WINKELIER GEEF ACHT. Plaatselijke Berichten rTTTnTlf Zaterdag 24 Februari 1940 No. 16 De Echo varThet Zuiden Tweede blad DE VERLICHTING. V. Wij zijn gekomen aan de bespre king van ons 3de punt „De ver lichting van de Etalage" en ik hoor er al velen zeggen Dit onderwerp gaat ons geld kosten." Dat is nest mogelijk, maar dan is de verlichting ook niet in orde. Bij het begin van deze artikelen reeks nam U het voornemen óm de omzet te verhoogen, Uw winkel in het middelpunt der publieke belang stelli. g te brengen, laat U <lus niet ontmoedigen door ongegronde vrees als wij met U spreken over de ver lichting. De etalage's der groote bedrijven zooals V. en D., Bijenkorf, C. en A. e. m. a. baden des avonds in het licht. „Die behoeven niet op een paar centen te kijken" zegt U. Daar hebt U gelijk in. Maar die verlich ting bij dergelijke zaken is er niet omdat zij die kosten van eengrootere electriciteits-rekening kunnen en willen betalen maar om de aandacht op zich te vestigen en de voorwerpen of goederen zoo goed mogelijk uit te laten komen. Want waar licht is, is vreugde. Als wij met U over verlichting spreken, bedoelen wij hiermede natuurlijk ^lectr.iciteits-verlichting, want^r zijn nog winkeliers die een enkel gaslampje voldoende vinden. Dat een overmatig gebruik van lichtniet altijd de juiste manier is, zullen wij U aantoonen. Een juwelierswinkel waarin te veel lampen geplaatst zijn zal door de aanwezige artikelen gaan ver blinden. De verlichting moet na tuurlijk goed zijn maar een over vloedige verlichting zou de oogen vermoeien door al die schitteringen en van een rustig aanschouwen der artikelen is geen sprake. Nemen we een heeren mode magazijn. De goederen in zoo'n etalage zijn altijd iets meer of minder somber. B.v. bruin, blauw, grijs, zwart. Een dergelijke etalage zal niet met een enkele lamp kunnen volstaan. Ook met de factoren zoo als een langwerpige, een hoekige of diepe kast moet men rekening houden. iedere etalage vraagt een andere verlichting en het beste kunt U daarover een installateur raadplegen, dus iemand die ervaring heeft op dit gebied. Vraagt niet deze of gene om voorlichting die, naar U meent, er ook wel verstand van zal hebben maar wendt U tot een vakman. „Allemaal goed en wel, maar wie weet wat met dat gaat kosten", zeggen verschillende winkeliers. Dat moet U eerst nog afwachte Wel licht kan hij door een kleine ver andering het effect in belangrijke mate verhoogen en mocht het kosten meebrengen, bedenkt dan dat een goede verlichting meer verkoops mogelijkheden biedt, dan een slecht verlichte etalage. Rond Kerstmis zagen wij in een der plaatsen in de Langstraat een winkelier die de lampen tegen de etalageruiten had bevestigd. De lampen, zonder kap, moesten blijk baar als blikvanger fungeeren. Doch het resultaat was nihil. En geheel begrijpelijk, want de lampen zonder kap, hinderden de toeschouwers en het is voor ons dan ook een raadsel dat de geachte winkelier zijn eigen fout niet inzag. Als U met Kerstmis een stuk rood cellophane voor de lampen bevestigt zal dit aan de etalage een feestelijk en warm cachet geven. De volgende maal verwisselt U dan eens van kleur b.v. geel. Een goede manier om Uw etalage te verlichten is ook ze in te richten als een tooneel. Dus lichtbronnen onder (voetlicht) aan de zijkanten en van boven af, maar dan zoo aangebracht dat het publiek er geen hinder van heeft. Een'etalage die doelmatig en smaakvol ingericht