„Wat Mijnhard! maakt is goed" H deBont-v.Hulten iHEÖlMIEK Heereokleediog naar maat WASPIK. f\ DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. worden. Zondag worden verschillende wed strijden georganiseerd, waarvoor 't co mité prijzen uitlooft, terwijl Donder dagavond de heer J. de Bont alhier een film-avond geeft. Zaterdag krijgen we dan nog de Memoires uit den vreemdelingendienst van een politiechef, dus we mogen zeg gen dat de heropeningsweek schitte rend gevuld is en het comité behalve z'n vele werk en zorgen voor het Alg. Militair Tehuis, ook aan een aardige ontspanning zijn aandacht wijdt. Mo gen alle militairen dat waardeeren en een druk gebruik maken van dit ware Tehuis; 't is er gezellig en huiselijk en de dames en 't bestuur verdienen het dubbel. Voorts zal MaaVidag en Dinsdag in Thalia een blijspel voor de militairen worden opgevoerd, Woensdagavond biljartwedstrijd tusschen ,,de Klots" en W.S.C. in ,,De Twee Kolommen' enz. enz. Het O. en O.-bulletin van deze week brengt terecht hartelijk dank en hulde aan den heer en mevrouw Dr. Kolster voor de groote gastvrijheid die zij van af den beginne den militairen hebben bewezen door hun een gedeelte van hun huis af te staan, voor 't geven van ver schillende cursussen, en waar 't hen daarenboven op verschillende wijze zoo aantrekkelijk mogelijk werd gemaakt. Beiden zijn benoemd tot Eere-O. en O.- leden, „waarvan de benoemings-acte en versierselen plechtig zullen worden aangeboden". JAARVERGADERING AFD. WAALWIJK NED. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING. taak niet verder mag gaan dan een uit slaande brand. Bij verderen brand komt de gemeentelijke brandweer. De brand- wachters moeten eenig materiaal heb ben. b. De eerste hulp mag alleen wor den gegeven, door gediplomeerde E. H. B. O.'ers, zoodat er voortaan alleen maar wordt opgeleid voor het volledige diploma. In verschillende wijken moe ten voorts depots aangelegd worden met E.H.B.O. materiaal, dat door ge diplomeerde E.H.B.O.'ers wordt be heerd. c. In de verschillende wijken dienen opslagplaatsen te komen voor verduis teringsmateriaal, zooals donker papier, kapjes en dergelijke. Verder doet de voorzitter nog een beroep op de leden om zich zooveel Zoolang een mensch geen pijn heeft en ook geen bepaalde klachten, waardeert hij maar half, dat rijke bezit van een goede gezondheid. Maar ook bij de eer ste aanwijzingen van pijn hier, stram heid daar, zijn we gewoonlijk nog on u a k Vil zo°^i verantwoordelijk roekeloos en onVer mogelijk als donor beschikbaar te stel- J van Donderdagavond hield de afdeeling Waalwijk van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming in de achterzaal van Hotel Verwiel haar al- gemeene jaarvergadering, welke slechts zeer matig was bezocht. De voorzitter, Ir. C. v. d. Hoeven, sprak een kort openingswoord, waarin hij er zijn spijt over uitdrukte, dat er zoo weinig belangstelling voor deze vergadering was. De notulen werden zonder wijzigin gen vastgesteld. De secretaresse, Mej. E. van Gijsel, las hierna het jaarverslag voor, waarin zij de voornaamste feiten uit het afge- loopen jaar releveerde. Zij memoreerde o.a. dat de contribu tie te laag was en er daarom in het be stuur over was gesproken deze te ver- hoogen tot 70 ct. per lid inclusief gra tis toezending van „Luchtgevaar". De voorzitter dankte Mej. van Gij sel voor haar keurig verslag, waarna de heer H. Hoffmans, namens de con trole-commissie te kennen gaf dat zij de boeken en bescheiden van den pen ningmeester in orde had bevonden waarna deze werd gedechargeerd. Uit het financieel verslag van den penningmeester, den heer Holtgrefe bleek, dat het saldo van het vorige jaar bedroeg 78.02/, de ontvangsten in het afgeloopen jaar hadden 965.99 bedragen, de uitgaven 232.35, zoo dat er een saldo was van 815.64J/£. Er werden uitgeschreven voor de contributie-inning 358 kwitanties met een gezamenlijke waarde van 177.25. Hiervan werden niet betaald 71 kwi tanties vormende een bedrag 32.25. De gemiddelde bijdrage per lid is 49 cent. De penningmeester komt tot de con clusie, dat de minimum contributie ad. 25 ct. te weinig is en adviseert met het oog op den algemeen financieelen toe stand van de afdeeling deze te verhoo.