte, de genaturali seerde Duitscher Sturm die destijds te Rotterdam gearresteerd is en daar is opgesloten, zal voor de Rotterdam- sche rechtbank terecht moeten staan. Naar verluidt, heeft de verdachte mr. Buve op het laatste oogenblik nog bezwarende verklaringen afgelegd voor de andere verdachten. De in structie was reeds gesloten, doch werd heropend om mr. Buve gelegen heid te geven nog een verklaring af te leggen. De zaken zullen niet geza menlijk worden behandeld en de ver dachten zullen afzonderlijk terecht staan. BRUTALE JUWEELENDIEFSTAL TE ENSCHEDE THANS OPGEHELDERD? Er is eenig licht gekomen in den juweelendiefstal, die kort geleden in een juwelierszaak te Enschede werd gepleegd. De politie van het bureau aan de Stadhouderskade te Amster dam heeft namelijk een man aange houden, die ongetwijfeld meer van de zen diefstal afweet en vermoedelijk in het complot heeft gezeten, dat de- ze inbraak in elkaar heeft gezet. De aangehoudene, een zekere H„ heeft, na langdurige verhooren aller lei bijzonderheden medegedeeld en is hierna op transport gesteld naar En schede. Hij is voorloopig in het poli tiebureau opgesloten. De juweelen zijn echter nog niet gevonden. Zooals men zich herinnert, werd eenigen tijd geleden te Enschede in gebroken in de juwelierszaak van den heer A. P. Bouman aan de Hengelo- schestraat te Enschede. De inbrekers hadden zich van de Noorderhaven af toegang verschaft tot de achterzijde van het winkelpand en in den winkel alles overhoop gehaald. Zij slaagden er in voor een bedrag van ongeveer 20.000 aan gouden sieraden en ju weelen buit te maken. De Enschede- sche politie heeft terstond het onder zoek ter hand genomen, waarbij aan wijzingen werden gevonden, dat vreemdelingen deze inbraak gepleegd hadden. O.m. werd bekend, dat in den nacht van de inbraak in de Hengelo- schcstraat een auto zou hebben ge staan, waarin een man in een grijze jas was gestapt. Sindsdien is het on derzoek voortgezet en heeft tot het bovengemelde resultaat geleid. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN Des nachts ongeveer drie uur is de sergeant-ziekenoppasser L. Scharff met een door hem bestuurde auto, waarmee hij naar Laren was gegaan, op den terugweg nabij het station Bilthoven, vermoedelijk door slippen, tegen een boom gereden. S. werd op slag gedood. De auto werd zwaar be schadigd. ONREGELMATIGHEDEN TE ZANDVOORT. De recherche te Zandvoort heeft, in samenwerking met de militaire po litie een uitgebreid onderzoek inge steld, in verband met onregelmatighe den, welke zouden gepleegd zijn bij de distributie van levensmiddelen aan aldaar gelegerde militairen. Als gevolg hiervan zijn eenige koks, alsmede een inwoner van Zandvoort, die bij deze zaak betrokken zouden zijn, aangehouden. Zij zullen ter be schikking van de justitie worden ge» steld. DIEVEN EN HELERS GEARRE STEERD TE ROTTERDAM. De politic te Rotterdam heeft de hand gelegd op het complot dieven en helers, dat langen tijd de goederen loodsen van de Spoorwegen op Feye- noord en Maasstation bestal. Voor duizende guldens aan goederen heb ben de thans gearresteerden, in totaal negen man, buitgemaakt en het re gende den Iaatsten tijd klachten van fabrikanten en afzenders, die hun goederen aan de Spoorwegen hadden toevertrouwd. De politie meent alle' dieven en helers in arrest te hebben. Van de arrestanten behooren viif man tot het personeel van Van Gend Loos; de andere vier mannen zijn par ticulieren, die zich uitsluitend aan heling hebben schuldig gemaakt. PRAUW OMGESLAGEN. Twintig vrouwen verdronken. Bij Kedoengan, in het Djaparasche (N. O. I.) is een overbelaste prauw bij het oversteken van de Kali Serang omgeslagen, waarbij van de inzitten den twintig vrouwen zijn verdronken. De prauw, die slechts plaats bood voor 15 menschen, was overbelast, doordat 25 personen, die van den ar beid op de sawahs terugkeerden, hier in hadden plaats genomen. De politie stelt een onderzoek in. Reeds zijn eenige lijken van slachtoffers gebor gen. VIER DORPEN VERWOEST IN TURKIJE. Thans wordt gemeld, dat de aard schokken van Woensdag vier dorpen geheel verwoest hebben. Tachtig men schen zijn om het leven gekomen, 22 ernstig gewond. De nieuwe aardschokken deden zich in den vroegen ochtend voor. De sla pende dorpsbewoners werden ondei de puinhoopen van hun huizen bedol ven. De dakloozcn ondervinden boven dien de gevolgen van de exceptioneele kou. Tienduizend stuks vee zijn om gekomen. Men vreest dat de reeks aardschokken nog niet geëindigd is. LICHTKOGELS GEZIEN IN TILBURG Omstreeks kwart voor één in den nacht is door verschillende bewoners te Tilburg een lichtkogel waargeno men, ter grootte van een kaatsbal. Sommigen van de waarnemers spra ken van wit, anderen van groen licht. In verband hiermede heeft de lucht verdediging in Den Haag de politie in verschillende plaatsen verzocht uit te zien naar drie auto's. Later is nog medegedeeld, dat de lichtgevende ko gel duidelijk is waargenomen te Goir- le. Men vermoedt, dat de kogel ter hoogte van den Tilburgscheweg al daar afgeschoten is. Verband wordt gezocht tusschen dit voorval en de'C van verleden week in den omtrek van Amersfoort, toen ook lichtkogcls ge zien werden. Het onderzoek naar deze nachtelijke geheimzinnigheden wordt voortgezet. ABONNEERT U OP DIT BLAD Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeertabletten doos 60 cent Alloenochïmoi dsn naam Mijnhard».

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3