is, zal door een slechte verlichting een groot deel van haar mogelijkheden verloren zien gaan. Na lezing van bovenstaande zal het U duidelijk zijn dat de verlich ting een belangrijke factor is voor Uw verkoop en dat een doelmatige, smaakvolle en juist verlichte etalage de weg zal openen naar Uw succes, Uw opbouw. Winkeliers, gij die het voornemen genomen hebt om Uw etalage zoo efficiënt mogelijk te maken, legt deze courant niet weg alvorens gij het besluit genomen hebt 't verlichtings- i robleem, indien bij U aanwezig, grondig op te lossen. Daaiom: Geef acht I ook op Uw verlichting. Tot volgende maal. S. N. M. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk op Donderdag 29 Februari 1940, om 19 uur, ten ge meentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedgekeurde raadsbesluiten van 25 Januari 1940 tot wijzi ging der begrooting 1939. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 Januari 1940 tot uitgifte in erfpacht van een terreintje aan de haven aan de firma Gebroeders Teurlings. b. Van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. Toezending „Verordening Hulp bij Militaire Werkzaamheden". c. Van den Directeur der R. K. Hoogere Burgerschool. Alhier. Verslag over 1939. d. Van den Directeur der R. K. Middelb. Handels-avondschool Alhier. Verslag over 1939. e. Van de R.K. Filmcentrale. Schrijven betreffende bioscoop bezoek door kinderen en keuring van films. f. Van de N. H. Kerkbesturen van Waalwijk en omgeving. Afschrift van een aan den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschappen gericht schrijven betreffende oprichting eener r.k. ambachtschool.. g. Van 't Departement Langstraat der Maatschappij tot Nut van t' Algemeen. Verzoek bevordering oprichting ambachtschool op breederen grondslag dan de te stichten r.k. ambachtschool. h. Van de veteeniging „Volkson derwijs", afd. Waalwijk. Verzoek alsvoor. i. Van de Vereeniging „Volkson derwijs" afd. Sprang-Capelle. Verzoek alsvoor. 2. Aanbieding rekeningen R.K. Bur gerlijk Gasthuis 1938 en 1939. 3. Voorstel tot het verleenen van me dewerking overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijs-wet aan het R.K. Kerkbestuur van Sint Jan voor 't bouwen eener lagere meis jesschool en tot het verbouwen der bestaande lagere meisjesschool tot u.l.o.-school en gymnastieklokaal. 4. Voorstel tot wijziging der politie verordening. 5. Voorstel tot aankoop van terrei- DE .JA S. Door Wil Bokhorst. Robert is de armste jongen uit de klas. Hij is pas zeven jaar, maar al zo ernstig en verstandig voor zijn leef tijd. Een vader heeft hij niet meer en moeder moet nu alleen voor haar ge zin zorgen. Robert heeft nog twee jon gere zusjes, die nog helemaal niet we len hoe moeilijk het leven is. Ja, Ro bert weet dit maar al te goed. Na de schooltijd helpt hij moeder kranten rondbrengen. Soms doet hij het alleen, als moeder ergens de was doet. Hij beeft het dikwijls koud in zijn dunne pakje, maar hij durft er niets van te zeggen, want hij weet dat moeder geen jas voor hem kan betalen. Daarom loopt hij maar heel vlug, daar word je tenminste warm van. En als hij thuis komt, zet hij een vrolijk gezicht zodat moeder niet merkt, hoe koud hij eigenlijk is. Maar op zekere avond heeft moeder toch uit een oude mantel een jas voor Robert gemaakt. Ze heeft hem keurig netjes gemaakt en de gaten gestopt, maar ze kan niets veranderen aan de kale plekken, want de zwarte kleur van de mantel is hier en daar al