- gen. Nadat de voorzitter den penning meester heeft bedankt voor zijn keurig beheer, wordt Mej. E. Gijsel. die aan de beurt van periodieke aftreding is. herkozen met 12 stemmen. 1 st. blanco. Bij de mededeelingen zegt de voor zitter, dat de vereeniging het met deze lage contributie niet kan blijven volhou den. Het zou aanvankelijk wel zijn ge gaan, maar gezien de lage subsidie van regeeringswege is het absoluut onmo gelijk. Daarom zijn er in het bestuur stemmen opgegaan om de contributie te verhoogen en als zoodanig zijn er twee voorstellen, waarover ook in het bestuur nog geen beslissing is genomen. Ofwel de minimum contributie wordt 40 ct. per lid excl. „Luchtgevaar" ofwel 70 ct. incl. „Luchtgevaar". In de verdere werkzaamheden van de afdeeling in het afgeloopen jaar is er een verschil van meening gerezen tusschen de overheid en de afdeeling. In „De Echo" is daarover uitvoerig ge schreven. Om deze kwestie uit den weg te ruimen heeft het bestuur destijds ver zocht om een onderhoud met den bur gemeester, dat welwillend werd toege staan. Dit onderhoud heeft plaats ge had op 22 Januari en in een gedachte wisseling is volledige overeenstemming bereikt. Er is toen een gezamenlijk plan opgesteld van enkele maatregelen, die de burgemeester nog noodig acht, n.l.: a. aanstelling brandwachten voor groepen van huizen. Haar taak is het voorkomen van een uitslaanden brand. De burgemeester vindt dus, dat die len voor den bloedtransfusie-dienst. Na eenige discussie wordt dan beslo ten om nog geen besluit te nemen over de contributie-verhooging. Eerst zal den leden een circulaire worden toege zonden, waarop zij hun standpunt uit een kunnen zetten. Zoodoende zal men kunnen zien of men genoeg leden zal overhouden, wanneer de contributie wordt gesteld op 70 ct. Op initiatief van den heer Holtgrefe wordt verder nog besloten om een be roep te doen op Mevr. van Loon-de Jong en Mej. Wiesman, opdat dezen een dames-comité zullen vormen voor leden-werving en voortzetting van de collecte, die destijds is afgebroken. De voorzitter sluit hierna de verga dering met een woord van dank tot de aanwezigen. ROODE KRUIS. Afdeeling Waalwijk. Op de Zaterdag 17 Febr. 1940 ge houden examen voor liet Nederland sche Roode Kruis, afgenomen door I)r. Thukaten en Dr. Kolster, slaag den de volgende leden dezer afdeeling, de heeren J. Vermeulen, W. Bruur- mijn, J. v. Velthoven, J. v. Meeuwen, J. Schalken, C. A. J. Mulders, J. C. A. Lommers en J. C. v. d. Ven. LEZING VOOR DE K.A.V. Donderdagavond gaf kapelaan Völ- ker voor de leden van de K.A.V. een lezing met lichtbeelden over de Ka tholieke Actie voor God, waarvoor een warme belangstelling bestond. Na een kort openingswoord van de voorzitster, Mej. Thomas, waarin zij o.a. mededeelde dat het reisplan voor 1940 naar Maastricht zou leiden, het geen door de aanwezigen met groote vreugde werd begroet, gaf kapelaan Volker, de geestelijk-adviseur van de vereeniging zijn lezing, welke hij ver duidelijkte met lichtbeelden. Daar destijds voor de leden van de R.K.W.V. dezelfde lezing werd ge houden achten wij het niet noodig hier nader op in te gaan. Tot slot sprak Mej. Thomas een dankwoord aan hot adres van den geestelijk-adviseur voor zijn leerzaam en interessant betoog. ZUIVELCURSUS. A.s. Woensdagavond om kwart over acht, zal in het Bondsgebouw een le zing worden gehouden over het on derwerp: De beste maaltijden in oor logstijd. Deze lezing staat in het kader van de zuivelcursussen, die in het geheele land voor een groote belangstelling worden gegeven door het Zuivelbu- reau te Den Haag. De lezing wordt gehouden door Mevr. C. J. Ooms-Vincken. Burgemeester Moonen zal een kort openi ngswoord spreken schillig. dat is ook de fout van de meeste