BINNENLAND FEUILLETON DE BROEDERS. Schatteo van Schoonheid De datum, die de Finnen voor een besluit hadden gesteld ging voorbij, zonder dat een beslissing werd geno men. Den volgenden dag vernam men, dat de vredesvoorwaarden waren aan genomen. Chamberlain gaf een opsomming van het materiaal, dat Engeland naar Fin land heeft gestuurd: 110 vliegtuigen, 114 kanonnen, 185.000 granaten, 400 stuks Vickersgeschut, 50.000 handgra naten, 15700 vliegtuigbommen, 800 seinuitrustingen, 200 anti-tankkanon nen 60.000 gasmaskers, 100.000 unifor men, 10.000 anti-tankmijnen, 48 ambu lances. Chamberlain wijtte de schuld, dat Finland zware vredesvoorwaarden moest aanvaarden, alleen aan Duitsch- land, dat hulpverleening had tegenge werkt door Zweden en Noorwegen te bedreigen met een aanval, voor het ge val hulp werd doorgelaten. En, zoo zei hij, wat hebben Zweden en Noorwegen bereikt met hun vrees voor deze pressie? Is hun veiligheid thans gewaarborgd? Integendeel, al dus Chamberlain, thans staat het ge vaar op den drempel dezer landen in plaats van vóór de deur. De neutrali- teitsleer, zoo zei de Britschc staats man, die de actie van Zweden en Noor wegen verlamde, is gebaseerd op de veronderstelling, dat voor een klein land alles beter is dan verwikkeld te raken in den oorlog tusschen Duitsch- land en de geallieerden. Dit is geba seerd oi) de andere veronderstelling, dat het deze twee neutrale kle.AJ lan den onverschillig zou kunnen laten, of de oorlog afloopt met een overwinning voor Duitschland dan wel voor de ge allieerden. Niets echter zal of kan hen redden dan de vastbeslotenheid zichzelf te verdedigen en zich aan te sluiten hij anderen, die bereid zijn, hen te helpen hij hun verdediging. Men vergete hij de hulp aan Finland tenslotte niet. dat de geallieerden geen garantie aan Finland hadden gegeven, doch hier vrijwillig hulp boden! NIEUWE RUSSISCHE EISCHEN AAN FINLAND? I)e Moskousche correspondent van het Zweedsche blad Stockholms Tid- ningen schrijft, dat de Russen hun ei- schen verzwaard hebben. In de eerste bijeenkomst tusschen de Sovjet-autoriteiten en de Finsche delegatie, die voor de ratificatie van het vredesverdrag te Moskou vertoeft, hebben de Russen het volgens den cor respondent duidelijk gemaakt, dat de grenzen, welke zij hadden voorgesteld, op sommige plaatsen Westelijker zou den liggen dan verwacht werd. De Finnen zien wel in, zoo voegt de correspondent er nog aan toe, dat zij niet anders kunnen doen dan de ei- schen der Sovjet inwilligen. Ook mag Finland geen defensief verbond sluiten met de Scandinavische landen. WAT DE JEUGD IN DUITSCHLAND NIET MEER MAG. De Rijksminister van binnenland- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk. Verboden. Maar het was bespottelijk, zoo'n theorie op te houwen zonder eenigen vasten grondslag. De millionnair was Mr. Clair's beste vriend en wilde dol graag met Dorothy trouwen. Dat hu welijk zou een einde hebben gemaakt aan Mr. Clair's geldzorgen. Daarom bestond er geen reden waarom Clair de misdaad begaan zou hebben, af gezien nog van het feit, dat een ten gere, zwakke, oude man als Francis Clair het wel niet gewaagd zou heb ben een stoeren, krachtigen kerel als de overleden effectenmakelaar was geweest, aan te vallen. Toen de meisjes weer in de salon kwamen, zat Lady Panwin heel bleek, maar volkomen kalm, met Hallon te praten. Ze draaide zich verschrikt om toen het tweetal binnenkwam het geen iets heel vreemds voor Lady Pan win was, omdat ze altijd beweerd had dat haar zenuwen tegen iederen schok bestand waren. Ik ben blij dat je er wat beter uitziet, Dorothy, zei ze tegen haar nichtje op opvallend rustigen toon. Billy is op zijn fiets naar Aleigh ge gaan om den inspecteur te gaan ha len. En vader?, vroeg Dorothy snel. Ik heb hem naar bed gebracht. sclie zaken