een beetje groenig geworden. Maar Robert ziet daar niets van en hij is zó blij met zijn nieuwe jas, en zó trots dat moe der tranen in haar ogen krijgt. Er is vast nooit een jongen zo trots op zijn jas geweest als Robert. Vandaag gaat hij heel langzaam naar school, zijn handen in zijn zak ken. Hij loopt zo langzaam, dat hij bijna te laat komt. Wt zullen de andere jongens kijken denkt hij, als hij om 12 uur zijn jas aantrekt. Maar de anderen letten he lemaal niet op hem. Maar toch. Eén jongen ziet- dat Robert een jas aan heeft die versleten is en hier en daar een beetje groen. „Kijk die groene!" roept hij spottend. Meteen zien de an deren het ook en ze roepen allemaal mee: „Groene, groene!" Daar staat Robert, eenzaam en ver laten. Wat bij eerst niet gezien heeft, ziet hij nu: hoe versleten en groen zijn jas eigenlijk is. Hij begint haast te huilen en loopt vlug naar huis. Maai bij zegt niets tegen moeder. En elke dag is het nu hetzelfde. Als de jongens Robert met zijn jas zien, dan beginnen ze dadelijk: „Groene, groene" te roepen. Robert wordt hoe langer hoe treuriger en er is niemand tegen wie hij durft te spreken. Op zekere dag maken ze het zo erg, dat hij de jas niet meer aan durft te trekken. Maar moeder, die mag er niets van weten, want ze heeft een hele nacht aan die jas genaaid; het zou haar verdriet doen als zij wist. dat hij hem nu niet eens droeg! Voortaan trekt Robert zijn jas even voor de school uit en legt hem in een schuur, en om 12 en 4 uur haalt hij de jas daar weer. Dat gaat een seie tijd goed. Op een goede keer regent het dat giet. Als Robert thuis komt is hij drijf nat. Gelukkig dat moeder niet thuis is, wat zou ze wel denken, als ze hem zo nat zag? Maar als moeder thuis komt, ziet ze direct dat Robert koorts heeft en zij roept den dokter. De dokter kijkt ern stig. Robert moet direct naar bed, hij heeft een longontsteking en hij is er ernstig aan toe. Robert ijlt de volgen de dag. Steeds roept hij „jas" en „groe ne" en roept dan om zijn moeder. Die is radeloos, ze begrijpt er niets van. Op zekere dag komt er een klas genoot van Robert, die namens den onderwijzer vraagt, hoe het met Ro bert gaat. En nu vertelt moeder dat Robert zo ijlt en steeds maar „groene" en „jas" roept En ze zegt ook, dat Robert zijn jas niet altijd gedragen schijnt te hebben, want hij is drijtnat thuis gekomen en daarom is hij nu ziek. De jongen gaat naar huis, maar in zijn hoofd dwalen allerlei gedachten. Heeft hij Robert niet het meest ge plaagd? Zo bezwaard voelt hij zich, dat hij alles aan zijn moeder vertelt. En deze vertelt dat Robert's moeder heel arm is en dat zij die jas waar schijnlijk uit een oude mantel gemaakt heeft. Want Robert's vader is dood en nen bij het voormalig raadhuis van Besoijen. 6. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1939 en 1940. 7. Behandeling bezwaarschrift schoolgeld. R. K. NIJVERHEIDSSCHOOL TE WAALWIJK. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van 't Bestuur der op te richten „Stichting R. K. Nijverheids school voor Waalwijk en Omstreken" werd de stichtingsacte gepasseerd. Voorts werd de ontwerp-begrooting met toelichting, leerplan, schoolgeldre geling vastgesteld en besloten aan H. M. de Koningin een verzoek te richten om subsidieering der school. Als technisch adviseur woonde de heer Raats, oud-directeur der Am bachtsschool te Tilburg, deze vergade ring bij, terwijl als voorloopig voorzit ter en secretaris