lijders aan Rheumatische pijnen Het gros van de slachtoffers van deze kwaal, die al zoo tallooze levens ver woest heeft, verzuimt bijtijds maatrege len te nemen. Toch is het heel wat ge makkelijker Rheumatische pijnen in den aanvang te bestrijden, dan wanneer de schadelijke zuren, die de pijnen ver oorzaken, zich hebben vastgezet en ge nesteld in spieren, spierweefsels en in de gewrichten. Zoo'n haard van scha delijk urinezuur, wordt de bron van de steeds weerkeerende sloopende pijnen Daarom laat het zoover niet ko men; doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De minerale zouten oefenen de aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden uit, welke deze organen noodig hebben, om het bloed met jeugdige kracht door Uw aderen te doen stroomen. Dat moet ge beuren! Dan worden al die giftige zu ren, uit uw bloed gefilterd. Dan is er geen sprake van opeenhooping van urinezuur, want dit wordt dan langs natuurlijken weg afgevoerd regel matig en grondig. Daarom, neem voortaan ook Kruschen Salts, iederen morgen de beroemde kleine dagelijk- sche dosis. Wat» zal LI dat goed doen, hoe veel prettiger zult ge U voe len, méér zelfverzekerd, méér fit, be veiligd voor pijnen, droefenis en onge mak. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. BILJARTTOURNOOI „HET BANDSPEL". Hel biljart-tournooi dat thans be ëindigd is en een groot succes voor „Het Bandspcl" is geworden heeft de volgende uitslag. lste afdeeling: Ons Genoegen, Waalwijk gem. 4.42 E.B.C. *t Vosje, Waalwijk gein. 3.84 gem. 3.42 gem. 3.41 gem. 3.40 gem. 3.07 Schoelitz, Waal- gem. 2.41 gem. 2.10 gem. 2.06 B.J.C., Drunen Arendje, 's Bosch W.B.C., Waalwijk E.B.C.Elshout Hoogste serie Fr. wijk van E.B.C. 33. 2e afdeeling: B.J.C., Drunen B.V.T., Waalwijk E.B.C. 'I Vosje, Waalwijk Ons Genoegen, Waalwijk. 't Zwaantje, Waalwijk W.B.C., Waalwijk E.B.C., Elshout Hoogste serie J. Beerens Waalwijk van Ons Genoegen 22. De prijsuitreiking zal plaats heb ben op Zaterdag 2 Maart in het café van Fr. van Helvoirt. ABONNEERT U OP DIT BLAD gein. gem. gem. gem. 1.86 1.75 1.68 1.63 GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Bij de gemeente-politic alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden en verloren voor werpen. Gevonden: Gouden ring, beursje met rozen krans, rijwieltasch met inhoud, kin dermutsje. Verloren: Twee handschoenen, partijtje loon- bonnen. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast Benoemd. Bij Kon. besluit van 19 Februari j.l. is onze dorpsgenoot, de heer M. van Halder, benoemd voor den tijd van 5 jaar tot plaatsvervanger van het twee de lid van de pachtkamer van het kan tongerecht te Den Bosch. Jaarvergadering van de Veilingvereen. „De Langstraat". Bouwplannen zullen worden uitgevoerd. Woensdagmiddag werd door de Vei ling vereeniging „De Langstraat" haar algemeene jaarvergadering gehouden in café H. v. Son te Drunen, onder pre sidium van den heer C. Gijsman uit Waspik. r De voorzitter riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en sprak voor hen de beste wenschen uit voor het jaar 1940. Op de vergadering waren 183 leden vertegenwoordigd, terwijl bericht van verhindering was ingeko men van de heeren: Ir. Slitz, Notaris Schreurs, v. Halder en Klijn uit Haar steeg. Na de voorlezing der notulen dooi den secretaris, den heer v. Wijk uit Genderen, die onveranderd werden goedgekeurd, bracht de secretaris ver slag uil over het aTgeloopen jaar. Spr. zeide daarin o.m.: De opbrengst was in het afgeloopen jaar voldoende, doch over den afzet kon men niet heelemaal tevreden zijn. Ook op de veiling in Drunen werden te veel producten doorgedraaid. Spreker verwachtte veel goeds van den tuinbouw-export voor het komende seizoen. Met de veiling de Langstraat is het weer excelsior gegaan. De omzet steeg met ruim 70.000. Aan koopers en leveranciers kon reductie gegeven worden op de fusthuur en een groot bedrag kon op de emballage worden afgeschreven. Het Land van Heusden en Altcna met zijn