BINNENLAND. KtODSIERBALSEM FEUILLETON OE BROEDERS VERSTUIKINGEN AKKER'S overing begint te gelijken. Er is dan ook een hevige spanning in dien hoek van Europa, waar de oorlogsvlam op een nabij en toch nog onverwacht mo ment dreigt uit te slaan. Mocht het er tot een conflict komen, dan zal Turkije met geheel zijn macht aan de zijde der geallieerden staan. En de macht der ge allieerden in dien hoek neemt met den dag toe. DE MOGELIJKHEID, DAT DUïTSCHLAND IN HET WESTEN GEEN OFFENSIEF ZOEKT. Zinspeling op zoodanige inrichting van de „levensruimte", dat de geallieerden geen kansen meer hebben. De correspondent van de N. R. Crt. te Berlijn seinde aan z'n blad: De bladen zien hier in de bevesti ging van de overeenstemming tusschen Italië en Hongarije het eerste resultaat van het onderhoud op den Brenner. Als zoodanig mag het stellig beschouwd worden. In verband met dat onderhoud hebben we er dadelijk op gewezen, dat in het kader van het plan tot waarbor ging van den status quo op den Balkan een plan, hetwelk aanpassing van de handelspolitiek der Balkan-staten aan het ruilhandelssysteem van de fascisti sche mogendheden insluit, dat in het kader van zulk een plan in de allereer ste plaats de Balkan-staten zelf voor- loopig moesten afzien van hun revisio nistische plannen, voor zoover zij die koesterden. Dit waren vooral de ver langens van Hongarije ten opzichte van Roemenië (Zevenbergen). Al wordt er positief niets van ge zegd, men mag uit de tevredenheid van de Italiaansche en de Duitsche pers af leiden, dat hierover overeenstemming is bereikt. Dit resultaat mag heugelijk zijn, het is toch niet meer dan een be gin, al zou men ook uit den toon der bladen den indruk kunnen krijgen, dat alles reeds in kruiken en kannen is. „Londen weet en gevoelt", zoo be weert in dit verband de officieuze Gi- ornale d'Italia, „dat Duitschland, dank zij den overdreven vrede aan het oor logsfront, voortgaat op zijn gemak zijn levensruimte te completeeren en aldus de geallieerden voor een concrete oe- conomische en daardoor ook strategi sche overwinning te plaatsen. Duitsch land wil het Zuidoostelijk front verze gelen met een kring van neutrale sta ten, gelijk het, zoo zegt men te Londen, het Zuidelijk front door de spil, het V/estelijke door de Siegfried-linie en 't Noordelijke front na de nederlaag van Finland door druk op de Noordsche staten reeds verzegeld heeft". Daargelaten of dit nu precies is wat men te Londen denkt en zegt, is deze uitlating van officieuze Italiaansche zij de in alle geval interessant, omdat hier in voor het eerst wordt gezinspeeld op de mogelijkheid, dat Duitschland in het Westen geen offensief zou zoeken, doch zou trachten dit offensief overbo dig te maken door een zoodanige in richting van de levensruimte, dat de blokkade geen gevaar zou wezen en dus de geallieerden geen kansen meer zouden hebben. DUITSCH PATROUILLEVAAR TUIG TOT ZINKEN GEBRACHT. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat de Britsche luchtmacht op de Noordzee een Duitsch patrouille vaartuig tot zinken heeft gebracht. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door RAYMOND PARSONS. Nadruk Verboden. 9) U zoudt kunnen probeeren uit te vinden wie de eigenaar van het hor loge was door het nummer, inspec teur. Ja... dat wil zeggen... ik denk van wel. Trusk schoof ongeduldig de papieren vóór hem opzij en keek erg ontevreden. Het geval begon hem hoe langer hoe raadselachtiger voor te ko men. Ik veronderstel dat het niet aan twijfel onderhevig is of het lijk is dat van Sir John Newby?, vroeg hij na een poosje. Mr. Clair trok zijn wenkbrauwen omhoog. Daaromtrent bestaat voor mij niet de minste twijfel, zei hij met klem. Zonderling! Zonderling! mom pelde de ander en wou nog juist iets zeggen, toen door de deur een keuri ge. donkere