werden aangewezen de heeren J. Tielen en J. Thijssen. Wanneer de afgevaardigden van den gemeenteraad zijn aangewezen, zal de finitieve keuze plaats hebben. Het bestuur bestaat dus momenteel uit de heeren J. Tielen, voorzitter, J. Thijssen, secretaris: leden de heeren J. v. Dongen, J. v. Heesbeen, Ivo v. Haa- ren, H. v. Huiten, A. de Kort, Chr. Klerx Sr., Arn. Verwiel en Frans van Wees. De burgemeester had tot dusverre de leiding der vergaderingen en voor bereidende werkzaamheden op zich ge nomen. Door de vertegenwoordigers der Kerkeraden der Ned. Herv. Gemeen ten van Waalwijk en Omstreken is aan Z.Ex. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een adres gericht terzake de op te richten R. K. Nijverheidsschool in onze gemeente. Zij betreuren de stichting van een R. K. school en verzoeken den minister de tot standkoming van een school te willen bevorderen met alge meen karakter, zóó, dat op de school naast 't R.K. godsdienstonderwijs, ook godsdienst-onderwijs gegeven wordt in Protestantsch-christelijken geest en zou dit algemeen karakter ook in de samen stelling der schoolvereeniging (stich ting) tot uiting dienen te komen. Volgen de onderteekeningen van predikanten en ouderlingen der Ned. Herv. Gem. te v.m. Besoijen, Sprang, Loonschendijk, Capelle, Waspik, 's- Gravenmoer, Raamsdonk, Dussen, Ba- nu moet hij zelfs al mee helpen ver dienen. „En omdat jullie hem geplaagd heb ben", gaat zijn moeder voort, „durft die arme jongen zijn jas niet meer aan tet rekken en in dat vreselijke weer is hij ziek geworden, omdat hij die jas niet aan had." Kees, zo heet de klassegenoot van Robert, kijkt beschaamd voor zich. Hij ziet ineens hoe goed hij het zelf heeft. En nu is hij de schuld dat die arme jongen zo ziek is. „O, Moeder, snikt hij, „ik wil niets voor mijn ver jaardag hehben, ik wil Robert een nieuwe jas geven." Een paar dagen later mogen Kees en zijn moeder Robert bezoeken. Daar ligt Robert bleek en zwak. Maar als Kees aan het uitpakken gaat en er fruit, koek en een nieuwe jas te voor schijn komen, lacht hij over zijn hele gezicht. O, wat een mooie jas, denkt hij, terwijl hij met zijn vingers over de dikke stof strijkt. „Ik zal aan do hele klas zeggen", zegt Kees nu, „dat jij zo flink bent en ik zal zorgen, dat niemand je meer uitscheldt voor „de groene". O, wat is Robert blijHij wordt nu heel gauw beter, veel gauwer dan do dokter ooit gedacht had. De dag dat hij weer voor het eerst naar school gaat, komen een paar vriendjes hem afhalen, en trots stapt hij tussen hen inmet zijn nieu we jas ERWTEN. „Annie", riep moeder, „kom me 'ns helpen erwten doppen!" „Hè moeder, ik wilde, juist bij Lien gaan spelen. Kan Marie niet helpen?" vroeg Annie. „Marie doet boodschappen, en daar na is er nog veel te doen. Dus moet mijn dochtertje even meehelpen", zei moeder weer. „Bah, ik vmd het zo vervelend!" mopperde Annie. Maar moeder zei: „Je vergist je, kindje. Elk werk dat je met vreugde en plezier doet, is prettig." „Maar erwten doppen is toch ver velend", hield Annie vol. Meteen had ze al een diepe schotel op haar schoot, met een hoop peulen. Moeder maakte alvast één peul open en liet het An nie zien: „Kijk 'es daar liggen 5 dik ke erwten. Dat is een hele familie. Je byloniënbroek, Eethen. Genderen, Wijk, Aalburg, Drunen, v.m. Baard wijk en Waalwijk. Voorts is een adres gericht tot den gemeenteraad, door de afd. „Volkson derwijs" te Waalwijk en te Sprang-Ca pelle en door t departement „Lang straat" van de Mij. tot Nut van 't Al gemeen, voor de oprichting van een ambachtsschool op breedere basis of neutrale school. VOOR ONZE MILITAIREN! Het groote nieuws deze week is dat vanaf Zaterdag 24 Februari de militai ren de beschikking krijgen over de ge- heele benedenzaal van het K.J.C.