BINNENLAND. BUITENLAND BURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN Hoofdpijn Kiespijn - Gevatte koude SPRANG—CAPELLE. BIOSCOPEN. SPRANG. De bazar ten bate van het Pasto riefonds, welke door de Ned. Herv. Naaikrans alhier wordt georganiseerd, en welke in de zalen van den Chr. Volksbond zal worden gehouden op a.s. Dinsdag, Woensdag en Donderdag, zal naar wij vernemen Dinsdagavond om half zeven door Ds. A. Sirag wor den geopend. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Aan de Redactie van De Echo van het Zuiden Waalwijk. Polemiek over ons Artikel »Een mislukte uitvoering De Directie van het Ensemble Alex de Meester te Amsterdam, verzoekt ons te willen mededeelen dat het nestuur van't Bondsgebouw te laat wist dat de voorstelling van bovengenoemd Ensemble op 1 Febr. j.l. (in ons blad betiteld als »een mislukte voorstellmg«) niet door Ensemble de Meester werd gegeven, maar door een liefhebberij gezelschap en verzoekt de Directie de beschuldigingen tegen 't bestuur in ons ingezonden stuk in Uw blad van Wonsdag 74 Februari, te willen herroepen. ANNIE VAN AALTEN ISIDOOR ZWAAF ALEX DE MEESTER Dienstplichtigen 1940 De regeeringspersdienst meldt: In de dagbladen is eenigen tijd geleden bekend gemaakt, dat het in het voornemen lag om in het tijdvak 15—24 April 1940 in te lijven de dienstplichtigen van de lichting 1940; a. het 1ste regiment huzaren (geen paardenoppassers en -verzorgers); b. het.lste, 2e, 3e en 4e regiment huzaren, voor zoover betreft de paardenverzorgers en -oppassers bij de Koninklijke Militaire Academie of Rijschool. Nader wordt thans medegedeeld, dat de inlijving van genoemde ploegen dienstplichtigen zal geschie den in het tijdvak 1 10 Mei 1910 (datum van inlijving 6 Mei 1940) Prijspolitiek Er is eenige tendenz te bespeuren tot prijsverhooging. De koude winter kan daarop zijn invloed hebben doen gelden, maar niet elke prijs verhooging is te motiveeren. Daar op heeft de minister van Econ. Zaken nog eens nadrukkelijk de aandacht gevestigd, vaststellende, dat bij de prijsbepaling door den handel het totale geldsbedrag van de brutowinstmarge slechts mag worden verhoogd, indien en voor zoover een aantoonbare verhooging van de handelskosten heeft plaats gevonden. De minister doet een beroep op het bedrijfsleven om deze aanwij zingen nauwgezet na. te leven, zonder dat van de bijzondere be voegdheden van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 gebruik be hoeft te worden gemaakt. ZES VERDACHTEN IN ARREST WEGENS SPIONNAGE. Na een langdurig en uitgebreid on derzoek, dat door de Groningsche re cherche werd ingesteld in samenwer king met de rijksrecherche, is een spionnagegeval, dat zijn vertakkingen in het geheele land had, ontdekt. In den nacht van Dinsdag op Woens dag jl. kon de politie overgaan tot de arrestatie van een aantal verdachten, zoowel in het Oosten van de provincie Groningen als in de provincie Noord- Holland. Een zestal verdachten werd na deze gelijktijdige arrestatie gevan kelijk overgebracht naar Groningen en hier in het politiebureau opgesloten. Van deze zes gearresteerden is slechts één vreemdeling. De zes verdachten zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Onmiddellijke aanleiding tot dit in grijpen van de politie was een poging tot ontvluchting van twee geïnterneer de buitenlandsche militairen, die in den nacht van Maandag j.l. door de marechaussee op den Afsluitdijk wer den aangehouden. De gearresteerden waren betrokken bij deze ontvluch- tingspoging. JAPAN EN DE SLAGKRUISERS. Een