heeft een verordening uit gevaardigd tot bescherming van de jeugd, welke bepaalt, dat personen he neden de achttien jaar tijdens de duis ternis niet in straten en op pleinen mogen rondloopen. Het bezoek van café's en dancings, bioscopen en caba rets, is aan deze jongemenschen na negen uur 's avonds verboden, indien zij zich niet in gezelschap bevinden van een opvoeder. Het gebruik van sterken drank in café's is aan jonge lieden verboden. Voorts wordt allen personen beneden de achttien jaar verboden in het openbaar te rooken. REDE VAN DEN ENGELSCHEN MINISTER VAN OORLOG. „Het is een zeer gevaarlijke les, die de Neutralen ons beginnen te geven". De minister van oorlog, Stanley, heeft in een te Londen gehouden rede ook gesproken over de positie der neutralen. Hij kwam terug op de in de buitenlandsche pers uitgeoefende cri- tiek, welke de Britsche regeering in 'l geval van Finland beschuldigde van schuchterheid en gebrek aan onderne mingsgeest, en vervolgde: wat is dat nu? Omdat wij teerhartig waren en de rechten der neutralen ontzagen? Het is een zeer gevaarlijke les, die de neutralen ons thans beginnen te ge ven. Het zou een les kunnen zijn, die wij maar al te gaarne zouden leeren. Wij hebben geleerd dat het degene is, die zich niet aan de rechten der neutra len stoort, die in het voordeel komt. Thans leeren wij, dat hij, die zich niet aan de rechten der neutralen stoort, ook de bewondering oogst. Het is een les, die in dit land gretige en knappe leerlingen kan vinden. De Duitsche uitdaging was niet al leen gericht tegen Frankrijk en Enge land, maar ook tegen elk land, dat er eenzelfde levenswijs en gedachtenwe- reld op na houdt. Milliocnen menschen over de geheele wereld denken: „hoe blijven wij er buiten". Ze bevinden zich erin. Al nemen zij er niet actief aan deel en steunen zij wellicht zelfs de andere partij uit vrees of zucht naar zelfbehoud, laat niemand van hen denken onverschillig te kun nen blijven voor het resultaat van den begonnen strijd. Sommige vreemdelin gen, aldus Stanley, hadden het conflict beschreven als een schijngevecht. Dit is de taal van toeschouwers bij een bokswedstrijd, die na een goeden maal tijd gaan kijken hoe andere lieden el kaar raken zonder gevaar voor hen zelf. 54 MAN VAN DE „PHOBOS" GERED. Het motorschip „Phobos", dat hij de Zuidoostkust van Engeland op een mijn is gcloopen, is door drie Engel- sche sleepbooten naar Sandwich Down gesleept, waar het aan den grond is gezet. Van de 56 leden der bemanning zijn dertien Europeesche opvarenden te Ramsgate aan land gezet. De eerste stuurman Bruin wordt vermist. Dan zijn er tevens 32 Chineezen aan wal gebracht, die geen letsel hadden heko men. voorts zeven Chineezen, die ver wondingen hebben opgeloopen en in een hospitaal zijn opgenomen. Twee Chineezen zijn te Vlissingen aangeko men. zoodat nog een man vermist wordt. DEENSCH SCHIP ZONDER WAARSCHUWING GETORPEDEERD. Vijf dooden. Het Deensche stoomschip Algier (1654 ton) is in den Atlantischen Oce aan getorpedeerd zonder waarschu wing, aldus meldt Reuter. Het schip zonk binnen drie minuten. Drie leden van de bemanning en twee vrouwelij ke passagiers kwamen óm. Twintig overlevenden zijn in een Britsche ha ven aan land gebracht, te weten 19 le den van de bemanning en een vrouw, die van het schip in zee waren gespron gen en kon worden opgepikt. De over- levenden zijn door een treiler uit Aber deen gered, nadat zij tien uur in een reddingboot hadden rondgezwalkt. Een van de geredden is naar een ziekenhuis gebracht, aangezien hij verwondingen had opgeloopen. De torpedeering ge schiedde te middernacht. Nadat de ontploffing had plaatsgevonden wer den drie reddingbooten en twee vlot ten neergelaten, doch twee redding- booten werden verbrijzeld en de vlot ten waren eveneens onbruikbaar, zoo dat