jonge man binnenkwam, met zwarte sprekende oogen. Zijn donker gezicht zag er verhit uit en hij hield Trusk een gescheurd papier voor. Dit heb ik in den kelder ge vonden, zei hij haastig. U en uw mannen hebben niet erg goed gezocht, inspecteur. VIJF DUITSCHE VLIEGTUIGEN VERNIELD. De correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat de Engelsche vliegtuigen boven Fransch gebied tenminste vijf Duit sche toestellen hebben neergeschoten. Men gelooft, dat twee andere vliegtui gen eveneens zijn neergehaald. Een Britsch gevechtsvliegtuig van het type Hurricane ging verloren. SCHAARSTE IN DUITSCHLAND. Naar de correspondent van de Tel. aan z'n blad schrijft, wordt het bier in Duitschland zeer schaarsch, worden de vilthoeden van menschenhaar gemaakt en is door de I. G. Furken een nieuw soort zeep uitgevonden, die de vette zeep moet vervangen. SCHEEPSRAMP IN TANGER. In de haven van Casablanca heeft zich, naar thans bekend wordt, Zater dagmiddag om halfvier een ontzetten de ramp afgespeeld. Toen de Fransche torpedojager „La Railleuse wilde uit varen, vond aan boord van het schip een geweldige ontploffing plaats, ten gevolge waarvan het onmiddellijk zonk. Een honderdtal schepelingen werd ge dood of gewond. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: 100 dooden en gewonden. Het Fransche persbureau Havas: 7 dooden en enkele gewonden. „La Railleuse" had een waterver plaatsing van 1378 ton. Het had zes kanonnen aan boord en beschikte over zes torpedolanceerbuizen. De motoren ontwikkelden 32.000 P.K. De schepen van deze klasse halen een snelheid van omstreeks 34 knoopen. De „Railleuse' kon 16 dieptebommen meenemen. DE BRITSCHE BLOKKADE. Rusland een lek in de afsluiting? De Engelsche bladen brengen het be zoek, dat de sovjet-ambassadeur Mais- ky gisteren aan Halifax gebracht heeft, in verband met de aanhouding van het Russische s. .Vladimir Mayakawsky" en van het Russische s. „Selenga", dat met een lading tin, antimoon en wolf ram eveneens te Hongkong is vastge houden. De bladen schrijven, dat ladingen metalen Duitschland uit de Ver. Sta ten bereikt hebben via den grooten Oceaan, Wladiwostok en den transsi- berischen spoorweg, dat de Duitschers en Russen den laatsten tijd groote hoe veel heden grondstoffen hebben ge kocht in Nederlandsch-Indië en dat de daar liggende Duitsche schepen ge bruikt zouden kunnen worden om via Wladiwostok de blokkade te breken. OPPERSTE OORLOGSRAAD EN DE „LEKKENDE BLOKKADE. Dezer dagen kwam in Londen de opperste oorlogsraad der geallieerden bijeen: speciaal ging het over de lek ken die nog in de blokkade blijken :e zijn. Sedert November, toen de blokkade verscherpt werd, door het verbod van den Duitschen export, zijn zooveel con- sessies gedaan jegens de afzonderlijke neutrale landen, terwijl daartegenover zooveel bewijzen bekend geworden zijn, dat deze landen belangrijke hoeveelhe den naar Duitschland her-exporteeren, dat velen zoowel in Engeland als in Frankrijk van oordeel zijn, dat thans de tijd gekomen is, om nauwkeurig den stand van zaken op te maken. Men heeft gezegd, dat er zooveel lekken in de blokkade zijn geboord, dat de blokkade zelf gelijk een zeef is ge worden. Aangezien het oeconomische wapen wellicht het belangrijkste wapen van dezen oorlog is, kan worden aan genomen, dat dit geheele probleem ter dege besproken is. De besprekingen van de Intern. Kamer van Koophandel Onder voorzitterschap van dr. F. H. Fentener van Vlissingen of van J. Siegfried Edström heeft de Inter nationale Kamer van Koophandel te 'sGiavenbage eenige bijeenkom sten gehouden waaraan, behalve dr. H. Colijn en de heer Paul van Zeeland, experts van een aanlal neutrale en oorlogvoerende landen hebben deelgenomen. Het doel dezer bijeenkomsten was eenige der voor de internatio nale kamer