Amerikaanschc correspondent heeft er den woordvoerder van het de partement van marine op gewezen, dat Nederland onlangs in beginsel beslo ten had tot het bouwen van drie slag kruisers van 26,500 ton ter bescher ming van zijn neutraliteit en ook voor politic-doeleinden. Hierop antwoord de de woordvoerder, niets te kunnen zeggen ten aanzien van den toestand in Europa, doch niet te kunnen begrij pen waarom Nederland drie slagkrui sers noodig heeft tol handhaving van zijn neutraliteit in het Verre Oosten, terwijl bovendien slagkruisers van 26,500 ton voor politic-doeleinden te groot zijn. (Het is ons niet bekend, dat ooit beweerd is, dat deze kruisers zou den moeten dienen voor politic-doel einden. red.) BEWEGINGSVRIJHEID VOOR MILITAIREN. De opperbevelhebber van land- en zeemacht beeft, naar wordt vernomen, een schrijven aan de korpsen doen uit gaan, ten einde aan de desbetreffende commandanten kenbaar tc maken, dat er geen bezwaren bestaan aan de onder de wapenen zijnden buiten de verloven en voor zoover de dienst zulks toelaat, een ruimere bewegingsvrijheid 'toe tc staan. Hierdoor zullen alle militairen des avonds na afloop van den dienst natuurlijk wanneer zij geen wacht en straf hebben zich uit hun kanton- neinent of garnizoen mogen verwijde ren, en dus niet meer gebonden zijn aan een bepaalde grens van b.v. 10 kilometer, zooals veelal gebruikelijk voorgeschreven was. De eenige beperking welke blijft be staan is, dat de manschappen zich op de avondappèls moeten melden. Russen bombardeeren Zweedsch dorp Russische vliegtuigen hebben het Zweedsche dorp Pajala, vijf mijl over de grens van Finland, gebom bardeerd. Vier gebouwen brandden af en de kerk werd licht beschadigd. Pajala is een dorp van duizend inwoners. De Russische vliegtuigen vlogen op een hoogte van 4000 tot 5000 meter over het dorp en wierpen ongeveer 50 ontplofbare bommen en verscheidene honderden brand bommen u,it. De bommen kwamen midden in het dorp terecht en veroorzaakten brand in drie huizen. Er werd aanzienlijke materieele schade aangericht. Verscheidene bommen kwamen bij de kerk terecht, waarvan enkele ruiten werden ver nield. Een zagerij werd vernield, doch de arbeiders wisten zich in veiligheid te brengen. Het schijnt dat er geen dooden of gewonden zijn gevallen. Na het bombardement verwijder den de vliegtuigen zich in de rich ting van Finland. Gisteravond geloofde men in Zweden dat het bombardement te wijten was aan een vergissing der Russische vliegers. Anderzijds voegt men hieraan toe, dat de Zweedsch-Finsche grens juist op dit punt duidelijk afge bakend wordt. Pajala ligt slechts zeven kilometer van de Finsche grens verwijderd. De bevolking be staat voor 92 pCt. uit Zweden van Fincbe afkomst. Het schijnt dat de vliegers vooral hun belangstelling op de stadskerk gericht hadden. Rondom dit gebouw zijn n.l. meer dan 20 bommen terecht gekomen. De kerk werd hierbij echter slechts licht beschadigd Britsche schepen bij Petsamo? Havas meldt, dat in Londen geen bevestiging of ontkenning te krijgen is van de berichten, die uit Itali- aansche bron stammen, dat zich Britsche oorlogsbodems ophouden in de omgeving van Petsamc. In Britsche viootkringen wordt gezegd, dat indien zich Britsche oorlogs bodems ophouden bij Petsamo, hier sprake is van eenheden, die de contrabande controle op volle zee uitoefenen. TROEPENCONCENTRATIE IN HET NABIJE OOSTEN. Russische campagne tegen Turkije en Iran. Russische troepenconcentraties in den Kaukasus en dc door de sovjets in pers en radio, gevoerde campagne