slechts een reddingboot overbleef. De kapitein gaf opdracht dat alle op varenden in zee moesten springen. Vijl deden dit niet, o.a. twee vrouwen en de eerste machinist, en zij verdwenen met het schip in de diepte. sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt re tot nieuw leven Doos 30 en 60 ct. NIEUW FRANSCH MINISTERIE. Paul Reynaud is geslaagd met de vorming van zijn kabinet. Gistermiddag zou hij zijn medewer kers aan president Lebrun voorstellen, seint Havas. Volgens de gepubliceerde vermoe delijke lijst van ministers, is Daladier bereid gevonden de portefeuille van Oorlog op zich te nemen. Verder zouden drie socialisten deel van het kabinet uitmaken, terwijl zij tevens drie onderstaatssecretariaten zouden behecren. De nieuwe Fransche regeering, voor al Reynaud, is sterk Engelsch georiën teerd en is geporteerd voor krachtiger oorlogvoering. Uit het kabinet is voor dit doel een afzonderlijke commissie gevormd, die elke week vergadert. ZWEDEN ALS EEN ONT WAAKT LAND. Gösta Bagge, minister van openbaar onderwijs en kerkelijke aangelegen heden en sedert 1935 leider der conser vatieve partij, heeft een redevoering Hij heeft een ergen schok gehad en op zijn leeftijd zou zoo iets fataal kun nen zijn voor zijn gezondheid. En... het lijk, Percy? vroeg Wil ly aarzelend. Billy en ik hebben het in den grafkelder gevonden, zei hij, gedwon gen kalm, en we hebben het daar gelaten, totdat de inspecteur komt. Hobson houdt de wacht hij de deur van den toren. En is Sir John werkelijk ver moord? Ja, we hebben het lichaam om gekeerd om een wonde te zoeken. De arme man is van achteren gestoken onder het linker-schouderblad en hij moet dadelijk daarna dood zijn ge weest. Heb je het mes gevonden? Neen. Het lichaam moet daar op de steenen tafel midden in de kamer neergelegd zijn met het gezicht naar boven. Wat had hij aan?, vroeg Lady Panwin plotseling. Een pak van bruin tweed en bruine schoenen. En zijn hoed? We hebben geen hoed kunnen vinden. Lady Panwin aarzelde en keek even naar de twee meisjes met hun bleeke gezichtjes. Wc moeten dus aanne men, zei ze, alsof ze hoopte tegenge sproken te zullen worden, we moe ten dus aannemen dat het werkelijk Sir John Newby is? O ja! zei Dorothy haastig. Ik herkende hem, zoodra Percy den lu cifer aanstak. Willy, nog steeds vervuld van haar vermoedens betreffende Mr. Clair deed een vraag. Denk je dat hij in den grafkelder vermoord is? Ik weet het niet, zei Hallon wei felend, maar omdat zijn hoed er niet is en het mes, waarmee hij vermoord is, ook niet, denk ik dat hij ergens an ders vermoord is en dat de moorde naar het lijk in den grafkelder ver- horgen heeft. Miss Minter's gezicht verhelderde. Een tengere man als Mr. Clair zou het zware lichaam nooit van het Koe koeksbosch naar den toren hebben kunnen dragen. Den volgenden dag wist iedereen in het land dat er zich een tragedie had afgespeeld in den spooktoren. Op Dinsdagavond, toen het lijk ontdekt werd, hoorden de bewoners van Bcl- tan het nieuws van den moord uit den mond van veldwachter Hobson, die niet had kunnen zwijgen en aange zien Billy Minter de tijding naar Axleigh had gebracht, toen hij daar den inspecteur van politie zocht, werd het feit daar ook al gauw bekend. Maar het leek iedereen op de Manor onbegrijpelijk toe, dat de Londensche ochtendbladen al sensationeelc be richten betreffende den dood van den hekenden millionnair konden publi- ceeren. Hallon opperde, dat waar schijnlijk de een of andere bemoeial in Beltan naar Londen getelegrafeerd of getelefoneerd had om 'n paar shil ling te verdienen. Maar dan zou de onbekende op de een of andere ma nier het telegraaf- en telefoonkantooi geforceerd moet hebben, want dat was bij het hekend worden van den moord, al lang en breed gesloten. Het leek wel of de één of ander er bijzon