van koophandel aan de orde zijnde onderwerpen te be spreken, zooals de algemeene werk zaamheden van de kamer (hof van arbitrage, de toekomst van de bouw nijverheid, den invloed van den oorlog op privaatrechtelijke over eenkomsten, vraagstukken betrek king hebbende op oeconomische wederopbouw voor deü tijd na den oorlog). De resultaten dezer bijeenkomsten zullen aan de nationale organisaties van de Internationale Kamer van Koophandel worden voorgelegd. H M. de Koningin in Rotterdam Donderdagmiddag heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan Botterdam. Het hoofddoel van dit bezoek was een inspectie van de maatregelen, welke op onderschei den gebied hier ter stede getroffen zijn ter bescherming van de burger bevolking tegen luchtaanvallen. Rotterdam heeft H M. een luiste- rijke ontvangst bereid. Treffend getuigenis van een held ter zee. »En ten slotte dank ik mijn moeder voor het feit, dat zij mij heeft laten doopen. Alleen toch met het vertrouwen op God en op Zijn hulp zijn wij er in geslaagd terug te keeren«. Dit was het einde van het dank woord van een zeeman een die bewezen heeft een held te zijn. want aan zijn moed, zijn door zettingsvermogen, zijn bezieling dankt een groepje opvarenden van de tankboot »Sliedrecht« het, dat zij als eenigen van de geheele be manning nog tot de levenden be- hooren, nadat een Duitsche duik boot hun schip naar den kelder gejaagd en de equipage aan een tllendigen dood had prijsgegeven. Daarom is bij Kon. Besluit aan den stuurman P. Brons de De Ruyter- medaille in zilver verleend. Hij sprak de treffende woorden tijdens de plechtigheid der uit reiking. Naast paspoort ook nog bijzondere vergunning. Het heefi sedert het uitbreken van den oorlog de aandacht der bevoegde autoriteiten getrokken, dat er Ne derlanders zijn in de grensstreek, doch ook wel elders in het land woonachtig die talrijke buiten- andsche reizen, veelal van korten, duur maken. Het is gebleken, dat er menschen zijn, die veelvuldig de grens over schrijden, soms voor een verblijf van slechts enkele uren, in een naburig land. Redenen van staatsbelang maakten het noodzakelijk, in het kader van de bestrijding van voor de veiligheid des lands gevaarlijke handelingen, ook tegen kennelijk ongewenschte uitstapjes over de grens te kunnen optreden. Daarom overweegt de Regeering, naar wij vernemen, demogelijkheid van invoering van een voor den verderen duur van den oorlog geldende regeling, volgens welke Nederlanders, die een reis naar het buitenland willen maken, naast een geldig paspoort, in het bezit zullen moeten zijn van een bijzondere vergunning, om met het oog op die reis het land te verlaten. Leeningsfonds 1940. Nieuwe voorstellen in het a.s. najaar te verwachten. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over heffingen ten behoeve van het leeningsfonds 1940. Het volgende is er aan ontleend Het bedrag, dat tot dekking zal strekken van de gewone uitgaaf op de fondsbegrooting 118 millioen zal verkregën worden door het onderhavige wetsontwerp. Als vast staand mag reeds worden aange nomen, dat het volgend jaar met de opbrengst van dit wetsontwerp niet zal kunnen worden volstaan. In dat jaar toch zal, volgens het onlangs aangenomen ontwerp tot instelling van een leeningfonds, meer benoo- digd zijn een bedrag, gelijkstaande met een 15-jarige annuiteit van de in 1910 te doene mobilisatieuitgaven, nadat deze laatste zullen zijn ver minderd met de aan den Staat ko mende bate van de herwaardeering ontmoeten bij het Koekoeksbosch om zeven uur oen achttiende van deze maand. Ja, dat staat er, zei Swanson droogjes, maar wie heelt die bood schap geschreven? Dat weet ik niet, zei Clair geër gerd. Hoe kunt u nu van mij ver wachten dat ik weet wie dat schreef? Omdat ik uit de woorden van Mr. Halion, die