te gen Turkije en Iran, zijn den gealli eerden aanleidng, hun waakzaamheid in het nabije midden-Oosten te ver dubbelen en zich op alle gebeurlijkhe den voor te bereiden. Verscheidene Engelsche bladen ga ven uiting aan de meening, dat Mos kou wellicht zal pogen, zijn prestige verlies in Finland te compenseeren door een snelle overwinning ten Zui den van den Kaukasus. Alle bladen zijn van oordeel, dat Iran bet eerst volgend slachtoffer van den Moskou- schen veroveringslust zou kunnen zijn. De petroleumbronnen in ge noemd land kunnen niet nalaten, ze kere aantrekkingskracht op Rusland uit te oefenen. Een directen aanval der Russen op Turkije wordt intusschen al evenzeer tot de mogelijkheden gerekend. Op grond van betrouwbare inlich tingen van confidentieelen aard schrijft de „Daily Herald", dat inder daad den laatsten tijd sterke aanvul lende troepenconcentraties van de Russen hebben plaats gehad in den Kaukasus aan de Oostelijke grens van Turkije en de Noordelijke grens van Iran. Tegelijk met de berichten over deze samentrekking van de elite van hel rootle leger ontving men te Londen medcdeclingen over nieuwe massa-ar restaties in Armenië en Georgië. Zooals reeds gemeld, hebben dc Russische pers en radio een razende campagne ingezet tegen Iran en Tpr- kije. De Russische verbetenheid op beide Ianéen, „handlangers van hel kapitalisme, slaven van het imperia lisme van Engeland en Frankrijk", uit zich in een stroom van invectieven. Bijzonder fel wordt Iran, het land met de rijke oliebronnen, aangevallen. De heftigheden, welke Moskou zich tegenover dezen nabuur veroorlooft, wekken herinneringen aan de roodc campagne, welke aan den inval in Finland vooraf ging. De Zwitsersche pers houdt zich met de mogelijkheid bezig, dat eerlang het nabije Oosten oorlogstooneel zal wor den. „Een oorlog in het nabije Oosten zou den val van Stalin tot gevolg heb ben", meent de „Arbeiter Ztg.", een socialistisch dagblad te Bazel. Een Russische uitval aan dc Oost grens zou met een offensief der ge allieerden tegen het Russische olie- gebied van Bakoe beantwoord worden en het eventueclc verlies van deze petroleumbronnen zou de sovjet-le gers in een zóó hopelooze situatie brengen, dat zij den krijg op alle fron ten, zeker den oorlog met gemotori seerde afdcelingen, spoedig moeten staken. Het blad is van oordeel, dat de con centratie van steeds omvangrijker contingenten der geallieerden in het nabije Oosten dc veronderstelling wet tigt, dat dit gebied binnenkort het tooneel zal worden van belangrijke militaire operaties. TURKIJE VOORBEREID. Krachtens de nieuwe volmachten- wet tot bescherming van de natie is een coördinatie-commissie in het le ven geroepen, wel kei onder leiding staat van den minister-president. De overige leden der commissie zijn de ministers van nationale defensie, van financiën, van economische za ken. van landbouw, handel en trans port. Over dc kansen dat Turkije indi rect in<len oorlog betrokken zou kun nen worden, zegt een woordvoerder van bet .ministerie van buitenl. zaken: „Indien Duitschland op den Balkan aanvalt, zal het ons aan de zijde der geallieerden zien. Een dergelijke agressie bedreigt ons direct. Om den Balkan te overwinnen, is bet noodza kelijk tot Istanboel te komen." RUSSISCHE VLOOTOEFENINGEN IN DE ZWARTE ZEE. Naar uit Sebastopol gemeld wordt, zijn dezer dagen omvangrijke oefe< ningen gehouden van de Russische vloot in de Zwarte Zee. Hieraan na men eenheden van alle klassen deel, waaronder voor bijna tweederde deel geheel nieuwe