voortvarende fruitcultuur mag voor de veiling niet verloren gaan. Daarom zag het spreker als een rede lijke wensch van de leveranciers, dat voldaan werd aan hun wensch om een vorst vrije bergplaats te bouwen voor hun fruit. Tenslotte prees spreker de samen werking tusschen bestuur, directeur en personeel en sprak de hoop uit dat land en volk gespaard zouden mogen blijven voor den oorlog. Door den directeur, den heer Boelen, werd verslag uitgebracht over de werk zaamheden en de financiën der veiling in het afgeloopen jaar. Wij ontleenen daaraan het volgende: Verlies- en winstrekening sluit met een bedrag van 42.282.07, waarvan 1.329.18 aan de gewone reserve werd toegevoegd en 2000.aan de reserve van dub. debiteuren; de balans ver meldt een eindbedrag van ƒ37.883.13 met een totale reserve van 10.860.27; totale onkosten bedroegen ƒ24.916.84, waarin opgenomen zijn de ƒ16004.90 aan salarissen; in totaal werd in 1939 aangevoerd voor 471.446.91, wat 74.172.70 meer is dan in 1938. Dru nen voerde voor het grootste bedrag aan met de som van 100.193.01. De vergadering ging zonder stem ming accoord met dit verslag en de voorzitter bracht er den heer Boelen dank voor. De aftredende commissarissen, de heeren: J. Snijders te Vught en G. Klijn te Haarsteeg, werden bij enkele candidaatstelling herkozen, evenals de heeren C. Gijsman en H. v. d. Brandt in hun functie als bestuurslid. De heer v. d. Brandt bracht dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Burgemeester Mr. R. v. d. Heijden sprak in zijn functie van president commissaris en bracht den lieer Gijs man dank voor hetgeen hij in al die jaren voor de Veiling had gedaan. De heer Gijsman aanvaardde deze gaarne, doch bracht hem over op het bestuur en de commissarissen van de Veiling. Tot fustaankoop werd volgens voor stel van het bestuur besloten. Voor 1940 werd voorloopig 't zelfde veiling- percentage vastgesteld met een even- tucclc restitutie van gelden. Van den bond van grossiers en klein handelaren in groenten, was een dank schrijven ingekomen aan liet adres van den directeur en het personeel voor de in het afgeloopen jaar ondervonden samenwerking en steun, toen plotse ling het rijdend materiaal door de re geering gevorderd werd. Dezelfde bond richtte zich met een schrijven tot de leveranciers, waarin medegedeeld werd dat de bond een vergadering had gehad met het vei- lingbestuur en waarin besloten was de volgende punten onder de aandacht van de leveranciers aan te bevelen: 1. bij elke colli een label, die 't num mer van den leverancier en den in houd van de colli vermeld; 2. de producten dienen zuiver en zonder onkruid te worden geleverd; 3. de producten moeten goed gesor teerd worden en niet boven goed en onder slecht. Waar dat ontdekt wordt, zullen de producten van deze leveran ciers geboycot worden. Bij de rondvraag werd medegedeeld dat de nieuwe zakken groot genoeg zullen zijn voor 15 K.G. boonen en dat het statiegeld voor de emballage, in verband met de gestegen prijzen, van den aankoop op een nader te bepalen datum zal worden verhoogd. Pastoor Willems uit Elshout bracht het bestuur dank voor het verrichtte werk en feliciteerde de Veiling met haar genomen besluit aangaande de voorgenomen verbouwing die wij hier onder bespreken en welke zonder hoof delijke stemming door de vergadering werd goedgekeurd. Voorzitter Gijsman zette uitvoerig het verbouwingsplan uiteen. Wij kun nen dit als volgt samenvatten: Ten behoeve van de fruitteelers dient een vorstvrije bewaarplaats te worden gemaakt voor het fruit, dat op de vei ling dagen aan den man wordt ge bracht. Tevens kan deze inrichting dan dienen om de teelers tegen een geringe vergoeding het fruit op een deskundige plaats te doen overwinte ren. Daarnaast is het veilinglokaal te klein geworden, terwijl de veilingklok te weinig nummers heeft en zelf reeds een beetje bouwvallig begint te wor den. I)c kantoorruimten zijn te klein en voor hel afdoend bewaren van de verschillende stukken