der op gesteld was dat het bericht van Sir John Newby's vreesdij ken dood zoo gauw mogelijk bekend werd. Niet dat die snelle verspreiding van het nieuws er erg toe deed. De ge beurtenissen volgden elkaar zoo snel op, dat er geen tijd was om land bij zulke kleinigheden stil te staan. Het belangrijke feit was, dat Sir John door een misdaad aan zijn eind ge komen was en de voornaamste vraag Wie heeft hem vermoord? Niemand gehouden, waarin hij de eischen van den legenwoordigen politieken toe stand heeft behandeld. „De jongste gebeurtenissen waren van zoodanigen aard. dat zij een zeer gelukkige wijziging Hebben gebracht in de houding van het Zweedsche volk nopens de nationale verdediging. Het geloof in een vaderland, dat waard is verdedigd te worden, het geloof in de kracht der Zweden het land zelfs tegen machtiger vijanden te verdedigen en vooral de wil zich persoonlijke opof feringen voor Zweden te getroosten, dat alles is het gemeenschappelij idee geworden van het Zweedsche volk. Een te voren in het binnenste van het Zweedsche volk sluimerende kracht is aan het licht getreden". HANDELSOVEREENKOMST MET ENGELAND GEPARAFEERD. Reuter meldde gisteren uit Londen: Het ministerie voor de occonoinische oorlogsvoering deelt mede: „De besprekingen, die sedert eenigen tijd tusschen Britsche en Nederland- sche vertegenwoordigers te Londen zijn gevoerd over handelskwesties, voortvloeiende uit den oorlogstoestand, zijn thans met succes bekroond: er is een overeenkomst geparafeerd. Er is een gemengde commissie ingesteld, die te Londen of te 's-Gravenhage zal bij eenkomen ter bespreking van alle vraagstukken, die bij de nakoming van de overeenkomst kunnen ontstaan". COMMANDANT EERSTE LEGER CORPS: GENERAAL CARSTENS. Naar wordt vernomen is generaal- majoor N. T. Carstens, tot voor kort sous-chef van den Generalen Staf en laatstelijk benoemd tot Inspecteur der Artillerie, thans benoemd tot comman dant van het eerste legercorps, als op volger van wijlen generaal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau. PENSIOENFONDSEN ONDER WETTELIJK TOEZICHT. Geleerd door de gebeurtenissen, wel ke zich ten aanzien van de pensioenen van den Kon. Hollandschen IJoyd hebben voorgedaan, stellen de minis ters van Sociale en Economische Za ken en Justitie een wettelijke regeling voor van de personeelpensioen- en spaarfondsen van particuliere onder nemingen. Als leidend beginsel geldt dat een personeel fonds rechtspersoonlijkheid moet bezitten en in zijn reglement mo gen niet ontbreken een aantal voor schriften in zake bestuur, belegging, toezicht enz., nader in de wet omge schreven. VEILIG TE MALMö. Naar van het Ned. Roode Kruis wordt vernomen, is het personeel van de Ne- derlandsche ambulance naar Finland op Malmö geland met de drie vlieg tuigen de „Ibis" om 17.05, de „Tapuit" om 17.37 en de „Xema" om 17.46. De leden zijn nu allemaal gearriveerd. Waarschijnlijk vertrokken zij gister avond nog met den nachttrein van 21.45 uur naar Stockholm. Zij zijn Donderdag-ochtend uit Den Haag vertrokken, 'nadat H.K.H. Prin ses Juliana persoonlijk afscheid was komen nemen. NIEUWE POSTZEGEL OP 1 APRIL. Met ingang van 1 April a.s. zullen nieuwe zegels in de waarden van 5 tot en met 40 cent verschijnen, terwijl te gelijk ook de zegelafdrukken met beel tenis van H.M. de Koningin op brief kaarten van 71/2 cent en andere waar- deformulieren zal worden vernieuwd. De afmeting van het beeldvlak is 18 x 22 mm. met den witten rand tus schen de kartelopeningen 21 x 25 mm. De zegels van 6 en IIV2 cent komen te vervallen. De schade is voor ons Ja. die oorlog ook I Het zijn altijd de kleinen en zwakken, die van de twisten der grooten meer dan hun portie meekrijgen. Zoo heeft de door Engeland afgedwongen stop zetting van het kolenvervoer over zee van Rotterdam naar