-huis, waar ook de cursussen voortaan zul len worden gegeven. Dit groote moment voor de militairen zal Zaterdag feestelijk worden gevierd. Het comité noodigt alle militairen uit het knal-programma te komen bijwo nen niet alleen, maar dan ook trouwe bezoekers te worden van dit gezellige huiselijke militair tehuis. Zaterdag om 8 uur zal aldaar optre den de heer M. Kramer uit Den Bosch, met zijn gezelschap ,,De Bonte Kaka- toe' dat reeds 19 maal voor de militai ren optrad, met als bijzondere attractie de medewerking van „The 3 Borast Sisters", tapdanseressen uit het gevolg van Z. K. H. Prins Amadeiro di Carna- vallo XI. 't Zal een schitterende avond moet eens opletten, er zijn geen twee peulen, die gelijk gevuld zijn. Dat is juist zo leuk, als je dopt." Toen begreep Annie, wa| een leuk werkje het eigenlijk was, zoals moe der het voorstelde. „Deze peul heeft maar twee erwten moeder, één aan iedere kant!" „Dat zijn waarschijnlijk twee broer tjes, die ruzie hebben", lachte moe der. „En hier zitten helemaal geen erw ten inriep Annie verwonderd. „Dat is dus een huis dat te huur of te koop staat", lachte moeder weer. „Ik heb hier niet minder dan tien in woners. Dit huis is helemaal vol, daar zou geen plaats meer zijn voor zelfs een heel kleintje. „Hier zit er maar eentje in, maar die is dan ook bijzonder dik!" „Die heeft zich zeker ten koste van de anderen volgegeten", zei moeder weer. Zo ging het een hele tijd door. Vol verbazing zag Annie hoe verschil lend de inhoud van de peulen was. Als moeder het niet gezegd had, zou het haar nooit opgevallen zijn. Het werk, dat ze nu zo leuk vond, ging anders verbazend vlug. De schotel werd hoe langer hoe voller. Het was een leuk gezicht, al die groene erwtjes. Nu was de schotel vol. Annie vond het haast jammer, dat ze klaar was. Als beloning mocht ze de schotel naai de keuken dragen, waar Marie, die juist teruggekomen was, klaar stond om van de groene erwten een heerlij ke groente te maken. Die avond smaakte het Annie eens zo goed, toen moeder tegen de andere huisgenoten zei: „Jullie weten niet, hoe goed Annie mij vandaag bij het erwten doppen geholpen heetf!" Meisjes vraag aan moeder of je ook eens mee mag helpen, als je het dan op dezelfde manier doet, als Annie, zul je zien, dat je er net zoveel plezier in zult hebben als zij. OPLOSSING RAADSELS VORIGE WEEK. 1. De neus van schoen, laars, of klomp. 2. Het licht. 3. Muisjes. 4. De hamers van de klokken. 4 5. Brij. 6. Het thee of koffiewater. 7. Het is hutspot. i bederft hel beste humeur! Maar de zwaarste hoofdpijn verdwijnt binnen een kwar tier met 'n "AKKERTJE", dat de nieuwste menging bevat tegen hoofd- en zenuwpijn. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, da» is 't geheim der "AK\ERTJES", die door geen enkele imitatie wor den geëvenaard, nóch in hun bijzondere samenstel- (ling, noch in hun gemakke lijk inte nemen ronden vorm. Op eik "AKKERTJE" staat 't "AKKER"-merk: Uw garantie! tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Ooos i:i stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuiver»

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5