Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Denkt aan Finland!! BINNENLAND. de wereldvloot in oorlog. DERDE BilAD VÖÜH f-ïNLANÜ! Steunt de collecte en de kleren inzameling, geeft Uwe bijdragen* Gemeenteraadsvergadering 1914 1915 1910 1917 1918 1939—1940 Schepen Bruto tonnen 11 25 32 49 10 14 19.383 41.393 72.347 84.331 9.791 00.028 Zweden 37 69.849 Denemarken 18 50.386 Griekenland 14 65.199 Finland 9 16.389 België 6 13.341 Italië 3 14.432 Estland 5 6.615 Panama 2 9.620 Letland 2. 8.157 Litauen 2 2.466 Japan 1 11.930 Joego-Slavië 1 6.371 Rusland 1 968 Neutrale landen 162 440.558 Totaal 395 1.368.102 17 1 204 29 233 14 47 85.390 14.294 768.457 159.087 927.544 60.628 104.192 NUMMER 16. ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940. 63e JAARGANG. Waaiwyksclie en Langsfraatsrkr ('tirut, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. 3rieven, Ingezonden stukken, gelden, iz. franco te zenden aan den Uitgever, abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adre,: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uw in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Vandaag heeft Waalwijk zijn FIN- LAND-DaG! Als overal elders zal men zich hier beijveren om dit heldenvolk zijn steun te verleenen. Dit edele volk, die heldhaftige be strijders der bolsjewisten, zoowel man nen ais vrouwen, zijn onzen steun dub- oei waardig. i oonen wij dit dan vandaag door: 1. Een strikje te koopen en daarvoor zooveel mogelijk te offeren. 2. Kleederen at te staan of geld daar voor in de plaats te geven. 3. Kieedingstukken te breien of te maken, 4. Een gift te doen aan een der leden van c dames-comité. Alles moet 28 Februari verzonden worden, want de boot vertrekt 1 Maart. Geeft dus spoedig! STEUNT FINLAND! De afd. Waalwijk Kleeren-Comité Finland, Mevr. Tielen-v. Weiy, Voorzitster. Mej. T. Wiesman, Secretaresse. R. K. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Gisteravond zijn de eerste iessen m de nieuwe R.K. Huishouen in Industrie- schooi alhier begonnen. De pontonniers hebben een uiterst behoorlijk voetpad van sintels aange legd, waardoor het gebouw thans zon der smerige schoenen te bereiken is. Prae-aduies b{j punt 3. Nieuwe liijz. U.K. Meisjesschool. Onder dagteekening van 22 Januari 1940 zijn door het R.K. Kerkbestuur der parochie van den H. Johannes den Doo- per zijnde tevens het Bestuur der R.K. Lagere Meisjesschool en der R.K. Meisjes ulo-school, Grootestraat 244, alhier, ver zoeken aan Uwen Raad ingediend: le. om krachtens artikel 72 der La- ger-Onderwfjswet 1920 medewerking te verleenen tot den bouw van een 7-klas- sige lagere school voor meisjes; 2e. om ipedewerking te verleenen tot de verbouwing van het bestaande gebouw tot 3-klassige ulo-school voor meisjes en lol gymnastieklokaal. Zooals in de bijbehoorende memorie van toelichting wordt medegedeeld is het tegenwoordig gebouw te klein voor de beide scholen. De ulo-school is eens deels ondergebracht in voor het onder wijs minder geschikte en te kleine loka len en anderdeels in een deel van het gebouw der bijzondere school voor bui tengewoon lager onderwijs. Deze toe stand kan uiteraard niet bestendigd blij ven. Het schoolbestuur behoeft daarme- de ook op den duur geen genoegen te nemen. Bij de stichting der ulo-school in 1938 werd deze bij wijze van voor- loopige regeling ondergebracht in het be staande gebouw der lagere school. Toen werd ook nog niet ineens met 3 klassen begonnen. De 3e klasse kon in 1939 in het geheel niet meer in het gebouw wor den ondergebracht en werd tijdelijk ge huisvest in de naast gelegen Don Bosco- school. Het schoolbestuur deelt mede, dat ver schillende lokalen niet voldoen aan de wettelijke eischen en dat uitbreiding van het bestaande gebouw floor de situatie niet mogelijk is. Dit erkennen wij ten volle. Het bestuur deelt verder mede, dat het meent, dat de beste