Italië voor het Rijnvaartbedrijf onder Neder- landsche vlag ruïneuze gevolgen Aan arbeiders in de haven van Rotterdam is op groote schaal ont slag verleend moeten worden het aantal kan op duizend, misschien zelfs enkele honderden méér, gesteld worden. Zij vallen in een wacht geldregeling. Suiker op bon 15 De minister van economische zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 22 Maart a.s. tot en met Donderdag 11 April as. de met »15« genummerde bon der rijksdistributiekaart recht geeft kon daar antwoord op geven, ook niet Intpecteur Trusk uit Axleigh, een buitengewoon ijverig en scherpzinnig politieman, dien Billy dienzellden nacht nog mee had teruggebracht. Na den eersten schrik herstelden Mr. Clair's zenuwen zich volkomen en hij nam de zaak zelf in handen. Dat wil zeggen, hij had een gesprek met Inspecteur Trusk en legde hem alles uit omtrent de uitnoodiging en het niet verschijnen van den verwachten gast. Hij was er ook bij tegenwoordig toen de familieleden, de bedienden en zijn gasten ondervraagd werden en vertelde tenslotte de legende van den toren aan den lichtelijk sceptisch-ge- zinden politieambtenaar. Clair legde er zeer den nadruk op, dat de toren in geen vijftig jaar open was geweest. Weet u dat zeker?, vroeg Trusk sceptisch. U vertelt me daar, dat de sleutel van de deur gewoonlijk in een nis in de gang hing. Niemand had kunnen weten, waar de geheime kamer was, zei Mr. Clair koppig. Er is één gang, die naar de kamer gaat, dat is zoo, maai er zijn wel drie of vier vertakkingen en zijgangen. Een vreemde zou zeker verdwaald zijn in zoo'n doolhof - vooral omdat het er zoo donker is. Zou u uzelf kunnen vergissen, sir? Neen. Dat wil zeggen, als ik er naar toe wilde, zou ik zeker een lan taarn en den plattegrond meenemen. O' Trusk spitste zijn ooren. Er bestaat dus een plattegrond? Ja. Hij dateert nog uit den tijd van Elisabeth. Hij is gemaakt dooi een van mijn voorouders, die gewaagd had het aas van den Duivel 0111 te keeren en daar heel slechte gevolgen van heeft ondervonden Maar ik heb meenen te begrijpen dat Miss Clair het aas niet heeft om gedraaid, hield de inspecteur vol, ze heeft de kaart zelfs niet gezien als er een kaart is en dat betwijfel ik zeer, want we hebben er geen gevon den, toen wij den grafkelder door zochten. Hebt u de kamer ooit aan Sir John laten zien? Neen. Hij kende de legende, zoo als ieder ander en hij heeft me wel gevraagd hem de mysterieuze plaats te laten zien. Maar ik heb het altijd geweigerd. Ik had nog nooit een voet op de trap gezet voordat ik m%t u naar beneden ging om het lijk van mijn diepbetreurden vriend in oogen- schouw te nemen. Hoe wist u dan zoo precies waar de kamer is? vroeg Trusk scherp. Van den plattegrond. Wacht u even! Mr. Clair stond op. Ik zal u de teekening brengen. Ze is in de bi bliotheek. En hij verliet de kamer. Trusk zat met zijn potlood over het vloei te krassen. Hij was te nuchter 0111 veel van de Clair-legende te ge- looven en toch kon hij niet ontkennen dat het bezoek van Dorothy werkelijk complicaties veroorzaakt had. In te genstelling met Percy Hallon, geloof de de Inspecteur, dat Sir John meege lokt was naar den grafkelder en daar verraderlijk vermoord was voor hij zich kon omdraaien of om hulp roe pen. Maar alleen iemand, die den weg naar den grafkelher kende, had hem kunnen meelokken. Behalve dan als Sir John zelf den weg gekend had en Mr. Clair had juist verklaard, dat hij hem dien nooit getoond had. Het is buitengewoon vreemd, zei Mr. Clair, die op dat oogenblik bin nenkwam met een groot, in marocain leer gebonden boek in de hand, maai de teekening van de onderaardsche gangen onder den toren is uit het boek gescheurd. Ziet u zelf maar. - - (Wordt vervolgd). 2~ 1 7) jij.*

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2