dient een brand vrije ruimte te worden ingericht. Al les bijeen maakte 'n verbouwing nood zakelijk. Vele plannen zijn er geweest en toen de oorlog uitbrak werden deze plannen tijdelijk opgeschort. Thans zijn de plannen definitief. Het kantoor zal naar het Westen verschoven wor den en twee en een halve meter naar voren gebracht worden. Daarachter wordt het veilinglokaal aangebracht, waaronder de centrale verwarming en het brandvrije archief zal worden in gericht# Op de plaats waar thans de kantoren en het veilinglokaal zijn, zal met een oppervlakte van 200 vierkante meter de vorstvrije bewaarplaats wor den gebouwd. Op de bovenverdieping van het kan toor wordt het privé-kantoor van den directeur ingericht, dat tevens als ver gaderlokaal zal dienst doen. Daar naast zullen nog verschillende redelij ke verbeteringen worden aangebracht, waar de koopers ten zeerste mee ge diend zullen zijn. De uitwerking dezer plannen is op gedragen aan den heer N. de Bont, ar chitect te Nieuwkuijk. De totale on kosten worden geraamd op ongeveer 35.000.—. De reeds eerder in ons blad aan. gekondig'de Finsche avond is nu definitief bepaald op 11 Maart a.s. des avonds half acht-in het pa rochiehuis Op dezen avon<4 die uitgaat van hetNederlandsch-Finsch Genootschap te 's-Gravenhage en georganiseerd is door" Jong Katho liek Leven, zal de heer Mr. de Ruij- ter, bestuurslid van bovengenoemd genootschap het woord voeren. Er zal een film worden gedraaid over land en volk van Fiuland, terwijl een dameskoortje muzikale opluis tering verleent o.m. Finsche liederen ten gehoore zal brengen. De totale opbrengst komt ten goede aan het Finsche Roode Kruis en't zoo zwaar beproefde Finsche volk. Wij allen volgen met spanning de artikelen over Finland in ons blad, wij allen hooren zoo graag van successen van het Finsche le ger, aan U nu lezer om te zorgen dat ook dezen avond voor de Fin nen een succes wordt. De voorverkoop van toegangs kaarten begint de volgende week. Ge kunt er dus vast op rekenen geld klaar te leggen om een of meer kaartjes te koopen. Op Woensdag 28 Februari zal des avonds in het Patronaats gebouw vanwege de R.K. Werk liedenvereniging »St. Jozeph« een - lezing worden gehouden door luitenant van der Heijden alhier. Op Maandag 11 Maart a.s,zal ten stadhuize door B. en W. ver pacht worden de standplaatsen der kermis vermakelijkheden op de a.s. kermis van 5 tot 8 Mei a.s. Op Zaterdag 24 Febr. zal des namiddags door het Werkcomité voor Heusden, Oud-Heusden, Herpt en Hedikhuizen een collecte langs de huizen worden gehouden door de Dames van het Comité. Mej. M. A. Verhoeven, Secr.-Penningm., Mej M. A. de Boon, Mej. W. Schreuder, Mej. Rie Vos, Mej. Anna Bouman, Mej. M. van Heers, Mej. D. Verschure, Mej. M. Carpay, Mej. M. van Bokhoven, Mej. S. Luyben. Het plaatselijk Comité is samen gesteld als volgt: Mevr. A. C. M. Steemers-Lübbers, voorzitster, Mevr. van Duykeren-Tladdegon Ned. Ver. bond van Chr. J. M. en Meisjes- vereeniging. Mevr. Chr. van Herpt- Veioude Roerinnenbond Sancta Maria, Mej. J. Verhoeven, secr-- penningm., Mej. M. A. de Roon, secivpenningm. Steun aan Finland is dringend noodig en heeft zeker ieders sym pathie» Moge Groot Heusden mede werken, aan dit mooie doel. Naar men ons mededeelde heeft de Roode KruiscoUecte ruim f50. opgebracht. Tijdsomstandigheden in aanmerking nemende een niet on aardig bedrag. Maandag 11. kwamen 2 auto's respectievelijk komende uit de rich ting Sprang Capelle en Raamsdonk vanwege de gladheid van den weg met elkaar in botsing. Beide auto's werden zwaar gehavend doch ge lukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Predikbeurten Zondag 25 Februari 1940: Ned. Herv. Kerk v.m. half tien en n.m. twee uur Ds. R. de Bruin. Naar we vernemen zal de Ouderavond der Chr. School alhier gehouden worden op Donderdag 29 Februari a.s. Het Hoofd der School, de heer J. Dubbelman, hoopt alsdan een causerie te houden over Finland,

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6