oplossing is te vin den door het stichten van een nieuw gebouw voor de lagere school. Het oude gebouw kan aldus het bestuur voor een deel behouden blyven voor de ulo school en voor een ander deel worden verbouwd tot gymnastieklokaal, dat thans geheel ontbreekt en naar de meening van net bestuur voor de beide scholen geen overbodige weelde is. .Nu hei schoolbestuur ook aanspraan wenscht te maken op een gymnastieklo kaal voor beide scholen, achten wy de voorgestelde oplossing nog te meer ver kieslijk boven een andere, welke hierin kon bestaan, dat een nieuw gebouw voor de ulo-school zou worden gebouwd. Wij meenen dal door het beschikbaar stellen van een gymnastieklokaal voor deze groo- te lagere school en tegelijk voor de ulo school (welke beschikbaarstelling ge schiedt door verbouwing van een be staand gebouw), de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te- stellen, niet worden overschreden. Dit is evenmin hel geval bij de verbou wing van een bestaand gebouw tot ulo school, welke laatste thans provisorisch is ondergebracht in onvoldoende ruim te. Wat betreft de stichting van een 7-klas- sige lagere school moeten ook wij na de uiteenzetting van het schoolbestuur concludeeren, dat dit uiteindelijk wel de beste oplossing zal zyn. Indien het bestaande gebouw zoodanig verbouwd zou moeten worden, dat het voor de la gere school geheel zou voldoen aan de wettelijke eischen en daarenboven nog een gymnastieklokaal zou moeten bevat ten, zouden de kosten van verbouwing voor dit oude gebouw, dat bovendien geen ideale ligging heeft, betrekkelijk hoog worden en vooral zou het gebouw daarvoor dan tenslotte nog te. weinig geschikte ruimte bieden. Voor een 3- klassige ulo-school en gymnastieklokaal biedt het wel voldoende ruimte. Het is zelfs mogelijk, dat er dan een of meer lokaaltjes onbenut zullen blijven. Indien dit het geval is, zullen wij Gedeputeerde Staten verzoeken ingevolge artikel 205, lid 10, der wet te verklaren^ dat dit ge deelte van het gebouw blijvend niet meer voor onderwijs bestemd is, waarna de bestaande vergoeding ex artikel 205, lid 1, daardoor vervalt Dit alles overwogen hebbende, stellen wij U voor, ook voor de stichting der nieuwe lagere school de gevraagde me dewerking te verleenen. Nu het school bestuur heeft besloten de lagere school in het oude gebouw op te heffen, tellen de leerlingen daarvan allen mede voor de leerlingenljjst, over te leggen voor de nieuwe school. Wij deelen nog mede, dat de Rijks schoolinspectie door ons over deze aan gelegenheid is gehoord. Ook van die zij de acht men de beoogde oplossing de beste. Betreffende de kosten kunnen wij mo menteel nog geene mededeelingen doen. Artikel 77 der wet bevat o.m. bepalin gen betreffende het bestek, de keuze van het terrein, de raming der kosten enz. Indien ons College daartegen bezwaren mocht hebben, welke niet tot oplossing zijn te brengen, kan het de beslissing van den Miniser inroepen. Dit alles behoort tot de uitvoerende taak van ons College. Een aanvrage om gelden voor meube len of leermiddelen heeft het bestuur niet gedaan. Wel deelt het mede, dat deze na genoeg zonder uitzondering overgebracht kunnen worden naar het nieuwe gebouw. Onder verwijzing naar de voor de le den ter inzage liggende verzoeken met memorie van toelichting en verdere bij lagen, stellen wij U voor de gevraagde medewerking te verleenen voor de stichting der lagere meisjesschool, als mede voor de verbouwing van het be staande schoolgebouw tot school voor u.l.o. en tot gymnastieklokaal. meente Besoyen tegen betaling van 1, per jaar aigestaan het gebruik of genot gedurende zyn leven van de beide aan weerszijden van het oude raadhuis ge legen erven (thans in gebruik als plant soen). lij in 1938 plaats gehad hebbende op meting beek, dat hei tegenwoordige ka- uasuaie perceel gemeente besoyen sectie D nr. ii;uö (het perceel, waarop