oorlogsschepen, welke pas den laatsten tijd op Russische werven gebouwd zijn. Ook de kust- artillerie en de marinéluchtmacht na men aan de oefeningen deel. MUSIS SACRUM. De Mikado. »De Mikado« is een eenigszins zonderling filmwerk, doch heeft ongetwijfeld zijn verdiensten. Het verplaatst ons met de operette van Gilbert en Sullivan in hel land van de rijzende zon, het hemelsche Japan en behandelt een gedeelte van de moeilijke en ingewikkelde zeden leer van dit iand, zooals deze jaren geleden volgens deze operette was. Door het Japansche cachet doet deze film wat eigenaardig aan en jammer gpnoeg is het ingewikkelde scenario er ook gedeeltelijk oorzaak van dal hier en daar de bezoeker goed moet oppassen of hij raakt de kluts kwijt. Bij voldoende attentie valt er evenwel volop te genieten en wanneer men even gewend is aan het Japansche gedoe vormt deze rolprent een aangename ver- poozing uit den sleur van iedereti dag. Zeker is het iets bijzonders, want tot in de finesses is het »ja- panisme« doorgevoerd. Het scenario toont ons de moei lijkheden van Nanki-Poo, de zoon van den Mikado, die om in het huwelijk te kunnen treden met zijn geliefde, moet vluchten en zich in Het s.s. „Tara" van de maatschappij „Vrachtvaart", metende 476b bruto register ton, dat met een lading graan voor de Nederlandsche regeering op weg was van Zuid-Amerika naar Rotterdam, is op 60 mijl ten Zuid-Westen van Kaap- Finisterre in zinkenden toestand, zoo werd gemeld. Het schip bleek later te zijn getorpedeerd. Alle opvarenden zijn gered. Foto van het zusterschip, de „Tysa". Mijnhardjes (zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 60 ct. Proefdoos 10 ct. naam moet laten onthoofden. Het kan raar loopen in onze wereld en blijkens deze film ook in Japan, want na ontelbare verwikkelingen waarbij beulen en schoone vrouwen om de belangstelling vragen komt er een happy end en kan Nanki- Poo zijn Yum-Yum in de armen sluiten. De film is geheel in natuurlijke kleuren opgenomen. LUXOR BIOSCOOP. „Vijf kwamen terug.'' Luxor presenteert deze week, naast 'n voortreffelijk bijprogramma, de spannende R. K. O. film „Vijf kwamen terug." Deze rolprent, welke wordt ge speeld dooreen keur-collectiesterren van den eersten rang verteld ons een dramatische gebeurtenis, welke hoewel eigenlijk erg gezocht, toch van het begin tot het einde de toe schouwers in een .angstigespanning gebonden houdt en het hoogtepunt vindt in een cynisch-tragische climax Geen enkel oogenblik verslapt het tempo; na een korte inleiding valt men van de eene gruwelijke ont. dekking in de andere. De korte inhoud valt samen te vatten in enkele zinnen. Een in de jungle neergestort vlieg tuig kan, na reparatie,slechts5van de 9 overlevenden, vervoeren. Den vier achterblijvers staat een folterdood van de Indianen voor oogen. In de hoofdrollen: Kent Taylor, Wendy Barry, John Carradine, Chester Morris en Lucille Ball. „De avonturen van Bill Peck.1' Als tweede hoofdfilm draait ,,De avonturen van Bill Peck" een vroolijke circus-film over de ge zonde avonturen \an een jongen, die met 10 dollar op zak op stap gaat. In de hoofdrollen Tommy Kelly, Ann Gillis en Edgar Kennedy, tevens draait nog de film »Vaneer volk, door een volk, vooreen volk«, waarvoor wij verwijzen naar ons blad van Woensdag. WAALWIJK. Van 16 tot 23 Februari 1940. Geboren Sophia, dv. .1. P. Wilhelm-van Heijst. Paulina Martina Maria, dv. P. L. van Engelen-van de Wiel. Antonius, zv. A. Leijtens-Klijbcrg. Martha Jacob* Maria, dv. W. van Son-van Leijden. Petronella Johanna Francisca