samen met mij den grafkelder doorzocht heej't, meen te moeten opmaken dat u een intieme vriend van Sir John Newby was. Ik ben of beter gezegd, ik was intiem met hem; maar ik kan on mogelijk raden wie dit geschreven heeft. HmDe detective keek teleurge steld en Trusk viel ongeduldig in: Wat bedoel je toch, Swanson? Wel, zei de jongeman langzaam, de man die den brief schreef, wist iets ten nadeele van Mr. Richard Newby. Ik dacht, dat Mr. Clair misschien zoo iemand zou kennen. Nee, zei de oude man na een oogenblik nadenken; ik weet nie mand. En ik weet zelfs niet dat er op Richard Newby iets aan te merken zou zijn. Sir John scheen er anders wel iets van te weten, anders zou hij zich niet aan die afspraak hebben gehou den, antwoordde Swanson. Ik wou dat ik Richard Newby zelf kon onder vragen. Waarschijnlijk vond hij het beter zich uit de voeten te maken, want uit dien brief blijkt dat hij in een onaangename positie was. Ze hoorden een lichten voetstap en de deur werd haastig geopend. Willy Minter kwam binnen met een heel ernstig gezicht. Ze had twee voorwer- De spieren zijn plotseling gerekt en uit hun verband geweest. Geef die spierver- rekking rust door een goed verband met flink Kloosterbalsem erop en vernieuw dat dagelijks. Na eenige dagen zachtjes met Akker's Kloosterbalsem masseeren en dan zult Ge er spoedig niets meer van merken. van het goud. In dit meerdere zal door het onderhavige wetsontweip nog slechts voor f 9 millioen worden voorzien. Immers de opbrengst er van, welke voor het loopende jaar (waarin het slechts gedeeltelijk zal werken) op f 18 millioen is geraamd, zal in 1941 bedragen f27 millioen. De meer gemelde f9 millioen zullen indien de oorlog het geheele jaar voortduurt, waarschijnlijk niet veel meer dan een vijfde beloopen van wat de gewone dienst van het leeningsfonds in 1941, boven dien van het loopende jaar, aan uitgaaf en dus aan inkomst zal vergen. Ook indien de oorlog vroeger eindigt, zal een versterking van de jaarlijksche middelen van het leeninglonds tegen 1941 noodig zijn. Het voornemen bestaat dan ook, te dien aanzien in het aanstaande najaar voorstellen bij de Staten-Generaal in te dienen. Auto-belasting per maand? De minister van Financiën, de Geer verklaart zich in de Memorie van Antwoord over het ontwerp tot helfing van een aantal belas tingen ten behoeve van 't Leening fonds, bereid met zijn ambtgenoot van Waterstaat in overleg te treden omtrent een wijziging van de Motor rijtuigenbelastingwet in dien zin, dat de mogelijkheid wordt geopend de motorrijtuigen-belasting per maand te betalen. Bierverbruik in 1939 In de tweede aflevering van 1940 van het maandschrift van't centraal bureau voor de statistiek komt een overzicht voor van 't binnenlandsch verbruik van bier en den afzet der brouwerijen over 1939. Het binnen landsch verbruik over 1939 bedroeg I rond 140 millioen liter of ongeveer 16 liter per hoofd der bevolking tegen rond 129 millioen liter of 14.8 liter per hoofd over 1938. pen in haar mand en legde voor het drietal een Panamahoed en een lang scherp mes met een rond en zwart ge streept handvat neer. Dat heb ik gevonden, zei ze kalm; in het Koekoeksbosch. Ha, zei Swanson verrukt, dan heeft de moord daar ook werkelijk plaats gevonden HOOFDSTUK VI. De ontdekking, die Miss Minter ge daan had en de brief, die in den grai- kelder gevonden was, bewezen zonder eenigen twijfel dat Swanson's veron derstelling juist was geweest. Sir John Newby was in het Koekoeks bosch vermoord en te oordeclen naar de plaats in het kreupelhout waar de voorwerpen waren gevonden, was het gebeurd bij het hekje aan den ande ren kant van het bosch, waar het pad begon dat verder over de weilanden liep. Willys' wantrouwen ten opzich te van Mr. Clair had haar er toe ge bracht naar het bosch te