voren bedoeld brandspuithuisje werd gebouwd) slechts gedeeltelijk ten name der ge meente staat en uat hei grootste gedeelte nog staat ten name van Walther von May (zoon van den schenker Ernest de May, die in 1915 is overleden), niette genstaande het geheele perceel van ouds her bij de gemeente in gebruik is. Bij dezelfde gelegenheid kwam even eens vast te staan, dat de gemeente sedert 1915 (na het overlijden van Ernest de May) wederrechtelijk in gebruik heeft gehad de erven aan weerszijden van het oude raadhuis, waarop in 1921 een plant soen werd aangelegd (kadastraal bekend gemeente Besoyeh sectie 1) nrs. 1202 (ge deeltelijk) en 1204 (geheel). In verband met de bestemming, welke de vooromschreven perceelen en gedeel ten van perceelen thans hebben, oordeel den wij het nuttig om met den tegenwoor- digen eigenaar in onderhandeling te tre den over volledigen afstand der bedoel de terreinen aan de gemeente. Deze heeft zich tot volledigen afstand bereid ver klaard tegen betaling door de gemeente van een bedrag van 2306,—, waarin dan is begrepen de afstand van alle rech ten op senauevergoeüing wegens betaal de grond- en anuere lasten, alsmede al- siand van alle zakelijke rechten, welke de eigenaar tot dusver op het terrein kon doen gelden. Nadat aldus overeenstemming was be reikt omtrent de voorwaarden van over dracht der vooromschreven terreinen, hebben wij eveneens gevraagd om over schrijving op naam der gemeente van het terrein, groot 29 are 50 centiare (kada straal bekend gemeente Besoyen sectie D nr. 1203), gelegen tusschen het oude raadhuis en de Loint, welk terrein moet beschouwd woruen ids achtererf van het oude raadhuis, daar het zich, evenals alle erven en tuinen der woningen aan de Zuidzijde der Groote Straat, uitstrekt lot de Loint. De eigenaar heeft zich bereid verklaard, ook dat terrein aan de ge meente af te staan voor de som van 885,—. Wij aebten het om verschillende rede nen raadzaam, dat ook dit terrein in het bezit der gemeente komt. De gevraagde prijs is in verband met de voor de ge- meene gunstige ligging billijk te achten. Wij stellen U mitsdien voor, lot aan koop der hiervoor vermelde terreinen te besluiten voor een bedrag van fe samen 2306,— 885,— 3191,—. Een ontwerp-raadsbesluit ligt ter inzage. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies punt 5. Aankoop grond. In 1876 werden door Ernest de May, heer van Waalwijk en Besoyen, aan de voormalige gemeente Besoyen een twee tal strooken grond geschonken, n.l. de strook grond, waarop een brandspuit huisje werd gebouwd (later uitgebreid en als transformatorgebouwtje bij de P.N.E.M. in gebruik genomen) en een strook grond, gelegen vóór het oude raad huis (thans gedeeltelijk openbare straat). Verder werden in 1900 door Ernest de May voornoemd aan de voormalige ge- Nederland ernstig getroffen. I Het groote aantal koopvaardijsche pen, dat de laatste dagen ten gevolge van het oorlogsgeweld ten onder ging en de torpedeering van een onzer trot- sche koopvaarders, de „Burgerdijk" en de rampdag van Woensdag, hebben den zee-oorlog weder in het teeken der belangstelling geplaatst. De verscherp te instructies aan de Duitsche duik- bootcommandanten doen vreezen, dat het gevaar voor de neutrale scheep vaart aanmerkelijk grooter wordt, al dient men nog af te wachten, welke de gevolgen van den verscherpten zee oorlog zullen zijn. Tot dusver heeft de strijd ter zee nog niet de resultaten gehad, die, naar velen vóór het uitbreken van de vijan delijkheden vreesden, een nieuwe oor log met zich zou brengen. De verliezen in 5^2 maand oorlog zijn, wanneer men de statistieken raadpleegt, nog niet groot. Slechts 1,26% van de volgens Lloyd's Register in 1939 uit 31.186 schepen bestaande wereldkoopvaardij- vloot ging verloren, terwijl het per centage voor de tonnage 1.97% be draagt. Voor de verschillende landen heb ben de