Maria, dv. E. J. A. van Lier-van Venrooij. Adri- ana Hendrika Johanna Cornelia Maria, dv. H. C. van de Leur-Spitters. Huw. aangiften: W. M. Verhagen, oud 32 jaren, wonen de te Sprang-Capelle en Ja. van den An ker, oud 25 jaren te Waalwijk. Ingekomen: A. van Breugel van Eindhoven. Ca. van de Wetering van Maastricht. W. Th. Slregels van Breda. Tr. Bakker en gezin van Wormervecr. Vertrokken: Ma. M. van Duijl naar Tilburg. I7. P. dc Koning naar Boxtel. Tb. M. Kop- pes naar Borculo. DRUNEN. Overleden H. Klijn, 75 jaar. Hub. Vermeulen, 66 jaar. Nic. v. Drunen, 74 jaar. - Joannes v. Dommelen, 77 jaar. W. Vermelis, 82 jaar. SPORT. K. N. V. B. Het ziet er dan eindelijk naar uit dat Zondag de bal weer aan 't rollen gaat. Indien de terreinen door de consuls wor den goedgekeurd, zullen de volgende wed strijden worden gespeeld Den Haag: H.B.S.Feijcnoord. MaastrichtM.V.V.Helmond. BrunssumLimburgiaJuliana. l)en Bosch: B.V.V.—N.A.C. Tilburg: Willem IILonga. RoermondRoermondP.S.V. Eindhoven EindhovenN.O.A.D. DE „TARA" GETORPEDEERD. Alle opvarenden gered. De directie van de Maatschappij „Vrachtvaart" te Rotterdam heeft van den gezagvoerder van de „Tara be richt ontvangen dat de geheele beman ning veilig te La Corunea is aangeko men. Het blijkt dus dat de 12 man die nog vermist werden eveneens zijn gered. Voorts heeft de kapitein van de Ta- ra getelegrafeerd dat dit schip Woens dagochtend ter hoogte van Finistère zonder waarschuwing is getorpedeerd. HET ONGEVAL MET DE „ALKMAAR". De gezagvoerder van het stoomschip „Alkmaar", die nu met het stoomschip „Stuivezand" naar Nederland op weg is, heeft bericht gezonden dat het on geval met de „Alkmaar" uitsluitend te wijten is aan een zeer te betreuren nou- tische (zeevaartkundige) oorzaak. De geruchten dat het ongeval te wij-, ten zou zijn aan de oorlogsomstandig heden zijn dus van allen grond ont bloot. Anti-Duitsche rel te Amsterdam. In den Stadsschouwburg te Am sterdam heeft een Duitsch tooneel- gezelschap uit Dusseidörf een op voering gegeven van Schiller's „Don Carlos'*. Deze opvoering, welke werd bij gewoond door talrijke leden der Duitsche kolonie in Amsterdam en o.m. ook door den Duitschen con sul-generaal, heelt aanleiding ge geven tot anli-Duitsche relletjes. Een aantal politieke tegenstanders van het tegenwoordige Duitsche regiem had zich naar den schouw burg begeven met geen ander doel dan op luidruchtige wijze uiting te geven aan hun anti-Duitsche ge zindheid, De Amsterdamsche politie had daarvan reeds tevoren kennis gekregen en tijdig haar maatregelen getroffen. In de zaal bevonden zici. 30 rechercheurs verspreid over de verschillende rangen. Voor het begin van het tweede bedrijf begonnen plotseling toe schouwers op de hoogere rangen luidkeels te protesteeren. De politie greep onmiddellijk in en arresteerde 15 demonstranten, die werden ovei- gebracht naar het politiebureau Leidscbeplein. Een granaat redt zeelieden. Een Briisch olficier.die hel bevel voert over een kustbatterij in de Firth of Forth, heeft een ongeladen honderd pondsgranaat laten af schieten voor den boeg van een treiler, die men den wissen onder gang in een mijnenveld tegemoet zag varen. Dit sein deed den treiler stoppen, doch ongelukkig sprong de granaat bij bet neerkomen op het water terug, scheerde over enkele daken, drong door het dak vaneen fabriek en sloeg daarna door twee kamers van een woonhuis, als gevolg waarvan een vrouw en een kind licht gewond werden. ADVERTEERT IN DIT BLAD. I

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7