gaan, omdat ze hem had hooren vertellen dat hij daar Zaterdagavond was geweest. Wat ze gevonden had leek haar een bewijs dat hij den millionnair gedood had, hoewel ze zich niet kon indenken hoe hij het zware lichaam naar den toren had kunnen sleepen. Behalve, natuur lijk, als hij een medeplichtige had ge had wat echter absoluut buitengeslo ten was. Ze kende niemand, dien Mr. Clair voor zoo'n afschuwelijke mis daad of voor het verbergen van het lijk in vertrouwen had durven nemen, vooropgesteld dan dat hij het gedaan had. (Wordt vervolgd.) Wie is dit?, vroeg Clair geprik keld, terwijl Trusk's oogen over den verscheurden brief vlogen, want daar van waren de papierresten het over blijfsel. Ik ben Swanson, van Scotland Yard, zei de detective, terwijl hij een buiging voor den ouden heer maakte. Ik hoop den moordenaar van Sir John Newby te kunnen ontdekken en de smet op uw huis te kunnen uit- wisschen. Buitengewoon onaange naam dat er onder het dak van uw woonplaats een misdaad is begaan. Zij werd niet begaan onder dit dak. zei Clair statig en een beetje ge- ergerd, maar onder den grond Swanson's scherpe oogen waren on derzoekend op Clair's gezicht geves tigd. Hij gaf den ander geen tijd om zijn zin af te maken. U hebt gelijk en ook ongelijk, Mr. Clair. De moord is niet onder dit dak begaan. Ik zei dat alleen maar om u op de proef te stellen ik bedoel voor het geval u een geluid zou hebben gehoord o! een bloedvlek gezien. Ik heb niets gehoord en niets ge zien. zei Clair uit de hoogte. Denkt u soms dat ik meer van de misdaad afwist? Nu wel, zei Swanson ad rem, maar ik geef toe, dat u dat op het tijd stip van den moord niet deed. Zooals ik al zei, u had gelijk, toen u zei, dat de moord niet onder dit dak gepleegd was, en ongelijk toen u zei dat hij er gens onder den grond was gebeurd. Lieve hemel! waar is mijn arme vriend dan vermoord? Dat zal inspecteur Trusk u wel vertellen, zei de detective langs den neus weg. Die politiebeambte keek op van den brief, dien hij gespannen zat te bestu- deeren. Dat weet ik nog niet zoo zeKer, merkte hij op. Maar tüe briei?, zei Swanson on geduldig en verrast. Die zegt dui delijk Dat Sir John Newby om onge^ veer zeven uur een onbekende moest ontmoeten in het Koekoeksbosch Mr. Clair viel hem op zijn beurt in de rede. O, maar dat kan niet, zei hij gedecideerd. Ik was om bij ze venen bij het Koekoeksbosch. Maar niet' op slag van zevenen, zei Trusk scherp. Nee. Toen was ik op weg naar Mrs. Folk. Maar die brief? Leest u zelf maar, Sir, en Trusk gaf hem het gescheurde stuk papier. Het was een enkel velletje van gewoon postpapier en er waren een paar re gels op geschreven in een nette hand. De letters waren meer drukletters dan schrijfletters een mengsel van die twee eigenlijk. „Als Sir Johan Newby niet om zeven uur Zaterdagavond hij het Koekoeksbosch in Beltan komt, zal het slecht afloopen met zijn broer Richard..." Zoo luidde de brief en Clair keek nóg verbaasder, toen hij deze zonder linge boodschap las. Wat beteekent dat?, vroeg hij. Kunt u dat niet raden?, infor meerde Swanson snel. Wel, zei Clair, terwijl hij weer naar den brief keek (het was een en kel velletje en de woorden waren ei in de lengte op geschreven, zonder da tum of adres) het lijkt me, dat iemand de persoon, die den brief geschreven heeft Sir John wilde Akker's Kloosterbalsem is 'n ideaal wrijf- en massage-middel tegen spierverrekkingen. Kloosterbalsem heeft de bijzondere eigen schap diep in de weefsels te dringen en daar soepel makend en lenigend te werken op de spieren die aangetast en stijf zijn. Daardoor onovertroffen tegenrheumatisch® pijnen, spit, spierpijnen, stramheid en». Per pot van 25 Gram f 0.621/j, pot van 50 Gram f 1.04 THEE doet je goed! eni

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2