verliezen, naar onze berekening in de periode van 3 September 1939-19 Februari 1940 als volgt bedragen: Engeland Frankrijk Polen Geallieerden Duitschland Totaal oorlog voerenden Nederland Noorwegen Aantal schepen B.R.T. 186 668.773 Door de Britsche en Fransche ma rine werden 23 Duitsche koopvaarders, metende 93.313 ton in beslag genomen, zoodat het netto-verlies der geallieer den 181 schepen met 675.144 ton be draagt. Totaal niet groot. Het totaal der verloren gegane ton nage is in vergelijking met den vori- gen oorlog nog niet groot. In de viji' oorlogsmaanden van 1914 gingen in totaal 476 schepen door oorlogsdaden ten onder, in totaal metende 870.662 ton, in 1915 verdwenen 992 schepen en met 1.893.718 ton in de golven, in 1916 1288 schepen met 2.724.041 ton, in 1917 2605 schepen met 6.607.261 ton en in 1918 1294 schepen met 3.332.791 ton. In totaal 6670 schepen met 15.428.473 ton. De Nederlandsche verliezen. Het tonnageverlies van ons land is reeds net zoo groot als in 1914 en 1915 te samen. Gelukkig was onze handels vloot bij hel uitbreken van den oorlog bijna tweemaal zoo groot dan in 1914, zoodat, gezien het grootere risico het verlies nog meevalt. De verlieslijst groeit echter nog on rustbarend. In September 1939: de „Mark" (1514 ton) op een mijn geloopen. I" October 1939: de „Binnendijk" (6873 ton) op een mijn geloopen. In November 1939: de „Sliedrecht" (5133 ton) getorpedeerd met 26 slacht offers; de „Simon Solivar" (8309 ton) op een mijn geloopen met 86 slachtof fers; de „Spaarndam" (8857 ton) op een mijn geloopen met 5 slachtoffers. In December 1939: de „Tajandoen' (8159 ton) na ontploffing gezonken met 6 slachtoffers: de „Immingham (400 ton) op een mijn geloopen. In Januari 1940: de „Truida" (176 ton) op 'n mijn geloopen; de „Arends- kerk (7906 ton) getorpedeerd; de „Nora (276 ton) op een mijn geloo pen. In Februari 1940: de „Burgerdijk" (6835 ton) getorpedeerd; de „Ame land (4537 ton) op een mijn geloo pen. Vergeten we daarbij niet de marine vaartuigen, de mijnenleggers „Van Ewijck" met 30 slachtoffers en de „Van Gelder met 6 slachtoffers, alsmede de schepen, waarvan nooit bericht meer binnenkwam: de „Tegri" (280 ton) met 7 slachtoffers, de „Safe" (375 ton) met 7 slachtoffers, de ljmuiden 116 „Sil- vain met 11 slachtoffers. Woensdag j.l. „Den Haag" 8971 ton, slachtoffers? „Petten" 162 ton. „Tara" 4760 ton. „Alja" 385 ton. RIJK VOOR MEER DAN EEN TON BENADEELD. Fraude bij schatten van auto's. De onregelmatigheden, gepleegd door te Haarlem gelegerde militairen bij de schatting van gevorderde auto's, blij ken van grooten omvang té zijn. Het onderzoek door de militaire po litie, in samenwerking met de Haarlem- sche recherche, is vrijwel gesloten en het dossier is zeer omvangrijk gewor den. Zooals men weet, hebben eenige militairen steekpenningen aangenomen en medegewerkt aan een opzettelijk te hooge schatting van particuliere auto's. Wat men echter nog niet algemeen wist, is, dat het Rijk door deze corrup- tieve handelingen benadeeld is voor meer dan honderdduizend gulden. Het betrof hier hoofdzakelijk de schatting van auto's in Den Haag. De twee schatters verzekerden zich van de medewerking van eenige on derofficieren. Een sergeant met twintig dienstja ren, een sergeant-milicien en nog eeni ge andere militairen, die als goede ken nissen in vertrouwen waren genomen, bleken wel bereid tegen een behoor lijke betaling deel uit te maken- van het complot en zij ontvingen doosjes siga ren waarin een bankbiljet van aanzien lijke waarde was verstopt. Tegen de twee burger-schatters heeft men blijkbaar geen bewijs kunnen construeeren, althans zij zijn weer op vrije voeten gesteld. Het juiste aantal militairen, dat achter slot en grendej zit, is niet bekend, maar bij deze onre gelmatigheden is een groot aantal per7 sonen betrokken.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 9